Europese Hof tegen verplichte aansluiting bij keuringsdienst Dit jaar voorlopig laatste uitbreiding veiling CCWS GRwEINITE FRfHT BL l EMEN BALLEN ;land en tuinbouw Vlug en exact Weer open dag Westlandse tuinders NOG WEINIG LAST VAN CONCURRENTIE KOU IN ISRAEL BEPERKT DE IMPORTBLOEMEN NARCISSENAREAAL BLIJFT VRIJWEL GELIJK LEIDSE COURANT MAANDAG 3 MAART 1980 PAGINA 11 DEN HAAG De ver plichting tot aansluiting bij de Nederlandse Alge mene Keuringsdienst sier gewassen NAK-S, die in ons land geldt voor produ centen van en handelaren in uitgangsmateriaal voor de siergewassentcelt, is in strijd met de EEG-sierge- w assen verordening en met het EEG-verdrag. Deze uitspraak, gedaan door het Europees Gerechtshof in Luxemburg, kan tot een .jammerlijke ontwikkeling leiden", zo meent mr. R. P. J. M. Koning, secretaris van de NAK-S. Duizenden leveranciers van bloemstek- ken en dergelijke zijn nu verplicht bij de NAK-S aan gesloten en het doel van die verplichting is volgens mr. Koning hetzelfde als de EEG-siergewassenverorde- ning van 1968 beoogt: bevor dering van goede en uitban ning van slechte kwaliteit. Het hof in Luxemburg deed zijn „prejudiciële uitspraak" in een zaak, die het Ge rechtshof in Amsterdam het op 10 mei vorig jaar had voorgelegd. Voor dat rech tscollege stond een handelaar terecht, die chrysantenstek- ken, een onder de EEG-sier- teeltverordening vallend uit gangsmateriaal, had verhan deld zonder bij de NAK-S aangesloten te zijn. Nu het weet hoe de EEG-rechters over de verplichting tot aan sluiting denken kan het Am sterdamse hof de zaak verder afhandelen. Het gaat volgens het Luxem- VOOR SIERGEWASSEN burgse hof niet aan, de han del in onder de siergewassen vallend uitgangsmateriaal te reserveren voor de keurings dienst aangeslotenen, en niet- aangeslotenen ongeacht de kwaliteit van hun produkt van de markt te weren. Be halve met de siergewassen- verordening zelf is dat ook in strijd met de artikelen 30 en 34 van het EEG-verdrag, waarin kwantitatieve in- en uitvoerbeperkingen in de handel tussen de lidstaten worden verboden. Mr. Koning, behalve van de NAK-S ook secretaris van de NAK-B (boomkwekerij) en de NAK-G (groente- en bloemzaden), acht het niet onmogelijk dat de uitspraak ook consequenties heeft voor de NAK-B. Sommige soorten uitgangsmateriaal die daar gekeurd worden (fruitbomen en -struiken, laanbomen e.d.) komen namelijk ook in de EEG-siergewassenverorde- ning voor. Die EEG-verordening is een raamverordening, die in be schikkingen verder moet worden uitgewerkt. Voor het uitgangsmateriaal heeft de EEG dat nagelaten, anders, gelooft mr. Koning, was el ders in de EEG wel hetzelfde gebeurd als hier gebeurt. Hier in Nederland werkt de NAK-S al sinds 1947, de NAK-B sinds 1945, de NAK- G sinds 1943. Het werk dat de NAK-diensten doen: be waken van de kwaliteit van plantaardig uitgangsmateri aal, is volgens mr. Koning in het belang van de afnemers, of dat nu beroepstelers zijn of particulieren, die stekken of fruitbomen kopen en er ze ker van moeten zijn dat ze iets goeds aanschaffen. Een definitief oordeel over de Luxemburgse uitspraak schort mr. Koning op tot hij de volledige tekst daarvan kent, tot zolang wacht ook het ministerie van landbouw en visserij met een commen taar. Volgens mr. Koning hebben vertegenwoordigers van zowel de Nederlandse regering als de Europese commissie zich tijdens de be handeling van de zaak in Lu xemburg uitgesproken over handhaving van de aanslui tingsplicht. Het Kwaliteits Controle Bu reau (K.C.B.) gebruikt vor het wegen van de konkommers en andere produkten, een apparaat dat niet alleen zeer vlug en exact het gewicht van een konkommer aangeeft maar dit gewicht ook direkt op een strook registreert. Door de controleur wordt het nummer van de aanvoerder Ingetoest plus de gewichts klasse