is universiteit gaat vermatig energieverbruik et stevige hand te lijf •ffrouw gestolen Tas uit trein weggegrist Fietser gewond Wishbone Ash Zuiderparkschool vol met energie 1 eld voor asiel en tierenh ulpdienst Op Leidse veemarkt is ontsmetting tegen varkenspest niet mogelijk LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 PAGINA 3 18.:| trail DEN Een 34-jarige in- ^«Wer van Leiden is gis- ^middag in een warenhuis 45 (de Haarlemmerstraat be- 20>len van haar portemon- serfe met 1500 gulden en enke- 2fsieraden ter waarde van eÏO gulden. De diefstal jrd gepleegd in het ge- ang bij de kassa. LEIDEN Een 35-jarige vrouw uit Vlaardingen is gistermiddag in de trein Rotterdam/Amsterdam, op het station Leiden, bestolen van haar tas die zich naast haar op de bank bevond. De tas is later zon der inhoud teruggevonden op de Lange Mare. Op het station Leiden aangekomen griste een jonge man de tas van de bank weg en verdween. Nog tij dens het verblijf van de vrouw op het politiebureau voor het aangeven van diefstal werd de tas terugge vonden. LEIDEN Een 18-jarige fietser uit Leider dorp heeft gistermiddag om vijf uur een beenbreuk opgelopen op de kruising Jan van Houtkade/Korevaarstraat. De jongen is overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. De fietser wilde vlak voor een auto, be stuurd door een 29-jarige inwoner van Zoe- terwoude, de kruising oversteken. De jonge man uit Leiderdorp reed in de verboden richting van de Jan van Houtkade. Het optreden van de Britse formatie Wishbone Ash, welke op 28 februari in het Amsterdamse Carré zou plaatsvinden, kan helaas geen door gang vinen wegens ziekte (angina) van basgitarist-leadzanger Martin Turner. Daar de voorverkopen voor dit concert zeer goed verliepen (de zaal was praktisch uitverkocht) zal de groep op 8 april een inhaalconcert geven, eveneens te Amsterdam in Carré. De inmiddels verkochte toe gangskaarten blijven voor die da tum geldig. lopEN De verslechterde energiesituatie "»or de Rijksuniversiteit aanleiding ge it om een doelmatige organisatie in het i te roepen en maatregelen te nemen •vermatig energieverbruik zo veel mo terug te dringen. De R.U.L. LEIDEN verslechterde energiesituatie is voor lijksuniversiteit aanleiding geweest om doelmatige organisatie in het leven te fü»en en maatregelen te nemen om over- ;n- Ig energieverbruik zo veel mogelijk te- lchHe dringen. De R.U.L. is van mening op Btreven een maatschappelijke verplich- rust: „Aan de door de regering gestelde 11 iniging van 5 moet zo veel mogelijk en moet gekomen worden". De kostbare in dringen moeten in het verloop van een Aal jaren door de energiebesparende teruggewonnen worden. Het is ia zeker, dat de infrarood luchtfoto's die ;e tijd geleden werden genomen, diverse Sgielekken aan het licht zullen brengen, vervolgens aan de hand van een priori- ïnlijst gedicht gaan worden en waardoor 1 SR.U.L. wederom aanzienlijk op energie- ied kan bezuinigen. energiebesparende projecten zijn atnenteel in uitvoering. In het Huygens Labo- irium werden elèctronische voorzieningen ■^behoeve van de luchtbehandeling - en af- £installaties getroffen. De kosten van dit iect bedragen ongeveer 33.000 gulden, ter- f men de jaarlijkse besparing op 27.000 gul- schat. Het leiding technisch koppelen van jjsoelmachines in het laboratorium levert een Avaamde besparing van 41.000 gulden per jaar JX)eze maatregel kost 76.000 gulden. Tenslot- a (jn het Huygens Laboratorium een meetsys- 1 ontwikkeld, waarbij het elektriciteitsver- op beeldschermen worden vastgelegd. In biochemisch Laboratorium worden maatre- 1 getroffen, waardoor het leidingwaterver- ik