Sitters gematigd optimistisch Koffie als doping voor Klaas Lok Turnbond niet te volgen SPORTWERELD Première w.k.judo dames Knappe zege ritmische gymnastiek l£tavid Broome blijft leiden voor wereldbeker ORDTMUND Franke Sloo- aak heeft tijdens het inter- itionale concours hippique n Dortmund met Rex the bber het springconcours er twee manches, tellend >or het klassement om de sreidbeker, gewonnen. de tweede barrage bleef sothaak, die in december de derlandse voor de Westduit- nationaliteit verwisselde, jtloos in 38,2 seconden, reede werd de Brit David oome met Sportsman (38,6) als derde eindigde de West- itser Paul Schockemöhle t El Paso (38,8). Johan lins werd met Argonaut ze- nde. het Europese circuit voor de ireldbeker leidt Broome met totaal van 40 punten. Zijn ïdgenote Caroline Bradley is ït 20 punten tweede, voor andere Brit, Derek Ric- tts, die 19 punten heeft. Dothaak deelt de zevende ïats met wereld- en Euro- es kampioen Gerd Wiltfang. ympisch kampioen Alwin hockemöhle werd voor de rde maal in zes weken ge oreerd aan zijn rug. Een gkwaal was drie jaar geleden k de oorzaak van Schocke- jhles besluit zijn actieve car te beëindigen. erde plaats an Oosterhout AUBEUGE Cees van Oos- rhout heeft bij het wereld- mpioenschap kunststoten (stekend gepresteerd. De reevoudig Nederlands kam- oen eindigde in Maubeuge ro h. de derde plaats met 255 1.7Ó, inten uit 171 beurten. Dat wiekende een Nederlands !.53.o cord, want eerder was een n kderlander nog nooit verder 2.40, |n 240 punten gekomen. kn Oosterhout kon zich overi- ns niet mengen in de strijd n de wereldtitel. Die werd op |t scherp van de snede be- st door twee Belgen: Ray- on» Dnd Steylaerts en Leo Corin. 8^50 Jlc^e sPe'ers eindigden met in gelijk aantal puntën (283) aardoor het mindere aantal jater. urten (161 tegenover 167) doorslag gaf ten voordele in Steylaerts, die vorig jaar in w» an Haag eveneens het we- Jdkampioenschap voor zich [oorronden NK ames schaken IJDRECHT Marian Stada, jerka Landrie, Cochita Pluy- prts en Elles Vogel hebben bh in de voorronden ge patst voor het toernooi om Nederlands kampioen- Ihap schakén voor dames, kt in mei te Mijdrecht wordt Jhouden. A RECORDJACHT BIJ NEDERLANDSE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN: erlanc ispioe nploe met 1 MAANDAG 3 MAART 1980 PAGINA 17 ZILVER VOOR UTRECHTER BIJ EK INDOORATLETIEK ANDERHALF JAAR NUTTELOOS BEKVECHTEN OVER NIEUWE STRUCTUUR UTRECHT Het heeft weinig zin alle feilen en intriges van de turnbond hier nog eens op te rakelen, maar het troebele verleden speelt wel degelijk een rol bij de toekomst van datzelfde KNGV. Inmiddels is wel ingezien, dat er radicale veranderingen nodig zijn om het turnen nog enige toe komst te verschaffen. Daartoe neemt de bond allerlei beslis singen, die jaren geleden al door anderen als uiterst ver standig werden aangemerkt. Zo werd een nieuwe structuur voorgesteld, die zaterdag in Utrecht het belangrijkste agendapunt was tijdens de bondsvergadering, en pas nog werd Hans van Zetten benoemd tot trainingscoördi nator voor de damesselectie en plaatsvervanger van train- ster Leona Horvath. Afgezien van zijn door sommi gen bekritiseerde topsportbe nadering is Van Zetten mis schien wel Nederlands enige trainer, die zich ook internatio naal staande kan houden. In de periode dat zijn aanstelling ais bondstrainer de beste keus was, deed het KNGV opnieuw een blinde greep in het buiten land met de bekende desas treuze gevolgen. -Vorig jaar werd Van Zetten, door zijn vele kritiek op beleidszaken niet erg geliefd in het KNGV, zo waar verantwoordelijk voor de onderbouw van het damestur- nen. Met Marijke Willems (af deling keurturnen dames) zette