lAjax sleept zege weg ?'voor poorten van hel" Feyenoord wekt de lachlust op Roda voldaan met één punt Assistent-trainer Piet de Zoete: -„Routiniers hebben niet gewerkt" FC Den Haag verliest ook Wetzel Kila wilweg bij FC Twente „AFDANKERTJES" GEVEN EEN LESJE iH=i=j»i=üiaÉ=ii=i"ii^i=j LEIDSE COURANT MAANDAG 3 MAART 1980 PAGINA 15 De nj 83 Inleg tolel ilglscl bijkoJTRECHT - Ajax kan met een gerust hart jeginnen aan het Europa Cupduel tegen facing Strassbourg, komende woens dag. Met 2-1 bleven de Amsterdammers gisteren in de Galgewaard overeind, naar de overwinning werd (volgens trai- >n daier Leo Beenhakker) „weggesleept voor '"^e poorten van de hel". Uit de woorden !^agran de Amsterdamse oefenmeester kan li worden afgeleid dat het Ajax moeite heeft gekost om de twee punten bij FC Utrecht in de wacht te slepen. De equipe ran Han Berger toonde zich voor 20.000 toeschouwers tenminste de evenknie ran Ajax, maar het bijna spreekwoorde lijke fortuin was de hoofdstedelingen weer niet ongevallig. Tot vier minuten roor het einde was het 1-1 in de Dom- stad. Toen kreeg Ajax, dat in de tweede *^Hielft nauwelijks gevaarlijk was, een du bieuze hoekschop. Doelman Hans van Breukelen had de bal uit een Amster damse inzet volgens de grensrechter tot achter de doellijn meegenomen. Utrecht se protesten bleven achterwege, de m -hoekschop werd genomen door Karei JMSonsink, koppend verlengd door Pim van Dord en door Dick Schoenaker met het hoofd achter Van Breukelen ge plaatst: 1-2 voor Ajax, dat de resterende minuten ongeschonden doorkwam en daarmee een hele lastige competitieklip omzeilde. „Utrecht heeft het ons heel moeilijk ge maakt", gaf Leo Beenhakker later toe. „Zij hebben het spel gemaakt, maar wij von den het antwoord. Ik ben vooral tevreden over de rentree van Van Dord. Hij heeft Van Veen vrijwel geen kans gegund en kon bovendien in de opbouw goede din gen doen. Bovendien was hij betrokken bij de twee doelpunten". De tevredenheid van Beenhakker was be grijpelijk. Slechts zeer sporadisch was in het spel van Ajax een spoortje van de vorm van de laatste weken zichtbaar, waaraan de absentie van Tsheu la Ling niet geheel vreemd was. „Ling heeft de hele dag in bed gelegen met bronchitis", aldus Beenhakker. „Bovendien heeft hij nog last van een achillespeesblessure. Hij gaat wel mee naar Straatsburg. We zien daar wel hoe het er met hem voorstaat". Door het wegvallen van de creativiteit van Ling en de grote agressie die FC Utrecht tentoonspreidde werd het gisteren in de Galgewaard een gelijkopgaande ontmoe ting, die Ajax al vroeg in zijn voordeel had kunnen beslissen. Door een treffer van Bonsink in de 21e minuut leidden de Am sterdammers met 1-0 toen Sören Lerby vanaf de elfmeterstip de voorsprong kon vergroten. Van Tamelen had Tahamata, die al na elf minuten een gele kaart van scheidsrechter Weerink had gekregen we gens onbenullig treuzelen bij een ingooi, onderuit gehaald, maar Lerby knalde de bal tegen de onderkant van de lat. „Toen kwam FC Utrecht meer in de wedstrijd". oordeelde Beenhakker later. Dat bleek, want vooral Van Veen kreeg een aantal mogelijkheden. De door Van Dord goed geschaduwde Utrechtse spits kon in de hele eerste helft viermaal uit kansrijke po sitie aanleggen, maar vond driemaal zijn meerdere in doelman Piet Schrijvers. „We hebben genoeg kansen gekregen", meende ook trainer Han Berger van FC Utrecht later. „Daarom kan ik niet spreken over een verdiend resultaat hier of niet". Toch acteerde FC Utrecht te gehaast en met te weinig individueel succes om het Ajax defensief echt moeilijk te maken. In de zeer rommelige tweede helft, waarin Ajax niet nadrukkelijk aandrong, bracht Koos van Tamelen in de 23e minuut FC Utrecht langszij, maar de Domstedelingen konden niet doordrukken. Zodat de ploeg van Ajax, waarin naast Tahamata ook geel was voor Ruud Krol(zijn derde) en Peter Boeve(diens tweede), door de treffer van Schoenaker toch nog de volle winst pakte. