Geen internationale richtlijnen voor gebruik kernenergie Nederlandse religieuzen vinden synode weinig inspirerend RAF-leden: wij wilden niet doden Rijdend toilet biedt uitkomst aan nooddruftige Parijzenaars kerk wereld ÈBCgaat \astisch bezuinigen w Alle drie Belgische kerncentrales bezet Franse kardinaal Etchegaray op bezoek in China KORTE METTEN JITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 PAGINA 11 (Van onze correspondent Roger Simons) NDEN De kijkers in het bui- h|land hoeven niet bang te zijn. •wel de BBC in de komende twee voor minstens 130 miljoen pond 01 bezuinigen, zal alles in het k gesteld worden om de produk- e&van steengoede tv-series op peil ouden. )u#v-begroting van de BBC wordt ver- derd met 12 miljoen pond, of drie :ent van het totaal. Als voor de tele- niet voldoende geld overblijft, zou 1BC in de kortste keren het onder- delven in de zware concurrenties- tegen de rijke commerciële tv van ot-Brittannië. risico wil men beslist vermijden, rom wordt op andere terreinen besparingsmogelijkheden gezocht, aaide populaire radioprogramma's •den geschrapt. Vijf van de elf vaste ^-orkesten hebben bericht gekre- dat het in de bedoeling ligt binnen enbare tijd een einde te maken aan bestaan. slachtoffers van die maatregel zijn: Schotse Symphonie Orkest; het Ra- Orkest van Noord-Engeland; het iio Orkest van Centraal Engeland; Noordierse Radio Orkest en de indon Studio Players". Door de vak- iden van de muzikanten wordt al aktie gedreigd. Volgens hun irdvoerders zou het opdoeken van rijf orkesten rampspoedige gevolgen |ben voor het muzikale leven van it-Brittannië. is de BBC niet van plan minder :iek uit te zenden. Voor de produk- van regionale uitzendingen zal ech- tien miljoen pond minder beschik- r gesteld worden. De locale radios- ins van de BBC krijgen twee mil- pond minder. De begroting van ;ti opvoedkundige programma's wordt 'Qlaagd met tien procent. Bij de BBC j momenteel 28.000 mensen in vaste l mst. Zoals alle grote Britse organisa- c lijdt deze omroep sterk aan overbe- [e ining. De directie is nu van plan e 100 arbeidsplaatsen af te schaffen 0 r middel van natuurlijke afvloeiing. )efce drastische maatregelen zijn nood- elijk omdat de BBC al jaren in de .e ulden zit. Afgelopen najaar heeft de ertse conservatieve regering het kijk- ia d (de Britten betalen géén luister- el) op 34 pond gebracht. Hoewel dat jjd bijna volledig naar de BBC gaat, is u opbrengst te klein om een volledige etaling van de schulden mogelijk te g^ken en tegelijk voldoende bedrijfs- l2pitaal over te houden. Daardoor 'jeft de BBC een bijdrage van min- >ns 40 pond per kijker nodig, een enkele regering wenst het kijk- *ld zo sterk te verhogen, omdat ze er veel van haar populariteit bij zou in kten. Volgens de directie van de BBC het niet bij de huidige bezuinigings- atregelen blijven als de Britse infla- nog sterker om zich heen grijpt (ze raagt momenteel al bijna 19 pet) en omroeppersoneel grote looneisen It Daarover wordt nu onderhandeld. 1 1 Iflfl toilettes Jl '\LV 1- V <- Ml Nieuw in de Parijse straten is dit openbare toilet, dat geheel automatisch wordt onder houden. Na inworp van 1 Franc opent zich de deur van het verwarmde toilet waarin zich een zit- en hurktoilet bevindt, wasfonteintje, papierautomaat. Na elk gebruik wordt het hele interieur, inclusief muren en plafond, gereinigd en de lucht geparfumeerd. