Omstreden Bruma gaat burgerraad formeren SURINAMERS IN NEDERLAND FEL TEGEN Lubbers noem t uitval Wiegel belachelijk legtuig ïxplodeerd bij Manilla narter ^erslaat Kennedy 1ok in New Hampshire Postzegel automaat gekraakt Fietsertje gewond Seidae (Bowtmu DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, lel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hatlewas redacteur: wim Buijleweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 74.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: feal 46.30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Bewolkt Woensdag 27 februari 1980, 70 jaargang no. 21591 Diagnose: kinderloos Tv-film „Diagnose: kinder loos" om 20.00 uur op Ned. I. Effect vrouwenbeweging in „Ot en Sien" om 21.00 uur en om 22.10 uur Panoramiek over Joegoslavië i.v.m. Tito. Op Ned. II om 19.25 uur „Ken merk" over Suriname en om 20.32 uur „Meteors" in „Countdown". Om 22.25 uur „De Koerden". Rustig weer met laaghangende bewolking en mogelijk mist Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Matige noordoosten wind. Morgen zon: 7.28 - 18.14. Schev. hoogw.: 1.39 en 13.48. Laagw.: 9.29 en 22.01. TIENTALLEN DODEN LLA Een Boeing 707 van China Airlines is vanmor- ak na de landing op een vliegveld nabij de Filippijnse stad Manilla geexplodeerd. Volgens de eerste berichten iarbij zeker 30 mensen omgekomen. Bijna 100 inzitten- kC verleefden het ongeluk, maar velen daarvan werden nstige brandwonden opgenomen in de plaatselijke zie- izen. De meeste mensen aan boord waren Chinezen en Jnners, maar er waren ook enkele Amerikanen, West- -c en Filippino's aan boord. ooggetuigen explodeerde het vliegtuig, dat uit Tal- 'aiwan - Nationalistisch Cina) kwam, kort nadat het e grond was gekomen. Er ontstond onmiddelijk brand. Iwwerlieden slaagden erin om de brand na ongeveer alf uur onder controle te krijgen. Alleen de cockpit en nog intact. DEN HAAG Ter gele genheid van de Inhuldiging van koningin Beatrix zullen twee penningen worden uitgegeven, in goud en zil ver. De eerste penning be vat aan de voorzijde een beeld van Beatrix en op de keerzijde de tekst „Neder land begroet zijn nieuwe koningin". De tweede pen ning laat de profielen van beide koninginnen zien met op de keerzijde de tekst „Abdicatie inhul diging 30/4/80". Een deel van de opbrengst van de penningen is bestemd voor het Nationaal Ge- schenk. De PTT geeft een bijzondere postzegel uit ter gelegenheid van de inhul diging. Extra controle voor deel 3 DEN HAAG De Centra- le Politie Verkeerscom- missie, het overlegorgaan van de politiekorpsen, heeft de hele Nederiandsae politie geadviseerd om ex tra controle uit te oefenen op het nieuwe deel 3 van het kentekenbewijs. Alle automobilisten moeten dit papier inmiddels in huis hebben, tenzij zij verzuimd hebben het aan te vragen. Volgens de nieuwe richt lijnen van het openbaar ministerie staat daar een boete van 55 gulden op. Eerste gesprek voor cao Shell ROTTERDAM De onder handelingsdelegaties van de Shell en de Industriebond FNV hebben gisteren het eerste gesprek gevoerd over een nieuwe cao. De bond heeft als belangrijkste eisen de invoering van een 35-uri- ge werkweek en een vijf ploegendienst op tafel ge legd. Deze eisen werden vo rig jaar afgewezen en gaven toen aanleiding tot een sta king. Shell heeft te kennen gegeven niet over materiële eisen te willen praten in verband met de loonpauze. BROODJE KAMEEL MOSKOU De Sovjets hebben bun geheime wa pen tegen de Amerikaanse graanboycot' kameel. „Ka melen vormen een be trouwbare bron van vlees- produktie. Ze heben geen granen nodig, want ze gra zen bet hele jaar door in de woestijn". Elke kameel kan zo'n 350 kilo vlees en vet opleveren. Voorts zou, volgens een rapport van Russische geleerden, ka- melemelk heilzaam zijn bij maag- en longkwalen. Petitie is weg WASHINGTON De Ameri kaanse atleten, onder wie Eric Heiden, die heb ben deelgenomen aan de Winterspe len in Lake Pla cid, hebben een petitie tegen een eventuele boycot van de Olym pische Spelen te Moskou gete kend. Het pro bleem is echter dat niemand in het Witte Huis blijkt te weten waar de tekst is gebleven. De tekst zou maan dag op bet Witte Huis aan presi dent Carter zijn overhandigd. dent Carter kan weer lachen na zijn ruime jiinning op senator Kennedy in de voorver-- igen van New Hampshire. - (Van onze correspondent Dick Toet) 1HINGTON Een nieuwe zege voor president Carter J )emocratische zijde en een krachtige „come back" voor Vild Reagan aan Republikeinse kant, aldus de uitkomst ^Ide als traditie „smaakmakende" voorverkiezing in de Jrdoostelijke Amerikaanse staat New Hampshire. Het Y tende voor Carter de derde achtereenvolgende zege op Jl or Edward Kennedy, terwijl de opvallend grote zege -Reagan hem volledig terug bracht in de Republikeinse nadat hij bij de eerste test in Iowa verrassend was ver- ;n door George Bush. dent Carter verwierf gisteren 49 procent van de Democra- stemmen, tegen Kennedy 38 en gouverneur Brown van irnia 10 procent. Eerder won Carter in de staten Iowa en e. Net als in Maine betekent Kennedy's verlies in New ishire een nederlaag in „zijn eigen achtertuin". Beide sta renzen aan Kennedy's „eigen" staat