Alphen wil (brom)fietser in de watten leggei' a Verdeelde reacties op plan voor Zoeterwoudse sporthal' k Verschil van inzicht over verkeers maatregelen in Potgieterlaan Speedbootraces op Alphense Zegerplas Goud voor echtpaar Bos REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 PAl ALPHEN AAN DEN RIJN. Als het aan de afdeling Ver keer van Openbare Werken in Alphen ligt, zal regen en/of onweer straks het eni ge onaangename element zijn, waarmee een (brom fietser dan nog te maken heeft. Andere vervelende zaken, zoals slecht wegdek, hellingen, (teveel) verkeer- slichtingen, en gevaarlijke kruisingen zullen dan ver dwenen zijn. Zélfs zal men trachten om de (bromI-fiet ser in een zo aangenaam mogelijke omgeving zijn reis te laten afleggen. Een en ander is neergelegd in een lijvig rapport dat als titel „Fietsenplan 1980" meekreeg en dat vanmorgen openbaar werd gemaakt. Het plan waarover het gemeentebe stuur nog haar goedkeuring moet uitspreken gaat diep in op de problematiek van de (brom)-fietser en geeft aan welke oplossingen men over weegt. Het fietsenplan vormt een belangrijk onderdeel van het verkeerscirculatieplan, dat weer bestaat uit een par- keerplan, openbaar vervoer plan, plan voor route's ge vaarlijke stoffen, plan voor fj0 voetgangers enz. Openbare Werken echter heeft gevolg terstaat om het gebruik van de fiets en bromfiets te bevor deren. In overweging daarbij is genomen dat éénderde van de dagelijkse verplaatsingen wordt verricht per fiets of bromfiets. Vervoermiddelen die worden beschouwd als mi lieuvriendelijk en energiebe perkend. Aan de andere kant beschikt men over het grieze lige gegeven dat het aantal verkeersongelukken waarbij fietsers en bromfietsers zijn betrokken, schrikbarend stijgt Ook het aantal ver keersdoden bestaat voor één derde uit deze als uiterst kwetsbaar geschetste groep, terwijl ook het aantal gewon den voor 50 uit de (brom)- fietsersgroep komt Uit het door de verkeersdienst gehou den onderzoek, blijkt dat veel mensen de verkeersonveilig heid noemen als belemmering om te gaan fietsen of om hun kinderen te laten fietsen. Veiligheid Een belangrijk deel van het Alphense Fietsenplan vormt dan ook de veiligheid. Be scherming van de fietsers te gen de auto, is het eerste stre ven van de dienst Openbare Werken. Hierbij neemt men in de overweging mee dat de fietser en bromfietser minder goed in staat is om zich aan de verkeersregels te houden. Dit als gevolg van het feit dat de grootste groep fietsers uit jeugdigen bestaat die zich speels en onervaren in het verkeersgebeuren storten, ter wijl er voorts geen enkele op leiding vereist is aan de fiet ser. Dit in tegenstelling tot de automobilist. Uitgangspunt in het Alphense fietsenplan is om de (brom)-fietser in elk geval zo veel mogelijk te scheiden van de automobilist. Om ongewenste ontmoetingen tussen fietser en auto te voor komen, is door de verkeers dienst een groot pakket maat regelen op tafel gelegd. Als mogelijkheden worden ge- Fietsers en bromfietsers worden straks zoveel mogelijk gescheiden van het autoverkeer en worden beschut te gen weer en wind noemd, vrijliggende fietspa- trumwegen weren van auto- auto onvermijdelijk zijn, de plaats als gevolg van slechte den, toepassing tunnels en/of verkeer. Voorts bestaat het fietser zo veel mogelijk voor- verlichting op vooral kruis- bruggen ter wille van de fiet- plan om kruisingen waarbij rang te geven. Een groot aan- punten. Ook hierin zal spoe- sersstroom en het op de een- confrontaties tussen fietser en tal ongevallen (25%) vindt dig verbetering worden aan gebracht. Bromfietser