Acties treffen het hele land Politieke partijen: deze loonwet kan niet ÊcidócSomout Volksgezondheid zoekt methode om verwisseling baby's te voorkomen Veel weigeringen voor Landbouw De erfenisvoor Mugabe "INN ENLAND LEIDSE COURANT' DINSDAG 4 MAART 1980 PAGINA 9 (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT De vier grote politieke par tijen vinden, dat de door minister Albeda ingediende wijziging van de loonwet, die vandaag in de Tweede Kamer aan de orde is, onaanvaardbaar is. De overheid zou zich door die wijziging een bijna onbe perkte macht ten aanzien van de loonvor ming toeëigenen en dat dan ook nog eens voor onbeperkte tijd. De wetswijziging zal dan ook niet ongewijzigd door het parle ment komen. De heren Lubbers (CDA), Rietkerk (VVD) en Terlouw (D'66) kondigden maandagochtend tijdens een discussiebijeenkomst met de chris- telijke vakcentrale CNV aan, dat zij zouden streven naar een wijziging op deze punten. De heer Van der Doef (PvdA) vond zelfs, dat f- de regering het wijzigingsvoorstel zou moeten pSPantrekken. *">In een laatste poging van het CNV de politici te bewegen niet akkoord te gaan met een nieuwe loonwet, was een gesprek georgani seerd met als onderwerp: Bewegen kabinet en parlement zich niet steeds meer op terrei nen, die bestreken (dienen te) worden door de vakbeweging. CNV-voorzitter Van der Meulen beantwoordde die vraag meteen be vestigend en stelde, dat het kabinet zich met de nieuwe loonwet bijkans dictatoriale be voegdheden aanmeet op loongebied. Een bij komende grief was dan nog, dat de overheid zich concentreert op de inkomens van de werknemers en de andere inkomens buiten schot laat. Van der Meulen wilde de regering niet het recht ontzeggen om in ernstige eco nomische situaties in te grijpen, maar die si tuatie doet zich nu niet voor. „Kan de poli tiek waarmaken, dat de vakbeweging erop uit is in 1980 de nationale economie en daar mee de werkgelegenheid van haar leden in gevaar te brengen?" Volgens het CNV is een loonmaatregel niet nodig. Matiging in de loonontwikkeling kan via overleg tussen werkgevers en vakbewe ging, eventueel in samenwerking met de overheid, bereikt worden. De te verwachten loonmaatregel maakt zo'n overleg onmoge lijk. „Als u inderdaad de vakbeweging gaat uitschakelen veroorzaakt u anarchistische toestanden; dan hebben ook wij onze leden niet meer in de hand", zo werd opgemerkt. De politici betoogden, dat men de overheid niet het recht mag ontzeggen zich instrumen ten te verschaffen om haar verantwoordelijk- hied op economisch gebied waar te maken. Van der Doef stelde evenwel, dat de situatie van dit moment het zich verschaffen van on beperkte bevoegdheden niet rechtvaardigt. Lubbers verklaarde zich nog altijd voorstan der van overleg. De loonpauze was bedoeld om dat overleg mogelijk te maken. Rietkerk stelde, dat het wetsontwerp weliswaar grote machtsbevoegdheden schept, maar dat minis ter Albeda al heeft gezegd dat hij er niet in hevige mate gebruik van zal maken. Toch moet het wetsontwerp bijgesteld worden om niet de indruk te wekken, dat de regering het terrein van de vakbeweging wil inperken. Terlouw sprak de verwachting uit, dat een meeijarige loonmatiging nodig zal zijn, maar die zal volgens hem in onderhandelingen be reikt moeten worden. Ook partij Prof.Douben maakte de opmerking, dat in deze tijd het centrale loonoverleg wel moet mislukken omdat de overheid geacht wordt scheidsrechter te zijn, maar in feite ook partij is: de overeen te komen loonstijging werkt immers via trend- en koppelingsmechanisme ook door in de beloningen voor ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers en dus op de begroting van de overheid als grootste in komensverstrekker. Ook maakte hij duide lijk, dat de betekenis van de loonwet sterk wordt opgeblazen wat de uitwerking betreft, want de