Rin us Israël: Ik wil altijd winnen 9? Russen zwemmen Europees record USC Münster verslaat Italiaanse Alidea Catania LKV De Spartaan favoriet voor' negende nationale titel MET PEC ZWOLLE IN ACTIE TEGEN FC DEN HAAG S/an der Sterren wint van Timman Handtekeningen voor basketbalveldje PORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 MAART 1980 PAGINA 11 VOLLE Na afloop van PEC Zwolle's kampioenswedstrijd vorig seizoen tegen FC Vlaardingen, waar door PEC promoveerde naar de ere divisie, adviseerde Rinus Israël de chnische leiding van de Zwolse (ïlub: ga het eerste seizoen door met ie ploeg die er nu is, om aan het ein de van de competitie de definitieve alans op te maken. Zelf gaf hij zich nog een jaar. Dan zou het einde van imposante carrière genaderd ï.1n. jlnmiddels is de actuele situatie zowel bij PEC Zwolle, •anavond tegenstander van FC Den Haag in het' Zui- rpark, als bij Israël volstrekt anders. „IJzeren Ri- issloot een medisch onderzoek in het Sophia-zie- t kenhuis positief af. Daarvóór was de Amsterdammer al met zijn club tot overeenstemming gekomen om de verbintenis nog met een jaar te continueren. Roest plekjes, die in de loop van deze competitie geconsta teerd werden, zijn weggepoetst. Rinus Israël blijkt nog alificfsteeds een onmisbare libero voor PEC Zwolle te zijn. ius Israël: „Voor mezelf wist ik dat ik in de eredivi- niet zou afgaan. Maar het is voetballers eigen om lopen, zichzelf goed te vinden. Ik hoop het onderscheidings- lan de vermogen te bezitten om voor mezelf uit te maken, of nk al ik wel of niet meer mee kan. Je hebt daar je eigen ge- betefjachten over. Maar nu is de club bij mij gekomen. Dat toch een bevestiging dat je het niet slecht doet. Ze mfriouden me heus niet omdat ik zo'n lieve jongen ben". .Mansveld, Van Hanegem en Jongbloed en ik hebben n feite baanbrekend werk verricht. Vroeger was je geimet 34 jaar als voetballer oud en onbruikbaar. Nu heb campu iet elit [k bei jroble empel Daarps Iers, Ik benuégf it, doe i de sul je als club zeker twee spelers van veertig jaar nodig", schertst Israël, die zelf 37 jaar is. Mentaliteit Israël serieuzer „Ik geloof dat het een kwestie van mentaliteit is. Mijn generatie voetbalde om een maatschappelijk bestaan op te bouwen. Tegen woordig komen spelers binnenzetten, die zich maatschappelijk al gevestigd hebben. Je vindt die verschillen in mentaliteit terug in de wedstrijd en op de training. Ik wil altijd winnen. In mijn drift naar het doel neem ik soms enkele spelers mee, zo ben ik". Anderen hebben wel eens moeite met mijn instelling. Daar heb ik wel begrip voor. Ik ben de gemakkelijkste niet. Schelden op de training of in de wedstrijd, het is verkeerd, maar ik kan het niet laten. Soms neem ik me voor om een week m'n mond te houden. Dat lukt een training, daarna is het weer helemaal mis". „Bij de training lopen er enkele jongens bij, die het niet erg vinden dat ze met 12-1 verliezen. Terwijl je dan toch meer ontspannen bent dan in de wedstrijd. En als je in die sfeer al een eenvoudige kans mist, wat moet er dan in de wedstrijd van terecht komen". Toch beoordeelt de aanvoerder van PEC Zwolle de situatie goede wil. Maar er is geen geld om slechte spelers door betere te vervangen". Mede daardoor constateert ook Israël dat er dit seizoen weinig progressie in de formatie van Fritz Korbach zit „Maar", voegt hij er onmiddellijk aan toe, „het is niet reëel om beide seizoenen te vergelijken. In deze com petitie hebben we door blessures, ziekten en schorsin gen nog niet één wedstrijd in de sterkste opstelling kunnen spelen". ,Ik word er nat op. Hetzelfde geldt stra en Bert van Geffen. Als ik moet afgaan op de re sultaten van het C-team, kunnen we voor de directe toekomst daar ook niet te veel van verwachten. Ik denk dat het scoutingsapparaat verbeterd moet wor den. Aan de matige publieke belangstelling in Zwolle ligt het