Egbert van 't Oever denkt niet aan stoppen wil dat stopt het paardencentrum lets op eenfiets dleveiügfietet. Paardentotalisator wil meer armslag OBOVAG Lammers vervangt zwaargewonde Surer Dinsdag 4maart a.s 8uur Ant. Clubhuis VAN HELDEN „VERLOREN VLINDER" TIJDENS TRAINING Tempelaar drie duels geschorst ert van 't Oever wil in elk geval het einde van het e^atsseizoen afwachten voordat hij eventueel een be- iing neemt om te stoppen. (Van onze verslaggever) HEERENVEEN De publika- ties daaromtrent ten spijt, Egbert van 't Oever heeft niet te kennen gegeven dat hij gaat stoppen. De kalende schaatscoach draait in de Thialf-catacomben in Heerenveen zijn oogpupillen bijna tot uit roeptekens. „Alvorens ik die be slissing zou nemen, wil ik zeker het einde van het seizoen, met de strijd om de wereldtitel en de Gouden Schaats in Inzeil afwach ten. Daarna wordt er over dit sei zoen nagepraat, dan weet je waar je mee bezig bent geweest. Daar ik heb ik nu nog geen zicht op. Ook de rijders zijn mensen en die zullen meebeslissen of we samen kunnen doorgaan". Een door de schaatscoach en de schaatsers („De jongens beklagen zich er wel eens over dat er te veel aan de trainer wordt gevraagd en te weinig aan hen") belegde bijeen komst krijgt daarmee iets over zich van een „rectificatie op verzoek". Voor Egbert van 't Oever zelf, voor zijn jongens en voor het bijna afge lopen seizoen. „De resultaten in Lake Placid hebben getoond, dat ze kunnen knokken en de vorm heb ben. Dat moet zeker dit weekeinde een positieve werking hebben", al dus Van 't Oever, die daarmee blijft steken in zijn verwachtingspatroon. Dat moet dus de jongens zelf wor den gevraagd, maar dat is geen on verdeeld succes. Hilbert van der Duim stelt het zo: „Het is onzinnig te praten hoe het komt, we zien wel hoe het gaat en als we zondagmid dag voor het laatst door de finish zijn gegaan, weten we het. Ik voel me goed in vorm en heb nergens hinder van". Ook niet van de pu blieke druk in eigen provincie? Hil bert zal wel zien. „Er zullen wel veel Friezen komen en ik ben blij dat ik hier mag starten", aldus de rijder waarop Nederland de meeste hoop heeft gevestigd als beste ach ter Eric Heiden. Hoop die misschien toch ijdel kan uitvallen, omdat je nooit weet hoe de opeenhoping van twee zulke be langrijke schaatsevenementen als de Olympische Spelen en het wereld kampioenschap zich manifesteert. „Natuurlijk hadden we wel graag een beetje meer speling willen heb ben", aldus Van 't Oever, „maar voor bijna iedereen is dat gelijk en moet het reizen en het tijdsverschil worden verwerkt". Bijna voor iedereen, want de Ne derlandse coach weet ook dat de Noor Sjöbrend en de Rus Marts- joek dat hele Olympische gebeu ren niet hebben behoeven mee te maken. En die twee zullen bij de strijd van de gevestigde reputa ties het grote vraagteken vormen. Ook voor zilveren-medaillewin naar Piet Kleine, die na Lake Placid in nevelen blijft gehuld. Zelfs voor het ijverige welkoms tcomité in zijn woonplaats, dat dinsdagavond tevergeefs op hun held wachtte. „Ik was moe en had geen zin om me dinsdag al weer in de drukte te storten", aldus Piet Kleine. Een andere Nederlandse deelnemer komt ook niet zonder vraagtekens aan start. De wijze waarop Frits Schalij ten koste van Hans van Hel den de voorkeur heeft gekregen, is niet overal zo gelukkig gevallen. De speciale Brabantse aanhang van re serve Hans van Helden (die tijdens de trainingsrondjes als een „verlo ren vlinder" tussen de anderen rijdt) en een chauvinistisch thuis front maken het voor Frits Schalij misschien moeilijker dan hij ver dient. „Dat kort geding van Hans van Helden heeft me wel iets ge daan. Ik weet niet hoe dat op me gaat inwerken. Ik ben er wel steeds mee bezig geweest, maar verder kan ik het ook niet helpen. Ik wist wel van alle selectie-procedures af, Hans zegt dat hij er niets van wist." Een rustige plaats in het Nederland se kwartet wordt altijd ingenomen door Yep Kramer. De Fries die bij na op eigen erf in aktie komt, is voldaan uit Lake Placid terugge keerd. Met twee persoonlijke re cords op de 5.000 en 