^Werknemers HCW legden werk neer •tormloop 3 'bakkies' eef uit Gezondheidscentrum Merenwijk kampt met ernstige ruimtenood Bewoners PCW-flats protesteren tegen stookkostenverhogingen Demonstratie tegen 'Amicales' heeft rustig verloop Kassa geleegd Herdenk oprichter Jacob van Rijndorp bij viering 275-jarig bestaan gin/ STAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 MAART 1980 PAGINA 3 ,EIDEN De werknemers an de Hollandse Construc- ie Werkplaatsen en de Ne- lerlandse Elektrolasch ilaatschappij hebben gister- niddag omstreeks drie uur het werk neergelegd. Zij ga ven hiermee gehoor aan de oproep van het FNV om door middel van werkonder breking de acties tegen het kabinetsbeleid te ondersteu- Volgens een FNV-woordvoer- der hebben de werknemers van de beide maatschappijen, verenigd in de Hollandse Con structie Groep, het werk spon taan neergelegd. De actie zou zijn begonnen toen 400 werk nemers het werk neerlegden en naar huis gingen. Korte tijd later volgden de overige werk- dit voorbeeld zodat de fabriek er tegen het eind van de middag verlaten bij lag. In de Leidse regio gaven over igens weinig werknemers ge hoor aan de stakingsoproep van het FNV. In Hillegom vonden korte werktijdonder brekingen plaats bij betonfa- briek De Ringvaart. In Voor schoten was het onrustig bij de. Zilverfabriek. ,7'30 l/Vinkelier Theo van der Logt: „De verkoop valt tegen". metevnHEEL WAT MEER APPARATUUR VERKOCHT DAN DAT ER VERGUNNINGEN ZUN UITGEGEVEN I (S) LEIDEN De verwachte (stormloop op 'bakkies', de ™^end- en ontvangapparatuur voor de 27MC band is voor alsnog uitgebleven. In elk geval hebben Leidenaars niet in dikke rijen staan TRïvachten in het postkantoor spm aan een machtiging te (S)komen. De verkoop van de ^bakkies' is ook de speciaal- iop. lühandel tegengevallen. Winkelier Theo van der Logt (S) Gryan een speciaalzaak in de O® F«Haarlemmerstraat: „Ik heb inds afgelopen vrijdag zo'n ert: Radriehonderdvijftig 'bakkies' ^J^/erkocht. Ik had op veel meer tout inpelangstelling gerekend". De ^Verkoop bij de radio-en televi- '15*55 |ie winkels, die wat merken nosoneend- en ontvangapparatuur oor de 27MC band hadden in- ;ekocht is over het algemeen tegengevallen. Alleen adden deze winkels door- niet voldoende appara- ngekocht om uit voor- e kunnen leveren. Een oordvoerder van De Radio- hoop be langstelling. We hebben een 'dreda^30*11^31 moeten introduce- Dagbl Brai ge Maar wat de m, hebben we eigenlijk ief breekt een bij :en|vluchtpoging LEIDEN Een leeslustige \atwijker heeft zijn hobby istermiddag duur moeten «kopen. In de kiosk van het Leidse NS-station werd Be man betrapt op het stelen van een een aantal boeken. o' het persopeel van de tiosk werd een achtervolging ïgezet dwars door het stati- >nsgebouw. De Katwijker zag liteindelijk nog maar één ïvergebleven vluchtroute: de >oorbaan. Tijdens zijn vlucht issen de spoorrails maakte hij :hter een misstap en brak ijn'been. Voor behandeling loest hij worden overgebracht het Academisch Zieken- in Leiden. nog niet in huis. We moeten voor hen bestellen. We kun nen nu alleen wat Japanse merken leveren en daarmee nemen de meeste belangstel lenden, zeker de kenners, geen genoegen". De verkoopprognoses van de winkeliers waren gebaseerd op de komst van 3 maart; de da tum waarop iedereen in ons land legaal op een speciale golflengte mag zenden. Tot deze datum was de gebruiker van dergeliike apparatuur strafbaar omdat hij zonder di ploma's niet de vereiste ver gunningen kon krijgen: hij was een etherpiraat. De mach tiging die thans tegen een be drag van 35 gulden te koop is bij de postkantoren is niet ge bonden aan het behalen van diploma's. Met zo'n vergun ning in de zak kan men voor een paar honderd gulden aan een bakkie' komen en legaal de ether betreden. De Leidse PTT heeft maandag volgens een woordvoerder van het hoofdpostkantoor aan de Gerestraat, 23 vergunnin gen 'verkocht' en gisteren slechts één. Uit deze eerste cij fers vallen in elk geval twee conclusies te trekken: De zendamateurs die tot op heden illegaal de ether gebruikten hebben nog geen enkele be hoefte om een machtiging aan te vragen. Ten tweede kan ge constateerd worden, dat er heel wat meer apparatuur ver kocht wordt, dan dat er zend vergunningen worden ver strekt. LEIDEN Het in 1978 in gebruik