niet". B-diploma Rinus Israël op de schouders van zijn suppor ters na afloop van de wedstrijd tegen Vlaardin gen, waardoor PEC Zwolle naar de eredivisie promoveerde. Als Rinus Israël na dit seizoen definitief besluit een punt achter zijn carrière te zetten, wil hij als trainer van een hoofdklasser in de voetballerij werkzaam blijven. „Daarom heb ik me ook ge stoord aan de opmerking van Jaap van der Leek, de voorman van de Vereniging van Voetbal Oefen- meesters in Nederland, die in een voetbalweekblad vertelde dat ik de enige trainer met een B-diploma ben, die geen club wil. Omdat ik geen lid van de WON ben. Wat een onzin. Ik ben nu toch voetbal ler, dus lid van de spelersbond. Als Ik trainer word, meld ik me bij de WON aan". Israël reageerde nooit eerder op een publicatie. Hij is niet onverschillig, maar ook niet rancuneus. Dat B-di ploma is Israël min of meer in de schoot geworpen. Over zijn ervaring in Zeist: „Dat was in het begin van de jaren zeventig toen we net met Feyenoord aan de top stonden. Er was een speciale cursus voor beroeps- voetballers. Ach, en daar gingen we dan heen". „Op Zeist noteerde ik wat er gezegd werd, maar daar na ging het achter slot en grendel. Ik keek er niet meer naar om. Al die theorie. Ik ben een trainer van de praktijk. Ik weet wat er in het voetbal te koop is. Ze hoeven heus niet alleen die lange pass van mil te leren. Ik heb snel door welke technische en tactische fouten er worden gemaakt. Ik hoop echt, dat ik die kennis straks op de jeugd mag overdragen. Na drie maanden moet ik dat onder de knie hebben. Ik ben er nog niet zeker van of ik als trainer zal slagen. Dat wordt mijn uitdaging". HENK WAGEMAN ipEtJWARDEN Jan Timmans ban- vermoeden, dat zijn meedoen aan nationaal kampioenschap hem wel kostbare Elo-punten zou kunnen n, is gisteren in de derde ronde be- het vaarheid geworden. [enstander Paul van der Sterren kreeg fikse aanval te verwerken. Timman er een kwaliteit in, maar doorslagge- id bleek het niet te zijn. Op het mo ment dat de Amsterdamse grootmeester voor remise moest gaan vechten, blunder de hij een toren weg en capituleerde di rect. Ter verduidelijking: Timman staat met 2600 Elo-punten bij de eerste vijftien van de wereld. Van der Sterren staat elf de op de nationale ranglijst met 2410 pun ten. Desondanks staan beiden nu zij-aan- zij op de eerste plaats van het klassement, geflankeerd door Hans Ree en Kick Lan- geweg. Uitslagen gel—Carlier afg.; Timman—Van der Sterren 0—1; Van der Wiel—Scheeren 01; Langeweg—Kuij- pers 1/21/2; Van der VlietVan Wilgerden 1/2-1/2; Van Dop-Ligterink 0—1. Afgebroken partij tweede ronde: Carlier—Böhm Van der Wiel 1 1/2; 10. Carlie 'weed Tom *rim errassende pider in ]srijs-Nice IATEAU-CHINON De indinavische beroeps wiel- iners zijn in opmars. Tom im, de 24-jarige Zweed, le de daar gisteren in de «ede etappe van Pari js-Nice eel een bewijs van. Hij won rijfsge-i rit van Auxerre naar Cha- iu-Chinon, een prachtig dje in het hart van Frank- zijn landgenoot Isson en nam daardoor de tiding het het algemeen klas- ipent over van de Noor lut Knudsen. de algemene rangschikking rt een tweetal Scandina- ikenvafs het klassement aan. Iets nog nooit eerder in een gelijk groot etappewedstrijd ;ebeurd. Prim wordt op de m' ede plaats gevolgd door udsen, daarna komt Knete- gen zijl k In t! ploegen n 7 to gri ter De Scandinavische beroeps wielrenners zijn in opmars. Hier gaat de Zweed Tom Prim als eerste over de finish. De Noor Knudsen volgt hem als tweede In het algemeen klas sement van Parijs-Nice. lag tweede etappe: 1. Prim (Zwe) km. in 5.00.58; 2. Nilson (Zwe) 3. Schmutz (Zwi) z.t.; 4. De :kheere (Bel) 5.02.09; 5. Martens 6. Bossis (Fra); 7. Duclos-Lasal- iïa); 8. Vandenbroucke (Bel). I) op 1,21; 8. Nilss Parsani (Ita) op 2.13; 10. Mut- vi) op 2,14; 11. Langerijs (Ned) 14. Maas (Ned) op 2,46; 20. Van der Lem naar Sparta DEN HAAG Gerard van