Universiteit wil oacharov litnodigen JONGERENHUISVESTING OP INDUSTRIETERREIN Geert Neuteboom houdt al dertig jaar dezelfde kleuterschool schoon Warenhuisconcern verkooptin Alkmaar Leidse aangelegenheden 1 1 O 1 Protest VVD tegen verhuur Hooigracht 79 aan Vrouwenhuis VTTAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 4 MAART 1980 PAGINA 5 ZE IS KRAAKHELDER EN EEN PIETJE PRECIES De stond gistermiddag te pronken tussen de kinderen, de bloemen, ejk slingers en geschenken. Geertruida Maria ten- Neuteboom-Barendse. om-Als een feestelinge. Het hetwas een extra decor voor mevrouw Geert ;o—Neuteboom. Ook die ti'ng kinderen. Want al is ze con-vijf, soms zes keer in de voor dat grut in de weer, zien doet ze die prille jeugd bijna nooit. Dertig jaar lang betreedt Geert Neuteboom 's middag om een uur of vier het schoolgebouw wat„Stadhouderslaan" in de i inLeidse Tuinstadwijk (in 1 d^het gedeelte dat je best P d®de 3 oktoberbuurt mag ^noemen, vanwege een uur stel Spaans aandoende lOnamen) om er huis te on-gaan houden. Twee uur ield.achtereen. Ze heeft dat S>eer dan 28 Jaar gedaan in het oveischoolgebouw op de aprilhoek Pioenstraat |niejHerenstraat. Nu heeft ze Je^jsinds september vorig alleen in vanhet gebouw van de prot. Tchr. schoolvereniging de Stadhouderslaan". „Ik lichten gewoon meeverhuisd met de hetPrinses Juliana erdckleuterschool. Als een meubelstuk. Ja, zo |je,mag u het eigenlijk wel rdeiPen"- d®eGistermiddag was het een udsAiur lang feest. De kleuters 00Varen prachtig uitgedost ^ertaet hoedjes en ze kregen limonade. Want al zien ze Geert Neuteboom bijna nooit, toch hoorden ze er helemaal bij op die viering van Geert die dertig jaar voor één en dezelfde school het schoonmaakstersambt vervuld heeft. Je zou dus kunnen zeggen, dat Geert Neuteboom-Barendse dertig jaar werkster was, maar in haar geval zou gesproken moeten worden van op z'n minst schoonmaakster of reinigingsdame. Ze heeft zich doen kennen als een poetsmevrouw, die tot in de kleinste details (want ze is zo schoon als wat) de haar toevertrouwde taak verricht op de Prinses Julianaschool. „Ik ben een Pietje Precies, hoor; kraakhelder en proper". De kleuterleidsters in de buurt konden dit gistermiddag alleen maar van harte beamen. En zo tussen de kinderen poserend kon je in Geert alleen maar een soort leerkracht zien en zo komt ze ook op de kleuters over. Mevrouw Geert was erg blij met die waarderende belangstelling van kinderen en moeders, verrast ook door de bloemen en een envelop van het schoolbestuur, een tinnen kandelaar van kinderen, moeders en kleuterleidsters. Haar man zat naast haar. Meestal biedt de heer Neuteboom op z'n vrije maandag haar ook de helpende hand. Dan gaan ze er met z'n tweeën fiks tegenaan, als een paar apart in de lege school. „Toen ik 26 jaar was, begon ik met het baantje in de oude school en nu ben ik nog steeds hier op de Stadhouderslaanschool te vinden van vier tot zes uur. Het zijn drie lokalen en de gangen natuurlijk. Daar heb je flink wat werk aan, als je het tenminste goed wil doen. Je geeft de vloeren eens een extra beurt of neemt de ramen mee en je moet ook de w.c.