Prima wegwijzers in kinderboekenlan d Kerken in meerderheid gedragen door middenklasse maatschappij oekhandelaren villen alle Haagse zondags- lichters gebundeld BEZIG MET BO! Boek van de Maand ditmaal kinderzaak „LEESGOED" EN „KLEINTJE BOEK KORTE METTEN kerk wereld JNST LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 PAGINA 9 S HAAG Iedere Haagse zondags- hter wordt in staat gesteld na 24 irt te kunnen zeggen: „Ik heb gepu- eerd". Want op die datum moet een del verschijnen waarin zijn opgeno- i ten minste één gedicht van alle igse zondagsdichters die hebben [genomen aan het landelijke con- rs, dat is uitgeschreven voor alle hters, die niet eerder in boekvorm iliceerden. Tot 2 maart maar als [een weekje later wordt is dat niet a— kunnen (Haagse) zondagsdich- hun werk kwijt bij alle Haagse khandelaren, die voor verder trans- t zorgdragen. Het ingestuurde werk rdt eerst beoordeeld voor een plaat- jke finale, waarna een regionale fi- e volgt en ten slotte een landelijke, landelijke finalisten, die dingen r de Gouden Lier 1980, publiceren Ik geval. alsnog instuurt, stroomt mee met een dgolf van dichtwerk. Bij de meeste [handelaren in den lande komen Itwerken met honderden tegelijk bin- en de organiserende CPNB (Collectie- Propaganda van het Nederlandse •k) in Amsterdam spreekt over duizen- Met begrip voor de gemoedstoestand de dichter ziet de CPNB door de vin- s, dat het reglement aan alle kanten ■dt doorbroken. „Maximaal drie ge iten van maximaal dertig regels per icht", schrijft dit reglement voor. De iters trekken zich daar niets van aan versturen hele pakken op rijm gezette boezemingen, onder het motto: zoek er de aardigste maar uit. ^ervaringen van de Haagse boekhande- :n wijken daar niet van af. Zij krijgen landen gedichtjes in handschrift, soms keurig schoonschrift, andere met woes- ien neergeworpen en andere zijn in zo oi mogelijke hanepoten gevat. Maar er ién bindend element: vrijwel alle inge- urde gedichten melden verdriet, in •band met de persoonlijke omgeving of de wereldsituatie in het algemeen, jrd Ruward, namens de Haagse boek- ndelaren: „Donderdag 24 april wordt Ifns een bonte dichtersavond de Haagse lale gehouden in het Theater aan de ven. Ten minste tien dichters of dichte- sen worden uitgenodigd hun werk zelf or te dragen. Tijdens deze avond willen de bundel ten doop houden, met werk i alle Haagse dichters die aan dit lande- concours hebben deelgenomen". Ook boekhandel aan het Noordeinde 122 emt gedichten in ontvangst; tot dusver ntallen per dag. Ruward: „Men blijkt iral gefixeerd op het rijm. Als het maar nt, zit het wel goed, denken de meeste enders. Metrisch zit het vaak minder Ruurd Ruward: „Alle Haagse zondagsdichters In één bundel". goed in elkaar. En natuurlijk: de meeste zondagdichters zetten persoonlijk leed op papier, onbeantwoorde liefdes en zo. Maar het leeft allemaal wel heel sterk. Daarom willen we tijdens die avond op 24 april een open forum houden. Iedereen die zich daarvoor opgeeft, wordt in de gelegenheid gesteld eigen werk voor te dragen. Tenzij het er te veel zijn. Maar een flink deel van de avond, waaraan ook musici mee werken, wordt daaraan besteed". Leiden niet De boekhandelaren in Den Haag en rand gemeenten hebben graag ,ja" gezegd op het voorstel van de CPNB; ook de Delftse boekhandelaren wilden hun medewer king verlenen. Het is daarom opvallend, dat de boekhandelaren in Leiden geen brood zagen in deelname. Overigens kun nen Leidse dichters hun werk recht streeks aan de CPNB (Langestraat 61 in Amsterdam) opsturen. Ruurd Ruward: „Helemaal onbegrijpelijk is het niet, dat boekhandelaren wat huive rig zijn voor medewerking. De boekhan delaren van elke stad verplichten zich niet alleen de gedichten in ontvangst te nemen, maar moeten dan ook meewerken aan jurering voor de plaatselijke finale. Daar zit werk aan vast. Leiden had dit werk er kennelijk niet voor over. Den Haag wèl. En nam de ge dichten in ontvangst, die misschien geen heel hoog niveau bereiken, maar wel de dichters