Cans op centraal ikkoord verkeken Vier doden bij treinongeval W Agt: onze zakken zijn leeg.. rokx wil it jaar 03.000 uizen ouwen nop Geen disciplinaire straf voor Toorenaar Oorlogsmisdadiger in Arnhem gepakt Kamer weigert snellere behandeling kernafval Farmaceutische industrie biedt bevriezing prijzen aan foidócSomo/nt Proefboringen in zoutkoepels Minister weigert Kamer LNG-informatie Winter anderhalve graad te warm weer NNENLAND leidse courant vrijdag 29 februari 1980 pagina 13. onze sociaal-economische ctie) N HAAG Minister Albeda t gezegd dat het kabinet er voor over zou hebben dat er centraal akoord komt. De be- .n heeft die gedachte niet er uitgewerkt. Aldus de kri- van CNV-voorzitter Van der Jen gisteren na afloop van het lukte gesprek in de Stichting de Arbeid over centrale loo- praken. kans dat er vandaag tijdens het netsberaad nog een tussenvoor- wordt bedacht, werd door alle ge- tspartners uiterst klein geacht. I HAAG Dit jaar ko er 103.000 woningen in erland bij, zo blijkt uit aming van het ministe- voor Volkshuisvesting de periode 1979-1984. Of lantal ook werkelijk ge- 1 zal worden is de i ig. Het ministerie hoopte er het afgelopen jaar 000 woningen te bouwen, tr aan het einde van het bleek dat dat er maar 222 zijn geworden. het ministerie dus de ach- land van vorig jaar inlopen moeten er dit jaar zo'n extra worden pouwd. Stichtingskosten van k woning zijn sinds 1972 ge en van 50.983 tot i.000, zo blijkt uit gegevens itaatssecretaris Brokx van ishuisvesting aan de leden de vaste kamercommissie t verstrekt. Premier Van Agt zei wel dat zijn de legatie nog geen conclusies uit het ge sprek had getrokken, maar voegde daar later aan toe dat zijn „zakken leeg zijn en dat er geen nieuwe voorstellen om uit de impasse te ko men te verwachten zijn. Minister Albeda heeft duidelijk ge maakt dat een eventuele loonmaatre gel geen bot voorschrift zal beteke nen. maar dat er ook binnen die maatregel nog ruimte voor onderhan delen blijft. ..Dit was geen open overleg." zei MHP-voorzitter Van der Schalie na afloop, „het ging uitsluitend om een negatieve loonsontwikkeling, die stond al vast voor het kabinet" Uitgangspunt van het gesprek van gisteren was een brief van de rege ring aan de sociale partners met ver melding van het voornemen van het kabinet om zelf drie miljard gulden extra te bezuinigen in 1980 en het dringende beroep op die partners om een minlijn voor de loonontwikke ling te aanvaarden. Zou die minlijn niet vrijwillig aanvaard worden, dan zou ze via een loonmmaatregel voor geschreven worden. Alle sociale partners wezen de rege ringsplannen af. De werkgevers vooral omdat het kabinet naar hun mening zelf niet genoeg bezuinigt, zodat het bedrijfsleven onvoldoende armslag krijgt. Maar toen Van Agt hen duidelijk had gemaakt, dat die Een veelzeggende foto kon gisteren worden gemaakt bij het begin van het ge sprek van de sociale partners in de Stichting van de Arbeid. Wat nonchalant neemt FNV-voorzitter Wim Kok de uitgestoken hand van Premier Van Agt aan, wiens gezicht een mengeling van vriendelijkheid en argwaan verraadt. drie miljard absoluut niet verhoogd zal worden, toonden de werkgevers zich bij monde van mr.C.van Veen wel bereid om op basis van wat dan restte verder te praten met de vakbe weging over een centraal akkoord. Want voor een loonmaatregel, die het vrije onderhandelen onmogelijk kan maken, voelen ook zij niets. De vakcentrales stonden eveneens op vrije onderhandelingen en wezen niet alleen de huidige loonpauze maar ook een aansluitende loonmaa tregel af. Alle drie wilden zij de auto matische volledige prijscompensatie gehandhaafd zien. Vanwege de lieve vrede wilde de kabinetsdelegatie op dit punt wel toegeven, maar dan zou de loonmatiging wel langs een andere weg bereikt moeten worden. lanterende ieger weer iarresteerd IIPHOL De 32-jarige ezagvoerder van Transa- die een straf uitzat in de merbajes wegens pogin- tot chantage van het oeken-concern, is giste- direct na zijn vrijlating ieuw