Plan voor muziekcentrum ;op en parkeergarage onder Beestenmarkt helpt u kiezen: keukens/bad i Hobby- en verzamelbeurs inGroenoord- trekt slechts weinig bezoekers Speelsheid kenmerkt werkcentrum Dans IgÜnÜ stad ARCHITECT DOET SUGGESTIES VOOR OPLOSSEN PROBLEMEN BINNENSTAD iImb LEIDSE COURANT MAANDAG 3 MAART 1980 PAGINA 3 bv Gebr. Rolff's Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070 - 85 13 08 Eénacterfestival Het studenten-éénacterfestival wordt 6 en 7 maart ge houden in het LAK-theater aan het Levendaal. Studen tenverenigingen uit Rotterdam, Amsterdam, Wagenin- gen, Groningen, Utrecht en Leiden voeren éénacters op, die door de leden geregisseerd en gespeeld worden. De voorstellingen beginnen beide avonden om half ne gen. Jan van Zonneveld Wethouder drs P.H. Schoute opent donderdag 6 maart om vijf uur de overzichtstentoonstelling van werk van de Leidse kunstschilder Jan van Zonneveld ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag. De officiële opening vindt plaats om vijf uur in het Waaggebouw aan de Aalmarkt De expositie duurt tot 14 maart. Instuif och tend De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afde ling Leiden/Oegstgeest houdt donderdagmorgen 6 maart om tien uur een instuifochtend voor nieuwe le den in het verenigingsgebouw aan het Noordeinde 2a. Gelegenheid om nader kennis te maken is er op don derdagavond om half negen. Op deze avond spreekt ds. Hans Bouma over „een dier kan duizend maal ster ven", over bio-industrie en vivisectie. Maandag 10 maart is er om kwart voor twee een middagbijeen komst met een modeshow in het Gemeentecentrum in Oegstgeest. Donderdag 13 maart is er een discussieoch tend in het verenigingsgebouw aan het Noordeinde 2a. Onderwerp is conflict in de relatie. Nadere informatie tel. 121777 en 134656. Herin rich ting De toekomstige bewoners van de nieuwe huizen in de Anna Paulownastraat tussen de Bernhardkade en de So- phiastraat kunnen dinsdagavond 4 maart hun zegje doen over de inrichting van de straat Een en ander geschiedt tijdens een bijeenkomst in de Renovatiewinkel aan de Prinsenstraat, die om acht uur begint Wereldgebedsdiensten Met als thema „Vrijheid in Verantwoordelijkheid" worden vrijdag 7 maart op verschillende plaatsen in Leiden Wereldgebedsdagdiensten gehouden. Vrouwen uit Thailand stelden de liturgie samen. Het Comité Wereldgebedsdag zegt de liturgie van de Thaise vrou wen als een „noodkreet" te ervaren. In Thailand zou de positie van de vrouw bijzonder slecht zijn en volgens de daar heersende tradities van het Theravada Boed- hisme wordt de vrouw als onrein en onwaardig be schouwd. De weinige Christenvrouwen in Thailand zouden volgens het comité „schreeuwen om vrijheid. Wereldgebedsdagdiensten zijn er in: 't Huis op de Waardt, Kaarsemakersstraat 2 (vanaf half drie); v.d. Willigenhot, Apollolaan 264 vanaf drie uur). De vol gende diensten vinden alle om zeven uur plaats: Ro- bijnzicht. Robijnhof; H. Antoniuskerk, Boshuizerlaan 13; Lorentzhof, ingang Lorentzkade; Oud Katholieke Kerk, Cronesteinkade 2. Vanaf 19.30 uur zijn er gebe dsdiensten in Huize Groenhoven, Witte Rozenstraat 21 en Gereformeerde Kerk Voorschoten, Schoolstraat 2. Rommelmarkt In de voormalige kleuterschool Julianaaan de Heren straat wordt zaterdag 8 en zondag 9 maart een rommel markt gehouden. De baten komen ten goede aan de peu terspeelzaal „De kleine Urt" en aan een bijdrage in de da gelijkse kosten van een zwart gezin met zes kinderen in Zuid-Afrika, waarvan de man wegens vakbondsactivitei ten in de gevangenis is gezet. De spullen voor de rommel markt kunnen vrijdag 7 maart van vier tot negen uur in de school aan de Herenstraat 64 worden ingeleverd. Eventu eel kunnen ze worden opgehaald. De rommelmarkt is za terdag van twee tot zes uur en zondag van twaalf tot zes uur open. Salsa in Stadsgehoorzaal De bekende Salsa-groep Cuco Valoy en Los Viruosi- s/La Tribu treedt vrijdag 7 maart op in de Stadsge hoorzaal. Cuco Valoy begon zijn muzikale carrière in de jaren in de jaren vijftig. Met zijn broer Marin vorm de