De bromfietser vormt een ex tra gevaarlijk element zolang deze zich bevindt op wegen waarop het autoverkeer niet is gescheiden van het (brom- )fietsverkeer. De bromfiets geeft in deze situatie maar liefst een achtentwintig keer grotere kans om slachtoffer te worden in het verkeer dan de bestuurder van een personen auto. Deze kans van een „ge wone" fietser is driemaal gro ter dan de autochauffeur. Toch wordt in het plan ge steld dat de bromfietser ook op de fietsroute's dient te worden toegelaten. Immers zo stelt men een conflict tussen fietsen en bromfietsen onderling is vele malen min der ernstig dan die tussen (brom)fiets en een auto. Daar bij komt ook in landelijke on derzoeken naar voren dat de fietser ten aanzien van een bromfietser relatief veilig mag worden geacht. Wél zal, een bromfietser worden ge weerd waar deze om redenen van geluidshinder niet accep tabel is (b.v. in recreatiegebie den). Toch komt de bromfiet ser in het rapport er niet hele maal ongeschonden uit. Als veiligheidsmaatregel wordt het gemeentebestuur ge vraagd om verlaging van de maximum snelheid voor bromfietsers te overwegen. In woongebieden weet men dit reeds te bewerkstelligen door het aanleggen van wooner ven, waarop de voetganger voorrang heeft. Voorts zal een strengere controle worden uitgeoefend op de maximum )pk n snelheid (ook buiten dei bouwde kom) en het dri van een valhelm. Samem tend raadt men het geb van de bromfiets zonder q af. Het gebruik van het ge vervoermiddel, de „gi ne" fiets raadt men aan. Onaangename i Buiten de genoemde v# heidsaspecten in het Fie| plan 1980, besteedt het port grote aandacht aan comfort van de (brom)fiel Gelet zal worden bij het leggen van fietspaden op| vlakke verharde bestrj (b.v. asfaltering). Fietsi zullen worden voorzien groenvoorzieningen, op di creatieve paden komen knickplekken en schui.' genheden. Het aantal verkeerslichtei worden beperkt waar dal mogelijk is en voorts (1 een fietsroute zo aangeley worden dat men „bescl rijdt zodat zelfs regen en y een niet al te hevige g krijgen op de op de fiets i gewezen verkeersdeelnei Tenslotte zullen snelle ro_ worden aangelegd naar ,7 keersaantrekkende" plaaf zoals theaters, stations scholen. Het ambitieuze J senplan 1980 dient in vijf j te zijn gerealiseerd. Iets uniek genoemd mag wotl sen en 30 bromfietsen M Mogelijk dat Alphen de trf\ setter is voor andere st£ waarbij de zekerheid be^e dat het aantal verkeersd<J>i aanzienlijk lager zal kom& liggen. n Super Jones in Alphens Midas In jongerencentrum 'Midas' aan de Alphense Veldbloemweg is zaterdag een optreden van de Utrechtse popformatie 'Super Jones'. De groep speelt in hoofdzaak rockmu ziek van eigen makelij. De ster van Super Jones Is op dit moment stijgende; Kort ge leden rolde er een single van de persen die het niet slecht lijkt te doen. Voorts komt er binnenkort een langspeelplaat van Super Jones op de markt onder de titel 'Neon Light'. De groep die in 1978 is opgericht bestaat uit zanger Geert Westenbrink, gita rist Tony de Bruine, gitarist Han Bavinck, bassist Steven Wienjus en drummer Hans Boosman. Het concert begint om negen uur. Cursussen in „Ambachtsschuur" ZOETERWOUDE Hoewel de verbouwing van de „ambachtsschuur" nog niet klaar is zullen er vanaf begin maart een beperkt aantal van acht kursussen van start gaan. De feestelijke opening van de ambachts schuur is nu verschoven naar september, waarbij gelijk een nieuwe en uitgebreid pro gramma van kursussen en andere aktivitei- ten bekend gemaakt zal worden. Bij voldoende deelname zullen de volgende kursussen van start gaan: Meubelstoffering op maandagmorgen. Vanaf 3 maart 10 lessen voor 80 gulden inclusief basismateriaal. Wandkleden op dinsdagavond, 10 lessen vanaf 4 maart voor 100 gulden, inclusief materiaal. Potten bakken, elke woensdagmorgen en elke donderdagavond vanaf 5 maart gedurende 10 weken. Kursusgeld 100 gulden, inclusief materiaal. Poppen maken, o.a. oude poppen, pierrots, karakter en poppen- kastpoppen van Klei, leer of houtpasta. 