gearresteerd. wordt nu verdacht van lïnesmokkel en van dief- van 127.000 gulden van nsavia. De gezagvoerder d begin dit jaar samen met andere Transaviavliegers resteerd in een Noord hol - is dorp wegens zijn afper- spogingen. De twee colle- zouden dit keer niet bij de betrokken zijn. Hetgeen Transavia overigens geen h was om niet voor alle ontslag aan te vragen. evoelige" rhoging kenen van rdgasprijs UTRECHT Bij een treinongeval tussen Dordrecht en Gorkum zijn gisteren vier mannen, die aan de spoorbaan werkten, om het leven gekomen. Een vijfde man, die de taak had de baanwerkers tijdig te waarschuwen als er een trein aan kwam, ligt gewond in het zieken huis. Op het moment van het ongeluk wa ren de slachtoffers aan het werk met apparatuur die behoorlijk veel lawaai maakt. Als er een trein in aantocht is moet de veiligheidsman de werkers waarschuwen met een toeter of met lichtsignalen. Hoe een en ander giste ren in zijn werk is gegaan, kon nog niet worden achterhaald. Wel staat vast dat de trein vroeger langs kwam dan was gepland. De machinist van de trein én de (NS)veiligheidsman kon den gisteravond nog niet over de .toe dracht van het ongeval worden ge hoord. De vier mannen, die in dienst waren van een onderaannemer in Utrecht, waren afkomstig uit het Bra bantse plaatsje Rucphen. AMSTERDAM Commissaris Toorenaar van de Amsterdamse politie zal niet disciplinair worden gestraft. Minister Wiegel van bin nenlandse zaken liet dit gisteren weten in een brief aan de Amster damse burgemeester Polak. In zijn brief komt Wiegel tot de con clusie dat Toorenaar een nogal vrije opvatting lijkt te hebben over zijn werk, waarbij nonchalance hem niet vreemd is. Maar het moeilijke werk terrein van de commissaris, zijn goe de staat van dienst, de schade die door geruchten is toegebracht aan zijn persoon en zijn onvrijwillige overplaatsing, plaatst de minister hier tegenover. Doorslaggevend voor Wiegel was de vaststelling dat Toore naar zich niet heeft schuldig gemaakt aan strafbare feiten. Commissaris Toorenaar zei gistera vond „heel erg blij" te zijn, „het is nu tenminste officieel dat ik me niet aan corruptie heb schuldig gemaakt". Burgemeester Polak heeft erop gewe zen dat met de brief van Wiegel nu niet precies is vast te stellen in hoe verre „in concreto sprake is geweest van verwijtbare fouten". Hij kan zich echter wel verenigen met het besluit van Wiegel. ARNHEM In Arnhem is gistermiddag de 63-jarige Duitser J. K. gearresteerd, die in 1949 door het Bijzon der Gerechtshof in Gronin gen bij verstek werd veroor deeld tot twaalf jaar gevan genisstraf wegens het dood schieten van een inwoner van Aduard (Gr.) in 1942. Kort na de oorlog heeft hij ver moedelijk de wijk genomen naar Duitsland, maar de laatste twaalf a dertien jaar.moet hij in Arn hem hebben gewoond. Zijn (Ne derlandse) vrouw en kinderen wisten waarschijnlijk niets van zijn oorlogsverleden, aldus mr. C. de Beaufort, de officier die sinds enige jaren belast is met de opsporing van oorlogsmisdadi gers. De arrestatie van K. is het eerste echte „succes" van De Be aufort. De Duitser, toen soldaat bij de Wehrmacht, wilde op 7 juni 1942 de bezoekers van een café in Aduard niet naar huis la ten gaan. Er ontstond een woor denwisseling waarop K. een jon geman doodschoot. Hij werd door de Wehrmacht indertijd disciplinair voor zijn daad ge straft en na de oorlog door het Bijzonder Gerechtshof veroor deeld. Mr. De Beau fort hield gis teren een persconferen tie n.a.v. de arrestatie van de oorlogsmis dadiger. Rechts mevr. T. Faber van de afdeling voorlichting van het minis terie van justi- (van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De vaste Ka mercommissie voor kerne nergie zal geen vaart zetten ten die de kerncentrales Borssele en Dodewaard met buitenlandse bedrijven heb ben gesloten voor de op werking van uitgewerkte achter het wetsontwerp voor splijtstofstaven uit beide de goedkeuring van contrac- centrales. Men wil eerst wachten op de uitslag van de internationale