tot welke de te keuren en te wegen partij behoort. Na dit intoetsen worden de konkommers uit de doos stuk voor stuk op de schaal gelgd en kan na weging van de inhoud, op de registraties- trook worden afgelezen of het gewicht al dan niet goed is. Ook geeft de strook aan of het voor iedere gewichts klasse anders zijnde aantal konkommers per doos juist is. Het grote voordeel van dit rijdbare) apparaat is onder overtuigd kan worden wan- weliswaar dure maar zeer ef- meer, dat een tuinder aan de neer z'n partij niet aan de ge- ficiënte (en gemakkelijk ver- hand van de controlestrook, wichtseisen voldeed. HONSELERSDIJK Zoals het zich nu laat aanzien, zal het jaar 1980 voor de CCWS in Honselersdijk een al thans voorlopige afsluiting vormen van een uitbreidingsprogramma. Daarmee is een bedrag van tegen de twintig miljoen gulden gemoeid. De voorbereidingen daartoe konden nog juist aan het eind van 1979 worden af gesloten. De belangrijkste aanbeste dingen vonden plaats en konden wor den gevolgd door gunningen, nadat de ledenvergadering akkoord was ge gaan met een aanvullend leningsbe drag van tien miljoen gulden. De CCWS die op 9 maart 1923 met haar activiteiten begon en in dat eerste le vensjaar op enkele tienduizenden gul dens na een miljoen omzetcijfer bereikte, heeft niet alleen dat in het afgelopen jaar zien stijgen tot bijna zeshonderd mil joen, maar heeft sindsdien in feite even eens gebouwen en terreinen moeten ver groten, waarvan nu mogelijk de grens is bereikt. Kortgeleden is door de veiling een speciale bouwgroep opgericht, die wanneer nodig voor uitbreiding of ver anderingen een studie zal uitvoeren ten einde een programma van eisen samen te stellen. Enkele weken geleden is een nieuwe snijbloementribune in gebruik genomen, hetgeen tevens het in gebruik nemen van een vijfde en zesde veiling- klok betekende. De administratie en dat betekent aan een veiling nogal wat! zal begin maart nieuwe kantoren be trekken, hetgeen ook het bestuur zal doen. Kort daarop zal de in het gebouw gevestigde Rabo-bank nieuwe kantoren openen. Dit zijn echter slechts „tussenstations" nog diverse andere zullen volgen, voordat een eindpunt is bereikt. Want voorlopig breidt de bloemen- en potplantenteelt in het Westland zich nog steeds in snel tempo uit en moet de CCWS zich inspannen het tempo bij te houden en zich bij de moderne ontwik kelingen aan te passen. Parkeerdak Zoals thans weer het geval is met de zo geheten „Deense stapelwagens" voor de potplanten, het „karrenplan" voor de jaarrond troschrysanten en de snijbloe menwagens. Maar er zijn ook nog andere moderne eisen, reden waarom bijvoor beeld de nieuwe kopershallen zullen worden voorzien van een parkeerdak. Mede dank zij de activiteiten van het „Marketing team" is er nog steeds uit breiding van export van bloemen, plan ten en bomen. Om die reden moet ook de CCWS zorgen voor een zo gevarieerd mogelijk pakket en dat kost ruimte en organisatie. Bij dat alles is de invoering van de vijfdaagse veilingweek gekomen die de aanvoeren nog sterker bijeen heeft gebracht. Maar ook de CCWS heeft zwaar te kampen met personeelsgebrek, zodat het steeds moeilijker wordt het tempo van aanvoer, verwerking en af voer bij te houden. In samenwerking tussen bestuur, staf en diensthoofden wordt getracht daaraan te voldoen. Men hoopt nu over een jaar te kunnen beschikken over nog dertigdui zend vierkante meter gebouw, waarvoor dezer dagen de gunning heeft plaats ge- miljoen gulden, inbegrepen werk voor onderaannemers. Het geheel hoopt men eind 1980 te kunnen opleveren. Bestemmingsplan Intussen heeft het gemeentebestuur van Naaldwijk het bestemmingsplan voor de CCWS vastgesteld, waarvoor het bureau „Stad en Landschap" de noodzakelijke voorbereidingen heeft gedaan. In totaal is 45 ha veilingterrein de bestemming