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Toen enkele jaren geleden in Parijs een begin gemaakt werd met het verwijderen van de „Vespasiennes", de naar hun uitvinder, kei zer Tit us Flavius Vespa sian us (7-79 na Christus), genoemde openbare uri noirs, werd dat gedaan uit het oogpunt van hy giëne en openbare orde, omdat met name exhibi tionisten op nadrukkelij ke wijze van de „water- tempeltjes" misbruik maakten. Door velen werd het afbreken daarvan echter gezien als een historische wandaad; sedert 1.900 jaar hadden de instellingen het gemak van de (mannelijke) bevolking van een aantal landen en vooral Frank rijk gediend. Daar werd nu zonder meer een eind aan gemaakt, zonder dat gepoogd werd een oplossing te vinden voor het probleem van het misbruik van de urino irs. Van de 11.000 „Vespasiennes" die eer tijds in de 5.500 Parijse straten voor „ver lichting" zorgden, waren er tot enkele da gen geleden nog maar 104 over. Op aandrang van de burgemeester Chirac is nu een experiment begonnen met drie zogenaamde „Sanisettes", waarmee op het gebied der „gemakken" eindelijk ook een eind wordt gemaakt aan de bijna twintig eeuwen oude discriminatie van vrouwen, ofschoon de Parijse vrouwen tot vóór de Tweede Wereldoorlog hun eigen oplossing hadden gevonden, voornamelijk op de la gere Seihe-kaden, hetgeen door vreemde lingen zowel „zeer Frans" en „walgelijk" als „interessant" werd beoordeeld- De „Sanisettes" zijn grote, moderne, ver rijdbare, betonnen kiosken, waarop geen aanplakbiljetten aangebracht kunnen worden. Zowel voor vrouwen als voor mannen wordt na betaling van één frank automatisch een deur geopend, die door de gebruiker kan worden vergrendeld. Tegelijkertijd wordt dan een diffuse maar ruim voldoende verlichting ingeschakeld evenals zachte muziek, terwijl het ge bouwtje wordt verwarmd middels hete, met kamperfoelie geparfumeerde lucht. Twee kapstokken en een wasbak zijn eveneens in de toiletruimte voorhanden. Zodra de gebruiker de „Vespasienne" ver laat, komt automatisch de reinigings- en ontsmettingsapparatuur in bedrijf waar door het tempeltje 45 seconden later weer beschikbaar is voor de volgende „noodlij dende" in de Franse hoofdstad. ■LUIDSHINDER WORDT STEVIG AANGEPAKT ranse politie mag lawaaiige auto's van de weg halen i onze correspondent Jan Drummen) n lRIJS - In Frankrijk kan voortaan motorvoertuig dat teveel geluid ji4akt onmiddellijk door de politie in jdslag worden genomen. Dit is een van afregelen die de Franse regering eft genomen om de geluidshinder d banden te leggen. De maatregelen rmen in zekere zin een noodoplos- g, omdat de wet op de geluidshinder s over enige tijd door het parlement b worden behandeld. Daar komt nog dat om de geluidshinder in heel Frankrijk tot een aanvaardbaar peil te verlagen een bedrag van vijftig mil joen gulden nodig is. De meeste overlast blijkt bij de luchtha vens en de grote verkeersaders te bestaan. Om het lawaai bij vliegvelden nog meer te beperken zullen de landingsgelden voor de vliegtuigen lager of hoger worden naarmate zij minder of meer geluid ma ken. Langs autowegen zijn al geluidwe- rende muren optrokken, die het lawaai met 6 tot 8 decibels verminderen, terwijl de daar langs liggende woningen van dub bele ramen voorzien zijn. In een aantal gevallen ziin de autowegen overdekt: de meest doeltreffende maar tevens kost baarste manier van geluidwering. Tussen nu en oktober 1982 zal het lawaai- niveau van nieuwe in Frankrijk op de weg komende auto's met 20 tot 50 procent verminderd moeten worden. Verder zul len bouwmaterialen, die niet aan de nieu we normen voldoen, niet meer verkocht mogen worden. Zogenaamde geluidswach ters zullen benoemd worden om op het