Restanten dertiende eeuwse kerk in De Camp aangetroffen Leiden krijgt eindelijk opvangcentrum der wet Leidse raad komt met unaniem advies over profiel burgemeester w AMERICAN LIFE-STYLE eidse olitie assisteert in Amsterdam BIJ SLOOP SCHOOL VROUWENKERKKOORSTRAAT GEEN OVEREENSTEMMING OVER POLITIEKE KLEUR LEIDSE COURANT DINSDAG 4 MAART 1980 PAGINA 3 II 'Motormuizen tïL betrapten p,2°! snelle taxi- 4.4. 23 chauffeur LEIDEN Taxi- i chauffeurs plegen nogal li pittig te rijden teneinde Fi hun klanten snel op de gewenste plaats te krijgen. Dat is niet altijd in overeenstemming met sh het verkeersbeeld dat de Ja politie voor ogen heeft, dat bleek gisteren weer op de zitting van het Leidse kantongerecht Een Leidse taxi- chauffeur had namelijk enige tijd geleden de luzii sprint ingezet op de 2 Willem de Zwijgerlaan en werd van zijn razendsnelle <ieu voornemens afgehouden de l door twee motoragenten, 'ed- Het tweetal constateerde yeen snelheid van 64 kilometer per uur terwijl deze weg een maximum kent van 50 kilometer per uur. P" Reg De taxi-chauffeur i^r ver^aar(^e °P het 3 kantongerecht dat zijn snelheid eerder iets van 55 mmm kilometer per uur was C geweest. „Ik stond bij het stoplicht en ik zag die twee motormui^en achter me staan. Dan ga ik toch niet te hard rijden. Het is p nogal logisch dat ze >ehl dachten dat ik 65 1 kilometer per uur reed. i. 1 Dat moesten ze namelijk 00 rijden om mij in te halen", n jj meende de verdachte. „Ze moesten wel uitgerekend mij hebben. Toen ik aan de kant stilstond, ging er nog iemand met een gewoon doorrijden. Ze zeiden ook nog tegen mij „We zullen voortaan beter op je gaan letten", waar slaat dat nou eigenlijk op", aldus de in de gemotoriseerde politie teleurgestelde taxi chauffeur. Officier Van Ham en kantonrechter De Graaf hielden het toch maar op 64 kilometer per uur en kwamen uit op een boete van 50 gulden. Gewoonte De speciale rijbaan voor het openbare vervoer op het Schuttersveld is inderdaad alleen bestemd i voor het openbare vervoer, dat ontdekte een Leidse student die er onlangs gebruik van maakte en prompt werd bekeurd. De student verklaarde wel degelijk te weten dat het hier niet om i een speciale universitaire 1 rijbaan ging. „Het was de macht der gewoonte. Ik ben namelijk een tijdlang part-time taxichauffeur geweest en ik was er aan gewend om van die rijbaan gebruik te maken. Nu bracht ik iemand in mijn eigen auto naar het station en ik moet 1 onderbewust gedacht hebben dat ik weer in de s taxi zat", vertelde de verdachte. „Dat is een begrijpelijke vergissing", meende officier van justitie Van i Ham die dat niettemin toch nog 55 gulden boete waard vond. I Kantonrechter De Graaf ging dat net iets te ver en hij hield het in zijn vonnis op een boete van 30 gulden. en k AMSTERDAM/LEIDEN arDe mobiele eenheid van de u^olitie uit Leiden en regio IQecit gisteren geassisteerd vi»ij de ongeregeldheden in ikimsterdanL emistermiddag om vier uur ver- darok 60 man politie vanuit Lei- in vijf wagens naar de hioofdstad om bewakingsdien te verrichten bij openbare gebouwen en andere panden lie volgens de politie speciale ecpescherming behoefden. Uit l geiden zelf werden 16 agenten arfigezet, de overige versterking ;wam uit de regiogemeenten. Ufanochtend om acht uur was le mobiele eenheid weer terug Ji de oorspronkelijke woon- Uiaats. LEIDEN „Een unieke vondst," noemt H.H. Vos, de directeur van gemeentewer ken, de fundamenten van de uit de dertiende eeuw stam mende kerk, die bij de af braak van de voormalige school aan de Vrouwenkerk- koorstraat bloot zijn komen te liggen. Dicht bij deLEI- DEN „Een unieke vondst," noemt H.H. Vos, de directeur van gemeentewer ken, de