-tjes bijhouden. Ik ga daar niet te licht overheen. Als het vrijdags wat is uitgelopen omdat ik de boel nu eenmaal keurig in orde wil hebben, kom ik soms 's zaterdagsmorgens eventjes terug om het af te maken. De zaak helder en rein houden, dat is een eerste vereiste, zeker voor een kleuterschool, want die kinderen spelen, verven en kliederen wat af". Daar is dan niets meer van te merken, als Geert na zessen weggaat en op de bus stapt naar Zuid-west, waar ze woont. Dan is het koken geblazen, maar dat is in een mum gebeurd, want de pannen met inhoud staan al klaar. Daar zorgt Geert wel voor. „Ik zou hier niet graag weg willen, van die Julianaschool, hè man Een kleuterleidster, die dit hoorde, zei: „We zouden haar ook beslist niet kunnen missen". En Geert Neuteboom-Barendse ging verder: „Ik heb het hier erg naar m'n zin. Ik zou het vreselijk vinden als ik weg moest. Het is net alsof ik elke dag even naar een ander, m'n tweede huis ga om daar ook wat te doen. En het geld is ook mooi meegenomen in deze dure tijd. In die andere school begon ik dertig jaar geleden met negen gulden in de week; dat was heel gewoon natuurlijk. Je had er in het begin nog van die heel grote kolenkachels met lange pijpen langs het plafond. Die kachels moesten 's zaterdags helemaal leeggehaald worden met zo'n lange pook. En maar schrapen. Een vreselijk heet karwei, want die dingen waren nog roodgloeiend, 's Maandags vroeg kwam m'n man dan de kachels weer aanmaken. Dat is er nou allemaal niet meer bij, met die centrale verwarming, maar er blijft genoeg te doen. Nou, en in de grote vakantie is er steevast de grote schoonmaakbeurt, hè. Dat is ook niet niks. Hartstikke leuk hoor, dat de kinderen er vanmiddag bij waren". Gistermiddag heeft Geert Neuteboom-Barendse de kleuterschool de school gelaten; ze heeft geen hand uitgestoken. Ja, enkel maar om complimenten in ontvangst te nemen. Voor de rest heeft ze het er met haar man maar even van genomen, op haar zesde lustrum als Juliana- poetsmadame. Vandaag ging ze weer verder, met de stofzuiger, want vloeren boenen in de klassen is er gelukkig niet meer bij. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Warenhuis Vroom Dreesmann, dat alles in het groot doet maar ook op de kleintjes moet letten, heeft jaarlijks de gewoonte om de klanten en voorbijgangers te stimuleren met een zogeheten landenpromotie. Van zo'n land in het verleden waren dat bijvoorbeeld India en de volksrepubliek China is dan letterlijk zowat van alles in etalages en op verdiepingen te zien. In alle vestigingen die „uw warenhuis" rijk is. Dit jaar werd het roer omgegooid. Drie weken lang is het (komende zaterdag wordt de show beëindigd) 't Komt uit Nederland". Nederland promotie derhalve, met dJeGeert Neuteboom-Barendse als een „leerkracht toegevoegd" tussen de meefeestende kleuters van de enPrinses Julianaschool. het Nederlandse produkt en het binnenlandse toerisme in het middelpunt van de belangstelling. Produktdemonstraties en „opvallend lage prijzen". In de grootste vestigingen worden onbekende stukjes Nederland onder de aandacht van het publiek gebracht via een toeristisch uitwisselingsprogramma, waarbij de ene provincie in weer een andere provincie wordt gepresenteert. Zo wordt bijvoorbeeld in Groningen tussen de toonbanken door het Limburgse heuvelland gepresenteerd, in Eindhoven is de Rotterdamse haven te vinden, in Leiden is de kaasstad Alkmaar aan de orde en in Alkmaar roert Leiden de trom van zijn bezienswaardigheden en andere attracties. Wie een gering bedrag betaalt voor een „voordeelpaspoort voor eigen land", kan beschikken over 62 reductiebonnen voor evenzovele toeristische aantrekkelijkheden. Als je al die coupons zou gebruiken, had je een prijsvoordeel van ruim duizend gulden. Maar vraag me niet, wat je dan allemaal werkelijk zou moeten uitgeven. Een reductie van 50 procent op een vlucht met de NLM Cityhopper, of twee reizen voor de prijs van één met de Ned. Spoorwegen, 30 procent