hij een ambitieus systeem op poten, dat nu al resultaten heeft opgeleverd. Vanaf dat moment kon het KNGV echt niet meer om hem heen. Bij de turnbond is weliswaar niets lo gisch, maar Van Zetten zal op den duur wel de eindverant woordelijkheid krijgen. Over Van Zetten werd (terecht) In de bondsvergadering met geen woord gerept, maar zijn persoon is heel belangrijk in de ontwikkelingen van het KNGV. Een totale ontkenning van zijn persoon en kwaliteiten maakte plaats voor erkenning en waar dering. Nu het herenturnen niets meer voorstelt en het da- mesturnen internationaal heeft afgehaakt maakt de eigenzin nigheid ineens plaats voor be rouw. Een beetje laat dus, maar misschien met een loute rende werking voor de toe komst. De ineens zo liefdevolle benadering van Hans van Zet ten verklaart precies de totale verwarring rond de nieuwe structuur waarover het KNGV al ruim anderhalf jaar aan het bekvechten is. In september 1978 was er al MONT ST. ANNE Hanni Wenzel uit Liechtenstein is voor de tweede maal winnares geworden van de wereldbeker. TILBURG De Haarlemmer Gmeling heeft gisteren beslag gelegd op de biljarttitel in het driebanden-groot eerste klas se. Wim ter Hoek uit Den Haag werd achtste. DEN HAAG De damesploeg van Iskra Partisanske, die in de vorige ronde Van der Voort Quintus uitschakelde, heeft in de eerste wedstrijd van de hal ve finales van het toernooi om de handbalbeker voor lands kampioenen met 13-13 gelijk gespeeld bij Confectia Boeka rest. TER APEL Karin de Brie van Zaal Visser uit Amsterdam is gisteren winnares geworden van internationale schermwed- strijden voor dames. PARIJS Het Franse rugby- team heeft het vijflandentoer- nooi afgesloten met een over winning van 19-18 op Ierland. LONDEN De Hongaar Lasz- een structuurrapport, waarin de visie van het bondsbestuur was weergegeven. Prachtig, geweldig, eindelijk was dan ge hoor gegeven aan de steeds toenemende kritiek. Nu, maart 1980, is het KNGV nog geen stap verder. Want in die ander half jaar ontstond er weer stand tegen de voorstellen van het bestuur. De bondsvergade ring van november 1979 werd gekenmerkt door moties van wantrouwen en het scheelde zelfs maar weinig of het gehele bestuur werd naar huis ge stuurd. Het compromis: de in stelling van een structuurcom missie. Voorzitter daarvan werd de heer Daye Ouwens, die tevens secretaris van het lo Petho heeft het degentoer- nooi om de Challenge Martini gewonnen. Hij versloeg de Fransman Patrick Picot. TILBURG Mare Borghans van Caesar is gisteren Neder lands studentenkampioen veldloop geworden. Bij de da mes ging de titel naar Annie Weiman. IJMUIDEN Kees Eigenhuis uit Aalsmeer heeft de twintig ste strandloop van AAC, van IJmuiden naar Bloemendaal, gewonnen. OSLO De Russische deel nemers hebben met vijf titels een duidelijke stempel gedrukt op de strijd om de Europese ti tel schieten met luchtdrukwa pens. ASSEN De ijshockeyclub Assen Is zaterdag door een overwinning van 10-0 op Brus sel kampioen van de tweede divisie geworden. HARDINXVELD Allen Weer baar uit Amsterdam is zater dag Nederlands korfbalkampi oen bij de junioren geworden. bondsbestuur werd. Zijn com missie scheidde op 1 januari van dit jaar ook een rapport af met een heel andere structuur dan het bondsbestuur in zijn hoofd had. Leuk, Daye Ot/wens naast bondsvoorzitter Tielrooy (twee mensen met elk een an der voorstel) achter één tafel. Hoezo, onwerkbaar? Zaterdag mocht de bondsver gadering dan zeggen welk voorstel de voorkeur verdien de. Dat van de structuurcomm- sle, waarvoor de vergadering zich in november vorig jaar zo sterk had gemaakt, of dat van het bondsbestuur, dat zo'n rel had veroorzaakt. De vergade ring