Anarchie in Amsterdam £eidóe(3ouAa/rtt Barricades omver gehaald Wa t is kraken Verregaande tolerantie ,HELE STAD" SOLIDAIR MET KRAKERS Hamsterdam Leegstandwet voor de zomer door de Kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wil men volgens de thans geldende wet ongestraft tot het kraken van een pand over kunnen gaan, dan moet vaststaan dat dit pand niet bij een ander in gebruik is. Het doet dus weinig ter zake of een pand verhuurd is of niet en of dit al dan niet met stukken kan wor den aangetoond. Zolang de huidige wet geldt (een wij ziging ligt bij de Eerste Ka mer in de vorm van een anti-kraakwet, die het kra ken zoals de naam al zegt aan banden moet leggen) eindigt de wetmatigheid 'van kraken ongeveer waar h uis vredebreuk begin t. Daarvan is sprake als een 'pand wel duidelijk bij ie mand in gebruik is, wat bij voorbeeld kan blijken uit huisraad dat in het pand aanwezig is. MAANDAG 3 MAART 1980 PAGINA 5 LEIDSE COURANT Het wegvagen van de barricades vanmorgen in Amster dam volgde op een weigering van de krakers een bemidde lingsvoorstel van B en W te aanvaarden. Dat hield in dat het kraakpand ongemoeid zou blijven indien de krakers gemeen telijke diensten gelegenheid zouden geven de versperringen op te ruimen, zodat het hoofdstedelijke leven zijn normale gang weer kon nemen. De krakers wezen dit af omdat zij meer tijd wilden hebben voor intern overleg. In de vanmorgen per helikopter verspreide pamfletten waarin opnieuw werd verklaard dat de krakers konden blij ven waar zij zaten noemde burgemeester Polak het afge wezen voorstel „verregaand". Dat lijkt nog al zacht uitge drukt en de vraag is of B en W van Amsterdam in hun tole rante, aarzelend^ en wisselvallige houding al niet veel te ve«* zijn gegaan. Indien de krakers het recht aan hun zijde had den, dan had de politie vrijdagavond geen opdracht mogen krijgen het pand te ontruimen. Indien er goede gronden wa ren om de krakers te verwijderen, dan had dat met voldoen de mankracht en materiaal moeten gebeuren, ook na een eerste mislukking. BURGEMEESTER Polak verdient natuurlijk waardering voor zijn pogingen de crisis zonder bloedvergieten op te los sen. Maar ondertussen heeft Amsterdam het hele weekeinde gezeten met een stadswijk, die door barricades was afgesloten en waarin een situatie van volstrekte rechteloosheid heerste. Niet alleen krakers konden er hun gang gaan maar ook de bij dit soort rellen altijd aanwezige raddraaiers. HeT is goed dat B en W van Amsterdam zich uiteindelijk hebben gerealiseerd, dat in het wapen van de hoofdstad niet alleen „barmhartig" staat vermeld, maar dat daar „vastbera den" aan vooraf gaat. In de loop van de ochtend rukte de Mobiele Eenheid zelfs op tot in de omgeving van de Jacob van Lennepstraat (Vervolg van de voorpagina) Strooibiljetten werden door de politiehelikopter uitgeworpen, waarin de bewoners werd aan geraden in hun huizen te blij ven. „Wanneer de colonne eenmaal in beweging is geko men, kan deze niet worden ge stopt, en is de situatie op straat levensgevaarlijk", aldus de tekst van de waarschuwing. Bij de actie tegen de barricades trokken de meeste krakers zich terug in het gekraakte pand. Het pand zelf werd door leden van de Mobiele Eenheid omsingeld. Zij waren gewa pend met helmen en schilden. Bij de opruimingsactie klom men enkele krakers zelfs op de schuif van een van de Cen- turiontanks om de actie te hin deren. Vlak bij de barricade sprongen zij er af. Publiek dat op de Stadhouderskade was toegestroomd werd door een waterkanon uiteen gejaagd. Volgens burgemeester Polak