naleven van de nieuwe maatregelen toe te zien. WENEN De conferentie ter af sluiting van een het zogenaamde Internationale Beraad over de Splijtstofcyclus (INFCE), is ge ëindigd zonder dat men het eens is kunnen worden over richtlij nen voor het toekomstig gebruik van kernenergie. Volgens het slot communiqué hebben de 66 deelne mende landen de resultaten van de studie aanvaard, zonder alle bevindingen te onderschrijven. De meeste afgevaardigden op de confe rentie toonden zich een voorstander van het gebruik van snelle kweekreactors. Een van de werkgroepen van de INFCE kwam zelfs tot de conclusie dat dit type reactor technische en milieukundig min der gevaarlijk is dan conventionele kern reactors. In snelle kweekreactors wordt plutonium als brandstof gebruikt. Men was het er op de conferentie over eens dat het technisch niet mogeljk is een land te beletten het voor zijn energievoorziening bedoelde plutonium voor de produktie van kernwapens te gebruiken. De voorko ming van dergelijk misbruik was volgens de afgevaardigden geen technisch, maar een politiek probleem. Vooral de afge vaardigden van ontwikkelingslanden, zoals Brazilië en Pakistan, hadden kritiek op de strenge voorwaarden die de Vere nigde Staten hanteren bij de export van nucleaire technologie. Waarnemers op de conferentie waren van mening, dat de Verenigde Staten wat te rug hebben moeten krabbelen. De Ameri kaanse delegatie liet weten dat de VS niet meer zo'n onwrikbaar stanpunt innemen als voorheen en dat zij meer begrip heb ben gekregen voor de doelstellingen van andere deelnemers aan het overleg. Ook in het slotcommuniqué van de conferentie klinkt weinig door van het Amerikaanse voorbehoud tegen verspreiding van het gebruik van kernenergie. Het vraagt om verdere inspanningen ter bevordering van het gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden in het algemeen en van de bouw van opwerkingsfabrieken en snelle kweekreactors in het bijzonder. Volgens het communique zal kernenergie een steeds belangrijkere rol in de werel denergievoorziening gaan spelen en dient de ontwikkeling daarvan op grote schaal te worden bevorderd. (Van onze correspondent Mare de Ko- ninck) BRUSSEL - De twee kerncentrales in het Belgische Doel, vlakbij de grens met Zeeuws-Vlaanderen, zijn sinds gis termiddag door het personeel bezet. Volgens de vakbonden is de veiligheid voor de bedrijfsterreinen zelf en voor de omgeving gewaarborgd. De electrici- teitsproductie ging gisteravond nog ge woon door. De bezetting in Doel gebeurt uit solidari teit met het personeel van de kerncentra le in het Waalse Tihange, die inmiddels in verband met een bezetting om veilig heidsredenen is stil gelegd. In Tihange wordt al enkele weken actie gevoerd voor een pensioenrecht met 57 jaar en voor op heffing van strafmaatregelen tegen twee vakbondsbestuurders die - om de pensioen eiskracht bij te zetten - de electriciteit- sproductie van de centrale met 10 proc. hadden verminderd. Of ook in Doel de bezette kerncentrales moeten worden gedoofd zal afhangen van de spoed waarmee minister van Arbeid de Wulf werknemers en directies van de electriciteitsbedrijven tot een akkoord weet te brengen. Tot gisteravond hielden enkele leden van de technische staf in de controlekamer in overleg met de bezetters de reactors op gang. Nadat een eerdere bemiddelingspoging was gestuit op een afwijzing van de kant van de directie in Tihange deed minister De Wulf gisteren een nader voorstel, waarin met name de vakbonden zich zou den moeten verbinden om elke actie on