en lozingskosten kunnen worden ge it. Kosten 1.800 gulden en de geraamde be ing bedraagt 8.500 gulden. Ten behoeve het complex aan de Wassenaarseweg en m Kamerlingh Onnes Laboratorium wordt dit met het energiebedrijf een nachtstroom- ract aangegaan. Dit levert een besparing op 2 a 3 procent of 100.000 gulden per jaar. in onderzoek zijn voorzieningen ten behoe- ran het terugdringen van het leidingwater-' en lozingskosten van het Kamerlingh ïes Laboratorium. Door de voorzieningen worden voorkomen, dat jaarlijks 56 kubie- meter verwarmd leidingwater wordt ge- (i d. De investering bedraagt ongeveer 350.000 gulden, wat betekent dat het terugverdienen zes jaar zal duren. In diverse panden van de Faculteit der Lette ren wordt nagegaan wat de mogelijkheden zijn om in deze panden, die in de toekomst worden afgestoten, de verwarmings- en verlichting- skosten te beperken. De geraamde kosten, die in drie jaar terugverdiend kunnen worden, be dragen 9.000 gulden. Onderzoek Het meetonderzoek ten behoeve van electrici- teitsbesparing werd in september gestart. Met het onderzoek wordt geprobeerd inzicht te ver krijgen in het verloop van de piekbelasting, het elektriciteitsverbruik gedurende de nacht en het weekeinde en de belastbaarheid van de transformatoren. De piekverbruiken zijn een kostbare zaak, omdat behalve de normale bere kening van het totaal verbruik een extra aan slag wordt opgelegd. Dit meetonderzoek kost rond 100.000 gulden. Door de Vakgroep Sociale- en Organisatiepsy chologie wordt onderzoek verricht naar het 'energiebesparende gedrag' van het personeel van de universiteit. Doormiddel van publicaties in de universiteitskrant Mare wordt een beroep gedaan op studenten en personeeel om zuinig met energie om te springen. Tevens wordt be keken in hoeverre het gedrag van deze aan de universiteit gebonden personen beïnvloed kan worden. Ook is er uitgebreid onderzoek verricht met in frarood warmteverliesluchtfoto's. Vanuit een laagvliegend vliegtuig zijn 's nachts foto's ge maakt, waardoor de warmtelekken duidelijk zichtbaar werden. Tevens werd het zelfde van uit auto's gedaan, die om de universiteitsgebou wen reden en zo het warmteverlies registreer den. Aan de hand van de gemaakte foto's wor den voorstellen met prioriteiten uitgewerkt om in eerste instantie de grootste lekken te ver minderen. „Om het energieverbruik zo effectief mogelijk te gaan beheren, dient er een organisatie op centraal niveau in het leven geroepen te wor den," aldus de diensten Ruimtelijk Beleid bouw- en Materiële zaken (RBM) en Financieel Economische Zaken (FEZ) tot de Universiteits raad. De maatregelen, die tot nu toe genomen zijn, werden niét door één en dezelfde organisa tie genomen. De universiteitsraad zal moeten beslissen of een volgens de diensten FEZ en RBM noodzakelijke organisatie voor een doel matig energiebeleid in het leven geroepen wordt. Deze organisatie gaat zich dan hoofdza kelijk bezig houden met de mogelijkheden tot energiebesparing binnen de R.U.L.. Blik op de kortstondige energie-expositie. b. esultaten van onderzoek naar baarmoederhalskanker IDEN 370 van de 27.000 vrouwen in de leeftijd van 35 tot 55 jaar, die in de periode >o 7-1979 in de Leidse regio door het Leids Cytologisch Laboratorium een baarmoederhal- *ciderzoek ondergingen, bleken een afwijkend beeld te vertonen. In drie gevallen werd oker geconstateerd en in 48 gevallen was een pril stadium van kanker aanwezig, dat or een kleine ingreep volkomen werd genezen. 