Nieuwe Auto? Kerkvoogdij Marekerk verhindert particuliere restauratie Stichting „Onder de Pannen is teleurgesteld in gemeente Bedelaarsopera bi j Sch o u wb urgjubileum STAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 PAGINA 3 ALLES DRAAIT OM VROEGERE WATERPLAATS LEIDEN „Kerkbezoekers mogen tegen mijn muur hun fiets plaatsen, automo bilisten mogen voor mijn raam hun wagen parkeren, de post uit de buurt wordt hier op het kerkterrein vlak voor mijn neus in de brie venbus gestopt, alle wij- knieuws uit Maredorp kan men in de glazen vitrine te il genover mijn deur lezen. Dat mag allemaal. Kortom: je zou zeggen dat het terrein van de Marekerk voor ie dereen openbaar is. Nou, dat is het ook, behalve dan voor mij. Ik mag het kerk terrein niet op. Het recht tot overpad is mij door de kerkvoogdij van de Neder lands hervormde gemeente ontzegd. Hooguit mag ik er misschien een brief posten, maar voor de rest is het voor mij verboden grondge bied. Als enige bewoner van Leiden mag ik hier niet met mijn fiets overheen om hem achter in mijn berging te stallen. Ik heb de deur van het hok moeten vergrende len. Mijn ramen die op het kerkterrein uitzien mogen op straffe van een dwang som niet worden geopend. Die ruiten moeten overi gens van ondoorzichtig glas zijn. Ik mag er niet door kijken. Dat is wel een beet je vreemd hè? Zeg maar dat het ronduit belachelijk is." Kassenbouwer H. Knaap zegt er steeds minder van te be grijpen. Over de beweegrede nen van de kerkvoogdij van de Nederlands hervormde ge meente in Leiden tast hij in het volstrekte duister. Sinds de aankoop in 1976 van het nu bijna gerestaureerde pand je wordt het hem door de kerkvoogdij blijkbaar onmo gelijk gemaakt zijn door de gemeente goedgekeurde bouwplannen voor het pand naar wens uit te voeren. Het uit de 17e eeuw daterende fraaie monumentje staat de Marekerk kennelijk in de weg, zo denkt Knaap. „Maar waarom?" Het is hem een raadsel. Knaap kocht zijn pand vier jaar geleden. Bij de aankoop van het toen nog zeer bouw vallige woninkje wist hij niet dat het om een monument ging. De afdeling Grondzaken van de gemeente Leiden wees de nieuwe eigenaar hier vlak na de overdracht op en advi seerde hem het pand als Het terreintje voor de Marekerk. Links de zijgevel van het gerestaureerde woonhuis van de heer Knaap met de ondoorzichtige ramen en de vergrendelde deur. woonhuis te restaureren. „Ook geen slecht idee, mij best", zei Knaap na ampele overweging. De ambtenaren ten stadhuize hadden hem verteld hoe en bij wie hij daarvoor subsidie kon aan vragen. Knaap liet bouwteke ningen maken, de gemeente keurde deze goed en hij toog enthousiast aan de slag. Het werd een juweel van een mo nument. Totdat hij zijn beitels in de blinde muur grenzend aan het Marekerkterrein zette met de bedoeling daar kozij nen en een deur naar zijn fie- tenberging in aan te brengen. Op dat moment passeerde de hervormde gemeente zijn ra men. De kerkvoogdij bleek bezwaren te hebben tegen de vensters en het deurtje. De Rijnsburgse kassenbouwer kreeg diezelfde maand dan ook een kort geding aan zijn broek. Het was inmiddels me dio 1978. Kort Geding De Haagse rechter die de zaak behandelde vond de eis van de Kerkvoogdij om de kozij nen en de deur te verwijderen wel wat hard. De kerk moest geen onrechtmatig gebruik van zijn historische rechten maken, zo betoogde Vrouwe Justitia. Een compromis, een schikking, tussen de heer Knaap en de Marekerk zou misschien meer op zijn plaats zijn. De uitspraak van de rechtbank kwam erop neer, dat de huiseigenaar zijn ra- stande, dat Knaap in zijn ven sters geen doorzichtig glas