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 21. Bonsink 0-1; 68. Van Tamelen 1- 1; 86. Schoenaker 1-2; scheidsrechter: Weerink; toeschouwers: 20.000. FC Utrecht: Van Breukelen; Van Ta melen, Wlldbret. Duchatinier, Flight; Tervoort, De Kruyk, Van Hanegem; Gozems, Van Veen, Van Ajax: Schrijvers; Meutstege, Krol. Van Dord, Boeve; Schoenaker, Arnesen, Lerby; Bonsink, Jensen, Tahamata. Simon Tahamata kon geen opvallende rol spelen in Utrecht hoewel de foto anders zou doen vermoeden. spr deKERKRADE Zowel Roda als Sparta waren tevreden Roda dajbijna voldaan zelfs met één winstpunt. De Limburgers ble- va,ven in weerwil van het gelijke spel in de pas met andere ploe- et gen uit de top van de middengroep. Sparta echter bedacht na astede wedstrijd dat er meer in had gezeten dan één punt „e^Roda liet binnen het eerste kwartier het publiek al (te vroeg) jui- hechen. Na een kopbal van Marijt sprong de bal van de onderkant T jsvan de doellat terug. Roda eiste een treffer, scheidsrechter Seve- jH-xein („De bal sprong van de lat op de doellijn en weer het veld w^gin") liet, mede op advies van zijn grensrechter, doorspelen. lt:eiHet overwicht maakte de Limburgers wat nonchalant en daarvan s „profiteerde Sparta. Geert Meijer bemachtigde de bal, waar Roda u_Jweinig zinnigs mee deed, en plaatste hem in de richting van s^tongkeek, die doeltreffend langs Jongbloed kopte. De toch al fiiet overmatige zelfverzekerdheid van Roda werd door die treffer aangetast. Vijf minuten na de rust verspeelde Ehlen de bal aan dtVan Zoest, die Meijer wegstuurde. Jongbloed werd met een edepumgave boogbal voor de tweede keer gepasseerd. De Jong dqbracht de achterstand terug tot 1—2. "^Sparta trok zich terug en probeerde met snelle uitvallen de mar- ge weer op twee treffers te brengen, waarbij Meijer.tegen de 001.paal schoot. 'De druk op de Spartaanse verdediging leverde Roda, na een flos handsbal van Weerdenburg, tien minuten voor tijd een straf- mmi schop op. Vermeulen verzilverde de kans door Doesburg de ver keerde kant op te laten vallen. Scoreverloop: 28. Lengkeek 0—1, 50. Meijer 0—2, 55. De Jong 1—2, 80. Ver meulen (strafschop) 2—2. Scheidsrechter: Severein. Toeschouwers: 7000. Roda JC: Jongbloed; De Wit. Marijt. Ehlen. Degens; De Jong, Meuser (Han sen), Nielsen; Hofman. Nanninga, Vermeulen. Sparta: Doesburg; Verbeek, Van Gaal, Balkestein, Van Tiggelen; Stuy van de Herik, Weerdenburg, Blind; Meijer. Van Zoest. Lengkeek. DE KUIP VOOR WIM JANSEN VOORLOPIG VERLEDEN TIJD (Van onze sportre- daktie) ROTTERDAM Een kwartier was de tweede helft verstre ken toen Wim Jansen volgens afspraak het veld verliet. Voor het laatst verdween hij in de spelerstunnel. Woensdag vertrekt hij naar Washington om het contract met de Diplomats te teke nen. Veertien dagen later volgt zijn gezin. Feyenoord hoopt hem t.z.t. weer in te lijven, misschien als speler, wellicht als trainer. Maar voor Wim Jansen is de Kuip voorlopig verle den tijd. Hij vertrok niet zon der meer. Vóór Feye noordExcelsior werd hij gehuldigd