Slessures verzwakken erzadigd Strasbourg )UITS CLUBVOETBAL STERKER DAN OOIT Italiaans Yarese begin van 'grote finale' voor Parker ®=>ORT RAINER GILBERT GRESS TEKENT BIJ Oostenrijker fluit Strasbourg-Ajax imateurregels op de helling Uitslagen koersen Hilversum CKaiserslautern krijgt het zwaar tegen Bayern München LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 MAART 1980 PAGINA 17 centrumspits Carlos Bianchi, ooit winnaar van de Zilveren loen, heeft bij Strasbourg de hoge verwachtingen niet waar nen maken. Hij heeft al aangekondigd terug te keren naar entinië. STRAATSBURG - Het en thousiasme en de opvallend toegenomen ondersteuning voor Racing Strasbourg is tanende bij het publiek in de Franse provinciestad. Het succes van de afgelopen drie seizoen staat in schril con trast met de enorme terug val die de formatie van de excentrieke Gilbert Gress in de competitie doormaakt. Gress is pas dit seizoen gecon fronteerd met de keerzijde van de medaille. Toen hij zo'n vier jaar geleden in zijn geboortes tad terugkeerde als trainer, maakte hij zich snel geliefd bij zijn stadgenoten. Strasbourg promoveerde onder zijn lei ding naar de eerste divisie en eindigde het seizoen daarop op de derde plaats. In de afgelopen competitie brak Strasbourg volledig door en werd voor de eerste maal in zijn historie landskampioen. Tot groot ongenoegen van Gress ontpopte Strasbourg zich de afgelopen maanden als een verzadigd groepje, dat geen schim meer is van de uiterst professionele formatie van vo rig jaar. Ofschoon zijn pupillen de laatste maanden nauwelijks een blijk van waardering heb ben getoond voor hun trainer, zal Gress, die enkele aantrek kelijke aanbiedingen op zak had, zijn contract met een jaar verlengen. Hij heeft voldoende vertrouwen in de toekomst van Strasbourg. De 38-jarige Gress hoopt op de terugkeer van een brok moti vatie, die voldoende kan zijn om Ajax van verder succes af te houden. Problemen In de aanval kent Gilbert Gress de grootste proble men. Blessures, vormverlies en misplaatste verwachtin gen vormen hiervan de oor zaak. Zo haalt Joel Tan ter de laatste tijd op geen stuk ken meer de vorm die hij vo rig seizoen wekelijks eta leerde. De andere buitenspe ler, Roland Wagner, is lange De 38-jarige trainer Gilbert Gress. STRAATSBURG Pas vlak voor de wedstrijd zal be slist worden of Tscheu-la Ling (blessure) kan meespe len in de eerste wedstrijd van de kwartfinales om de strijd om de Europese Beker voor landskampioenen te gen Strasbourg. De licht geblesseerde Dick Schoenaker speelt in ieder ge val. Trainer Leo Beenhakker geeft op de voorstoppers- plaats de voorkeur aan Cees Zwam bom (beter wedstrijdrit me) boven Pim van Dord De wedstrijd in Strasbourg wordt geleid door Franz Woh- rer. De 40-jarige Oostenrijker floot in 1976 de wedstrijd tussen PSV en St. Etienne in Eindhoven en het afgelopen seizoen de halve finale in de strijd om de UEFA Beker tus sen MSV Duisburg en Borussia Mönchen-Gladbach. De opstellingen: Strasbourg: Dropsy; Jodar, Novi, Vogel, Domenech; Deutschmann, Specht, Decastel; Wagner, Tanter, Piasecki. Ajax: Schrijvers; Meutstege, Krol, Zwambom, Boeve; Schoenaker, Arnesen, Lerby; Bonsink, Ling (Jensen), Ta- hamata. tijd zoetgehouden door een enkelblessure. Pas