BEVRIJDINGSDAG 1980 Het Boek van dp Maand: De mooiste stukjes uit 78 kinderboeken. Nu in één dik kinderboek. Minister Ginjaar: Bedrijfsleven te negatief over milieu Binnenland wil vrijheidsidealen op jeugd overbrengen r. Wervelende show bij Maison Kuiper Krantel: krantje thuis via de buis „Leesgoed": fantastisch voor kinderen, onmisbaar voor ouders, t/m 5 april f 19,50. Daarna f 15- duurder. Landbouwschap verdeeld over onteigeningswet Autoheler? Fikse straf LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 MAART 1980 PAGINA (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Minder dan in voor gaande jaren zal de herdenking van bevrijdingsdag zich concentreren op de slachtoffers die de oorlog heeft gemaakt. Dit jaar, bij het zevende lustrum, zal de aandacht van de Stichting Comité Nationale Viering Bevrijding 1980 zijn gericht op allen die de oorlog hebben meegemaakt: de oud-verzetsstrijders, de militairen (waaronder de koopvaardij), de joodse slachtoffers en degenen die de oorlog in het voormalig Nederlands- Indië hebben moeten doormaken. Maar vooral ook richt het organise rend comité zich tot de jeugd, met als motto: „Wij willen in vrede en vrijheid leven... En jullie, de jonge ren, onze idealen geven". „De bevrijding uit de Duitse bezetting is niet alleen een historisch gegeven, dat de jonge ren uit de geschiedenisboekjes kunnen le ren", aldus gisteren in Den Haag de heer Th. J. A. M. van Lier, voorzitter van het nationa le comité, tijdens de presentatie van het pro gramma dat men voor deze dag op landelijk niveau heeft samengesteld. Het belangrijkste onderdeel van het feestpro gramma vormt een manifestatie in de Haagse Houtrusthallen, die rechtstreeks door de NOS zal worden uitgezonden. „Maar uiteraard zul len op die dag ook de slachtoffers worden herdacht. Het programma zal dan ook ernstig beginnen en langzaam worden omgezet in feestvreugde", aldus de heer Van Lier, Aan het programma, dat onder anderen zal wor den bijgewoond door de leden van het Ko ninklijk Huis, werken vele artiesten mee: Het Promenade Orkest, Die Haghe Sangers, het Internationaal Folkloristisch Danstheater, Henk van Ulsen, het Matrozenkoor, Caroline van Hemert, Wieteke van Dort, Louis van Dijk, Jetty Paerl, Liesbeth List, Conny van den Bosch, Jenny Arean, de Israëlische groep Milk and Honey en de uit de Tweede We-- reldoorlog bekende Engelse zangeres Vera Lynn. Het programma wordt gepresenteerd door Willy Dobbe en Herman Emmink. In de ochtenduren van 5 mei (van acht uur tot half twaalf) zal in Wageningen een plech tige herdenkingsbijeenkomst worden gehou den met als centraal punt Hotel De Wereld waar destijds de capitulatie werd getekend. Tot de genodigden behoren onder anderen de ambassadeurs van de landen die bij de bevrij ding van Nederland betrokken waren, mili taire vertegenwoordigers, verzetstrijders uit het buitenland en vervolgingsslachtoffers, 's Avonds verplaatst het nationale gebeuren zich naar Scheveningen, waar in het Circus gebouw een concert zal worden gegeven door de kapellen van mariniers, land- en lucht macht. Hoewel er wellicht opnamen zullen worden gemaakt, blijft dit gebeuren beperkt tot de genodigden. Maar niet alleen op bevrijdingsdag zelf zijn er activiteiten georganiseerd. Zo zal er op 5, 6 en 7 juni een Internationaal Verzetscongres wor den georganiseerd, met daarbij de tentoon stelling „1933-19NU", zoals die vorig jaar in Katwijk werd gehouden). Op 15 augustus komt het comité tegemoet aan een al lang bestaande grief van de oud-Indië- gangers. „Het lijkt wel of Nederland de oor log in Indië wil vergeten, want waarom wordt anders alleen de vijfde mei gevierd?" is een veel gehoorde klacht. Maar dit jaar zal ook de bevrijding van Indië op 15 augustus 1945 worden herdacht en gevierd in de Jaar beurshallen in Utrecht. Of hiervan ook beel den zullen worden uitgezonden via de televi sie is nog niet bekend, omdat de onderhande lingen hierover kortgeleden zijn gestart. De officiële