produktkosten worden niet alleen door de lonen veroorzaakt. Nadat van CNV-zijde was opgemerkt, dat de overheid van de huidige prijscompensatie moet afblijven, vroeg Lubbers zich af of de vakbeweging genoegen zou kunnen nemer*. met alleen maar de prijscompensatie, dus" zonder aanvullende loonsverhoging, maar dan een deel van die compensatie te realise ren via lastenverlichting. Op die vraag werd geen antwoord gegeven. Rust en onrust in geweld .inderen hebben de benijdenswaardige gave de buiten- rereld, ook die van het geweld, volledig buiten te sluiten, i «e lun spel is hun leven, voor de rest bestaat er niets meer. iat bleek ook gisteren tijdens de acties van de Mobiele enheid in Amsterdam nadat de barricaden rond de Vón- elstraat waren opgeruimd en jongeren het de politie la- .::<>tig bleven maken. Het kind beschouwde de brokken te- els als evenzovele stukken van een legpuzzel, waarmee et zijn tijd kon vullen. Uw j acties eisten vrij veel gewonden, vooral bij de leden van I Mobiele Eenheid, waarvan er verschillende per ambulan- L moesten worden afgevoerd. Ook bij de jongere actie- erders vielen slachtoffers, zoals een demonstrant, die idelijk een knuppel in zijn nek had gehad. I enkele minuten rust van twee leden van de Mobiele nheid tegven een door de moderne grafiti volgeschreven lur stak fel daartegen af. Vooral gold dit sommige spreu- n, zoals „solidair met de krakers" en „kraak de spekula- 330.000 MAN LEGGEN WERK NEER DEN HAAG/LEIDEN/U- TRECHT In het midden van de ochtend schatte men bij de FNV het aantal actie voerders op 330.000. Onge veer de helft van hen was in staking gegaan: 100.000 in de industriële sector, 15.000 in de voedingssector, 15.000 in het vervoer en 15.000 in de bouw. Aan prikacties, de monstraties en werkonder brekingen doen in de indu strie nog eens 100.000 men sen mee, terwijl ABVA en KABO meldden dat van morgen 50.000 ambtenaren betrokken waren bij stakin gen eb prikacties. De industriebond FNV heeft plannen om in de loop van de volgende week acties in Leiden te organiseren. Volgens FNV-be- stuurder De Jong heeft de industriebond een twintigtal bedrijven in Leiden en om geving op haar 'verlanglijstje' staan. In tegenstelling tot eerdere berichten dat de actiebereidheid in de haven van Rot terdam niet groot zou zijn, werd vanmor gen om 9 uur al bij 30 bedrijven in de Maasstad door ongeveer 20.000 mensen gestaakt. Daarbij waren werknemers van RDM, Wilton Feijenoord, Verolme IJssel- monde, Frans Swartouw, Laurenshaven, en tal van andere havenbedrijven. Van de havensleepdiensten was toen nog geen helder beeld te krijgen. In de Amsterdam se haven werd het aantal stakers op 2500 geschat. Het streekvervoer is, behoudens in het midden van het land en de randstad en Zeeland, vanmorgen niet uitgereden. De NZH staakte de diensten over de Afsluit dijk en in Amsterdam. Hetzelfde gold voor de diensten van Centraal Nederland in de hoofdstad. In het algemeen was de actiebereidheid bij de chauffeurs in het westen niet groot, aldus de FNV. Het openbaar vervoer in Rotterdam zou in het middaguur stil komen liggen tijdens de grote demonstratie in het centrum. Ook het personeel van de gemeentereini ging in Rotterdam zou meedoen aan de demonstraties. In de hoofdstad zou het ge meentelijk vervoer, inclusief de veerpon ten, de hele dag het werk neerleggen. PTT De postbezorging is vandaag flink in de war geraakt. Vannacht is op een aantal expeditiepunten in het land het werk neergelegd, waardoor posttreinen niet kon worden geladen of gelost. Ruim de helft van de post zal daardoor vandaag niet worden bezorgd, aldus een FNV-woord voerder vanmorgen. Een PTT-woordvoer- der was gisteren minder zeker van het ef fect van de actie; hij verwachtte zeker bij de streekpost geen vertraging. Het postexpeditiebedrijf aan de Rijswijk- seweg in Den Haag is tot