had de Mobiele Eenheid niet te hoeven worden ingezet als de krakers ermee akkoord wa ren gegaan dat de barricaden zouden worden opgeruimd. De reactie van de krakers noemde hij een „omdraaiing van de werkelijkheid". „Een groep mensen die door het opbreken van straten, het openbreken van elektriciteitskasten en dergelijke het normale leven van duizenden in de war heeft gestuurd, de openbare dienst verlening onmogelijk maakt, vijfentwintig politiemensen meer of minder heeft verwond en die een toestand van vol strekte rechteloosheid heeft gecreëerd in een bepaald ge bied, kan zich moeilijk beroe pen op zijn eerbied voor demo cratische procedures". Polak noemde daarbij ook het gevaar dat op rellen en roof beluste mensen hun slag zouden kun nen slaan en tot plundering e.d. zouden kunnen overgaan. Volgens het dagelijks bestuur van de Partij van de Arbeid, gewest Amsterdan, was de in zet van de Mobiele Eenheid „onverantwoord", nu er op po litiek niveau een grote mate van overeenstemming met de krakers was bereikt. Bromfietser (15) ernstig gewond KATWIJK Een 15-jarige bromfietser uit Katwijk is gistermiddag ernstig ge wond geraakt na, door onop lettendheid te zijn ingereden op een fietsend echtpaar op de secundaire weg Noord- wijk/Wassenaar ter hoogte van Katwijk. De jongeman is met een sche- delbasisfractuur overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. De jongeman keek onder het rijden naar zijn motorblok en merkte het Katwijkse echtpaar, een 67-ja- rige man en een 61-jarige vrouw niet op. De fietsers lie pen letsel aan benen en rug op. «BINNENLAND WÊjÊ. (Van onze verslaggever 1 Piet Snoeren) Tot de grote actie van vanmorgen vroeg door elfhon- derd politiemensen II(deels manschappen van de Mobiele Een- opheid, deels mare- len.chaussee en deels ^rijkspolitiepersoneel waluit ondermeer Den >oerHaag, Apeldoorn, ^Rotterdam en Zaan- -on-stad), heeft het erop i, isgeleken dat het Am- 1 desterdamse gemeente- bestuur bakzeil had gehaald voor de hon derden krakers. De angst voor slachtoffers, mensenlevens waarschijnlijk, won het gisteren bij de autori- befeiten van de verontwaardi ging over de veldslag die vrij-' geleverd was, waar- gej3ij een groot aantal agenten /ee.verwondingen als kaakfractu- beenbreuken en gebroken >olsen had opgelopen. Loco- burgemeester Wim Sinnighe, slagtleutelfiguur in de aanvanke lijk hopeloos lijkende onder handelingen, maakte gister- jmiddag onverwacht bekend, lat de krakers in het pand aan Sc Vondelstraat mochten blij- |en totdat de gemeenteraad iver de bestemming ervan zal nebben beslist, dat dienaan gaande vandaag besprekingen (jouen worden geopend en dat "e Mobiele Eenheid in af wachting van het resultaat, t-j piet tot ontruiming zou over gaan. ïaarmee waren praktisch Jtwee van de eisen ingewilligd, ld ie de krakers hadden gesteld "®n die het gemeentebestuur tot .dan toe onbespreekbaar had "(genoemd, t.w.: „Wij moeten in pet pand met rust gelaten wor- len en de Mobiele Eenheid lient uit de omgeving te ver- Iwijnen". Sen zo mogelijk nog grotere cnieval kwamen vertegen- rktlyööfdigers van de zeven poli- JtQtieke fracties uit de gemeente- er raad gistermiddag boven op de doen. Daar ver- nt.klaarden ze tegenover de kra- ,eJcers aandrang op de officier )n.van justitie te zullen uitoefe nden om de 22-jarige Nanda L. vrij te laten dit conform de perde eis van de strijdende partij. Nu al staat vast dat zij als de Jeanne d'Arc van de Amsterdamse brandhaard de geschiedenis in zal gaan. Veer tien dagen geleden werd ze ge arresteerd, volgens de actie voerders omdat ze