^Nieuwe campagnes Günther tegen Bildzeitung Aighaans verzet baart ussen veel hoofdbrekens ^Gereformeerde synode wil impasse bij intercommunie doorbreken kerk wereld ^)PROEP TOT BOYCOT „LEUGENBLAD Luch taan vallen op Afghanen Minister van handels vloot Evangelisti afgetreden Korte metten IRT IUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 MAART 1980 PAGINA 15 ,ONN - De schrijver Günther Wallraff is kmen met de politieke graficus Klaus (aeck nieuwe acties tegen het populaire' tmlevardblad „Bild" begonnen. In Frank- irt en Hamburg zijn overal op de reclame erden grote plakkaten aangeplakt die op- jepen tot een boycot van het „leugenblad", e bedoeling is dat later ook andere steden in de beurt komen. Tevens is het eerste limmer verschenen van een anti-Bild-krant n een oplage van 300.000 exemplaren), ui- irlijk bedriegend lijkend op de echte Bild laar vooral bedoeld om de „gewone man", ie de boeken van Wallraff niet leest, op de erwerpelijke methode van dit blad attent te maken. Deze anti-krant zal op onregelma tige tijden verschijnen. In de anti-krant is het woord Bild (beschermd) vervangen door „Killt". De hoofdkop „Wie enig eergevoel heeft moet dit blad vol leugens' niet kopen" is afkomstig uit een nagelaten brief van een man, die als gevolg van de Bild-be- richtgeving zelfmoord pleegde. Bij de presentatie van zijn nieuwe activiteiten deelde Wallraff mee, dat nu al drie voormalige Bild-redacteuren bereid zijn te getuigen van het feit dat de Keulse redactie van het boulevard blad in 1976 (bij de overkomst van de zanger Wolf Biermann uit de DDR) twee dagen lang diens telefoongesprekken heeft afgeluisterd. De technische mogelijkheden daarvoor zouden vol gens Wallraff zijn aangebracht door drie leden van de Westduitse inlichtingendienst BND, die daarbij overigens niet op last van hogerhand zouden hebben gehandeld. Vervolgens wist Wallraff te berichten dat de eerst hoofdgetuige, eveneens een journalist van Bild, sindsdien twee maal in elkaar is geslagen: eerst in zijn woning door dr\e mannen die zich uitgaven als verwarmingsmonteurs, later in de lift waarbij hij zelfs met brandende sigaretten zou zijn be werkt. De acties tegen Bild worden voornamelijk gefi nancierd door de opbrengst van Wallraff's boe ken over Bild en die alleen al in de Bondsrepu bliek oplagen van driehonderd tot vierhonderd duizend exemplaren hebben bereikt. De on thullingen hebben volgens de schrijver ook al effecten gehad. Zo is het aantal Bild-kopers (circa vier miljoen per dag) het laatste kwartaal met ongeveer 150.000 teruggelopen. Ook intern is er volgens Wallraff bij de redactie sprake van een voorzichtiger benadering en enkele journalisten zijn of worden van hun functie on theven. In de bevolking vindt zijn David-Go- liath-gevecht eveneens ondersteuning. Bij het „anti-Bild-bureau" in Frankfurt komen dage lijks tientallen reacties binnen en in enkele fa brieken heeft het personeel zich zelfs collectief aan de „Bild-drug" ontwend. Het „hulpfonds" voor mensen die door Bild in eer of goede naam geschaad zijn en dat door Wallraff wordt gefinancierd (voornamelijk om de juridische kosten te dekken) is ook een suc ces: al bijna honderd mensen hebben hierop een beroep gedaan en in enkele gevallen heeft het al tot schadeloosstellingen van aanzienlijke omvang geleid. (Door Don Oberdorfer) WASHINGTON Volgens Amerikaanse regerings- iinctionarissen heeft de Russische invasie in Af- hanistan het Kremlin voor grotere problemen ge teld dan verwacht. Uit de krantenkoppen en de apporten van de inlichtingendienst blijkt dat de tussische moeilijkheden tweevoudig zijn. 