u snelle realisatie an flat aan Florijn .PARKEERPROBLEMEN NOORDWIJK [N DE TOEKOMST NOG GROTER larmiers- :apel in oordwijkse ïporthal Spoedige verplaatsing kermisterrein noodzaak Katwijk bouwt tot 1990 ruim duizend woningen Gemeentelijke aanvulling op prijs oudpapier JS. S. wijzen bezwaren om wonenden af Leiderdorp Het college van Inbraken in Merenwijk VOOR VERENIGINGEN IN OEGSTGEEST Brandweerman gewond bij bluswerk Raadhuisbouw ingrijpend voor dorpskern I ^ÊGÏO" LEIDSE COURANT DINSDAG 4 MAART 1980 PAGINA 7 deputeerde Staten heeft de bezwa- tegen het flatgebouw aan de Flo- ijn naast het in aanbouw zijnde winkelcentrum in het plan Winkel lof afgewezen. De bezwaren waren ngediend door bewoners van de te- enover Winkelhof gelegen wonin- jen aan de Van Lennepdreef. Een be- bep op de Kroon zal deze bewoners |reinig meer baten omdat Gedepu- erde Staten tevens op grond van "kei 19 van de wet ruimtelijke or- 'ng een verklaring van geen be- ir heeft afgegeven. De gemeente hierdoor gemachtigd direct een bouwvergunning af te geven. Met het besluit van GS is evenwel nog geen einde gekomen aan de serie te genslagen waarmede de gemeente te kampen heeft bij de invulling van het tussen het gemeentehuis en het gezond heidscentrum gelegen gebied. Met de uitvoering van het bouwplan voor 25 flatwoningen met op de begane grond ruimten waarin een bank en een reis bureau zullen worden gevestigd kan nog niet worden begonnen. De bouwer van Winkelhof, projectontwikkelaar Matser uit Hilversum, heeft van de aannemer waarmee vorig jaar overeen stemming was bereikt te horen gekre gen, dat deze niet meer bereid is voor de destijds overeengekomen prijs te bouwen. Al eerder heeft de gemeente met een bezwarenprocedure te maken gehad, die echter eindigde met het in trekken van een bezwaarschrift van de heer Mourad, die voor parkeeroverlast vreesde door de bouw van de flats op de plaats waar oorspronkelijjk de open bare bibliotheek was gepland. De pro vincie zelf gooide echter roet in het eten door van de gemeente op procedu rele gronden te eisen dat het bouwplan opnieuw ter inzage zou worden gelegd. De hierop gevolgde bezwaren van de bewoners van de Van Effendreef, die ondanks de nodige afstand toch tegen de hoogte van het gebouw opzagen, zijn niet door de gemeente en projectont wikkelaar Matser in dank afgenomen. Wethouder A. H. Meerburg (CDA) van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning heeft bij Matser op de nodige spoed aangedrongen. „Ik heb er wel begrip voor dat de marktverhoudingen intussen gewijzigd zijn, maar dat neemt niet weg dat er snel gewerkt moet wor den. Er bestaat grote behoefte aan ap partementen voor een- en tweeper soonshuishoudens. Bovendien hebben de bewoners van Florijn en omgeving er niets aan lange tijd met een bouwput te zitten", zo stelde hij. OORDWIJK Onder auspiciën van de Stichting Kulture- Aktiviteiten Noord wijk geeft de Marinierskapel van de koninklijke Marine op vrijdag 7 maart een concert in de porthal. De kapel brengt een gevarieerd klassiek program- ia, waarin de vrolijke noot niet ontbreekt. Dirigent is de it apitein J. J. Koops. Het concert begint om acht uur. •e Marinierskapel van de Koninklijke Marine werd in augustus 545 opgericht. Zij bestaat momenteel uit zestig muzikanten en 'ordt gerekend tot de beste militaire orkesten ter wereld. De iternationale erkenning van het korps wordt wel het duide- k jkst onderstreept door het feit, dat het de Marinierskapel was V ie in 1964 uitgekozen werd om de Olympische mars en tune te leien, welke over de gehele wereld werd gebruikt bij radio- en devisie-uitzendingen van Olympische gebeurtenissen, laarten voor het concert kosten 10.