BINNENHUIS'80 onthult het nieuwe baden >etere bescherming rote delen Waddenzee Gijzeling in Columbia werk van groep „M-19 VN-commissie naar bezette ambassade Voorspoedig verloop erkiezingen Rhodesië Grote toevloed van heroïne verwacht Ook pauselijke nuntius in Bogota gegijzeld ^tenland" LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 PAGINA 17 p ORSTEL NEDERLAND. WEST-DUITSLAND EN DENEMARKEN: ibelast metï EenjjVan onze speciale verslaggever Dick van Rietschoten) Nederland, West-Duitsland en veinemarken willen grote delen van Nede^enzee aanwÜzen als bescherm- aes. De drie landen zullen daartoe ar elk een ontwerp-lijst opstellen vast$edeelten van de Waddenzee, die )metfiSe de bijzondere waarde voor vo- o ïn zeehonden bescherming nodig m. Regeringsvertegenwoordigers Ike Nederland, West-Duitsland en De- hebben dit gisteren afge- 3_jen tijdens het Waddenzee-overleg opaiferentie, waaraan voor Nederland Wallis de Vries or() en Van der Mei (Buitenlandse Za- deelnamen, was een vervolg op het overleg over de Waddenzee in juli Nederland is indertijd de grote ani- geweest voor het houden van deze rentie. :ns staatssecretaris Wallis de Vries zijn er gisteren goede vorderingen ge maakt op de weg naar een gezamenlijke bescherming van de natuurlijke waarden van het Waddengebied, hoewel het erg veel moeite kost om West-Duitsland en Denemarken te overtuigen van de nood zaak van een internationale beheersove reenkomst. Opnieuw heeft de Nederland se delegatie een dringend beroep op de Westduitsers en de Denen gedaan mee te werken aan een gezamenlijk beleid ten aanzien van de Waddenzee. Wat het aan wijzen van bijzondere bechermde gebie den betreft zal Nederland nog dit jaar bij na twee derde van het Nederlandse deel van de Waddenzee onder de werking van de Natuurbeschermingswet brengen. Dit betekent onder meer, dat er strenge be perkingen zullen worden opgelegd aan ac tiviteiten als visserij, pleziervaart en mili taire vluchten. Tijdens de conferentie is voorts afgespro ken dat de drie landen nauwer zullen gaan samenwerken op het gebied van we tenschappelijk onderzoek in de Wadden zee. Daartoe zullen in elk land weten schappelijke bureaus worden opgericht die het Waddenonderzoek coördineren. De drie bureaus zullen in nauw contact met elkaar komen te staan. Over concrete projecten zoals indijkingen, de aanleg van havens en industrieterrei nen (onder andere de Dollardhaven), mi litaire activiteiten en de zeehondenjacht (die in Denemarken nog steeds plaats vindt) is tijdens het overleg niet gespro ken. „Veel van deze dingen liggen voor Denemarken en West-Duitsland nog erg gevoelig", aldus staatssecretaris Wallis de Vries na afloop van het overleg. Hij voeg de er echter aan toe dat van Deense en Westduitse zijde met grote belangstelling de verwikkelingen rond de afwijzing van de indijkingsplannen bij Ferwerderadeel in Noord-Friesland zijn gevolgd. De vol gende drielandenconferentie over de Waddenzee wordt volgend voorjaar in De nemarken gehouden. .OFTE =SIDENT "VRMALAANAM- ^haanse ering pecteert hten itieke angenen EN/KABOEL Am- International heeft in in Londen bekend- ikt, dat zij van de Af- regering de verzeke- heeft gekregen, dat politieke gevangenen worden gemarteld of >od. Twee afgevaardig- van Amnesty, onder wie Nederlandse juriste nne Terlingen, hebben - i garantie gekregen tij- s een bezoek aan Afgha an. '/ens dat bezoek hebben zij er meer een onderhoud ge- -«met president Karmal, die had verzkekerd dat nie- d om zijn afwijkende me- zal worden opgesloten, tig diegene geen geweld ikt. Verder heeft Karmal ïsty toegezegd, dat