'en eerste is overduidelijk gebleken dat het grote, oed uitgeruste Russische expeditieleger er niet in eslaagd is om de Afghaanse oppositie de kop in te tukken. Integendeel het verzet breidt zich steeds erder uit. Vorige week bereikte het openlijk verzet gen de Russen een indrukwekkend hoogtepunt en men niet alleen in Kaboel, maar ook in andere fghaanse steden een algemene staking van zes da- en uitriep. protestactie van de Af- haanse bevolking was voor' Boskou aanleiding om zijn roepenmacht te versterken en oorbereidingen te treffen in-joor een langdurig verblijf, tet invasieleger bestond aan- lankelijk uit 50.000 man, maar U Russen hebben 'inmiddels ^aa' fc.OOO man versterking ge- ir Ituurd. Vlak over de grens pan nog eens 25.000 man jf| Uraat om in te grijpen in ge- al van nood. Vorige week is r weer een Russische ge- echtseenheid de grens over- *aP- ptrokken. Amerikaanse de- I ensiespecialisten berichten at de Russische troepenmacht ij de grens met Afghanistan jordt uitgebreid en schatten at er komend voorjaar in to tal 150.000 Russische militai- ■Q en in en nabij Afghanistan MeSerd zullen zijn. lit vertrouwelijke rapporten 6n de Amerikaanse inlichtin- tndienst blijkt dat de Russen ch permanent in Afghanis- in willen vestigen. In het ge hele land eist het Rode Leger stukken land op om legerka zernes te bouwen. In Kaboel wordt hard gewerkt aan een Russische radiostation. In an dere delen van het land wor den telefoonkabels aangelegd en putten geboord om in de droge zomermaanden niet ver stoken te zijn van water. Het tweede probleem waar de Russen mee te kampen hebben en dat op den lange duur waarschijnlijk een^grotere be dreiging oplevert" voor het Russisch gezag, is dat het door de Sovjet-Unie geïnstalleerde regime van Babrak Karmal er niet in geslaagd is steun van de bevolking te krijgen. Was hington acht het symbolisch dat Babrak Karmal, volgens welingelichte kringen, tijdens de gevechten van vorige week zijn toevlucht heeft moeten zoeken in de zwaarbewaakte Russische ambassade omdat zijn eigen presidentieel paleis niet veilig werd geacht. Het is van cruciaal belang ISLAMABAD (Pakistan) Tijdens zware Russische luch taanvallen van de afgelopen vier dagen in het oosten van Afghanistan hebben de Afghaanse moslim-strijders zware verliezen geleden, zo hebben hun leiders toegegeven. Op een persconferentie onthulden zij dat honderden strijders waren omgekomen tijdens luchtaanvallen die ook gisteren voortduurden. De Russische troepen zijn aan een groot of fensief begonnen om het anti-communistische verzet te breken. Het Russische persbureau Tass schreef dat rond Kaboel scherpe controles werden uitgevoerd om de „infil tratie van van vijandige elementen en de aanvoer van wa pens te voorkomen." Boerhannoeddin Rabbani ontkende namens de Afghaanse verzetsorganisaties echter dat zij hulp van buitenaf ontvangen en beschuldigde daarentegen het westen. „Terwijl duizenden Afghanen door de Russen worden gedood kijkt het buitenland toe als betrof het een voetbal wedstrijd voor de Russen om in Kaboel politieke leiders te installeren die respect afdwingen bij de bevolking. Dit is noodzakelijk om tot een wederopbouw van het ontregelde Afghaanse le ger te komen en een voor waarde om de binnenlandse rust te herstellen en internati onaal erkend te worden. Ba brak kan zijn taak niet aan en er is nog geen nieuwe politie ke leider in zicht. De afwezigheid van een poli tieke basis in het land zelf lijkt, de voornaamste reden dat de situatie in Afghanistan zoveel gecompliceerder is dan in Hongarije in 1956 of Tjechosio- vakije in '1968. De Oosteurope- se staten waren .moderne sa menlevingen met een samen hangend regeringsaparaat die al vanaf de Tweede Wereld oorlog onder Russische invloed hadden gestaan. Beide landen kenden een communistische partij waarvan een grote stro ming zich niet verzette tegen de Russische invasie. Via hen oefenden de Russische gezags hebbers hun macht uit. In Af ghanistan is de politieke basis,' om nog maar niet te spreken over steun, uiterst smal. Onder deze sombere omstan digheden worden de Russen, volgens Amerikaanse experts, voor de volgende beperkte keuzemogelijkheden gesteld met betrekking tot de nabije toekomst van Afghanistan: Als de sneeuw is weggesmol ten en militaire acties makke lijker worden, zouden de Rus sen in het voorjaar en de