fundamenten van de uit de dertiende eeuw stam mende kerk, die bij de af braak van de voormalige school aan de Vrouwenkerk- koorstraat bloot zijn komen te liggen. Dicht bij de resten van het altaar werd een priestergraf ontdekt, waarin de botten van de eeuwen ge leden ter aarde bestelde geestelijke terug werden ge vonden. In het graf werd ook schoeisel aangetroffen. De oude kerkmuren, die mo menteel niet verder reiken dan tot enkele meters ónder het Leidse straatoppervlak, worden steen voor steen verhoogd. De muren worden zover opgebouwd, totdat het niveau precies gelijk is met dat van het aldaar, aan te leggen plein. Op het plein aan de Vrouwenkerkkoorstraat is dan precies te zien (door kleurver schil van de tegels en kerkmu ren), hoe de vorm van de kerk er indertijd heeft uitgezien. Wellicht worden ook de ge vonden grafzerken in het Elein verwerkt. De Camp rijgt een gezellig plein, met bomen en banken, dat gebouwd is tussen de resten van een uit de twaalfde eeuw stammende kerk. De blootgelegde fundamenten van de kerk aan de Vrouwenkerkkoorstraat. In Leiden zijn al eerder resten van kerkgebouwen ontdekt. Een half jaar geleden werden nog fundamenten van de vroe gere Onze Lieve Vrouwen kerk uit de zestiende eeuw blotgelegd. Nog nooit was ech ter de fundering zo aaneenge sloten als thans in De Camp is aangetroffen. De gevonden resten worden eerst nauwgezet op tekening vastgelegd. Na nog enig archeologisch onder zoek wordt het gapende gat, dat door de graafwerkzaamhe den is ontstaan, zo snel moge lijk weer gedicht. De resten kunnen niet geheel worden blootgelegd. Een deel van de voormalige kerk is gelegen on der de Haarlemmerstraat en de archeologen zijn natuurlijk niet van plan om de panden aan deze straat af te breken om ook de resten van de kerk- tórens aan het daglicht te brengen. Deze vondst in De Camp wordt door eenieder als een complete verrassing omschre ven. Niemand had het ver wacht. Directeur Vos van ge meentewerken kenschetst de vondst dan ook als een 'aan vulling op de historie van Lei den.' LEIDEN Het ziet ernaar uit dat er einde lijk schot zit in de vestiging van een daklo- zencentrum in Leiden. De Leidse gemeente raad ging gisteravond unaniem akkoord met de beschikbaarstelling van een krediet van 70.000,- voor de voorbereiding van de bouw van een dergelijk opvangcentrum. Al vele jaren is er vanuit de Leidse gemeente raad aangedrongen op het inrichten van een daklozencentrum. Hieraan bestaat in Leiden grote behoefte, vooral bij personen in acute probleemsituaties, die een tijdelijke opvang bui ten het eigen milieu noodzakelijk maken. Het centrum zal worden opgezet door een stich ting Opbouw „Onderdak". Binnen zeven maan den zal de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk moeten laten weten of zij deze stichting wil toelaten in de zin van de Algemene Bijstandswet. Wethouder P.H. Schoute toonde zich gistera vond hierover niet zo pessimistisch. Hij stelde goede argumenten te kunnen aanvoeren om dit voor elkaar te krijgen. Mocht de minister dit onverhoopt niet toestaan, dan wil hij onmiddel lijk in beroep gaan, zodat de oprichting van het centrum niet nog langer op zich zal moeten la ten wachten, dan nu al het geval is. LEIDEN De gemeente raadsfractie van de Pacifis tisch Socialistische Partij maakt het wel wat bont met aan alle raadsleden een brief uitgedeeld, waarin me vrouw A. Ponsen en de heer J. van der Putten meedeel den dat zij tot nader orde hun werkzaamheden in de gemeenteraad opschorten. Aan dit besluit ligt de ontevre denheid van een meerderheid van de leden van de Leidse af deling van de PSP over het beleid van de fractie ten grondslag. De Leidse afdeling