'Multinationals bepalen wat goed is voor Suriname' 'Man, ik zie het hier nu helemaal zitten9 Mugabe: regering van nationale eenheid Mugabeonafhankelijk strijder voor Zimbabwe ONTWIKKELINGSSOCIOLOOG BRANDSMA: Van der Klaauwpositief over afspraak Ferrier en junta 16 lassachusetts was oor Kennedy zaak an 'leven of dood' NNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 MAART 1980 PAGINA EERSTE TERUGGEKEERDE SURINAMER SERGEANT LACHMON: (Van onze speciale verslaggever Hom me Krol) PARAMARIBO Gisternacht ont- Imoette ik in de zwoele, uitgestorven jstraten van Paramaribo, waar alleen pe honderden magere honden niets van een avondklok willen weten, ser geant Lachmon. Hij pikte me met zijn patrouille op in een „gevorderde" po litiewagen. Onder de veilige hoede van zijn pistool-mitrailleur bracht hij frie, aanvankelijk wat verbolgen („er wordt hier 's-nachts nog geschoten") naar mijn hotel, dat een heel andere kant op bleek te liggen dan ik in mijn wandeldrift had gedacht. „Ik ben de eerste Surinamer die weer is terugge keerd", sprak Lachmon trots onder- Weg. Pas vier maanden in Nederland aan het werk bij een fabriek, hoorde hij in Ne derland van de revolutie. „Ik heb het eerste vliegtuig terug genomen en ben meteen in dienst gedaan. Ik ben nog niet uit de kleren geweest. Ik ben blij dat ik mee kan helpen om het land op te bou wen. Man, ik zie het hier helemaal zit ten, nu de corrupte kliek is weggejaagd. Als het aan mij ligt komen ze nooit meer aan de macht". Al eerder die avond had ik verrassend kennis gemaakt met het revolutionaire elan van de militairen. Op een wande ling door de stille straten, waarvoor een speciaal pasje wordt verstrekt, liep ik op tegen sergeant Roy Fredson en zijn man schappen. Ze waren juist bezig een ille gale voorbijganger te verhoren. De jonge man legde onwillig uit dta hij op weg was naar zijn werk en niet op avondklok van tien uur had gelet. „Het is nu dus drie kwartier later, dus heb jij drie kwartier van het Surinaamse volk gesto len. Ga op je benen staan, en laat dat bu: reau los als ik tegen je praat. Ik zal soe pel zijn, jongen. Jij hoort in de cel, maar ik zal jou opvoeden. De hele week dat jij nachtdienst doet zal ik jou controleren. Wat is jouw naam?". Doelstellingen Zo wordt jong Suriname de doelstellin gen van de revolutie bijgebracht. Hard en eerlijk werken aan de opbouw van het land. Ook wordt de Surinamer eer bied voor de eigen vlag en het eigen volkslied bijgebracht. „Een nationale vlag, die in technisch opzicht de meerde re is van welke vlag dan ook", hoorde ik gisteravond in een TV-programma. Twee militairen lieten precies zien hoe eerbiedig je de vlag moet opvouwen. En de commentator sprak dat de ster op het dundoek „een opgeheven hoofd naar de toekomst en twee omhelzende armen" verbeeldde: een nationaal symbool van eenheid. Terwijl Paramaribo op een oor ligt ge tuigde sergeant Roy van zijn geloof in de toekomst. „Het zal een opgave worden, maar we redden het als we de juiste mensen in de regering vinden en die blijven controleren". Hij zei te genieten van het enthousiasme van de bevolking voor de militairen. En gaf toe dat de staatsgreep een absolute meevaller was. „Daar waren we niet op uit. Het ging ons als Bond van Militair Kader om twee dingen: de promotie van de 50 dienst plichtigen tot beroepsmilitair en verwij dering van kolonel Elstak en majoor Es- sed als onze bevelhebbers. Die dingen hebben we bereikt. Waar het nu omgaat Afstraffen Voor mijn vertrek laat de soldaat me het houten politiebureau nog even zien. Een bedompte ruimte met op de bovenver dieping een levensgroot biljart en tafel tennistafels. Beneden me hoor ik een paar opgebrachte dronken arrestanten schreeuwen. Gevolgd door een plotseling stilzwijgen. „Dat tuig moet je meteen af