opening van de voornoemde ten toonstelling „Verzetstentoonstelling 1933- 19NU" zal worden verricht in het Paleis op de Dam in Amsterdam. Deze zal te bezichti gen zijn van 14 tot 23 april en van 4 tot 18 mei. Om ook de jeugd te bereiken, zal op 29 april en 1 mei via de schooltelevisie een speciaal programma worden uitgezonden, bestemd voor kinderen van tien tot twaalf jaar. On derwerp zal zijn het boek van Jan .Terlouw: „De oorlogswinter". Op 2 mei is er een uit zending voor de jongeren tussen tien en twin tig iaar. Op dit programma is een speciale leerlingenkrant afgestemd. Verder is er een film gemaakt met de titel: „Wat dacht je van herdenken, ja of nee". Deze film moet een aanzet zijn tot een discussie, en kan worden vertoond op middelbare scholen, in vor mingscentra en jeugdhuizen. Voorts is er een lesbrief over het fascisme en nazisme en het verzet daartegen voor middelbare scholieren, die aan alle scholen zal worden toegezonden. NEERLANDS ALLEROUDSTE Mevrouw Grada Hurenkamp-Bosgoed uit Twello heeft een Nederlands record gebroken. Vandaag werd zij 110 jaar en drie maanden, waarmee ze de oudste Nederlan der is geworden die ooit heeft geleefd. Mevrouw Huren kamp is goed gezond en woont samen met haar zoon (72) op een boerderijtje. Jpjohn in )eroep tegen rerbod van laapmiddel BAAR TRECHT Het farmaceu- kch bedrijf Upjohn is bij de aad van State in beroep ge- lan tegen de beslissing van et College ter beoordeling an Geneesmiddelen om het aapmiddel Halcion definitief jt de handel te halen. Halcion peft vele bijwerkingen en de ibriek weigerde dit op de bij- juiter te vermelden. Volgens Ipiohn is de beslissing van het Ilillege in strijd met beschik- are wetenschappelijke feiten, 'aaruit de veiligheid van Hal- jon blijkt. i^VD-Kamerlid ivil meer Nederlandse nuziek bij KLM )EN HAAG Het Tweede tamerlid Hermans (VVD) ril dat er meer Nederlandse juziek in de KLM-vliegtui- en wordt gedraaid, zo chrijft hij in een open brief an staatssecretaris Smit- Iroes van verkeer en wa terstaat. janleiding voor zijn brief is [n maandag door de staatsse- 'etaris gepresenteerd radio- rogramma waarin zij Neder- ndse muziek propageerde, blgens Hermans kan ze dan haar eigen werkterrein, de LM, beginnen. Brandstichter iet vier >edrijven in ruur en vlam IJKERK Een brandstich- ir heeft vannacht in Nijkerk Dor vele miljoenen guldens hade aangericht door vier 'drijven aan te steken, e brandweer was bezig de rand in een wasserij en een itosloperij te blussen, toen ïkele meters verderop in nog yee bedrijven brand uitbrak, e politie sluit niet uit dat een _J meer inbrekers de brand ^bben gesticht om sporen uit wissen. V L itrategie tot ehoud van biosfeer" EN HAAG Een verant- pord beheer van de natuur- ke hulpbronnen, is onont- erlijk voor iedere vorm n ontwikkeling, zowel in arme als in de rijke lan- n. Dat is een van de doel- llingen uit WCS, de stra- gie tot behoud van de bios- ïr het door planten en die et bezette deel van de aar- plus de atmosfeer. WCS is een internationaal ogramma bedoeld voor de- nen die betrokken zijn bij t behoud van de natuurlijke lpbronnen, het werd van- itend in Den Haag aangebo- n aan staatsecretaris Wallis Vries van CRM en mr. L. n Gorkom, directeur-gene- al internationale samenwer- ng- het program staat dat het in rijke landen de welvaart en de arme landen juist de ar- tede is, die tot grote aansla- n op het natuurlijke leidt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bedrijfsleven moet veel meer doen aan het produceren van goederen die de milieuoverlast in de maatschappij verminderen. Daarbij valt te denken aan apparatuur die de lucht vervuiling beperkt (nu wordt dit vrijwel allemaal uit het buitenland geïmpor teerd), de produktie van vervangers van drijfgassen in spuitbussen, asbest en be paalde bestrijdingsmiddelen. Ook de ont wikkeling van geluidarme goederen zou moeten worden aangepakt. Dat zegt mi nister Ginjaar (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) in