dergeschikt te maken aan de veiligheids voorschriften. De directie ging daarop ak koord, maar de werknemers beslissen pas vandaag. De vakbonden hadden eerder al inge stemd met het plan van De Wulf om het principiële vraagstuk van stakings- en ac tievrijheid in kerncentrales in een aparte wet te gaan regelen. Voor de directie bood dat echter onvoldoende waarborgen op de korte termijn. Zowel in Doel als in Tihange zijn thans nog twee kerncentrales in aanbouw, zodat België er over enkele jaren in totaal zeven zal hebben. NEDERLANDSE ADVOCAAT TREKT COMPETENTIE RECHTBANK IN TWIJFEL (Van onze correspondent Ami van Vree) DUSSELDORF - De beide Duitse aangeklaagden in het gisteren begonnen terroristen- -proces in Düsseldorf Chris- tof Wackernagel en Gerd Schneider hebben er op de eer ste dag in uitvoerige verkla ringen geen twijfel over laten bestaan dat zij zich als leden van de Rote Armee Fraktion (RAF) beschouwen en de ideo logie van deze vereniging on dersteunen. Evenmin bestre den zij te zijn betrokken bij de schietpartij in Amsterdam in november 1978 waarbij behal ve zijzelf ook drie agenten werden gewond, maar zij ont kennen ten stelligste de bedoe ling te hebben gehad om te do den zoals de aanklacht luidt. Integendeel, in hun visie heb ben juist de politiemensen het vuur geopend met de bedoe ling hen om te brengen. Het begin van het proces werd, zoals gebruikelijk bij dergelijke zittingen in Duitsland, gekenmerkt door een over vloed aan verzoeken en klachten van de kant van de verdediging. De meest interessante bijdrage daarin kwam van de kant van de Nederlandse ad vocaat mr. W. van Bennekom, die wilde dat het proces zou worden stop gezet omdat de rechtbank geen juris dictie heeft om de twee te veroorde len. Als motief voor deze stelling (die overigens door rechter Wagner werd afgewezen voeren de Amsterdamse strafpleiter aan dat Wackernagel en Schneider in Nederland berecht had den moeten worden en dat hun uit wijzing door de Nederlandse justitie aan de Bondsrepubliek in oktober 1978 onrechtmatig en in strijd met de bestaande verordeningen en internati onale verdragen is. Om dit te bewij zen wilde Van Bennekom tevens de toenmalige minister van justitie De Gaay Fortman en diens staatssecreta ris mevrouw Haars alsmede de Am sterdamse Procureur-Generaal als ge tuigen laten oproepen, hetgeent even eens werd afgewezen. De zitting ging zoals gebruikelijk ge paard met zeer scherpe veiligheids voorzieningen. Niet alleen werden de bezoekers op illegale voorwerpen on derzocht, ook werd een afdruk van hun persoonsbewijs gemaakt wat de advokaten buiten alle proporties von den. Kritiek was er van de kant van de verdediging ook op de samenstel ling van het publiek die opzettelijk zou zijn gemanipuleerd om ongewenst bezoek te weren. De Nederlandse religieuzen vinden de Nederlandse bis schoppensynode weinig inspi rerend. Zij maken zich boven dien bezorgd over de toene mende polarisatie, die blijkt uit de reacties in Nederland, die tot dusver op de besluiten van de synode zijn gekomen. Hun eigen verwachtingen zijn in elk geval niet uitgekomen. Het bestuur en de raad van de confe- rentie van Nederlandse religieuzen zeggen dit in een eerste reactie op de synode. Zij stellen onder meer vast, dat hun verwachtingen van voor de synode niet zijn terug te vinden in de Synodebesluiten en evenmin in de toelichting, die de bisschoppen geza menlijk of individueel naderhand hebben gegeven. Met name missen zij het bevrijdende karakter. Zij menen dit grotendeels te kunnen verklaren uit het