10 Woensdagavonden vanaf 5 maart, 100 gulden inclusief basismateriaal. Weven op woensdag avond gedurende 10 weken, vanaf 5 maart. Kursusgeld 100 gulden, inclusief materiaal. Ba tikken op donderdagmorgen, 10 lessen, aan vang 6 maart. Inclusief materiaal 100 gulden. Spaanse les op donderdagavond, 10 lessen, aan vang 6 maart, kursusgeld afhankelijk van het aantal deelnemers. Nadere informatie en opga ve voor de kursussen kan geschieden bij Lolita Schaepman, Dorpsstraat 46, Zoeterwoude, tele foon 1987. DRUMBAND EN FANFARE WILLEN „'T CENTRUM" BEHOUDEN l' ,e ZOETERWOUDEDon Bos- co en 't Centrum zijn voorlo- Sig nog niet opgegeven als uisvesting, voor nu en in de toekomst, van een aantal Zoe terwoudse verenigingen. Dit bleek gisteren tijdens maar vooral na de vergadering van de commissie voor sport, re creatie en jeugdzaken. Vooral de muziekverenigingen pleit ten sterk voor aankoop van 't Centrum door de gemeente waarna drumband VIOS en de St. Jans Fanfare het gebouw met eigen mensen op willen knappen. Ook een vervangende ruimte voor het Don Bosco die de werkgroep Accommodatie Dorp (WAD) in haar voorstel len voor nieuwbouw in het plan Westeinde 111 had opge nomen, werd door vele aanwe zigen vooralsnog als overbodig aangemerkt. Zowel wethouder Van der Heijden als de WAD probeerden daarna uit te leg gen dat de vervangende ruim ten voor deze beide accommo daties alleen maar in de nieuwbouwplannen waren op genomen omdat men met de mogelijkheid rekening wil houden dat deze gebouwen in de naaste toekomst niet meer beschikbaar zullen zijn voor de sociaal-culturele doeleinden waar ze nu voor gebruikt wor den. Daarbij komt dan dat als er nieuwbouw plaats moet vinden, deze geconcentreerd moet worden om de kosten zo veel mogelijk te drukken. Met name de problemen met 't Centrum zijn erg groot. Ver schillende brieven van de ge meente aan het kerkbestuur, de eigenaresse van 't Centrum, om over aankoop van dit ge- Het terrein achter de Klaverweideschool, waar in de toekomst de sporthal zal komen. bouw te praten, bleven onbe antwoord. Enkele juristen van het bisdom, die de zaken rond om het Centrum behandelen, hebben een vraagprijs van 185.000 gulden gelanceerd, zijn niet op het bod van de ge meente van 90.000 gulden in gegaan en hebben verder niets meer van zich laten horen. Een van deze hereh, de heer De Jonge, heeft nu uiteindelijk beloofd op korte termijn con tact op te nemen met de ge meente. VIOS en St. Jansfan fare kijken verlangend uit naar het resultaat van de on derhandelingen, omdat zij ver wachten dat in een voor hen te bouwen zaal in de nieuw bouw akoestiek veel minder zal zijn. Bovendien is men erg blij met de eigen ruimte die men nu heeft en is men bang om onder te gaan tussen ande re verenigingen als men in zo'n groot gebouw terecht komt De opnieuw te openen onderhandelingen met het bis dom en veel cijferwerk zullen moeten uitmaken of het ren dabel is om 't Centrum te be houden. Tijdens de commissievergade ring, die vóór de pauze plaats vond, werd toch al veel cijfer werk "verricht Hoewel de ver gadering in eerste instantie was bedoeld om over de voor stellen van de WAD van ge