pro- tegen politieke gevan- 1 openbaar zullen zijn. Vijl Amnesty in Londen Rjlag deed van het onder met de Afghaanse leider, htten westerse diploma- in Moskou dat de Sovjet- ondanks eerdere ander- ende berichten, nog geen ïgstelling heeft getoond jj het plan van de EG om Afghanistan een neutrale te maken. De diplomaten ten op, dat de Sovjet zijn troepen voorlopig ft* uit Afghanistan zal terug- öken en zij zich opmaakt Aiir een langdurig verblijf. Zij S 'en hierbij op de grote hoe- yflheden brandstof die, blij- TL| berichten uit Kaboel, de Rl^te dagen door de Russen Afghanistan zijn overge- iTïome kwamen gisteren ambtenaren van de EG- iten bijeen, om de plan- 6[voor een neutraal Afgha- verder uit te werken, de manier waarop het officieel aan de Sovjet- zal worden gepresen- is nog niets bekend. >nn moest bondskanselier lidt, die volgende week een top-gesprek met pre- it Carter naar Washington ekt, zich in de Bondsdag ledigen tegen aanvallen de oppositie. CDU/CSU- L[er Strauss verweet de ikanselier een aarzelende :gens de Sovjet-Unie. 'arijs werd gistera- gemeld, dat begin maart Franse diplomatieke mis- laar Moskou zal vertrek- De missie zou onder meer Idoel hebben, de plannen 4|dè EG aan het Kremlin te Spuidelijken. Zij staat onder van een voormalige ideur in Moskou, Bru le Leusse. De leden van de VN-commissie werden ook gisteren om ringd door Iraniërs. die vertelden over de misdaden van de sjah en vroegen om de uitlevering van de verdreven mo narch. TEHERAN De VN-commissie die in Teheran een onderzoek instelt naar de misdaden van de verdreven sjah, heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan de vijf tig gijzelaars in de Amerikaanse ambassade. De com missie werd vergezeld door een medewerker van presi dent Bani-Sadr. In Teheran hadden de leden van de commissie gistermid dag een ontmoeting met mensen, die in de afgelopen 25 jaar het slachtoffer zijn geworden van het bewind van de sjah. De commissieleden, die zichtbaar waren geschokt door de ellende waarmee zij werden geconfronteerd, be loofden de 1.500 mensen, waaronder veel invaliden, dat zij de wereld „zullen vertellen in welk een onvoorstelbare omvang de rechten van de mens" de afgelopen jaren zijn geschonden. Italiaanse socialisten stappen uit regering ROME De Italiaanse Socialistische Partij (PSI) heeft gisteren besloten zich terug te trekken uit de regering van premier Cossiga. De christendemocratische premier heeft nu nog alleen de steun van zijn eigen partii, de liberalen en de sociaal-democraten. Het besluit van de FSI hangt samen met de beslissing van de chris ten-democraten, verleden week op het partijcongres genomen, om geen communisten in de regering op te nemen. (•KOMST AL BIJNA ZEVENTIG PROCENT USBURY Vanmorgen, bij het begin 1 de derde en laatse dag van de verkiezin- in Rhodesië, heeft al bijna twee derde o de in totaal drie miljoen zwarte stemge- htigden de gang naar de stembus ge- &t. Sir John Boynton, de leider van de ep internationale waarnemers in Rhode- maakte dit gisteravond, na het sluiten de stemlokalen, bekend. Verwacht* rdt dat de totale opkomst bij de verkle ien rond de 90 procent zal liggen. tanks schermutselingen waarbij in totaal 11 mensen zijn omgekomen, is men over het algemeen van mening dat de verkiezingen erg rustig verlopen. „Er is een uitzonderlijk goede samenwerking tussen de verschillende politie ke partijen", aldus een hoge functionaris. De eerste voorzichtige voorspellingen wijzen op een lichte voorsprong voor Robert Mugabe. Hij zou op korte afstand worden gevolgd door zo wel Nkomo als bisschop