afgelo pen zaterdag maakte Wag ner tegen Olympic Marseille zijn rentree. Het meest is Gress teleurge steld in Carlos Bianchi. Deze 31-jarige Argentijn maakte de heersende verwachtingen na zijn komst, begin dit seizoen, nauwelijks waar. De wat luie centrumspits, die voor de no dige centen was gekocht van Saint Germain, is met acht doelpunten overigens nog al tijd topscorer van Strasbourg, maar is toch in ongenade ge vallen bij Gress, die geen be roep meer op hem doet. De Argentijn heeft inmiddels la ten weten direct te willen te rugkeren naar zijn vaderland. Ontstemd is de aanhang van Strasbourg over de beslissing van het bestuur aan het einde van het vorig seizoen Albert Gemmrich te laten vertrekken naar Bordeaux. Gemmrich scoorde vorig jaar bijna twin tig keer en werd door het pu bliek op handen gedragen vanwege zijn enorme inzet. Wat dat betreft heeft Stras bourg enigszins ongelukkig verkocht, want evenals Gem mrich heeft de nu bij Lens spelende Ehrlacher meer doel punten gemaakt dan topscorer Bianchi bij Strasbourg. Gress kampt met nog meer problemen. Zowel Jean-Jacqu es Marx als Roger Jouve zijn tè ernstig geblesseerd om in actie te komen. Daarom staat Jordar in de basis, terwijl de 19-jarige Vogel als voorstopper zijn entree zal maken. De zo bekende kat in het nauw maakt vreemde spron gen. Strasbourg heeft zich door de teleurstellende presta ties keurig in de rol van de underdog gespeeld. Dukla Praag heeft dat in de vorige ronde ondervonden. Onwille keurig verwacht het Franse publiek een tweede stunt Gil bert Gress hoopt het. ERIK VISSER RIJS Het bestuur van de Intcmationa- \tletiek Federatie (IAAF) zal zich op 10 11 maart in Parijs beraden over vier irstellen van de Verenigde Staten, Groot- ttannië, Denemarken en Noorwegen die verruiming van de amateurregels beo- I. Het voorstel, dat werd ingediend door Verenigde Staten, is het meest vergaand. Amerikaanse Atletiekunie wil artikel 53 i het IAAF-reglement, waarin het begrip ateurisme wordt gedefinieerd, helemaal pppen. Een voorstel dat naar verwacht mig steun zal krijgen. De Britten willen mogelijk maken dat atleten bij sommi- jfrote wedstrijden via hun sportorganisa ties worden betaald. Voor een beperkt aantal topwedstrijden wil men een prijzengeld tot 2000 dollar vaststellen. De geldsommen moeten door de organisatoren aan de nationale atletiekbonden worden over gemaakt. Deze dienen het geld vervolgens aan de betrokken atleten uit te keren. De Britse at- letiekbond wil niet zo ver gaan, dat ook win naars van Olympisch Spelen en Europese kam pioenschappen hun medailles in contanten be taald krijgen. Ook wil de bond interlandwed strijden van betaling uitsluiten. Volgens het Britse voorstel dient het eveneens rtiogelijk te zijn dat atleten inkomsten uit recla meactiviteiten ontvangen. 1ILVERSUM - De uitslagen e gisteren op de renbaan van ersum gereden koersen HU- ARMA pRIJS lc aM. 2M0m: 1. 