mocht hebben en dat hij de deur naar de fietsenberging permanent diende te vergren delen. De rechter kon niet an ders doen dan aldus te beslui ten. Het kerkterrein was na melijk eigendom van de Ne derlandse hervormde ge meente. Deze duldde geen buurman aan haar zijde, die een paar fietsen en een pri- véstallinkje had en wellicht ook wel eens van plan zou ziin zijn ramen open te zetten of zijn gordijnen open te schuiven. Aan deze buurman werd het recht van overpad geweigerd. De kerkgangers konden wel rustig hun fietsen tegen zijn dichtgeschroefde deurtje blijven plaatsen. Urinoir Maanden later ontmoette de heer Knaap toevallig een hoogbejaarde kunstschilder die aan de overkant van de Lange Mare woont. De nieu we buren raakten aan de praat en de kunstschilder no digde de heer Knaap uit naar zijn schilderijen te komen kij ken. Deze ontmoeting kwam voor de heer Knaap als een zegen van boven. Wat bleek: zijn artistieke buurman be schikte over een schilderijtje van vroeger met het kerkter rein erop. Op dat prentje trof Knaap tot zijn verwondering tegen de omstreden gevel van zijn huis een openbaar urinoir aan. De schilder verklaarde hem dat hij deze waterplaats vlak voor het opengraven van de Mare op het linnen had vereeuwigd. En zelden, zo legde de kunstschilder Knaap uit, treft men urinoirs in Lei den aan die toebehoren aan een kerk. Dit soort publieke inrichtingen zijn altijd eigen dom van de gemeente. De Marekerk heeft de grond des tijds dus onterecht geclaimd. Met deze nieuw vergaarde kennis ging de heer Knaap naar het Leidse stadhuis. Uit een gesprek dat hij daar met ambtenaren had bleek dat de gemeente bereid was het stukje grond waar men toch niets aan had voor circa 700 gulden aan Knaap te verko pen. Als deze laatste de grond in zijn bezit had dan zou de Marekerk verplicht zijn hem wél het recht van overpad te verlenen. Het stadhuis zou hierover met Knaap zo spoe dig mogelijk contact opne men. Het telefoontje van de gemeente bleef naar Knaap zijn zin echter wat al te lang uit en hij belde de betreffende afdeling naar een half jaar maar eens op. Aan de andere kant van de lijn werd hem desgevraagd verteld, dat de gemeente zijn verzoek nog steeds in behandeling had, maar dat nu ook de Hervorm de Gemeente zich als gegadig de had aangediend. De Kerk voogdij zou de gemeente Lei den erop hebben gewezen als eerste aanspraak op die paar vierkante meters openbaar terrein te mogen maken. Op de afdeling grondzaken is men dit nu aan het uitzoeken. Vijf maart vindt er over deze „burenruzie" overleg plaats tussen de heer Knaap, de Kerkvoogdij en de gemeente Leiden. Deze moet dan wel licht een Salomonsoordeel vellen. Iets wat in dit verband wel wat ongewoon is. Voorzit ter mr. B. Plomp van de afde ling Kerkvoordij van de Ne derlands Hervormde Kerk zegt hoop te hebben dat er een goede regeling wordt ge troffen. Hoe die regeling er dan uit zou horen te zien, blijkt moeilijk te zeggen. Over het waarom van de bezwaren tegen de deur en de vensters wil hij niet veel loslaten: „Ach dat soort dingen tref je bij iedere buur wel eens aan. Een kwestie van burenrecht. Niet meer..." PETER VIERING ïchtscheidingen n Leiden :eer populair 5 ,EIDEN Van de drie hn- m feüjken, die in Leiden ge- worden, loopt er meer an één spaak. In het afgelo- len jaar traden 514 mannen 11 n vrouwen in het huwelijk, erwijl in die periode 252 lichtparen de echtelijke band rerbraken. Aldus meldt het ureau Statistiek van de ge- heente. )pmerkelijk is ook, dat het iantal huwelijken aanzienlijk laait, maar dat echtscheiden laarentegen steeds populair- oi Ier schijnt te worden. In 1977 eerden er in de Sleutelstad te- enover 682 huwelijken 208 chtscheidingen uitgesproken. n 1978 bleek deze verhouding i Irastisch gewijzigd: 593 huwe- ijken om 227 echtscheidingen. Qj 'orig jaar bedroeg het aantal s chtscheidingen al 252. 