Moskou stemt in met V^N-troepen in Afghanistan Gijzelaars in Iran nog maanden vast Massach usetts laatste strohalm voor Kennedy Geldgebrek bedreigt harttransplantaties in Engeland Buitenland Nu ook arbeidsonrust Vlaamse kerncentrales Opkomst zeer groot bij verkiezingen Rhodesië ^Palestijnse' besprekingen in Kurhaus strikt geheim LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 PAGINA 11 olgens Brits dagblad: INDEN/MOSKOU Vanuit ee verschillende bronnen zijn :ren aanwijzingen gekomen, de Sovjet-Unie, onder bepaalde irwaarden, bereid zou zijn tot terugtrekking van het eigen le- uit en de stationering van VN- jepcn in Afghanistan. Het Lon- hse dagblad „Evening News" be- zich in deze op bronnen in de omgeving van president Brezjnjev. Volgens de tweede bron, de Ameri kaanse zakenman Hammer (die een bijna twee uur durend gesprek met Brezjnjev had), zou de Russi sche leider niet afwijzend hebben gereageerd op zijn voorstel om di rect onderhandelingen met de VS te beginnen. Volgens de „Evening News" zou de Sovjet-Unie zich graag uit Afghanis tan terugtrekken, wanneer dit onder deel zou uitmaken van een plan om het land geheel neutraal te maken. Als voorwaarde zou de Sovjet-Unie tevens stellen, dat er vrije verkiezin gen moeten worden gehouden. Van de Verenigde Staten wordt verder verlangd, dat het land zijn invloed aanwendt om buitenlandse inmen ging in Afghanistan te voorkomen en de (door het Witte Huis toegegeven) hulp aan de opstandelingen staakt. De „Evening News" stelde tevens dat de Russische opvatting als een reactie moet worden gezien op de oproep van de Engelse minister van buiten landse zaken, lord Carrington, om Afghanistan tot een neutraal land te maken. Armand Hammer, die zeer nauwe handelsbetrekkingen met de Sovjet- Unie onderhoudt, zei na zijn gesprek met de Russische leider, dat Brezjn jev en hij van mening waren dat de crisis om Afghanistan kan worden opgelost. Hij voegde er echter direct aan toe, dat hij als zakenman en niet als vertegenwoordiger van president Carter had gesproken. jood gevaar or jeugd n Goslar l(Van onze correspondent hi van Vree) &NN Als „paniekmake- P' heeft de minister van so- ile zaken van de Westduit- deelstaat Nedersaksen pteren het rapport van een [afhankelijk ecologisch in- Ituut bestempeld, waaruit doorschijn komt, dat er in buurt van Goslar en Bad zburg ontoelaatbaar ge concentraties lood en dmium in het bloed van nderen zijn aangetroffen I gevolg van de daar aan- ~ige mctaalfabrieken. llgens de minister zijn tot nu \ft geen gevallen gesignaleerd iarin sprake was van licha- ilijk letsel en bestaat er ook geen direct gevaar voor iade aan de gezondheid. iartegenover verwijten tallo- mensen de minister, dat hij toestand van de bodem- en htverontreiniging in het be ffende gebied probeert te [atelliseren. [gens het rapport zijn er ichts twee mogelijkheden het dreigende gevaar in t gebied van Goslar het )fd te bieden, namelijk af ving f van de bodem met intig of dertig centimeter en iting "van de fabrieken, of evacuatie van 27.000 men- in uit de omgeving. De mi- lister houdt deze maatregelen :hter voor volstrekt overbo- IS lenen $11 Salvador 8 miljoen AN SALVADOR Was- ington heeft de regering an El Savador gisteren een ming van 18 miljoen gul- en verstrekt, in een kenne- jke poging de junta van urgers (drie) en militairen twee) een steuntje in de ig te geven. an het hulppakket komt tien liljoen onmiddellijk beschik- lar. Dit bedrag is bestemd Dor kleine boeren, midden anders en veefokkers. De est wordt over een aantal laanden „uitgesmeerd". De :ning kan, zo menen waarne- -kers, op z'n minst voorlopig e linkse krachten gunstig emmen. Die