Zoeterwoudse raad wil winkelcentrum in dorpskern Nieuwe Auto? „Wees hier all wegenbouwer welzijns werker" Alphense raad niet akkoord met plannen voor Zegerplas Madonna kwestie nog niet in raad Huidig bestuur oudervereniging Ashramcollege rechtsongeldig Winter- concert St. Jans Fanfare REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 PAGIl/ ALLEEN PROGRESSIEVEN STRIBBELEN TEGEN ZOETERWOUDE met tien stemmen vóór en de drie van de PZ-fractie tégen is gisteravond het bestemmingsplan „Dorpskern" aangenomen. Dit bete kent echter niet dat deze week al de eerste paal de grond in zal gaan voor het winkelcentrumpje dat op het open terrein tegenover de N. H. kerk gepro jecteerd is en dat het belangrijkste on derdeel van het bestemmingsplan vormt. Dat zal helemaal afhangen van de bedoelingen die de ondertekenaars van een bezwaarschrift hebben. De acht ondertekenaars, die uit de pro gressieve hoek afkomstig zijn, kunnen de bouw van de winkels voor ongeveer vier 1'aar vertragen als zij beroep blijven aante kenen tot aan de Kroon toe. Dat dit recht streeks tegen de verlangens van een aan tal Zoeterwoudse middenstanders ingaat probeerde niet alleen Van der Geest (CDA) duidelijk te maken, maar vooral ook woordvoerder van een zestal winke liers, de heer Martien Berg. Toen Berg na de raadsvergadering gelegenheid kreeg om te spreken, drong hij sterk bij de pro gressieven aan om niet met hun bezwaar schrift in beroep te gaan. Hoewel de ach terban van PZ indiener van de motie is, zegde fractievoorzitter Kees Straver toe dat van de PZ-fractie nu geen tegenstand meer te vrezen valt. Voordat het tot stemming kon komen, werd door de verschillende fracties uit voerig op het winkelcentrum ingegaan. Uit de bewoordingen van PZ-woordvoer- der Straver bleek dat men er nog steeds van overtuigd is dat de meerderheid van de Zoeterwoudenaren tegen een winkel centrum is. De enquête uit 1975 die dit volgens PZ uitwees, werd door wethouder Maan als niet wetenschappelijk verant woord bestempeld. Een hearing over dit onderwerp had veel duidelijkheid kunnen verschaffen, aldus Straver. Ook noemde PZ een winkelcentrum op de gekozen plaats een ontsiering. Verder staat, van wege de hoge grondprijs van 400 gulden per vierkante meter, de economische haalbaarheid voor Zoeterwoudse midden standers nog te bezien. Bovendien is het tekort niet 371.000 gulden, maar moet ei genlijk ook de rijksbijdrage van 190.000 gulden hierbij opgeteld worden, zodat de gemeenschap 561.000 gulden aan het win kelcentrum bij moet dragen. Voor bijna het zelfde bedrag kunnen bejaarden- of andere kleine woningen op dit stukje grond gerealiseerd worden, besloot Stra ver zijn bezwaren. Koos v.d. Geest (CDA) toonde zich vooral blij met de wijzigingen die zich ten op zichte van een ouder plan hebben voorge daan. Een bedrijfsvloeroppervlakte van 900 m2 is veel beter in overeenstemming met de grootte van Zoeterwoude dan de 1350 m2 waar eerden over gesproken is. Ook benadrukte hij dat met de belangstel ling van de Zoeterwoudse ondernemers- wereld deze ruimte al nagenoeg opgevuld is, een reden temeer om de plannen te steunen. Wel toonde Van der Geest zich bezorgd over het uitstervingsbeleid van winkels op het Watertje. Besloten is om het karakter van 't Watertje te behouden en daar horen ook de winkels bij merkte hij op. Wethouder Van der Heijden kon op een vraag van Van der Geest over de belang stelling van de PTT voor ruimte voor een nieuw postkantoor in het plan positief antwoorden. Tijdens een op 18 februari gehouden gesprek toonde men nog steeds erg veel belangstelling, aldus de wethou der. Na overleg met zijn fractie besloot Van der Geest om zijn voorstel om aan het pand Dorpsstraat 3840 een bestem ming detailhandel/woonruimte te geven, in te trekken. Michielsen van