vannacht 03.00 uur getroffen door een werkonderbre king. Er was toen een postberg ontstaan van meer dan 100.000 kilo. De actie is er rustig en in goede orde verlopen, aldus de actieleiding van ABVA/KABO. Andere knooppunten van de PTT waar het werk onderbroken werd, waren die van Am sterdam, Rotterdam, Groningen, Leeu warden., Zwolle, Haarlem, Den Bosch, Roosendaal en Sittard. Bij het ANP bestond gisteravond het plan vandaag alleen nieuws betreffende de sta kingen door te geven. Directie en hoofd redactie zijn van oordeel dat dit geheel in strijd is met de onpartijdige en onafhanke lijke positie van het ANP. Een aantal re gionale dagbladen is vandaag niet ver schenen. Bij enkele landelijke ochtendbla den is door journalisten of grafisch perso neel vannacht besloten de actie van de FNV te steunen, hetgeen van invloed kan zijn op het verschijnen van die bladen morgenochtend. Verder is gestaakt bij een groot aantal: particuliere bedrijven door het hele land. OPVOLGING VAN DER STEE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ir. Gerrit J.M. Braks (46), thans Tweede Kamerlid voor het CDA (KVP), die de nieuwe minister van Landbouw en Visserij wordt, werd maandag voor de post Land bouw en Visserij gevraagd nadat alle andere kandidaten het hadden laten afweten. Onder hen die een ministers baantje weigerden waren de voorlie den uit de boeren- en tuindersbonden Schouten en Mertens, en dr. ir. Ma thot van de Centrale Handelsvereni ging Cehave. Braks is geboren in Uden en woont in St. Michelsgestel. Hij bezocht de lagere land- en tuinbouwschool, deed staatsexa men HBS en studeerde vervolgens aan de landbouwhogeschool in Wageningen. Hij werkte tot 1955 op het ouderlijk landbouwbedrijf en werd vervolgens as sistent rijkslandbouwvoorlichter. In 1965 kwam hij als referendaris op het minis terie van Landbouw. Een jaar later werd hij adjunct-landbouwattaché in Brussel. Vanaf 1969 tot zijn intrede in de Tweede Kamer in 1977 was Braks Landbou wraad bij de permanente vertegen woordiging van Nederland bij de Euro pese Gemeenschappen in Brussel. De verkiezingen in Rhodesië die Robert Mugabe en zijn voormalige verzetsstrijders tot overwinnaars hebben ge maakt moeten op het eerste gezicht vriend en vijand hebben verbaasd. Waren zij tijdens het afsluiten van het Akkoord van Lancaster House vorig najaar in Londen nog ge doodverfd als terroristen, nu zijn zij door het klinkende ver kiezingsresultaat gelegitimeerd en uitgegroeid tot de belang rijkste machtsgroepering in het land. De verkeerde beeldvorming is echter wel degelijk ver klaarbaar. De blanke society van Salisbury die met verras sing en ontsteltenis heeft kennis genomen van het verkie zingsresultaat, heeft in de aanhangers van Mugabe niets an ders kunnen zien dan vervaarlijke duivels en waarschijnlijk zijn zij er ook lange tijd in geslaagd deze indruk over te bren gen op d£t deel van de zwarte bevolking dat rechtsstreeks van hen afhankelijk was. De zwarte bevolking die nog enige verwachtingen koester de van Muzorewa, heeft zich in korte tijd massaal afgewend van de bisschop. In de periode dat hij formeel aan de macht was heeft hij niet veel meer kunnen bewijzen dan dat hij een machteloze stropop was in handen van de blanke minder heid. Het opportunisme van de derde zwarte leider, Joshua Nkomo men denke aan zijn herhaald in het geheim on derhandelen met Smith heeft evenmin het vertrouwen van de zwarte kiezers kunnen wekken. MUGABE staat nu voor de zware taak de erfenis van Rho- sesië's jongste verleden met zijn diaboliseringen aan blanke en zwarte zijde te verlichten. Het mag een mirakel heten als hij daar in slaagt. Het enige dat tot optimisme stemt is dat hij niet alleen het grootste gedeelte van de bevolking achter zich heeft staan, maar vooral ook dat hij zich sinds zijn terugkeer in Rhodesië een tacticus