hebben name- jk herhaaldelijk aangedron- ■^en op ingrijpende economi- he en maatschappelijke her- ormingen. Lustralië helpt Lmerika met looteenheid 'ASHINGTON Austra- stuurt een vlooteenheid, taande uit het vliegdek- ip Melbourne en een aan- begeleidingsschepen aar de Indische Oceaan, •it om de VS te helpen bij e bescherming van de olie- "foute. ok Nieuw-Zeeland zal, in het ader van het militair bondge- ootschap met de VS, zijn mi- taire bijdrage leveren. Een en nder is gisteren in Washing- )n bekendgemaakt. .Móslembroeders" n Syrië in arrest )AMASCUS In Syrië is arrestatie bekendge maakt van een groot aantal eden van de Moslembroe- erschap. Zij zullen spoedig erecht moeten staan wegens .misdaden tegen de staat en ie samenleving". ten hoge functionaris van de laath-partij, die in Syrië aan Ie macht is, zei dat het zonder litzondering ging om „agenten 'an Israël en de Verenigde "taten, die hun verdiende loon tollen krijgen". Hij beschul- ligde Israël ervan de hand te lebben in de binnenlandse on- usten in Syrië en Libanon, net het doel „de standvastig- leid van de Arabische wereld e ondermijnen". BRUSSEL Ook in de kerncentra les in het Belgische Doel is arbeid sonrust ontstaan. Uit solidariteit met hun actievoerende collega's in de Waalse kerncentrale van Tihan- ge, hielden de werknemers in Doel gistermiddag enkele uren de toe gangspoorten van het reusachtige nucleaire complex bezet. Intussen heeft de regering een wettelij ke begrenzing aangekondigd van vak bondsacties in kerncentrales. Het ge meenschappelijk vakbondsfront heeft een vergadering bijeengeroepen, waar in beslist zal worden over eventuele verscherping van de acties in Doel. De onrust in Tihange bij Luik is ont staan, omdat de directie van het bedrijf, de elektriciteitsmaatschappij Intercom, de vakbondseis bleef afwijzen om de werknemers die in de stralingszone werken, al met 57 jaar met pensioen te laten gaan. Twee werknemers-vak bondsbestuurder gingen er eigenhandig toe over de elektriciteitsproduktie met tien procent te verminderen. Het twee tal werd daarop geschorst. Tot nog toe weigert de directie'die strafmaatregel ongedaan te maken. De ntlnister van arbeid Rogier de Wulf heeft een verzoeningsvoorstel uit gewerkt, dat eergisteren door de werk nemers is aanvaard, maar gisteren door de directie van de hand gewezen. On der de dreiging van een sociaal conflict in de hele Belgische elektriciteitsindus trie, zowel de nucleaire als de conventi onele, zal minister De Wulf de komen de dagen, een nieuw compromisvoorstel uitwerken. Laatste sprong Na de levens van de meeste pas sagiers te heb ben gered door hen te helpen het vliegtuig te verla ten, springt ste wardess Wang Wen Whang uit de Boeing 707 van „China Airli nes", die gisteren op het vliegveld van Manilla bij de landing in brand vloog. Zij was de laatste, die het vliegtuig verliet. De foto geeft een beeld van ver warring en drei ging, maar uitein delijk hebben alle 135 inzittenden de ramp over leefd, op drie na, die nog worden vermist. De „zwarte doos" met vluchtgege- vens is gevon den, zodat het onderzoek naar de oorzaak kan beginnen. TEHERAN De eerste secretaris van de Revolutionaire Raad in Iran heeft gisteren gezegd dat het nog te kiezen parlement op z'n vroegst begin mei kan gaan beginnen met werken aan de oplossing van het probleem rond de gijzelaars. Dit betekent dat in tegenstelling tot vroe gere berichten ook na begin mei nog weken, zo niet maanden kan duren vóór de ongeveer vijftig Amerika nen worden vrijgelaten. De gijzeling begon op 4 novem ber vorig jaar. De eerste secretaris, ayatollah Mohammed Behechti, zei gisteren op zijn wekelijkse persconferentie: „Het parlement zal over zes weken bijeen zijn, maar waarschijnlijk pas over tien weken de gijzelingskwestie kunnen gaan bespreken, zelfs als deze zaak als eerste op de agenda komt. Bovendien kan het debat lang gaan duren". Op een massabijeenkomst voor de Amerikaanse ambassade in Teheran zeiden de bezetters dat zij de leden van de VN-commis- sie niet met de gijzelaars willen laten praten. Een bezoek van de commissie aan de ambassade zou, zo zei een woordvoerder van de bezetters „er niet toe bijdragen informatie over de misdaden van dp sjah en de Verenigde Staten te vergaren". Na verlies in New Hampshire DEN HAAG Wie een half jaar geleden beweerde dat se nator Edward Kennedy alleen door een erg grote ovepvin- ning op president Carter tijdens de voorverkiezingen in de „thuisstaat" van de Kennedy's, Massachusetts, en het daar aan grenzende Vermont de race om de Democratische presi dentskandidatuur zou kunnen volhouden, werd min of meer voor gek versleten. Alle opiniepeilingen wezen er im mers op, dat de populariteit van de strijdbare senator die van de president bijna twee maal overtrof. Na twee „causu- ses" (Iowa en Maine) en één echte voorverkiezing (New Hampshire) is echter duidelijk, dat de kansen van de jong ste Kennedy-telg volledig zijn gekeerd. Na het verlies van eergisteren in zijn „achtertuin", de staat van New Hampshi re, moet Kennedy alles op alles zetten om in „zijn eigen" Massachusetts en in Vermont president Carter te verslaan, omdat kleine overwinningen of nederlagen vrijwel zeker het einde betekenen van zijn race naar het Witte Huis. Bij de Republikeinen liggen de zaken na de uitslag van gisteren, een grote overwinning van Ronald Reagan op George Bush, een stuk duidelijker dan bij de Democraten. Nu de voormalige CIA- directeur Bush zijn Iowa- en Maine-stunt (duidelijke overwin ningen op Reagan) niet heeft weten te herhalen, kan de bejaar de ex-filmacteur rustiger ademhalen, temeer omdat in de eerste twee weken van maart voorverkiezingen in zuidelijke staten op het programma staan. En het lijdt geen twijfel dat Reagan zijn onverwachte belager daar nogmaals zal verslaan. Maar waar er nauwelijks aan wordt getwijfeld dat Ronald Reagan in 1980 eip- delijk de Republikeinse presidentsnominatie zal weten te be- t Ronald Reagar ie zal machtigen, worden zijn kansen om de echte race naar het Witte Huis uiteindelijk in zijn voordeel te beslechten zeer gering geacht. Een feit waaraan ook zijn leeftijd, Ronald Reagan is 69 jaar oud, niet geheel vreemd zal 2ijn. Aan Democratische zijde ligt de zaak, zoals gezegd, minder dui delijk, ondanks het feit dat Carter door zijn overwinning van eergisteren zijn gunstige positie ten opzichte van Kennedy heeft weten te consolideren. Over de oorzaak van de opleving van Carters populariteit in vergeliking met enige maanden gele den is al veel geschreven en verondersteld. Duidelijk is in ie der geval dat de huidige internationale situatie de president aar dig in de kaart heeft gespeeld. De Russische inval in Afghanis tan en de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran hebben wellicht nog meer in het nadeel van Kennedy gewerkt dan het feit dat hij voor velen een vergelijking met zijn twee broers, John en Robert, niet heeft kunnen doorstaan en er vèn zijn privé-leven dingen bekend zijn, die veel Amerikanen tegen de borst stuiten. President Carter heeft de spanningen in de wereld op een modie manier in zijn verkiezingscampagne weten in te bouwen. Omdat „het landsbelang het vereistehij in Washington en zond zijn echtgenote en naaste medewerkers o'p verkiezingstoernee. In de avonduren pakte Carter echter de telefoon en belde politieke