Tactische blunders in ploeg van Post J Coureurs I protesteren tegen turbomotoren Zieke Cariqvist kansloos tegen Kampioen Noyce —s- West-Duitsland oppermachtig in zaalhockeytoernooi SPORTTRIBUNE AFGESCHREVENBRUYERE WINTOMLOOPVANHETVOLK LEIDSE COURANT GENT - Alleen Jan Raas viel zaterdag na afloop van de 53ste Omloop van het Volk, waarmee traditiegetrouw het wie- Ierseizoen officiéél werd geopend, even uit zijn rol. Uiterst fel keek de we reldkampioen in de richting van zijn meesterknecht Henk Lubberding, zwaaide driftig en vermanend met zijn vinger, en verdween vervolgens pijlsnel in de richting van zijn hotel. Alle ande re in deze klassieker gestarte vedetten alsmede de meeste ploegleiders, lie pen ogenschijnlijk tevreden rond. Voor iedereen gold duidelijk dat het verant woord was geweest de eigen kansen op te offeren, teneinde de gevreesde Tl-Raleigh formatie van de winst af te houden. In de beslissende slotfase van de weinig boeiende strijd was niemand bereid ook maar één trap extra te ge ven, met als gevolg van Joseph Bruye- re een moedige, maar onder normale omstandigheden zinloze demarrage zag bekroond. Hoewel hij zes kilometer lang steeds binnen de rij van het pelo ton bleef, hield hij zijn voorsprong in stand en schreef voor de derde keer in zijn carrière de Omloop op zijn naam. Het maakte het „succes" van de Belgische top- ploegen alleen nog maar groter. Toch werd later - toen het koersverloop nog eens werd geanaly seerd - toegegeven dat er grote fouten waren gemaakt. Het sprak vanzelf, dat de voormalige meesterknecht van Eddy Merckx, die nooit heeft uitgeblonken door het nemen van initiatie ven, zich hiervan niets aantrok. Joseph Bruyere stond na zijn verrassende overwinning de Belgi sche verslaggevers, die hem vorig jaar door uit blijven van de verwachte resultaten nog volledig onder de grond hadden geschreven - met een spottende glimlach te woord. Zelfvoldaan con stateerde hij: „ledereen had me al afgeschre ven. Maar wanneer dat punt is bereikt, bepaal ik zelf well" Toch wilde de 32-jarige tegenwoordig in St. Rèmy wonende veteraan wel bekennen, dat hij van de omstandigheden had kunnen profiteren. Terecht toonde hij zich echter intens verheugd. In 1974 en 1975 zegevierde hij in de Omloop, nadat hij op bevel van Eddy Merckx was weg gesprongen. Alle toenmalige favorieten lieten zich toen in de luren leggen. Ditmaal gingen zij doelbewust met de ontwikkelingen akkoord. Al leen Jan Raas stelde zich aanvankelijk nog te weer. Ook hij schikte zich echter op het beslis sende moment, waardoor de door zijn ploeg in een eerder stadium ook nog gemaakte tactische blunders niet konden worden hersteld. Lange tijd Hoewel de koers zich voor de mannen van Pe ter Post aanvankelijk uitstekend ontwikkelde - Wilfried Wesemael reed samen met de nieuwe Deense ontdekking Kim Andersen lange tijd met grote voorsprong voor het peloton uit, waardoor Tl-Raleigh het zware werk aan de concurrentie kon overlaten - werd kort na de beklimming van de Volkegemberg, de zesde en laatste te nemen helling, de eerste echte fout gemaakt. Gerrie Knetemann reed zich totaal over de kop om een aanvankelijk snel verkregen voorsprong van 35 seconden vast te houden. Op de te bre de wegen was het voor zijn ploegmakkers ech ter ondoenlijk, het peloton in toom te houden. Zelfs al werden daarvoor grote krachtsinspan ningen geleverd. Dat moest wel, want nog sterker dan in voor gaande jaren bleken de profs zich tijdens het zogenaamde Middellandse Zee-circuit voortref felijk te hebben voorbereid. Zelfs de beruchte „Muur" van Geraarsbergert bleek niet meer in staat een echte afscheiding tot stand te