zJBSi Krakersdrama: buitenparlementaire oppositie grijpt naar de wapens icidócSotwatit Kritiek rond barricade- journalistiek ANTWOORD POLITIE: BEHEERST GEBRUIK VAN „OVER-POWER" Hl 'Vluchtende' hoofdagent diep ongelukkig over foto i a AMSTERDAM Het krakerso- proer in de Vondetetraat heeft de vaderlandse taalschat verrijkt met een nieuw woord: barricadejour- nalistiek. Er wordt de wijze mee bedoeld waarop de verslaggevers van Radio Stad, een lokale hoofd stedelijke omroep, het gebeuren hebben verslagen. Daaromheen is een stormpje van kritiek opgesto ken; in een glas water waarschijn lijk, maar toch... Vooropgesteld zij dat het jonge, vrij onervaren team 78 uur lang onafge broken, bijna zonder nachtrust, in touw is geweest. Onder dergelijke omstandigheden laten zelfs door de wol geverfde journalisten wel een steekje vallen. Maar de eerste tevens ernstigste fout werd al gemaakt toen de reporters zich fris .naar de Vondelstraat begaven op een tijdstip dat er van barricaden nog geen sprake was: vrijdagavond na het kraken van het bewuste pand. Ze riepen toen de Amster damse bevolking op, gewapend met helmen en stokken, naar het bedreigde kruispunt te komen. Voorzitter L. van der Linden van de Nederlandse Politiebond, waarlijk toch geen voorstander van het door het Amsterdamse gemeentebestuur gevoerde beleid, heeft zich daar over achteraf beklaagd. Volgens hem zouden er zonder die oproep geen 25 gewonden onder de politie gevallen zijn. Radio Stad heeft een sturende rol gespeeld in de hele rel. Een escalerende rol en een eenzij dige ook, want nergens vertelden de verslaggevers er bij dat de poli tie met stoeptegels werd bekogeld, aldus Van der Linden. Ook maandagmorgen bij het schoonvegen van de Vondelstraat 'NOU ALS IK DAN NIKS MAG ZEGGEN, HOU IK MIJN MOND VERDER WEL' maakte Radio Stad weer zo'n ka rakteristieke fout. Terwijl iedereen vol lof was over het beheerste op treden van de Mobiele Eenheid, riep een verslaggever in de micro foon: „Dit zijn toch moordenaars", waarna hij het nummer van het voertuig bekend maakte dat de charge uitvoerde..., het als het ware uitleverde aan de volkswoede. En toen even later de groep betogers uit de Nieuwe Kerk verwijderd moest worden, gaf Stan van Houc- ke sterverslaggever van Radio Stad, aanhanger van de „Participe rende Journalistiek" zo'n per soonlijk gekleurde weergave van de feiten dat de programmamaakster In de studio hem bij herhaling pro beerde af te kappen, waarop Van Houcke eindigde met de woorden: „Nou, als ik dan niks mag zeggen, hou ik mijn mond verder wel"; on getwijfeld een primeur in de radio- journalistiek. „De omroep is de spreekbuis voor de aanstichters van terreur", bries te een bekend ochtendblad dan ook. En mede-oprichter Gert Jan Kemme gaf te kennen het bestuur van Radio Stad te willen verlaten. „Er is te veel partij gekozen en men heeft zich te veel aan de kant van de krakers geschaard". Hoofdre^ dacteur Leo Jacobs tilt ondertussen niet al te zwaar aan de kritiek. Hij bekent dat er een paar dingen zijn gebeurd die achterwege hadden moeten blijven, maar juicht ander zijds toe dat de stijl van verslag ge ven die de grote omroepen plegen te bezigen (alleen weergeven wat officiële woordvoerders en autori teiten te zeggen hebben) is door broken ten gunste van de barrica- dejournalistiek, waarin ook gewone mensen aan het woord komen. In elk geval raakt de kritiek Radio Stad op een ongelegen moment. Dezelfde gemeenteraadsleden die door verslaggever Van Houcke zijn uitgemaakt voor „een stelletje draaikonten", moeten binnenkort beslissen over een subsidie van maar liefst een miljoen gulden voor de omroep. En ook zal de rebelse geest van Radio Stad wel ter spra ke komen, wanneer de Tweede Ka mer volgende week debatteert over het voortbestaan van streekradio- experimenten. Een rechtstreeks veto van de autoriteiten tegen de „participerende journalistiek" zit er natuurlijk niet in. Daarvoor is de vrije meningsuiting een te algemeen aanvaard goed. Maar het dicht draaien van de