door voorzitter Guus Couwenberg („Je was een groot speler maar ook groots bui ten het veld"), door Jan van der Schoor „Wat moet ik met al die bloemen", moet Wim Jansen heb ben gedacht. Maar het waren toch goedbedoelde blijken van waardering en dank voor de speler die zijn hele voet balleven tot nu toe bij Feyenoord sleet, op een seizoen na, het eerste, toen hij voor Het Noorden uitkwam. de voorzitter van de supportersvereniging, door Excelsior, de ei gen spelers bij mon de van André Stafleu. Later, na de wed strijd - en Wim Jan sen zou het liefst met stille trom vertrokken zijn - voegden zich bij de huldigers de Sportclub Feyenoord, de Vrienden van Fey enoord en de Rotter damse wethouder van Sport en Recrea tie, W.v.d.Have, die de bloemenhulde en het aantal geschen ken drastisch uit breidden. Wim Jansen, stil en bescheiden als im mer: „Ik ga eerst een huis zoeken in Was hington ,dat ik geko zen heb omdat daar op gras wordt ge speeld en de andere clubs, die me aanbie dingen deden op As- troturf voetballen. Dat heeft de doorslag gegeven hoewel de andere clubs me fi nancieel meer te bie den hadden". Wim Jansen ten voeten uit. Liever lekkerder voetballen dan meer geld verdienen. Het hoofdstuk Feyenoord is voor hem na zijn 670e wedstrijd en 65 interlands afgesloten. ai (van onze correspondent) ENSCHEDE - De race om plaatsing voor het toernooi om de UEFA-Cup heeft voor FC Twente een verrassen de wending gekregen. Niet,omdat de zege van 2-0 op FC Den Haag tot de 'er surprises gerekend mocht worden maar de andere uitslagen zorgden er 'e11 voor, dat de formatie van Hennie Hol- 311 link een uitermate geslaagd dagje be- leefde. PSV immers liet het lelijk af- ari weten bij NEC en ook Roda JC en FC ^Utrecht slaagden er niet in twee pun- ten aan hun totaal toe te voegen. FC Twente deed dat tegen FC Den Haag .dus wel, maar om meteen te conclu- 3 deren dat de Enschedese équipe een paar zwakke prestaties met deze 1 triomf deed vergeten, gaat te ver. sv; De thuisclub leverde tegen de Hage naars, wegens familieomstandigheden zonder de door hulptrainer Piet de Zoe te vervangen Piet de Visser, zeker geen vorstelijke prestatie. Met Dilling op de plaats van de om disciplinaire redenen zelfs niet op de reservebank aanwezige Aad Kila - John Scheve was weer naar de positie van rechtsback verhuist - slaagde FC Twente er niet in enige lijn In het spel te brengen. Te nerveus, te ondoordacht daarom ook, werd ge tracht het Haagse bolwerk te splijten, wat overigens al binnen een kwartier nog lukte ook, dank zij de medewerking van UEFA-lnternational Marco de Vroedt, die ongecontroleerd terugspeel de op doelman Galjé. Evert Bleuming pikte de bal op maar leek te veel tijd nodig te hebben om de fout van De Vroedt af te straffen. Hij passeerde nog wel doelman Galjé. maar De Vroedt leek zich vervolgens vrij simpel meester te kunnen maken van het speelobject. De vreemde huppelbal bleek echter ook hem te machtig, waardoor FC Twente enigszins fortuinlijk, maar niet teven de veldverhouding in, met 1-0 aan de lei ding kwam. FC Twente hield én het overwicht én de beste kansen, maar van een uitbreiding van de score was vooralsnog geen sprake tegen het gehandicapte Den Haag, dat voor het laatst kon beschik ken over de naar Amerika terugkerende Dick Advocaat en het moest stellen zonder de geschorste Tempelaar en de geblesseerde Jonker, Goemans, Wickel, Van Bergen Henegouwen en Treling. De grotere voorsprong ontstond vrij onver wacht twee minuten