28 vrouwen was de uitstrijk dermate verdacht, dat een herhalingsonderzoek na een maand >dzakelijk geacht werd. 291 gevallen waren minder alarmerend; een herhalingsonderzoek na maanden werd geadviseerd. In 1977 werd in de stad Leiden ook aan vrouwen van ouder dan jaar een oproep verzonden. Er werden in deze groep 2.586 uitstrijkjes gemaakt, waarin relatief zien veel afwijkingen voorkwamen. Stichting Bevolkingsonderzoeken Leiden, die eind '76 werd opgericht, heeft 46.480 uitnodigiri- tot deelname aan het onderzoek verzonden. Achtenvijftig procent van dit aantal werd daad- rkelijk door het Leids Cytologisch Laboratorium aan de Groenesteeg onderzocht. Tweeëntwin- procent liet weten niet aan het onderzoek te willen deelnemen (in vele gevallen was de reden, eft de vrouwen kort tevoren reeds gecontroleerd waren). Twintig procent van de vrouwen naar een oproep is verzonden reageerde helemaal niet. LEIDEN De grote jaar lijkse expositie van de pro testants-christelijke Zuider parkschool aan de Asser straat 50 in Leiden stond dit jaar in het teken van de energie. Vele honderden ou ders brachten gisteravond met hun kinderen een be zoek aan de energietentoon stelling in de school, die in negen lokalen was ingericht. Alle leerlingen van de Zuider parkschool hebben meege werkt aan de expositie. Elke klas had een eigen energie-on-' derwerp. De eerste klas hield zich bezig met de gebruiks voorwerpen die met energie samenhangen, de tweede klas had zich helemaal op de zon als het begin van alle energie gericht, de derde klas had steenkool als onderwerp geno men, de vierde klas speciali seerde zich in aardolie, de vijf de klas hield het op stoom en de zesde klas tenslotte klapte uit de school met alternatieve energiebronnen. Opvallend waren de kunstig van karton vervaardigde maquettes. Elke klas had er wel een paar ge maakt. Zo was er een Shell- station op schaal, een complete steenkoolmijn, en stuwdam met stromend water en zelfs een uiterst volledige kernreac tor. Verder was er natuurlijk veel informatie over de ver schillende vormen van energie aanwezig in de vorm van fol ders en posters. De leerlingen gaven zelf toelichting bij hun energievolle produkten. Ook de tekst bij de diavoorstelling werd door de leerlingen inge sproken. Het onderwijzend personeel had weinig te ver tellen gisteravond, want zelfs het inschrijven van de bezoe kers inclusief het afstempelen geschiedde door de leerlingen, die ook een speciale energie rebus hadden samengesteld. Eén lokaal was speciaal gewijd aan energieverspilling. Het ging in dit geval vooral om verspilde energie afkomstig van spierkracht hetgeen ter plaatse kon worden aange toond want de bezoekers kon den zich hier uitleven met on der meer het het verplaatsen van emmers zand en het met de handen drukken op een weegschaal. Een andere activi teit gisteravond lag misschien een beetje in hetzelfde vlak: dat was namelijk het ten geho re brengen van het Energie- lied, dat drie maal uit volle borst werd gezongen. De Zuiderparkschool is weken bezig geweest met de voorbe reiding van de energie-exposi tie, die helaas maar een kort leven beschoren was. Na twee uur werd het geheel namelijk weer energiek afgebroken zo dat vandaag de normale lessen weer doorgang konden vin den. Promoties Acht personen promoveren in maart san de Leidse Universiteit, waarvan twee in de faculteit der letteren vier in de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen en twee in de faculteit der geneeskunde. J. Noeske (33) uit Den Haag promoveert woensdag 5 maart tot doctor in de letteren. Mevrouw Giphart-Gas- sier (32) uit Voorschoten promoveert woensdag 12 maart tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen. Dezelfde dag promoveert P. de Graat (37) uit Oegstgeest