geldkraan vormt een prima sluitmiddel om monden te snoeren die het hart voorop de tong dragen. Dat zit er dus wèl in. PIET SNOEREN MSTERDAM *s Morgens zag je ze op in fiets voor het rode stoplicht wach- n. Helm op het hoofd, knuppeltje of ij- ren staaf onder de snelbinder. Alsof ze ar hun werk gingen. Vanaf het trottoir ken agenten belangstellend toe. Het Ibreken van broodtrommeltjes inspi- le nog tot een kwinkslag. Dat de lo- omroep Radio Stad de voedselvoor- ing organiseerde, bleek immers pas ken m itbrel tning ,0 it gebruik van die ijzeren staven, honk- Iknuppels, zelfs lichtgewicht sloopha mers op vrijdagmiddag 29 februari, had ,aa n veldslag tot gevolg die in meer dan mii n opzicht historisch zal blijken. Het tref- h i tussen de Vondelstraatkrakers en de og eehonderd man van de Mobiele Eenheid de .E.) leverde volgens de officiële lezing t recordaantal van vijfentwintig gewon- d efcn aan de kant van de politie op, tegen meer dan drie geblesseerde krakers. commandant van de M.E. nam de his- t erische beslissing om van de hem opge- gagen ontruiming van het pand af te zien onverrichterzake de aftocht te blazen, vooral zal de 29e februari bekend als de dag waarop de buitenparle- mfaire oppositie in ons land voor het haar toevlucht nam tot georgani- lijfelijk geweld. alatie tief geweldloos verzet was in de ja- zestig al gewoon geworden. Ook al ;en in die jaren in Amsterdam twee hevige gevechten uit tussen demon- aitefanten en politie-eenheden, waarbij ook ronden vielen. Deze rellen leidden er lien zelfs toe dat de Dam op hun eigen iatief door een groep mariniers werd ihoongeveegd" Aan stenengooiende ur-knonstranten en incidentele vechtpar- als randverschijnsel van confrontaties de „sterke arm" zijn we in de jaren intig wel gewend geraakt. Maar een van honderden opponerende bur in man-tot-man-gevechten met de itie komt slechts zelden voor. Op mas- georganiseerd, geweldadig verzet te- de overheid lag tot nu toe min of meer taboe. Dat taboe is vorige week vrij- doorbroken en heeft in het tijdsbestek één weekeinde tot een escalatie geleid de autoriteiten deed besluiten van haar it ook naar ongekend drastische mid- in te grijpen. Pantserwagens, elfhon- man politietroepen, twee helikopters laar liefst zes Leopardtanks werden er :et bij de ontruiming van de barrica- die de opstandige Amsterdammers ter lediging van hun bastion hadden op- rorpen. Als deze ontwikkeling zich irtzet, hoe snel belanden we dan in het dium van de Japanse taferelen, waarbij tenden burgers en politiemannen da- ilang op elkaar inhakken? enbare orde... Amsterdammer die hierop evenmin antwoord weet is de docent strafpro- recht aan de Vrije Universiteit, drs. Jan lyé. Zijn visie op de gebeurlijkheden afgelopen week is niettemin interes- omdat hij geldt als deskundige bij uit- in problemen rond de handhaving van openbare orde. Als inspecteur bij de sterdamse politie trad hij in de jaren - '69 zelf geregeld op als pelotonscom- ndant bij de Mobiele Eenheid. Onder titel „De Sterke Arm" publiceerde hij ele maanden geleden een kritisch on- zoek naar de rol van de hoofdstedelijke in de gewelddadigheden rond het uwmarktconflict. ils bijna iedere Amsterdammer steunt -34-jarige Naeyé de doelstelling van de idelstraatkrakers, voorzover dat oog- k een protest tegen de woningnood «1st. Hij beklemtoont dat de vraag of pand waar het in de Vondelstraat om t, al dan niet gekraakt mócht worden een open vraag is. in juridische zin is duidelijk of het gebouw op het mo- •Jjit van de kraak bij anderen in gebruik Als dit laatste niet het geval blijkt, t de opdracht aan de politie om het <j te ontruimen op een verkeerde be- rallende beheersing de opvatting dat aan de barricadering ^Ide Vondelstraatbuurt snel een eind ist worden gemaakt, is hij het eens. Dit egd hebbende luidt zijn oordeel over politie-optreden: „Ik vind dat ze het heel aardig gedaan hebben. Vergele- met vroegere rellen en conflicten is de >ing die de politie aan de dag heeft buitengewoon opvallend. Direct vrijdag