stemde (122 tegen 105) voor het voorstel van het bondsbestuur (met één kleine wijziging: de sectie technisch beleid komt er niet). Dat is niet meer te volgen. Wat moet je nou met zo'n bond, die in en kele maanden totaal om zwaait? Voorzitter Tielrooy kon ge noegzaam zijn overwinning no teren. Daye Ouwens wenste niet van een nederlaag te spre ken, laat staan op te stappen. Al met al is het KNGV dus pre cies op het punt waar de bond in 1978 ook al was. Over het totaal aantal secties (de wed strijdsport uit de oude is ver vallen) is lang niet iedereen het eens. Zo wil de moderne rytmi- sche gymnastiek autonomie en niet samen met de jazzgym- nastiek. Dat soort ruzies zullen In de toekomst moeten worden uitgevochten, voordat de nieu we structuur werkbaar is. De benoeming van Hans van Zet ten en de nieuwe structuur hebben dus alles met elkaar te maken. Het KNGV is in princi pe best bereid tot een noodza kelijk verbetering, maar voor dat er ook werkelijk sprake is van een vernieuwing zijn ook de jaren tachtig al weer voor bij. DICK HOFLAND TILBURG De Nederlandse zwemtop kan voorlopig weer even op sterk water worden gezet. Het program ma voor de komende maan den vermeldt immers geen belangrijke evenementen en deze stille periode zal dan ook vooral worden geken merkt door telkens in aantal stijgende trainingen. Want hoewel de directe resultaten vooralsnog onzichtbaar blij ven, wordt er achter de schermen wel degelijk kei hard gewerkt. De reeds bij voorbaat zovele uren baan tjes trekken worden nog maar eens extra opge schroefd. Begin juni wacht uiteindelijk het alles over heersende mikpunt. Op de dan in Rotterdam te houden kwalificatiewedstrijden moeten de plaatsbewijzen voor de Olympische Spelen worden verdiend. Hiervoor moet zoveel mogelijk wij ken. In alle rust wil bonds coach Bert Sitters die begin volgende maand met ongeveer twintig uitverkore nen naar een tiendaags trai ningskamp in de Roemeen se badplaats Mamaia ver trekt de kanshebbers voor Moskou naar de beslis sende krachtmeting toe la ten leven. Vermoeiende wedstrijden, met alle drukte daaromheen, passen een voudig niet in zijn doelstel ling. NEW YORK Op 29 en 30 november zullen voor het eerst wereldkampioenschap pen judo voor dames worden gehouden. Dat zal in de Vere nigde Staten gebeuren, zo heeft de Internationale Judo federatie na een driedaagse bijeenkomst in Tokio bekend gemaakt. Er zullen ongeveer 200 deel neemsters zijn uit 25 30 lan den en er zal in acht catego rieën worden gestreden in Ma dison Square Garden in New York. De categorieën zijn: on der 48 kilo, onder 52 kilo, on der 56 kilo, onder 61 kilo, on der 66 kilo, onder 72 kilo, bo ven 72 kilo en alle categorieën. ASSEN De Nederlandse damesploeg heeft zaterdaga vond in Assen een wedstrijd moderne ritmische gymna stiek tegen Hongarije met een verschil van 0,6 punt gewon nen. Nederland behaalde 136.25 punten tegen de Hon gaarse dames 135.65. De overwinning op het sterke Hongarije mag een niet ver wacht succes worden ge noemd. In de individuele rang schikking plaatste de 17-jarige Joke de Boer uit Badhoeve dorp zich bovenaan met 28,25 punten over de drie onderde len touw, knots en lint. Het nummer hoepel telde niet mee voor het landenklassement. De beste Hongaarse, Gyorgyi Ko- vacs, kwam 0,55 punt op de Nederlandse tekort. Irma Borg- steede (16) van Attila eindigde met 27.35 punten als derde. Ook de plaatsingen van de 16- jarige Vicky Liem (vijfde) en de even oude Suzanne Knip (ze vende) mochten er zijn. Voor Ruud Wielart was er ditmaal geen ereme taal weggelegd al had de Haarlemmer er na zijn nationale record van 2.26 meter, dat hij veertien dagen geleden in Rotterdam sprong, wel