met een dekpuitbus leuzen tegen de wo- ig hingnood op een muur had ge- ogkalkt, volgens burgemeester omdat ze ruiten zou ingegooid van het op- btleidingsgebouw voor de Mo- dehiele Eenheid. Zelf weigerde een verklaring af te leggen ot— reden voor justitie om naar eiwast te zetten in de vrouwen koren van de Bijlmer-bajes. h-(lNanda moet vrij, nu", eisten d.de krakers. „Ze zit onrechtma- tig opgesloten, want niemand s verplicht te getuigen tegen ;ichzelf. Pas als Nanda over de jarricades naar ons toe komt jeklauterd, willen we praten", ïurgemeester Polak stelde lier tegenover: „Het gemeen- ebestuur kan aan de vrijlating ran Nanda niets doen. Het is litsluitend een zaak van justi- ie". Formeel wist hij het ge- ijk aan zijn zijde. Toch stond lij toe, dat de zeven fractie- rertegenwoordigers op de bar- icades een toezegging gingen loen .„waardoor we ons be- noeien met zaken waar we eitelijk niets over te zeggen lebben". Cn nog waren de krakers niet evreden. Ze presten de zeven [emeenteraadsleden om de :aak-Nanda in een breder ka ler te plaatsen. Het is in het lgemeen onjuist dat jonge nensen voor zulke daden in roorlopige hechtenis worden enomen. Dit soort onrecht nag in de toekomst niemand wan ons meer worden aange- laan. De politici op de barrica- es, aangevoerd door PvdA- ractieleider Pelle Mug, zeiden iet allemaal braafjes na. Hun itspraak kan het komende aar, waarin het Amsterdamse Chaos op Leidsevaart VOORHOUT Zeven per- sonenauto's en een motor fiets waren in de nacht van zaterdag betrokken bij een massale aanrijding op de Leidsevaart in Voorhout na bij de KTS. Niemand raakte gewond; de materiële schade was groot. De aanrijding ontstond toen de voorste automobilist inhield en de motorberijder op hem in reed. De achteropkomende au to's reden op de stilstaande voertuigen in. De politie sprak over een 'chaosverspreid over meer dan honderdvijftig meter. Reeks van inbraken in Voorschoten VOORSCHOTEN De mu- ziekbuurt in Voorschoten is gisteravond doelwit geweest van inbrekers. Tenminste zes woningen werden be zocht. Voor enkele duizen den guldens aan geld en goe deren werd gestolen. De inbraken werden gepleegd in de Mauritslaan, Louise de Colignylaan, Frisolaan, Bruch- nerlaan, Offenbachlaan en Pr. Bernhardlaan. onfrontatie in de ochtenduren tussen krakers en Mobiele Een- eid Het opruimen van barricades in de Eerste Constantijn Huygens- straat tijdens de aktie van vanmorgen Een rupsvoertuig tussen de barricaden, voorzien van een Rode Kruisteken, nadat vanmorgen de eerste steenhopen waren opge ruimd tent heeft, stichtten branden, vernielden auto's, pleegden in braken en gooiden ruiten in, hoezeer de omwonenden zich ook hadden geblindeerd. Er dreigde anarchie en chaos. De krakers konden het met hun walkie-talkie-verbindingen niet meer bijhouden, verloren het hoofd door de schuld in de schoenen te schuiven van rechtse elementen „diena ren van kapitalisten en specu lanten; onderwereldfiguren die met pistolen rondlopen" en organiseerden uiteindelijk ordediensten om een halt toe te roepen aan de criminalise ring van hun protest tegen de woningnood in Amsterdam („nog 53.000 wachtenden voor u"). Tegen de avond wees de ont wikkeling erop dat de krakers gedwongen werden ook enig water in de wijn te doen en de toegestoken hand van het ge meentebestuur snel te grijpen. De actie keerde zich, aange gaapt door duizenden op sen satie beluste dagjesmensen, te gen henzelf. Verdeel- en heerspo litiek Hoe ver leek die hand enkele uren tevoren nog weg. Alweer door een onhandige manoeu vre van de stadsbestuurders. „Jullie