bren gen. Toen de finale van de Omloop begon, wa ren er zelfs nog veertig kanshebbers voor de eindzege, waaronder niet alleen alle groten, maar ook een neo-prof als Jos Lammertink. Raas c.s. had alleen door deze situatie gewaar schuwd moeten zijn. Desondanks ging Knete mann in de aanval op een moment, dat er nog een 35-tal kilometers moesten worden afgelegd. Tot overmaat van ramp maakte Stefan Mutter in de slotfase een tactische fout door alle Ra- leigh-coureurs - zelfs Henk Lubberding niet - niet meer reageerden toen Bruyere de benen nam. Later lachen Jan Raas die constant De Vlaminck in zijn achterwiel had, kon er later al weer om la chen. „Ik was inderdaad boos, maar ik moet het mezelf ook verwijten. Ik heb verkeerd ge gokt, en dat zal nog wel eens vaker voorko men. Ik wilde mijn ploegmakkers sparen voor de laatste kilometers. Mutter neem ik zijn fout niet kwalijk. Hij heeft nog niet voldoende er varing. Als ploeg is er desondanks toch wel goed gereden. Dat geeft vertrouwen met Pa- rijs-Nice voor de boeg. Aan de sprint om de door Walter Planckaert ge wonnen tweede plaats nam Raas, die geen risi co wilde nemen, niet serieus deel. Desondanks werd hij met een vijfde plaats de beste Neder lander vóór Fons van Katwijk en Jos Lammer tink. Voor laatstgenoemde goed werk, ook al omdat hij In zijn nieuwe werkomgeving versto ken bleef van goede raadgevingen. Waar bij voorbeeld Lomme Driessens regelmatig de wa gen in het peloton naar zijn vedetten Fons de Wolf en Roger de Vlaminck bracht, liet HB- ploegleider Rudy Hoogenboom zich steeds door de Belaische jury terugsturenl Toch zette het uiteindelijk allemaal voor Dries- sen weinig zoden aan de dijk. Het was Bruyere, die de show stal. Na in 1978 nog onder andere vierde te zijn geworden in het eindklassement van de Tour de France, en Luik-Bastenaken - Luik te hebben gewonnen, werd het vorig jaar stil rond hem. Zijn overgang naar een nieuwe ploeg viel verkeerd. Een hardnekkige, door ve len overigens in twijfel getrokken bronchitis deed de rest. In Gent bewees hij nog niet ver sleten te zijn, hetgeen tevens voor zijn nog geen 23-jarige sportbestuurder Patrick Lefevre - hij is de jongste in dit vak - een triomf betekende. Deze jeugdige Belg, die vorig jaar nog als prof zijn brood verdiende, stelde zich bescheiden op. „Voor mij was hij natuurlijk niet afgeschreven. Hoste en Renier vertrokken echter als kopman. Joseph zat in tweede positie, maar wel als be schermde renner. In die functie voelt hij zich lekker. Voor de koers klaagde hij nog. Hij had weer last van bronchitis. Ik tilde daaraan niet zo zwaar, want hij had de laatste dagen, onder meer in de Grote Prijs van Cannes, een goede indruk gemaakt. Zijn vorig jaar verdwenen mo raal zal nu wel snel op het oude niveau zijn". Voor de kleine, op papier niet al te sterke for matie van Lefevre kan het seizoen inmiddels al niet meer stuk. Recentelijk legde Roland Libo- tan beslag op het wereldkampioenschap veldrij den, en nu griste Joseph Bruyere de bloemen weg. Veel meer kostende ploegen van het kali ber van Tl-Raleigh zouden willen, dat zij dit sei zoen al zo ver waren. Ondanks het feit dat Jan Raas gisteren in de aanzienlijk minder tot de verbeelding sprekende koers Kuurne-Brussel- Kuurne een ontsnapping vijf kilometer voor het einde bekroonde met de zege. Raas versloeg in de eindsprint de Ier Sean Kelly. Een ander lid van de ploeg van Post, de Westduitser Klaus- Peter Thaler, schreef de etapperonde van de Levant in Spanje op zijn naam. Overigens heeft Peter Post de Zwitser Stefan Mutter aangewe zen als vervanger van Joop Zoetemelk in Parijs- Nlce, die op 5 maart