1 Ita van Hiddum (L. Schoonhoven) 24.0, 2. Stormy Neyenrode, 3. Ste- ino Hanover. Winn. 4,40, pi. 2,00, 60, 3,60, kopp. 30,40, trio 1813,70. iet gestart: Suno W. OMO-PRIJS - 2000m: 1. Tony the utler (L. Dooper) 1.24.8, 2. Sjaak (anover, 3. Tornado Star (buiten teddenschappen). Winn. 3,20, pl. ilO, 2,00, 2,50, kopp. 15,60, trio 12.10. RAVENNA-PRIJS - 140m: 1. Sami Price (C.D.Imming) [24.0, 2- Tyfoon Hazelaar, 3. Roel jraun. Winn. 1,40, pl. 1,10, 1,10, 160, kopp. 3,60. Niet gestart Star fAPELS-PRIJS - 2020m: 1. Sam- B Judson (B. Barendregt) 1.24.4, 2. Ico, 3. Scurry Nearness. Winn. g0. pl. 1,90, 3,00, 3,40, kopp. 13,40, 5o 236,00. AVINPRIJS - 2020m: 1. Tanja loldberg (T. Smeding) 1.24.6, 2. Sir jendel, 3. Tasja Lobell. Winn. 2,00 pl. 1,10, 1,10, 1,20, kopp. 3,40. ROVIGO-PRIJS - 2440m: 1. Prodi gal Dartel (G. de Jong) 1.22.1, 2. Ricco Westlandia, 3. Nancy Mor gan. Winn. 5,90, pl. 2,20, 5,00, 2,50, kopp. 101,70, trio 686,50. Niet ge start Rapid Buitenzorg en Roussal- AMATRICEWINTERKAMPI- OENSCHAP 9 - 2000m: 1. Olga Nora (Mevr. J. Dragt) 1.22.6, Ro meo Hollandia, 3. Rabbani. Winn. 4,40, pl. 1,70, 2,50, 1,30, kopp. 39,10. Niet gestart: Neeltje H. GENU A-PRIJS - 2000m: 1. Ram- zes (M. Bouwhuis) 1.20.4, 2. Remi Star, 3. Paula Antje. Winn. 2,20, pl. 1,30, 1,40, 4,10, kopp. 2,80. trio 93,90. MILAAN-PRIJS -2000m: 1. Pace maker W. (J. Wagenaar) 1.20.0, 2. Kaballus, 3. Locomotief. Winn. 2,20, pl. 1,20, 1,30, 4,30, kopp. 4,10. Niet gestart: Mandering. ROME-PRIJS - 1609m: 1. Lukie B (J. van Dooyeweerd) 1.19.2, 2. Pal lieter, 3. Mr. Alhestis. Winn. 4,30, pl. 1,50, 1,70, 1,50, kopp. 5,90, trio 83,40. Niet gestart Myros Buiten- PaSiMA-PRIJS 2e afd. - 2000m: 1. Teatske (J.J. de Wit) 1.26.3, 2. Tippy Vorst, 3. Theresia Oranje. Winn. 7,30, pl. 1,90, 1,50, 3,50, kopp. 22,30. Niet gestart Sandra Ponderosa en Theo Fortuna. TOTALISATOR-OMZET: f 414.915,-. tfGELO Het profvoet- in Nederland mag dan zo'n succesvolle periode )en doorgemaakt, tegen tsland bleken overwin nen de laatste jaren tot nmogelijkheden te beho- Met name het Duitse ivoetbal maakt momen hoogtijdagen door. In de Europese bekertoer- len is van de zeven ge- te deelnemers nog maar ploeg geëlimineerd. De tse bekerhouder Fortuna seldorf, vorig seizoen finalist in de Europa II, moest al in de eerste le afhaken tegen Glas- Rangers. Voor het ove- echter stoomde de Duit- vals onverstoorbaar ver- In het UEFA-Cuptoer- l, waarin de Duitsers vijf Is mochten leveren om- Borussia Mönchen Glad- de beker verdedigt, be lt het voltallige quintet bij de laatste acht. gezien slechts in één geval Duitse teams elkaar heb- geloot, is het niet denk- dig, dat over twee weken Duitse verenigingen de re finales zullen binnen- pen. Wat zijn de oorzaken de enorme kracht van het endaagse Duitse clubvoet- manager van FC Kaisers- prn, Norbert Thines: „De piling van de spelers ten chte van de eigen vereni- is beter geworden, men het bijna vergelijken met en in het nationale elftal. >en er van overtuigd, dat betere mentaliteit mede torzaakt wordt door het 'A-Cupvoetbal. In de eer plaats brengt het geld in laadje. Voetballen in een Dpees toernooi is daarnaast de spelers erg belangrijk, lat er wanneer een volgen ronde wordt bereikt, een iwe tegenstander wacht, opponent waar tegen nor- il gesproken nooit zou wor- gespeeld. Steeds weer iwe tegenstanders ontmoe- goed voor een voetballer draagt bij tot een goede vorming van de speler. Ook hebben ze door middel van Europees voetbal de kans zich intèrnationaal in de kijker te spelen, waardoor de markt waarde kan worden opgevij zeld". Thines