Ill Hill JU Nieuwe Auto? Betere controle op aktiviteiten 'Amicales' lDreampop-festival in een marathon met twaalf nationale orkesten Grote Zuster Theodorique nam afscheid van de Warmondse Hummelburcht =r'rima voorstelling fan Fratstheater "Hollands won eerste Indrukwekkend concert Massada qiiAD/REGIO leidse courant VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 PAGINA 5 .AAIEND SPEKTAKEL OP 5 MEI IN LEIDSE GROENOORDHALLEN )e Leidse Groenoordhallen uilen maandag 5 mei, op bevrijdingsdag dus dek je dan naar de hele dag op de jrondvesten staan te schudden inder het daverend geweld van iet veel zo niet alles Dreampop-Festival tan980. Van 's morgens elf tot oerj avonds elf uur is er het koonstante optreden van twaalf ste?ederlandse top-poporkesten. u Als dat geen droomspektakel wordt, zou ik het niet meer weten. Nationale happening, met Dreampop dus in een twaalf- urige marathon. Het geweld zal ondersteund worden door 98.000 watt licht en 15.000 watt geluid. De technische gein die hier tegen de groepsprodukties aan wordt gesmeten dient om het echte „plaatgeluid" in de Groenoordhallen te benaderen. Dat is een geweldige opgave, maar de jongens die het festival in elkaar moeten zetten weten nu eenmaal, dat de Groenoordhal fantastisch is en akoestisch ook goed kan zijn. De orkesten doen hun verrichtingen op een podium van 320 vierkante meter. Daar zul je niet zo gauw van af donderen. En wie zijn het dan wel, op Adventures, Sweet D'Buster, Phoney The Hardcore, Margriet Eshuis Band, Vitesse, Houseband, Massada, Kayak, Flavium, Diesel en als verdovende klap op de vuurpijl Herman Brood His Wild Romance. Vorig jaar trok het Dreampop-festival in Roosendaal 10.000 liefhebbers; in de Groenoordhallen worden er 12.000 verwacht. Ga daar maar eens aanstaan. 5 mei Nou, dat zijn Cheyenne, New Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur, kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. )V£hefkok Jan Hollands bij drie scho- lidPIs (de hazerug was al afgevoerd, ofdmdat daar de aardigheid vanaf ist/as) met in het midden de be loonde gevulde duifjes. Ihefkok Jan Hollands van het A.C. wegrestaurant ^leiderdorp kan er wat-van. Samen met sous-chef L. Vos stuurde hij vier kostelijke schotels op naar en£n show in het noorden, waar ih Zuidlaren jaarlijks Salon Culinaire wordt gehouden en tientallen Geukenmeesters (deze keer waren het 96 erlbelnemers) zich in het strijdperk begeven om p^kaar met opgemaakte schalen de loef af te steken. !^efin Hollands heeft zoiets al een keer of vier gedaan, '66jel ook in de prijsjes, maar nu was het echt goed weaak. In het culinaire gevecht om de Bernhard trofee jpfon Hollands de eerste prijs in de afdeling '"gevogelte met een schotel gevulde duifjes, die "Overigens hulpeloos de pootjes omhoog staken als )'68redebrengertjes, met in de buurt de vijf olympische ior ringen in gelei. Jan Hollands vroeg me gisteren dan ook; „voelt u de fijne nuance De overige drie schotels, die de argeloze beschouwer het water in de mond brengen, waren gevulde reerug, een visschotel, genaamd „Droom van een visser" en gevulde hazerug. Twee schotels van De Vos en twee van Hollands, waarbij de gevulde duifjes gehonoreerd werden. Je kunt niet alles tegelijk wensen en een ander moet ook de kans krijgen in de vis- en wildklasse. Jan Hollands (37): „We doen ons best, hè. Toch is het leuk, als je tussen collega's van grote zaken, zoals het Hilton, Sheraton, Victoria hotel, noem maar een stel reuzen