korting op een weekend in een Golden Tulip Hotel, is evenwel nooit weg. Alkmaar is mooi aan de weg aan het timmeren in de Leidse Breestraat. Met muziek en een uitschieter naar het „achterland" van Broek op Langedijk, waar de groente hoogtij viert. Het is helemaal „Alkmaar, ik hou van...je..." en dan komt er van alles waarom je van Alkmaar zou kunnen houden. Iets dergelijks doet Leiden in het Alkmaarse warenhuis. En wat die Alkmaarders en streekgenoten allemaal niet van Leiden kunnen smullen, da's helemaal niet gek. Leiden, hartje randstad, door zijn historische binnenstad met de altijd werkende „vulkaan Gus" (want citybewaker George Gussenhoven slaapt nooit), de grachten, monumenten en musea een aantrekkelijke stad voor Nederlandse en buitenlandse toeristen. In de etalages in Alkmaar zie je Leiden Museumstad ten voeten uit. Als je dat eenmaal geproefd hebt, zak je als Alkmaarder al gauw naar het zuiden af. En eigenlijk is Alkmaar een soort zusterstad van Leiden, want waar de victorie begon werd in 1574 in Leiden voortgezet. En die laatmiddeleeuwse kerken lijken ook al zo verdraaid veel op elkaar. En dan die kaas. Negen Leidse musea (van de elf; Alkmaar heeft er, dacht ik, maar twee) geven in Alkmaar acte de presence. Met naam en toenaam. Ze laten de kaasstadbewoners zien waardoor ze zo beroemd zijn geworden: de „medicijnhof", die de Hortus Botanicus in opzet is geweest, met 6000 soorten planten uit de gehele wereld afkomstig; het Legermuseum met 20 eeuwen (vaderlandse) krijgskunst en strijdkunde; het Rijksmuseum van Oudheden, met de tempel van Taffeh, geschenk van wijlen president Nasser aan ons land (Alkmaar ziet in elk geval een mummiekist en twee kostbare vazen in de etalage staan); het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, met kristallen en graniet en een stuk dijbeen van een reeds lang ontslapen mammoet; het documentatiecentrum Pilgrim Fathers (die in alle vrijheid in Amerika kalkoen gingen eten); „Volkenkunde" uiteraard, met in Alkmaar Boeddha beelden en vazen uit Japan; het Academisch Historisch Museum, over het studentenleven en de geschiedenis van de universiteit, met vingerwijzingen naar het Zweetkamertje, Klikspaan, Piet Paaltjens en zelfs Hugo de Groot (die in Leiden studeerde); molenmuseum De Valk met antiek molenaarsgereedschap; De Lakenhal met Het laatste oordeel van Lucas van Leyden sfeervol in de Alkmaarse showroom en dingen die betrekking hebben op het ontzet van Leiden. Ik bedoel maar: het is voor Alkmaarders bedoeld, als je maar nagaat dat de Leidenaars en de omliggenden zelf dit alles binnen handbereik hebben. Waar de Kop van Noord- Holland zo ongeveer begint komt Leiden Museumstad karaktervol uit de bus. Vanzelfsprekend steekt ook Holiday Inn International Leiden („een hotel met pit") in Alkmaar z'n brutale snufferd om de hoek. Omdat er „hier altijd wel wat te beleven is", van balie overvallen tot Britse „kroonjuwelen" toe. Tenminste, zolang managing spineuza Martin Spaargaren er nog aan het evenementenroer staat. Volgende maand is hij vertrokken en dan valt het nog maar te bezien of de H. I. Leiden tegen dat verlies bestand is. Zijn stand in Alkmaar echter laat een doorlopende video voorstelling over boeiend Leiden zien en op vrijdag er zaterdag loopt er een torenhoge Mister Weekend door het Alkmaarse warenhuis en als je met die man in contact komt, zou je er weieens een gratis H. I.