vindt dat de fractie niet goed functioneert. Een en ander zou voortkomen uit het gebrek aan begeleiding door de afde ling. Tijdens een vergadering van 12 maart zal de Leidse af deling van de PSP beslissen wat er moet gaan gebeuren. Tot die tijd zullen mevrouw Ponsen en de heer Van der Putten niet deelnemen aan, raadsvergaderingen en raads- PSP-fractie schort haar activiteiten op commissievergaderingen. Men kan zich niet aan de in druk onttrekken dat de PSP met haar wijze van handelen blijk geeft van een weinig se rieuze opvatting van het raadswerk. Je vraagt je in alle gemoede af, waarom de afde ling dermate zwakke kandida ten op verkiesbare plaatsen zet dat zij een dergelijke maatre gel nodig acht Bovendien is het bepaald een onwijze zet ten opzichte van de kiezers- /niet-PSP-leden, die er recht op hebben dat de door hen ge kozen vertegenwoordiger in de gemeenteraad zijn stem laat horen. De leden van de ge meenteraadsfractie zouden zich beter van ,hun verant woordelijkheid ten opzichte van deze kiezers bewust moe ten zijn. LEIDEN De Leidse gemeenteraad zal morgenavond een eensluidend advies uitbrengen aan de commissa ris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, over het profiel van de toekomstige burgemeester. In gro te lijnen zijn de fractievoorzitters het vorige week eens geworden over Geen overeenstemming is bereikt over de vraag welke politieke kleur de nieu we Leidse burgervader moet hebben. Zowel PvdA, VVD als CDA dringen aan op de benoeming van een burge meester uit de eigen parfjj. D'66 over weegt eventueel voor een PvdA-burge- meester te stemmen, als de benoeming van een D'66-burgemeester niet haal baar blijkt te zijn. Tijdens een vergade ring van de raadscommissie van alge mene bestuurlijke aangelegenheden, beklemtoonde gisteravond VVD-frac- tievoorzitter F. Kuijers dat de PvdA vasthoudt aan de benoeming van een „progressieve burgemeester". Volgens de visie van de VVD-er zou een derge lijke kandidaat net zo goed in VVD- kring kunnen worden gezocht. De VVD-fractievoorzitter achtte het dan ook niet uitgesloten dat hij alsnog tot overeenstemming kan komen met zijn coalitie-collega J. Peters over de poli tieke kleur van de nieuwe burgerva der. Een ander probleem dat morgen tijdens een buitengewone raadsvergadering met de commissaris van de Koningin, mr. M. Vrolijk, aan de orde komt, is de vraag uit hoeveel personen de speciale vertrouwenscommissie uit de gemeen teraad, die in eerste instantie de sollici tanten zal beoordelen, moet bestaan. Eventuele sollicitanten zullen door deze commissie worden geïnformeerd over de politieke gang van zaken binnen de Leidse gemeenteraad. Deze commissie kan tevens over de kandidaten volgens het petitierecht aanbevelingen doen bij de commissaris van de Koningin. De leden van de commissie hebben*absolu- te geheimhoudingsplicht ten aanzien van de namen van de sollicitanten. In ieder geval zullen de fractievoorzitters van de drie grootste partijen in de Leidse gemeenteraad, J. Peters (PvdA), H. Driessen (CDA) en F. Kuijers (VVD) zitting hebben in de vertrouwenscom missie. Niet zeker is of de kleine politieke par tijen, D'66 PPR, CPN en PSP akkoord kunnen gaan met de benoeming van één vertegenwoordiger uit hun mid den, of dat zij hun belangen beter ver tegenwoordigd zien met de benoeming van twee leden in de commissie, waar door deze uit vijf personen zal gaan be staan. Diamanten echtpaar Het diamanten echtpaar J. Vermeulen-Warman werd gis teren ter ere van de zestig jari ge verbintenis door loco-bur gemeester C. Waal bezocht. De heer en mevrouw Vermeu len zijn respectievelijk 81 en 63 jaar oud, maar ondanks hun respectabele leeftijd