heeft getoond en een politicus die oog heeft voor de belangen van de bevreesde blanken. Zijn beslissing de legerleiding in blanke handen te houden is daar wel het beste bewijs van. MISTKANS De Bilt - In Skandinavie en Oost- Europa is het nog steeds winters weer. In Zweden vroor het vanochtend 20 gra den. In Polen 5 tot 10 graden. In ons land was de minimum temperatuur iets onder nul. Ook viel er wat lichte regen en sneeuw. Dit werd veroor zaakt door een zwak storings- gebied dat naar Duitsland wegtrekt. Een hogedrukgebied boven Engeland en Frankrijk ver plaatst zich naar onze omge ving waardoor er in de avond en nacht opklaringen ver wacht worden en er kan ge makkelijk mist ontstaan. Morgen overdag zal de tempe ratuur weer tot ongeveer 8 graden oplopen. Een zone met veel bewolking en wat regen komt via Engeland naderbij en wordt later op de dag dichtbij of boven ons land verwacht. Weersgesteldheid van gisteren Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Vlisslngen Z.-Llmburg Barcelona Berlijn Frankfort Helsinki Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Stockholm Protest tegen mishandeling in kerk UTERCHT De landelijke federatie van welzijnsstich- tingen voor Surinamers in Nederland heeft gisteren scherp geprotesteerd tegen de mishandeling van buiten landse arbeiders in de Am- setrdamse Mozes en Aaron- kerk. De buitenlanders, die sinds 26 februari in de kerk demon streren tegen de uitvoering van de zogenaamde 1-novem- berwet, werden mishandeld een een groepje van 20 jonge lui van rechtse signatuur. De regelmaat waarmee extreem rechts de laatste tijd van zich laat horen, maakt de Surina mers ongerust. ALMELO De verwisseling van twee baby's in het Almelose Prin ses Ireneziekenhuis is voor de In spectie van Volksgezondheid aan leiding de Nederlandse ziekenhu- zien een uniforme regeling aan te bevelen voor de identificatie van pas geboren kinderen. Zoals giste ren in een deel van onze editie is gemeld, is vrijdag j.l. een in novem ber geboren baby aan de echte ou ders teruggegeven. De andere baby is begin februari aan een hartafwij king overleden. Hoe het nieuwe systeem voor de regi stratie van baby's eruit zal moeten zien is nog in onderzoek. Een afdruk van de hiel, zoals in de VS gebruike lijk is, behoort tot de mogelijkheden. De Nederlandse ziekenhuizen gebrui ken verschillende methoden. In Al melo krijgen de baby's vlak na de ge boorte een armbandje met de naam die er niet af kan glijden. Dr. F. Bie- zenaar, algemeen directeur van het ziekenhuis: „We dachten dat ons sy steem waterdicht was, maar helaas". Dr. Biezenaar heeft gisteren een uit voerige uiteenzetting over de verwis seling van de twee baby's gegeven. De meisjes, die in gewicht nog geen vijf tig gram van elkaar verschilden, wer den in de nacht van 10 op 11 novem ber geboren. De bevallingen vonden anderhalf uur na elkaar plaats in de zelfde kraamkamer, met dezelfde ver loskundige en met hetzelfde verple gend personeel. De volgende morgen bleek reeds, dat een van de baby's een hartafwijking had. Ze werd opgeno men in het Prinses Irene Ziekenhuis en later doorgestuurd naar het Acade misch Ziekenhuis voor nader onder zoek. Verder waren er geen bijzon derheden. Beide moeders en een van de baby's konden gewoon naar huis gaan. Alles nam zijn normale gang. Pas op 27 december kwam de zaak aan het rollen, toen een van de moe ders contact opnam met het zieken huis en meldde dat zij een gesloten identificatiebandje had gevonden met de naam erop van een andere baby. Het bandje werd aangetroffen in de koffer, die de moeder had meegeno men uit het ziekenhuis. In het zieken huis werd onmiddellijk een intern on derzoek ingesteld naar de gang van zaken in de nacht van 10 op 11 no vember. De eerste conclusie was, dat er geen aanwijzingen waren voor een verwisseling. Er was echter ook