Bruma wachtte zijn voor u Él deTIJsf Stopzetten j aan Suriname niet uitgesloten NIEUWSNET m 'Ikhad beter een miljoen hunnen stelen FORMEREN VAN BURGERRAAD >N KOLFJE NAAR Z'N HAND IXSt&lRS s§i H BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT Eddy Johaa Bram» werd op 30 mei 1925 in Paramaribo geboren. Hij zat tijdens de oor log gevangen op grond van nationalistische ac tiviteiten. Na WO tl studeerde hij rechten in Amsterdam. Terug in Suriname (1957) sticht te hij de Nationale Be weging Suriname (NSS), die ia im de Partij van de Nationa listische Republiek CPNR) werd. in im werd Bruma Statenlid Zijn partij kwam in 1973 in de regering. Bruma werd toen mi- nisier van economische zaken. Daarnaast was hij voorzitter van een vakcentrale. Zijn mi nisterschap moest hij opgeven toen de PNÉ na de eerste verkiezin gen na de onafhanke lijkheid (1977) geen en kele zetel behaalde. ALS MENSENRECHTEN BLIJVEND WORDEN GESCHOND (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG „In onze samenle ving zullen steeds ontwikkelingen blijven voortbestaan van personen die zich zullen blijven inzetten om voor de belangen op te komen van anderen, die dat qua hun opleiding niet kunnen". Citaat uit het pleidooi dat mr. Eddy Bruma vorige week woensdag hield ter verdediging van de drie sergeants die in Paramaribo voor de krijgsraad waren gedaagd wegens „aanzetten tot militair op roer". Het citaat kwam niet zó maar uit de verdedigende mouw rollen; het is eigenlijk het levensmotto van Bruma, die zich altijd heeft opge worpen als (sterk nationalistisch ge kleurde) spreekbuis voor minderhe den. En daarom is het ook niet ver wonderlijk dat de militairen die de macht hebben overgenomen juist Bruma mede hebben uitgekozen om een Burgerraad te formeren. Bruma moet zich momenteel als een vis in het water voelen, want hij krijgt nu de gelegenheid om, in de rug gedekt door de militairen, alle macht aan zich te trekken. Hij heeft al gezegd dat hij niet afwijzend staat tegenover een eventuele bestuursfunctie. En die uit spraak leidde tot groot ongenoegen bij de in Nederland wonende Surinamers. Zij kennen Bruma klaarblijkelijk. Ze zijn niet vergeten dat Bruma al in het begin van zijn ministerschap op Econo mische Zaken een eenvoudige houten stadswoning verrruilde voor een on derkomen dat stukken rianter was. En dat hij tijdens zijn bewindsperiode ook nog als voorzitter een paar vakbonden „achter de hand had". Aanvankelijk werd Bruma door het ge wone volk gezien als de „Na gado pa foe Sranang", een soort Godfather, de man die opkwam voor de zwakkeren in de Surinaamse samenleving. Voeg daarbij dat hij al jarenlang strijder was voor het behoud en het bestaansrecht van de Surinaamse taal, plus nog het feit dat hij als geen ander streed voor de onafhanklijkheid van zijn land, dan is het beeld van De Leider compleet. Maar dit beeld begon langzamerhand af te brokkelen toen er, nadat hij drie jaar aan het bewind was, in Suriname nog niets veranderd bleek. Integendeel. De rijken werden steeds rijker (de minister zelf ook) en de armen steeds armer. Daar kwam bij dat de naam van Eddy Bruma steeds vaker werd genoemd in verband met corruptie, zoals in het So- rimex-schandaal dat zijn collega-minis ter Soemita fataal werd. Hij zou ook smeergelden krijgen van veeboeren uit Guyana, waarmee het ministerie han del dreef sinds de vleesimport werd ge nationaliseerd. En daarbij was het een publiek geheim dat Bruma grof gokte en een fervent bezoeker was van de Paramaribose „walletjes". Bruma zelf zei dat het onzin was om dit soort „geroddel" te beschouwen als kri tiek. Kritiek, afkomstig van jaloerse mensen „die zelf niets hebben gepres teerd en hebben geheuld met de Neder landers". Toch ging het snel bergaf waarts met Bruma. Toen hij in 1977 uit de Arron-coalitie was gestapt en de verkiezingen in zicht kwamen, vond hij het nodig een document tevoor schijn te toveren waaruit moest blijken dat premier Arron een forse dosis smeergeld had geaccepteerd. Het docu ment, een afschrift van een Ameri kaanse bankrekening, bleek vals. Bru ma kwam niet terug in de regering en zijn partij