vindt niet dat tegen standers zwakker zijn gewor den. Wel geeft hij toe dat Kai serslautern tot nu toe zeer gunstig heeft geloot, al wordt het treffen van vanavond te gen de koploper van de Bun- desliga, Bayern München, wel bijzonder zwaar. Kansloos acht Thines de ploeg uit Rheinland- Pfaltz echter beslist niet. Voor de tegenvallende prestaties van de Nederlandse clubs, die inmiddels al zijn uitgeschakeld in de strijd om de UEFA Cup, heeft de manager van Kaisers lautern niet direct een passen de verklaring. Publiek Na enige aarzeling zegt hij: „De topploegen van Neder land doen volgens mij niet zoveel onder voor de Duitse clubs Misschien moet je de oorzaak zoeken in het steeds weer tegenvallende bezoe kersaantal in Nederland. Het publiek kan vaak een wedstrijd beslissen. Daar staat echter tegenover, dat wanneer de spelers binnen de lijnen goed presteren, het publiek vanzelf weer naar de stadions komt". Met dat laatste is Udo Klug, de zakelijk leider van Eintracht Frankfurt het volledig eens. „Goed voetbal en veel toe schouwers gaan altijd samen. Zo kent Nederland ook wel enkele uitschieters. Men moet echter niet vergeten, dat de meeste Bundesliga-clubs uit miljoenensteden komen. Dan is het ook niet zo verwonder lijk dat het Duitse voetbal veel publiek trekt en dat de spelers door dat publiek gestimuleerd worden goed te presteren. Ik vind dat Nederland enkele uit stekende clubs heeft. De Duit se clubs steken volgens mij be slist ook niet met kop en schouders boven enkele Ne derlandse verenigingen uit. Misschien hebben de Neder landse clubs in het UEFA Cuptoernooi tegenstanders ge loot, welke hen niet zo goed lagen. Het gebeurt niet zelden, dat bij ons een complete trai- ningsweek aan een UEF A-cup duel vooraf gaat". Pal Csernai, de trainer van Bayern München: „Doordat het klasseverschil van de Bun- desliga veel geringer is dan b.v. in de Nederlandse compe titie, moeten de Duitse clubs vaak weken achtereen top prestaties leveren. Door deze ontwikkeling zijn de spelers individueel sterker en techni scher geworden. Niet weinig belangrijk voor deze vooruit gang is de inbreng van buiten landse trainers, die vaak een tótaal andere visie op het voet- balgebeuren hebben, in de strijd om de UEFA Cup heb ben wij een wedstrijd verschil lende malen in ons voordeel kunnen beslissen, omdat wij in de laatste 20 minuten domweg meer reserves hadden dan de tegenstanders". Gedisciplineerd Jupp Heynckes, de oefen- meester van Borussia Mön chen Gladbach, is het roe rend met zijn collega Cser nai eens. „De Bundesliga is in de breedte zo sterk, dat je nooit van tevoren kunt zeg gen dat een bepaalde club een wedstrijd zal winnen. Bovendien zijn de spelers zowel atletisch als technisch tot zeer veel in staat. Van LEIDEN Voor Parker Leiden begint vanavond in feite de grote finale van het basketbalseizoen '79-'80. Na in vuurgaande Europese en landelijke ontmoetingen succesvol overeind te zijn gebleven, dient de Leidse formatie van de aan het eind van dit seizoen als coach vertrekkende, maar als coördinator blijvende Henny Blom, vanavond om half negen in de Groenoord- hallen een begin te maken met een even succesvol slot van dit basketbaljaar. Emmerson Varese heet dan in de halve finale van de Europa