ge nomen Gezondheidscentrum in de Me- renwijk kampt bijna twee jaar na zijn opening reeds met ernstige ruimte nood. Het bestuur van de stichting Ge zondheidscentrum heeft in een brand brief een beroep gedaan op het Leidse gemeentebestuur zich zo spoedig moge lijk te beraden over te nemen stappen. Bij de bouw van het centrum was wel re kening gehouden met enige groei van de in het centrum samengebrachte discipli nes, zoals huisartsen, fysiotherapie en In- terkruis. Vandaar dat niet alle ruimten in het centrum vanaf het begin full time werden gebruikt. Dat de groei echter zo snel en explosief zou zijn, had niemand verwacht. Met passen en meten kunnen tot nu toe alle functies worden uitgevoerd, maar dat zal niet lang meer duren. Gebleken is dat de groei van het aantal hulpvragers niet stabiliseert, maar toe neemt. Daarbij komt dat door reorganisa tie (decentralisatie bij GG GD) en uit breiding van de dienstenpakketten (Inter- kruis) de vraag naar ruimte binnen het Gezondheidscentrum toeneemt. Het stich tingsbestuur overweegt thans op korte termijn een interne verbouwing uit te la ten voeren die met de toenemende hulp vraag zoveel mogelijk rekening zal hou den. Met deze herindeling zal niet alles op te lossen zijn. Het stichtingsbestuur vindt het niet juist om ongebreidelde groei van het aantal disciplines toe te staan. Het vreest dat hiermee de kwaliteit van de onderlinge samenwerking en daarmee sa menhangend de kwaliteit van de hulpver lening achteruit zal gaan. Teneinde de problemen het hoofd te bieden wil het stichtingsbestuur in overleg met het ge meentebestuur treden. LEIDEN De bewoners van de flats van de Protes tants Christelijke Wonings tichting in de Merenwijk (Haviks- Mi lanen-, Kieken dief-, Valken- en Buizerd- horst) hebben ernstige klachten over de warmte- isolatie in hun woningen. Het vorig seizoen zijn zij ge confronteerd met forse stij gingen van de stookkosten. Volgens de bewoners is het bestuur van de PCW er voor verantwoordelijk dat deze kosten zo hoog zijn opgelo pen. Een van de meest voorkomen de klachten is, dat de flat niet warm te stoken is, ook al zet men alle radiatoren aan. Dit geldt met name voor de bo venverdiepingen. Maar ook de hoekflats en de benedenflats hebben klachten. Alleen een goede isolatie van het dak en de buitenmuren zal het voor de bewoners mogelijk maken om zuinigste stoken. De bewoners vragen zich overigens af of zelfs na isolatie de flats wel warm te stoken zijn. Zij hebben namelijk ont dekt dat het systeem van de centrale verwarming niet in orde is. De verwarmingsbui zen onder de flats liggen in het grondwater. Benedenflats kla gen over schimmel op de vloer. Verder lopen de ver- warmingsbuisen ongeïsoleerd door de trapportalen. De bewoners hebben van het bestuur geëist dat het op zeer korte termijn maatregelen treft ter verbetering van deze situatie. Bewoners die dat wil len moet de mogelijkheid van thermostaten op de radiotoren worden geboden. De hoek- en bovenflats moeten andere warmtemeters krijgen, zodat hun stookkosten niet oneven redig hoog liggen. Bovendien willen de bewoners inzage in de boeken van de woning bouwvereniging. Zolang het bestuur de mankementen aan het CV-systeem niet heeft ver holpen weigeren de bewoners de per 1 januari 1980 aange kondigde stookkostenverho ging te betalen. Zo'n honderdvijftig belangstellenden kwamen gisteravond naar het Stadhuisplein voor een ongestoord verlopen demonstratie tegen de activiteiten van 'Amicales'. LEIDEN „Amicales ge bruikt geweld tegen een po litieke mening, die niet de hare is. Deze politieke club terroriseert ook Nederlan ders. Met geld uit Morokko wordt onze democratie ver trapt. Als dat allemaal mo gelijk is in Leiden, wordt het dan geen tijd om een anti-fascitisch comité in Lei den op te richten," aldus Frans Ballering gisteravond op het Stadhuisplein, waar de afdeling Leiden van Poli- sario een rustig verlopende demonstratie hield tegen de activiteiten van de Amica les. Ongeveer honderdvijftig demonstranten waren op het Stadhuisplein aanwezig. Amicales is een beweging, die door de Marokkaanse regering in het leven is geroepen om de gangen van in Nederland le vende landgenoten na te gaan. Vorige week donderdag ver stoorden leden van Amicales op ruwe wijze een bijeenkomst van