straffen", zegt mijn begeleider. „In de eerste dagen hebben we ze het plunde ren goed afgeleerd. We hebben er heel wat getackeld en afgerammeld. En in de kazerne op een mierenhoop gezet, broek van de billen. Als ze schreeuwden, kre gen ze met de bullepees. En niet alleen die jongens, ook de winkelier die de prij zen verhoogde. Het is wel afgelopen nu „Vergeef mij het woord", zei een collega vanmorgen op de persconferentie tegen de militairen raad, „maar tot nu toe is deze staatsgreep een Creools onderons je", waarop sergeant Mijnals, de jonge student, vuur schoot en de vraagsteller toeriep: „Dat vind ik een vies woord. We zijn allemaal Surinamers. Een Creools onderonsje, wie dat zegt is aan herscho ling toe". Op dat laatste schijnen niet alle Surina mers te wachten. Een aantal probeert de wijk te nemen, zoals het middelbare echtpaar dat ik in het hotel tegen het lijf liep en waarvan het vrouwelijk deel, een Hindoestaanse, tegen me zei: „Wij willen ons vege lijf redden. Ik lust dit Suriname niet meer. Ik ben doodsbang voor die jongens. Waar ik om taal is een veilig le ven in een geordende staat". len (Van ome speciale verslaggever) PARAMARIBO Niet ie militairen in de Me- ire Boekoe-kazerne naar een handjevol multinationals (Alcoa »n Ogem) in Pittsburgh VS) en Nederland be- jalen wat goed is voor Suriname. Als dit land liet radicaal het roer imgooit gaat het finaal bankroet. Dit zijn twee ionclusies van de ont- ivikkelingssocioloog Ir. J. K. Brandsma, we tenschappelijk hoofd medewerker aan de universiteit van Am sterdam en voor een alf jaar als gastdocent erbonden aan de uni citeit van Suriname. Suriname holt, zo zegt Brandsma, regelrecht Haar het faillissement. Indanks de toegezegde f.7 miljard gulden Ne- 1erland.se ontwikke lingshulp. Heer dan een miljard gulden [an de hulp is tot nu toe in Nederland achter gebleven. £n wat er wel besteed is twam grotendeels bij de ver teerde projecten terecht, toals de honderden miljoe- ien die in het prestigeproject tVest-Suriname zijn gestoken n waarvan niemand weet of le geschatte opbrengsten aan bauxiet ooit gehaald zullen Vorden. Hoe dan ook, de ba len voor het land zelf zijn nul Er zal een afgewogen en uit gekiend werkgelegenheid sprogramma moeten komen. De gewone werkloosheid ligt nu al op een kwart van de beroepsbevolking, terwijl nog eens een kwart verborgen werkloos mag heten. Terug keer van Surinamers uit Ne derland zou daarom volgens Brandsma slechts heel gelei- Wat onwennig lopen jonge Surinamers in het gelid. Na de om wenteling is men begonnen jongeren te interesseren voor het leger. delijk mogen gebeuren. „Het bevolking. Vierduizend man aantal arbeidsplaatsen gaat extra op de arbeidsmarkt in jaarlijks in absolute zin ach- een jaar bijvoorbeeld zou een teruit En dat bij zo een jonge ramp zijn voor Suriname". TWEEDE KAMER ZEER GERESERVEERD Binnen- en buitenlandse journalisten brachten gisteren een bezoek aan de Memre Boekoe-kazerne in Paramaribo. Geheel links onze eigen verslaggever ter plaatse, Homme Krol. komma nul. Het project le vert nauwelijks arbeidsplaat sen op. Volgens Brandsma profiteren alleen de multina tionals van de enorme geld stroom. De 180 miljoen gul den voor de aanleg van een spoorlijn is praktisch wegge gooid geld en dan staat ook de bouw van de enorme Ca- belebodam nog op het pro gramma. Deze dam wordt vijf keer groter dan de Bro- kopondodam en zal voorna melijk stroom leveren aan de energieverslindende alui- naarde-verwerkingsfabriek, waarvan de bouw nog niet eens zaker is. Dr.Brandsma: „Er is een fun damenteel andere ontwikke lingstrategie voor Suriname nodig". Hij wil de beschuldi gende vinger niet opheffen, maar wijst wel op de zwakke planning in het land, het on doelmatige overheidsap paraat en de gebrekkige wer king van het