begon uit elkaar te vallen. Maar, en dat is in de afgelopen jaren gebleken, Bruma weet zijn kans af te wachten. Toen die dezer dagen kwam, heeft hij hem dan ook met beide han den aangegrepen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Koning (Ont wikkelingssamenwerking) sluit niet uit dat Nederland binnen enige tijd de ontwikke lingshulp aan Suriname zal stopzetten. Wel iswaar is er een verdrag tussen beide lan den, waarin zowel de omvang van als de procedures rond de hulp zijn geregeld, maar dat wil volgens de bewindsman niet zeggen dat de ontvangende partij niet aan bepaalde normen moet voldoen. Als blijkt dat de nieuwe machthebbers in Suriname van plan zijn de mensenrechten blijvend te schenden, dan zal de hulpverlening zeer zeker worden heroverwogen, aldus de bewindsman. Vooralsnog vindt De Koning het echter nog te vroeg om dergelijke beslissingen te kunnen 'ne men, zo zei hij gisteren na afloop van een mon deling overleg met de Tweede Kamer. Dit houdt in dat Nederland voorlopig doorgaat met ervoor te zorgen dat Suriname voortdurend zes miljoen gulden in kas heeft, waarmee de kosten Van lopende hulpprojecten worden gedekt. Te meer omdat de militaire junta op geen enkele wijze te kennen heeft gegeven verandering wil in de relaties met Nederland op het gebied van ontwikkelingssamenwerking. Regeringskrin gen menen echter ook te weten dat De Koning dit bedrag te gering vindt om daar nu al iets voor te riskeren. Zijn collega Van der Klaauw (Buitenlandse Za ken), die ook aan het overleg met de Kamer had deelgenomen, verklaarde dat de regering voorlopig wil afwachten, vooral omdat zij „zo veel mogelijk bescherming wil verlenen aan die krachten, die het democratisch proces weer op gang zouden kunnen brengen". Hij doelde daarmee op het bericht, dat onder meer oud- minister Bruma van de Nationale Militaire Raad de opdracht gekregen zou hebben voor het vormen van een burgerregering. Ook is er het feit, dat president Ferrier nog steeds in functie is, waardoor het nieuwe regime zich al thans nog enige legaliteit kan beroepen. Van der Klaauw staat met Ferrier in contact via ambassadeur Van Eer in Den Haag. Deze hou ding van de Nederlandse regering betekent niet GROENTEHANDELAAR VAN GRAMSBERGEN AAN DE SCHANDPAAL GRAMSBERGEN „Zo'n dorp kan je maken en bre ken. Als het allemaal wel waar was geweest, had ik mijn winkel kunnen slui ten. Het is hier een vrij christelijke gemeente, ze zouden het me nooit verge ven hebben. Ik had dan nog beter een miljoen kunnen stelen, dan zoiets". Het waren me de dagen wel voor Henk Vasse, de 46-jari- ge groentehandelaar uit Gramsbergen. Dagen van vertwijfeling en machteloze woede over het bericht, dat hem ten onrechte aan de schandpaal nagelde. Het was alsof hij zaterdag in een zwart gat viel, toen het hem onder ogen werd gebracht. Hij is nu weer wat bedaard, wel heeft de hele geschiede nis duidelijk zijn sporen op zijn gezicht getrokken, maar hij weet zich voldoende gera- habiliteerd nu na een dag overduidelijk is gepubliceerd, dat hij, noch zijn 19-jarige zoon zich schuldig hebben gemaakt aan misbruik van een 14-jarig meisje, maar dat die ontucht door anderen (streekgenoten) is gepleegd. „Wat halen ze nou weer met me uit", was zaterdag zijn eerste reactie. „Ik was nog niet in de winkel of hij werd gebeld: heb je de krant al ge lezen, wat heb je in vredes naam uut e freten", zo kreeg hij te horen. Al gauw andere telefoontjes, ook van familie. „Die vroegen naar mijn vrouw, die wilden mij niet eens aan de telefoon heb ben". Het werd een nacht merrie die dag. Mensen die hem ineens niet meer wilden kennen, openlijke minach ting, honende opmerkingen achter zijn rug, mensen met elkaar zien praten en weten dat ze het over jou hebben. Nee, leuk was het niet. Henk Vasse weet nu uit ei gen ervaring wat verguizing inhoudt en bij benadering wat het is verstoten te wor den. Hij doet er niet bitter over, hij kent zijn dorp en zijn wetten. „Normaal laat de Gramsber gers je niet zo gauw vallen, staan ze achter je door dik en dun, maar in dit soort zaken is het wel anders. Daar hou den ze niet van", aldus