gegeven, waarvan voorlopig 20 ha is goedgekeurd. Voor de onbebouwde op pervlakte betekent dat een uitbreiding smogelijkheid met zes ha. Eind 1979 was er 14 ha bebouwd terrein. Men heeft bo vendien te maken met een snelle ver- keersuitbreiding, die wel „enigzins" ver schilt van de situatie bij het begin van de veiling in 1927, toen de aanwezigheid van 37 vrachtauto's plus een paard en wagen werd gesignaleerd. De verkeersafwikkeling zal in de toe komst voor een groot gedeelte plaatsvin den op een nieuw aan te leggen veiling- weg tussen de Middelbroekweg en Dijk weg langs de oostzijde van de veilinghal len. Daartoe is ook een nieuwe brug ge projecteerd op de uiterste noord-oostpunt van het veilingterrein, die aansluit op de thans in aanleg zijnde Stationsweg ach ter het Hof van Honselaarsdijk. Boven dien moet gelegenheid voor „berging swater" worden gegraven. Het is niet al léén dat bij regeren vooruit moet worden gezien, dat geldt eveneens voor een vei- lingbestuur dat iedere dag een enorm be drijf gaande moet houden dat voor kwe kers en onze zwakke economie van veel betekenis is! WESTLAND Zo langza merhand is de Open Dag in het Westland uitgegroeid tot een traditie. Op zater dag 12 april is het weer zo ver. Onder het motto „Kom in de Kas" zullen de kwe kers hun bedrijven open stellen voor het publiek. Om deze tijd van het jaar is er veel te zien in de kas:, de groenteplanten staan op hun mooist en de bloemen worden in grote hoeveelhe den geoogst Alle bedrijven, die kunnen worden bezocht liggen dit jaar rondom de veiling Delft- Westerlee in De Lier. De vei ling vormt ook het startpunt voor de routes die langs ver schillende bedrijven voeren. Er zijn twee routes uitgezet: een route voor de vandaag wandelaars en één die per veilingschuit wordt afgelegd. Op ieder bedrijf is de kweker zelf aanwezig om uitleg te ge ven over hét telen, sorteren en verpakken van zijn pro dukt. Tijdens de Westlandse Open Dag kunnen niet alleen be drijven worden bezocht, maar worden er ook diverse aktiviteiten, georganiseerd. Men kan zelf groenten en bloemen kopen via de vei- lingklok. Er is een viertal aantrekkelijke fietsroutes naar het Westland uitgezet in samenwerking met omlig gende VVV's. Er kan worden deelgenomen aan wedstrij den in het opmaken van een groenteschotel of een bloem stuk en er is een kleine ten toonstelling in de veilinghal, waar o.a. nieuwe Westlandse groenten kunnen worden ge proefd. Alles bij elkaar vormt de Open Dag een leuk uitstapje voor het hele gezin. Zaterdag 12 april, een datum om alvast te noteren. De belangrijkste concurrenten, Grieken land en de Canarische Eilanden hebben de Hollandse komkommers nog geen dui delijke tegenslag opgeleverd. Het Canari sche aanbod neemt de komende weken sterk af. Van Griekse zijde mag er op een groei in het aanbod gerekend worden. De Griekse teelten zijn over het algemeen la ter van start gegaan, zodat er ook een ver schuiving in het aanvoerpatroon ontstaat. Op donderdag 28 februari lagen de vei- lingprijzen voor de sortering van 26/41 op Veiling Westland Noord tussen de 74 cent en f 1.25 per stuk. Het binnenlandse aan bod blijft verder toenemen, de prijs zal als gevolg hiervan wat dalen. Radijs De aanvoer van radijs wordt nu snel gro ter, dit heeft zijn uitwerking op de prijs vorming niet gemist. De gemiddelde prijs daalde beneden een gulden per bos en kwam op 90 cent terecht. Toch wil dit niet direkt zeggen dat het prijsverval door zal zetten, want vorig seizoen werd er in de eerste week van maart 570 duizend bos aangevoerd tegen een gemiddelde veiling- prijs van 1,23 per bos. In West-Duits- land lag de groothandelsverkoopprijs voor Hollandse radijs op 22 februari op 1.40 DM per bos. De vraag naar radijs kan een op leving ondergaan zodat een prijsherstel beslist niet uitgesloten