afvalstoffen- jespreekt ntwerpplan uilverwerking Zuid-Holland AAR EEN WIL IS, [HET AFVAL WEG' Installatie b urgem eest er Noordwijkerhout op 4 maart bgenvallend concert ind Eisler De Mariaprocessie ^AD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 PAGINA 5 VUIIAEVOERPIAN ZUIP-HOU ANP v et I Onderver deling in vuilverwer- kingsgebie- MET ANDERE GEBIEDEN gjgp MOGELIJKE SAMENWERKING oiHAAG In Zuid-Holland is de laat- iren een sterke vermeerdering opgetre- I |an het afvalaanbod. Dit is met de hui- ifvalverwerkingscapaciteit nauwelijks rfwerken. Om deze reden willen Provin- teStaten een plan ontwerpen om de groei e4e hoeveelheid afval in te dammen en id>rkomen dat er afvalbergen gaan ont- ie- Hiertoe is vrijdagmiddag om twee q het Provinciehuis aan de Koningska- ior de tweede maal een zitting van het 'afvalstoffenparlement' belegd. _ze zitting komt een voorlopig plan ter waarin de verwijdering en de ver ing van huis- en bedrijfsafval centraal fvalstoffenparlement, dat is samengesteld e gemeenten Rotterdam. Delft en Den Rijnmond, de vuilverwerkende bedrijven id-Holland, de Inspectie Volksgezondheid, ereniging van Zuidhollandse gemeenten i Nederlandse Vereniging van Reiniging- :teuren, gaat dan praten over het door Ge ëerde Staten voorgelegde plan. Deze dis- gaat hoofdzakelijk over de indeling van Holland in samenwerkingsgebieden voor rwerking van afval. Zo is er door GS een tel gedaan om de provincie onder te ver- in het gebied van de Afvalverwerking "fiond en het Electriciteitsbedrijf, uitgebreid Schiedam en Goeree-Overflakkee, het ge- van de Gemeenschappelijke Vuilverbran- jf Dordrecht, het gebied van het Gemeen- Vuilverwerkingsbedrijf Midden- en de Rijnstreek en het resterende gedeelte van Zuid-Holland, rt) jgebruik Jufvalstoffenbeleid dient zich volgens GS dtamelijk te richten op het voorkomen van van afval, het bevorderen van ibruik ervan en het toépassen van mi- fygiënische verwijderingsmethoden. Wat Het Afvalstoffenparlement wil dergelijk vuilhopen in Zuid-Holland voorkomen. het voorkomen van het ontstaan van afval be treft, wordt er in het plan de nadruk gelegd op de verlenging van de zogenaamde technische levensduur van producten en de beperking van het aantal producten in het algemeen. Zowel producent als consument moeten hiertoe bereid worden gevonden, zo stelt de ontwerpnota. GS suggereren, dat de regering hiernaar een on derzoek moet laten instellen. De provincie is van mening,' dat het gebruik van retourverpakking moet worden gestimu leerd. Overbodig verpakkingsmateriaal is uit den boze. Hergebruik van afvalstoffen, noodza kelijk geworden door de toenemende schaarste aan energie, grondstoffen, ruimte, schone lucht, schoon water en schone bodem, moet volgens de provincie worden gestimuleerd, omdat dit leidt tot besparing van energie en grondstoffen en een vermindering van milieubelasting. Een mogelijke scheiding van het afval op de vuil- verwerkingsbedrijven moet dan uiteraard wel terdege worden uitgezocht. Ook het gescheiden inzamelen van afval is in dit verband belang rijk. Gescheiden inzameling van huisvuil hoeft zich in elk geval niet te beperken tot het inza melen van glas met speciaal daarvoor gemaakte containers en het verzamelen van papier. Twee gemeenten uit de omgeving, Leidschendam en Voorburg, zijn op initiatief van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne met het gescheiden inzamelen van glas en papier bezig. De resultaten van deze proef worden in het to tale beleid van het ministerie verwerkt. De nota spreekt ook over andere materialen als bij voorbeeld blik. Deze zaken zijn echter nog in een onderzoekstadium. Positieve opstelling Onder het motto „Waar een wil is, is het afval weg" spreekt de nota zich uit vóór een indivi duele medewerking van de burger. Men stelt, dat het milieubeleid niet iets is dat door het stellen van wettelijke maatregelen gestalte kan krijgen. Dat iedere burger bij het milieu be trokken is, staat buiten kijf, maar of iedere bur ger zich ook betrokken voelt, daar maakt de provinciale overheid zich nog wel eens zorgen over. Alleen wanneer de burgerij zich positief opstelt ten opzichte van