in staat stelden emoties schrifte lijk te verwerken. Of zoals een Haagse zondagdichter het stelde: „Ik dicht met de striemen die ik heb". En de Nederlandse zondagdichter blijkt heel wat striemen te hebben opgelopen, op het dichterlijk hart. De Haagse bundel zal daar uitvoerig mel ding van maken, na 24 maart. Ruward: „Financieel is die bundel voor ons niet zo aantrekkelijk, maar wel goed haalbaar. Overigens dringen wij aan op fotocopiën van de gedichten; wie ons gedichten op stuurt, is die kwijt. Al gooien we niks weg. Maar het risico dat een met de hand geschreven dichtbundel van iemand zoek raakt, lopen we liever niet". FRITS BROMBERG Amsterdamse Tropen- iseum heeft met enkele an- Europese musea een eer volle vermelding gekregen in de jaarlijkse prijsvraag van het 'Europese Museum van het Jaar'. Winnaar van de wed strijd is het Musée de la Ca- marque bij Arles (Frankrijk). Een speciale prijs voor musea die de Europese eenwording sgedachte uitdragen ging naar het Gemeentelijk Museum van Rtlsselheim (West-Duitsland) met het Fries Museum te Leeuwarden als tweede. Hannes Postma exposeert van 1 maart t/m 13 april schil derijen in de Vishal aan de Grote Markt te Haarlem. Posthoorn Bodega, Lange Voorhout 39a Den Haag, expo seert van 3 t/m 29 maart colla ges van geprepareerde exoti sche bloemen en planten van Bill Sluiters en naaktstudies van Theo Verharen. Paul Hendrik Bakker expo seert van 2 t/m 23 maart in Galerie De Roode Boom, Spekstraat 10 Den Haag. AMSTERDAM „Mijn hoepel, mijn priktol verruil ik voor boeken" liet Hieronymus van Alphen een tweehon derd jaar geleden een van de kinders in z'n versjes braaf uitroepen. De vereni ging voor de collectieve propaganda van het nederlandse boek heeft anno 1980 wel wat andere motieven om het kind aan het lezen te brengen, maar toch: Boeken lezen is in een steeds meer gevisualiseerde samenleving nog altijd iets dat een ruggesteuntje nodig heeft. Voor volwassenen én voor kinde ren. Het instituut Boek van de Maand is een douceurtje voor lezers dat mees tentijds volwassen ten deel valt. Dit maal is dat anders: Vanaf 6 maart tot en met 5 april is in de boekhandels „Leesgoed" verkrijgbaar, een bloemle zing uit kinderboeken die verschenen zijn tussen 1945 en 1980, met werk van meer dan zestig auteurs en geïllu streerd door een 35 tekenaars. Bestemd voor kinderen tot twaalf jaar. Een speelse dwarsdoorsnee van wat er in Nederland op het gebied van de kinder literatuur te verkrijgen is, waaraan de CPNB voor de toekomst nog een ande re wegwijzer verbindt: Een boek-tijd- schriftje in oblong-formaat „Kleintje boek" geheten dat halfjaarlijks ver schijnt en waarin ouders, opvoeders, kleuterleiders en leidsters van kinde ren tussen de 4 en de 8 jaar een „be scheiden handreiking vinden bij het zoeken naar goede kinderboeken". Al eerder, in 1974, wijdde de CPNB zijn propagandataak aan het kinderboek. Toen via „Duveltjes uit een doosje". „Leesgoed" is daarmee vergelijkbaar, maar anders. „Duveltjes" bracht stukken uit kinderboe ken keurig gesorteerd op leeftijd in woord en beeld, terwijl „Leesgoed" bewust kiest voor een speelsere benadering. Rijper en groener loopt er dwars door elkaar heen, al zijn teksten enigszins gegroepeerd naar leesmoeilijkheidsgraad, onder het motto dat kinderen zelf maar moeten beginnen en moeten uitmaken wat wel en wat niet leuk of geschikt is. Een wat bechouwende Carmiggelt staat er naast een bizarre Syb- ren Polet („Kareltje Kromoor"), Paul Bie- gel naast een strip van Marten Toonder, Alet Schouten historische kinderwerk naast nonsenrijmpjes van Han G.Hoek- stra. Versjes en verhalen door elkaar heen. Met een grote nadruk op de illustra ties die er veelzijdig en, perfect gedrukt, om te smullen uit zien. Een veelkleurig beeld van wat er op de Nederlandse markt is verschenen en waaruit blijkt dat we ons daarover als ouderen niet hoeven te schamen. Een stuk uit Anne Franks nog altijd verbazend zelfbewuste en ge spannen „Achterhuis", naast een stuk van Harriet Laurey over een