makkers in het land om zich van hun steun te verzekeren. Hoe gevaarlijk het was om deze manier van campagnevoeren open lijk aan de kaak te stellen ervoer Edward Kennedy enige weken geleden, toen hij Carter ervan beschuldigde de gijzeling in Tehe ran opzettelijk te rekken, om er politieke munt uit te kunnen slaan. Een stroom van beschuldigingen en verwijten werd Ken nedy's deel. Ook het tweede belangrijke verkiezingspunt, het falen van het economische beleid van de regering Carter, heeft de senator uit Massachusetts niet veel verder geholpen, zijn deze week gepre senteerde redelijk ogende economische alternatief ten spijt. Velen vragen zich na de uitslag van New Hampshire af hoe het nu verder moest met Edward Kennedy. Hoewel zichtbaar te leurgesteld kondigde hij dinsdag direct aan, dat hij zijn campag ne voor de primaries van volgende week in Massachusetts en Vermont zal voortzetten. Niet zo vreemd natuurlijk, want Ken nedy is zich er terdege van bewust dat het in die staten erop of eronder wordt. Wanneer hij geen kans ziet terrein terug te win nen, is het sprookie definitief uit. Na Vermont volgen voorver kiezingen in zuidelijke staten, waar Carter inmiddels een onaan tastbare positie heeft opgebouwd en hij alleen concurrentie zal hebben te duchten van de ultra-rechtse en rascistische George Wallace, die voor de Democratische kandidatuur volkomen kansloos is. Dat Kennedy dan, na (gezichts)verlies in eigen opi- geving én de nederlaag in het Zuiden, nog terug zou kunnen ko men, wordt onmogelijk geacht. Maar wanneer Edward Kennedy in Massachusetts en Vermont kans ziet om een stukje van zijn achterstand af te knabbelen, hóéft de strijd voor hem nog niet verloren te zijn. Het Amefi- kaanse verkiezingscircus heeft immers in het verleden (maar ook in het heden, getuige het plotselinge afnemen van de popu lariteit van Kennedy) herhaaldelijk aangetoond dat zelfs een bij na hopeloze achterstand nog is in te halen. Maar daar staat d?n weer tegenover, dat het pas twee keer (Hoover in 1932 en Ford in 1976) is voorgekomen, dat een zittende president niet voor een tweede ambtstermijn werd herkozen. JOS TIMMERS SALISBURY De opkomst onder de zwarte kiezers in Rhodesië, die gisteren zijn begonnen te stemmen voor tachtig zetels in een honderd leden tellend parlement, is zeer groot. Bijna een mil joen van de naar schatting drie -miljoen stemgerechtig de stembus. Er mel ding gemaakt van één inci dent, waarbij drie mensen om het leven kwamen. De zwarte leider Robert Muga be is na het uitbrengen van zijn stem plotseling naar Mo zambique vertrokken voor overleg met de Frontlijnstaten, dit tot verrassing van Lord So- ames, de Britse gouverneur in- Rhodesië. Overigens heeft Mugabe Lord Soames verzocht aan te blijven als zijn partij de verkiezingen zou winnen. Volgens de „Fi nancial Times" meent Mugabe, dat de aanwezigheid van de Britse gouverneur de blanke en zwarte gemeenschap gerust zou stellen in een overgangs periode naar onafhankelijk heid. De Britse autoriteiten zouden niet gunstig hebben gerea geerd op het verzoek van Mu gabe. Veeleer zijn Lord Soa mes en zijn medewerkers van plan Salisbury meteen na het onafhankelijk worden van Rhodesië het land te verlaten. SCHEVENINGEN In het hermetisch af gesloten en zwaar bewaakte gedeelte van het Kurhaus in Scheveningen, wordt van daag en ook nog morgen het overleg ge voerd tussen delegaties van Israël, Egypte en de VS. Onderwerp van gesprek is het Pa lestijnse zelfbestuur. Er wordt een strikte geheimhouding in acht genomen, maar het is niet onmogelijk dat morgen een slotcom muniqué wort uitgegeven. Terwijl binnen de negende ronde van de on derhandelingen over