een door de overheid vastgesteld milieubeleid, kan dit kans van sla gen hebben. De belangrijkste wegen, die voor de overheid openstaan om de mentaliteitsve randering enigszins te sturen, zijn volgens de nota subsidiëring, voorlichting, onderwijs en wettelijke maatregelen. Een mentaliteitsveran dering is met deze middelen alleen maar ten dele mogelijk. „Het milieubewust denken en handelen van de burger moet door de overheid worden geïnspireerd met een beleid, dat mi lieubewust denken stimuleert", zo legt de over heid het motto uit. ONZEKERHEID OVER TAKEN MR. F. WINKEL NOORDWIJKER- HOUT Op dins dag 4 maart zal er een einde komen aan het burgemees- terloze tijdperk in N oord wijkerhou t. De huidige burge meester van Noot dorp, de heer mr. F. Winkel, zal dan uit handen van loco burgemeester Heemskerk de voorzittershamer ontvangen. Inmid dels is al het nodi ge politieke gekra keel ontstaan over de toekomstige por tefeuille-verdeling. De officile installa tie van de heer Winkel zal plaats vinden in een speciale raadsvergadering, die begint om 17.00 uur. Vanaf 18.30 tot 20.00 uur wordt ter gelegenheid van de installatie een receptie gehouden in de aula van het Leeuwenhorst Congres Center aan de Langelaan in Noord- wijkerhout. Over het toekomstig functioneren van de nieuwe burge meester circuleren heel wat geruchten in Noordwijker- hout. Een recent bericht gewaagt van het feit, dat de heer Winkel geen enkele politieke portefeuille onder zijn be heer zal krijgen. Zowel de heer Koele wijn (fractie-voorzit ter CDA) als de heer R. Kuyper (PvdA) geven toe dat er in de wandelgangen wel eens is gesproken over het feit geen politieke portefeuilles te geven aan de burgemeester. Alle bei voegen zij er echter meteen aan toe, dat het college van burgemeester en wethouders uitmaakt hoe de portefeuilles verdeeld worden. De heer R. Kuyper (PvdA) laat er echter geen misverstand over bestaan, dat zijn partij inderdaad vindt dat de politieke portefeuilles moeten berusten bij de wethouders en niet bij de burgemeester. Hij stelt echter wel dat zijn partij daarin geen invloed heeft, daar zij geen wethouderspost heeft. De heer Koelewijn (CDA) stelt dat zijn partij geen afge rond oordeel heeft over het al dan niet geven van een poli tieke portefeuille aan de burgemeester. Hij vindt het billijk dat de huidige verdeling (de VVD-wethouder Heemskerk heeft financiën en ruimtelijke ordening en de CDA-wet- houder Van der Klaauw heeft maatschappelijke zorg, volksgezondheid, vorming, sport en cultuur en onderwijs) gehandhaafd blijft. Hij stelt zich voor dat de burgemeester zich eerst zal moeten inwerken en dat het college zich in de nabije toekomst zal moeten beraden of er een herverde ling van portefeuilles moet plaatsvinden. Hij houdt dus duidelijk de mogelijkheid open dat de heer Winkel wel een politieke portefeuille zal gaan beheren. Het motief dat de heer Winkel veel nevenfuncties zou heb ben en dus weinig tijd zou hebben te veel portefeuilles in het college aan te nemen, ziet de heer Koelewijn niet zo zitten. „Veel nevenfuncties zijn een uitvloeisel van zijn burgemeesterschap in Nootdorp en ik neem aan dat hij die functies zal neerleggen als hij naar Noordwijkerhout komt", zo stelt hij. Het is dus nog een open zaak, hoe de heer Winkel in de toekomst gaat functioneren binnen het college van burgemeester en wethouders van Noordwijker hout nc i^EN Een liederenpro- rondom de compo- rsEisler was gisteravond roren in de Kapelzaal Iet K&O-gebouw. Bari- i ^Charles van Tasselt en le ste Ariane Karres voer- bhet programma uit. es van Tasselt is in Ame- spgeboren. Sinds 1976 is hij ïvfederland; hij was o.a. in Festival te horen, «heeste zangers laten het d ime repertoire over het "heen in de kast liggen; des injrdiger dus om een keer <jmodern programma te kjen beluisteren. Helaas deze avond niet alleen ldinteressant te zijn, maar oleen regelrechte tegenval- ïeVaardoor de geringe op- )t van publiek nu eens ge- ■ntvaardigd was. De liede- voortdurend on- door gesproken die open deuren intrapte gaf die eerder op programmastencil thuis- de (de letterlijke vertaling de liederen bijvoorbeeld), (lmatig