de WD toonde zich voor al teleurgesteld in PZ omdat zij het win kelcentrum alleen al op politieke gronden afwijzen. De dreiging om met het uit deze hoek afkomstige bezwaarschrift in beroep te gaan werd door Michielsen dan ook be titeld als „regelrechte dictatuur van de minderheid". Als er behoefte bestaat aan een winkelcentrum, dan moet dit er ook komen was zijn standpunt. De reparatie van een aantal vakken van de tennisbanen aan de Nieuwe weg zal 11.600 gulden gaan kosten. Omdat twee jaar geleden ook al een dergelijk bedrag voor de reparatie moest worden uitgege ven, stelde Straver voor om een aantal sloten af te dammen en dan de grondwa terstand kunstmatig omhoog te brengen. Ook Engelkes en Van der Heijden voel den veel voor een onderzoek om uit te maken of de lage waterstand inderdaad de veroorzaker van de verzakkingen is. Daarna zal overleg met het waterschap „de Ommedijck" over deze kwestie plaats vinden. De gesloten verklaring voor de Westeind- seweg tijdens uren dat de scholen begin nen of uitgaan, werd gisteravond ook, weer aangepast. Allereerst geldt het rij verbod niet voor fietsers en de uren dat ander verkeer nu niet van de Westeindse- weg gebruik mag maken zijn op schoolda gen van 8.30—8.45 uur, 11.45—12.30 uur, 13.1513.30 uur en 15.3015.45 uur. Hier mede legt de gemeente een protestbrief van bewoners van de Westeindseweg te gen de gesloten verklaring min of meer naast zich neer. Burgemeester Paats (links) overhandigt de petitie aan iCamerlid Van der Doef. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN meester toe de overige commissieleden RIJN „Wij vragen u met klem. Wees van de wensen van Alphen op de hoog te te zullen stellen. „Ik kan u echter niets beloven", aldus Van der Doef, die BURGEMEESTER PAATS TEGEN KAMERLEDEN OVER RIJKSWEG 11: hier als wegenbouwer welzijnswerker. Er werd gedacht aan acties. We hebben gezegd, geen acties. Laten we nog één daarvoor begrip vond bij Van Paats. keer onze argumenten aan u voorhou- „Wij waarderen uw moeite zeer", aldus den". Met deze woorden bood burge- de burgemeester meester M. Paats van Alphen gister middag bij de Tweede Kamer een peti tie aan voor de snelle aanleg van rijks weg 11 rond de bebouwde kom om daarmee te verkeersoverlast van rijks- In de petitie ondertekend door het ge meentebestuur van Alphen, de fracties van CDA, VVD, PvdA D'66 alsmede de actiecomite's Hef tot Havenbrug en Prins weg 211, die dwars door het centrum Hendrikstraat - Hazeveld, wordt met loopt, te verhelpen. Het PvdA Kamer- name de grote overlast van het verkeer lid Van der Doef, die namens de bijzon- voor de binnenstad van Alphen uit de dere Kamercommissie voor het struc- doeken gedaan. Per dag passeren gemid- tuurschema verkeer en vervoer en het deld 14.000 auto's door het centrum, waar- meerjarenprogramma personenver- van 18 procent vrachtverkeer. Dit is èen voer, de petitie aannam, zei de burge- auto per twee en een halve seconde. Dit Explosie bij brand Meer dan een halve ton schade Is gisteren aangericht bij een brand in de schuur van de familiè Rijnsburger aan de Middelweg in Alphen. Tijdens de bluswerkzaamheden explodeerden een zuurstof- en een acytileenfles waardoor talrijke ruiten van een nabijgelegen pand sneuvelden. Ook ruiten van caravans die achter de schuur in kassen zijn gestald, werden vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand brak uit op een moment dat niemand in de schuur aanwezig was. De oorzaak is niet bekend. De Middelweg is gelegen in een Alphense enclave, die alleen via Woubrugge te bereiken is. De brandweer van Woubrugge verrichtte dan ook de buswerkzaamheden. Door doortastend optreden wist men overslaan van het vuur te voorkomen. Op de foto restanten van de uitgebrande schuur. betekent niet alleen een ononderbrf stroom van geluid maar ook van stan! gevaar, met name door het vervoerj chemische stoffen. In het vooijaar ko, daar nog eens tienduizenden toeristeij „Ondergetekenden dringen er bij u klem op aan te bevorderen dat rijk* 11 tenminste rond Alphen op korte mijn wordt aangelegd aldus de pe In het meerjarenprogramma personer voer is de aanleg van één extra rij. tussen Leiden en Alphen voor 1984 zien. De rest van de weg tot Bodegif zal na 1984 aan bod komen. Pas bij aa van dit tweede deel zal de totale rond rond de gemeente klaar zijn.