Openbaar vervoer Alphen uit het tweejarige jasje gegroeid Zendama teurs vieren komst 27 MC-band Bedrijf leidster supermarkt overvallen Hazerswoudse renovatie op de tocht Katwijks verenigingsleven ontevreden over accommodatie Verkeersdienst noemt uitbreiding noodzakelijk Ter doop met paard en wagen?: Staatssecretaris Brokx in Alkemade JEUGD- EN SPORTRAAD BRENGT RAPPORT UIT REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 3 MAART 1980 PAGINA ALPHEN AAN DEN RIJN Het openbaar vervoer in Alphen is reeds na een twee-jarig bestaan uit de jas gegroeid. Op zeer korte termijn zal daarom begonnen worden met uitbreiding en verbetering ervan. Op lange re termijn (vijf jaar) dient de uitbreiding in al haar facetten voltooid te zijn. Zo luidt de eindconclusie van een rapport dat door de dienst Openbare Werken, afdeling verkeers dienst is opgesteld in het kader van het Ver keerscirculatieplan 1981-1986. Dit plan be staat uit meerdere onderdelen: Fietsenplan en voetgangersplan. Het rapport Openbaar Vervoer echter meent dat met de uitbreiding van streek- en plaatselijk vervoer niet lan ger kan worden gewacht. Reeds vóór de aan vang van de uitvoering van de diverse on derdelen van het circulatieplan dienen ver beteringen aangebracht te worden in het Al- phense openbaar vervoer. Het gebruik van dit vervoer neemt sterk toe waardoor de huidige voorzieningen te gering zijn. Dit on danks het feit dat in hpt Alphense streek vervoer reeds in mei 1979 (één jaar na aan vang) verbeteringen zijn aangebracht. Uitgangspunt van het rapport is dat de komen de vijf jaar, het lijnennet aanzienlijk zal worden uitgebreid. Op dit moment kan nog worden ge sproken van een relatief grofmazig streeklij- nennet. Door „netwerkverkleining" zal de Al- phenaar oj> zeer korte afstand van zijn woning een halte aantreffen. Ondanks het feit dat hier door uiteraard de af te leggen afstand groter wordt, wordt gestreefd naar een snellere ver binding. Dit poogt men te bewerkstelligen door het aantal bussen uit te breiden. Voorts zal de huidige half-uur dienst worden vervangen door een 15-minuten dienst. Ook zal zo veel mogelijk rekening worden gehouden met aansluitingen op de treinen, terwijl getracht zal worden om, de lijnen waarvan bekend is dat deze hoofdza kelijk worden bezet door reizigers met het NS- station als reisdoel, deze zo weinig mogelijk om te laten rijden. Snel en rechtstreeks vervoer blijft het einddoel van de dienst Tellingen Een en ander is duidelijk geworden uit tellin gen welke de afgelopen jaren verricht zijn door zowel de verkeersdienst, als door de busmaat schappijen zelf. Ook zijn vragen gesteld aan rei zigers. Uit de onderzoekingen is gebleken dat buiten de uitbreidingen ook gedacht moet wor den aan verbetering van het service-niveau (door verhoging frequentie en kortere reistijd). Uit de cijfers blijkt verder dat het lokale bus vervoer in Alphen in dit jaar met circa 42% zal toenemen. Uit het door de reizigers opgegeven reisdoel blijkt dat meer rekening gehouden zal moeten worden met de belangrijkste verkeer aantrekkende elementen. Scholen, winkelcen tra e.d. zullen met name in het plan worden op genomen. Voor wat betreft de toekomst is reke ning gehouden met het feit dat Alphen straks meer dan 60.000 inwoners zal herbergen. Dit cijfer wordt realiteit na voltooiing van de nieu we wijk Ridderveld II en de polder Kerk en Zanen, Voorts zullen in 1985 in het gebied „Raadhuisstraat" vierhonderd woningen verrij zen. Tenslotte dient bij de uitbreiding ernstig rekening te worden gehouden met de Alphense wegenstructuur die in de toekomst wordt be paald op de vaaromlegging van de scheepvaar troute door de Oude Rijn. Behoefte Dat het Alphense openbaar vervoer in een dringende behoefte voorziet blijkt uit de lande lijke gemiddelden. In Alphen worden 64 ritten per 1000 inwoners per werkdag