al bij de mislukte ontruiming. Leden van de Mobiele Eenheid in de slag met jongeren. Op het balkon van het pand, waar alles om draaide, zijn de krakers belangstellende toeschouwers. De verhouding van de aantallen gewonden bij de Mobiele Eenheid enerzijds en de krakers anderzijds, spreekt boekdelen. De beslissing om de actie te staken toen het echt fout dreigde te gaan, getuigt ook van een veel behoedzamer mentaliteit. Een aantal jaren geleden had men domweg ex tra versterkingen laten komen". „Dan het opruimen van de barricades, af gelopen maandag. Er waren tal van provo caties die uitnodigden tot individueel ge weld van politiemensen. Het brengen van de Hitlergroet en het gescandeerd aanhef fen van de leuze „Sieg Heil", waren nog maar speldeprikken. Veel moeilijker was het voor de agenten om „In linie" te blij ven, zoals dat heet, toen de manschap- penwagens vlak voor hen zwaar gemoles teerd werden. Terwijl er voor collega's in hun directe omgeving gevaar dreigde ble ven ze toch in de rij lopen. Je hoorde ook dat ze elkaar onderling aanspoorden: „In linie blijven, jongens. In linie blijven". Die vreselijke beheersing, op het bovenmense lijke af, is nieuw bij dit soort conflicten. Bij de Nieuwmarktrellen vijf jaar geleden was daar nog geen sprake van. En in tegen stelling tot dat conflict is het afgelopen maandag dan ook niet op een slachtpartij uitgelopen". Dreiging... Het gevaarlijke van de aanpak zoals die deze week door de politie is gevolgd zit hem volgens Jan Naeyé in de zwaarte van het ingezette materieel. „Je kunt natuurlijk zeggen dat de goede afloop van de actie, het inzetten van een over-power" heeft gerechtvaardigd. De dreiging heeft ge werkt en daarmee is aan de overdaad van de ingezette middelen een legitieme basis gegeven. Maar het had wel degelijk ook fout kunnen aflopen. Als een klein groepje heethoofden inderdaad met molotov-cock- tails was gaan gooien zou het toch nog op een bloedbad zijn uitgelopen. De politie had immers de uitdrukkelijke bevoegdheid om te schieten". „Een tweede bezwaar is dat de krakers kunnen reageren op de superzware politie- uitrusting door zelf ook naar zwaardere uitrusting te grijpen. Vandaag lopen ze met ijzeren staven, morgen misschien met pistolen en waarom overmorgen niet met een anti-tankwapen? De Nederlandse poli tie is al jarenlang bozig haar opstelling te verharden. Door zwaardere wapens aan te schaffen en haar organisatie steeds meer op militaire leest te schoeien. Denk wat dit laatste betreft aan het creëren van de Mo biele Eenheden, de arrestatieteams, de af- luistereenheden en de opleiding van scherpschutters. Of de voordelen die dat biedt zwaarder wegen dan het risico dat de tegenpartij ook zijn toevlucht neemt tot hardere middelen, betwijfel ik". Onderhandelen De politie is de „sterke arm" van de ge meenschap pn behoort maar in beperkte mate zelfstandig te functioneren. Wat be treft de relatie tussen de verantwoordelij ke autoriteiten en de politie herkent Jan Naeyé in het gebeuren van afgelopen week twee positieve tendenzen. De eerste Is dat de autoriteiten zich meer dan vroe ger realiseren dat er naast de „sterke arm" nog andere middelen zijn om een conflict op te lossen. „In de jaren zestig hoefde je niet meer te doen dan op de tramrails te zitten om onmiddellijk door de politie weggeslagen te worden. In de afge lopen vijf jaar is men gSleidelijk aan het onderhandelen gaan ontdekken als middel om conflicten te beheersen. In de Nieuw- marktaffaire was het onderhandelen, zoals dat voornamelijk door wethouder Lam- mers gebeurde, nog een fopspeen". „In de Vondelstraat zie ie dat de krakers veel meer serieus worden genomen. Er worden nóg wel schijnconcessies gedaan natuurlijk, maar daarnaast ook reële, die men vervolgens ook nakomt. Het scala van instrumenten om een crisis te beheer sen is uitgebreid en je ziet nu dat men de middelen tegen elkaar afweegt en van meerdere instrumenten tegelijkertijd ge bruik maakt. Er werd onderhandeld, het afgelopen weekeinde, maar