zijn beide echtelieden nog niet aan een verhuizing naar een bejaarden huis toe. Het echtpaar trekt er op zonnige zomerdagen zelfs nog wel eens met de boot op uit; vissen is ook één van de hobby's van de heer Vermeu len. die In vroeger tijden be- tonconstructeur van beroep was en In die hoedanigheid het oude stadhuis heeft zien af branden en het nieuwe heeft helpen opbouwen. De In Lel den en Oegstgeest geboren Ju bilarissen hebben zes kinde ren, twintig kleinkinderen en negentien achterkleinkinderen. FNV verwacht pas volgende week akties in Leiden DEN HAAG/LEIDEN De industriebond FNV heeft plannen om in de loop van de volgende week akties in Leiden te organiseren. Volgens' FN V-bestuurder De Jong heeft de industriebond een twintigtal bedrijven in Leiden en omgeving op haar^ Verlanglijstje' De akties van het FNV gaan ook na de grote akties van vandaag door. „Het is echter nog te vroeg om de namen van bedrijven waar we akties willen organise ren bekend te maken. Er moet eerst nog een gesprek plaats vinden met onze ka derleden in die bedrijven. Bovendien hangt alles na tuurlijk af van het kamer debat dat deze week plaats vindt" aldus vanmorgen Nol De Jong. Op 6 maart wordt in een regionale ka dervergadering het aktie-* plan doorgenomen. Daarna wordt definitief vastgesteld hoe de akties er uit zullen gaan zien en in welke be drijven zij gehouden zullen worden. Wandeltochten Wandelliefhebbers opgelet. De Wandelkring Leiden heeft voor het weekeinde 8 en 9 maart twee evenemen ten op het programma staan. Dat is dan als eerste de Internationale Sleutelstad Tweedaagse over twee keer twintig of twee keer veertig kilometer, te lopen over beide dagen. De start is bij bet restaurant van de Ton Menken IJsbaan aan de Vondellaan 41. Voor de veertig kilometer kan men vertrekken tussen negen en tien uur; voor de twintig kilometer is de staritijd tussen ne gen en twee uur. Na afloop van de twee dagen ontvan gen de deelnemers een zogeheten 'luxe' medaille. In schrijfgeld bedraagt tien gulden per persoon. In dit zelfde weekeinde houdt de Wandelkring Leiden ook de Twintigste Sleutelstad Wandeltochten over vijf, tien, vijftien, twintig en veertig kilometer. Zaterdag en zon dag kan vanaf negen uur gestart worden bij het restau rant van de Ton Menken IJsbaan. Inschrijfgeld be draagt een rijksdaalder; de deelnemers worden voor bun prestatie beloond met een heuse medaille. Renaissancefeesten De Streekmuziekschool Leiden e.o. werkt dit jaar aan een Renaissance-project. Het project wordt per stadswijk beslo ten met een gildefeest. Te beginnen op zaterdag 8 maart vanaf tien uur in Kerkcentrum „De Regenboog", Water molen 1 (Meren wijk) in Leiden. In aansluiting op het gil defeest geven leerlingen van de Streekmuziekschool rond een uur een uitvoering van renaissancemuziek. Volgens het programma wordt zaterdag onder meer aandacht be steed aan toneel, dansen, muziek, oude ambachten, kinder spelen en leefgewoonten. De leerlingen van de Streekmu ziekschool hebben zich ruim vantevoren op het renaissan- ceproject georiënteerd met het bestuderen van muziekin strumenten uit die tijd en het bezoeken van musea waarin kunst uit de renaissanceperiode te bewonderen valt Ruildag De rullclub Koningskerk houdt zaterdag 8 maart een voorjaarsbeurs in het Antoniusclubbuis aan de Mare. De beurs wordt om tien uur geopend en eindigt om vier uur. De beurs is bedoeld voor alle verzamelaars ongeacht het verzamelobject. Inlichtingen zijn te krij gen bij J.G. von den Ende, tel. 21150. ,Schakelgroep, Stimuleren van vriendschap en relatie is het doel van de 'Schakelgroep', die in de Zeeheldenbuurt is opgericht. Al leenstaanden, die uit hun isolement