zo mer kunnen proberen om een steviger greep op de steden te krijgen en vrede te sluiten met de opstandige dorpjes of, als dat niet lukt, ze met de grond gelijk te maken waardoor de oorlog verplaatst wordt naar de verzetsstrijders in de ber gen. Om een dergelijke opera tie tot een succesvol einde te brengen en het Afghaanse verzet voorgoed te smoren heeft men meer mankracht nodig zeker zo'n 200.000 tot 250.000 man en moet men onbeperkt militair materieel inzetten. Met minder mankracht, zo on geveer het verwachte aantal van 150.000, zouden de Russen de voornaamste wegen en ste den onder controle kunnen krijgen en af en toe charges kunnen uitvoeren tegen de verzetshaarden in de bergen. Deze taktiek beoogt niet om overal in het land gelijkelijk blijk te geven van de militaire macht, maar gaat ervan uit dat er van de aanwezige militaire macht een symbolische en tot voorbeeld strekkende werking uitgaat. Misschien zouden de Russen na een aanvankelijk machts vertoon een geleidelijker tak- liek kunnen toepassen om de oppositie uit te schakelen en stevige voet aan de grond te krijgen. Als de Russen geduld zouden hebben en als ze in staat zouden zijn om politieke steunpunten in het land te bouwen en het leger te heror ganiseren dan is het niet ondenkbaar dat ze het land met minder mankracht onder controle zouden kunnen krij gen en een gedeelte van hun troepen naar huis zouden kun nen sturen. Officiële kringen in Washing ton verwachten niet dat dc Russen in overweging willen nemen om Zich terug te trek ken alvorens zij grootscheepse militaire acties in de lente en zomer hebben ondernomen. Pas als ze de oppositie hebben uitgeschakeld of een langduri ge taktiek hebben ontwikkeld om tot een effectieve uitoefe ning van het gezag te komen, zouden ze bereid zijn om een groot gedeelte van hun troe pen terug te trekken teneinde tot een „neutraal Afghanistan" te komen. En zelfs dan wordt deze mogelijkheid nog twijfel achtig geacht. Partijleider Brzeznjev heeft onlangs verklaard dat hij be reid is een aanvang te maken met een terugtrekking van zijn troepen zodra er een einde is gekomen „aan alle buiten landse inmenging". In Was hington beschouwt men zijn voorstel meer als een poging om de internationale woede te temperen dan om oprecht een begin te maken met het plan van een neutraal Afghanistan. (Copyright The Guardian De wegens een financieel schandaal afgetreden minister Francesco Evangelisti NA FINANCIEEL SCHANDAAL (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME - De Italiaanse minister voor de handelsvloot, Franco Evangelisti, is afgetreden. Evangelisti liet zich begin deze week tegenover een verslagge ver ontvallen dat hij geld had aangenomen voor zijn per soonlijke verkiezingscampagne en zijn partij, de Democrazia Cristiana, van de drie gebroe ders Caltagirone. Het drietal wordt ervan verdacht, zoals gisteren gemeld, 600 miljoen gulden te hebben verduisterd van de Italcasse, een fonds dat voornamelijk wordt samenge steld door de gezamenlijke Ita liaanse spaarbanken. In zijn soort is Italcasse de grootste ter wereld. De afgelopen jaren is bij dit fonds op uitgebreide schaal corruptie gepleegd. Het aftreden van de 56-jarige Evangelisti geschiedt aan de vooravond van de verkiezing van een nieuwe voorzitter en secretaris van de Democrazia Cristiana, die een nieuwe par tijlijn moeten uitstippelen. Vrijdag vindt in het Italiaanse parlement een interpellatie plaats over de zaak-Evangelis- ti op verzoek van de commu nisten, de sociaal-demokraten en de liberalen. Voor wat de gereformeerde ker ken betreft kan worden overge gaan tot een gezamenlijke viering van de maaltijd des Heren. Deze duidelijke uitspraak over inter communie deed de gereformeerde synode tijdens haar bijeenkomst in Lunteren toen bij de behande ling van zaken betreffende oecu mene de verhouding Rome-Refor matie ter sprake kwam. Een belangrijke vraag daarbij was hoe de impasse in deze kon worden doorbroken in de kwestie van de in