moeten de zaak ontrui men", had burgemeester Polak de krakers laten weten, „om dat we het pand aan de Von delstraat nodig hebben voor de huisvesting van gastarbeiders uit brandgevaarlijke pensi ons". Dat was olie op het vuur, terwijl er al plassen olie over de straten waren uitgegoten in de hoop, dat de Mobiele Een heid er smadelijk op uit zou glijden, mocht die tot de aan val overgaan. „Verdeel- en heerspolitiek", riepen de kra kers per megafoon vanaf de balkons van het bezette pand. „Het plan voor gastarbeiders heeft nooit bestaan. De eige- Volop in aktie probeert (links) een lid van de Mobiele Eenheid een vuur uit te trappen, terwijl zijn collega rechts zich bij de linie vóór hem gaat voegen. stadsbestuur nog verschillende andere belangrijke kraakpan den wil ontruimen, van ver strekkende betekenis zijn, en is waarschijnlijk de grootste morele overwinning van dè krakers die in ruil, ervoor grootmoedig toestonden, al thans de barricade op de Over toom te zullen opgeven, zodat er weer trams zouden kunnen rijden. Om negen uur gisteravond waren ze al druk bezig zelf mee te helpen aan het slechten van deze vervaarlijke, uit om gegooide auto's, bouwketen, draglines, dwanghekken, be ddenspiralen, vuilniscontai ners en honderden stoeptegels opgebouwde hindernis. Hun geestdrift werd aangewakkerd door de juist ontvangen mede deling van de Amsterdamse rechter-commissaris, -dat Nan da L. hedenochtend zou wor den vrijgelaten. Solidariteit Van betekenis voor de toe komst is ongetwijfeld ook, dat de autoriteiten zo snel en zo drastisch door de knieën zijn gegaan vanwege de overweldi gende solidariteit die de kra kers hebben ontvangen van de Amsterdamse burgerij. Het ge meentebestuur vond de hele stad tegenover zich. Het begon met steunbetuigingen voor de kraakactie van de Algemene Studenten Vereniging Amster dam, het FNV-Jongerencon- tact, de Amsterdamse Jeugd- centrale en de-Vereniging van- Beeldende Kunstenaars. De raadscommissie voor openbare orde hield toen nog dè deur hautain gesloten „omdat we na twee pogingen geen heil meer zien in bemiddeling". Zondag echter groeide de stroom van solidariteitsverklaringen aan, totdat er nagenoeg geen wijk of buurtvereniging, geen op- bouworgaan of welzijnsinsti- tuut meer ontbrak. Huisartsen, dominees en pastores gingen voorop. De autoriteiten zagen zich alle grond onder de voe ten weggespoeld. De solidariteit uitte zich ook in de bergen sinaasappelen, bana nen en ander fruit die door de burgerij werden aangesleept toen de krakers (met bivak mutsen vermomd de wacht houdend op de daken; zich warmend aan kampvuurtjes) te kennen gaven, dat er voed selgebrek heerste in hun bele gerde veste. De solidariteit uit te zich in de manier waarop burgers, tot kinderen toe, als levende transportbanden de barricades hielpen versterken, stoeptegel na stoeptegel, totdat er vele honderden vierkante meters straat waren verdwe nen. Maar de belangstelling had zijn schaduwzijde. Jeugdige rellenschoppers, waarop Am sterdam sinds jaar en dag pa- naar van het pand weet er niets van. Altijd hetzelfde lied je. Wanneer jongeren een pand kraken zegt de gemeen te: je benadeelt buitenlanders, en wanneer gastarbeiders een pand kraken, zeggen ze: je doet jongeren te kort. We wor den tegen elkaar uitgespeeld. -Walgelijk". Het gelijk leek aan hun zijde zeker toen bijzonderheden bekend werden over de eige naar van het omstreden ge bouw. Dat is de eenmansfirma Verlinden Beheer b.v. die in Amsterdam twintig pensions voor gastarbeiders exploiteert en daaraan 200.000,- per maand