op, zo'n succesje kunt behalen als kok van een restaurantje dat aan de weg timmert. Het doet een mens goed als die lui het tegen je moeten afleggen". Volgend jaar weer zoiets Hollands zou er niet tegenop zien, maar je moet niet denken dat je aan het winnen kunt blijven. Trouwens er gaat een massa tijd en moeite in zitten met die pronkende schotels. Vandaag is het bekeken voor de Grote Zuster. Het kleuteronderwijs zal het voortaan zonder haar moeten doen. Nog even was het groot feest, waar al de kinderen van de Grote Zuster aan mee deden. Zuster Theodorique want om haar gaat het hier besluit op de kleuterschool Hummelburcht in Warmond haar carrière. Vijfentwintig jaar heeft ze het kleuteronderwijs krachtig en met blijdschap gediend. Het was geen aaneengesloten tijdperk, want ertussen door had zuster Theodorique nog andere beslommeringen onder haar destijds nog in zwang zijnde kap. De jeugdige drukte om haar heen is morgen verstomd en daar zal deze religieuze, die door haar kleuters in Warmond steeds de Grote Zuster werd genoemd omdat ze niet over het hoofd gezien kon worden, nog wel aan moeten wennen. Zuster Theodorique begon haar loopbaan in het Westfriese plaatsje Wognum. Al twee jaar later werd zij benoemd als hoofdleidster in Zuidermeer en in 1956 vertrok de zuster naar Aerdenhout. Van 1959 tot 1964 liet ze het onderwijs voor wat het was en kreeg Zuster Theodorique temidden van de jeugdige drukte. ze een geheel andere taak toebedeeld. Vijf jaar lang was zuster Theodorique namelijk overste van het zusterklooster dat bij het toenmalige klein-seminarie Hageveld in Heemstede was ingedeeld. Daar gaf zij moederlijke leiding aan drieëntwintig mede-zusters die met elkaar belast waren met het „onderhoud" van het seminarie en met de materiële verzorging, de voeding en de bewassing van meer dan vierhonderd studerende klein- seminaristen en ongeveer dertig leraren in die nadagen van Hageveld. Eigenlijk vond ze het helemaal niet zo vreselijk erg toen ze moeder-overste af was, want ze kon regelrecht weer het kleuteronderwijs instappen. Deze keer was het Warmond. Zuster Theodorique was zo blij als wat met dat hoofdleidsterschap, ook al zat ze met de kinderen in een niet al te riante behuizing. De kleuterschool was toen nog ondergebracht in De Burcht, een oud gebouw dat voor goed kleuteronderwijs niet meer geschikt was. Met veel voldoening gingen zuster Theodorique (die gaandeweg de Grote Zuster werd) en haar hele hebben en houden over naar de nieuwe kleuterschool aan de Herenweg. Ook hier bleven de kleuters in hun „burcht", al was het er veel vriendelijker op geworden in die „Hummelburcht". Hier kon de Grote Zuster zich helemaal met graagte en grote geestdrift wijden aan de begeleiding van de kleuters op weg naar de lagere school. De veranderingen in het onderwijs die op gang waren gekomen hebben steeds haar volle belangstelling gehad en ze kon zich van harte verplaatsen in het bevorderen van de integratie van het kleuter en basisonderwijs. Grote Zuster Theodorique is vandaag uitgeluid en in een welverdiend feestelijk zonnetje gezet. De kleuters waren door het dolle en hadden het grootste plezier. Later in de middag waren de ouderen aan de beurt om op een receptie in de Hummelburcht de zuster te bedanken en haar nog een rijk verder leven toe te wensen. fijpEN Het Gro- e, ;se 'amateurgezel- e ip Fratstheater heeft tijd haar voorstelling r64tor, ou les enfants ^txmvoir" zich reeds ;enje bekendheid ver- r Wen. En