Polisario in het Antonius- clubhuis. De organisatie achtte het daarna niet verantwoord om collectanten de volgende dagen de straat op te sturen. De demonstratie van gistera vond was een reactie op de ac tie van Amicales in het Anto- niusclubhuis. De demonstratie was tevens bedoeld om te laten zien, dat Polisario zich niet door bij voorbeeld Amicales laat weer houden om actie te voeren voor de bevolking van West- Sahara. Daarom werd ook de vorige week verstoorde avond opnieuw gehouden. Dit ge beurde, onder het wakend oog van enige politiefunctionaris sen, in het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat. „Wij hebben niet het gelijk van de sterkste, noch het gelijk door intimidatie of terreur, maar wat wij inzetten is ons aantal en de kracht van onze argu menten," aldus Polisario- woordvoerder Ballering. Protesten tegen foutparkeerders Zwartemeerlaan LEIDEN De ouders van leerlingen van het scholen complex in de Zijl wijk (Me renwijk) maken zich ernsti ge zorgen over de chaotische verkeerssituatie aan de Zwartemeerlaan bij het be gin en het einde van de les sen. Teveel ouders maken er een gewoonte van hun kin deren met de auto naar school te brengen en van school te halen, zeker bij (dreigend) regenachtig of koud weer. Iedere dag staan er derhalve in en voor de bocht in de Zwartemeerlaan auto's gepar keerd op het fietspad en in de middenberm. Hierdoor ont staan gevaarlijke situaties voor kinderen die met de fiets naar school komen en voor ouders die hun kind op de fiets naar school brengen. Zij worden door de geparkeerde auto's ge dwongen om op de rijbaan te gaan rijden, met alle risico's van dien. Ook het gebruik van de nabij gelegen zebra levert gevaar op. De aanwezigheid van klaarovers biedt geen op lossing, omdat enerzijds hen het uitzicht op de weg wordt ontnomen en anderzijds zij door automobilisten te laat worden opgemerkt (de zebra ligt in de bocht). Tenslotte on dervinden de buschauffeurs vertraging door de her en der geparkeerd staande auto's. Zij kunnen hun bus vaak met moeite door de bocht wringen. In een brief aan de gemeente stellen de ouders voor het fietspad aan de zijde van de school zodanig te verleggen (vanaf het voetpad bij de Stok roos tot ongeveer vijftig meter voorbij de school), dat het fietspad gescheiden van de rij baan wordt door een tegel- strook op stoephoogte, voor zien van palen en/of bomen. De situatie moet zodanig wor den dat het onmogelijk is om auto's te parkeren. Ook de middenberm moet zo worden verhoogd dat deze niet meer als illegale parkeerplaats kan worden gebruikt. LEIDEN Uit de kassa van een winkel voor bouw materialen aan de Leidse Haven is gistermiddag een bedrag van 4155 gulden ge stolen. De dief verschafte zich tijdens de lunchpauze van het perso neel toegang tot het kantoor waar de kassa stond. Hier sloeg hij zijn slag en nam ij lings de benen. Rode Zondag Toneelgroep Sater speelt vanavond het stuk „Rode Zondag" van Trevor Griffiths in de Leidse Schouw burg. Het toneelstuk behandelt het dilemma waarvoor links Italië zich gesteld ziet: de strijd aan te binden te gen het fascisme met een grote kans op een misluk king en veel zinloze slachtoffers, of passief blijven en de strijd ontwijken. De voorstelling begint om kwart over acht. Een scène uit „Rode Zondag". 'Film en psychiatrie'(I) Het Filmhuis van het LVC vertoont in maart 'psychiatri sche films'. De spits wordt morgenavond afgebeten met de vertoning van de Japanse film 'Page of Madness' van re gisseur Kinugasa. De film gaat over een vrouw, die na een zelfmoordpoging in een inrichting terecht komt, waar haar man als portier werkt. De man probeert zijn vrouw te be vrijden, maar op het laatste moment weigert zij wegens haar hopeloze ziekte. De man wordt ontslagen, maar kan in dezelfde inrichting nog een baantje als schoonmaker krijgen. Donderdag 13 maart wordt de film 'Joey' van de Engelse regisseur Brian Gibson vertoond. De film handelt over de geestelijk en lichamelijk gehandicapte Joey, die in een inrichting Ernie, een debiel, leert kennen. Ernie be grijpt de geluiden, die Joey voortbrengt en samen schrij ven ze een boek over het leven van Joey. 