gemaakt met het busvervoer. Ter vergelijking: in Gouda (58.000 inwoners) is dit aantal ritten per dag 61 op 1000 inwoners. Om de reizigersstroom in goede banen te kunnen leiden zal nog dit jaar de stadsdienst worden uitgebreid van twee naar drie lijnen. In 1982 zal een vierde stadslijn wor den toegevoegd. Dit vooruitlopend op de uitein delijke voltooiing van het vijf-jarenplan van de dienst Openbare Werken. Het laatste illegale 'bakkie* wordt keu rig netjes ingeleverd. LISSE Amateurzenders uit de Bollenstreek, vere nigd in de 'Citizen Band Club Bollenstreek' (CBCB) hebben zaterdag het vrijge ven van de 27 MC-band ge vierd met een fancy-fair in het verenigingsgebouw Be ekbrug in het Lissese buurt schap 'De Engel'. De manifestatie werd geopend met behulp van de rijkspolitie van Lisse die voor wat betreft de CBCB het 'laatste' illegale bakkie letterlijk en figuurlijk 'uit de lucht haalde'. Veel be langstellenden waren afgeko men op de metershoge kraan waarin om 10.00 uur een twee tal illegale zendamateurs bun- Enkele honderden bollen streekbewoners hebben daar na een bezoek gebracht aan de rommelmarkt waar ook ruim tekst en uitleg gegeven werd bij de tentoongestelde operati onele apparatuur. Intussen hebben zich zo'n 160 zendama teurs aangesloten bij de CBCB die zich tot doel stelt, alle zen- daktiviteiten in de Duin- en Bollenstreek in de juiste kana len te leiden. WASSENAAR Twee man nen hebben zaterdagmiddag om kwart over vijf een roof overval gepleegd op de 24-ja- rige bedrijf leidster van het cash and carry bedrijf Hoog vliet aan de Wassenaarse Van Hoogendorpstraat. De. rovers hadden het gemut op de dagopbrengst van de win kel. Hun buit bedroeg echter niet meer dan 1200 gulden. De bedrijfsleidster, een in- bank te rijden. Op honderd woonster van Zoeterwoude,. meter van de winkel stond een had de winkel afgesloten en personenauto, merk Mercedes, was aan de Van Hoogendorp- dwars in de Van Limburg Sti- straat met twee geldcassettes rumstraat. De bedrijfsleidster in de auto gestapt om naar de moest stoppen. Toen zij inhield stopte een personenauto, merk Opel achter haar. De bestuur der van dit voertuig stapte uit, opende haar portier en dwong haar onder bedreiging met een vuurwapen de cassettes af te geven. Vervolgens stapte dë man in de Mercedes. Met de bestuurder van dit voertuig werd de vlucht ingezet, de Opel bleef achter. Het tweetal pleegde de overval ongemaskerd. Beide voertui gen waarmee de beroving was gepleegd, waren gestolen. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. HAZERSWOUDE De plannen van de woning bouwvereniging Volksbe lang en van het gemeentebe stuur van Hazerswoude om de woningen in het oudste gedeelte van de wijk Rhy- nenburch te renoveren kun nen waarschijnlijk niet wor den verwezenlijkt. De hoof dingenieur-directeur van het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Or dening staat er niet positief tegenover. Hij vindt de kos ten die aan de verbetering van één huis zijn verbonden (ongeveer 90.000,-) veel te hoog. Dat zit 'm hoofdzakelijk in het feit dat de fundering van de huizen (het gaat in totaal om vijftig woningen) nu te wen sen overlaat: ze verzakken. Het gemeentebestuur is tegen de afwijzing van de hoofdinge nieur-directeur van Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening bij diens „baas", de mi nister van dit departement, in beroep gegaan. De huizen die aan renovering toe zijn, wor den begrensd door de Jacob van Lennepkade, de Rhynen- burcherlaan, de Vondellaan en het Frederik van Eedenplein. Brand langs Warmondse spoorbaan WARMOND Het droge bermgras dat langs de spoorlijn Amster dam-Den Haag groeit is gistermid dag in brand ge stoken door balda dige jongeren. Zij hebben een bootje dat in de nabijge legen sloot lag aangemeerd ge bruikt om over te varen. Het bootje werd aan de over kant van de sloot