feit, dat de bijzonde re synode meer gekozen lijkt te heb ben voor een bestuurlijk hiërarchisch kerkbeeld dan voor een gezagsuitoefe ning, die wordt gekenmerkt door sti mulering van de dialoog, de solidari teit en de eigen verantwoordelijkheid van de kerkleden. De religieuzen vrezen daarom, dat de synodebesluiten meer zullen worden ervaren als insnoerende maatregelen dan als kader voor een ruimteschep pend pastoraal beleid. De reacties van verschillende groeperingen en perso nen wijzen volgens de religieuzen al op een groeiende polarisatie en op de vrees van veel gelovigen, dat zij te maken zullen krijgen met een door de bisschoppen te bepalen eenrichtings verkeer. Zij signaleren met zorg, dat de ver vreemding tussen gelovigen en bis schoppen als gevolg van de synode nog groter zal worden. Een uiteinde lijk oordeel over de synode hangt vol gens hen echter mede af van de ma nier, waarop de bisschoppen de be sluiten zullen uitvoeren. Zij menen daarom, dat enige terughoudendheid ten aanzien van de huidige beoorde ling misschien geboden kan zijn om de polarisatie niet onnodig te ver scherpen. De hoop wordt uitgespro ken, dat de bisschoppen oog zullen hebben voor de tekenen, die wijzen op de gevoelens van machteloosheid en teleurstelling onder de mensen. In binnenkort te houden vergaderin gen zullen de vier stichtingen van re ligieuzen (vrouwelijke religieuzen, monialen, broeders en priesters) pro beren te komen tot een vollediger be eldvorming over de consequenties van de synode voor de eigen verantwoor delijkheid der religieuzen in de kerk van Nederland. De conferentie van Nederlandse reli gieuzen vertegenwoordigt dertigdui zend leden. Zij vervullen talrijke functies in het kerkelijk leven van Nederland van hoog tot laag. In bijna de helft van de 1800 parochies zijn re ligieuzen werkzaam in de basisziel zorg. In sommige bisdommen vormen zij de meerderheid. De voorzitter van dë Fran se bisschoppenconferentie, kardinaal Roger Etchega ray, aartsbisschop van Marseille, is momenteel in Peking voor een particu lier bezoek van zeventien dagen aan China. De Fran se ambassade in Peking, die dit bekendmaakte, ver onderstelt dat de kardinaal die begin februari een langdurig onderhoud heeft gehad met paus Johannes Paulus II contact zou op nemen met Chinese katho lieke leiders binnen de Ver eniging van Patriottische Katholieken. Deze vereniging werd in 1958 opgericht en zij onder houdt geen betrekkingen met het Vaticaan, dat de vereni ging als een instrument van de regering en daarom als onwettig beschouwt. In Chinese kringen in Rome achtte men het mogelijk, dat kardinaal Etchegaray een persoonlijke boodschap van Hp Daus bij zich heeft voor de Chinese leiders. De laatsten' vinden, wat het politieke as pect betreft, dat de diploma tieke betrekkingen die natio nalistisch China op Taiwan met de Heilige Stoel onder houdt, een toenadering tus sen Vaticaan en Peking in de weg staan. De Chinese partij voorzitter Hwa Guofeng zei voor ziin bezoek aan Rome in november, dat hij contact met het Vaticaan niet kon overwegen, omdat dit betrek kingen onderhoudt met de Kwomintang van Taiwan. Overigens is momenteel de zetel van de apostolische nuntiatuur in het nationalis tische Taipeh onbezet. Sinds de dood van Mao in 1976 heeft de Chinese rege ring echter de beperkingen op godsdienstige beleving verlicht en is zich gaan hou den aan de vrijheid van gods dienst die in de grondwet wordt gegarandeerd. Er zijn tekenen, dat 1980 het jaar van de terugkeer van het evangelie in China zou kun nen