Cup de eerste club die dit stre ven van de Leidenaars op Eu ropees niveau zal trachten te doorkruisen. Nationale Neder landen Donar en (waarschijn- liik) Nashua Den Bosch de ploegen die Parker tijdens de landelijke play-offs op haar weg naar successen zal ont moeten. Met name de huidige Italiaan se nummer één, Varese, lijkt voor de Leidenaars een wel erg lastige klip om met succes te omzeilen. De Italianen to- @en kans". nen niet alleen in de eigen competitie wekelijks aan over een bijzonder sterk team te be schikken, maar ook in de Eu ropese bekerstrijd imponeerde Varese tot nu toe. De 106-86 zege op Barcelona, toch als nummer twee in de andere kruisfinale tegen bekerhouder Gabetti Cantu gestapt, impli ceerde Varese's grote kracht twee weken geleden nog eens ten overvloede. Dat Varese nu, ontmoet Parket vanavond in de „eigen" Groenoordhal. Het pleit voor de kracht van de Leidse ploeg dat Parker niet direct kansloos moet wor den geacht tegen deze Ita liaanse gigant. Zeker in de thuiswedstrijd moet de Leidse formatie, die de laatste tijd de topvorm weer lijkt te hebben bereikt, in staat zijn een over winning te behalen. Hetgeen overigens niet betekent dat Parker vanavond als favoriet begint aan het karwei. Gezien de afstraffing die de Leide naars eerder in Italië (bij Can tu) kregen, mag Varese als de „normale" finalist van de twee clubs worden gezien. Al denkt met name Henny Blom daar anders over. Naar zijn idee moet Parker Leiden op snelheid een eind kunnen komen, ook tegen Varese. Voorts is er naar de mening van de Leidse coach al erg veel gewonnen als Varese's Amerikanen, Morse en Fields enigszins kunnen worden in gepakt. Behalve deze twee tac tische zaken is er dan voorts nog het thuisvoordeel. Tegen Cantu bleek dat een met vier duizend toeschouwers gevulde Groenoordhal beslissend kan doorwerken op de score. Te hopen is dat vanavond min stens evenveel basketbalen thousiasten hebben gekozen voor Parker en de Groenoord hal, in plaats van de luie stoel en Ajax... Duitsers is bovendien be kend, dat zij enorm gedisci plineerd te werk kunnen gaan. Ze kunnen op het goe de moment nog net een beet je meer geven dan de tegen stander". Pal Csernai gelooft dat op nieuw een Duitse club de UEFA Beker zal winnen. Wel ke ploeg dat zal zijn weet hij uiteraard niet. „Dat is ook een oorzaak waarom de Duitse ploegen beter vechten in deze duels. Men weet dat er maar een ploeg is die de beker kan winnen, dus blijt de competite belangrijk". Een Europa Cup winnen is een droom van elke Europese voetbalclub. Toch geeft het niet meer dan een indicatie van de sterkte van de nationa le teams. In juni zullen de Eu ropese kampioenschappen voetbal voor landenteams in Italië worden gehouden. Of er voor de „Deutsche Mann- schaft" dan weer een favorie- tenrol is weggelegd, ondanks de tegenvallende prestaties tij dens het WK toernooi in Ar gentinië? De manager van Kaiserslau tern, Thines: „Ik weet het niet. Het is jammer dat Nederland en Duitsland in dezelfde groep zijn ingedeeld. Het wordt dus geen eindstrijd zoals in 1974 in München. Voor mij persoon lijk was dat een droomfinale, want Nederland beschikt al ja ren over een klasse-elftal en de Duitsers vechten tot de laatste minuut". De Tsjechische