begint. Verder starten Lub berding, Knetemann, Van Vliet, Priem, Van den Hoek, Raas en Wesemael. De Fransman Duclos Lassalle is winnaar gewor den van de Ronde van Corsica. Laurent eindig de op een seconde als tweede. PETER VAN PUTTEN MAANDAG 3 MAART 1980 PAGINA 22 RENEARNOUX WINNAAR IN ZUID-AFRIKA ktss JOHANNESBURG De grote prijs van Zuid-Afrika voor for- i-jj mule l-coureurs is zaterdag in een Frans succes geëindigd. La Op het circuit Kyalami reed Renó Arnoux in een Renault-turbo Kai naar de overwinning. Jacques Lafitte werd met zijn Ligier be, tweede. De derde plaats was voor Didier Pironi, die eveneens in een Ligier reed. Arnoux heeft de leiding in de strijd om de ldl> wereldtitel waarin hij wordt gevolgd door Alan Jones. )rdj De 31-Jarlge Arnoux boekte In de derde grand-prix van dit jaar V< zijn derde zege. Zijn overwinning was voor een niet gering deel te danken aan het uitvallen (lekke band) van zijn land- en stalge- noot Jean-Pierre Jabouille, die tot veertien ronden voor het ein- j de het veld van vierentwintig wagens aanvoerde. De 72.000 toeschouwers waren getuige van het uitvallen van hun favoriet Jody Scheckter. De wereldkampioen viel met een onwilli ge motor in de zestiende ronde uit. Andere kanshebbers als Vil- leneuve en Depailler moesten ook uit de strijd stappen met res pectievelijk problemen aan de versnellingsbak en de carbura teur. De wagen van Alan Jones functioneerde ook niet optimaal. Van de kant van de coureurs was er na afloop nogal wat kritiek op de dubbele triomf van Renault. De renners van het Franse au tomerk rijden met turbomotoren waardoor zij vooral op een hoog I gelegen circuit, waar de lucht ijl is, duidelijk in het voordeel zijn. 1 Veel renstallen hebben eenvoudig het geld niet om over te scha kelen op turbomotoren. Ferrari en Alfa Romeo testen momenteel motoren van dit type. Wanprestatie Nederland tegen Engeland ZURICH Het Westduitse zaalhockeyteam heeft in Zü- rich voor de derde achtereen volgende maal- met grote overmacht de Europese titel bemachtigd. De Westduitsers, met louter veldinternationals, wonnen vijf van de zes wed strijden met dubbele cijfers en alleen tegen Engeland bleef de produktie enigszins steken: 9—2. Ook Nederland kwam er tegen de oosterbu ren niet aan te pas en ging in de laatste wedstrijd van het toernooi met 14—3 ten onder. Het was trouwens toch een slechte laatste dag voor Ne derland. dat daarvoor teleur stellend met 7—6 van Enge land verloor. Dank zij een zege van Schotland op de Engelsen kon de tweede plaats toch worden bereikt. Bondscoach Wim van Heumen toonde zich allesbehalve tevreden: „We hebben acht punten verzameld uit zes wedstrijden en dat is niet iets om je op de borst te kloppen. Het verlies tegen En geland was zonder meer een wanprestatie. We waren nu af hankelijk van andere ploegen om toch nog tweede te worden en dat is een vervelende zaak". Eerder had Nederland wel gewonnen van Schotland (8—4), Oostenrijk (8—2), Spanje (8—3) en Zwitserland (9-4). De eindstand is: 1. West-Duits land 6—12, 2. Nederland 6— 8, 3. Schotland 6—7, 4. Enge land 6—7, 5. Spanje 6—4, 6. Oostenrijk 6—3, 7. Zwiterland 6-1. Gerard Rond heeft welis- waar startnummer 1, JL Mmr B jBk Sxsn B maar hij werd uiteindelijk Jenniskens scoort voor Nederland, een ongewoon beeld tijdens de door de Westduit sers volledig beheerste finale. Links Tim Steens, rechts doelman Tobias. SINT ANTHONIS De Cross der Azen, die in het Nederlandse motorcross wereldje gezien wordt als de openingklassieker van het internationale seizoen, is geen confrontatie gewor den tussen de wereldkam pioen 500 cc Graham Noyce en de wereldkampioen 250 cc