worden. Reeds hebben zich vijfhonderd jezuïeten be reid verklaard in China te gaan werken. Het is niet be kend hoeveel katholieken er nog in China zijn. De Heilige Stoel schat hun aantal op 2,5 miljoen. Twee maanden geleden was in Peking de wijding van de eerste bisschop van de Chi nese hoofdstad sinds vijftien jaar. De nieuwe bisschop, Mi- chaël Fu Tiesjan, wordt ech ter door Rome niet erkend, omdat hij niet door de paus is benoemd. De Raad van Kerken in Nederland heeft krachtig geprotesteerd bij president Garcia van Guatemala te gen de hardheid, waarmee handhavers van de openba re orde in dat land optre den tegen onderdanen die voor hun rechten opkomen. Het gaat de raad met name om de rechteloze positie, waarin de Indiaanse boe renbevolking zich bevindt. Behalve de Raad van Ker ken hebben ook de gerefor meerde kerken, alsmede de bisschoppelijke adviescom- misie voor Latijns-Ameri- ka, het Centraal Missionair Beraad Religieuzen, Pax Christi en de commissie Justitia et Pax soortgelijke initiatieven genomen door telegrammen en brieven van protest te sturen en en kele dagbladen in Guate mala stukken ter plaatsing aan te bieden. De voorzitter van de Raad van Kerken in Indonesië, dr. T. B. Simatupang is in het St.-Antoniusziekenhuis in Utrecht opgenomen voor een hartoperatie. Dr. Simatupang is ook een der zes presiden ten van de Wereldraad van Kerken. In de jaren vijftig was hij chef-staf van de In donesische strijdkrachten. De president van Zuid-Ko- rea, Choi Kyu-Hah, heeft de aartsbisschop van Seoel, kardinaal Stephan Kim, benoemd in de „raad van bijstand", die eens in de maand bijeenkomt om de president te adviseren in zaken van veiligheid en economie en vooral ook in kwesties die te maken heb ben met verdere democrati sering van het land. Kardi naal Kim (51) zal vooral de belangen van 1,1 mil joen katholieken in Zuid- Korea behartigen. Ook de commandant van het Leger des Heils, Kim Hae-duk, is benoemd tot lid van de raad, waartoe nog eenen twintig voormalige politici en vooraanstaande burgers behoren. Kim Hae-duk is tevens voorzitter van de Koreaanse raad van ker ken en behartigt de belan gen van 5,3 miljoen Zuid- koreaanse protestanten. De vroegere bisschop van de lutherse kerk in Oostenrijk, dr. Gerhard May (82), is in Wenen overleden. Bisschop May heeft een werkzaam aandeel gehad in de oprich ting van de Lutherse We reldfederatie en de Wereld raad van Kerken. Bij gelegenheid van de 1590ste geboortedag van de Heilige Benedictus zullen de Vaticaanse posterijen op 21 maart een serie herden kingszegels uitgeven. De serie zal bestaan uit zegels van 80. 100, 150, 220 en 450 lire, die elk een eigen mo tief zullen hebben, komend van oude codices, die in de Vaticaanse bibliotheek worden bewaard. Op zaterdag 15 en zondag 16 maart zal in Krasnapolsky in Amsterdam het zilveren com gres worden gehouden van „Geestelijk Reveil". Het the ma is „Menswording, de evo lutie van de geest". Er zullen dertien voordrachten worden gehouden, afgewisseld met muzikale bijdragen van di verse medewerkers. Mede werking verlenen een groot aantal geestelijke, humanitai re en andere idealistische be wegingen. In twee zalen zijn lectuur- en informatiestands te bezichtigen van meer dan vijftig verschillende bewe gingen, onder meer op het gebied van geestelijke be wustwording, psychisch in zicht, parapsychologie, betere leef- en voedingswijze, yoga, alternatieve geneeswijzen, milieuhygiëne, communica tie, ontwikkelingshulp en dierenbescherming.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11