op het gras aange troffen. De brand weer moest zon dagmiddag uitruk ken om het hard nekkige vuur langs de spoorlijn te be strijden. De Warmondse baby Walter Juffermans is zondagmorgen ophe originele wijze naar de kerk gebracht op gedoopt te worden,ch namelijk met paard en wagen. De vader van de dopeling hadHj net de laatste hand gelegd aan een fraaie wagen en aanvan- kelijk als grap werd het plan geopperd om met paard en wa-U* gen naar de kerk te rijden. Gezocht en gevonden werd boerHj J.Heemskerk die bereid bleek een van de paarden waarmeeo, hij nog dagelijks en uitsluitend werkt, zondag voor de kar te' spannen. En zo reed de Warmondse familie Juffermans zon-St« dag naar de kerk. Of de kleine Walter het naar z'n zin had, isge moeilijk te achterhalen. Hij heeft zowel op de heen-, als desf. thuisreis geslapen. £e de ALKEMADE Staatssecre taris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, mr. G.Th. Brokx, is maan dag 10 maart gastspreker in de algemene ledenvergade ring van het CDA in Alke made. De ledenvergadering die wordt gehouden in café Heemskerk aan de Roelofa- t)e mei WO! rendsveense Langeweg, beteit gint om 20.00 uur. gin] Wethouder J. Verhaar, belastP?S met de huisvesting in de geJ5'! meente Alkemade, is de twee-^er de gastspreker van de bijeen-*"6" komst. Op de vergaderingP0*5 komt behalve dé woningbouw^Pur problematiek, het jaarverslagMeL en het financieel verslag vanfO^ het CDA aan de orde. jdat Pro Ecclesia voor jubilerend kerkbestuurslid OUD ADE In de Sint Ba- vokerk van Oud Ade is zon dag tijdens een eucharistie viering herdacht dat de heer N.P. Heemskerk meer dan 20 jaar lid is van het kerkbe stuur van de parochie en zich in die periode bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt in een aantal plaatse lijke verenigingen. Uit handen van pastoor Schra- ma ontving de heer Heems kerk de hoogste kerkelijke on-F derscheiding, het gouden kruisr Pro Ecclesia et Pontifice. DeL echtgenote van de jubilarisf werd verzocht de onderschei-L ding op te spelden. Het dames-^j en herenkoor van de Sint Ba- voparochie zong ter gelegen-A1'1 heid van het jubileum de Klei-L®" ne Barokmis van Van Hape-j>et den Jeugdige Lissenaren roofden auto NOORDWIJKERHOUT De rijkspolitie in Noordwij- kerhout heeft zaterdagmid dag drie jeugdige inwoners van Lisse aangehouden, die in Amsterdam een personen auto hadden gestolen. Twee 17-jarige jongens werden door de bemanning van een surveillancewagen opgemerktr0^ toen zij in de gestolen auto'iek rondreden nabij het Ooster-f"aac duinsemeer. In eerste instantier?" konden zij aan arrestatie ont-|™' komen door via een sloot weg**®" te rijden. In Sassenheim kon-^an den zij echter tot stilstand*1®1? worden gedwongen. Rijkspolitie ondervraagt automobilisten over schietpartij K HOOGMADE De district- srecherche heeft in de nacht van zaterdag op zondag het onderzoek naar de overval op wethouder G.W. Van der Laan, vorig weekeinde, uit gebreid met een enquete on der automobilisten die (pre cies een week later) op de Hoogmadese Oude Kerkweg reden. Zoals bekend werd de pomp bediende/wethouder Van der Laan het vorig weekeindegpui neergeschoten bij zijn woning.nin^ Het staat op dit moment nogkall niet vast of het motief geldroofpok is. Aan de nachtelijke automo-hebl bilisten werd zaterdagnachtieidi gevraagd of zij die plek bij debieli watermolen vorige week ookfee e gepasseerd waren en zoja, oft— r zij toen iets bijzonders hebbenlrast opgemerkt. Het is nog niet before kend welk resultaat het nach-[,Nai telijke onderzoek heeft gehad.de k KATWIJK De meerderheid van de Katwijkse Jeugdverenigingen is onte vreden over de huidige accommodatie. Dit is één van de conclusies van een onderzoek dat de Katwijkse Jeugd- en Sportraad onder jongeren en jongeren verenigingen heeft gehouden. 