der Lem zal voor de rest van dit seizoen uitkomen voor Sparta. Gisteren kwamen Fey enoord en Sparta met elkaar tot overeenstemming. Van der Lem kwam drie jaar geleden van Roda JC naar Feyenoord, maar kon zich in dit seizoen geen vaste plaats in het eerste elftal verwerven. i NINGRAD Op de eerste van de „Landenwedstrijd de vriendschap" tussen de iö|mploegen van de Sovjet- en Oost-Duitsland in Le ad heeft de Russische he- -estafette op de 4x 100 me- vrije slag het Europees re- d verbeterd. Serge Koplja- J finishte in 3.24.39. Het we- dreeord bedraagt 3.19.74 t). De Sovjet-Unie leidt na eerste dag met 6555. !r'ge uitslagen: en: 100 meter vrije slag: 1. Jörg ithe (Odi) 55.80 (Oostduits record); •erge Kopljakov (Sov) 51.62; 3. Krasioek (Sov) 52.09. 400 meter vrije slag: 1. Vladimir Sal- nikov (Sov) 3.52.54; 2. André Krilov (Sov) 3.55.85; 3. Rainer Strohbach (Odl) 3.59.11. 100 meter schoolslag: 1. Arsen Miska- rov (Sov) 1.03.77; 2. Alexander Fedo- rowski (Sov) 1.04.12; 3. Jörg Walter 3. Ines Diers (Odl) 8.45.8 200 meter schoolslag: 1. Li na Kats- joesjite (Sov) 2.29.45; 2. Elwira Was- oilkova (Sov) 2.35.41; 3. Bettina Löbel (Van onze volleybalmedewer ker) VOORBURG Op de eerste dag van de Europa Cupfina le voor de bekerwinnaars bij de dames ontwikkelden de zaken zich zoals verwacht. De twee grootste kansheb bers wonnen hun wedstrij den. Het Hongaarse Vasas Boedapest klopte Sollentu- na uit Zweden met 30. USC Münster bleef de meer dere over Alidea Catania uit Italië: 3—1. Ondanks het feit, dat organisa tor Starlift zelf niet meespeel de, zullen de tweehonderd toe schouwers geen spijt hebben gehad van hun gang naar de Voorburgse Vliegermolen. Zij hebben zich bij beide wedstrij den zeer zeker kunnen amuse ren. In de eerste ontmoeting probeerde Vasas met een mi- zweetdruppels tot de Zweedse dames. Zij pen wel een enorme vechtlust in de strijd. Doordat het in verdedigend opzicht aardig lukte, ontstonden er in de eer ste twee sets enkele lange rally's. Aanvallend kwam men echter teveel kracht tekort. Dat euvel was er debet aan dat Vasas met 157, 159 en 15 0 kon winnen. In die laatste set kreeg Sollentuna niet meer dan één smash direct op de grond. Bij de Hongaren gros sieren enkele speelsters in wedstrijden voor de nationale ploeg. Agnes Torma en San- dorne Nagy vermochten ech ter niet te imponeren. On danks hun tekortkomingen redden juist de Zweedsen door hun inzet het duel voor het publiek. USC Münster heerste vervol gens twee sets over Alidea Ca tania. De Westduitse dames, via winst op onder ander Starflift tot de finales doorge drongen, waren met Maria Staden, Marlis Kerstiens en Gudrun Behrens aan het net zowel aanvallend als in verde digend opzicht oppermachtig. De setstanden 156 en 158 waren en juiste afspiegeling van het krachtsverschil. Mün ster meende daarna echter een versnelling te kunnen terug schakelen. De van Sicilië af komstige opponent kreeg daardoor de kans terug in de wedstrijd te komen. Onder «anvoering van spelverdeel- ster Donatella Pizzo werd de tegenstand heftiger. De toe schouwers, die duidelijk partij hadden gekozen voor de un derdog, bejubelden de verdien de setwinst van 15—12. Bijna werd de verrassing compleet in de vierde ronde, maar Mün ster kon de Italiaanse dames (vrijdag in een oefenduel met 30 geklopt door Starlift) nog net voorblijven: 1513. Vana vond en morgenavond wordt verder gespeeld. Sportjournalist Hellenio Herrera traint Barcelona BARCELONA Met onmid dellijke ingang heeft Barcelo na trainer Rife ontslagen en Hellenio Herrera aangetrok ken. Gisteren reeds leidde de 64-jarige Argentijn, die in 1964 en 1965 Inter Milaan naar de Europa Cup voerde, de trai ning. Herrera heeft de laatste jaren niet als trainer gewerkt. Hij was sportjournalist bij een Ita liaans weekblad. De overhandiging van de handtekeningen door de twee basket balenthousiastelingen van de Cruquiuslaan. LEIDEN