10.000 meter en een onfortuinlijke val op de 1.500 meter in de bagage gaat Kramer za terdag welgemoed van start. De rij der die vorig seizoen bij de WK in Oslo mocht debuteren aan het kampioensfront, voelt zich gerijpt. „Ik heb nu een heel seizoen volop meegedraaid en hoewel dat duide lijk vermoeiender is geweest, voel ik ook dat het steeds beter gaat. Nu, voor eigen publiek, hoop ik dat dat er uitkomt", aldus Kramer. De toegang tot de ploeg uit de Sov jet-Unie was hermetisch afgesloten. In ieder geval is oud-Europees kam pioen Sergei Martsjoek - in Lake Placid was deze klassementsrijder niet van de partij - er weer bij. Voorts wordt de ploeg gevormd door Dimitri Botsjkarev, Viktor Lesjkin en Dimitri Óglobin. :e; r% (Van onze parlementaire redactie) HAAG Minister Van der Stee 3]Idbouw en Visserij) moet onmiddellijk ,^ji activiteiten op het gebied van de „tpfenhouderij en paardenfokkerij stop- vjn. Dit omdat de bewindsman in zijn be- rooruitloopt op het door hemzelf toege- -4 overleg met de Vaste Kamercommisie en visserij over de Paarden- ll"lwaarin de minister zijn beleid uiteen Igezet. Met name de plannen van de mi- Je om het zuidelijk deel van Limburg ^imuleringscentrum voor paarden op te O, hebben in de Kamer kwaad bloed ge le minister kondigt nogal verregaande Hsvoomemens aan, neemt daarop een I kchot en ontziet zich bovendien niet fei- e creëren die het toekomstige overleg in mate zullen belasten en de zin daarvan fckkelijk nutteloos dreigt te maken, al- Arend Voortman (PvdA) in een com- taar. Inmiddels heeft de Kamercommis- Pan der Stee op 13 maart voor overleg xoepen. De minister heeft toegezegd te komen. aPouding van de minister is ook verkeerd ge- 'e;n bij D'66 voorman Jan Terlouw. Deze wil tetiame van de minister horen wie het stimu- °jgscentrum voor paarden moet gaan leiden ^aar het kapitaal voor de bouw ervan van- •1 v ^ortwereld "jTERDAM Peter Bon- °b, chef sportorganisaties Ahoy', is naar Memphis f afgereisd om te proberen bg drie spelers uit de inter- •3nale top-tien te contracte- jvoor het wereldtoernooi, D .van 10 tot en met 17 maart Rotterdam wordt gehouden. k^TMUNP Johan Heins n *Jjdens het internationale ours hippique in Dort- -,d vierde geworden in de j^jde kwalificatiewedstrijd mt! Grote Prijs van de Tprepubliek. dsti ZiTERVILLE valley woipisch kampioen Ingemar argmark heeft de wereldbe- i sfclalom in Waterville Val- iaalgewonnen. Bij de dames de zege naar Hanni Wen- lku jgl NOVER De Austra- bij Danny Clark en Don Al- ltj djn in Hannover winnaar j'(])rden van de laatste zes- Be van het seizoen. fTERDAM Co Giling I op de Jaap Eden kunst en een marathon gewon- I die meetelde voor het fement om de KNSB-be- daan komt. Terlouw doelt daarbij met name op de berichten dat het ministerie zelf 1 miljoen voor het centrum zou uittrekken. Uit welke be grotingspost komt dat geld dan wel, zo vraagt Terlouw zich af, die tevens inzicht wil hebben in de financiering van de aankopen van grond en gebouwen voor het centrum. Ook het Eerste Kamerlid Meuleman (SGP) heeft over de gang van zaken rond het paardencentrum vragen aan de minister gesteld. Daarin snijdt het Ka merlid ook de opname van het Warmbloed Paardenstamboek Nederland (WPN) in het centrum aan. Indien die niet het geval zou ziin ontstaat er dan een tweede paardenstamboek, zo vraagt het Kamerlid zich af, mede met het oog op het feit dat de stal Zangerheide (de grootste paardenstal en fokkerij van Europa ei gendom van L. Melchoir, vriend van de minis ter) deel gaat nemen in het nieuwe centrum. Is er overleg geweest tussen minister, Melchoir en de WPN over de opzet van het centrum en heeft dit tot overeenstemming geleid, zo wil de senator weten. Indien geen overeenstemming is bereikt wil het Kamerlid antwoord op de vraag of de overheid niet in feite het tweede paarden stamboek- gedoeld wordt op Zangerheide - mede zou financieren. Verder wenst Meuleman dat minister Van der Stee opnieuw met alle be trokkenen om de tafel gaat zitten om de span ning tussen alle partijen op te lossen. DEN HAAG De teruggang in de omzet van de totalisator