enigs zins op gerekend. De blessure aan de rechter voet, die hem in Rotterdam ook al hinderde, speelde Wielart ook dit keer parten. Nadat hij op 2.15 meter was begonnen, scheurde de ban dage om zijn voet. ,,lk was helemaal ingepakt maar door de geweldige krachten die op je voet werken bij de afzet, scheurde de hele zaak los. Ik heb zelf een nieuwe bandage moeten leggen omdat ik de baan niet meer af mocht". Wielart haalde de 2.19 meter in zijn tweede aanloop, zag af van verdere pogingen op 2.23 meter na een mislukte eerste spring en ging door op 2.26 meter. Het gevolg was dat hij op die hoogte nog maar twee pogingen had. De eerste mislukte, maar de tweede was goed en betekende een evenaring van het nationale record hoogsprin gen. Op die hoogte waren nog acht atleten in de wedstrijd. Onder hen de Westduitse junior Diet- mar Mögenburg en de Olympische kampioen van Montreal Jacek Wszola. Op 2.29 meter speelde Wielart opnieuw poker. Hij bewaarde na twee mislukte pogingen zijn laatste sprong voor de 2.31 meter. Dat lukte niet en met 2.26 meter werd Wielart uiteindelijk zevende. „Ik weet dat ik de 2.30 meter of hoger kan sprin gen. De lift in mijn sprong is sterk genoeg. Ik kon alleen niet meer optimaal afzetten". Dietmar Mögenburg, de aanvoerder van de we reldranglijst van 1979 met 2.32 meter, won het hoogspringen. De 19-jarige Westduitser haalde alle hoogten tot 2.31 in zijn eerste sprong, maar miste toen de lat op 2.33 altijd nog twee centimeter onder het wereldrecord van de Rus Jatsjenko lag. Olympisch kampioen Wszola werd tweede (2.29) en de Roemeen Preotasa derde met dezelfde hoogte. Acht van de 25 deelnemers bleven boven de 2.26 meter. Met Wielart en Lok, die beiden tot de Olym pische selectie behoren, bevestigde ook Koen Gijsbers, dat hij terecht in de groep is opgeno men. De student aan de KMA, die in Moskou de vier keer vierhonderd meter moet lopen, haalde na een verstandig gelopen halve finale, waarin hij dank zij het eigen tempowerk tweede snelste verliezer werd, de eindstrijd. In de finale, waarin fors werd geduwd, bleek dat Gijsbers (voor wie het baanseizoen het belangrijkste is) voor de 800 meter op dit moment uithoudingsvermogen te kort komt. Sindelfingen leverde naast de evenaring van het record hoogspringen nog een beste nationale indoorprestatie op. Tilly Verhoef bleef in de se rie die ze overigens niet overleefde 0,17 seconden onder de limiet 4.65, die de KNAU voor elektronische tijdwaarneming heeft ge steld. Over het algemeen waren de langere loopnummers kwantitatief en kwalitatief matig bezet in Sindelfingen. Bovendien passen de Eu ropese kampioenschappen in de jaren dat er belangrijke wedstrijden in de openlucht worden gehouden, niet in het opbouwschema van een aantal landen. Oost-Duitsland had al enkele maanden geleden laten weten niet in Sindelfin gen te verschijnen en de Sovjet-Unie kwam ook niet met zijn sterkste formatie. Daags voor de wedstrijd trokken de Russen hun drie kogelsto ters terug toen bleek dat er op het gebruik van stimulerende middelen zou worden gecontro leerd. Toch werden er voortreffelijke prestaties gele verd. De Poolse Zofia Bielczyk verbeterde het wereldrecord op de 60 meter horden dames tot 7.77 en de Westduiters Wessinghage en Haas en zorgden voor Europese records. Wessingha ge won de 1500 meter in 3.37.6 en-Haas liep in de series van de 60 meter 6.55. Vierde zege Keystone Master HILVERSUM Keystone Master boekte gistermiddag op de draversbaan van Hilver sum de vierde overwinning op rij. De Amerikaanse hengst in Nederlands bezit zegevierde in de Grote Prijs der wintersprinters in handen van Jan Obermeijer. De overwinning van Keystone Master Is niet in gevaar ge weest. Orlaya Dear met Piet Smit werd tweede voor Ozo Hollandia met Leo Schoonho ven. Siem Hartman kreeg van het draverijcomité 250 gulden boete wegens hinderen. De dag op de Hilversumse baan stond verder in het teken van de presentatie van het nieuwe album van de Draf-en ren sport. Elke winnende rijder kreeg dit prachtige album aan geboden. 