zelfbestuur voor de 1,2 miljoen Palestijnen op de Westelijke Jordaan- oever en in de Gazastrook gaande was, demon streerde buiten het Nederlands Palestina Komi- tee tegen de besprekingen. De demonstratie was bedoeld als een protest tegen het feit dat er over de Palestijnen wordt onderhandeld, zon der dat deze erbij zijn betrokken en dat de PLO, als vertegenwoordiger van het Palestijnse volk, is uitgesloten. Volgens functionarissen van de ambassades van Israël en de VS dragen de besprekingen een in formeel karakter. Niet verwacht wordt dat uit deze gespreksronde iets concreets tevoorschijn komt. Er bestaat nog een diepgaand meningsverschil tussen Israël en Egypte over de status van Je rusalem en over de bevoegdheden van een door de Palestijnen gekozen raad in de betrokken gebieden. Het overleg in Scheveningen vloeit voort uit de akkoorden van Camp David. Vol gens dit akkoord moeten de besprekingen vóór 26 mei zijn afgerond. (Van onze correspondent Roger Simons LONDEN In Groot Brittannië stellen twee bekende specialisten, dr. Terence English en dr. Magdy Yacoub, elk afzon derlijk alles in het werk om nog zoveel mogelijk harttransplantaties te verrich ten vóór geldgebrek dergelijke dure ope raties onmogelijk maakt. Samen hebben de specialisten ze dit jaar al zes hart transplantaties uitgevoerd. De artsen vrezen, dat er nog maar weinig transplantaties kunnen volgen nu de con servatieve regering heeft besloten dat de hoge kosten, die schommelen tussen 70.000 en 80.000 gulden, niet gedragen kunnen worden door de Nationale Gezondheids dienst. De meest recente operaties werden betaald door het Britse Nationale Fonds voor Hartonderzoek, dat vrijwillige bijdra gen ingezameld heeft, maar nu bijna op zwart zaad zit. In Groot Brittannië sterven elk jaar zowat 350*000 mensen aan een hartkwaal. Sinds het midden van de jaren '70 hebben 13 pa tiënten er een ruilhart gekregen. In het be gin kwamen zij echter snel te overlijden. Tegenwoordig is de kans om een dergelijke zware operatie geruime tijd te overleven groter geworden, onder meer dankzij betere geneesmiddelen. Vandaar dat men in Groot Brittannië, na een langdurige onderbreking, pas in januari 1979 weer met harttransplan taties is begonnen. Van de negen patiënten, die sinds die tijd geopereerd werden, zijn er momenteel nog zeven in leven. De gemid delde leeftijd van de laatste zes patiënten is 37 jaar. De dertiende ruilpatiënt, Paul Cof fey uit Wolverhampton, is 23 j^ar. Coffey heeft de transplantatie dinsdag ondergaan in het ziekenhuis van Papworth bij Cam bridge. Hij werd geopereerd door dr. Eng lish, de meest prominente Britse specialist. Dr. Yacoub, de andere bekende Britse hart specialist, is verbonden aan een ziekenhuis in Hillingdon. Hij was de specialist, die vori ge week in het holst van de nacht naar Ne derland vloog om het hart te verwijderen uit het lichaam van een donor en hetzelfde hart enige uren later in Engeland inbracht bij een vroyw, die enige uren later toch overleed. «Door het departement van volksgezondheid in Londen wordt erop aangedrongen om in Hillingdon alvast geen hartoverplantingen meer te laten doen, omdat dit ziekenhuis er eigenlijk niet voor geschikt is. Dr. Yacoub heeft daarop gereageerd met het klassieke Britse dreigement, dat hij zal emigreren als de overheid hem een voet dwars zeL En de harttransplantaties in het ziekenhuis van Papworth zullen voortaan bijna volledig af hangen van de financiële medewerking van het Britse Nationale Fonds voor Hartonder zoek, dat momenteel over een bijdrage in de kosten in onderhandeling is met de rege- ring-Thatcher.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11