hij het duo Los Ahijados. Later vormden zij de twaalf-mans groep Los Virtuosos/La Tribu waaronder een van de twee zoons van Cuco, Ramon Orlando Va loy, een zeer begaafd pianist Het concert begint om kwart over acht De Leidse 'Model Racing Club' trok de aandacht huurd om de beurs met name voor kinderen aantrekkelijk te maken, waren niet komen op dagen. De heer Rademakers hierover: Ik had met kermi sexploitanten afgesproken dat ze hier met een Moonwalk; een schiettent, een draaimolen en een boksbal naartoe zouden komen. Men zei me later ech ter dat hun vrachtwagen on derweg met panne is blijven steken. Het was vervelend dat de ruimte die ik voor de ker mis had gereserveerd nu een kale plek in de hal achterliet. Zoiets oogt voor het publiek nu niet bepaald fraai." Gerechtshof handhaaft vonnis tegen politieman LEIDEN/DEN HAAG Het Haagse Gerechtshof heeft het vonnis van de poli tierechter tegen een 24-jarige administratieve medewer ker bij de Gemeentepolitie van Den Haag bevestigd. De man was na een ongeval op de Leidse Brahmslaan door gereden. Als gevolg van te hard rijden, kwam hij met zijn auto op de linkerweg helft terecht en schepte een wielrijder. Na de aanrijding verdween de politieambtenaar al vrii snel, zonder op de Leidse politie te wachten. Getuigen van het on geval moesten het slachtoffer naar het ziekenhuis brengen. De procureur-generaal noem de het gedrag van de politie ambtenaar 'schandalig'. Hij eiste 1000 gulden boete, negen maanden intrekking van het rijbewijs en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. Het Gerechtshof vonniste con form de uitspraak van de poli tierechter: 500 gulden boete en zes maanden intrekking van het rijbewijs met een proeftijd van twee jaar. LEIDEN Architect M. Barkema heeft een plan ontwikkeld voor de bouw van een muziekcentrum op de Beestenmarkt en een parkeergarage daaronder. Terrassen in de buiten lucht waarop zich culture le activiteiten zouden kun nen afspelen, is het opval lendst in het bouwplan van het culturele centrum. Over de ligging van met name de parkeergarage on der de Beestenmarkt is ook de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland enthousiast: „De Beestenmarkt vinden wij één van de beter plekken om goede parkeergelegen heid te realiseren. Het ligt uitstekend, zo tussen het toekomstige kantorencen trum aan het Schuttersveld en het winkelcentrum in de binnenstad," aldus se cretaris Berkhout. Het af breken van de Stadsge hoorzaal, het huidige mu ziekcentrum, om daarvoor in de plaats een warenhuis te bouwen, komt eveneens in de suggestie van Barke ma aan de orde. De architect heeft met het o- penbaar maken van het rap port - dat een uitvloeisel is van een afstudeerproject aan de Academie van Bouwkunst te Amsterdam - gemeend een bijdrage te kunnen leveren aan de discussie over de Leidse binnenstadsproble men. In zijn raport 'Centrum Centraal' doet de architect tevens enige suggesties om het achterop raken van de binnenstad ten opzichte van Muziekcentrum De kwaliteit van de huidige Stadsgehoorzaal acht Barke ma niet optimaal. Allereerst zou, als eventuele afbraak ter sprake gebracht zou worden, een onderzoek verricht moe ten worden naar de acous- tiek en rentabiliteit van de Stadsgehoorzaal. Om drie redenen heeft de ar chitect plannen voor een theater- muziek- en ballet- centrum op de Beestenmarkt gemaakt. Ten eerste zou er behoefte bestaan aan een derde warenhuis (naast de Hema en V&D), dat prima op de plaats van de Stadsge- hoorzaaal gesitueerd zou kunnen worden, indien de Links de Turfmarktbrug en rechts de inrit van de parkeergarage in het ontwerp. functie van de Stadsgehoor zaal naar de Beestenmarkt verhuist. Dit derde waren huis sluit het vierkant af waarbinnen het kernwinke- lapparaat en de recreatie zich zou moeten bevinden. Ten tweede zou het gebouw aan de Beestenmarkt (met de parkeergelegenheid daaron der) een bundeling van de voor de Binnenstad noodza kelijke activiteiten kunnnen betekenen. Culturele mani festaties en andere recreatie ve activiteiten kunnen al daar