van de paardenkoersen heeft de besturen van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport en de Totalisator Nederland ertoe gebracht de minister van landbouw en visserij drin gend te vragen de totalisator meer armslag te geven. De beide stichtingsbesturen stellen in hun brief dat zij bij een voortzetting van de huidige toestand onder meer de financiële verplichtingen die zij op zich hebben genomen ten behoeve van de nieuwe baan in het Limburgse Schaesberg niet kunnen nako men. Zij willen dat het toto-spel ook buiten de draf- en renba nen mogelijk wordt gemaakt. De beide stichtingen haken daarbij in op de beleidsnota „Paar den in Nederland" van de minister van landbouw en visserij, mr. A. P. J. M. van der Stee, waarin deze noodzaak wordt er kend. De jaarcijfers in de draf- en rensport zijn somber. De om zet aan prijzen en fokpremies was 14.670.088. Dat is 390.750,- minder dan een jaar tevoren, terwijl het aantal koersen bedui dend steeg. In totaal werden 2902 draverijen (vorig jaar 2791) en 268 rennen (vorig jaar 243) gehouden. Een totale vermeerdering met 136 koersen. Door de stagnatie in de totalisatoromzetten moesten de prijzen worden verlaagd. De gemiddelde winstsom per draver en volbloed daalde. De dravers wonnen gemiddeld 6105,- (vorig jaar 6345,-) en de volbloeds 5205, (vorig jaar 5360). Het aantal starts in de draverijen bedroeg 28095 en in de rennen 2603. voerd door de Hilversummer Manus Bouwhuis. De hem toever trouwde paarden wonnen 155 koersen met het totaal gewonnen bedrag van 465.685,-. Dat resultaat is nog nimmer door een Nederlandse trainer bereikt. Straksstaathetvoonaarweer voor de deur. En denken wij aan het nieuwe fietsseizoen. Denk dan ook aan uw veiligheid en zorg dat uw fiets morde is. Neem het zekere voor het onzekere en ga voor een inspectie beurt naar de BOVAG-fietsenman. U kunt hem herkennen aan het BOVAG-embleem. BOVAGatd.tweewielerbedrijven waarborg voor betrouwbaarheid. Marc Surer wordt met twee gebroken benen uit zijn boli de gehesen waarin hij bekneld was geraakt na het onge luk. KYALAMI De Zwitserse formule 1-coureur Marc Surer is gisteren zwaar gewond in het ziekenhuis van Johannes burg opgenomen. Tijdens de officiële training voor de Grote Prijs van Zuid-Afrika op het circuit van Kyalami weiger den voor een bocht plotseling de remmen van Surers ATS. Dc bolide vloog frontaal tegen een muur. De trainingen werden onmiddellijk onderbroken, en brand weer- en ziekenwagens reden het circuit op. Het duurde een half uur voor Surer uit het wrak kon worden bevrijd. Zijn be nen, die waren gebroken, zaten bekneld. De 28-jarige coureur schreeuwde het uit van de pijn, maar bleef bij bewustzijn. De Zwitser zou in Zuid-Afrika zijn vierde Grand Prix rijden. De eerste races van het seizoen was hij ploegmaat van Jan Lam mers. Na het ongeluk deed de leiding van de ATS-stal niet te vergeefs een beroep op Jan Lammers om vanaf vandaag in Ky alami in de training de tweede auto te rijden om zich proberen te kwalificeren.. „De verstandhouding met ATS is goed", aldus manager Van der Storm van Lammers, „en daarom was er geen reden voor Lammers om te weigeren. Hij is momenteel in Zuid- Afrika om te onderhandelen met de mensen van Lotus. Die hadden er ook geen bezwaar tegen dat Lammers voor ATS mee- traint. Mogelijk dat hij dat voor de volgende race, in Long Beach, ook doet, maar dan wel met de beste wagen". Nadat Lammers zich eerder dit seizoen in Brazilië en Argentinië niet voor de hoofd race had weten te kwalificeren, kwam het tot een breuk met ATS. Killanin verwijt Carter verkiezingsstunt MILAAN Lord Killanin, de voorzitter van het Inter nationale Olympische Comi té (IOC), is van oordeel dat er „nooit twijfel aan heeft bestaan" dat de Olympische Spelen te Moskou zullen doorgaan, in weerwil van de dreigementen met een boy cot van enige landen. „Het is jammer dat de Spelen worden gehouden in hetzelfde jaar dat er in de Verenigde Staten presidentsverkiezingen worden gehouden", zei hij. „Ik kan er naast zijn, maar heb de indruk dat president Jimmy. Carter zonder verkiezingen in