9. r )iefstal zend- en intvangapparatuur JJj -EIDEN Vijf scanners en pnkele zend- en ontvangappa- iten zijn donderdagnacht uit ,'n winkel aan het Bevrij- tgsplein gestolen. Door een tine ruit naast de etalage !eg te nemen, lag de appara- lur binnen handbereik. TOEZEGGINGEN NIET NAGEKOMEN' LEIDEN De Leidse Stichting (>Onder de Pannen" heeft het gemeentebestuur van Leiden in een brief laten weten dat het onderhand hoog tijd wordt dat gemeente iets onderneemt om het Project Begeleide Kamerbe woning, het doel van de stich ting, op poten te zetten. Voorzit ter Jan Verver spreekt in de brief zijn ongenoegen uit over het feit dat de stichting vijf jaaV na haar oprichting in 1975 ondanks vele inspanningen en gesprekken met de gemeente nog geen stap verder is geko men. De stichting „Onder de Pannen" pro beert al enige jaren een stuk grond te krijgen van de gemeente waarop de nieuwbouw voor het Project Begeleide Kamerbewoning gestalte kan kriigen. Nieuwbouw is namelijk in dit geval uit eindelijk goedkoper dan het betrekken van een bestaand pand. Op aanwijzing van wethouder Verboom van volks huisvesting werd in 1978 een verzoek tot verwerving van een stuk grond in de Zeeheldenbuurt bij de gemeente in gediend. De gemeente liet een jaar later weten dat zij bereid was de grond op korte termijn toe te wijzen als „Onder de Pannende stichting Huisvesting Werkende Jongeren bereid zou vinden de bouw en het beheer van het pand onder haar hoede te nemen. De stich ting „Onder de Pannen" slaagde er in aan dat verzoek te voldoen en in sep tember 1979 verzocht de stichting Huis vesting Werkende Jongeren om toewij zing van de grond in de Zeehelden buurt ten behoeve van het Projekt Be geleide Kamerbewoning. De afdeling Grondzaken van de gemeente liet ech ter in januari 1980 weten dat het nog wel maanden kan duren voordat er een beslissing wordt genomen over de grond. Een alternatief was absoluut niet voorhanden, aldus Grondzaken. De financiële positie van de stichting „Onder de Pannen" is er met de jaren niet beter op geworden. Om daarin verbetering te brengen, trad de stich ting in juli 1979 in overleg met wethou der P.H. Schoute van maatschappelijk aangelegenheden, maar ook dat leverde volgens voorzitter Jan Verver slechts toezeggingen en verder geen stuiver op. „Het verbaast u misschien niet dat wij ons afvragen waar we nog mee bezig zijn. In jaren van werk, waarbij door de gemeente steeds om nadere toelichting, beleidsplannen, gegevens en samen werking is gevraagd hebben wij steeds aan het gevraagde voldaan. Ondanks dit alles zijn we nu, ih 1980 nog niets verder dan wederom vage toezeggingen over besluiten ver in de toekomst. Deze stand van zaken vinden wij ronduit schandalig. Wij zijn steeds tegemoet ge komen aan alle vragen en eisen van ambtenaren en wethouders om de fi nanciële risico's voor de gemeente zo klein mogelijk te maken. Wij vermoe den dat de stagnatie rond de toewijzing van de grond zijn oorzaak vindt in on zorgvuldig handelen van de afdeling Grondzaken, die hetzelfde stuk grond blijkbaar aan meerdere gegadigden probeert toe te wijzen. Nog steeds be reiken ons berichten waaruit blijkt dat de behoefte aan een Project Begeleide Kamerbewoning nog altijd minstens zo projekt blijven inzetten. Onontbeerlijk is daarbij de medewerking van de kant van de gemeente, en wij verwachten dat de gemeente nu initiatieven