Ceidóe (Bowva/nt Mobiele Eenheid ruimt barricades op Rotterdamse taximoord opgelost NOS-technici doen mee aan acties FNV Premier Arron en minister van politie moeten terecht staan pothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas hef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes M.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: wartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND dan met hamer loodgeslagen 1RONINGEN Een 24- Iïrige Groninger heeft gis- ernacht zijn 37-jarige Tiend met een hamer loodgeslagen. Hij heeft ich zelf bij de politie aan- |egeven. Volgens zijn ver klaring kwam zijn vriend S nachts zwaar beschon- L :en thuis en dreigde hij lem te vermoorden en het luis in brand te steken. jJit angst greep de jonge- nan naar de hamer en Joeg zijn huisgenoot dood. HANNOVER Een Brit se soldaat en zijn West- duitse vriendin hebben toegegeven schuldig te zijn aan de moord op de Rotterdamse taxi-chauf feur W. Stakenburg, 18 ja nuari van dit jaar. De 21-jarige soldaat Guy D. en het 20-jarige meisje Heicke G. legden hun bekentenis het af gelopen weekeinde af tegen over de Westduitse politie, die hen op het spoor was geko men dankzij geruchten over de moord die in de Westduitse onderwereld circuleerden. Voor de Rotterdamse politie, die handen vol werk heeft ge had aan de geruchtmakende moord, was de aanhouding een volslagen verrassing. Zie verder pagina 7. Ontvoerd kind najaren teruggevonden UKIAH De 14—jarige Steven Stayner, op de foto met zijn 5—jarige broertje Timothy, die ze ven jaar geleden werd ontvoerd, is gisteren in het Californische plaatsje Ukiah op 300 km van de plek waar hij indertijd verdween, teruggevon den. Sinds zijn ontvoe ring heeft de jongen bij zijn ontvoerder gewoond, die hij „Papa" noemde. De man is gearresteerd. Gestolen schilderij El Greco terecht MADRID Een schilderij van de Spaanse renaissan ceschilder El Greco, dat vorig jaar uit een museum in Spanje werd gestolen, is teruggevonden in een ba- gagekluis op de luchtha ven van Madrid. Verder zijn er 14 arrestaties ver richt, zo heeft de Spaanse politie zondag bekendge maakt. De arrestanten zijn ingesloten op verdenking van handel in gestolen kunstwerken. Het terugge vonden schilderij heet „El Salvador". Maandag 3 maart 1980, 70e jaargang no. 21595 Waaghalzen Stuntmannen in „Waaghal zen" om 20.27 uur op Ned. II. Om 21.20 uur „Televizier" over kraakactie in Amsterdam en stormloop zendamateurs. Op Ned. I om 20.00 uur „Ko ning Klant" om 20.40 uur „De natuur en de mens". Om 22.25 uur „Roald Dahl". Lichte vorst Wisselend bewolkt en moge lijk nog een bui. Vannacht lichte vorst en min.temp. van circa plus een graad vlak aan zee tot min 4 graden in het binnenland. Morgen overdag ongeveer 6 graden. Matige wind uit west tot noordwest. Morgen zon: 7.17 - 18.23. Schev. hoogw.: 4.31 en 16.42. Laagw.: 0.16 en 12.48. Felle brand vernietigt postorderbedrijf «ILLEGOM Een felle )rand heeft gisteren het bol- len-postorderbedrijf Willem- se in Hillegom volledig in as gelegd. De schade wordt geraamd op zeker vier mil- pen gulden. Set vuur brak zondagmorgen door onbekende oorzaak uit tort voor tien uur. De Hille- »omse brandweer kreeg bij de bestrijding assistentie van de korpsen uit Heemstede, Ben- nebroek en Haarlem. Tot zes uur 's avonds is men met de bluswerkzaamheden bezig ge weest. De brandweer kon niet verhinderen dat het bedrijfs pand met het machinepark en de voorraden bollen verloren gingen. Het bedrijf is verze kerd. De Hillegomse brand weer sluit niet uit dat de brand is aangestoken door spelende