„Als dat i rond 1985 is zijn wij tevreden", aldus» Paats. Geslaagde beroepen- dag in De Does Brandweerlieden, warme bakkers, computer deskundigen, drukkers, wegenwachters, goudsmit, electricien, pedicure, kaasmaker,en vele anderen. Kortom talrijke beroepen waren gisteren vertegenwoordigd op de beroepen- manifestatie van de lagere school De Does in Hoogmade. Leerlingen van de school en hun ouders, maar ook veel belangstellenden van andere scholen uit de regio waren naar de Van Alcmaerlaan gekomen om een voorproefje te krijgen van mogelijke latere beroepen. Zowel de lagere school als de kleuterschool waren voor de manifestatie vrijgemaakt, inspirator - hoofdonderwijzer J. van Ouwerkerk kan terugblikken op een geslaagd evenement. „PVDA WAARSCHUWT VOOR NETHEIDSSYNDROOM" ALPHEN AAN DEN RIJN. Ondanks aandrin gen van het college van burgemeester en wet houders, kon gistera vond de raad nog niet akkoord gaan met het voorstel om een bedrag van 230.000,- beschik baar te stellen om lig plaatsen aan te leggen in de Zegerplas. De me ningen liepen ver uiteen tussen diverse partijen. De PvdA drong er bij de raad op aan, de Zegerplas een gezel lig vaarwater te houden voor het gehele gezin. Vooral dient hierbij de nadruk te liggen op jeugd die tenslotte over een smalle beurs beschikt. PvdA- raadslid G. Blaauw was van mening dat jongeren met een klein bootje ook recreatie moest kunnen worden gebo den in de Zegerplas. Soms - al dus het raadslid kan zo'n boo tje de enige recreatie zijn, waarover men beschikt. Een ligplaats voor het „grotere" werk was hier dan ook niet op ziin plaats. Voorts vond Blaauw dat de kosten ervan te hoog waren en dat de raad te veel wilde regelen waardoor de plas straks als een steriel gebied zou kunnen worden be stempeld waar het ongezellig toeven zou zijn. Wethouder Van Leeuwen bestreed deze mening en deelde mee dat van de Zegerplas beslist geen ste riele zaak zou worden ge maakt, maar dat er wel maat regelen diende te worden ge nomen. De aanleg van de ligplaatsen zag de wethouder als onver mijdelijk om degeneratie van de plas te voorkomen. Ook vond hij dat de ingreep moest worden uitgevoerd om aan de huidige wanordelijke situatie in de insteekhaven nabij de Edelsteensingel een einde te maken. Tenslotte deelde de wethouder mee dat ook de lengte van de schepen gelimi teerd moest worden tot vijf meter. Het argument voor deze maatregel ligt in het ge geven dat het insteken anders uiterlijk moeilijk wordt. Een reglement om ordenend te kunnen optreden, zonder daarbij het plezier van de re creatiezoekers te bederven, is onvermijdelijk, aldus de wet houder. Deze vond bij raadslid Van As (VVD) geen weer stand. Van As meende dat het voorstel kon worden aangeno men. Deze echter bleek alleen te staan in zijn mening. Ook de PCA had moeite met het klakkeloos accepteren van het ALPHEN AAN DEN RIJN De kwestie van het jon gerencentrum Madonna waarbij jongeren op de vuist gingen met politieagenten die bezetting van het ge meentehuis wilden voorkomen, dreigt een slepende kwestie te worden. Ook gisteravond wilde de raad zich (nog) niet bezighouden met de zaak. VVD-fractievoorzitter Den Daas drong aan op spoed en verklaarde dat de vechtpartij door zijn fractie hoog werd opgenomen. Het raadslid