werd teruggegre- naar werk van andere componisten (Schubert, Schön- berg, Cage en Ives); de gespro ken tekst had dus een duidelij ke functie: die van verbanden leggen. Daar was echter geen sprake van. Van Tasselt had beter Schu berts liederen in de kast kun nen laten liggen, want ze lig gen hem niet, zijn stem is er niet geschikt voor. Hij zong er niet een of twee, nee, hij zong er zeven en dat is meer dan Eisler toebedeeld kreeg en om die componist draaide het hele programma. Van evenwichtige zang was evenmin sprake. Veel dynami sche tegenstellingen moesten intieme lyriek vervangen. Het resultaat laat zich raden. Het enige positieve in dit program ma waren Van Tasselts vertol kingen van Ives (The New Ri ver) en van Eisler Vom Spren gen des Gartens, de Ballade vom Soldaten. Ook de Kirsch- dieb en Die haltbare Graugans waren het aanhoren waard. Het spel van Ariane Karres was uitstekend, ze begeleidde zeer exact V.K. ïonomisch wel en wee de Korevaarstraat 30a is fd. E.S.S. van de gemeen- i iretarie verplaatst naar het ül>uis. cpde Agaatlaan 543 is D.N.. la^ershoek, uitvoerder van lp en timmerwerken van •uwkundige aard, geves- le Bachstrat 15 is de auto- $ool H. Kiemel gevestigd, h de Breestraat 106 is de vrfel in herenmodeartikelen xt. Rippe opgeheven. de Morsweg 34 is het j technisch laboratorium JC. H. de Groot verplaatst r Warmond. •jde Lage Rijndijk 8 is bui kje reeds eerder gevestigde ihandel in uurwerken, ge- jgd. |de Morsstraat 17 is C. L. ■ken, aannemer van bur- jke en utiliteitsbouw, op- Aan de Herenstraat 29 is de snackbar „De Twee Sleutels" voortgezet als cafetariabedrijf „De Twee Sleutels". Van de van Slingelandtlaan 8 is het bouwkundig adviesbu reau van Ing. J. van Beuke ring vertrokken uit Leiden. Aan de Merendonk 174 is de naam van firma van Zijp mo toren en rijwielen gewijzigd in Tweewielercentrum „De Mo len b.v.", winkel in motoren en rijwielen. Aan de Herengracht 31 is de firma Imexporter, fabricage van en handel in moderne leermiddelen, opgeheven. Aan de Papengracht 22 is het adviesbureau L. E. F. Comp opgeneven. Aan de Korte Mare 32 is de heren kapsalon van P. H. van der Meijden opgeheven. Aan het Levendaal 124 is de amb. handel in aardappelen, groente en fruit van H. kooien opgeheven. Marcdorp, Mariadorp (3) We komen nog even terug op het serietje'„ Maredorp, Mariadorp, dat vorige week door een misslag werd onderbroken. Ik besteed met name zoveel aandacht aan het Mariadorp, op verzoek van een krasse dame die me in doorvorst handschrift liet weten dat ze best weieens iets meer over de Mariaprocessie wilde weten. Dat doen we dan bij deze. Het is de zondag voor Pinksteren in, laten we zeggen, 1555. Op stadsbevel zijn de straten gekuist, hetgeen midden in de gro te jaarmarkt, die erg veel mensen trekt, een bezigheid van het laatste moment is geweest Wanneer moeder de vrouw op zater dagavond de stoep geschrobd heeft, zijn de steentjes op zondag morgen nog mooi schoon. Toen nog wel.. Toch klagen de men sen in 1555, dat de ommegang niet meer geweest is wat het vroe ger was. Het stadsbestuur heeft bepaald, dat geen leek boven de achttien jaar meer mag meelopen. Er was nog geen inspraakpro cedure in die tijd, dus de wijk Maredorp kon niet protesteren te gen het feit, dat men nu moest afzien van een wagenspel, zoals in processies altijd gewoonte was. Er wordt gefluisterd, dat de stadskas niet goed gevuld is en dat het stadsbestuur de grens van achttien jaar heeft vastgesteld om economische redenen. „Nou, kèk" zegt de slager van de hoek tegen zijn vrouw, „op processie dagen liep het stadsbestuur altijd mee in de ommegang en dan kregen de heren uit de stadskas een paar witte handschoenen kado. Dat hoeft niet meer, want ze zijn ouder dan 18 jaar en mo gen dus niet meer meelopen". Een heel plausibele verklaring, maar of het een juiste is, is de vraag, want de heren eten en drinken er op die zondag nog lekker van en nemen wel degelijk aan de processie deel, zij het dat ze de processie als een défilé aan zich voorbij laten gaan. Terwijl de mensen buiten staan te wachten op de stoet zingt in de O.L. Vrouwekerk de diaken het „Ite missa est" en komen twaalf