is. Overige gewassen Ondanks het toegenomen aanbod van an dijvie wist de prijs zich redelijk te hand haven, nl. 1,79 per kilo. Door het groei zame weer zal het aanbod in en versneld tempo toenemen, de prijzen komen hier door onder een grote druk. Voor prei zak te de hele markt vrij plotseling in elkaar. De export van prei naar West-Duitsland was aanzienlijk, maar hier kwam ineens verandering in. Frankrijk en Italië wer den de concurrenten voor de Hollandse prei. De veilingprijs daalde naar 77 cent per kilo. Het aanbod lijkt wat af te nemen, de prijs zal geliik blijven of iets oplopen. WiÜof bleef ook de afgelopen week on veranderd goedkoop, de gemiddelde prijs lag op een gulden per kilo. Veel verbete ring wordt er nog niet verwacht. De aan voer van spruiten neemt wekelijks af, voor een goede kwaliteit zal de prijs wei nig veranderen. De prijs lag tussen de 81 cent en 2,35 per kilo. De aanvoer van raapstelen kan vrij plotseling van grote In de tomatenkas. omvang worden, omdat er zo hier en daar nogal wat gezaaid is. De gemiddelde prijs schommelde rond de 28 cent per bos. La gere prijzen lijken op komst. Op Veiling Delft Westerlee werden er weer snijbonen aangevoerd, er werd een gemiddelde prijs van 14,20 per kilo betaald. Hollandse tomaten zijn er weer Begin vorige week viel aan Veilingvere niging Westland Noord de eer toe om de eerste tomaten van het nieuwe seizoen te veilen. Zo'n primeur heeft altijd iets op windends, naarst de primeurprijs is het het startschot voor het nieuwe seizoen. De vraag is nog helemaal open, hoe zal de produktie zijn en wat gaan de veilingprij- zen doen. In de loop van de vorige week bleven de tomaten mondjesmaat aange voerd worden. De prijzen die tot stand kwamen waren wel hoog, maar de aange voerde hoeveelheden zijn zo beperkt dat het financieel nog geen zoden aan de dijk zet. Het duurt nog wel enige weken voor het seizoen goed draait. De liefhebbers van een Hollandse tomaat moeten wel re kening houden met een veilingprijs van 10,per kilo. De consument zal daarom voor een halve kilo al gauw een tientje neer moeten tellen. Sla-markt hopeloos Was er twee weken geleden even sprake van een opleving in de prijs, de situatie was de afgelopen week weer hopeloos te Frankrijk deed het met zijn ex port even iets kalmer aan, maar kwam weer met groeiende respectabele hoeveel heden terug. Hierdoor en door het groeiende binnenlandse aanbod was het gauw met de paar centen prijsherstel ge beurd. Alles moest weer ingeleverd wor den en de gemiddelde prijs zakte terug naar 20 cent per krop. Er wordt hier dan gesproken over de sla die verkocht werd, want van het totale aanbod draait er een grote hoeveelheid door. De doorgedraaide sla kan zelfs niet voor veevoer afgevoerd worden, omdat de sla in plastic zakjes aangevoerd wordt. Het zou alleen al een vermogen kosten om de plastic zakjes weer van de sla te halen. De laagste note ring lag op 15 cent per krop. Het blijft een jammerlijke zaak dat de consument over net algemeen zo weinig merkt van deze lage prijzen. Er worden nog steeds prijzen van 55 cent per krop gevraagd. Lagere consumentenprijzen zullen het aantal kroppen wat er per keer gekocht wordt weinig beïnvloeden, maar de consument zal wel vaker een krop kopen. Tegen der gelijke situaties lijkt er echter geen kruid gewassen om in groentetermen te spre ken. Het totale aanbod in West-Europa blijft groot, er is nog geen uitzicht op een verbetering in de situatie. Komkommers De aanvoer van komkommers bevindt zich nog steeds in een stadium waarin de aanvoer wekelijks kan verdubbelen. De marktsituatie bleef ook de afgelopen week gunstig voordit gewas. De aanvoer van bloemen en planten maar ook het omzetcijfer aan de CCWS lag in de afgelopen week aanzienlijk hoger dan in dezelfde week van het vorig