- per persoon (f 7.50 voor egunstigers van SKAN, CJP'ers en houders van 65-plus pasjes) ij de VVV aan de Grent. Het is ook mogelijk kaarten telefo- isch te reserveren op nummer.01719-11612. Leidschendam riestvoor t half- tware shag' iEIDSCHENDAM De .eidschendamse gemeente rad heeft geheel eigen gleeën over intergemeente- jke samenwerking. Men is Ben voorstander van het zo- enaamde 'zware' gewest )en Haag, zoals dat thans ingeert. Ook wil men niet irug naar de 'lichte' rege- ng waartoe het vroeger functionerende Haags Inter gemeentelijk Overleg werd gerekend. De Leidschendam- se raad zoekt een tussen vorm. Gisteravond werd dit alternatief het predikaat 'half-zware shag* meegege ven. De gemeenteraad wenst voort zetting van de een of andere intergemeentelijke regeling. Wel meende men, dat meerde re gemeenten aanbeen dergelij ke samenwerkingsvorm moes ten deelnemen dan thans in het Gewest Den Haag. Burge meester E.J.M. Kolfschoten opperde, dat aan de door Leid- schendam voorgestane rege ling ook Wassenaar wel zou willen deelnemen. EIDEN In de afgelopen vee weken zijn in de Leid- Merenwijk zeven inbra ken gepleegd, die alle veel vereenkomst met elkaar ertonen. De daders forceer-' en zich een toegang tot de etreffende woningen via et klapraampje boven de eur of vensters. De inbraken zijn gepleegd in woningen in de bessen-, wier- den- en tuinenwijk. De buit aan sieraden en geld loopt in de duizenden guldens. De re cherche hecht er waarde aan de bewoners uit de Merenwijk op de inbraken te wijzen. Geadviseerd wordt het boven licht van de woningen 's nachts te sluiten. De kermis van Voorschoten verhulst naar het voormalige MOC-terreln. COMMISSIE ECONOMISCHE ZAKEN VOORSCHOTEN De com missie voor economische za ken wil zo spoedig mogelijk verplaatsing van het ker misterrein. Volgens alle commissieleden is het hand haven van de kermis op het parkeerterrein aan de kop van de Treubstraat niet meer mogelijk. Na de laat ste rekonstruktie van de Schoolstraat moet alle ver keer via de Treubstraat. Als de kermis er wordt gehou den wordt dat onmogelijk. De commissie geeft als nieu we plaats het voormalig MOC-terrein aan. Volgens zowel de Oranjevereniging als het comité Paarden markt, de organisatoren van de kermis, ligt het MOC-ter- rein niet centraal genoeg. De commissie meent dat ver keersveiligheid en de bereik baarheid van het centrum voorop moeten staan. Wet houder Van Dalen zal trach ten nog deze maand een voorstel gereed te krijgen voor de gemeenteraad, waar door een wijziging van het kermisterrein snel kan plaatsvinden. De weekmarkt op vrijdag blijft op de Voorstraat en de kra men behouden dezelfde opstel ling. De weekmarkt wordt met 10 kramen uitgebreid, die nieuwe kramen krijgen een proefopstelling zowel aan de kop als de staart van de huidi ge markt op de Voorstraat. Mede in verband met de brandveiligheid van de wonin gen moeten nog meer vracht wagens achter de kramen ver dwijnen. De marktcommissie en de winkeliersvereniging zullen trachten tot een verge lijking te komen omtrent de auto's van de marktkooplie den. De winkelsluitingstijden in Voorschoten laten een chao tisch beeld zien. De winke liersvereniging heeft een voor keur voor de maandag als vas te sluitingsmiddag of -dag. Thans zijn in de eerste helft van de week verschillende winkels gesloten. De zelfstan digheid van de winkelier inza ke de sluitingsdag maakt een algemene regel vrijwel onmo gelijk. De burgerij van Voor schoten zal door een publikatie in het gemeentelijke voorlich tingsblad een beperkt over zicht krijgen. Het laden en lossen in de Schoolstraat, is zeer hinderlijk voor het autoverkeer. De Vrouwenraad wil graag be paalde uren voor laden en los sen. Dat is niet mogelijk omdat de Schoolstraat nog steeds een autostraat is. Afsluiting voor laden en lossen is alleen moge lijk in voetgangersgebieden. De winkeliers willen geen vol ledige afsluiting van de Schoolstraat, omdat de prak tijk uitwijst dat vele kooplusti gen graag met de auto voor de winkeldeur parkeren. Diamanten huwelijk in Rijnsburg Het echtpaar B. Star-Van der Meij vierde gisteren het 60-ja- rig huwelijksfeest. De receptie werd druk bezocht. De heer en mevrouw Star zijn geboren en getogen Rijnsburgers. Beiden komen uit en tuindersgezin en de heer Star zette enige tijd de traditip voort in de groenten, maar de bloementeelt trok hem meer en hij vervolgde zijn carrière dan ook tussen de bloemen. Het echtpaar Star heeft drie zoons en vier dochters. 