Wethouder Tesselaar van sport kreeg gister middag in zijn kamer op het stadhuis 200 handtekeningen aangeboden van Hennie Honsbeek en Jan Moeliker, beiden 13 jaar oud en bewoners van de flat aan de Cruquiuslaan die namens de jongeren van de Cruquiuslaan vroegen om de aanleg van een basketbalveldje in hun buurt. „Wij willen graag een basketbal veldje hebben bij onze flat om dat we nergens gelegenheid hebben om te basketballen. Door omstandigheden zijn we niet in staat om bij een club te basket ballen. We spelen vaak in de hal van de flat, maar dat veroor zaakt veel overlast aan de bewoners. Als we een eigen veldje krijgen, hoeft de Leidse Woningstichting ook niet meer op te draaien voor de gebroken ruiten in de flat", aldus redeneerden de twee jeugdige basketballertjes gisteren in de kamer van de wethouder. Wethouder Tesselaar kon al gelijk de komst van een basketbal veldje toezeggen. „Dat veldje kan er wel komen. We moeten er alleen een geschikte plaats voor zien te vinden, een plaats waar zo weinig mogelijk mensen er last van hebben. Het basketbal veld wordt, hoe vreemd dat ook klinkt, aangelegd door de Plantsoendienst en zal bestaan uit een strook asfalt met twee pa len erop. Ik moet jullie wel waarschuwen dat de gemeente het basketbal netje maar twee keer zal vervangen. Wij hebben de er varing dat dergelijke veldjes nogal snel stukgaan en we kunnen niet aan de gang blijven", aldus Tesselaar. Dat gegeven kon de Cruquiuslaan-basketballertjes niet ontmoedigen en zij verlieten uiterst voldaan het stadhuis. Vijf finales A-klasse op laatste boksavond DEN HAAG Vijf finales in de A-klasse staan op het programma van de laatste boksavond van de reeks om de Zuidhollandse titels, die maandag 10 maart in „Ami- citia" te Den Haag wordt ge organiseerd door de vereni gingen „Kristalijn" en „Hui zenaar". De eindstrijden zijn: lichtwelterge- wicht: v.d. Sluijs (Arvos, Dordt)-Mu- (Oorschot, Rotterdam); welterge- Smit (Oorschot)-Lantrok (DTS, Leiden); middengewicht: v.d. IJssel (Crooswijk)-v.d. Tak (Te Pas, Den Haag); zwaargewicht: Kramer (De Haan. Schiedam)-De Groot (Hui- Beijnen (Arvos) en Hooft (Verbon. Utrecht). Het programma vermeldt voorts o.a. een prestatiepartij voor de titel vlieggewicht C-klasse junioren tussen Marinus (De Haan) en Gorree (DTS), voor het kampioenschap licht- weltergewicht C-klasse tussen Ko ring (Crooswijk) en Willemsen (Nico- laas-Rijswijk) en de finales half- zwaargewicht C-klasse De Raat (Hoogenband, Den Haag)-Bok (Ar vos), middengewicht B-klasse Mon- teiro (De Haan)-Kasten (Te Pas) en halfzwaargewicht B-klasse Schrader (Kristalijn)-Krumpelman (Hoogen band). In totaal worden dertien par tijen gebokst Scherper toezicht en beter fouilleren in Zuiderpark (Van onze sportredactie) DEN HAAG - In overleg met vertegenwoordigers van de politie heeft het bestuur van FC Den Haag besloten al vanavond tot een intensievere controle van bezoekers in het Zui derpark over te gaan bij de thuiswedstrijd van FC Den Haag tegen PEC Zwolle. Dat betekent dat nauwkeuriger zal worden gefouilleerd en het toe zicht tijdens de ontmoe ting zal worden ver scherpt Volgende week bespreekt het bestuur van FC Den Haag in zijn re gelmatige overleg met de politie eventuele andere maatregelen die kunnen worden getroffen om uit wassen te vermijden. Ge dacht wordt daarbij aan aanpassingen in de ac commodatiesfeer, zoals bijvoorbeeld het aanbren gen van vakken op de noordtribune. Thijs Libregts vanaf 1 juli trainer PSV EINDHOVEN Thijs Li bregts, thans nog trainer van het Rotterdamse Excel sior, zal per 1 juli als oefen- meester in dienst treden van PSV. De 39-jarige Rotter dammer, die een contract van drie jaar heeft getekend, wordt daarmee de opvolger van Kees Rijvers die begin dit jaar bij de Eindhovense club vertrok. Gisteren kwamen PSV en Li bregts tot overeenstemming. Thijs Libregts stond tot 1 juli 1981 