gerealiseerd worden. Ten derde betekent de bouw van het recreatiecentrum ri sicospreiding voor de ge meente voor wat betreft de parkeergarage. De eerder ge uite bezwaren van de ge meente, dat er onzekerheid bestaat over een sluitende exploitatie van een parkeer garage onder de Beesten markt, wordt volgens Barke ma door de bouw van het muziekcentrum teniet ge daan omdat in dat geval zo wel overdag als 's avonds van de garage gebruik ge maakt wordt. Aanlegplaatsen Het 'muziekcentrum heeft op de begane grond, aan de kant van het water een café-res taurant met steigerachtig ter ras en aanlegplaatsen voor de rondvaartboten. Ook is er plaats voor enkele dagwin kels, waardoor de relatie met de binnenstad wordt ver sterkt. De grote zaal met on geveer 1000 plaatsen komt in het plan op de eerste etage, evenals de foyer, artiesten- ruimte, gangen, toiletten en garderobes. Boven de mu ziekzaal is ruimte voor bij voorbeeld de streekmuziek- school en een ballet-acade- Terrassen bepalen voor een belangrijk deel het uiterlijk van het culturele gebouw. Op deze grote terrassen kun nen allerlei culturele activi teiten worden gehouden. Ook van buitenaf zijn de ter- Een blik van architect Barkema op de toekomstige Steenstraat. Links de contouren van het muziekcentrum, de architect merkt hierbij op, dat aan de uiterlijke vorm op dit moment nog geen waarde gehecht kan worden; alleen de functie die de vorm bepaalde is tot op heden uitgewerkt. rassen door middel van trap pen bereikbaar en onderling verbonden. Binnen het ge bouw zijn de verschillende ruimten door twee verticale schachten bereikbaar, waar in liften en trappen zijn on dergebracht. De schachten lopen door tot in de parkeer garage. Winkelcircuit 'De coulissen van het oude stadsleven staan nog over eind en zijn uitstekend ge schikt als decor voor andere tijden,' aldus vermeldt het rapport 'centrum centraal' van Barkema. Momenteel loopt de belangrijkste route winkelende personen naar de Haarlemmerstraat (van V&D naar de Hema). Wenselijk zou echter volgens Barkema zijn de Kamer van Koophandel onder schrijft zijn stellingname vol ledig dat er een rondlo pend circuit zou bestaan. De architect denkt aan de vol gende rondlopende route: van de Haarlemmerstraat via de Vrouwensteeg naar de Breestraat en via de Maars- mansteeg en vervolgens de Donkersteeg, die de cirkel compleet maken, weer naar de Haarlemmerstraat. Deze route vertoont momenteel echter een onaantrekkelijke gevelwand (aan de Vrou wensteeg- en Breestraatzij- de). De ene helft van de cir kel kent twee publiektrek- kers (V&D en de Hema), ter wijl een dergelijke trekker aan de andere kant ont breekt. Daarom moet de an dere zijde van een soortgelij ke publiektrekker worden voorzien. Indien de Stadsge hoorzaal met uitzondering van de gevel gesloopt wordt, is de vestiging van een renhuis zeer goed mogelijk en daarmee zou de schakel tussen de Haarlemmerstraat en de Breestraat via de Vrouwensteeg zijn gelegd. De Hoogstraat tenslotte zou met terrassen een rustpunt in het centrum kunnen Gevolg van de plannen van Barkema is wel, dat het cen trum in de richting van het station wordt verplaatst. Juist die ontwikkeling wordt in de structuurplannen van de gemeente afgewezen. Bar kema is daarentegen van mening, dat wanneer de af stand tussen de winkels en het station verkleind wordt, dit juist een gunstige ontwik keling betekent. Vanuit het station en het daarbij gelegen centrum van openbaar voer, is de binnenstad zonder problemen te bereiken. WEGENS GEBREK AAN BELANGSTELLING ZONDAG VOORTIJDIG GESLOTEN LEIDEN Het Werkcentrum Dans, dat za terdagavond in het LAK-theater optrad be hoort tot de kleinere dansgroepen in Neder land. Hoewel zij eigentijds werk brengen en onbekende choreografen een kans geven, la ten zij zelden vergaande experimenten zien. De vernieuwing schrijdt met mate voort De voorstellingen voor volwassenen zijn ook niet hun enige doel. Ze werken veel op scho len: door optredens en door lessen bewe- gings- en dansexpressie laten zij de kinde ren kennis maken