politieke sy steem. „Men denkt altijd dat Suriname rijk is, maar dat is niet zo. Suriname is een arm land". Suriname wordt wel het Hong-Kong van het Ameri kaanse continent genoemd. Je kunt hier letterlijk alles kopen, tot en met 18 merken sardientjes. Het land zelf pro duceert praktisch niets. Alle prijsstijgingen worden hier geïmporteerd. Daarbij komt dan nog de binnenlandse in flatie van 15 procent per jaar. Rijst is het enige product dat niet ingevoerd moet worden. Maar omdat de Surinaamse overheid aan zijn geld komt door heffingen op de import, kan en mag deze niet ver dwijnen. „Als je die import bron opdroogt gaat de over heid hier in twee jaar fail liet". Volgens Brandsma zal ook het aantal van 50.000 ambte naren drastisch ingeperkt moeten worden. „Je hebt er aan 16.000 genoeg", weet hij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse regering vindt het een goed teken, dat in Suriname de Nationale Militaire Raad en president Ferrier overeen zijn gekomen om op de kortst mogelijke termijn een nieuwe rege ring te vormen. Dit omdat nu de eerste stap gezet zou zijn naar het herstel van de parlementaire democratie. Nederland zal Ferrier, die „in hart en nieren een democraat is", moreel steunen „in zijn overtuiging dat er moet worden teruggekeerd naar de grondwetelijk voorgeschreven situa tie", aldus minister Van der Klaauw (Buiten landse Zaken) gisteren in de Tweede Kamer bij het debat over de coup der sergeanten. De steun aan Ferrier wil niet zeggen dat Ne derland zich mengt in de interne aangelegen heden van de staat Suriname. „Wij stellen ons zeer terughoudend op," aldus de minister. Dat mag volgens hem vooral blijken uit het feit, dat gewoon zal worden doorgegaan met het geven van ontwikkelingshulp. In de Kamer bestond weinig waardering voor de opstelling van de regering. „Terughou dend werd deze genoemd, vooral omdat de minister pas in tweede termijn, na hevige aandrang van de Kamer, bereid bleek zijn af keuring over de staatsgreep uit te spreken nadat hij eerst alleen maar positieve dingen had gezegd over de jongste ontwikkellingen. De oppositie toonde zich bijzonder boos over de „vele slordigheden" van de bewindsman. Bij mevrouw Bischoff (D'66) en de socialist Pronk had dit zelfs de indruk gewekt dat de regering de staatsgreep stilzwijgend goed keurt. Pronk vond verder dat Van der Klaauw zich „onvoldoende had voorbereid". Dat leidde hij af uit het feit, dat de minister sommige dingen „eenvoudig niet wist". Van Zeil drukte zich iets milder uit. Hij vroeg zich af of de regering zich niet te afstandelijk op stelt. „Heeft men de vinger wel voldoende aan de pols". Alle fracties waren van mening dat de Ne derlandse militaire missie in Suriname haar werkzaamheden tenminste moet opschorten. Deze missie bestaat uit negen man, die optre den als adviseur van de Surinaamse Krijgs macht. Een motie van de PPR-woordvoerder Waltmans, waarin om de opheffing van de missie wordt gevraagd, wees de bewindsman af. Volgens hem zou dat in strijd zijn met het Verdrag met Suriname. Wel heeft de rege ring het inmiddels beter gevonden de missie voorlopig op non-actief te zetten. (Vervolg van voorpagina) V YORK Kennedy's zege in Massachusetts, de staat ïem sinds 1962 bijna „blindeling" naar de senaat afvaar- kwam niet als een verrassing. Maar na vier achtereen- jende nederlagen tegen president Carter was een over- ende zege voor Kennedy een kwestie van „leven of 1" geworden. Een opvallend rustige Kennedy, die na [pittige nederlaag in Iowa, Maine, Minnesota en New ïpshire aanzienlijk harder stond te juichen dan van- »t, zei in een eerste reactie in de komende testen vooral _adruk te zullen leggen op het naar zijn mening ernstig ade economische beleid van Carter, jen record-inflatie in de dubbele cijfers in 1979 