Hakan Cariqvist. De 15000 toeschouwers, die naar „Sint Tunnis" waren gekomen om het „wereld wonder op wielen", de Zweed Hakan Cariqvist, in actie te zien op zijn nieuwe 500 cc fabrieks Yamaha, za gen de Zweedse lichtge wicht alleen in de eerste manche. Cariqvist bleek na deze manche iets te veel van zijn krachten te hebben gevraagd. De fabrieksmotor had het niet begeven, maar wel de maag van Cariqvist. Doodziek bleef het Zweed se crosstalent in het ren- nerakwartier achter. Graham Noyce was heer en meester. Als een echte we reldkampioen regeerde de Brit, van wie gezegd wordt dat hij een onooglijke stijl heeft, op het rulle Brabantse circuit. De Britse snelheids duivel, die zijn 4000 gulden startgeid waar moest maken, vloog als een maniak over het parcours. Graham Noyce gaf de nieuwkomer in het in ternationale 500 cc circus geen schijn van kans. Hakan Cariqvist moest ervaren, dat in deze zware/klasse het prij zengeld niet zonder toestem ming van Noyce mag worden verdeeld. De Nederlander Gerard Rond, die het fabrieksteam Suzuki trouw was gebleven, volgde als derde met in zijn zandsporen Ton Karsmakers en Peter Herlings. Gerrit Wolsink, die dit sei zoen is overgestapt van een Suzuki op een Maico, had in hét eerste grote Internatio nale treffen pech. Wolsink belandde in de eerste man che tegen een boom en was kansloos voor de eindzege. Hij had bij de training al er varen, dat de Cross der Azen, die hij vorig jaar had gewonnen, een moeilijke race zou worden. Dichter „In de eerste training had ik al problemen met de ma chine. Ik kon geen beroep doen op de fabrieksmon- teur Steve Butler, omdat hij op vakantie is. Vrijdag ben ik bij de fabriek in Stuttgart geweest met klachten over de machine. Ik beschouw de Cross der Azen als een pech voor het Grand Prix seizoen. Dit jaar wil ik Gra ham Noyce dichter benade ren dan vorig jaar". Ook in de tweede manche bleef de wereldkampioen In de zware klasse oppermach tig. Spelenderwijs stuurde Graham Noyce zijn Honda over het zandcircuit van het Brabantse Sint Anthonis. Met Cariqvist had hij al afge rekend, nu was het de beurt aan de Nederlander Gerard Rond. Met Rond had Noyce In de slotfase van de tweede manche weinig moeite. De Nederlander wérd door pech achtervolgd en moest voor het einde de strijd staken. Nederlands kampioen Kees van de Ven nam daarna de ereplaatsen van Gerard Rond, Gerrit Wolsink en Ha kan Cariqvist over. De cou reur van Maico eindigde als tweede achter en bleef ruim voor op Peter Herlings en de Westduitse kampioen Her- bert Schmitz. Cariqvist volgde vanaf zijn „ziekbed" in het renners kwartier de Cross der Azen. De lichtgewicht uit Zweden zal voorlopig iets aan zijn conditie moeten doen voor dat hij een troefaas kan wor den in de strijd om de we reldtitel op de 500 cc, die 13 april in Zwitserland met de Grand Prix van Bayerne be gint. Hakan Cariqvist: „De over stap van de 250 cc naar de zware klasse is geen gemak kelijke geweest. De tegen stand Is veel zwaarder. Bo vendien worden er andere eisen aan de machine ge steld. Ik zal me dit seizoen wel moeten waarmaken, want van een wereldkampi oen 250 cc mag iedereen toch verwachten, dat hij ook In de zware klasse kan mee komen. Graham Noyce komt mij dit seizoen nog wel te gen". In de klasse 250 cc zegevier de Henk Pauw uit Apeldoorn op een Honda vóór Dinand Zijlstra en Eddy Meurs. WIL VAN DER PLAS Rene Arnoux is sterk genoeg om de forse overwinning sbokaal met een hand omhoog te houden na zijn zege in de Grote Prijs van Zuid-Afrika. Joseph Bruyere is erg blij met zijn zege in de Omloop van Het Volk.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 22