niet met zekerheid vast te stellen dat er geen verwisseling had plaats gevon^ den. De ouders werden op de hoogte gesteld van deze conclusie en van de mogelijkheid via een onderzoek naar de erfelijkheidsfactoren zekerheid te verkrijgen. Rond 10 januari meldden beide ouder paren dat ze een nader onderzoek wil den. Op 14 ianuari werd voor het eerst bloed afgenomen voor een on derzoek op erfelijkheidsfactoren bij beide baby's en beide ouderparen. Op dat moment verkeerde iedereen, ook de ouders, nog in de veronderstelling, dat er van verwisseling eigenlijk geen sprake kon zijn. De uitslag van het bloedonderzoek kwam op 22 januari binnen. Tot ieders verbazing en schrik wees de uitslag op een verwisseling. Op nieuw werd een onderzoek ingesteld in het ziekenhuis. De directie besloot een „denkteam" zoals gebruikelijk in moeilijke zaken in het leven te roepen. Daarin werden opgenomen de leidster-docente van het kraamcen- trum, een kinderarts van de regionale kruisvereniging, de verpleegkundig directrice, de medisch directeur, de huisartsen van beide ouderparen, de ziekenhuispsycholoog, de kinderart sen en de directeur algemene zaken- van het ziekenhuis. Er volgde nader overleg met de In specteur van de Volksgezondheid en 'op 25 januari werd besloten tot een hernieuwd bloedonderzoek om alle twijfel uit te sluiten. Bovendien werd besloten voor een intern onderzoek in het Prinses Irene Ziekenhuis een in specteur van de rijksrecherche in te schakelen. Op 4 februari werd de baby met het hartgebrek ziek. Het kind het ging snel achteruit en werd daarom opge nomen in het Prinses Irene Zieken huis om in de loop van de dag overge bracht te worden naar het Acade misch Ziekenhuis. Daar overleed het in de nacht Het onderzoek werd op 19 februari af gesloten. Op 29 februari volgde over leg in aanwezigheid van beide ouder paren die werden vergezeld door hun huisarts en door hun advocaat. Dat overleg leidde tot de beslissing, dat een kort geding moest worden aange spannen, dat vorige week vrijdag diende. Dezelfde avond is het kind door het andere ouderpaar opgehaald. De ouders van het meisje dat is over leden, hadden reeds een kind. Voor het andere ouderpaar was dit het eer ste kind. Zowel dr. Biezenaar van het Prinses Irene Ziekenhuis als dr. Landheer, in specteur van de Volksgezondheid, verklaarden gisteren bijzonder onder de indruk te zijn geweest van de ma nier waarop deze zaak is opgevat door beide ouderparen. Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Avlv Tunis regenbul Nederlandse interesse voor Europese tank DEN HAAG Minister Scholten en zijn staatssecre taris van Eekelen (defensie) onderzoeken of Nederland kan deelnemen aan het tot stand komen van een Euro pese gevechtstank. Van Ee kelen antwoordde dit giste ren op schriftelijke vragen van het CDA-Kamerlid Frinking. Frankrijk en Duitsland heb ben vorige maand een samen werkingsovereenkomst geslo ten voor de ontwikkeling van deze tank. Hieraan kunnen ook andere landen meedoen en daar heeft Nederland wel belangstelling voor, aldus van Eekelen. In Europees verband wordt verder onderzocht of ook bij andere bewapenings projecten kan worden samen gewerkt. CDA- gedeputeerde wil meer inspraak voor arbeiders WINSCHOTEN De Gro- ningse CDA-gedeputeerde J. van der Ploeg meent dat het het overwegen waard is om arbeiders in bedrijven, die overheidssteun krijgen, meer invloed te geven op de besteding van dat geld. Tijdens een FN V-bijeenkomst in Winschoten pleitte de gede puteerde gisteren voor experi menten waarin de zinnigheid van zijn suggestie wordt ge toetst. Deze experimenten zou den een stuk koud watervrees kunnen weghalen bij veel mensen die meer invloed van de werknemers op het mana gement van bedrijven niet al te .zeer zien zitten, aldus Van der Ploeg.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9