iongetje dat een bril moet gaan dragen. An Rutgers van der Loeffs verhaal over het Griekse jon getje met z'n paaslam dat archaeologen helpt, inclusief een beeld van een heel wat armere samenleving dan de onze, naast het prachtig-speelse Spikkeltje van Annie Schmidt over een uit een eitje ge boren prinses. Bar weinig hort Een keus voor zo'n bloemlezing, gemaakt door Netty Heimeriks en Beccy de Vries wat de tekst betreft, en Max Velthuys voor de illustraties, heeft uiteraard als enige nadeel dat het veelal om stukken uit boeken gaat. De keus van de samen stellers werd daardoor beperkt tot boeken met weinig personages, waaruit een los staand geheel te plukken viel. Losse ver halen staan er ook in, hebben uiteraard dat bezwaar niet, maar van korte verha len hebben we in Nederland voor kinde ren nu eenmaal bar weinig. Dat levert in „Leesgoed" wel eens een wat moeilijker fragment op. Het brokstukje uit Karei Ey- ckmans overigens voortreffelijke boekje „Een verlegen vogelsverschikker" komt bijvoorbeeold wel erg in de lucht te han gen, terwijl ook Jean Dulieu's fragment uit Paulus en de hulpsinterklazen erg onaf aandoet. Maar goed, dat is nu een maal inherent aan zo'n bloemlezing en één ding blijft staan: De fragmenten zijn opzichzelf zo goed gekozen dat het naar méér smaakt. En daar gaat het per slot van rekening 'óók om. Plezier Voor volwassenen die „Leesgoed" met evenveel plezier kunnen lezen en kijken, is er dan nog een andere opvallende en aardige zaak. Zij zullen gaan beseffen dat die literatuur voor kinderen in de 35 jaren na de oorlog in stijl en aanpak een steeds bredere zaak is geworden. Lieflijks, ont roerends, moois, spannends, grappigs en wetenswaardigs, alles heeft er een even belangrijke plaats. En ie merkt ook dat kinderschrijvers zichzelf in de loop der ja ren steeds meer uit de voorgeprogam- meerde hoek zijn gaan bevrijden en daar mee serieus zijn gaan nemen. Evenals in de schrijverij voor volwassenen heeft een kinderauteur de vrijheid verworven aan te pakken wat hij wil. Óf het nu de gekke normale huis-, tuin- en keukenzaken in- clusief„vieze" woorden zijn als in „Een april kikker in je bil" van Burny Bos, of vroeger als „moeilijk" of „taboe" geldende onderwerpen als oorlog en dood. „Lees goed" geeft wat dat betreft ook een rijke doorsnee. Een boek dat in de actie-maand voor een lage prijs (tot en met 5 april f 19,50, daarna f 34,50) bijna driehonderd pagina's leeswerk van niveau biedt waar geen gezin met kleine kinderen onderuit kan. Een boek dat bovendien door de for mule een lang leven beschoren kan zijn. Door het mengelwerk van oud en jong door elkaar heen, kan het jarenlang als een plezierige leeswijzer voor kleuters en kinderen meegroeien met het gezin. Onderwijs I Het nieuwe CPNB-project „Kleintje Boek" is een prima aanvulling op „Lees goed". Vooral ook omdat het bestemd is voor de leeftijdsgroep tussen 4 en 8 jaar, waarin in ons land 1.133.000 kinderen rondlopen, en waarvoor ouders of opvoe ders de lectuur moeten kiezen uit een steeds groter wordend aanbod op de boe kenmarkt. Zelf boekhandels en jeugdbi bliotheken hebben het in de praktijk steeds moeilijker met een voorlichtende taak. Vandaar „Kleintje Boek" dat voor weinig geld (f 2,50) geïllustreerde, korte „recensies" biedt van kinderboeken, maar daaraan vast nog eens adviezen biedt hoe je met dat kinderboek in de praktijk kan omspringen. Vooral in het kleuteronder wijs een zaak kan werken. „Borre en de nachtzwarte kat" van Jenny Wagner en Ron Brooks krijgt zo een hele uitleiding met gespreksvoorbereiding, teken- en verwerkingssuggesties inclusief aanzetten tot spelletjes. Actieve en geïnteresseerde ouders zullen hun licht zelf toch wel op steken en uiteraard zonder kunnen, maar voor weinig geld is een brokje informatie nooit weg. Terwijl er genoeg ouders rond lopen die door beider werkkring niet de tijd hebben zich in de boekenmarkt voor de kleintjes te verdiepen. Een zinvol intia- tief dus. Een wegwijzer naar boekenland kan je niet vroeg genoeg