19 kleinkinderen en 11 achter kleinkinderen. Om gezellig het familiefeest te vieren trok het afgelopen weekend de hele fa milie naar Drenthe. Daar moesten 11 bungalows worden gehuurd om het omvangrijke gezin het weekende te huisves ten. KATWIJK Volgens het streekplan Zuid- Holland-West heeft Katwijk in het jaar 1990 iets meer dan 39.000 inwoners. Van dit getal wordt in de beleidsnota huisvesting Kat wijk uitgegaan, bij het plannen van woning bouw, en het kiezen van bouwlokatie. Uit gaande van deze nota kan in totaal nog een vierduizend woningen gebouwd worden. De grootste bouwlokaties die daarvoor in aan merking komen, zijn Rijnsoever en de Zan derij Westerbaan. Katwijk is wat oppervlakte betreft maar een kleine gemeente. Met haar 13,93 km 2 neemt zij onder de 833 gemeenten van Nederland de 633e plaats in. De gevolgen van de kleine oppervlak te is een hoge bevolkingsdichtheid per km 2. In vergelijking met omliggende gemeenten spant Katwijk verreweg de kroon met een bevol kingsdichtheid van 2781 bewoners op een vier kante kilometer. Vandaar dat de gemeente Katwijk zich hoofdzakelijk beperkt tot woonge bied. Landelijk gebied of tuinbouwgrond is re latief bezien in Katwijk te verwaarlozen. Ook de nota gaat uit van dit standpunt. In haar prognoses wordt het laatste nog in gebruik zijn de tuinbouwgebied, de Zanderij Westerbaan, als toekomstige bouwlokatie aangewezen. Op dit gebied zouden aan het eind van de tachtiger ja ren 1080 woningen moeten verrijzen. Om de woningnood die nu nog in beperkte zin aanwezig is, te bestrijden of in de toekomst niet groter te laten worden, is het de wens van het Katwijkse college er naar te streven de bouw van ongeveer 230 woningen jaarlijks te realise ren. Om welke soorten woningen dat gaat, is nog moeilijk te voorspellen, maar gedacht wordt aan 104 eengezinswoningen, 14 specifie ke bejaardenwoningen, 67 kleine woningen (be perkt „gestapelde bejaardenwoningen"), en 45 kleine woningen (overwegend gestapeld) per jaar. OEGSTGEEST Zo lang er redelijk betaald wordt voor oud-papier zijn verenigingen en instellingen voldoende gemotiveerd om dit op te ha len. Maar het kan voorko men dat die prijs op een ge geven ogenblik tot onder een bepaald minimum daalt waardoor er aan het inzame len van papier min of meer een einde komt. Om dit inza melen dan toch te laten doorgaan wil de gemeente Oegstgeest aan instellingen die papier inzamelen een bij drage toekennen. B en W van Oegstgeest stellen de raad voor om met ingang van het jaar 1980 de in de ge meente gevestigde instellin gen, werkend zonder win stoogmerk, een aanvulling tot 6 cent per kilogram opgehaald oud papier te geven. Een en ander echter tot een maximu maanvulling van 4 cent per kilogram en tot een maximaal bedrag van 800 gulden per in stelling per jaar. De commissie openbare wer ken, gisteravond in vergade ring bijeen, stelde zich hier po sitief tegenover en zal de raad gunstig adviseren. Dergelijke garantiebepalingen op de inza meling van oud-papier worden ook door de gemeente War mond overwogen. Uit het verslag van werkgroep raadhuisbouw blijkt dat het raam in de raadzaal, na de oorlog aangeboden door de Oegstgeester schooljeugd, ge handhaafd blijft Er is na de verbouwing plaats voor een tweede raam. Mevrouw Van Vloten (VVD) zou het best leuk vinden als hier bijvoor beeld een initiatief uit het on derwijs uit kwam. Wethouder Thorn zegde toe dit over te brengen aan de wethouder van onderwijszaken mevrouw Blom. Voorts