tot doctor in de geneeskunde. J.G.J. Bau- man (29) uit Leiden promoveert woensdag 19 maart tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Dezelfde dag promoveert A.J. Weijnenberg (46) uit Tienhoven tot doctor in de letteren. Woensdag 26 maart tenslotte promoveert mevrouw B.C.B. Polak (31) uit Leiden tot doctor in de geneeskunde en promo veren L.Ch.M. Rost (29) en H. Berkhoudt (34) beiden uit Leiden tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. In forma tiebijeenkomst Peuterspeelzaal „De kleine urt" houdt vanavond vanai acht uur een informatiebijeenkomst over het kleuteronder wijs. De bijeenkomst is vooral van belang voor ouders die hun kind willen opgeven bij een kleuterschool. Soms moet dat meer dan een halfjaar van tevoren gebeuren. Behalve informatie over de aansluiting van het kleuter- op het ba sisonderwijs is er ook gelegenheid tot het stellen van vra gen. Fiom Fiom-Leiden, regionaal bureau voor hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap, organiseert - maandag 3 maart om kwart over acht een „open avond" voor alleenstaande moeders en vaders. De be doeling van de bijeenkomst is om met elkaar te bekij ken welke mogelijkheden er zijn om groepen te vor men en andere activiteiten te organiseren. Gedacht wordt aan de vorming van een praatgroep voor onge huwde moeders, een praatgroep voor alleenstaande moeders en vaders, een kindergroep (speciaal voor kinderen van gescheiden ouders die moeilijkheden hebben met de situatie waarin ze terecht zijn geko men) en een kledingbeurs. Onder het motto „Doe eens wat samen" zou verder een groep kunnen worden sa- mengestefl van mensen, die erover denken met ande ren een vakantie te organiseren, naar schouwburg of café willen gaan of de zorg voor kind (eren) willen de len. Voorts wordt overwogen speciale thema-avonden te houden waarbij een gastspreker/spreekster zich sa men met de aanwezigen verdiept in onderwerpen, die de aandacht verdienen. De „open avond" wordt muzi kaal omlijst door een optreden van de „Sirenes". Fiom schenkt bij aankomst voor haar bezoek een gratis kop je koffie. Het bureau is gevestigd aan bet Noordeinde 40b, Leiden. Telefoon 144715. Lezingen Sterrewacht De Leidse weer- en sterrekundige kring houdt dinsdag 4 maart in de collegezaal van de Oude Sterrewacht een bij eenkomst. Drs. Hut. verbonden aan het sterrekundig insti tuut van de Universiteit in Amsterdam, zal dan over zwar te gaten spreken. Hij vertelt over recente theoriëen en waarnemingen van zwarte gaten. Dinsdag 1 april houdt dr. J. Davelaar een lezing over lijnstraling in de röntgenastro- nomie. Dr. J. Davelaar is werkzaam bij de European Space Agency in Noordwijk. Zen Jn het het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor- straat 17 wordt dinsdag 4 maart een lezing gehouden onder de titel ,£en, de filosofie der Oosterse verdedi gingskunsten". De lezing wordt gegeven door Erik Bruijn van het Zencentrum. Tevens zal hij enige medi tatie-oefeningen doen. De lezing begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gulden vijftig en voor leden van het Gesprekscen trum twee gulden vijftig. Franse films Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat start maan dag 3 maart een serie oude en nieuwe Franse films. De spits wordt afgebeten met de vertoning van „Les fleurs du Miel" van Claude Feraldo. Centraal staat de bevrijding van seksuele taboes. Donderdag 6 maart staat de vertoning van „Les vacances de monsieur Hulst" van Jacques Tati uit 1953 op het programma. Het is een gezellige, opgewekte film. Beide films worden tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. De