voor de pauze, na dat Twente verscheidene kansen had gemist. Aan de andere kant was slechts Lex Schoemaker dicht bij succes, maar hij had tot tweemaal toe te weinig kracht over voor het bevrijdende schot. BETER Heini Otto deed het beter dan Schoe maker. De Amsterdammer pakte een paatje van John Scheve op, om van buiten het strafschopgebied hard uit te halen: 2-0. Met Arie van der Zwan op de plaats van de verre van zwakke, maar geblesseerd geraakte Ron Good- lass, de enige Hagenaar die in aanval lend opzicht wat creatiefs met de bal kon doen, slaagden de bezoekers er niet in de balans in evenwicht te bren- FC Twente bleef heersen, al gebeurde het met weinig vernuft. Het was de be langrijkste reden waarom de Ensche- deërs de marge niet konden uitbreiden. FC Den Haag had daarvoor evenmin de kracht noch de mogelijkheden. Zeker niet meer nadat André Wetzel na een onfortuinlijke botsing met de Enschede se doelman André van Gerven met een gebroken rib per brancard van het veld moest worden gedragen. Met Sören Lindsted voor Hallvar Thoresen (Hollink: „Ik wilde Thoresen in bescherming ne men tegen alle aanslagen die hij moest verduren") kon ook FC Twente weinig meer aan de stand veranderen. Wat Hollink na afloop verleidde tot de uit spraak: „Persoonlijk ben ik niet tevre den. Wij hebben toch gefaald in de af werking, hoe je het ook bekijkt. Er is te gehaast gespeeld, we hadden ruimer kunnen winnen als we wat meer beke ken hadden gevoetbald". Piet de Zoete was uiteraard veel minder content. „Hoewel we veel invallers had den, is het helemaal geen excuus voor onze nederlaag. De routiniers hebben het namelijk laten afweten. De jeugd wilde wel, maar de mensen die het op grond van hun ervaring hadden moeten kunnen maken, waren er vandaag to taal niet. Als zij hadden gewerkt was er misschien niets aan de hand geweest". Scoreverloop: 14.Bleuming 1-0, 43. Otto 2- O.ScheidsrechterMulder. Toeschouwers: 7000. FC TWENTE: Van Gerven; Scheve, Jol, Over weg. Zondervan; Bos, Dilling, Otto; Bleumlng- ,Gritter,Thoresen(i indsted) FC DEN HAAG: Galje; Van Vliet, Mansveld, De Vroedt. Korevaar; Wetzel(Den Os), Advocaat, Van Delft; Melis,Schoenmaker, Goodlass(v.d- .Zwan). (Van onze sportredactie) ENSCHEDE - Aad Kila heaft giste ren met enige spoed contact ge zocht met zijn zaakwaarnemer Wa- reman om uit te laten zoeken of hij op korte termijn van club kan ver anderen. De van FC Den Haag afkomstigè middenvelder werd gisteren door trainer Hennie Hollink van FC Twente opnieuw aangewezen als wisselspeler en uitgerekend tegen zijn oude club stak dat Kila, die ook tegen MW al met de nodige tegenzin op de bank had plaats genomen. Een ook door hemzelf betreurde opmerking rich ting Hollink zorgde er zelfs voor, dat Kila zijn burgerpakje kon aanhouden en op de tribune mocht plaatsne men. Kila: „Zoals het er nu voorstaat ga ik maandag nog terug naar Den Haag. En kan ik niet bij FC Den Haag te recht, dan heb ik nog altijd twee han den om de kost te verdienen. Want dit kan niet langer zo. Ik kan nu een maal niet op de bank zitten, dan ga ik kapot". ROTTERDAM - Het dieptepunt werd voor Fey enoord bereikt toen het publiek massaal juichte voor weer een doelpunt van Excelsior. Het „kleine broertje" van de stadionclub, sa mengesteld uit niet minder dan zeven (basis spelers die in de jeugd van Feyenoord of het C-elftal hebben gespeeld, maar nooit de to- pelf hadden bereikt, zette de A—ploeg finaal voor schut. Het verschil in beide teams was duidelijk: Excelsior werkte en compenseorde daarmee de bescheidener middelen, Feye noord labbekakte. Excelsior paste een slimme tactiek toe. Trainer Thijs Libregts, prediker van aanvallend voetbal, had zijn stelregel verlaten en liet Feyenoord ko men, waardoor vóór doelman Vermunt steeds zo'n acht spelers stonden om te verdedigen, maar zij braken ook razendsnel uit. Mannen als Struis, Piasmans, Nijssen bleken veel sneller dan het compleet falende middenveld van Feye noord. De stadionploeg mocht dan meer in de aanval zijn, maar zo lang er „dramatische" spe lers als Petursson en Peters in de aanval lopen, zet dat geen zoden aan de dijk. Piasmans, de verkochte linkerspits, was veel beter dan de IJ slander en zo waren er nog wel een paar op te noemen. Balveries (vooral Notten), slechte passes, tem poloos voetbal, warrige combinaties waren de oorzaak van het vernederende verlies van Feye noord dat, spelend als gisteren, UEFA cupvoet bal kan vergeten, want er zullen nog meer ne derlagen volgen. Excelsior, fris voetballend, liet nog een handvol kansen liggen (Nijssen voor open doel, Waslan- der en weer Nijssen idem) en stuitte nog enige malen op Hiele. Het kan hen vergeven worden, want er werden vier glanzende treffers geprodu ceerd. Bij Feyenoord faalden Peters (eenmaal zelfs bijna in het doel staande) en Petursson gruwelijk en zij verdienen beslist wel wat meer dan de mannen van Excelsior, die evenwel met plezier voetballen. ACHTERUIT Zij maakten ook knap gebruik van wat Libregts noemde: „Feyenoord kan vooruit voetballen, maar niet achteruit." Daarrmee doelde hij op de uitvallen van Excelsior die altijd rechtstreeks naar het doel van Hiele leidden en zelden ontre geld konden worden. Nijssen profiteerde genadeloos toen Notten dom de bal inleverde (na even een kwartier al), en halverwege de tweede helft sloeg Excelsior tweemaal in twee minuten meedogenloos toe. Uit een hoekschop kon Van Tour rustig aanne men en richten (0-2), uit een voorzet van Pias- mans, die Wijnstekers een afschuwelijke mid dag bezorgde door hem finaal voorbij te lopen, scoorde Struis (0-3) - een fanatieke motor op het middenveld, met een enorm loopvermogen - en Pot (ingevallen voor de leeggespeelde Struis) gaf een magnifieke pass naar Piasmans die feil loos scoorde (0-4). Trainer Jezek: „Ik proefde voor de wedstrijd al wat van onderschatting en daarvoor heb ik de hele week gewaarschuwd. Bovendien steekt de onrust in de club weer de kop op als het niet lukt op het veld." Eigenlijk zwakke excuses voor een ploeg die op de tribunes slechts de lachlust opwekte. Het kleine broertje had een lesje gegeven in werk lust en inventiviteit. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 17.Nijssen 0-1, 72. Van Tour 0-2, 73.Slruls 0-3, 82. Piasmans 0-4. Scheidsrechter: Van Ettekoven- .Toeschouwers: 24.276. FEYENOORD: Hiele; Wijnstekers(Sta- fleu), v.d.Korput.Nielsen,Brard; Jansen(Albertsen), Notten, Van Deinsen; Budding, Peters, Petursson. EXCELSIOR: Vermunt; Pattinama, v.d.Munnik,Ouwehand,Kraay; Van Tour, Struis (Pot), Rid derhof; Bijssen (Ernst), Waslander, Piasmans. Doelman Hiele is er maar bij gaan zitten. Hij heeft zojuist een prachtig schot van Pias mans (door Feyenoord weggedaan, evenals de andere drie schutters van Excelsior die scoorden) niet kunnen keren. Albertsen en v.d. Korput kijken ook naar de feesten de tegenstanders nadat het 04 was geworden. André Stafleu kan het kennelijk niet aanzien.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15