1 nnelies Maas in de bloemetjes na haar knappe zege j> de 400 meter wisselslag waarop ze haar nationale re- i®nmJ>rd met bijna vijf seconden verbeterde tot 4.51,5. Bert Sitters toont zich over de eventuele mogelijkheden van de voor handen zijnde zwem mers en zwemsters gematigd optimistisch. Na de nationale kampioenschappen, die In ver band met genoemde voorbe reiding ook al naar het winter seizoen werden verplaatst, zal hij ongetwijfeld een zucht van verluchting hebben geslaakt. Tijdens de afgelopen drie da gen werden namelijk opvallend knappe prestaties geleverd. Of het er straks toe zal bijdragen dat Oranje met een grote dele gatie richting Moskou afreist, moet evenwel worden afge wacht. In Tilburg werden welis waar liefst zeventien senioren records verbeterd, maar dat gebeurde wel in een 25 meter- bad. Of ook de dubbele bas sins een garantie bieden voor zulke snelle tijden, zal pas in het Rotterdamse zwembad West kunnen blijken. „In dit Olympisch jaar is ieder een bereid er alles voor te doen", aldus Bert Sitters. „Dat is hier in Tilburg door de gele verde prestaties duidelijk ge worden. Er is voorts sprake van een zekere verbreding aan de top. Want ook de jeugd laat zich nu horen. Dat is maar goed ook, anders hadden we pas echt goed fout gezeten. Wanneer de motivatie er zelfs in een Olympisch jaar niet zou zijn, was het heel somber ge steld". Fred Eeftlng overheerste in de Nederlandse titelstrijd als een ware kampioen. Vijf individuele Ria Willemse (links), winnares en recordhoudster op de wordt gefeliciteerd door Maritzka van der Linden. afstanden won hij in recordtij den om tussendoor ook nog bij drie estafette-records zijn medewerking aan de Utrechtse vereniging Zwemlust Den Hommel te verlenen. „Ik richt me vooral op de 200 meter rugslag. Daar lijkt mij de limiet het best haalbaar", aJdus de zwaargebouwde zwemonder wijzer die maar sporadisch op zijn normale werk te zien is. Hij krijgt alle medewerking om zich volledig op de sport te concentreren. In elk geval een basis om topsport te bedrij ven. „We gaan nu binnenkort over tot vier uur per dag trai nen. Dat wordt erg zwaar, maar deelneming aan de Olympische Spelen zal dat wel vergoeden. Het feit dat tussen door geen wedstrijden meer gezwommen hoeven worden, zal stimulerend werken. We kunnen ons hierdoor volledig op de kwalificatiewedstrijden concentreren". Records De records van Fred Eefting betroffen de volgende afstan den: 200 vrij (1.51,40 in esta fette); 200 rug (2.03,45); 400 wissel (4.27,94); 100 rug (57,77) en 200 wissel (2.06,60). Met zijn vereniging Zwemlust Den Hommel zegevierde hij tevens in recordtijden op de 4 x 200 vrij (7.41,29) en de 4 x 100 vrij (3.32,45). De dames van Zwemlust Den Hommel verbeterden de Nederlandse records op dezelfde twee af standen (8.25,75 en 3.54,85) alsmede op de 4 x 100 wissel (4.23,35) waar bij de heren HPC de snelste was in een eveneens nog nooit eerder gerealiseerde tijd van 3.59,72. Behalve Fred Eefting kwam ook Annelies Maas sterk voor de dag. Haar beide nationale records op de 800 vrij (8.37,46) en de 400 wissel (4.51,50) duidden op een blakende vorm. Vooral op laatstgenoem de afstand overtrof haar tijd ie ders stoutste verwachtingen. Maas is dan ook, met Eefting, een vaste gegadigde voor de Olympische Spelen. Ook ande ren dingen