jongens, die als diaken gekleed zijn en die de attributen van Christus' lijden dragen - de rekeningen noemen hen „die clerkgens die die Passie droegen" - van achter uit de kerk naar voren. Dat is bij alle middeleeuwse processies overal een vast onderdeel van het geheel. In Delft is precies beschreven wat men droeg, wat men zong, hoe men gekleed was etc. Die school jongens zetten dan het „O Crux ave, spes unica" in en laten het verdere gezang aan het kerkkoor over. Dat zangkoor bestaat m de Vrouwekerk uit tien stemmen zes mannen en vier jongens. Het is afgeladen vol in de kerk. Er zijn meer eerwaarde heren en klooster zusters aanwezig dan gelovigen. De proost van het Pancraskapittel is er met zoveel mogelijk kanunniken, die hun beste paars en hun aalmuizen hebben aangetrokken. De Com mandeur van de Pieterskerk is er met zijn drie kapelanen. Hun priesterlijke kleding is halflang opdat men de sporen aan hun De Hoofdstraat, de huidige Haarlemmerstraat. Het ge zicht naar de Blauwe Poort, de voormalige Lopsen- of Rijnsburgerpoort. laarzen goed kan zien. Zij mogen die dragen omdat zij lid zijn van de ridderlijke Duitse orde uit Utrecht. Vanwege dat lid maatschap wordt de pastoor „commandeur" genoemd en staat hij in rangorde binnen de Kerk nog een treetje hoger dan de ka- pittelproost. De Franciscanen zijn er ten getale van ongeveer veertig. Hun pij steekt wat grauw af tegen schoon gewassen su perplies van ruim negentig priesters, die altaren in de drie Leid- se kerken en de talrijke kapellen bedienen. De abdisse van Rijnsburg is er als eigenaresse van de kerk. Zij bepaalt wie er pastoor in de O.L. Vrouw wordt en in de parochie staat zij daarom nog meer in aanzien dan de bisschop. De kloos terzusters zijn er, gehuld in velerlei kledij. Vandaag is alles zeer geestelijk en devoot. Nou ja, devoot! Som mige kanunniken hebben de processie aangevat om een keer naar Leiden te komen voor het innen van oude rekeningen. Veel priesters, die formeel eep altaar in een Leidse kerk bedie nen, maar die in de praktijk door een arme collega laten waar nemen, hebben vandaag hun Leidse bonnet opgezet om straks na de processie het stedelijke glas wijn te kunnen drinken. „Heb je het gezienHeer Karei was er vandaag zelf" zullen Leide- naars na afloop van de ommegang tegen elkaar zeggen. De stadsspeellieden staan buiten de kerk te wachten. Zij begelei den de stoet met hun gepijp. „Daar komen ze"gonst het opeens. En ja, daar gaan de deuren open. Voorop misdienaars met kruis en kandelaars; dan de parochiejeugd, de klerkjes, die de Passie dragen, de nonnekes, de paters, de priesters, de stadsmusici schuiven er tussenin; dan de zangers zodat zij precies vóór het grote Mariabeeld lopen. Daarna de parochiegeestelijkheid rond de monstrans, die door de pastoor van de Vrouwekerk wordt ge dragen. Naast hem lopen de curie van Sint Pancras en de Com mandeur van St Pieter. Zij nemen straks op de grens van hun parochie de monstrans over, want de Hostie is alleen veilig in handen van de parochieherder, lijkt het wel. De klokken beie ren, dat het een lieve lust is, ook al hebben de luilieden straks na een uur geen kracht meer in hun armen vanwege het lange luiden. Daar gaat de processie: via de Haarlemmerstraat naar de Hooigracht en dan via de Hogewoerd, de Breestraat, het Kort Rapenburg en de huidige Prinsessekade weer naar de Haarlem merstraat terug. Tijdens de Mariaomgang is er geen rustaltaar, zoals óp Sacramentsdag wel gebruikelijk is. De dragers van het grote Mariabeeld voelen de last van de juwelen, die het beeld draagt met iedere stap méér drukken op de schouders. Wanneer de processie terug is in de Mariakerk slaakt iedereen een zucht van verlichting. De beste ornamenten gaan weer de kast in en de vrouw van de slager zegt tegen haar man: „heb je gezien, dat O.L. Vrouw dit jaar tien rozenkransen meer droeg dan vorig jaar?", waarop haar man antwoordt: .jammer, dat onze zoon wel priester is, maar geen gunsteling van de abdis; an ders zou hij nu twee stadskannen wijn krijgen in plaats van een pint Ga mee, vrouw, want ik heb dorst" JAN DOOVE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5