discussie rond opwerking. Door dit besluit heeft Van Aardenne deze week voor de tweede keer het onderspit moeten delven inzake de op- werkingscontracten. Ook tij dens het Kamerdebat van deze week toonde een meerderheid van de Kamer zich niet van zins de contracten nu goed te keuren. De Kamercommissie nam dit besluit ondanks de dreiging van de minister van economi sche zaken, woensdag in de Tweede Kamer, dat een trage behandeling van het wetsont werp ertoe kan leiden dat de kerncentrales dicht moeten. Rotterdamse politie heeft kritiek op sexschepen-plan ROTTERDAM water te verbannen, af te meren. En voor uitwaaieren. Het zal De Twee van de plaat- wat de Parkhaven dan moeilijk zijn om Rotterdamse politie sen die men daar- betreft, de belang- confrontaties met be staat zeer kritisch te- voor op het oog heeft rijkste lokatie, vreest zoekers van de Euro- genover het plan van zijn volgens de poli- men dat de prostitu- mast, die honderd de gemeente om de tie te klein om een tie-activiteiten over meter verderop staat, prostitutie naar het redelijk aantal boten de omgeving zullen te voorkomen. Winst op aardgas moet in Nederland worden geïnvesteerd DEN HAAG Minister Van Aardenne van economische zaken heeft de oliemaatschappijen gewaarschuwd dat het staatsaandeel in de aardgasexploitatie zal worden verhoogd als ze niet uit eigen beweging besluiten de extra winsten uit het Nederlandse aardgas ook in Nederland te investeren. Die winsten moeten ten goede komen aan onze toekomstige energievoorziening, aldus de bewindsman gisteravond tijdens het debat in de Tweede Kamer over de begroting van EZ. Van Aardenne ziet het liefst dat de bedrijven zelf het initiatief daar toe nemen, maar gebeurt dat niet „dan zal de overheid het er niet bij laten zitten". AMSTELVEEN De farmaceuti sche industrie heeft de minister van economische zaken en de staatssecre taris van volksgezondheid aangebo den de prijzen van geneesmiddelen voor een bepaalde periode te bevrie zen. Een bevriezing gedurende een jaaè kan volgens Nefarma, de Nederlandse Asso ciatie van de Farmaceutische Industrie, een besparing van minstens zestig mil joen gulden opleveren, terwijl die be sparing ook later zou blijven doorwer ken. „De farmaceutische industrie heeft drie jaar geleden ook de prijzen bevroren en dit heeft toen 42 miljoen gulden bijgedragen aan de kostenbe heersing in de gezondheidszorg". Ne farma heeft haar „aanbod" gemeld in een brief aan de Ziekenfondsraad. Ze zegt in de brief dat ze gedurende de „bevriezingsperiode" bereid is tot een gesprek met de overheid over de vraag of er voor geneesmiddelen een speciaal prijsregime moet komen en zo ja, wat daarvoor de uitgangspunten zouden moeten zijn. Met het bevriezingsaanbod wil de farmaceutische industrie voor komen dat de overheid maatregelen neemt om in de toekomst meer te zeg gen te krijgen over het prijsbeleid ten aanzien vïn medicijnen. De meerderheid van de Tweede Kamer wil geen proefbo- ringen in zoutkoepels om te onderzoeken of daar radio-actief afval in kan worden opgeslagen. Alvorens dat gebeurt wil men de nog enkele jaren durende maatschappelijke discussie over kernenergie afronden. WlJ zijn daar niet gelukkig mee: ongeveer een jaar geleden is er in deze kolom op aangedrongen de proefboringen wél te laten plaatsvinden en de toen aangevoerde argumenten gel den nog steeds. Ons pleidooi werd toen overigens ingegeven door grote zorgen over een mogelijk grootschalig gebruik van kernenergie, ondanks de vele onzekerheden op het ge bied van de veiligheid, die daar nog aan vastzitten. Indien, aldus onze redenering, de mogelijkheid bestaat te onderzoe ken of die risico's kleiner te maken zijn, dan dient dat te ge beuren. Zo'n onderzoek beginnen houdt immers op geen en kele wijze in dat vooruit wordt gelopen op de principiële be^- slissing over verdere toepassing van kernenergie. VOOR de weerstanden tegen proefboringen die er in hef Noorden van het land bestaan in het gebied dus waar de diepliggende zoutkoepels zich