oefenmeester van Bayern München, Paul Csernai tenslotte: „Italië maakt de beste kans de Euro pese titel te pakken. De Italia nen beschikken niet alleen over een goed elftal, maar hebben bovendien het voor deel van de thuiswedstrijd. De geschiedenis heeft immers ge leerd, dat het organiserende land kampioen wordt, of in elk geval de finale bereikt. Kijk maar naar Engeland, Chili, Duitsland en Argenti nië". HERMAN HULSHOF Omkoop schandaal krijgt ctaartje ROME Het omkoopschan daal in het Italiaanse voet bal heeft ook gisteren voor grote koppen in de kranten gezorgd. Enkele Italiaanse dagbladen stelden de vraag of de bijna besliste strijd om het landskampioenschap door de affaire, waarbij 27 voetballers zijn betrokken, niet moet worden geannu leerd. Eenentwintig van die spelers behoren tot de zes belangrijk ste verenigingen van de eerste divisie. Het zijn Juventus, A.C. Milaan, Lazio-Rome, Napoli, Bologna en Avellino. Tegen de voornaamste titelkandidaat Inter Milaan zijn geen be schuldigingen ingebracht Als ditmaal de beschuldigin gen juist zijn, kan dat leiden tot het bankroet van enkele verenigingen. Alleen al van de vereniging Lazio zijn zes spe lers in staat van beschuldiging gesteld. A tletiektrainer Groot-Brittannië neemt ontslag LONDEN De trainer van de Britse Olympische atle- tiekploeg Dennis Watts, heeft zijn ontslag ingediend. Watts besloot hiertoe nadat onder zijn pupillen verzet was gerezen tegen het voornemen van de Britse regering de Spe len van Moskou te boycotten. „Als onze democratisch geko zen regering van ons verwacht dat wij onze bondgenoten de Verenigde Staten en Australië in een boycot steunen, moeten wij dat ook doen", aldus Watts. Sportwereld KOPENHAGEN Na de eer ste dag van de tenniswedstrijd Europa—Verenigde Staten, die in Kopenhagen wordt ge speeld, is de stand 1—1. De Italiaan Adriano Panatta versloeg de Amerikaan Vitas Gerulaitis met 64 64. Jimmy Connors won van Björn Borg met 6—3 6—2. BARCELONA Gabetti Can tu heeft de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europese bas ketbalbeker voor bekerhou ders bij de heren tegen Barce lona met 9392 gewonnen. ENSCHEDE FC Twente heeft gisteravond voor 1300 toeschouwers in het Diekman stadion gelijkgespeeld tegen het Noors Olympisch elftal. Er werd niet gescoord. ABERDEEN De tweede wedstrijd tussen Schotland en Engeland voor de kwartfinales van het voetbaltoernooi om het UEFA-kampioenschap voor landenteams van spelers onder 21 jaar, is geëindigd in 0—0. Engeland, dat de eerste wedstrijd tegen Schotland met 21 won, gaat over naar de halve finales. BONN Voor de Bundesliga werd gisteravond de inhaal wedstrijd Werder Bremen— Fortuna Düsseldorf gespeeld. Werder Bremen won met 4— 1. LAKE LOUIS (Can) De Zwitser Peter Müller is vóór Read en Plank winnaar ge worden van de wereldskibe- ker afdaling. Hij eindigde gis teren als twaalfde in de laatste wedstrijd van deze competitie. JESENICE (JOe) Het Ne derlandse team heeft in zijn eerste wedstrijd voor het toer nooi om het wereldkampioen schap ijshockey voor de jeugd in de B-groep, dat dinsdag in Jesenice is begonnen, met 7—6 verloren van Frankrijk (03, 2—3, 4—1). Oostenrijk ver sloeg Roemenië met 6-4.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17