kinderen. Illlllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd Uiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii ROTTERDAM Thijs Libregts, de trainer van Excel sior, heeft een informatief gesprek gehad met PSV. Morgen zal beslist worden of hij na dit seizoen bij de Eindhovense club in dienst treedt. Dat zal grotendeels afhankelijk zijn van de afkoopsom die Excelsior wil bedingen, omdat Libregts contractueel nog een jaar aan de club is verbonden. Vandalisme blijft groeien UTRECHT, ROTTERDAM, ENSCHEDE Het suppor- terdom blijft zich misdragen. Zowel bij FC Utrecht— Ajax als FC Twente—FC Den Haag en Feyenoord— Excelsior was het gisteren weer helemaal mis. De mo biele eenheid van de Enschedese politie verwijderde twintig Hagenaars uit het Diekmanstadion en zette hen op de trein. Dat gebeurde al in de eerste helft van het duel FC Twente—FC Den Haag. De Haagse boos doeners hadden vechtpartijen met Twente supporters uitgelokt en vuurwerk afgestoken van zulk zwaar kali ber dat staken van de wedstrijd niet vreemd'zou zijn geweest. Ook vóór de wedstrijd was het onrustig in Enschede. De politie sloot drie Hagenaars op omdat zij in de stad vuurwerk afstaken. Na de wedstrijd wer den zij losgelaten. In Utrecht troffen de eveneens slecht bekend staande supporters van de Domstedelijke ploeg en Ajax el kaar. Om ellende in de stad te voorkomen, begeleidde de Utrechtse politie de Amsterdammers na de wed strijd tot zij in de trein waren. Wie niet snel genoeg in de trein stapte, werd er met honden en knuppels inge jaagd. In Rotterdam was bij Feyenoord—Excelsior stadiondi recteur Frits de Kimpe woedend over het een de boef jes van het beruchte vak-S ditmaal hadden gedaan. De speciale krant die het Rotterdams Nieuwsblad bij het afscheid van Wim Jansen had uitgegeven en het Sportblad Feyenoord dat ook grotendeels aan Wim Jansen was gewijd, vormden voor de notoire rad draaiers aanleiding om de brand erin te steken. Toen het vuur op die altijd rumoerige tribune fel oplaaide, werd het nog gevoed met zitkussens. De Kimpe: „Ze moeten ook benzine of ander brandbaar spul bij zich gehad hebben, anders kan dat vuur nooit zo lang branden". Zo'n boefje: „Wat een herrie om een vreugdevuurtje bij het afscheid van Wimpie". Dat het woord vreugdevuur daarbij niet paste, kan de domoor niet eens kwalijk worden genomen. Wel dat er weer helemaal niets tegen het vandalisme werd gedaan. En als er wat werd ondernomen, zoals in Utrecht en En schede, werden de boosdoeners gewoon weer vrijge laten. Geen wonder dat het vandalisme groeit. De bezetters van het gekraakte pand kijken toe, terwijl de Mobie le Eenheid de sa mengeschoolde menigte rond het kraakpand terug dringt de Vondel straat in. geving werd gevochten. Op de hoek Constantijn Huygensstraat- /Jacob van Lennepstraat bekogel den honderden jongelui de politie met stenen, zij sleepten palen aan en barricadeerden daarmee de kruising, waarna de politie enkele felle charges uitvoerde. Ook in de le Helmerstraat en de Kinker straat moest de politie in actie ko men tegen groepen jongelui die vernielingen aanrichtten. Zes poli tiemensen liepen verwondingen op. Scholen in de omgeving zijn vanmorgen gesloten gebleven. Het optreden van de politie volgde op het verlopen van een ultima tum. B. en w. van de hoofdstad hadden gisteravond de kraakgroe- pen uitgenodigd vanmorgen om 12 uur met een delegatie naar het stadhuis te komen voor overleg. Polak verwachtte vóór vannacht half vier een reactie van de kra kers. Het gemeentebestuur ver wachtte geen ontruiming van het bezette pand aan de Vondelstraat, maar