wijzen de cijfers van dit jaar op een mogelijk nog hoger inflatieper- ïge. Kennedy hoopt zolang in de race te blijven, totdat de irs zich daadwerkelijk gaan storen aan de slechte economi- situatie. Bovendien rekent Kennedy erop, dat Carter toene- tie schade zal ondervinden van de stagnatie in de bevrijding \Üe vijftig gijzelaars in Iran en de afnemende belangstelling 1 de kiezers rond de Russische invasie in Afghanistan. De /Iin het Kennedy-kamp is ook herleefd door de zeer recente /□er van de regering-Carter inzake Israël. President Carter jt dinsdag toegeven, dat de afgelopen zaterdag verleende taan een scherpe resolutie van de Verenigde Naties, waarin aelische nederzettigen in bezet gebied werden veroordeeld, en misverstand berastte. De „vergissing" leverde scherpe tsten op van Israël en joodse groeperingen in de Verenigde eerstvolgende voorverkiezingen in het zuiden (South Ca- Alabama, Florida en Carters thuishaven Georgia) is wei- icces voor Kennedy weggelegd. Kennedy heeft zijn zinnen op Illinois (18 maart) en New York een week later. In bei ten zij de vooruitzichten op dit moment niet erg hoopge- maar de winst in Massachusetts heeft de hoop in het Ken- ;amp flink doen herleven. de republikein John Anderson heeft de hoop na zijn sterke laten in Massachusetts en Vermont vooral gericht op Illi- (zijn „thuishaven") en York. Anderson is de race ge- als zware „underdog",^^Be eerste test in Iowa eindigde hij rin, maar in New Ham^nire klom hij al naar een duidelij-, erde positie. iet aantal kiesmannen op de Conventies betreft, heeft Ken- er op dit moment, na zijn zege in de qua bevolking tiende staat Massachusetts, zelfs meer dan Carter achter zich: 110 84. Om de partijnominatie te verwerven zijn er echter ens 1666 nodig. In het Republikeinse kamp zijn er tot nu van de totaal 1993 verdeeld. Reagan heeft er 37, Bush 35, son 14, Baker 8 en Connally 1. VREUGDE BIJ FRONTLUNSTATEN - WOEDE BU BRITSE CONSERVATIEVEN SALISBURY De nieuwe premier van Zimbabwe-Rhodesië, Robert Mugabe, heeft gisteravond in een uitzending voor radio en televisie bekendgemaakt dat hij een rege ring van nationale eenheid wil vormen, hoe wel zijn partij bij de verkiezingen de abso lute meerderheid heeft behaald. Spoedig na de officiële bekendmaking van Mugabes overweldigende overwinning werd Mugabe door gouverneur Soames gevraagd de eerste regering voor onafhankelijk Zim babwe te vormen. Deze regering zal leden van de partij van Jos hua Nkomo, de voormalige bondgenoot van Mugabe, omvatten alsmede vertegenwoordigers van de blanken, de halfbloeden en de Aziaten. Mugabe herhaalde zijn beloften tot eerbiediging van particulier eigendom, zeggend dat de eco nomie van Rhodesië in wezen kapitalistisch is. Hij riep de blanken op in het land te blijven en hem te helpen bij de vorming van een gematig de onafhankelijke regering in vrede. Hij zei- maandag met oud-premier Ian Smith te hebben gesproken, de man die vijftien jaar geleden Rhodesië eenzijdig onafhankelijk maakte. „Wij kwamen overeen'samen te werken", aldus de oud-guerrillaleider Mugabe maakte voorts bekend dat hij de blan ke leider van het militair commando, luitenant- generaal Peter Walls, zou machtigen samen te werken met de guerrillatroepen om te komen tot een integratie van alle partijen die elkaar hebben bestreden. De reacties in de wereld op de overwinning van Mugabe variëren van uitzinnige blijdschap bij de frontlijnstaten Angola, Mozambique, Botswana, Tanzania en Zambia, tot woede bij de Britse Conservatieven en de Zuidafrikanen. De Zuidafrikaanse regering, geschokt over de uitslag van de Rhodesische verkiezingen, on thield zich gisteren van commentaar. Premier Pieter Botha liet er echter geen twijfel over be staan dat Zuid-Afrika niet zou tolereren dat een toekomstige