terecht, de Bep laat een uitsteken- ien opvoering zien, zo legisteravond in het Reeds eerder deze ind was in dit thea- het stuk te zien ge weest in een Nederland se bewerking. De thema tiek zoals de toneelgroep die had gezien was toen simpeler en eenduidig vorm gegeven. In de in terpretatie van het Fratstheater is de the matiek complexer, er worden meer accenten gelegd en dingen en per sonages kunnen meer duidig zijn (b.v. Mme Mortemart). ADVERTENTIE Autonieuws, verder in dit blad. Plus: Nieuws over de unieke waarborg op onderhoudskostea Ditzelfde geldt voor het decor en de kostume ring. Deze zijn op subtie le wijze betekenisvol. De spelprestaties zijn van hoog, niveau, en zorgen ervoor dat' het stuk ook voor mensen die het Frans niet zo goed machtig zijn, zoals ikzelf, boeiend blijft. Het samenspel is goed alsook tekstkennis en tekstbehande ling. Bij de regie is men ervan uitgegaan dat het toneelbeeld dynamisch moet zijn; dit is voor het grootste gedeelte in derdaad het geval. De spelers bewegen soepel en ongedwon gen over het toneel, en in overeenstemming met wat de tekst aangeeft. Een enkele keer wordt het wat teveel van het goede, en ontstaan er on rustige renpartijen. Feit is daarbij wel dat gedurende een vrij lange tijd alle personages op het toneel aanwezig zijn, die alle een inbreng in het spel hebben. Zoals gezegd waren de spel prestaties uitstekend, met Re- née Menting (Esther Magneau) als duidelijke uitschieter. Vic tor werd in deze voorstelling op geheel andere wijze gestalte gegeven dan in die van de Spelgroep. Victor is hier niet slechts de onschuldige en on bevangen toeschouwer, maar speelt zijn eigen spelletje om de volwassenen van hun stuk te brengen. „Victor" is een gelukkig en in teressant experiment van het Lak geweest. Beide (amateur- )voorstellingen waren van hoog niveau en hadden geheel eigen accenten en uitwerk ingen. JACQUELINE MAHIEU LEIDEN Ondertrouwd: C. N. M. A. van Amstel en D. A. van Doorn; J. P. Bakker en E. Sllgcher; J. J. van Be- kkum en J. W. Muider; E. B. Bellaard en A. H. Vermeer; G. A. W. Bos en Y. J. M. van der Mee; G. Dreef en M. van Eek; L. F. Gabel en E. M. C. C. van Schalk; H. D. van Gelderen en S. B. M. A. de Kuijper; A. Hesmerg en W. van Klaarbergen; G. J. Kranen burg en M. C. de Water; J. R. Melle- ma en M. Mojet; J. Noppe en K. Be- nabderrahmane; W. H. Oosten en J. de Jong; C. M. P. Rozendaal en I. J. Kempees; H. van RIJssen en M. T. Moll; W. M. van der Steen en C. C. A. Kloek; J. P. M. Thljssen en T. van Houten; M. Vink en M. M. Mieloo; J. J. Wannlnkhof en M. J. de Jager; C. Wolters en T. E. Keiler. Gehuwd: A. P. Smits en C. B. Lie Sam Foek. Geboren: Sabrina d.v. J. van der Walle en M. Haneveer; Marjolein Ni- colet d.v. M. H. M. Verbrugge en J. E. de Koning; Johannes Hendrik Corne lls z.v. J. C. van Oosten en H. M. H. M. Veerman; Oscar Niels z.v. H. C. A. M. Fransen en C. A. Booms; Bastlaan z.v. A. van Beelen en M. C. P. van Gils; Rutger Martlnus z.v. M. M. Ver- sluljs en J. R. M. Overduln; Teunis z.v. R. L. de Mooij en A. van Duljven- bode; Jolanda d.v. W. van Duljn en T. Schaap; Nancy Eduardina Christina d.v. J. J. Reijken en L. E. J. de Poor ter; Marlnus z.v. W. Berkhelj en A. van Beelen; Bastiaan Marinus Adria- nus z.v. H. Roest en H. J. van Meel; Mleke d.v. T. A. Kortekaas en M. J. Blitterswljk; Annetje Angela d.v. C. Sip en A. C. Engel; Christlaan Jozef z.v. A. H. J. van den Brink en G. A. Wijngaard; Latifa d.v. A. Attaf en D. Bounoua; Jolanda