ging er in zijn uitnodiging van uit dat de krakers ermee ak koord zouden dat de barricaden aan het begin van de ochtend zou den worden ontruimd door bur- gerlijkle gemeentelijke diensten. De Mobiele Eenheid zou dan niet worden ingezet De krakers vroegen echter meer tijd voor hun reactie, omdat het tijdstip van half vier hun te weinig tijd bood voor overleg. Een woord voerder van de krakers verklaar de via Radio Stad/Amsterdam ook gehoord te hebben dat de Mobiele Eenheid klaar stond om in te grij pen. „We vinden dit regelrecht verraad". De woordvoerder meen de dat burgemeester Polak uit was op een confrontatie met de kra kers. Rond zes uur vanmorgen arriveer den grote aantallen manschappen van de Mobiele Eenheid rond het gekraakte pand. Van achter de barricaden werden leuzen ge schreeuwd als „M.E. weg ermee" en „Wonen is een recht". De poli tie verklaarde van hogerhand de opdracht te hebben gekregen geen verzet te dulden. Als er stenen of molotovcocktails gegooid zouden worden, zou er toestemming zijn om te schieten. Het kraakpand zou echter ongemoeid worden gelaten. (Zie verder pagina 5). GRAFISCHE WERKGEVERS DREIGEN MET KORT GEDING (Van onze sociaal-economische redac tie) DÉN HAAG De televisietechnici van de NOS hebben zich vanmorgen bereid verklaard deel te nemen aan de acties, die de FNV voor morgen tegen de loonmaatregel van de rege ring op stapel heeft staan. In hoever re de kijker daar iets van zal mer ken, is nog onduidelijkk, omdat de technici nog moeten bepalen wat voor soort actie ze zullen gaan voe ren. Vanmorgen werd gedurende een uur niet in de studio's gewerkt, maar daar zal de kijker vanavond niets van merken. Deze werkonder breking was bedoeld voor beraad over de dag van morgen. De kans is groot dat de werkgevers in de grafische sector via een kort geding proberen te voorkomen dat aangekon digde acties van morgen in de kranten- bedrijven doorgaan. Of dat kort geding werkelijk wordt aangespannen was' vanmorgen nog niet bekend. In vak bondskring wordt er rekening mee ge houden dat de werkgevers pas naar de rechter lopen als er sprake is van een actie die langer dan een dag duurt. In hoeverre aan de oproep gevolg wordt gegeven moet morgen blijken. Als het evenwel aan de grafische bon den ligt, zal er morgen in Nederland geen krant verschijnen. De grafische bond van het CNV keurt de acties, in navolging van het binnen het CNV geldende beleid in zijn geheel af, omdat ze „politiek getint zijn". Zie ook pagina 7. Rupsvoertuigen van Mobiele Eenheid en marechaussee in actie rond de Vondelstraat. SLECHTS TWEE OUD-BEWINDSLIEDEN AANGEKLAAGD PARAMARIBO Van de omvergeworpen Surinaamse regering-Arron zullen alleen minister-president Arron en zijn minister van justitie en politie Badrising terecht moeten staan. Dit blijkt uit berichten die in de hoofdstad van het aan Suriname grenzen de Guyana, Georgetown, zijn opgevangen. In Suriname zelf heeft de Nationale Militai re Raad (NMR) nog geen mededeling wil len doen over de mogelijke berechting van oud-bewindslieden. Een van de leden van de NMR, sergeant Mij- nals, heeft het afgelopen weekeinde gezegd dat ;en einde moet komen aan „het bezoedelen" van Eddy Bruma, die door de militairen is ge vraagd de zogenaamde burgerraad te formeren. Zowel in als buiten Suriname is de afgelopen week met enige terughoudendheid op de be noeming van Bruma gereageerd. „De keus is op Bruma gevallen omdat hij gezag heeft en ver trouwen geniet" aldus sergeant Mijnals. In Paramaribo heeft het leger de afgelopen da gen een begin gemaakt het het orde op zaken stellen. Zo