rgering van Rhodesië-Zimbab- we steun zou verlenen aan „zwarten die een zwarte meerderheidsregering in Zuid-Afrika wensen". De rechtse vleugel van de Britse Con servatieven hebben groot alarm geslagen en ge waarschuwd dat Mugabes succes de Sovjet-Unie een lanceerbasis „voor het opvoeren van guer rilla-activiteiten in Zuid-Afrika" zal geven. Volgens de Britse premier Margaret Thatcher moet in Rhodesië nu iedereen samenwerken om de kloof te overbruggen. „De tijd van ver zoening is aangebroken." Minister van buiten landse zaken Lord Carrington, uitwerker van het akkoord van Lancaster House, dat de basis voor de verkiezingen in Rhodesië legde, vindt het nog te vroeg van een succes te spreken. Op de Londense werd dit oordeel weerspiegeld door een forse daling van de aandelen van maatschappijen met vestigingen in Rhodesië. De Amerikaanse regering heeft Mugabe met zijn overwinning gefeliciteerd. De Nederlandse regering zal zo spoedig mogelijk diplomatieke betrekkingen met Zimbabwe aangaan. Sacharov mag land niet uit MOSKOU De leiding in het Kremlin heeft het verlenen van een uitreisvisum aan atoomgeleerde en dissident Andrej Sacharov strikt van de hand gewezen, zo is gisteren in Moskou vernomen. Conferentie Noord-Ierland mislukt BELFAST De conferentie over de politieke toekomst van Noord-Ierland, die twee maan den geleden is begonnen, is feitelijk op een mislukking uitgelopen. Dit is uit bronnen die nauw betrokken zijn bij de besprekingen, vernomen. Robert Mugabe Robert Mugabe, de premier van de laatste Britse kolonie' in Afrika, is tegelijkertijd een marxist en devoot katholiek. Hij steekt zijn belangstelling voor de marxistische filosofie- niet onder stoelen of banken, maar hij wijst er met nadruk op dat hij zijn christelijke overtuiging heeft behouden. De 55-jarige Mugabe kreeg zijn eerste onderwijs op de rooms-katholieke zendings- post van Koetama ten westen van Salisbury. Zijn eerste po litieke contacten legde hij aan de zwarte iniversiteit in Fort Hare in Zuid-Afrika. Na enige jaren in het onderwijs te zijn werkzaam geweest, ging Mugabe zich aan natio-> nalistische activiteiten wij den. Hij zou lange tijd voor lichtingsman worden van de partij van Nkomo, die hii in deze verkiezingen ver achter zich zou laten. Ook met een andere voorman van het zwarte verzet, dominee Si- thole zou hij lang samenwer ken. Hij stichtte samen met hem de Nationale Afrikaanse Unie van Zimbabwe, op grondslagen die radicaler wa ren dan die van de organisa tie Nkomo. In 1964 werd hij secretaris-generaal van de beweging en werd kort daar na gearresteerd. Hij zou tien jaar in Rhodesische gevan genschap doorbrengen. De laatste vijfjaar voerde hij vanuit Mozambique een guerrilla-oorlog. Hij zou daarmee de basis leggen voor de massale steun die hem bij de jongste verkiezingen ten deel is gevallen. Hoewel Mu gabe onmiskenbaar marxisti sche sympathieën had, be hield altijd een grote mate van onafhankelijkheid ten opzichte van Moskou en Pe king die hem dan ook met argwaan bekeken. Helmut Schmidt in Washington WASHINGTON De West- duitse kanselier Helmut Schmidt is gisteravond in Washington aangekomen voor besprekingen met president Carter over de gespannen in-, ternationale situatie. Verwacht wordt dat Schmidt vooral de nadruk zal leggen op een ge meenschappelijke aanpak van de Westerse bondgenoten van de problemen, zoals die zijn ontstaan na de Russische in terventie in Afghanistan. BRUSSEL De commandant van de Belgische drugbrigade, Leon Francois is gisteren voorlopig in vrijheid gesteld. Tot zijn invrijheidstelling is besloten door het Hof van Be roep in Brussel. Francois was de belangrijkste man in België op het gebied van drugbestrij ding. Hij werd op 19 januari, aangehouden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9