opstellen. Want, zegt de befaamde kinderboekenschrijfster I Astrid („Pippi Langkous") Lindgren over de potentiële lezer: „Als hij die weg als kind niet vindt, dan zal hij hem nooit vin den." BERT JANSMA 'astorale laad )ver synode De bijzondere sy node van de bis schoppen van Ne derland is een van de onderwer- >en, die de Dioce- Pastorale laad Rotterdam al bespreken tij- lens zijn vergade- ing op maandag maart. De bij enkomst is, als ebruikelijk, in Adelberthof an de Röntgen- veg 99 te Delft en jint om half cht. lorspronkelijk wa- en de financiën 'an het bisdom als oornaamste on- lerwerp voor de ergadering van naandag geagen deerd. Dit komt nu ijdens een extra- 'ergadering op 31 laart aan de orde. >e agenda ver leidt voorts het „onderlinge ïformatie". Aan e beurt om iets zichzelf te ertellen zijn de ekenaten Leiden Rotterdam, de ikensvergade- ing, de groep Varmond/KTHA, et NKV-afdeling Jen Haag en de katholieke Bond an Bejaarden en «epensioneerden. 'ok het Landelijk astoraal Overleg |mt aan de orde. „De macht en het kruis" is de titel van het rapport, dat een studiecommissie van de Nederlandse Zendingsraad heeft opgesteld ten behoeve van de we- reldzendingsconferentie, die in mei te Melbourne zal worden gehouden op het thema „Uw Koninkrijk Kome". Aan de studie is meegewerkt door een groot aantal deskundigen, protestant zowel als katholiek. De studie geeft een analyse van de kerkelijke si tuatie in het westen en probeert de richting aan te geven die de kerken moeten gaan om in hun eigen wereld weer missionaire gemeente te kun nen zijn. Het rapport stelt onder meer vast, dat weten schap en ethiek van elkaar gescheiden leven. Wetenschap en technologie zijn welhaast auto nome processen geworden, die voor de vragen van de ethiek nauwelijks toegankelijk zijn. Ze zijn beroofd van de mogelijkheid om zichzelf te beheersen. Hierdoor, aldus het rapport, wordt een samenle ving uiterst kwetsbaar. Niet alleen wordt de kans op een totale ontregeling van de maat schappij steeds groter naarmate zij ingewikkel der wordt, maar ook moeten de grondstoffen die nodig zijn voor de technologische ontwikkeling van deze maatschappij met hand en tand wor den verdedigd. Hierdoor wordt de kans op een bewapeningswedloop steeds groter. Het rapport signaleert de steeds toenemende neiging van mensen om zich terug te trekken in een eigen persoonlijke wereld, omdat zij op de wereld om zich heen geen vat meer hebben. „Daarom komen velen pas werkelijk in bewe ging wanneer er in de samenleving iets gebeurt wat consequenties heeft voor hun persoonlijke wereld. Wanneer het inkomen wordt aangetast, het bezit van een privé-auto wordt bedreigd of de kans op een eigen huis in gevaar wordt ge bracht." In deze samenleving, zo wordt gezegd, is de kerk van geringe betekenis geworden. De men sen die bij een kerk ziin aangesloten behoren meestal tot een bepaalde sociale groep. „Ken merkend voor de kerken is, dat zij in meerder heid worden gedragen door de middenklasse in de maatschappij. En het is precies ook deze groep die van beslissende betekenis is voor de politieke machtsvraag in Nederland. Daarmee vervullen de kerken feitelijk een politiek-ideo- logische functie." Ter illustratie van wat zij zien als de functie van de kerken in de toekomst geeft het rapport zes „gelijkenissen van het Koninkrijk": het Stilte centrum in het Utrechtse Hoog Catharijne, de campagne van het IKV tegen de kernwapens, de Rotterdamse Calamagroep, de Zaandamse oe cumenische werkplaats, de werkgroep „Vrouw in Kerk en Samenleving" van de Raad van Kerken en de kerkelijke samenwerking in de Leidsp Merenwijk. Paus Johannes Paulus II gaat in november naar de Filippij nen. Dit heeft kardinaal Jai me Sin medegedeeld na een be zoek aan Rome. Oorspronke lijk zou de paus deze maand naar de Filippijnen zijn ge gaan, maar ongeregeldheden rond de verkiezingen in het land hebben hem daarvan doen afzien. De paus gaat in het voorjaar eerst een bezoek brengen aan verscheidene Af rikaanse landen. In juli gaat