bevinden hebben we wel begrip. Daar heeft men het gevoel, dat „Den Haag" er werk gelegenheid en economische ontwikkeling weghaalt, aardgas in grote hoeveelheden uit de grond pompt, en tegelijkertijd ook nog het radio-actief afval van de „rijke randstad" in de miskende gebieden wil kwijtraken. Dat gevoel is enigszins begrijpelijk, en dient in de afweging dus een grote rol te spe len. MAAR nu duidelijk is geworden, dat ook in de Noordzee proefboringen kunnen plaatsvinden, is er naar onze mening geen enkele reden om dat niet te doen. Het gegeven of opslag van radio-actief afval in zoutkoepels wel of niet veilig is, kan voor de lopende maatschappelijke discussie juist een waarde vol element zijn. Hoe meer gegevens die discussie onderbou wen, hoe beter. (Van onze parlementaire re- daktie) DEN HAAG Minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) wil de Tweede Kamer geen inzicht geven over het Algerijnse stand punt over de levering van vloeibaar aardgas (LNG) aan ons land. De minister beroept zich daarbij op het vertrouwelijke karakter van zijn recente besprekingen met zijn Algerijnse collega NabL Tijdens de onderhandelingen hebben beide partijen wel vooropgesteld dat zij zich aan het gesloten contract zullen houden, aldus Van Aardenne in een notitie aan de Kamer. Het LNG contract voorziet in de levering van 5,6 miljard ku bieke meter gas aan ons land vanaf 1984, Na afloop van de onderhande lingen tussen Van Aardenne en zijn collega Nabi was geen gezamenlijk communiqué uit gebracht. De mededelingen aan de Kamer zijn hiermee in tegenspraak omdat het voor minister Nabi onaanvaardbaar was in het slotcommuniqué op te nemen dat ook hij had inge stemd met het nakomen van het huidige contract. Algerije heeft voorkeur voor levering per pijpleiding in plaats van per schip, zoals in het contract is voorzien. GORREDIJK De afgelopen winter is voor de schaatsliefheb bers teleurstellend verlopen. Alleen in de eerste helft van janua ri was het gedurende korte tijd sterk ijs. De laagste temperatuur werd gemeten in Soesterberg: min twaalf graden. Voor het ove rige bleef het aan de zachte kant. Volgens weerman Hans de Jong uit Gorredijk was de winter gemiddeld anderhalve graad te warm. Maar maart zal dit jaar beginnen met het roeren van zijn staart Een naar Scandinavië doorgebroken actieve depressie zal tijdens het komende weekeinde eerst regen en later een enkele bui af leveren. Erg vervelend zal de in kracht toenemende noordwes tenwind zijn. Vooral in Noordoost-Nederland neemt die wind toe tot hard en in het Waddengebied mogelijk tot stormachtig. De wind kan daardoor wel eens hinderlijk worden voor de deel nemers aan de wereldkampioenschappen schaatsen in Heeren veen. Van tiid tot tijd zal de zon zich wel eens laten zien, maar er moet toch wel rekening worden gehouden met wisselvallig weer. De temperatuur komt niet hoger dan 6 a 7 graden en het zal bepaald guur aanvoelen, aldus De Jong. Vooruitzichten voor zondag: Opklaringen, maar ook enkele buien. Middagtemperaturen ongeveer 6 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7 Min. temp.: omstreeks 2 gra den Max. temp: omstreeks 6 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Kopenhagen II bew. Stockholm Wenen Zürlch Casablanca Weersgesteldheid van gisteren Weer Max N« •mp sla Amsterdam De Bilt Eelde geh.bew. h.bew. geh.bew. zw.bew. 6 0 5 0 5 0 Eindhoven Den Helder Luchth. R'dan Twente Vllsslngen Z.-Limburg Aberdeen mist geh.bew. zw.bew. geh.bew. zw.bew. 5 3 7 4 5 3 4 3 5 5 2 2 10 7 Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel n. ontv. 14 4 1 -1 10 -1 4 3 Frankfort Genóve HflUinki SS: flehbew. 3 1 7 -2 Lang omeletje MINEOLA De Amerikaan se Ursula Beckley heeft van de onderneming 'waar zij een zeer groot ei had gekocht een som geëist van 3,6 miljoen dol lar. Toen zij thuis van het gro te ei een lekkere omelet wilde bakken rolde er geen eigeel in de pan maar een 15 centimeter lange grijs-zwarte slang. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13