de zwaarbeproefde groentehan delaar. Wel heeft lang niet iedereen hem naar aanlei ding van dit eerste „onjuiste" bericht laten vallen. Zij die hem beter kenden, weiger den het te geloven dat het waar was. Het heeft hem een riem onder het hart gesto ken, dat er onder hen men sen zijn geweest, die beken den er een borrel op te heb ben gedronken toen de zaak werd rechtgezet. Ook voor zijn zoon is Henk blij dat hij van alle blaam is gezuiverd. Hij werkt bij de marine „en zulke dingen als ontucht moeten ze daar niet horen, dan is het wel ge beurd", zo merkt hij op. De gehele geschiedenis „ze kunnen je zo wat trame- lant bezorgen" heeft hem ook in de portemonnee ge raakt. Hij zegt behoorlijk minder omzet te hebben ge draaid zaterdag en maandag. Men liep zijn deur voorbij, ook op de markt verkocht hij weinig. „Het gaat hoofdzake lijk om de mensen die je niet zo kennen, die nemen een af wachtende houding aan", al dus Henk Vasse die vurig hoopt, dat het leed nu gele den is en iedereen hem weer weet te vinden. „Ik ben dan wel de enige groentehandelaar in het dorp, maar je hebt je poten vol aan de concurrentie in de supermarkten. Als er bij mij 20 procent weg blijft is het nog teveel", zo schetst hij zijn positie. Een klein zelfstandig bedrijf in een dorp is tegen woordig een unicum. Hij is nu 18 jaar in Grams- bergen gevestigd, en als het aan hem ligt gaat hij nog vele jaren door, deze Henk Vasse die ook in het verenigingsle ven actief is. Hij noemt in dit verband de ijsbaanvereniging en het kindercarnaval waar voor hij zich jarenlang heeft ingezet. Hij mag er graag wo nen, karakteriseert Grams bergers als „een volkje dat erg aan elkaar hangt, en gro te saamhorigheid kent". Men kan er nu weer overgaan tot de orde van de dag. dat zij het optreden van de militair! keurt. „Elk nastreven van politieke dd met geweld en het doorbreken van pi taire procedures is afkeurenswaard," al der Klaauw. Debat Volgende week woensdag wordt er in c de Kamer een debat gehouden over de Suriname. Daarbij zal waarschijnlijk all der Klaauw achter de regeringstafel zi te benadrukken dat het gaat om de be tussen twee onafhankelijke staten. De is gevraagd een notitie te sturen, die gangspunt kan dienen voor de discu Kamer is het eens met de beide betrol windslieden dat vooralsnog niet op wijze geprobeerd moet worden invloe oefenen. De socialist Jan Pronk, de voc van minister De Koning, wees erop d onder de huidige omstandigheden w averechts zou kunnen werken. De Blaauw meent zelfs dat zoiets ertoe zou leiden dat in Suriname een anti-Nedf stemming ontstaat, die gevaarlijke coni ties zou kunnen hebben voor de ongeve) duizend landgenoten ter plaatse. „En wj hen dan beschermen?" De Kamer deell ook de mening van De Koning, dat het i kort, misschien zelfs al volgende weeW debat, wel nodig zal zijn een daad te sté genover de militairen in Paramaribo, jj PvdA en D'66 hebben kritiek op de w» van de regering actief informatie te vj( in Suriname. Jan Pronk en Suzanne iji van Heemskerk menen dat het ambass! soneel informeel contact moet opnemen k veel mogelijk mensen in het Surinaamji tieke leven. „Op die manier zou men vfc der een goed beeld van de situatie krij 1 kunnen beoordelen of er maatregelen g moeten worden", aldus Pronk. Bij het tyl debat in de Kamer zal zijns inziens fei gaan om twee hoofdzaken: 1) gaan we d»< het verlenen van ontwikkelingshulp voeren we een actief beleid of blijven jv de kant staan?. Afhankelijk van de antwv daarop kan dan worden bekeken of ert moet moeten komen met de nieuwe man bers. Ook kan dan eventueel besloten j»t de termijn van drie maanden te vei waarbinnen mensen met een Surinaai poort in ons land kunnen verblijven zt status van politieke vluchteling behoef te vragen. ,e Volgens Pronk staat het vast dat Nederhc grond van zijn speciale relatie met Su iets moet ondernemen. Dit omdat het vR groot belang zou zijn, dat de weg van d(s« greep wordt verlaten. „Als men eenm_ wend is aan de gedachte dat een regen anders dan op grond van verkiezinp vormd kan worden, dan volgen er 'deerd meer staatsgrepen, die misschii veel meer slachtoffers