d.v. H. Merts en D. Overleden: G. D. van der Henst, geb. 27 okt. 1908 man; J. de Graaf geb. 1 jan. 1897 echtg. van T. Zitman; J. H. Ju geb. 15 okt. 1895 geh. gew. met C. J. van der Wilk; J. C. van Westen geb. 25 jan. 1924 echtg. van A. J. De Graaf: J. van Dorp geb. 1 lan. 1921 man; L. VroiijK geb. 9 febr. 1980 zoon; G. van der MelJ geb. 23 febr. 1910 man; B. Oudshoorn geb. 24 nov. 1915 man. LINKSE PARTIJEN EN BELANGENGROEPERINGEN IN OPEN BRIEF: LEIDEN Een aantal linkse partijen en een groot aantal be langengroeperingen hebben in een open brief hun ongenoegen geuit over het optreden van leden van de 'Amicales' tijdens een op donderdag 21 februari gehouden informatie-avond over de lande lijke Polisario-aktie. De 'Amica les' is een organisatie die door het Marokkaanse regime wordt ge steund om het doen en laten van de Marokkanen in Nederland te controleren. De politieke partijen en de belangengroeperingen eisen in de open brief dat er door de re gering duidelijke stappen onder nomen worden om tot een betere controle op fascistoïde verenigin gen zoals 'Amicales' te komen. Op de betreffende bijeenkomst, waar over vluchtelingen in West Sahara werd ge sproken en waar steun voor deze mensen werd gevraagd, werd na enige tijd de dis cussie onmogelijk gemaakt door de akties van 'Amicales'. Voorlichtingsmateriaal werd vernield en meegenomen. De Ni- vob-spreker werd bedreigd en er werd een ruit ingegooid. Gezien de dreiging die uitging van deze ordeverstoring werd de afgelopen zaterdag te houden collekte voor de Saharavluchtelingen afgelast. In de brief spreken de groepen hun ont zetting uit over deze aantasting van twee grondrechten, namelijk die van vrije in formatie en vrije vergadering. Dat dit kan gebeuren door toedoen van een door een buitenlandse mogendheid gestimuleerde vereniging is voor de briefschrijvers on toelaatbaar. De linkse politieke partijen en de andere belangengroeperingen steunen daarom de dinsdagavond 4 maart om 19.30 uur op het Stadhuisplein te houden pro testdemonstratie tegen deze aantasting van de democratie. Verder steunen zij de herhaling van de informatie-ayond, die direct na de demonstratie om 20.00 uur in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Brees- traat 66 plaats vindt. Voorts vragen zij eenieder alsnog een geldelijke bijdrage te storten voor de vluchtelingen in de Saha ra op giro 3704961. LEIDEN Het optre den van Massada gister avond in een goedgevul de Stadsgehoorzaal heeft duidelijk laten blijken dat de onlangs uitge voerde wijziging in de bezetting de band alleen maar goed beeft gedaan. Het geluid is een stuk steviger geworden en zit veel hechter in elkaar. Vooral gitarist Rudy nadrukkelijk stempel op het geluid van de band. Rudy de en Vitesse, heeft een duidelijk heaviër sound dan de onlangs vertrokken Chris Lantul. De band is levendiger geworden en er wordt meer geswingd op het podium hetgeen aansteke lijk op het publiek werkt. De kwaliteiten van de oude band leden zijn uiteraard ook niet uit te vlakken en percussiespe cialist Zeht Mustamu blijft nog immer voor het specifieke la- tin-geluid van Massada zorgen. Behalve de uitstekende num mers als 'Impuls of Rythm', 'Arumbai', 'Sageru', 'I never had a love like this before' en de nieuwe singel 'Feeling Lo nely', werd ook de nodige aan dacht aan het visuele aspect van de band besteed. -Grote steekvlammen en Bengaals vuur gaven het optreden een erotisch tintje.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5