neemt om de in de loop der jaren gedane toe zeggingen te concretiseren", aldus Jan Verver in de brandbrief. ADVERTENTIE Autonieuws, verder in dit blad. Plus: Nieuws over de unieke waarborg op onderhoudskostea Beheerder studentenhuis slaat er op los LEIDEN De politie heeft gisteren een 35-jarige Leide- naar aangehouden nadat twee vrouwelijke studenten aangifte van mishandeling hadden gedaan. De 35-jarige beheerder van een studentenhuis aan de Oude Singel kreeg onenigheid met de studenten. Daarop stompte hij een 24-jarige stu dente verscheidene malen in het gelaat en gaf een andere studente (25) een ferme klap op haar linkeroor. De vrouw moest voor behandeling naar het AZL worden overge bracht. Gisteravond was nog niet duidelijk of tot opereren overgegaan mpoest worden. Over de juiste toedracht van het incident is nog niets be kend. LEIDEN De viering van het 275-jarig be staan van de Leidse Schouwburg zal waar schijnlijk worden opgeluisterd met de uit voering van de „Bedelaarsopera" van John Gnay. Aanvankelijk wilde men het stuk „Die Galo- schenoper", een parodie op „Die Dreigrosche- noper" van Bertold Brecht uitvoeren maar de leden van de commissie Schouwburgzaken kwamen na overleg tot de conclusie dat dat een te moeilijk stuk was voor de Leidse amateurs die het moeten uitvoeren en bovendien moest dat stuk eerst nog worden vertaald. Ook de Be delaarsopera in de vertaling van Ernst van Al- tena wordt door de commissieleden overigens als te lastig ervaren en vermoedelijk zal er een verkorte en vereenvoudigde versie van worden gemaakt. Het Leidse Studenten Toneel en de amateurto neelvereniging Litteris Sacrum hebben positief gereageerd op het verzoek om toneelspelers te leveren. De Timdelerclub en „Tig" nemen nog een afwachtende houding aan. Het microthea ter Imperium heeft nog niet gereageerd. van de Leidse Schouwburg het jaarlijkse con gres van de vereniging van schouwburgdirec teuren in Leiden worden gehouden. Tijdens dat congres worden onder meer de Toneelprijzen uitgereikt. Het was de bedoeling van schouw burgdirecteur H. van Dam en wethouder Schoute om alleen het feestelijke gedeelte van dat congres (met ontvangst door het college, di ner en prijsuitreiking) in Leiden te houden en het inhoudelijke gedeelte (een soort studiedag) in Eindhoven te laten plaatsvinden. Omdat de commissieleden daar grote bezwaren tegen hadden zal alsnog worden geprobeerd de (over igens niet openbare) studiedag naar Leiden te halen. Leidse Hermandad Het Leidse politiekorps heeft zich geërgerd aan het artikel in de L.C. van afgelopen dinsdag. Daarin werd beschreven, dat onze agenten nauwelijks meer aan de eigenlijke taak toekomen. Deze conlusie werd getrokken uit een ambtelij ke nota waarover de commissie politionele aangelegenhe den binnenkort het hoofd gaat buigen. In dit rapport wordt gemeld, dat een onderzoek heeft aangetoond, dat adminis tratieve bezigheden 73,9 procent van de tijd van de politie man in beslag neemt Slechts de resterende 26,4 procent kan hij straatdienst doen. Welnu, de politie laat weten, dat dit onderzoek geen specifiek Leids karakter draagt. Deze cijfers zijn afkomstig uit een inventarisatie die bij een paar korpsen elders in ons land werd uitgevoerd. De Leidse cij fers kunnen derhalve een geheel andere uitkomst bieden. Paso doble Liesbeth List en Ramses Shaffy. .Paso doble" is de titel van het nieuwe programma van Ramses Shaffy en Liesbeth List, dat zij morgen brengen in de Leidse Schouwburg. Teksten voor bet programma zijn geschreven door Cees Nooteboom en Ramses Shaffy. De regie van het programma is in han den van Lodewijk