zullen eisen". veel waardering te willen uiten voor h| lend economisch") beleid van de regei ron, meent Pronk dat deze vorm van| mentaire democratie nog altijd verre te zen is boven welke dictatuur dan ook. ren bijvoorbeeld geen politieke gevang< Wat Nederland moet ondernemen is Pronk afhankelijk van wie er achter del greep zit. De PvdA'er helt zelf naar de dat het een puur militaire aangelegenhi Dat wil zeggen dat er geen politiek compL' ten grondslag zou hebben gelegen. De regie van de coup en de terminologie eerste communiqué lijken dat tegen te s\ maar Pronk denkt dat die ook op anderi re wijze verklaard kunnen worden. „Z< tairen) kunnen er. al vaak met elkaar 01 sproken hebben en het opstellen van zo' is voor een man als Bruma natuurlijk ei pele zaak". Zou de staatsgreep inderdaai ideologische achtergrond hebben, dan m( volgens Pronk voor Nederland mogelij om bij te dragen aan het herstel van deir cratie in Suriname. Irc it Deze matstalen 4-kleurenbalpen ia een van de kado'a, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrenoen van een nieuw kwartaalabonnement. woonplaats Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd Elsevier voorspelt over Suri name: „Het is algemeen be kend dat veel politieke leiders en zakenlieden nauwe contac ten onderhielden met Guyana en Brazilië. Een ingrijpen van uit deze landen lijkt onwaar schijnlijk. Maar het zou nie mand verbazen als de vedetten uit het regiem Arron zich daar zouden nestelen om zich te hergroeperen en vandaar uit tot tegenacties over te gaan". In het politieke hoofdartikel een uithaal naar de VVD. „Het liberale kompas lijkt dolge draaid. De VVD lijkt te willen regeren tot iedere prijs. En dat is een prijs die altijd te hoog is". Minister Wiegel zegt in een vraaggesprek: „De maat schappelijke organisaties toete ren tegen de bezuinigingen aan en de Kamerfracties ne men dat over. Het betekent dat de marges van het kabinet buitengewoon smal blijven. Maar aan het volk ligt het niet. Ik kan die nationale ver arming in de jaren tachtig best aan de mensen verkopen". Voorts een interview met de Duitse bondskanselier Hel- muth Schmidt. „De wereld vrede is niet werkelijk in ge vaar. Ik weiger zeer beslist van oorlogsgevaar te spreken". Nieuwsnet karakteriseert de staatsgreep in Suriname als „de opstand tegen de dorpspo litiek". Voorts een interview met VVD-Kamerlid De Korte. „Ik geloof dat in de huishou dens van gemeenten en pro vincies bepaald nog wel wat rek zit. Kijk nu eens wat er in gemeenten en provincies te krijgen is voor allerlei mani festaties. Wat men allemaal nog kan ondernemen in deze tijden. Op voortvarende ma nier wordt er van geld gebruik gemaakt. Heus. Daar kun je wel wat in knijpen". De Utrechtse hoofdcommissaris Van Doesburg praat over de onveiligheid op straat. „Een toenemend aantal mensen zegt: zolang ik niet persoonlijk aangerand wordt, bemoei ik me er niet mee. Dat is een zaak voor de politie. Nou, he lemaal niet. Dat is een zaak voor de burgers, voor veertien miljoën Nederlanders. Men zou zich eens wat meer ver antwoordelijk kunnen achten voor de bestrijding van de maatschappelijke euvelen". Voorts een interview met ca baretier Eric Herfst. „Goed, ik las dat niemand meer boos is geworden op Wim Kan. Dan denk ik: is dat de bedoeling? Moet je nou aan cabaret doen om de mensen boos te maken? Dan ben je natuurlijk hele maal afgegleden". De Haagse Post meldt uit Suri name: „Ten koste van acht do den en enkele tientallen ge wonden doet Suriname einde lijk eens iets volwassens, iets niet belachelijks - zo lijken veel mensen in Paramaribo op de staatsgreep te reageren' Elders deze opmerking over de bezuinigingsplannen van de regering: „Ook nu gebeurt er niets, althans niet genoeg. De kabinetsoperatie is de amputa tie van een onderbeen, terwijl de geneesheer veronderstelt dat de trombose zich in het dij been ophoudt". Voorts een ge sprek met de afgetreden mi nister Andriessen. „We zijn van het groeitijdperk naar de stabilisatie of zelfs het min- tijdperk aan het gaan. De keu zes die worden gemaakt, wor den steeds scherper, want het zijn nu keuzes rond