tegelijkertijd trof men allerhande maatregelen om op maandag hard te kunnen ingrijpen". De tweede positieve tendens is volgens Naeyé dat de gemeenschap zijn controle op het doen en laten van zijn „sterke arm" versterkt. „De geweldsuitvóering is In de politieke sfeer bespreekbaar gemaakt. Het zelfstandig, ongecontroleerd functioneren van de politie zoals dat in Amsterdam nog onder burgemeester Van Hall mogelijk was, Is voorgoed voorbij. Direct na het op ruimen van de barricades besloot de ge meenteraad tot een debat over de hele gang van zaken en ook de Tweede Kamer wil een uiteenzetting over dë betrokken heid van de rijksoverheid. Je ziet dus kort om dat de kring van mensen die zich met politiegeweld bemoeit, groter wordt én dat politiegeweld in mindere mate als alleen zaligmakend wordt gezien. Dat zijn twee positieve factoren die je niet uit het oog mag verliezen als je de negatieve tendens signaleert van de steeds militaristischer organisatie van de politie". De grotere bereidheid om te onderhande len en concessies te doen, wordt in meer rechtlijnige kringen van onze samenleving ook wel ervaren als het toegeven aan anti democratische aspiraties. In een aantal beschouwingen de afgelopen week werd Amsterdam gesitueerd aan de rand van de anarchistische afgrond. Het niet ontruimen van panden waarvan de rechter heeft vast gesteld dat ze illegaal zijn gekraakt, het toch nog een weekeinde lang tolereren van de barricades, zou anti-democratische elementen in hun streven stimuleren. In het besef dat ze inderdaad falen in hun huisvestingsbeleid en geconfronteerd met een bevolking die van de woningnood let terlijk overspannen is geraakt, ontbreekt het de bestuurders eenvoudig aan de moed om krachtig op te treden, aldus deze analyse. Jan Naeyé is van deze kijk óók niet zo ondersteboven. Als je de dramatische acties van de afge lopen week louter afdoet als anti-demo cratisch en dus ongewenst, misken je een heleboel andere aspecten. Bijvoorbeeld de letterlijk dramatische, toneelachtige kant ervan. Met de barricadering van een stuk je stad werd óók een toneelstuk opge voerd. Een stuk dat duidelijk moest maken hoe wanhopig een mens zich voelt zonder een redelijk dak boven het hoofd. Een im provisatie, waarvan alleen de ontknoping van tevoren vaststond. Niettemin heel spannend en zo echt dat er op de rand van levensgevaar werd gebalanceerd. Dank zij een strakke regie en een ingeto gen bijdrage van de elfhonderd acteurs die voor de ontknoping tekenden, is die rand net niet overschreden. Maar span nend wós het. En de boodschap is prima overgekomen. Zo niet, dan Is straattheater De Amsterdamse Kraker graag bereid tot een reprise. WILLEM SCHEER De hoofdagent van de Amsterdamse hondenbrigade die hier tijdens de kra kersrellen bij de Vondelstraat in Amster dam schijnbaar wegvlucht voor een ge helmde jongeman, is diep ongelukkig met de publikatie van deze foto in vrij wel alle Nederlandse kranten, ledereen die hem daarover aansprak dacht dat hij de benen nam. Het tegendeel was echter volgens hem het geval. Zijn lezing is dat hij hier in looppas op weg is naar een ander deel van het strijdtoneel, om daar zijn baas, hoofd van de hondenbrigade, te ontzetten, die op dat moment in het nauw werd gedreven en letterlijk in el kaar werd geslagen door andor „tuig van de richel". Hij passeerde daarbij een ge helmde kraker. En net dat moment werd door ANP-fotograaf Johan Blok vastge legd. De politieman is nu zo teleurge steld in de pers, die hem in een vals dai- glicht zou hebben gezet, dat hij geen journalist meer te woord wil staan. Ook al houden collega's hem'voor dat het in de gegeven situatie helemaal geen schande zou zijn geweest een veiliger heenkomen te zoeken. Fotograaf Blok houdt overigens staande, dat de hoofda gent wel degelijk wegvluchtte in de rich ting van zijn terugtrekkende collega's. „De jongen met de stok rende hem ach terna en gaf hem nog een paar rake klappen op zijn schouder".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17