18 van de 32 onderzochte verenigingen zeggen ronduit ontevreden te zijn met de ac commodatie waarin zij hun aktivitei- ten moeten organiseren. De sportvere- Jongeren nigingen blijken volgens het rapport wel tevreden met hun mogelijkheden. Het rapport 'Jong zijn in Katwijk' is sa mengesteld door de Jeugd- en Sportraad Katwijk in het kader van haar 15-jarig bestaan. Aan de nota, die geheel door het. werk van vrijwilligers tot stand is geko men, is een voorbereiding van twee jaar vooraf gegaan. De nota is ondermeer be doeld als 'voorzetje' voor een gemeente lijk welzijnsplan. Slechts 6 van de 21 onderzochte clubs, de helft van het totale aantal sportver enigingen in Katwijk, hebben te ken nen gegeven hun accommodatie niet toetreikend te achten. Het bezoek aan vrienden en kennissen staat centraal in het uitgaansbeeld van de Katwijkse jongeren. Het bezoek disko- theek, café en bioscoop is veruit favoriet boven het bezoeken van een jeugdvereni ging of jeugdsociëteit. Het rapport geeft geen antwoord op de vraag of er in Kat wijk genoeg mogelijkheden voor ontspan ning zijn ofdat de jongeren voor hun re- kreatie aangewezen zijn op Leiden of Den Haag. Voor het muziekonderwijs maken de jon geren voornamelijk gebruik van particu lier muziekonderwijs (7% particulier en 2.8% bij de muziekschool). Als argumen ten hiervoor zijn aan te voeren dat de Katwijkse muziekschool zich slechts richt op leerlingen tot 12 jaar maar ook dat zij te kampen heeft met ruimtegebrek en dat er maar in enkele instrumenten les gegeven wordt Het rapport komt tot de conclusie dat er in Katwijk behoefte bestaat aan nieuwe verenigingen. Met name de vechtsporten zijn bij de jeugd erg in trek. Op grond hiervan komt de Jeugd- en Sportraad tot de conclusie dat de gemeente haar acco modate- en subsidiebeleid aan een her overweging dient te onderwerpen. Op het verlanglijstje van de jongeren staat een ijsbaan (14.5%) bovenaan, trapveldjes en rtieuwe voetbalvelden volgen op de tweede en derde plaats. Een nieuw te vestigen Hard-Rock café kan op grond van de uitslag van de enquête één bezoe ker verwachten. Accommodaties Over de bestaande accommodaties zijn de verenigingen niet erg te spreken. De meeste verenigingen hebben de beschik king over één ruimte waar hun aktivitei- ten platsvinden. 18 van de 32 onderzochte verenigingen vinden dat hun onderko men niet aan hun wensen voldoet Vooral de jeugd- en jongerenverenigingen zeg gen over een slechte accommodatie te be schikken. Zeven van de 21 bij het onderzoek be trokken sportverenigingen zeggen dat de accommodatie niet is afgestemd op het aantal leden. Zes verenigingen hebben naar aanleiding hiervan een ledenstop moeten invoeren. De basketbalvereniging K.B.C. doet in het rapport de suggestie om samen met andere verenigingen te komen tot een eigen sporthal. Dit omdat de huurprijs van de huidige sporthal zo hoog zou zijn dat het een rem op de ont wikkeling van de binnensport vormt. Ook de andere sportverenigingen hebben verschilende suggesties, variërend van een hoge duikplank in het zwembad tot de oprichting van één centraal denk sportcentrum. Burgemeester Bos van Katwijk spreekt in zijn nawoord zijn dank uit voor het werk wat de Jeugd- en Sportraad verricht heeft. De burgemeester zegt het rapport als een wezenlijke bijdrage tot een ge meentelijk welzijnsplan te zien. Dit wel zijnsplan wordt opgesteld in het kader van de decentralisatie van het welzijns beleid. De inventarisatie die aan een der gelijk plan vooraf gaat is voor de meesW verenigingen aanleiding hun wensen nog eens op tafel te leggen. De hoop dat een gemeentebestuur aan al deze wensen te gemoet zou kunnen komen lijkt een wat al te optimistische gedachte. Het is niet aannemelijk dat het gemeentebestuur met een steeds minder gevulde porte- monnaie in de steeds groter wordende behoefte kan voorzien.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4