eigen huis anders zou hebben, gehandeld". De oproep van de Engelse pre mier Margaret Thatcher de Spelen van Moskou te boycot ten heeft verdeeldheid gezaaid onder de Britse sportbonden. Gisteren gaven zes bonden in Londen te kennen hun atleten in weerwil van het regerings standpunt toch af te vaardi gen. De besturen van de judo-, boogschutters-, wielren- en kanobond kondigden aan in alle gevallen naar Moskou te gaan. Ook het dameshockeyte am en de schermers zullen hoogstwaarschijnlijk aan de Spelen deelnemen. Mare 43* l©id©n RUUD JANSEN GEEN TOEGANG LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 PAGINA 19 ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft de Ajax- speler Cees Zwamborn naar aanleiding van drie gele kaarten, waarvan hij de laatste opliep tijdens de wedstrijd van zondag tegen AZ '67, voor drie wedstrij den onvoorwaardelijk ge schorst Ook Cees Tempelaar (FC Den Haag) kreeg drie wedstrijden. De straffen zijn: Ajax: C. Zwamborn, drie on voorwaardelijk en 350, boete; FC Den Haag: C. Tem pelaar, drie onvoorwaardelijk en f 350,Feyenoord: C. j. C. de Leeuw, een voorwaarde lijk en 250,(een jaar proeftijd). Demonstratie Jezek voor Haagse trainers (Van onze sportredactie)^ DEN HAAG Vaclav Je zek, trainer van Feyenoord, zal maandag (20.00 uur) op het veld van Wilhelmus een trainersdemonstratie geven voor de Haagse oefenmees- ters. Oorspronkelijk zou FC Den Haags trainer Piet de Visser zich belasten met deze door de WON georganiseerde bijeen komst. Hij is echter verhin derd. Jezek bleek bereid de taak van docent over te ne men. Laatste-duel Advocaat bij FC Den Haag (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag zal het zondag in de belangrijke uitwedstrijd te gen FC Twente moeten stel len zonder de voor drie duels geschorste Cees Tem pelaar en zo goed als zeker ook zonder de geblesseerde Jos Jonker. Bovendien speelt Dick Advocaat zijn laatste wedstrijd voor de Hagenaars. Hij keert terug naar de Verenigde Staten. Dat betekent, dat trainer Piet de Visser het de komende we ken nog lastiger zal krijgen een acceptabele formatie in het veld te krijgen. Het ziet er namelijk niet naar uit dat ook maar eén van de ongelooflijk veel geblesseerden binnenkort in de selectie terugkeert FC Den Haag had niettemin een meevaller, want de thuiswed strijd van volgende week te gen PEC kon verplaatst wor den naar zaterdag (19.30 uur). De KNVB en de Zwolse ploeg gingen alsnog in op het ver zoek van FC Den Haag het duel een dag te mogen ver vroegen. Lotto toto DEN HAAG De uitslagen van de algemene prijsvra gen van het afgelopen week einde zijn: Lotto, nummer acht van zon dag 24 februari 1980: Prijzen: 29.566. Prijzenbedrag: 1.763.705,64. Inleg: 3.536.177,00. Ie prijs: 1 winnaar, die bruto 666.666,67 ontvangt. 2e prijs: 9 winnaars, ieder bru to 18.663.10. 3e prijs: 142 winnaars, ieder bruto/ 1.774,30. 4e prijs: 9652 winnaars, ieder 34,80. 5e prijs: 19.762 winnaars, ieder 16,90. Jackpot voor week nummer negen 5244,32. Toto (normaal), nummer acht van 23/24 februari 1980: Prijzen: 1120. Prijzenbedrag: 251.306,35. Inleg: 529.066,00. Ie prijs: geen winnaars, van het bedrag gaat 1/3 deel naar de jackpot van week nummer negen, 2/3 deel wordt ver deeld over de winnaars van de tweede en derde prijs van deze week. 2e prijs: 71 winnaars, ieder bruto 1.356,80. 3e prijs: 1049 winnaars, ieder 115,70. Jackpot voor week nummer negen 33.507,52. Toto-gelijk, nummer acht van 23/24 februari 1980: Prijzen: 797. Prijzenbedrag: 27.578,98. Inleg: 58.061,00. Ie prijs: geen winnaars. 2e prijs: geen winnaars, van het bedrag gaat 2.585,52 naar de jackpot van toto-gelijk, nummer negen, het overige wordt verdeeld over de 3e tot en met de 5e prijs van deze week. 3e prijs: 35 winnaars, ieder 211,70. 4e prijs: 419 winnaars, ieder 23,00. 5e prijs: 343 winnaars, ieder 23,00. Jackpot voor week negen: 2585,52. BOEDAPEST AU de Hon gaarse voetbalbond toestem ming verleent, zullen Laslo Fazekas (Ujpest Dosza) en Sandor Müller (Vasas Boeda pest) binnenkort bij fc Ant werp spelen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19