jaar, toen zo langzamerhand ook de meest strenge winterdagen voorbij waren. Merkwaardig is het overigens, dat het momenteel de kou is die sterk afremmend werkt op de bloemenaanvoer uit Israël, vooral wat de trosanjers betreft. Tegenover een aanvoer van bijna 600.000 vorig jaar staat nu een aanvoer van nog geen 400.000 met even wel een aanzienlijk beter prijsbeeld. De algemene aanvoer van snijbloemen en potplanten schoot afgelopen week aardig omhoog, vooral wat gerbera, rozen en fre sia betreft. In het begin van de week wa ren de prijzen in het algemeen gunstig, maar tegen het einde liepen deze toch te rug. Vooral met de prijzen voor gerbera en irissen gaat het niet zo best. Bij een to tale aanvoer van 30.780.769 bos of stuks bedroeg afgelopen week de omzet 12.525.466,41 tegenover een aanvoer vo rig jaar van 23.230.016 bos of stuks een omzet van 8.782.473,70. Opvallend is de gang van zaken met ge rbera, waarvan er voorgaande week nog geen miljoen werden aangevoerd maar af gelopen week omhoog schoot tot bijna 1.700.000 stuks met nog geen slechte ge middelde prijs van 30 cent en de hoogste tot 1.10, tegenover vorig jaar bijna een miljoen en gemiddelde prijs van 34 en top van 1,05. Er zat een sterk dalende prijs- tendens in, vooral de laatste dagen van de week. Een soortgelijke situatie bestaat er voor de fresia met ruim 8 miljoen, gemid delde prijs 27 cent tegenover de 6 miljoen vorig jaar en gemiddelde prijs 29 cent. Omdat de grote stroom in het laatst van de week wat afnam, bleef de prijs nog wat op peil. Wat gemiddelde prijzen met tussen haak jes die van dezelfde week in het vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 30 (34), trosan jers 30 (22), anthurium 1,84 (1,50), snij- groen 21 (19), troschrysanten jaarrond 68 (58) idem geplozen 1,10 (63) normaal 1,89 (1,39), irissen 18 (15), leliekelken 61 (73) idem takken 63 (79), cymbidium groot 45 (64) idem klein 27 (20), grote rozen 57 (58) idem klein 43 (43), sonia 52 (50), belinda 48 (50), red garnette 34 (34), tulpen 20 (16). Dan de importanjers 37 (34), import tro sanjers 43 (31), importrozen grootbloemige 70 (54) idem klein 62 (47). De aanvoer van chrysanten blijft nog be perkt, ongeveer op hetzelfde peil van vo rig jaar. Het totale omzetbedrag van de importbloemen beliep 160.002,15 tegen over 116.818,17. De kou in Israël liet zich ook afgelopen week in die aanvoer sterk gelden. Verwacht wordt dan ook dat pas half maart de aanvoer van trosanjers aanzielijk zal toenemen, ook omdat in Is raël de kassen vrijwel niet verwarmd be hoeven te worden. Maar het is ook moge lijk dat hij plotseling weersverandering reeds op korte termijn een aanvoerstroom ontstaat en dat zal dan de prijzen beslist niet ten goede komen. Opvallend is dat afgelopen week de CCWS al een aardig aanbod van perkplanten had die vorig jaar om deze tijd geheel afwezig was. Ken nelijk komen de tuintjes reeds aan de beurt. In dit verband is er aanleiding om mel ding te maken van het draadrekje met ne gen fleurige tips over bloemen en kamer planten, welke dezer dagen is uitgegeven door het Bureau voor bloemen en planten, waarin 80 planten en ook bloemen wor den besproken. Bij de bloemenhandelaar zijn deze fleurige tips gjatis verkrijgbaar. Verder ligt voor deze week bij de milde weersomstandigheden een grote kans ter veiling. De narcissenkwekers telen een vrij groot assortiment. De statistiek vermeldt zo'n 130 verschillende soorten en dan heeft men ze nog lang niet allemaal. In totaal heeft men dit jaar 1500 ha opgeplant en dat is maar een fractie minder dan in 1979. Er was ook geen enkele reden voor uitbreiding nu men de hete adem in de nek voelt van de Engelse narcissenprodu- centen, die vooral in het broeisortiment heel goed kunnen meekomen. Het is trou wens opmerkelijk, evenals bij de tulpen, de