een interview met het weekblad De Onderneming van de VNO. De instelling van het bedrijfsleven tegen over milieumaatregelen is ongenuanceerd en overwegend negatief. Verdere vind ik dat er onvoldoende wordt ingespeeld op de mogelijkheden die het milieubeleid biedt voor economische ontwikkelingen. Ook in Nederland zou een milieuproduktiesector van de grond moeten kunnen komen," al dus de bewindsman. De minister wijst erop dat bedrijven voor milieuinvesteringen een subsidie van het rijk kunnen krijgen in het kader van de Wet investeringsrekening (WIR). De minis ter zegt het ook niet te begrijpen waarom het bedrijfsleven in ons land het niet kan opbrengen in de milieuproduktiesector te springen. Daarbij kan het bedrijfsleven op steun van de overheid rekenen, aldus Gin jaar. De minister neemt ook afstand van de redenering van het bedrijfsleven dat milieu maatregelen geld kosten. ZEIST Maison Kuiper uit Zeist toonde een wervelende voorjaars- en zomercollectie, waarbij de wuivende plissé- rokjes legio waren. Schitterende materialen als mousseline de soie, crêpe de chine, shantung en organza lenen zich dan ook uitmuntend voor soepele dansende jurkjes, waarbij de rokken toch weer duidelijk korter vallen dan in de voor gaande seizoenen. Ook bij de tailleurs met de rechte over-, slagrok zijn de knieën net weer zichtbaar. De verbrede' schouderlijn, of door vullingen of door platte plooien opzij van de schouders, evenals de royaal ingezette kopmouw bij de japonnen blijven ook dit seizoen weer in het modebeeld. De tailleurjasjes zijn over het algemeen kort en streng ge tailleerd. Soms met een ouderwets schootje dat net even uit staat. De meeste modellen zijn, typerend voor dit couture- huis, weer van beroemde ontwerpers uit Parijs en Rome, zo dat men na het zien van deze collectie weer geheel op de hoogte is van het internationaal modegebeuren. De kleuren zijn van zacht pastel tot vrolijk fel en de dessins bestaan grotendeels uit tere bloesem, bloemen en strepen. Ook de klassieke deux pieces en ensembles in de bekende losgewe- ven stoffen naar modellen van de legendariscge Franse ont werpster, wier naam niet meer genoemd mag worden als het geen originele modellen zijn, zijn in deze collectie volop aanwezig. TOSCA LEENDERS Voor cocktail- en gardenparty's zijn de modellen van Maison Kuiper wat uitbundiger. AMSTERDAM De gezamenlijke Nederlandse dagbladuitgevers gaan experimenteren met bezor ging van de krant via de televisie in plaats van via de brievenbus. Het bestuur van de Nederlandse dagbladpers heeft besloten hiervoor een miljoen gulden uit te trekken. Projectie van kranteartikelen op de televisie is mogelijk in het kader van Viditel, een experiment van de PTT. Viditel houdt in dat men door het draaien van een bepaald telefoonnummer een centrale computer opdracht kan geven om informatie die in die computer is opgeslagen, op het televisiescherm te brengen. De dagbladuitgevers willen de computer nu voeden met zowel nieuws als advertenties. De redactionele tekst wordt verzorgd door individuele kranten enerzijds en het Algemeen Nederlands Persbureau anderzijds. Omdat Viditel een proef is, zijn er maar 1800 gebruikers op aangesloten. Ook het „krantje lezen op de te levisie" is dus aan deze beperkte klantenkring voorbehouden. De verwachting is evenwel dat het aantal gebruikers binnen een paar jaar zeer drastisch zal worden uitgebreid. Op den duur kan wellicht iedereen zijn krant via de televisie oproe pen. Voorzitter J. van Ginkel van de commissie infrastruc tuur van de NDP vergelijkt de omwenteling die Krantel in de dagbladwereld tot gevolg zal hebben, met de invoering van de eerste loodzetmachine in 1870. ADVERTENTIE Leesgoed Vtderland^ kinder- gedichten. En u krijgt via deze lijvige bloem lezing meteen een mooi overzicht van de beste kinderboeken, die sinds 1945 ver schenen zijn. Boeken van auteurs als: Annie M.G. Schmidt, Mies Bouhuys, Dolf Verroen, Paul Biegel, Jan Terlouwja, ook Simon Carmiggelt