Muzorewa. Het dag blad „Zimbabwe Times' publiceerde gisteren echter de uitkomst van een opiniepeiling waaruit bleek dat Nkomo en Mugabe door 75 procent van de zwarte kiezers worden ge steund, terwijl Muzorewa maar tien procent zou krijgen. LONDEN West-Europa en. de VS kunnen de komende maanden een grote toe stroom van heroïne ver wachten, als gevolg van zeer overvloedige opiumoogsten in Azië en het Midden-Oos ten. Vertegenwoordigers van de Britse narcoticadienst hebben dit gisteren laten we ten. „De toevoer zou epide mische vormen kunnen aan nemen", aldus een specialist van Scotland Yard. In geld uitgedrukt zou het een „han del" betreffen met een waar de van miljarden guldens. Narcotica-agenten zijn van oordeel dat de smokkelaars de strijd tegen de overheid aan het winnen zijn ondanks alle maatregelen op nationaal en internationaal niveau, die de afgelopen jaren zijn genomen. Er worden meer verdovende middelen ontdekt dan ooit te voren, maar bij de politie is men van oordeel dat voor elk kilo dat men te pakken krijgt er vijf a tien doorheen slippen. Voor het raffineren tot heroï ne is tien kilo opium nodig met een waarde van een mil joen dollar. De opbrengst van de „Gouden Driehoek", het gebied waar Laos, Thailand en Birma sa menkomen, zou dit jaar in de miljarden dollars lopen, de nieuwe oogst aan opium is daar de grootste van de drie laatste jaren.. In Pakistan zou de nieuwe opiumoogst naar schatting 500 ton bedragen, een verdubbeling van die van verleden jaar. Geloofd wordt dat die opium in Pakistan wordt opgekocht door syndicaten uit Hong Kong, die ook zorg dragen voor het raffineren en het smokkelen van het eindpro- dukt naar het westen. In Bogota heeft de oproerpolitie het woonblok waar de ambassade van de Dominicaanse republiek staat, hermetisch afge sloten. Linkse stu denten, die voor het ambasadege- bouw wilden de monstreren, wer den hardhandig op afstand gehou den. De studenten op hün beurt be kogelden de poli tie met stenen. GEWAPENDE ANAPO-VLEUGEL NU TIEN JAAR ACTIEF BOGOTA Teleurgesteld over de uit slag van de Columbiaanse presidents verkiezingen van 19 april 1970, die vei* valst zou zijn geweest, richtte een aan tal Columbianen de ondergrondse „Be weging van de 19e april" (M-19) op. Het is deze groep, die de laatste dagen de kolommen van de wereldpers haal de met een gijzeling in de Dominicaan se ambassade in Columbia. „M-19" is de gewapende vleugel van de „nationale volksalliantie" (Anapo), die werd gesticht door de populistische gene raal Gustavo Rojas Pinilla, die Columbia van 1953 tot 1957 als een dictator regeerde en na zijn val voortdurend heeft gepoogd de heerschappij van de sindsdien regeren de conservatieve en liberale partij te bre ken. Zonder al te veel succes overigens. Het was vooral de Anapo die in 1970 van verkiezingsfraude sprak. „M-19" liet in januari 1973 voor het eerst goed van zich horen door een spectaculai re aanval op het huis, waarin de grote 19e-eeuwse vrijheidsstrijder Simon Boli var stierf. Zij stalen diens sporen en de gen. Hierna volgden een serie opzienba rende ontvoeringen en moorden op voor aanstaande politici en vakbondsleiders, die tot de regerende elite van liberalen en conservatieven behoorden. In 1973 werd de vakbondsleider Jose Mercado ver moord, die verraad zou hebben gepleegd aan de zaak van de arbeiders. Twee jaar later was „M-19" verantwoordelijk voor vaardigde hij een aantal zeer strenge, te gen het politieke geweld gerichte decreten uit, die onder meer voorzagen in lange ge vangenisstraffen voor „daden tegen de nationale veiligheid". Bij intensieve