dachten te wisselen, wilden de leden van de commissie, die uit drie raadsleden, voorzitter Van der Heijden en vijf I genwoordigers van vertF gen bestaat alleen main ten over zaalhuren, beze'- graden vooral de sport! exploitatieopzet Pas ir pauze, toen het publiek f mocht stellen, werd du! wat de wensen van du schillende belanghebbr waren. -I Behalve drumband en fy die dus duidelijk hun keur voor 't Centrum u- ken, bleek bijvoorbeel ook de tafeltennisvereni) niet tevreden zijn met dC nen. Zij zien liever een r zaal voor de tafeltenu Ook de VOS vrouwen 2 graag een eigen ruimte k hebben. De jeugdraad, u der van Ons Huis, toonó bevreesd voor de nieuvfl plannen omdat men vre» een aantal gebruikers] zullen stappen naar de ik accommodatie. I Allereerst zullen nu de gingen tezamen met de[ op korte termijn gaan bf wat ze nu eigenliik t Daarna zullen de bespk gen met de gemeente w* nieuw beginnen en zal) ken worden wat wel et niet mogelijk is. Vooral de WAD er steeds vany gaan is dat er naast eenj hal ook twee zalen en e bliotheek gebouwd k| worden (de kosten zoudy ongeveer 4 miljoen guld dragen), maar dat één ol zalen en/of de bibliothet zo gemakkelijk niet s bouwplannen opgenomy hoeven te worden, staa alternatieven nog hei open. Geluidshinder door onderhoud Schiphol SCHIPHOL In ver band met onderhouds werkzaamheden op de luchthaven Schiphol zul len in de komende maanden een aantal start- en landingsbanen respectievelijk buiten gebruik zijn of intensief worden gebruikt. Van 3 tot en met 7 maart wordt de Aalsmeerbaan opge lapt, terwijl de Kaag- en Am- stelveenbaan van 10 tot 28 maart en van 31 maart tot 4 april aan de beurt zijn. De res tauratie van de zogenaamde 'Zwanenburgbaan' duurt van april tot eind oktober. Op deze aanvliegroute moet het gehele verlichtingssysteem ver nieuwd worden en wil de luchthavendirectie het baan- oppervlak egaliseren. De stichting 'Geluidshinder Schiphol' meldt dat in de on derhoudsperiode rekening ge- dell i#ien moet worden met (tij- lqk) meer vliegtuiggeluid. HAZERSWOUDE De verkeersveiligheid in de Potgieterlaan in Rhynenburch ligt het comi té van deze Hazerswoudse wijk aan het hart ge bakken. Een enquête onder de bewoners leerde het bestuur van het wijkcomité dat de meesten voorstander zijn van verhoogde kruispunten, zebrapaden en verbeterde trottoirs. In de com missie van openbare werken werd alleen het idee van de zebrapaden overgenomen. De mo gelijkheid van stoplichten met drukknopbedie ning moet nog worden onderzocht. Het college van burgemeester en wethouders heeft zich verbonden voor 1 april met een definitief standpunt betreffende deze verkeerskwestie in de straat te komen. De woningbouwvereniging Volksbelang erkent de „sectie midden", het Wijkkomitee Rhynen burch niet als gesprekspartner. En dat terwijl deze instantie graag met de bestuurderen van de woningbouwvereniging van gedachten wil wisselen over de problemen rond de huizen in oud Rhynenburch (Jacob Catsstraat en directe omgeving). De woningen hebben een slechte fundering en er is sprake van achterstallig on derhoud. Het wijkcomité: „Wij zullen onze be nadering van de gemeente en de presentatie van plannen nog moeten verbeteren". Volgens deze instantie is 1979 een jaar van botsingen ge weest tussen de gemeente en de „sectie mid den" van het comité. „Dit is het eerste jaar waarin we zo tegenspel leverden aan de ge meente. Bij de „sectie midden" bestaat het ge voel dat het tegenspel nog krachtiger moet worden". Kabeltelevisie, het plan Zonneveld, de nieuwe rijksweg 11, de behoefte aan een NS-station en de herbestrating in de diverse wijkdelen zijn aangelegenheden die op korte of lange termijn voor de wijk van belang worden geacht door het comité. Uitvoering St.