hyacinten, de gladiolen, enz. dat ook bij de narcissen een handjevol cultivars de rest overklast. Als men vijf grote rassen op een rijtje zet, dan komt de rest van de 160 soorten in het stuk in feite nauwelijks voor. De grootste is nog altijd Carlton, een vrijwel éénkleurige gele grootkronige narcis, waarvan nu 445 ha is geregi streerd. Een narcis die in 1927 reeds is ge ïntroduceerd door de heer P. D. Williams, een Engelse liefhebber die met zijn vrije tijd en met zijn geld geen raad wist en vele honderden nieuwe narcissen heeft gewonnen. Carlton wordt zeer veel voor de broei ge bruikt. Het is een vrij rijkbloeiende narcis en dat is voor de bloemkweker natuurlijk 'altijd een pre. Tweede op de ranglijst is de gele trompet Golden Harvest, een narcis van Nederlandse kom-af. Het was de Sas- senheimse kweker Warnaar die in de ja ren twintig de kruising-van-de-eeuw uit voerde, waaruit Golden Harvest kwam. Want deze narcis is sinds 1920(!) de meest gevraagde gele trompet gebleven, die ook door de broeiers in groten getale wordt gebruikt. Van Golden Harvest is 290 ha opgeplant. Als derde is geklasseerd de gele trompet Dutch Master, waarvan de winnaar onbekend is gebleven. Van deze cultivar staat 100 bunder. Dan volgt de mooie grootkronige Ice Follies, een sterke narcis voor de tuin, maar de laatste jaren ook bij de broeiers in hoger aanzien geko men. Konijnenburg en Mark te Noordwijk won deze narcis in 1953 en er is nu 58 ha van opgeplant. Het areaal van de mooie grootkronige Barret Browning (gewonnen 'Hollandser' kan het nauwelijks. door J. W. A. Lefeber te Lisse en in de handel gebracht in het laatst van de jaren vijftig) steeg dit jaar van 47 naar 54 ha. De oppervlakte van de grootkronige Flower Record ging fors omlaag, nl. van 48 naar 39 ha. narcissen zijn de laatste jaren vrija veel gewonnen. In de gele trompetten wa-' ren het vooral de zaailingen van de fa. P. Pouw en Zn te Rijpwetering die sterk de aandacht trokken door grote bloemen, rij ke bloei en warme gele kleur. Maar hun zaailingen als Osiris en Pasternak komen vandaag in de statistiek nog niet voor. Irissen Dat de irissentelers minder zouden plan ten lag voor de hand. In 1979 is de débê- cle, die zich in 1978 al begon af te teke nen, helemaal compleet geworden. Men had veel te veel uitgebreid en daar kwam nog bij dat de Israëlische bloemkwekers een groot areaal Statice hadden geplant en die voor een belangrijk deel naar de vei lingen in Nederland stuurden. Gevolg: bij het grote aanbod blauwe irissen kwamen nu ook nog eens deze blauwe bloemen. Toen liet de bloemenhandel het helemaal blauw-blauw en betaalde voor allebei wei nig of niets. Daar zijn zowel de irissente lers als de producenten van Statice van geschrokken. Gevolg: het nu geringere aanbod van irissen wordt de laatste maan den opgenomen tegen zeer goede prijzen en ook de aanvoer van Statice is bedui dend minder dan vorig jaar. Men fluistert dat de oppervlakte van deze bloem in Is raël met niet minder dan 40% is vermin derd. Van irissen is nu in totaal 951 ha op geplant (vorig jaar bijna 100 bunder). Een behoorlijke krimp dus. Hoe eenzijdig het assortiment is blijkt uit het feit dat twee cultivars ruim 700 ha in beslag nemen. De helderblauwe Ideal is al goed voor 357 ha en de paarsblauwe Prof. Blaauw voor 352 bunder. Alleen Purple Sensation (23 ha), White Wedgwood (25 ha) en Hildegarda (29 ha) doen nog een klein beetje mee, maar de rest stelt qua oppervlakte niet zo veel voor. Al moeten we hier aan toevoe gen dat het areaal van o.m. de gele Sym phony (10 ha) met opzet beperkt wordt gehouden. Dat kan omdat deze iris in een pool zit en de leden zich verplichten het areaal binnen de perken te houden Men voelt niets voor massateelt tegen lage prij zen!

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11