op- het doodschieten van een gewezen minis- sporingsacties werden veel arrestaties ver richt onder linkse activisten. Volgens cij fers van de regering zijn er van de circa 1.500 arrestanten 231 mensen veroordeeld en zijn de overigen vrijgelaten. ter van binnenlandse zaken. De politieke richting die „M-19" toege daan zou zijn, is omstreden. Generaal Pi nilla was weliswaar een rechts georiën teerd politicus, maar dat nam niet weg dat hij, geheel volgens de populistische tradi- Turbay Ayala liet zijn strenge beleid te- tie, ook sociale hervormingen op zijn pro- genover de linkse guerrillabewegingen gramma had staan. Zijn Anapo-partij was een verzameling politici van diverse plui- gaan met beloften de corruptie in Vo- iet -land bij de horens te vatten. Voorts mage, die maar éen ding gemeen leken te stelde hij allerlei juridische en bestuurlij- hebben: korte metten maken met de heer schappij van de liberalen en conservatie- ke hervormingen in het vooruitzicht. Het volk stelde zich sceptisch op tegenover ven, de vertegenwoordigers van de econo- deze goede voornemens. Een scepsis die mische elite in het land. „M-19" wordt de werd ingegeven door een al jaren stagne- laatste tijd doorgaans als een marxistische- rend beleid van de opeenvolgend conser- leninistische groepering aangemerkt, die vatieve en liberale regeringen. Daarbij vooral de steden kiest als decor voor haar komt dat het bewind van Turbay Ayala terroristische acties. op het gebied van de mensenrechten niet De huidige president Julio Cesar Turbay van smetten vrij lijkt. Amnesty Internati- Ayala voert al enige tijd een felle campag ne tegen het terrorisme van de verschil lende Columbiaanse guerrillagroeperin gen. Meteen bij het begin van zijn presi dentschap, achttien maanden geleden, onal bereidt reeds een rapport voor over schending van de mensenrechten in Co lumbia. Zo zouden gearresteerde linkse activisten, onder wie leden van „M-19", in de gevangenis zijn gemarteld. BOGOTA In de Columbi aanse hoofdstad Bogota is de gijzelingsactie in de am bassade van de Domincaan- se republiek, vandaag de tweede dag ingegaan. Vol gens het Columbiaanse mi nisterie van buitenlandse za ken worden er nog dertien ambassadeurs vastgehou den. Het zijn de ambassadeurs van Oostenrijk, Brazilië, Costa Rica, Dominicaanse republiek, Egypte, Guatemala, Haïti, Me xico, Zwitserland, V.S., Urugu ay, Venezuela en de pauselijke nuntius. De zaakgelastigde van Bolivia is eveneens gegeijzeld. Zwitserland heeft gisteren voorgesteld in Caracas (Vene zuela) een „crisiscentrum" te vestigen dat de internationale pogingen, de ambassadeurs vrij te krijgen, moet coördine ren. De gijzeling begon woensdag avond. Volgens ooggetuigen vielen de linkse guerrilla's het ambassadegebouw binnen, ge-' kleed in sporttenue. Ze had den het aanvankelijk doen voorkomen alsof ze bezig wa ren met een voetbaltraining. De aanval werd uitgevoerd op het moment dat in het ambas sadegebouw een cocktailparty werd gegeven ter gelegenheid van de nationale eestdag van de Domninicaanse republiek. Al vroeg na het begin van de gijzeling begonnen de onder handelingen. De autoriteiten in Bogota zouden de VS heb ben verzekerd dat zij niet met geweld zullen proberen de gij zeling te beëindigen. Panama heeft inmiddels al aangeboden de guerrilla's politiek asiel te verlenen. ADVERTENTIE putt U ff Ooit hing de bad kamer er in ons huis maar zo'n beetje bij. Maar tijden veranderen. En badkamers ook. Datontdektuditjaarop Binnenhuis. Meteen in de entreehal wordt u een wijde kijk gegund op "la nouvelle vague" in badkamers. Het Nieuwe