willen komen, kunnen zich tot de contactpersonen Els van Schaik en Inge Ver hoeven wenden. Inlichtingen elke woensdagavond van ze ven tot acht uur in de Koningin Julianaschool aan de Oos terstraat Stampij In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, treedt vrijdagavond 7 maart de popgroep „Stampij" op. Het voorprogramma wordt opgeluisterd door cabaretier Jan van 't Hof. De acht man sterke formatie Stampij brengt Nederlandse teksten. De termen „dansbaar" en swingend" zijn volledig van toepassing op deze Zaan- se rockband. Volgens de organisatie van bet LVC zou Stampij tijdens eerdere optredens bewezen hebben een toppositie binnen de Nederlandstaligegroepen in te nemen. Jan van 't Hof in het voorprogramma behan delt op een heel eigen manier onderwerpen als sex, re ligie en overbevolking. Hij doet dit door middel van liedjes, toneel en mime. Kortom: cabaret De zoal gaat open om negen uur. De toegangprijs voor leden is drie gulden vijftig en voor niet-leden vijf gulden vijftig. Volksdansinstuif Het Leids Volkdans Overleg houdt zaterdag 8 maart weer een volksdansinstuif in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De instuif biedt een unieke gelegenheid aan volksdansers uit Leiden en omstreken om de „benen weer eens te strekken". Het programma bestaat uit een geva rieerd aantal dansen uit onder meer Hongarije, Joegosla vië, Armenië, Amerika en Nederland. Het gebeuren staat onder leiding van Y. Knijnenburg. De instuif begint om acht uur. De toegangsprijs is twee gulden vijftig. Pianoconcert De vermaarde Amerikaanse pianiste Veda Zuponcic geeft vrijdag 7 maart een concert in de Kapelzaal van K O aan de Oude Vest 45. Het concert begint om kwart over acht Mevrouw Zuponcic brengt onder meer werken van J.S. Bach (Partita nr 2 in c kl.t), L. van Beethoven (Sonate in As gr. t opus 110), Fr. Cho pin (Berceuse, opus 57 en Bacarolle, opus 60) en S. Bar ber (Sonate, opus 26). Kaarten voor het concert zijn te krijgen bij het bureau van K O aan de Oude Vest De prijzen liggen tussen vier gulden en zeven gulden vijftig. Reserveringen zijn mogelijk via telefoonnum mer 141141. Hulshoff Wonen brengt naar Nederland Hulshoff Wonen houdt een open (Amerikaansl huis, met verrassend originele woon- en slaapideeën en vele andere attrakties, waaronder een prijsvraag met kans op een volledig verzorgde reis voor 2 personen naar Washington. anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn Woning zoekende gooit ruiten in LEIDEN Een Leidse wo ningzoekende heeft van nacht zowel in het Stadhuis als het Stadsbouwhuis rui ten ingegooid. De man deed dit om aandacht te vragen voor zijn slechte woonsituatie. Na zijn daad meldde hij zich vrijwillig op het hoofdbureau van de Leid se politie. Hier werd hij op ei gen verzoek ingerekend. Hij gaf de politie te kennen dat hij op vrije voeten niet voor zijn daden in zou kunnen staan. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Maurlts Willem Lodewijk zv L. V. Mazel en C. A. Nau- ta; Natashja Sjanlne d.v. R. R. van Dijk en D. Ranlsavljevic; Ramon z.v. M. Lopez Jimenez en L. C. F. van Hel den; Manon Petronella d.v. W. H. Lu cas en P. Verra; Wouter Gerard z.v. M. H. Brunla en W. J. J. Delfos; Cor nelia Elisabeth d.v. D. C. Heemskerk en M. Botermans; Willem Anthonle z.v. W. H. Zandbergen en M. J. van der Does: Bader z.v. A. Quamar en F. Quamar; Charlotte Carolien d.v. J. E. H. Pfauch en E. C. Arbman; Vincent z.v. C. van Bemmel en A. C. Kuiper. G. J. Noppe en L. J. M. de Winter; F. Koningen en A. C. M. Cozljn; J. H. Wessels en M. J. Bink; R. E. Jordens en Y. J. G. Vosters; T. de Water en A. C. Goddljn.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3