onder contract van Excel sior, dat van PSV een vergoe ding heeft gekregen voor het vroegtijdige vertrek van zijn Fides Pacta heeft alsnog kans degradatie te ontlopen (Van onze korfbalmedewer ker) ZEIST Geheel onver wacht heeft zich nog een mo gelijkheid voor Fides Pacta aangediend om de degrada tie te ontlopen. Trekvogels, de ploeg boven de degrada- tiestreep, speelde het beslis sende duel met het eveneens gedegradeerde DOS met twee niet speelgerechtigde speelsters. De Rotterdam mers zijn hiervoor gestraft en krijgen twee wedstrijd- punten in mindering terwijl het, door Trekvogels gewon nen duel moet worden over gespeeld. De uitslag van dit nieuw vast te stellen duel is nu van groot belang voor de Leidse (ex)o- vergangsklasser. Eindigt het in een overwinning voor een van beide dan degradeert de ver liezer samen met Fides Pacta. Bij een gelijkspel echter eindi gen de drie ploegen met een gelijk puntenaantal en zal een nacompetitie de twee degra danten aan moeten wijzen. Trekvogels is tegen deze regle mentaire straffen in beroep gegaan bij de wedstrijdcom- tissie van het KNKV. DUSSELDORP In de Duit se Bundesliga heft debutant Bayer 04 Leverkussen gistera vond met 4-0 gewonnen van Werder Bremen. KEULEN Gummersbach heeft zich als eerste geplaatst voor de finale van de Europe se handbalbeker voor beker winnaars. Het versloeg Banja Luka (Joe) met 21-16. LEIDEN Het moet wel heel vreemd lopen wil LKV De Spartaan zaterdag niet opnieuw als Nederlands kampioen gewichtheffen naar Leiden terugkeren. De nu al achtvoudige nationale clubkampioen dient morgen in Nijmegen dan wel eerst nog het thuisspelende Atlas Nijmegen en het Maastricht se „Atlas" te kloppen, de kans dat dat niet zal lukken is wel heel erg klein. Weet ook coach Thomas brandt. „Ik heb de schema's van Nijmegen en Maastricht teft Brandt eens berekend. Die teams zul len hooguit 860 kilo omhoog brengen. Nou, met dat soort totalen mag De Spartaan ge woon geen problemen hebben. Wij gaan morgen dan ook eerst op 860 weg, om vervol gens in de tweede ronde via een schema van 870 kilogram definitief toe te slaan." Een simpele klus dus voor de goed getrainde Leidenaars. Dit in tegenstelling tot vorig sei zoen. Toen diende Helios Sim- pelveld in de landelijke finale te wordén bekampt. „Dat was echte tegenstander", ver- nog nagenie tend. „Daar moesten we echt voluit tegen gaan. Resultaat was wel een nieuw Nederlands record van 891 kilogram neer zetten..." Dat record werd overigens niet neergezet door het vijftal dat morgen naar Nijmegen vertrekt. Arie Swagers, Theo Sanders, John ten Brinke en Herman Filippo waren er ook vorig jaar bij, jeugdige Dio Deegenaars niet. „Dio is in de ploeg gekomen voor Dirk van t Riet. Op dit moment scheelt dat nog iets in gewicht, maar niet zo veel dat we daardoor in de problemen zouden kunnen komen." Een tekenend gege ven voor de huidige toestand van het landelijke gewichthef fen. Waar een Simpeiveld ge woon in elkaar klapt, andere clubs talentvolle jeugdleden ontberen vult het Leidse De Spartaan gewoon aan als het moet. „En", zo stelt Brandt nog eens, „over drie jaar heb ben we een heel ander team staan. Jeugdiger, maar even sterk..." En besluitend: „Het kan ook zo soepel lopen omdat de jongens doorhebben waar het om gaat Niet alleen op trainingen, maar ook op de wedstrijden. Neem nu dat clubkampioenschap van Ne derland. Van die vijf jongens gaat er niemand individueel op avontuur, er wordt dan uit sluitend op een teamschema getild. Niet meer, niet minder. Later, aan het eind van de maand, kunnen Swagers, Ten Brinke en Filippo zich indivi dueel uitleven bij de EEG- kampioenschappen. En daarna weer mag Deegenaars bij de wereldkampioenschappen voor de jeugd alles uit z'n kast gaan tillen. Maar morgen til len ze wat ik wil. En dat maakt van De Spartaan zo'n 6terk team..."

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11