- weekend aan over kunnen houden. Business, allemaal business. Maar Leiden komt in elk geval in Alkmaar aardig actief en aanstekelijk over de vloer. En ook dat was de opzet van „uw warenhuis". e 1EN De universiteits- heeft gisteravond het ge van Bestuur ver- aan de Russische dissi- Sacharov de van bezorgheid en lopjring kenbaar te ma- adie leven op de Leidse jkj(rsiteit. Dit in verband s|le recente vrijheidsbe- ng inde maatregelen tegen trov. Ook moet het Col- of het mo- t is Sacharov, zo moge lijk in samenwerking met anderen, uit te nodigen om tijdens de lustrumviering van de universiteit een voor dracht te houden over de waarde van de vrijheid van meningsuiting voor de ont wikkeling van de weten schap. De raad is onder meer van mening dat door de wijze waarop de Sovjet-Unie tegen zogenaamde dissidenten op treedt de sfeer van ontspan ning tussen Oost en West die de laatste jaren ook in de uit wisseling van ideeën op we tenschappelijk terrein tot ui ting kwam, nadelig kan wor den beïnvloed." De heer A. Louisse van de Leidse Studen ten bond benadrukte nog dat het bij dit verzoek niet alleen om Sacharov gaat, maar dat er ook gedacht moet worden aan alle dissidenten in de Sovjet- Unie, tegen wie beperkende maatregelen worden genomen. LEIDEN Met de stemmen van de VVD-raadsleden K. van Duijn en N. Langerak tegen, is de Leidse gemeente raad gisteravond akkoord gegaan met de verhuur en verbouwing van het voorma lige Bureau Huisvesting aan de Hooigracht aan de Stich ting Vrouwenhuis. De twee VVD-raadsleden vinden dat met name de verbouwings- kosten de pan uit rijzen. Op aandrang van D'66-fractie- voorzitter H. Glaubitz zal in de huurovereenkomst een specia le clausule worden opgeno- men, waarin de stichting zich verplicht de grote zaal en de twee kleinere lokaliteiten eventueel ook beschikbaar te stellen aan andere Leidse vrouwenorganisaties, wanneer zij daartoe wordt verzocht Aanvankelijk was de stichting f 169.000,— voor de verbou- strenge brandweereisen. Het hiertoe niet bereid. In de wing van het pand. Hij vond beschikbaarstellen van huurovereenkomst zal dit dat een ton meer dan genoeg „slechts" een ton zou beteke- thans worden geregeld. zou moeten zijn. Wethouder D. nen dat de zolderverdieping De heer K. van Duijn had ern- Tesselaar deelde mee dat de van het pand niet gebruikt zou stige bezwaren tegen het be- hoogte van het bedrag voorna- kunnen worden, en dat leek schikbaar stellen van melijk wordt bepaald door de hem niet wenselijk. LEIDEN Op het indu strieterrein De Waard tus sen de Tasmanstraat en de Admiraal Banckertweg zul len in de toekomst ongeveer 72 wooneenheden voor wer kende jongeren worden gebouwd. De Leidse gemeen teraad ging gisteravond ak koord met een voorberei- dingsbesluit dienaangaande. De behandeling van dit agen dapunt werd door het VVD- raadslid K. van Duijn en het CDA-raadslid W. Bleiiie aan gegrepen om de slechte be reikbaarheid van het indu strieterrein aan de orde te stel len. Zij vroegen loco-burge meester C. Waal een onder zoek in te stellen naar de mo gelijkheden om een tweede toegangsweg tot het terrein te realiseren, of om in ieder ge val de enige ontsluitingsweg via de Lage Rijndijk wat toe gankelijker te maken. Overigens juichte de raad het plan om op een gedeelte van het industrieterrein, dat min der geschikt is voor bedrijfs vestiging, woningen voor een- en tweepersoonshuishoudens te bouwen, toe. Door het PPR- raadslid L. Beijen werd de wethouder in overweging ge geten bij het maken van een bestemmingsplan voor de Waard boven de bedrijven in een of twee lagen nog meer woningen voor een- en twee persoonshuishoudens toe te staan.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5