verdient, aldus de kra kers. Vier van deze pensions dienen binnenkort wegens brandgevaarlijkheid te worden ontruimd. De gedupeerden zouden dan naar de Vondel straat kunnen verhuizen naar het pand dat Verlinden welmenslievend aan de ge meente wil verhuren, mits de krakers verdwijnen. Onmogelijke taak Gedeputeerd in dit ping-pong- spel voelen zich ook de Am sterdamse politiemensen met hun vijfentwintig gewonde collega's. Zij hebben de zwarte piet toegespeeld gekregen, om dat ze zonder gerechterlijk be vel een gekraakt pand zouden hebben willen ontruimen, de aanzet tot het oproer. Voorzit ter Van der Linden van de Nederlandse Politiebond heeft naar aanleiding daarvan ge zegd: „Bij de politie groeit langzamerhand het gevoel: welk beleid moeten we eigen lijk vertolken en uitvoeren? We moeten optreden, maar het wordt aan ons overgelaten om te beoordelen of het wel kan. We krijgen allerlei opdrach ten, bijvoorbeeld: jullie mogen geen mensen aanhouden. Dat betekent: we mogen wel optre den, maar de mensen tegen wie we optreden, mogen ons na vijf meter weer met stenen bekogelen. We mogen de men sen verspreiden, maar binnen drie minuten zijn ze terug. Dat is voor ons een onmogelijke taak. Ik vind dat de politie een duidelijk beleid voorgespiegeld moet krijgen en van duidelijke instructies moet worden voor- Een soortgelijk geluid kwam gisteravond van docent in het strafrecht Jan Najé, ooit hoofdinspecteur bij de Amster damse politie. „De sterke arm is door het gemeentebestuur misbruikt om een oplossing te forceren. Maar het los niets op alleen dat de trams weer kunnen rijden. Het maakt de confrontatie misschien op den duur zelfs erger. Nodig zijn concrete oplossingen voor het woningprobleem. Daadwerke lijk iets doen. Anders blijft het escaleren. En schuif de zwarte piet niet naar de politie toe, want die heeft met de woning nood weinig te maken". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet streeft er naar nog voor het zomerreces het ont- werp-Leegstandswet door de Tweede Kamer behandeld te krijgen, zodat deze in combinatie met dé anti-kraak wet, die al bij de Eerste Kamer ligt, dit najaar van in werking kan treden. Staatssecretaris Brokx (Volkshuisves ting) hoopt binnen enkele weken te ko men met de memorie Van antwoord op de Leegstandswet, zodat de parlemen taire behandeling van dit wetsontwerp nog voor het zomerreces wat de Twee de Kamer betreft kan zijn afgerond. Het ministerie van Volkshuisvesting heeft een en ander desgevraagd laten weten. De Eerste Kamer wacht met afhandeling van de anti-kraakwet tot de Tweede Ka mer de Leegstandswet heeft afgehandeld en zou beide wetten dan direct na de zo mervakantie kunnen behandelen. Beide wetten bedoelen zowel misstanden bij het kraken als te lange leegstand te bestrij den. De anti-kraakwet, een werkstuk van het kabinet-Den Uyl, is al in de Tweede Kamer behandeld. Daar ligt naast het ont- werp-Leegstandswet van minister De Rui ter (Justitie) en staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) ook nog een initiatief- ontwerp van de PvdA over hetzelfde on derwerp. Het laatste heeft alleen betrek king op de leegstand van woonhuizen, het regeringsontwerp omvat huizen en andere gebouwen. In geval van leegstand die een bepaalde periode te boven gaat kan een pand voor verhuur gevordérd worden. Een nog rustig beeld rond het kraakpand op zondagmiddag rond drie uur Een in brand gestoken bouwkeet tussen de straatstenen van morgen In alle vroegte kort na het verschijnen van de Mobiele Eenheid

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5