'Film en psychiatrie'(II) De cyclus in het Filmhuis van het Leidse Vrijetijds centrum wordt donderdag 20 maart voortgezet met een film van Kenneth Loach. Hoofdpersoon in de film is Janice, die door haar ouders tot abortus wordt gedwon gen. Later echter, krijgt zij de terugslag van de in greep en wordt in een inrichting opgenomen. Na enige tijd wordt Janice genezen verklaard. Haar ouders zijn niet in staat hun dochter op te vangen en wederom be landt zij in de kliniek. Hoogleraren gebruiken haar als voorbeeld voor de studenten. Tenslotte wordt donder dag 27 maart de lange documentaire 'Asylum' van de Amerikaan Peter Robinson vertoond. Robinson heeft met een filmploeg zes weken in een psychiatrische commune dorgebracht. In de film wordt duidelijk hoe de patiënten in de commune volgens de ideeën van de Engelse psychiater Ronald Laing leven, wonen, wer ken en met elkaar omgaan. Alle voorstellingen begin nen om negen uur. De toegangsprijs bedraagt vier gul den (voor leden van het LVC drie gulden). Humphrey Bogart De Amerikaanse film 'Key Largo' met in de hoofdrollen Humphrey Bogart, Edward G. Robinson en Lauren Bacall draait vrijdag 7 maart in het Filmhuis van het Leids Vrije tijdscentrum aan de Breestraat. De regisseur van deze film uit 1948 is John Huston. De toegangsprijs bedraagt inclusief consumptie vijf gulden vijftig (voor LVC-leden vier gulden vijftig). De vertoning van 'Key Largo' begint om elf uur. Vertrek uit binnenstad Het reeds sinds 1906 in de Jan Vossenstceg gevestigde bedrijf Glasimport-Verffabriek A. van der Kwast verhuist naar het industriegebied de Waard. Omdat het bedrijf in de Leidse binnenstad steeds moeilijker be reikbaar werd, is met de gemeente overeengekomen het bedrijf naar de Waard te verplaatsen. Er komt al daar een verrijdbare loopkraan van 5000 kilo en tevens wordt in het nieuwe, in aanbouw zijnde pand, een glas- slijp- en bewerkingsafdeling en een afdeling voor verf- grossierderij ondergebracht. Funhouse Funhouse Het gezelschap Funhouse brengt morgenavond het totaal programma Funhouseii theater, cabaret, zang, mil Funhouse bestaat uit Rob v Beurskens, Wilbert Gieske stelling begint om kwart de Leidse Schouwburg, dat en marionettenspel omvat. Houten, Feike Boschma, Cor Carry Schompers. De voor- acht. SUGGESTIE OUD-LID SCHOUWBURGCOMMISSIE LEIDEN De heer W. Kuyper, oud-lid van de Schouwburgcommissie heeft de suggestie gedaan om de herdenking van het 275-jarig bestaan van de Leidse Schouwburg te vieren met de opvoering van een toneelstuk van de hand van de oprichter van de Schouwburg, JacLEI- DEN De heer W. Kuyper, oud-lid van de Schouwburgcommissie heeft de sug gestie gedaan om de herdenking van het 275-jarig bestaan van de Leidse Schouw burg te vieren met de opvoering van een toneelstuk van de hand van de oprichter van de Schouwburg, Jacob van Rijndorp. „Bij de herdenking van het 275-jarig be staan van de Leidse Schouwburg past het herdenken van de stichter, Jacob van Rijn dorp, jarenlang artistiek directeur met het opvoeren van het door hem geschreven to neelstuk „De Hellevaart van dokter Joan Faustus". Het is een stuk dat gelegenheid geeft tot kunst- en vliegwerk, er komen bal letten en spoken in voor, en uiteraard een vurige hel. Het heeft een vrij grote bezetting zonder dat het veel hoeft te kosten aan kos tuums of decors, kortom, het is geknipt voor goede amateurs", aldus Kuyper. De directeur/ toneelschrijver/ acteur Jacob van Rijndorp was volgens Kuyper de eerste die een Hollandse bewerking van het Faust- thema heeft uitgegeven. „Van Rijndorp's Faustus is een stuk dat de fantasie prikkelt, er is ruimte voor zang en dans daarmee zal het oorspronkelijk in de Leidse Schouw burg zijn vertoond men kan er leuke re gie- en aankledingseffecten in kwijt en het thema, de keus die ieder mens moet maken schijnt nog niet verouderd te zijn", aldus Kuyper, die er melding van maakt dat hij de huidige directeur, Hans van Dam de laat ste jaren herhaaldelijk heeft geattendeerd op het bestaan van „De Hellevaart van dok ter Joan Faustus". Kuyper heeft de Leidse amateurtoneelgezelschappen, die de acteurs voor de herdenkingsvoorstelling moeten le veren op de hoogte gebracht van zijn sug- festie. Zoals bekend voelt de huidige chouwburgcommissie het meest voor de uitvoering van de Bedelaarsopera" van John Gnay ter gelegenheid van het jubi leum Ti

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3