Baden. Fascinerend. Inspirerend. Ongelooflijk wat u met het op-één-na- kleinste-kamertje van uw woning kunt doen. Maar Binnenhuis heeft méér in huis Experimenteel woonnieuws. U maakt aa. kennis met het milieu-vriendelijke piramidehuis. Verder kunt u ideeën opdoen voor uw tuin. U kunt een oogje wagen aan kunst en zelf beeldhouwen in hout 'n Kompleet overzicht van 'twoongebeuren Dat is wat Binnen huis '80 bovenal biedt Meer dan 100 presentaties. Met alles watervandaag de dag te koop is voor de wonende mens. Ook open haarden, plavuizen, tegels, zwembaden, sauna's. En natuurlijk 't laatste woonnieuws van de jongste vakbeurzen. Dat alles onder één dak. Makkelijker en sneller kunt u zich niet oriënteren, 't Maakt Binnenhuis tot een beurs om bij te wonen. Gezellig. Ij§/ Doen! vrijdag 22 febr. t/m zondag 2 maart '80 ahoy' - rotterdam geopend: 11-17 uur en 19-22.30 uur, zaterdag en zondag 11-17 uur. Thaise premier afgetreden BANGKOK De premier van Thailand, Kriangsak Cho manan, heeft vanmorgen zijn aftreden aangekondigd. Hij deed dit tijdens een dabat in het parlement over het econo misch beleide van zijn regering. Kriangsak werd in het najaar van 1977 premier van Thailand. Kriangsak had het parlement van reces laten terugkomen om een motie van wantrouwen van de oppositie te overleven. Door gaans is deze oppositie erg verdeeld, maar de sterke verhoging van de brandstofprijzen werd nu eensgezind samengewerkt en de motie tegen premier Kriangsak aangenomen. De aftreden premier beschuldigde de oppositie ervan hem „weg te willen hebben, zonder op de problemen van het land te letten". Maan dag komt het parlement bijeen om een nieuwe premier te kie zen. NAVO-oefening in Noorwegen OSLO Ondanks kritiek van de Sovjet-Unie zijn gis teren onder de codenaam „Anorak Express", in het noorden van Noorwegen NAVO-manoeuvres begon nen, waaraan achtiendui- zend man uit zeven landen deelnemen. Leger-, marine- en luchtmach teenheden uit Engeland, Cana da, West-Duitsland, Italië, de V.S. en Nederland zullen sa men met Noorse eenheden oe feningen houden in een gebied in Noord-Noorwegen, op rond vijfhonderd kilometer van de Russische grens. De oefenin gen zullen een maand duren. De Russische pers heeft over „Anorak Express" gesproken van een „vijandige daad" en een verband gelegd tussen de manoeuvres en het overleg tussen Noorwegen en de V.S. over opslag in het noorden van Noorwegen van Ameri kaans materieel. Kernproeven door Frankrijk en VS WASHINGTON/PARIJS De Verenigde Staten en Frank- rijk hebben, elk afzonderlijk, kernproeven genomen. In Washington maakte het ministerie van energiezaken be kend, dat in de woestijn van Neveda een kernbom (onder gronds) tot ontploffing is gebracht. Uit Papeete op Tahiti komen berichten, dat Frankrijk op 22 fe bruari in het gebied rond de atol Moeroeroa, in het zuiden van de Stille Oceaan, een zeer krachtige kernbom tot ontploffing heeft gebracht. In Parijs is dit bericht bevestigd noch ontkend, omdat sinds 1975 geen enkel commentaar meer wordt gegeven over de Franse kernproeven. Wel werd in 1975 aangekondigd, dat de kernproeven rond Moeroeroa zouden worden voortgezet Israëlische oud-minister Alion overleden TEL AVIV In een ziekenhuis in Tel Aviv is vanmorgen de vroegere Israëlische minister van buitenlandse zaken Yi- gal Allon aan een hartaanval overleden. Hij was 61 jaar. Allon, een van de leidende figuren uit de Israëlische Arbeider spartij en kandidaat vor het leiderschap van deze oppositiepartij, was van 1974 tot 1977 minister van buitenlandse zaken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17