de struc tuur van de samenleving. Dat was vroeger minder het ge val". Het omslagartikel por tretteert Jan Nagel die in de PvdA, bij de VARA, zelfs in zijn schaakclub conflicten doet uitbreken en koppen doet rol len. „Hij wil, hoe dan ook, aanwijsbaar de meerdere zijn. En dan moet hij doorgaan tot hij wint. Als hij gewonnen heeft, is het voor hem voorbij. Dan moet er weer iets nieuws bedacht worden. In situaties waarin hij zijn doel niet kan bereiken, heeft hij iets zeer destructiefs". Vrij Nederland over Surina me: „Het valt niet mee om te juichen wanneer militairen de macht overnemen, maar het valt, nu het in Suriname ge beurd is, moeilijk om er bij zonder rouwig over te doen. De Surinaamse staatsgreep is er een van redelijk progressie ve sergeanten". Voorts een in terview met minister Wiegel. „Ik heb mijn pyama aange trokken en mijn kamerjas (want ik zou op het Catshuis blijven slapen) en ben breeduit in die kleding de vergaderzaal binnengelopen om daarmee aan de collegae te laten mer ken: gij moet nu opkrassen. Nee, tot drie uur 's nachts ver gaderen, daar komt niets uit, want dan wordt iedereen duf en dan krijg je ruzie met me kaar". Elders zegt VVD-frac- tieleider Rietkerk: „Als hpt CDA met het bezuininging- spakket op dezelfde wijze om gaat als met Bestek, geloof ik dat het einde bereikt is". Een politieke analyse over het ver trek van minister Andriessen suggereert: „Er spookte meer in zijn hoofd dan wrok over onbegrip van anderen. Als het huidige kabinet valt, moet er toch nog één in het CDA te vinden zijn die geloofwaardig is? Andriessen is qog niet echt weg". hervo/mö oedertond Hervormd Nederland is het derde weekblad dat Suriname heeft gemist. Bij de politieke situatie in Nederland deze op merking: „Het is ellendig dat de CDA-fractie die over een partijprogramma beschikt waarin goede aanknopings punten voor een vernieuwde samenleving te vinden zijn, nog niet tot de conclusie kan komen dat de maat vol is. Als het over het landsbelang gaat, kan alleen maar worden ge zegd dat het zo snel mogelijk nieuwe verkiezingen vergt". Ook een interview met prof. Hans van den Doel. „Ik geloof dat het in de komende vier jaar zo zal gaan: als de mensen zullen zien dat de vier scenari o's - arbeidstijdverkorting, uit breiding van de collectieve sector en van de export, en be zuiniging - niet echt worden uitgevoerd, dan zal men ook gaan inzien dat er helemaal niets wordt opgelost. En ik denk dat er dan een beweging zal ontstaan zoals vijftien jaar geleden: de democratisering sgolf. Ik verwacht in,het mid den van de jaren 80 weer zo'n vernieuwingsbeweging die zich zal richten tegen de ge vestigde partijen". Veel aan dacht tenslotte voor de Bhag- wan-mode. „Er is alle reden om de Bhagwan te zien als t gevaarlijke fascist. Wann£' mysthiek de vorm krijgt de meester de uiteindeli norm is en de rest moet dwijnen, dan ondergraaft elke maatschappelijke or ning en maakt het de m; schappij rijp voor de ste man". i g De Tijd heeft de staatsgreep Suriname niet kunnen hal i De ironie wil dat het oms 11 gartikel over Surinamers da Nederland gaat. „Holland di discrimineren vaak uit onki de. Dat heb ik bij mijn bur .ft gemerkt. Die deden eerst rot, tot we op een gegeven n )r ment met elkaar aan de pf" ro raakten. Ze ontdekten tc i een heleboel gelijke dingen, bleek ook een mens, al klej. ik me wat kleuriger". Voo -g, een uitvoerige analyse van li nj vertrek van minister Andri sen. „Het is nauwelijks te gel g ven dat het beleid van dit re ,0I kabinet Andriessen in het o gelijk zal stellen. Het kabin Dr| Van Agt heeft een gedeuor prestige, terwijl het mains) schappelijk draagvlak van^ het begin reeds onvoldoende geweest. En de huidige fin;] cieel-economische situatie vt draagt niet het weifelacht beleid dat nu wordt gevo Zeker daarin heeft Andrie: gelijk". Ook een interview Alexander Pola. „Dat ik tekstschrijver nog steeds dat is voor een land toch droeve zaak. Maar ik weet wel de mindere van Koot Bie. Briljant. Wat het andi erin precies is, ik weet niet, maar ze zijn wel een neratie verder".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14