Dat is het aantrekkelijke van dit 288 pagina's tellende boek voor ouders en kinderen: je ontdekt wat er te koop is en je „Leesgoed" is het nieuwe Boek van de Maand. Uw kinderen zullen het met rode oortjes lezea Voor hen is het een vrijwel onuitputtelijke grabbelton vol spannende, ontroerende, humoristische, maar in ieder geval goed geschreven verhalen en Peter van Straaten illustreerde Jünderen van het achtste woud" van Els Pelgrom, waarin Noortje 's nachts, midden in een bos ziet hoe het kindje van Joodse onderduikers geboren wordt Heer Olivier en zijn jonge vriend zijn ook present in een spannend stripverhaal. komt er meteen achter wat je kinderen het liefst lezen. Trouwens, er valt ook heel wat te kijken in „Leesgoed1: Al bladerend kunt u 150 tekeningen, waarvan vele in kleur, tellen. En daar zijn ware kunst- werkjes bij. Als u kinderen ■ÖQpId tussen drie en twaalf jaar Windei hebt, mag u dit Boek van de mrna3nrii Maand eenvoudig niet missen. De aanbieding is geldig van 6 maart t/m 5 april. Echter zolang de voorraad strekt Vervoerders tegen Duits rijverbod HAAG Het Neder landse wegvervoer wil dat West-Duitsland het rijverbod voor zware vrachtwagens op door gaande wegen tijdens de zomerweekends opheft. Het wegvervoer heeft staatsse cretaris Smit-Kroes van ver keer en waterstaat gevraagd haar Westduitse collega van dat verbod te weerhouden. De Bondsrepubliek reserveert de grote doorgaande wegen tij dens de zomer voor het perso nenverkeer op weg van en naar de vakantiebestemming. De Nederlandse vervoerders worden dan gedwongen om wegen te maken waardoor erhstig tijdverlies optreedt. Gevolgen: te laat bij de klan ten, hogere kosten en energie verspilling. „Vooral de export van dagverse produkten komt hierdoor meer in de knel", al dus de vervoersorganisaties. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bestuur van het Landbouwschap is ern stig verdeeld over de wijziging van de onteigeningswet waarbij het kabinet de waardevermeerdering van de grond als gevolg van overheidsplannen die minder dan tien jaar voor onteigening van de grond van de uiteindelijk te beta len vergoeding wil aftrekken. Een meerderheid van het bestuur bestaande uit de vertegen woordigers van de drie landbouworganisaties, Katholieke Ne derlandse boeren- en tuindersbond (KNBTB), Christelijke boe- ren- en tuindersbond (CBTB) en Koninklijk Nederlands land- bouwcomité (KNLC) en de voedingsbond CNV zijn tegen de voorgestelde wijziging. De vertegenwoordigers van de voedings bonden NVV en NKV juichen het regeringsvoornemen toe. Dit blijkt uit een reactie van het schap zoals men die aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen. Volgens de meerderheid van het bestuur voldoet de huidige on teigeningswet goed en worden ook nu al waardevermeerderin gen die duidelijk het gevolg zijn van overheidsbeslissingen over de grond, bij vaststelling van de schadevergoeding bij onteige ning afgetrokkën (zo wordt landbouwgrond meer waard door plannen voor huizenbouw op het perceel). Ook het tegengaan van sterke prijsstijgingen is niet nodig. Met name in grotere ge meenten is de rustige prijsontwikkeling van ruwe bouwgrond er een bewijs voor dat de huidige onteigeningswet goed voldoet. ALMELO „Wie in de autobranche zit en zich op grote schaal bezig houdt met heling, moet rekenen op fikse straf fen". Dat zei gisteren de officier van justitie bij de recht bank in Almelo tegen vijf Twentse handelaren. De mannen hebben zich tussen '76 en '78 schuldig gemaakt aan de in- en verkoop van in ons land en West-Duitsland gestolen wagens. Ze hoorden straffen eisen variërend van vier tot veer tien maanden. De auto's, bij voorkeur van de duurdere merken, werden overal in het land door verschillende personen ontvreemd en vervol gens via de automarkten te Amsterdam en Utrecht aangeboden aan de 67-jarige Enschedeër A.H.B., van wie vrij algemeen be kend was dat hij een heler was.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11