zal de klok in het to rentje van het raadhuis uitge voerd worden in roodkoperen wijzerplaten met Romeinse cij fers. NOORDWIJK Op het ter rein van bouwbedrijf Beu- gelsdijk aan de La Basse Courcaenstraat in Noord- wijk vond gisteren een brandje plaats. De politie vermoedt dat het vuur door kinderen is aangestoken. De brand, die gisteravond om 19.45 plaats vond, brak uit in een stapel hout. Het vuur greep snel om zich heen maar de brandweer wist het vuur tijdig te blussen. Bij de blusak- tie werd een brandweerman gewond. Na behandeling in het ziekenhuis kon de man weer naar huis terugkeren. ttr I ont- t ge- n deDORDWIJK Nu de gemeenteraad heeft Se"tgesproken, dat de uitbreiding van het raad- met^s moet plaatsvinden op het aangrenzende ijdenirkeerterrein zal men ook dienen aan te ge- w^ n hoe de parkeerproblematiek in de kern van kerk^ordwijk-Binnen kan worden opgelost. De d®ad is dit trouwens aan zijn stand verplicht. 1 he|ls men in wettelijke regelingen de burger ver- aParticht bij de vestiging van bedrijven rekening houden met parkeervoorzieningen op straffe ussiest anders geen bouwvergunning wordt ver- bJf"ïnd, dan zal het gemeentebestuur niet kun- ouden achterblijven. Zeker niet nu door de raad- anëst iisbouw op de gekozen plek ongeveer 55 par- leerplaatsen verloren gaan. ezelf-i het oorspronkelijke raadhuisplan dacht men dit ;n alsrriies voor een deel te compenseren door de bouw ijkhe-in een parkeerkelder onder de nieuwbouw. In- Ie bis-iddels heeft de raad bij dezelfde uitspraak be- i nietiald, dat die kelder er niet komt, omdat de kosten leder-iarvan (circa één miljoen gulden) te hoog zijn. Dit mgrjsluit gaat een zware druk leggen op de parkeer- >robe-ilegenheid in het centrum. De parkeerdruk daar ijvenprdt nog eens extra verhoogd als voldaan wordt onze-in de wens van de gemeenteraad, dat de dienst vegertmeentewerken, die thans haar residentie aan de Doweg heeft, naar het nieuwe raadhuis wordt ^^rergebracht. De samenstellers van het inmiddels *lrschenen verkeerscirculatieplan (v.c.p.) hebben berekend, dat in de naaste toekomst ongeveer hon derd mensen in het stadskantoor zullen werken. Met inbegip van de bezoekers zullen zij dagelijks gemiddeld 65 parkeerplaatsen bezetten. Dat een en ander vérstrekkende gevolgen heeft voor het par keren in de kern, besefte men ook in de gemeente raad en op aandrang van enkele raadsleden heeft de burgemeester een rapport van de stuurgroep v.c.p. toegezegd waarin de consequenties van de verhuizing van gemeentewerken nog eens op een rij zullen worden gezet. Deze stuurgroep heeft berekend, dat in de kern een parkeerbehoefte bestaat van 425 plaatsen. Aangezien de maximale piek niet voortdurend aanwezig is, houden de deskundigen voor de ko mende vijf jaar rekening met zo'n 370 plaatsen. Deze zijn er lang niet. Wel op papier, maar daarbij is rekening gehouden met onder meer het wel bou wen van de parkeerkelder met 40 plaatsen, een parkeerhof aan de Van Limburg Stirumstraat met 23 plaatsen, een uitbreiding van het Digros-terrein naar de Tramsteeg, dat 31 plaatsen extra zou ople veren, en de inrichting van een parkeerterrein met 30 plaatsen tussen Zeestraat en Kerkstraat, achter de Rabo-bank. Verschillende van deze projecten zijn reeds van de baan en van de andere valt realisering vanwege de hoge kosten niet te verwachten. In totaal zijn dit 125 parkeerplaatsen, die men sowieso tekort komt. Een parkeerchaos dreigt. Het vaak meer dan over matig bezette terrein van Digros op donderdag, vrijdag en zaterdag, is er een duidelijk symptoom van. Stagnatie door dubbelparkeerders of wachten de chauffeurs, ruzies om een plaats, die net door een ander wordt ingenomen en bijna-knokpartijen. De in het v.c.p. aanvaardbaar geachte loopafstand voor winkelbezoek - zo'n zeventig honderd me ter - blijkt in de praktijk een fictie. Het publiek vertikt het met de