tercommunie van gelovigen uit de rooms-katholieke en de reformati- sche traditie, nu op het rapport daar over van de Raad van Kerken van rooms-katholieke zijde immers offi cieel negatief is gereageerd. Een ze ker negativisme was ook de gerefor meerden verweten, reden waarom aan de synode alsnog een duidelijke uitspraak werd gevraagd, die zij dus inderdaad gaf. Bovendien besloot de synode plaatse lijke kerken op te roepen het inter kerkelijk gesprek over intercommu nie gaande te houden en indien door wederzijdse geloofsherkenning overeenstemming mocht worden be reikt deputaten Rome-Reformatie daarin te kennen, zodat deze de no dige begeleiding kunnen geven. Uit de discussie bleek, dat de synode vooral veel heil zag in dat plaatselijk gesprek. De dreiging van een impas se kan immers afnemen als juist de plaatselijke gemeenten blijven aan dringen op genezing van de ver deeldheid. Zij kunnen het vooral zijn die de praktische noodzaak van een overeenstemming in avondmaal en ambt blijven aantonen. Datgene wat tot nu toe interkerkelijk gevonden en verwoord is in conceptverklarin gen daarover, zal niet in archieven mogen verstoffen, zo werd gezegd. Landelijk zal voorts worden deelge nomen aan een binnenkort te hou den interkerkelijke studiedag, waar in wordt geprobeerd te komen tot een evaluatie van het tot nu toe ge houden gesprek over intercommunie en ambt. Verder werd deputaten nu men wederzijds eikaars doop er kent opgedragen aan de hand van het oecumenisch dooprapport zo mo gelijk tot een gezamenlijke verdere bezinning op de doop te komen. Tenslotte besloot de synode de her- vormd-gereformeerde samenwer king ten aanzien van de verhouding tot de rooms-katholieke kerk te in tensiveren als logisch uitvloeisel van het „Samen op weg"-proces. Duitse theologen vragen gesprek met bisschoppen Iln totaal 145 hoogleraren en docenten aan katholieke theologische faculteiten in de Duitse Bondsrepubliek hebben zich achter de op roep gesteld, die drie profes soren onlangs aan de voor zitter van de Duitse bis-, schoppenconferentie, kardi naal Höffner, hebben ge- richt. De drie uiten daarin II hun bezorgdheid over een „verandering in de verhou ding van de bisschoppen tol de theologie". Zij willen daarover een gesprek tus sen bisschoppen en theolo gen. „We erkennen het leergezag van paus en bisschoppen", al dus de brief, „en aanvaarden de met de leeropdracht van de theologen verbonden ver antwoordelijkheid, maar ver wachten anderzijds van de bisschoppen een vertrouwen, dat overeenkomstig deze ver antwoordelijkheid is". Zij waarschuwen voor een ont wikkeling, die „teruggaat tot vóór hetgeen het tweede Vati caans concilie en de jarenlan ge gewetensvolle arbeid van de theologen hebben bereikt". Met nadruk vragen de brief schrijvers, dat de traditionele en erkende relatie tussen het bisschoppelijke leer- en ver kondigingsambt en de weten schappelijke theologie ge waarborgd blijft. Bovendien wordt de bisschoppen gesug gereerd wat betreft de Ro meinse procedure voor het onderzoek van leerstellingen te streven naar een hervor ming, die tegemoet komt aan het huidige rechtsgevoel. Actie Italiaanse priesters voor opheffing van verplicht celibaat In de Noorditaliaanse stad Bologna is een beweging van priesters opgericht, die bin nen de kerk wil streven naar opheffing van het verplichte priestercelibaat, aldus meldt onze correspondent in Rome. Het eerste artikel van de statuten der bewe ging, die de naam „Vocatio" draagt, houdt in, dat ze naar het recht streeft van de priester om te mogen huwen. Verder vindt zij, dat priesters een functie in de burger maatschappij moeten kunnen bekleden. „Vocatio" heeft in een aan alle Italiaanse priesters gezonden publikatie opgeroepen om adhesie te betuigen aan haar doelstel lingen. „Vocatio" zegt, dat ze vertakkingen heeft in de hele wereld, „van Italië tot Brazilië en van Eritrea tot Hong Kong". Aan de oprichting zijn vier jaar van voorbereiding voorafge gaan. De beweging heeft in Bologna