nadrukkelijk naar een dergelijke erkenning. Hun kans ligt in Rotterdam waar, behalve eventuele calamitei ten, gewoon hard gezwommen zal moeten worden, wil men met het vliegtuig meegaan. Verheugend was bovendien de recordverbetering van Ria Wil lemse op de 200 schoolslag. Haar tijd van 2.15,62 beteken de tevens een adspirantenre- cord. De zestienjarige pupil 200 meter schoolslag dames. van het Haarlemse Njord '59: „Ik heb helemaal naar deze wedstrijden toegeleefd. De vol gende stap is de limiet voor de Olympische Spelen. Daarbij richt ik me toch vooral op de sprint". Wat trouwens ook Ma ritzka van der Linden doet. De Rotterdamse haalde éénhon derdste seconde (1.10,89) van haar eigen snelste tijd op de 100 meter schoolslag af. Een ander interessant duel was dat tussen Monique Bosga en Jolanda de Rover. Nadat laatstgenoemde zaterdag op de 200 meter rugslag juist als eerste had aangetikt in een re cordtijd van 2.15,62, nam Bos ga gisteren revanche op de 100 meter met een winnende tijd van 1.03,66. Bosga: „Ik kwam op de 200 meter toch nog conditie tekort". De Bun- nikse heeft juist sinds enkele weken haar trainingen weer hervat na hersteld te zijn van opnieuw een chirurgische In greep. Op het laatste deel van de 200 meter moest ze Jolan da de Rover voorbij laten gaan, mede trouwens door een drietal volkomen mislukte keerpunten. „Ik keer altijd op links maar kwam steeds ver keerd uit en moest dan even uitdrijven", aldus Bosga. SINDELFINGEN Een uur voor de start van de 3000 meter bij'de elfde Europese indoor at- letiekkampioenschappen in Sindelfingen was het gisteren nog de vraag of Klaas Lok zou starten. De Utrechtse wiskundeleraar was grieperig naar de titelstrijd gekomen en had na het behalen van het nationale veldloop kampioenschap, een week tevoren jn Hulst, niet meer optimaal kunnen trainen. Vier koppen sterke koffie hadden de jarige Lok echter over zijn slappe gevoel heen ge holpen. „Wanneer je nooit koffie drinkt, is dat pure doping", aldus Lok kort nadat hem de zilveren medaille was omgehangen. Het was de eerste keer in de elfjarige geschiedenis van de Europese indoorkampioenschappen, die voortaan om de twee jaar worden gehou den, dat Nederland een zilveren medaille ver overde. Vijf jaar geleden bij de kampioen schappen in het Poolse Kattowice behaalde Annemieke Bouma brons bij het hoogsprin gen dames en in 1977 werd Ruud Wielart in San Sebastian eveneens derde bij het hoog springen. Klaas Lok vond zijn tweede plaats minder be langrijk dan het feit dat hij aansluiting heeft ge kregen met de internationale top. „Ik weet ook wel dat de 3000 meter hier qua bezetting niet zoveel voorstelde, maar als ik Karl Fleschen tot het laatste moment kan bijhouden, zegt mij dat voldoende". Klaas Lok liep een uitstekende race. Hij nestelde zich na de start direkt op de tweede plaats, werd af en toe een plaats terug geworpen maar toen de Westduitser Fleschen met nog 1000 meter te lopen versnelde, ging de Nederlandse kampioen direct mee. Het tweetal nam, op korte afstand gevolgd door de West duitser Orthmann, afstand van de rest van het veld en daarna vochten Fleschen en Lok twee ronden zij aan zij. „Die laatste kilometer ging in twee minuten en negentwintig seconden en de laatste vierhonderd in 54.5 seconden. Dat zijn voor mij zaken die bevestigen dat ik goed zit". Lok bleef slechts tweetiende seconden achter op Fleschen, die in 7.57.7 won. De Westduitser Thomas Wessinghage wint de 1500 meter in de Europese-recor- tijd van 3.37,6. Prusso Supreme (links) komt meer dan een lengte tekort om Olex Kandia van de zege in het amateurkampioenschap af te houden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17