boodschappenkar door het dorp te rijden naar een elders gelegen parkeerplek. Ongewenste parkeertoestanden zullen ongetwijfeld nog toenemen als de Kerkstraat overeenkomstig de bedoelingen autovrij wordt gemaakt en wan neer door de komst van nieuwe en vernieuwde winkels - de Digros moest daarvoor als trekker dienen - het aantal bezoekers toeneemt. Wil de oude kom van Noordwijk-Binnen attractief blij ven, dan zal een overdaad aan blik van de straten moeten verdwijnen. Met name geldt dit voor het Kerkplein en omgeving, de Kerkstraat, en de Voorstraat met haar historische pompen. Plannen makers van de gemeente hebben wel eens het idee geopperd van een raadhuisplein en het brede ge deelte van de Voorstraat bestemmen voor diverse attracties. Ingrijpende maatregelen. Zolang er benzine in de pomp zit, kan men dit ru stig vergeten. Ingrijpende maatregelen zullen no dig zijn om de geparkeerde wagens van de weg te krijgen. Wat dit gaat kosten valt nog niet te becij feren, maar het zal stellig in de miljoenen lopen. Daarbij komt nog dat in de loop van de laatste ja ren verschillende tussentijdse beslissingen zijn ge nomen, die de noodzakelijke parkeervoorzienin gen, zij het niet onmogelijk, dan toch wel zeer kostbaar maken. Ook is bij deze beslissingen soms onvoldoende rekening gehouden met de verkeers situatie in de dorpskern. Een voorbeeld hiervan is de bouw van Vreewijk, waardoor de Molenstraat smaller is geworden dan in het bestemmingsplan voor Noordwijk-Binnen is aangegeven. Ging men er reeds bij voorbaat van uit, dat deze straat toch bestemd was voor éénrichtingverkeer? Bovendien •schieten in Vreewijk de parkeervoorzieningen te kort. Voor de in totaal negentig woningen zijn cir ca vijftig parkeerplaatsen beschikbaar plus elf ga rageboxen. Deskundigen ramen het tekort in de wijk op plusminus vijftig plaatsen. Het gevolg van een en ander is een verhoogde parkeerdruk op de Zeestraat, de Wilhelminastraat en de Molenstraat. De parkeerplaatsen voor Jan de Lange en Paul de Haas, alsmede het terreintje naast drogisterij Berk hout zijn vrijwel steeds bezet. Een ander bezwaar is dat de laatste jaren in de kern met vergunning schuren en andere opstallen zijn gebouwd op plaatsen die volgens het v.c.p. als parkeerterrein in aanmerking komen. Daardoor zijn tientallen mogelijke parkeerplaatsen verloren gegaan. Ook heeft men destijds toegestaan dat de oppervlakte van Digros met dertig procent werd vergroot, zonder een evenredige uitbreiding van de parkeervoorzieningen. Uitbreiding van het Di gros-terrein in de richting van de Tramsteeg lijkt voorgoed geblokkeerd, nu een vergunning is ver leend aan een bewoner van de Tramsteeg tot het bouwen van den opslagplaats. Daardoor blijft ook de onoverzichtelijke en ongelukkig gelegen uitrit van Dirgros gehandhaafd. Een recente uitbreiding van de Rabo-bank aan de Zeestraat ging ten koste van acht parkeerplaatsen. Een kans om bij het toekomstige raadhuis toch wat parkeerruimte te creëren, heeft de gemeente zich laten ontgaan, het terrein, toebehorend aan Le Clerq is inmiddels verkocht terwijl de loodsen weer als bedrijfsruimte worden gebrukt. Zoals de zaken er nu voorstaan ziet het er naar uit, dat ook ten aanzien van de raadhuisbouw slechts tussen tijdse beslissingen zullen worden genomen en dat men afwacht wat daarvan de gevolgen zijn. Doelmatiger lijkt het eerst eens te bekijken wat er na een reconstructie van de bij het raadhuis gele gen straten aan bouwterrein overblijft, daarna zich- te verdiepen in de parkeerbehoeften en de moge lijkheden om daarvoor voorzieningen te treffen en eens te berekenen wat dat allemaal gaat kosten. Wellicht komen de gemeentebestuurders dan tot de slotsom, dat het eventueel bouwen van een stadskantoor in het Middengebied of een andere plaats in de gemeente toch voordeliger uitvalt N.L.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7