met dans. Het programma van zaterdag omvatte drie stukken: „Harem", „Chris" en „Windows". Zoals gebruikeliik veel groepswerk. Jammer genoeg was het begin van „Harem" wat onze ker. Later kwam het nonchalante karakter van dit grappige en vlotte bewegingsspel beter tot zijn recht. De verrassing van de avond waren de vijf body-builders, die met hun trainings spullen de achtergrond vormden vpor „Chris". De magerste danser sloofde zich ontzettend uit meisje te versieren door stoer te spor ten. Zo vormt dit een stuk kanttekening bij het hele sportgebeuren. Helaas had de muziek op mij het effekt van een slaapliedje, waardoor ik slechts met moeite interesse kon opbrengen voor wat er gebeurde. „Windows", het sterkste stuk, vormde een groot kontrast met „Chris". Door de projektie van golven en het schemer licht raakte de sfeer juist los van het zweten en zwoegen. De samenhang in het stuk was voor namelijk associatief en in het tweede deel Speelsheid is nog steeds een kenmerk van Werkcentrum Dans, maar de lyriek verovert zich ook een plaats in hun repertoire. Een voor stelling die voldeed aan de verwachtingen. Wil Walvis LEIDEN De 'grote' gct)0) hobby- en verzamel- i5beurs, die afgelopen vrij- iQ dag tot en met zondag in de Leidse Groenoordhal- Agu len werd gehouden, h< heeft een teleurstellend aantal bezoekers opgele- stwtf verd. Voor het Amster damse organisatiebure au 'Arcade' is de beurs mi een financiële strop ge- verr worden. De belangstel- (S) i! ling was zelfs zo gering dat de beurs zondag niet eens meer geopend is. oriun Waar de geringe belang- stelling van het publiek nu precies aan te wijten was, bleef voor organi- ki sator C. Rademakers vooralsnog onduidelijk, Het was de eerste hobby- en verzamelbeurs die hij nse tot dusverre had georga- pu" Aiseerd. „En waarschijn- kaï lijk ook de laatste, in ie- laa der geval zeker in Lei- lil den", aldus de heer Ra- 1< demakers. De teleurgestelde Amsterdam- mer was direct al bij de aan- pQ vang van de beurs op vrijdag- tste middag met pech begonnen, on Maar liefst vier kermisattrac- d ties, die door hem waren inge- >ra tu4 1 De op vrijdag gecontracteerde Amsterdamse popgroep 'Scare crow' speelde 's avonds voor een bijna lege zaal. De 50 standhouders in een mark- tachtige entourage deden over het algemeen slechte zaken. Overigens verdiende niet iede re stand op de beurs met het predikaat hobby of verzame len te worden aangeduid. De verschillende verkoopposten voor bijvoorbeeld encyclope- diën hoorden op de beurs ze ker niet thuis. Dit laatste was dan ook een veelgehoorde klacht van het publiek afgelo pen weekend, dat uiteindelijk naar de beurs was gekomen om met verzamelaars en hob- biïsten kennis te maken. Die kenmerken mankeerden te opvallend op de beurs. Verza melaars van ouderwetse bril letjes, munten, postzegels, doosjes, sieraden en heilige- beelden en 78-toerenplaten ontbraken weliswaar niet, hoewel hun sector nu ook niet bepaald was oververtegen woordigd. Onder de hobbiïsten trok de Model Racing Club Leiden de meeste aandacht van het publiek. Volgens een lid van de MRCL was de beurs alleen voor zijn club een door slaand succes geweest, omdat er op de grote vloer van de Groenoordhal zo uitstekend met de klein-model motoren en racewagens viel te oefenen. Zakkenrollers gearresteerd LEIDEN Een bij de poli tie bekend Rotterdams echt paar is zaterdag betrapt bij net zakkenrollen in de Leid se Haarlemmerstraat. De man (31) en vrouw (28) hiel pen een Leidse vrouw in een winkel voor huishoudelijke artikelen van een portefeuil le met 65 gulden af. De man is onder meer in Leiden al eerder veroordeeld voor der gelijke vergrijpen. Een vrouw van wie de beurs werd gerold, ontdekte dit op tijd, maar kon niet voorkomen dat het Rotterdamse echtpaar zich (met de beurs) uit de voe ten maakte. Zij achtervolgde het tweetal dat een warenhuis binnenvluchtte. De toegesnel de Leidse politie grendelde het winkelpand hermetisch af, waarna het zakkenrollersduo kon worden ingerekend.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3