-Pancratius ROELOFARENDSVEEN De toneelvereniging „St.-Pan- cratius" zal op 2,8 en 9 maart het blijspel „Over twaalf da gen tegen middernacht" op voeren, in de Alkeburgt in Roelofarendsveen. Het verhaal speelt zich af op het landgoed van een tot rijk man opgeklommen hotel knecht Aanvankelijk gaat alles goed, maar wat gebeurt er als de mensen horen dat de wereld vergaat? De voorverkoop is op 23 fe bruari en 7 maart, van 2-4 uur en op 23 februari en 7 maart, van 19.00 tot 20.00 uur in de Alkeburgt. De bejaarden kun nen telefonisch bestellen op 27 februari en 5 maart tussen 19.00 en 20.00 uur op nr. 01713-3914. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De heer ir. M. Kroes, directielid van de vennoot schap Nederlandse Spanbeton Maatschappij, hoopt zeven maart de dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij deze firma. Op deze dag is er gelegenheid hem met dit iubileum geluk te wensen in de kantine van het hoofd kantoor aan de Hoogewaard 209 te Koudekerk aan den Rijn van 15.30 uur tot 17.30 uur. ZOETERWOUDE De Zoe terwoudse Mandolinevereni ging zal morgenavond een mu zikale avond verzorgen in Ons Huis. Naast de muzikale klan ken van deze nog jonge, maar bloeiende vereniging kan men later op de avond ook van to neel genieten. Verder zal er een gratis spelletje bingo ge speeld worden. Voor de toe gangsprijs van vijf gulden wordt iedereen uitgenodigd 20.00 uur aanwezig te zijn. ALPHEN Het gemeentebestuur van Alphen heeft de Ne derlandse Speedboat Club (NSC) vergunning gegeven voor het Europeese Speedboatkam pioenschap op de Alphense Ze gerplas op 28 en 29 juni Dit dan op voorwaarde dat de NSC alle kosten (van onder meer politieassistentie) die de ge meente Alphen aan den Rijn moet maken, zal vergoeden. Zoals bekend wil een aantal raadsleden de races op de Zegerplas graag verbieden. Ook omwonenden klagen jaarlijks over geluid soverlast en milieuschade rond het recreatiemeer. Het gemeen tebestuur heeft echter afspraken gemaakt met de Nederlandse Speedsboatclub en wil zich daaraan houden. Wel zullen er aan het houden van de races in de 'zwaarste klasse' dit jaar bepaalde voorwaarden verbonden zijn. Het college van burgemeester en wethouder beraadt zich nog op de inhoud van die voorwaarden. NIEUWVEEN Het Nieuwveense echtpaar C.J. Bos-Verboom heeft gisteren het vijftigjarig huwelijksfeest gevierd in hun wo ning aan de Oude Nieuwveense weg 46. Het vijftig jaar delen' van lief en leed was voor burgemeester G.J. van der Kroft re den om het echtpaar namens de gehele gemeente geluk te wen sen. Sinds de dag van hun huwelijk hebben zij Nieuwveen als woonplaats gehad. Mevrouw Bos-Verboom komt oorspronkelijk uit Ter Aar en de heer Bos uit de Haarlemmermeer. Het echt paar heeft vier kinderen en twaalf kleinkinderen. Werkgroep gaat 1 I verkeersproblemf Aarlanderveen onderzoeken J AARLANDERVEEN belangenvereniging A derveen, hield gister in het Dorpshuis haar vergadering. Na de bel ling van de normale aj punten, werd het bi plan 1980 besproken. B werd de vraag gestel! ver het zit met de h bouw op het terrein vd ring en Hoogervorst. Door het bestuur werd gedeeld, dat de tekei van de te bouwen p! koopwoningen ondergej zijn bij de Stichting Eig4 ningbezit Deze stichtin| nu definitieve plannen ij Ook maakt zij een begn Tijdens de vergadering een werkgroep ingestel de verkeersproblemen ij landerveen gaat onderzij

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4