toegangsprijs per film voorstelling is vier gulden vijftig en voor leden van het Gesprekscentrum twee gulden vijftig. Mis overledenen In de kerkhofkapel van de Zijlpoort wordt dinsdag morgen 4 maart wederom een Heilige Mis voor de overledenen opgedragen. De eucharistieviering begint om negen uur. a EIDEN Onze voormalige burgervader, dr. A.J. is, heeft inmiddels Leiden verlaten en is reedsv uk doende als secretaris-generaal bij het ministe- ^e'van Binnenlandse Zaken in Den Haag, maar is jn echtgenote mevrouw G. Vis-Hommes heeft nog czigheden te over in de Sleutelstad. istermorgen bracht zij een bezoekje aan het echtpaar Tiele van et dierenasiel aan Besjeslaan en aan het echtpaar Raymakers an de Dierenhulpdienst. Aan beide dierenminnende instellin- !n overhandigde zij een bedrag van 250 gulden. Mevrouw Vis :ed dit van het geld dat zij onlangs bij de opening van een her- •uwde modezaak Warnecke aan de Breestraat had ontvangen. bedrag van 500 gulden zou aan een goed doel moeten wor- 5n besteed en mevrouw Vis wist er dan ook wel raad mee. Van 250 gulden die het dierenasiel ontvangen heeft, zullen poe- nmandjes worden gekocht, waarin de beesten naar de dokter andere plaatsen kunnen worden vervoerd, maar waar zij ook nachts in kunnen vertoeven. Eenzelfde bedrag wordt door de erenhulpdienst besteed aan de afbouw van een volière. Van t geld zullen tegeltjes en een dak worden aangeschaft. Hans tymakers is gisteren al direct met het geld dat hij van me- ouw Vis heeft ontvangen aan de slag gegaan en de manke re siderende eend en de te enthousiast gekortwiekte kraai kun- Hadaarom zeer binnenkort over een heel wat plezieriger on- rkomen beschikken. Mevrouw Vis en Hans Raymakers bij de volière die dankzij een gulle ex-burgemees- tersechtgenote kan worden afgebouwd. GEVERBALISEERDE VEEHANDELAAR VINDT STEUN BIJ OFFICIER VAN JUSTITIE LEIDEN/DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank verwonderde zich over de merkwaardige toestand die bestaat op de Leidse veemarkt met betrekking tot de ont smettingsregeling van voertuigen tegen de varkenspest. Hoewel het niet mogelijk blijkt te zijn die ontsmetting uit te voeren, wordt niettemin het keuringsboekje braaf afgestempeld alsof de ontsmetting heeft plaats gevonden. Een 43-jarige veehandelaar uit Woubrugge had tienmaal een procesverbaal gekregen, omdat hij het ontsmetten had nagelaten. De kantonrech ter te Leiden veroordeelde hem als gevolg daarvan tot een totaal van vijfhonderd gulden boete. Van vijf veroordelingen ieder van zestig gulden, ging hij in cassatie bij de Hoge Raad en van vijf vonnissen elk veertig gulden, kwam hij in hoger beroep bij de Haagse rechtbank. In middels heeft de Hoge Raad moeten constate ren dat het ontsmetten op de Leidse veemarkt niet mogelijk is en verwees daarom ook die vijf zaken ter afdoening naar de rechtbank, die dus de tien zaken ter behandeling kreeg. Verdachte beriep er zich op dat het weliswaar op de markt mogelijk is de voertuigen met warm water te reinigen, maar er wordt geen ontsmettingsmiddel aan toegevoegd. Daarom had de verdachte pas in Woubrugge de ont smetting toegepast en laten controleren. Een ambtenaar van de algemene inspectie deelde bij de rechtbank als getuige mee, dat. inderdaad ontsmetting niet mogelijk is en de Veterinaire Dienst die hierop moet toezien, dat nalaat en voor overtredingen ook geen procesverbaal meer wordt opgemaakt. De officier van justitie vond het wel een vreemde toestand waaraan verdachte geen schuld heeft, zodat hij conciudeerd" tot ontslag van rechtsvervolging. Vonnis op 11 maart.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3