vond dan ook dat dit punt best kon worden besproken, ook al zou dit buiten de agenda om zijn geweest. Burgemeester Paats deelde hierop mede dat de zaak nog niet kon worden besproken daar „er nog en kele gesprekken zouden plaatsvinden." Binnenkort zou een gesprek plaatsvinden tussen de burgemeester en politie terwijl voorts nog een gesprek op bestuurlijk niveau zou volgen. Hierbij zouden jeugdraadvoorzitter W. Fröling en bestuursleden van Madonna aanwezig zijn. De meerder heid van de raad kon meegaan in het advies van de voor zitter om een eventuele bespreking van dit onderwerp uit te stellen tot na de genoemde ontmoetingen tussen de be trokken partijen. voorstel. Tenslotte werd met de hoogte van de investering ook de prijzen van de ligplaat sen bepaald, aldus raadslid Waagmeester. Ook vond deze, evenals PvdA-raadslid Blaauw, dat de kleine bootjes niet over het hoofd mochten worden gezien terwijl hij waarschuwde tegen een ne- theidsssyndroom, maar dat de „grote troep die zich in en rond de Zegerplas bevond, toch wel met spoed moest wor den opgeruimd". Wederom vond de liberale partij weinig weerklank bij mederaadsle den. CDA-woordvoerder J. Bijl be nadrukte dat zijn partij van mening was dat de investering zo laag mogelijk diende te worden gehouden, daar dit ten goede kwam aan de hoogte van de ligplaatsen en dus van de gebruikers en recreanten van het Alphense meer. Ter loops meende hij dat een kos- tencalculatie van de dienst O- penbare Werken nogal eens te ver gaat en zeer hoog uitvalt. De heer Bijl meende dat eerst maar eens moest worden be keken of het allemaal niet goedkoper kon. Ook hij sprong in de bres voor de waterlief hebber met het kleine bootje. Wethouder Van Leeuwen drong met klem aan op een spoedige .besluitvorming daar de zaak al meerdere .malen vooruit is geschoven. Hij kon echter niet voorkomen dat de investering eerst nog eens in de commissie openbare wer ken zal worden besproken. Een teleurstelling voor de ver antwoordelijke wethouder die nog eens benadrukte dat met zekerheid kon worden gesteld dat de Zegerplas ziin charme beslist niet zou verliezen met de ingreep. PCA en D'66 n officieel uit elkaar ALPHEN AAN DEN R Gebrek aan leidersc zich onttrekken aan vei woordelijkheid en zich gedragen als een „echte"* liticus. Deze weinig lové woorden kreeg raadslid9' van Geest naar het hoofdl slingerd, tijdens de gist, vond gehouden gemeey raadsvergadering. De „waardering" werd g door PCA-raadslid C. Waagmeester, die inging ol door Van Geest uigespro verklaring inzake het uitf vallen van het samen# kingsverband tussen PPR en D'66. Van G* meende dat de uit dit vertjj voortkomende Progress! Combinatie Alphen (P.C niet levensvatbaar' kon daar tijdens het tweejarige? staan is gebleken dat D'66j partij van Van Geest) wea inbreng had. Van Geest my dat zijn partij haar politi» mening te weinig kon ui Het hierdoor afgelopen getf aan inspiratie bij de D'69 den bemoeilijkte daardoor functioneren van Van Gl als lid van de Alphense r meenteraad. Van Geest digde hiermee officieel aan D'66 zich heeft losgem* van de PCA en meende zijn partij zelfstandig n kunnen opereren. Raadslid Waagmeester nam woorden van zijn college v in dank af en benadrukte zijn antwoord dat de sch van de scheiding niet bij L PCA lag. Hij verweet r Geest politieke onkunde, der andere door zich te 4 houden van stemming tij^ een kortgeleden ledenverga ring waarin de scheiding jj sloten werd. Waagmeester P treurde de gang van zakeni welke mening hij door T Geest gesteund werd. Bé raadsleden waren van men dat de nu ontstane situatie r de wens van de kiezers wai de laatstgehouden verkiei' gen. Ij HUVtHltNIIC Autonieuws, verder in dit blad. Plus: Nieuws over de unieke waarborg op onderhoudskosten. ZOETERWOUDE De St Jans Fanfare zal morgen