hebben de ambtenaren opdracht ge kregen vroeg op het werk te verschijnen en is in het hartje van de stad begonnen met het op ruimen van de resten van het in elkaar gescho ten politiebureau en enige omliggende winkels. Verder wordt de openbare orde op een weinig zachtzinnige wijze gehandhaafd. Dieven, over vallers en verkrachters krijgen, al dan niet in het openbaar, een pak ransel. Zie ook pagina 9. De eerste officiële groepsfoto van de Nationale Militaire Raad met (vlnr) sergeant Joeman, korporaal Braaf, sergeant Mijnals, sergeant Neede, sergeant Abrahams, sergeant-majoor Bouterse, sergeant Horb en sergeant-majoor Sital. Luitenant van Rey was afwezig. Libregts en PSV beslissen morgen AMSTERDAM Duizend tot elfhonderd man politietroepen de Mobiele Eenheid (M.E.) van Amsterdam aangevuld met marechausees en manschappen van de rijkspolitie hebben vanmorgen tussen kwart over zeven en half acht vrijwel alle barricades in de omgeving van de Amsterdamse Vondelstraat bij het kraakpandopgeruimd. Zes Centuriontanks, voorzien van schuivers, braken door de enorme barricades heen. De tanks werden gevolgd door pantserwagens en waterkanon nen van de Mobiele Eenheid. Te genstand werd vrijwel niet ge boden, mogelijk als gevolg van de waarschuwing die een poli- tiehelikopter vanuit de lucht rondriep dat er bij verzet ge schoten zou worden. Helemaal zonder geweld verliep de actie toch niet: na het omver halen van de barricades kwam het in de P.C. Hooftstraat tot vecht partijen tussen publiek en politie. Ook op andere plaatsen in de om- Dat Hilbert van der Duim (midden) een brede lach te voorschijn tovert, valt gemakkelijk te begrijpen. Maar ook de grote verliezer in Heerenveen, de on- verstaanbaar geachte Eric Heiden, die zijn gouden tijdperk moest afsluiten met zilver, gaat kennelijk niet gebukt onder zijn verlies van de toppositie. Tom Erik Oxholm (rechts) ia de derde die beslag legde op eremetaal, brons. Drie keer geel Krol UTRECHT - Ruud Krol zou er komende zondag In het duel tegen Feyenoord wel eens naast kunnen staan bij Ajax. De libero ontving gisteren in Utrecht zijn derde gele kaart van het seizoen. Daarmee heeft Krol, die in zijn dertienjarige betaald voetbalcarrière nog nooit werd geschorst, een hele merkwaardige serie opge bouwd. Krol: „Ik heb nu een kaart gekregen voor een handsbal, een opmerking tegen de grensrechter en nu een voor het wegtrappen van de bal. Dat vind ik toch geen overtredingen die een schorsing rechtvaardigen. Bovendien als je mijn lijst van de laatste dertien jaar ziet is dat toch een keurige staat van dienst". Trainer Leo Beenhakker van Ajax: „Ik ben benieuwd wat de strafcommissie beslist. Ik hoop dat er nog zo iets be staat als rechtvaardigheid". Drie seconden over HEERENVEEN - Drie seconden hield Hilbert van der Duim giste ren over in een zinderend toer nooi om de we reldtitel schaat sen toen Eric Heiden de finish was gepasseerd. In de kleedka mer had de Hee- renvener in ge zelschap van zijn verloofde ge wacht tot de tijd van de vijfvoudige Olympische kampioen op de chro nometers verscheen. Toen de Amerikaan zijn laatste meters had afgelegd was Van der Duim zeker: hij was uiterst verrassend de nieuwe wereldkampioen dank zij een knappe vijfduizend meter op zaterdag (tweede) en een ijzersterke mijl (eerste) gisteren. Tot uitzinnige vreugde van 20.000(11) toeschouwers kwam daarmee een niet voor mogelijk geacht slot aan het internatio nale schaatsseizoen. „Ik was precies op tijd in mijn beste vorm", verklaarde Van der Duim opgetogen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1