hij naar Brazilië. „Moge een hechtere communio, de doelstelling van de bisschop pensynode, in ons werkelijkheid worden door de kracht van de eucharistie". Dit is de algemene intentie van de „Stille Omgang" van dit jaar, die wordt gehouden in de nacht van zaterdag 22 op zondag 23 maart. Het adres van het secretariaat is Apollolaan 137, 1077 AR Amsterdam. De kardinaal-staatssecretaris Agostino Casaroli zal op vrij dag 21 maart, de sterfdag van de Heilige Benedictus, een pontificale heilige mis cele breren in de abdij Monte Cas- sino. Deze zal worden bijge woond door alle bij het Vati- caan geaccrediteerde gezanten en ambassadeurs. Benedictus, grondlegger van het westerse monnikendom en patroon van Europa, werd in het jaar 480 in Nursia, het huidige Norcia, in de Italiaanse provincie Pe rugia geboren. Hij stierf op 21 maart 547 in het door hem ge stichte klooster van Monte Cassino. Daar heeft hij ook zijn kloosterregel gemaakt Bij gelegenheid van de viering van de 1500ste geboortedag van Benedictus zal de paus op zondag 23 maart de stad Nor cia bezoeken. "Pax- Christi voettocht" heeft zijn agenda voor dit jaar vastge steld. Van 15 tot 17 mei wordt de algemene voettocht in Twente gehouden met als thema „Gren zen verleggen". De abdijdagen zijn van 2 tot 6 juni bij de Trap pisten in Tegelen, van 28 juli tot 1 augustus bij de Trappisten in Achel en van 30 juli tot 3 augus tus bij de Benedictijnen in Oos terhout. Deelgenomen wordt aan de internationale ontmoetingen in Taizé (10-21 juli en 24 juli-4 augustus), aan de internationale route in Portugal (21 juli-6 au gustus) en aan de bedevaart naar Czestochowa in Polen (28 juli-17 augustus). De vierentwintigste voettocht Den Bosch wordt als gebruikelijk gehouden in de herfstvakantie van de scholen voor vwo, havo, mts en meao. De 59-jarige Alois Sustar is door de paus benoemd tot aartsbisschop van Ljubljana in Joegoslavië. Mgr. Sustar werkte dertig jaar in Zwitser land. Begin 1977 keerde hij naar zijn bisdom Ljubljana te rug, waar hij nu de 77-jarige Joze Pogacnik opvolgt. Mgr. Sustar was secretaris van de raad van de Europese bis schoppenconferenties. De werkgroep „Vrouw, Kerk, Tweederde Wereld" houdt van 17 tot 24 maart gesteund door de Raad van Kerken in Neder land en samen met vrouwen groepen in West-Duitsland een actie onder het motto „Koop geen produkten uit Zuid-Afri- ka". Bij dè werkgroep zijn acht christen-vrouwenorganisaties betrokken. Zij is van mening, dat alleen nog op vreedzame wij ze een einde aan de apartheid in Zuid-Afrika kan worden ge maakt door een boycot van Zuidafrikaanse produkten. Een oproep is uitgegaan naar alle vrouwenorganisaties- in Neder land om de actie te steunen. Zeventig docenten in Chili ontslagen De door de regering be noemde rector van de ka tholieke universiteit van Santiago de Chile, Jorge Swett, heeft zeventien do centen ontslagen. Tegelij kertijd werden aan vier andere universiteiten in Chili nog eens drieënvijf tig docenten de laan uit gestuurd. De rector geeft als motief voor de ontslagen, dat er grote financiële moeilijkhe den zijn, maar in januari heeft hij samen met recto ren van andere universitei ten en het staatshoofd Pino chet gesproken over de „dissidenten" aan de uni versiteiten. Een van de zeventig betrok kenen is Andres Sanhueza, een econoom die dertig jaar heeft gedoceerd aan de uni versiteit van Concèpcion. De rector had hem te ver staan gegeven, zo zei hij, dat hij diende heen te gaan, „omdat er aan de universi teit geen plaats is voor men sen met politieke opvattin gen, vooral niet voor lieden, die de regering kritiseren". Sanhueza zei, dat zijn on derzoek heeft aangetoond, dat de economische politiek van da huidige regering niet bepaald ten goede komt aan de armen. In augustus vorig jaar hebben ook de Chileense bisschoppen de economische politiek van de regering fel gekritiseerd en de boeren in het land opge roepen zich ter verdediging van hun belangen te orga niseren.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9