de Boer. Het zangersduo wordt mu zikaal begeleid door Ais Lawalata, basgitaar, Dick Visser, slagwerk, Carel Prins, piano en Roy Hennin- ger, gitaar. Het optreden begint om kwart over acht Leden van verdienste De heren P. van der Hoeven en A. Vink zijn tijdens de jaarvergadering van de Leidse gymnastiek- en schermver- eniging 'Excelsior' benoemd tot lid van verdienste van de vereniging. De heer Van der Hoeven heeft na 18 jaar zijn bestuursfunctie neergelegd. Hij wordt opgevolgd door Kees Jan Bodijn. De heer A. de Vink is al 17 jaar bestuurslid en thans is hij voorzitter in het bestuur. Jazz-session Tenorsaxofonist Nico van Battum komt zondag 2 maart weer op bezoek bij Jazz on Sunday. In zijn com binatie spelen voorts mee de Haagse trompettist Koos van der Sluis, de Rotterdamse drummer Aad Groene- weg en Han Meyer op piano en sound-bas. De session begint om kwart voor drie 's middags in het bowling- restaurant van Hans Menken aan de Boisbuizerlaan 1 in Leiden Zuid-West Kinderfilms bij K&O Een serie tekenfilms met populaire stripfiguren, een komi sche film over apen en een korte, spannende jeugdfilm „In het hol van de leeuw", èijn de ingrediënten van de kinder filmmiddag die K&O op woensdag 5 maart op stapel heeft staan. De vertoning van de films begint om half drie. De zaal is al vanaf twee uur open. Een bekertje ranja is bij de toegangsprijs van drie gulden inbegrepen. Toegangskaar ten zijn te koop of te bestellen bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden tel. 141141. De film is ongeveer vier uur afgelopen. Cursus o ver belastingrech t K&O geeft een cursus „Het belastingrecht en uw be lastingformulier". Deze cursus wordt door H. Lamens, wetenschappelijk medewerker belastingrecht aan de Rijksuniversiteit van Leiden, 5, 12, 19, 26 maart in het K&O-ge bouw aan de Oude Vest 45 in Leiden, gegeven. De cursusprijs is vastgesteld op 35 gulden. Aandacht wordt besteed aan allerlei facetten van het aangiftebil jet Natuurlijk zullen ook de zogenaamde 'aftrekpos ten' worden besproken. Tenslotte worden eventuele moeilijkheden met betalen en de fiscale procedure on der de loep genomen. Opgeven voor de cursus kan ge beuren bij bet bureau van K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden. De cursus wordt 's avonds gegeven van kwart voor acht tot kwart over tien. K&O-concert De harpiste Sarah Strümphler en fluitist Henk Vos geven woensdag 5 maart een concert in de kapelzaal van het ge bouw K&O aan de Oude Vest. Het optreden van dit duo begint om kwart over acht. Toegangskaarten ziin a drie gulden vijftig te koop bij het bureau van K&O, Oude Vest 45 in Leiden. Telefonisch zijn plaatskaarten te reserveren via tel.141141. Bij de entreeprijs is een kopje koffie inbe grepen. Folklore Wtï J i tï. De dansers van Peru Folklorico in actie. Volksdansgroep „Peru Folklorico" treedt maandag 3 maart op in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest De groep brengt liederen en dansen, legenden en balla den uit de Inca-tijd en uit de Creoolse folklore. In to taal zeven musici bespelen niet alleen bekende instru menten zoals een gitaar, een viool, een saxofoon, een mandoline en een accordeon maar ook authentieke in strumenten zoals de kena, een precolombiaanse fluit, de tinya, een typisch Peruaanse trommel, de chacca, een slaginstrument de charango, een soort minigitaar met vijf snaren, de zampona, een blaasinstrument van de Indianen uit de Andes en de Indiaanse harp. Vier paren geven een uitvoering van de folkloristische dan sen. Het optreden begint om kwart over acht

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3