een te huis geopend voor priesters die in geestelijke moeilijkheden verkeren. Ze kunnen er enige tijd gratis op verhaal komen. De beweging wil ook „open familie-gemeen schappen" tot stand brengen „om de een zaamheid te bestrijden". Verder wil zij eeii „Tribunaal Johannes XXIII" oprichten, dat de feiten en omstandigheden van het reli gieuze leven aan een gerechtelijk onderzoek moet onderwerpen. Ze verklaart zich solidair met theologen als Hans Küng, Edward Schil- lebeeckx en de Zwitser Hasler. Het eerste nummer van een door „Vocatio" uitgegeven tijdschrift bevat een advies aan de Italiaanse priesters om geen enkele dispensa tie aan te vragen, maar contact op te nemen met de beweging in Bologna, die hun dan zal zeggen wat te doen. Ook wordt de pauselijke brief van het afgelopen jaar aangevallen, waarin Johannes Paulus II de priesters wijst op de verplichtingen die de priesterlijke taak met zich brengt. Voorzitter van „Vocatio" is prof. Michele Nicola Campanozzi uit Bologna. Desgevraagd verklaarde een Vaticaanse woordvoerder ons, dat prof. Campanozzi in leidende Vaticaanse kringen onbekend is. Het internationale oecumenische congres in Sao Paulo, dat was gewijd aan de kerk in de wereld, heeft het ka pitalisme veroordeeld als „vijand van iedereen, lij kend op het monster van het laatste oordeel". De ar moede is een grove onrechtvaardigheid en niet de spe ling van het lot. In een slotverklaring worden de ar men in de wereld opgeroepen verzet te bieden tegen overheersing. De christelijke gemeenschap aan de ba sis moet hierbij steun bieden. Het congres werd bijge woond door ongeveer 180 deelnemers uit 42 Latijnsa- merikaanse, Afrikaanse en Aziatische landen. Het was georganiseerd door de ASETT, het oecumenisch ver bond van theologen in de hele wereld. Ruim 150 vertegenwoordigers van leden-kerken van de wereldraad, anti-rassisme-organisaties en groepen die van wege hun ras onderdrukt worden, nemen momenteel deel aan het beraad van de Europese kerken over de strijd te gen het rassisme in de jaren tachtig. De bijeenkomst duurt tot zondag. Besproken wordt het beleid van het program ma van de wereldraad tot bestrijding van het rassisme (PCR). Ook wordt het rassisme in Europa onder de loep genomen. Een van de sprekers is ds. A. H. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Nederlandse hervormde kerk. Paus Johannes Paulus II heeft twee leden van de rege ring van nationale wederopbouw van Nicaragua ont vangen, namelijk mevrouw Violetta Barrios de Cha- morro en commandant Daniel Ortega Saavedra. De paus sprak zich waarderend uit over de alfabetise ringsprogramma's in Nicaragua, maar voegde daar de wens aan toe, dat de rechten en de godsdienstige over tuiging van de ouders geëerbiedigd moeten worden. Het streven van de Nicaraguaanse bevolking voor een betere economische, culturele en politieke situatie moet, aldus de paus, gedragen worden door een visie op het mens-zijn, waarin het individu zich kan open stellen voor God. Voor de eerste keer wordt in de nationale erehal van het Capitool in Washington een standbeeld geplaatst voor een vrouwelijke religieus: moeder Joseph Priseau van de con gregatie van de zusters van de voorzienigheid. Moeder Jo seph leefde tegen het einde van de vorige eeuw en was een pionier op het terrein van de zorg voor wezen, ouden van dagen en zieken in het noordwesten van de Verenigde Sta ten. In de eregalerij staan momenteel standbeelden van ee nennegentig personen, onder wie vier katholieke priesters. De onlangs benoemde prefect van de congregatie voor het onderwijs, de Amerikaanse kardinaal Baum, heeft aangekondigd, dat zijn congregatie in mei 1981 een congres zal organiseren over het vraagstuk van de priesterroepingen. Vertegenwoordigers van alle bis schoppenconferenties worden voor dit overleg ver wacht. De bedoeling van het congres is wegen te vin den om te voorzien in het grote tekort aan priesterroe pingen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15