haar tweede winterconcert geven. Vanaf 8.15 uur zal men o.l.v. dirigent J. Meij het bekende licht klassieke repertoire ten gehore brengen. Ook de mo derne muziek komt in het con cert, dat ongeveer een uur zal duren, weer aan bod. Daar naast zijn enkele nieuwe num mers ingestudeerd zoals de Marathon Mars, American Folk Suite, La Gracia de Dios, Trumpet Filigree, Pavane in Blue en de bekende carnavals- schlager Het Brabantse Land. In de pauze zal er een loterij plaats vinden, terwijl daarna de avond voortgezet wordt met afwisselend muziek van „The Sweet Wood Dixie Stom- pers" onder leiding van Jos Paardekooper en van de disco „American Sound". Donateurs hebben voor deze gecombi neerde concert- en dansavond, op vertoon van kaart gratis toegang. Overigens is de Fanfare ook op andere gebieden de komen de weken bijzonder actief. Hoogtepunt zullen ongetwij feld de radio-opnamen in de Nederlands Hervormde Kerk op 8 maart vormen. Van 12 tot 6 uur wordt op de gevoelige band gezet, wat al wekenlang ingestudeerd is. Wanneer de uitzending voor de KRO radio zal plaats vinden is nog niet bekend. Ook de halfjaarlijkse lompenactie staat deze maand op het programma. Op zater dag 29 maart zullen alle lorren en oud papier door leden van de St Jans Fanfare aan de deur opgehaald worden. Op de Algemene Ledenvergadering, die op 14 januari heeft plaats tevonden, is de plaats van Jos traathof in het bestuur over genomen door Carla Botman. Als nieuw bestuurlid trad D. van Pijlen toe. NEDERLANDS KATHOLIEKE SCHOOLRAAD: ALPHEN AAN DEN RIJN Het inte- rimbestuur van de Ashram- oudervere niging, dat 29 januari 1980 met grote meerderheid in een vergadering werd gekozen, is rechtsongeldig en kan dus niet als zodanig optreden. Tot deze con clusie komt de Nederlandse Katholie ke Schoolraad (NKSR) na bestudering van de 15 januari aangeboden statuten. Voorts is de NKSR van mening dat het bestuur van de Katholieke Stichting Ashramcollege een "voldoende zorg vuldige afweging" heeft gemaakt bij de beslissing de minister te verzoeken het Middenschoolexperiment, dat 1 au gustus 1980 zou moeten starten, een Jaar uit te stellen. Het jnterim-bestuur van de oudervereni ging volgde het voormalige ouderbestuur (dat de statuten heeft ingediend) op nadat deze had gekozen voor het uitstel van het Middenschoolexperiment met één jaar. Een overweldigende meerderheid van de ouders was het oneens met deze steun aan het stichtingsbestuur van het Ashramcol lege. Ondermeer het onzorgvuldig tewerk gaan door steun te verlenen zonder de ou ders daarin te kennen, gaf op de bewuste vergaderavond aanleiding om een motie van wantrouwen in te dienen die het haalde. Het interimbestuur bood zich aan bij de ouders met de zekerheid dat zij wel het middenschoolexperiment per 1 augus tus 1980 willen laten doorgaan. In een brief aan het interimbestuur van de oudervereniging stelt het NKSR: "Het van start gaan van de Middenschool is niet enkel afhankelijk van het onderwijs kundig daarvoor gereed zijn, hetgeen naar ons is gebleken kan worden geacht geval te zijn, doch is evenzeer afhankel van een overeenstemming in het Sen Experimenteer Plan (SEP) omtrent del dentiteit van de school en het niet rul aanwezig zijn van de conflictsituatie! school". Over de hoofden van basisscj len die zich achter het van start gaan I het Middenschool-experiment per 1 I gustus 1980 hebben gesteld schrijft I NKSR, dat de schoolhoofden zich wel waar achter dit voornemen hebben I plaatst maar dat zij zich in het verlel negatief hebben uitgelaten omtrent zar als de identiteit, de conflictsituatie aan' school en het geestelijk klimaat. F KNSR hoopt dat gedurende het ex voorbereidingsjaar de faciliteiten op j huidige niveau gehandhaafd zullen w den

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4