Massachusetts, waar B nde week de tweede primary wordt gehouden. Hoewel ïedy in Massachusetts niet te kloppen lijkt, wordt zelfs daar ichtig gespeculeerd op een nieuwe Carter-zege. Een uit het 1' geslagen Kennedy noemde zijn nederlaag gisteren zelfs een want zo zei hij, Carter had in 1976 een nog geringer per- ge (28 procent) en had zichzelf toen ook tot winnaar ver- ei. De 28 procent van de toen nog vrijwel onbekende Carter »chter wel hoger dan het percentage van elk van zijn tegen- (Zie verder pagina 9) (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO Mr. E. Bruma en mr. F. Leeflang hebben van de nationale militaire raad (NMR) in Suriname opdracht gekregen de vorming van een bestuursraad van burgers op zich te nemen. Dat heeft sergeant L. Neede, lid van de raad vannacht (Nederlandse tijd) voor de Surinaamse tv bekendge maakt. De burgerraad zal worden belast met de uitvoering van een aantal bestuurlijke taken, onder toezicht van de militairen. raad de verdediger van de drie bestuursle den van de bond voor militair kader, die terecht stonden wegens „aanzetten tot op roer". Deze drie, de sergeants Sital, Neede en Abrahams, hebben allen zitting in de militaire raad. Bruma is leider van de partij nationalistische republiek en was in het eerste kabinet Arron minister van econo mische zaken. Mr. Leeflang is adviseur van de militaire bond en speelde een rol in het conflict dat enige weken geleden uitbarstte rond de Su rinaamse krijgsmacht en dat tenslotte tot de staatsgreep leidde. Ruim vijftig organisaties van Surinamers in Nederland, die aanvankelijk pal achter de militairen stonden, zijn er fel op tegen dat mr. E. (Eddie) Bruma een van de mannen is die de opdracht hebben gekregen een burgerraad te vormen. In een verklaring zeggen de organisaties: „Het is bekend dat mr. Bruma in de vier jaar dat hij lid was van het eerste kabinet Arron, zich als geen ander verriikt heeft ten koste van het Suri naamse volk. Na die vier jaar heeft hij een volledige chaos achtergelaten. Hij wordt één van de rijkste Surinamers genoemd". De Surinaamse organisaties zeggen tenslot te dat de NMR geen „politiek gecompromit teerde figuren als Bruma" in de burgerraad moet opnemen. Als dat toch gebeurt, zullen zij er bij de Nederlandse regering op aan dringen een dergelijk bewind niet te erken nen. De NMR wil, zo werd vannacht voor de tv gezegd, het openbare leven in Suriname zo snel mogelijk normaliseren. Ook werd be kendgemaakt dat er verkiezingen zullen worden gehouden, zodra de sociaal-econo mische toestand van het land zulks toelaat. Wat precies de criteria daarvoor zijn, werd er niet bij gezegd. Het kamerlid Van Zeil (CDA) zei te hopen dat de verkiezingen als nog op 27 maart kunnen plaatshebben. „Dat past in een democratie en die staat hoog in de Surinaamse grondwet". Een woordvoerder van het Witte Huis heeft verklaard dat de Verenigde Staten bezorgd zijn over „de gewelddadigheden in Suriname tegen een gekozen regering". Over het lot van (ex)-premier Arron is nog niets bekend. Maar de militaire raad zegt wel te weten waar hij zich bevindt „Als we hem nodig hebben zullen we zorgen dat hij er is". (Zie verder pagina 11). Bier is cultuur OSLO In korte tijd hebben 140.000 Noren zich vereend in de „volksactie voor het bier". En dagelijks komen er nog zo'n twee duizend bij. Re den: De regering wil een verbod op zwaar bier instel len en het alco holpercentage van pils verla gen. De actievoer ders hebben in paginagrote ad vertenties laten weten dat bier „cultuur" is. En dat is nog straf baar ook, want in Noorwegen is re clame voor al- cholhoudende drank verboden. .ouvre en enkele andere dberoemde musea blijken aar oude vervalsingen aan uur te hebben. is waarschijnlijk afkom- van een handige werkne- op een Venetiaanse druk- pn had 't eens moeten we- Onderzoeker: Rustgebieden voor zeehonden noodzakelijk WAGENINGEN In de Waddenzee zouden rustge bieden moeten komen voor zeehonden. In deze gebieden mag dan geen watersport worden bedreven. Toerisme is namelijk na waterveron treiniging de tweede oor zaak van de sterfte van zee honden. Dat schrijft ir. P. Reijnders van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer op Texel in een proefschrift waarop hij vol gende week in Wageningen promoveert. Van de 2700 „Ne derlandse" zijn er nog maar 400 over. Reijnders heeft het voorkomen van vergif in de organen van dood gevonden zeehonden in Nederland, Duitsland en Denemarken on derzocht. De Nederlandse die ren kwamen er het slechtst af. VOORSCHOTEN Een post zegelautomaat ter waarde van 1700 gulden met daarin voor ongeveer driehonderd gulden aan geld en zegels is vannacht opengebroken en leeggehaald. De automaat stond op de hoek Baron Schimmelpenninck van den Oyenstraat/Mulderlaan. Scheveningse Kurhaus: een belegerde vesting Het Scheveningse Kurhaus biedt tot en met vrij dag onderdak aan de conferentie van Egypte, Israël en de Verenigde Staten over de toekom stige autonomie voor de palestijnen en de door Israël bezette gebieden. Nadat gisteravond ook de Egyptische delegatie arriveerde —Israël en de VS waren al eerder In Den Haag zijn de delegaties vanmorgen met hun eerste besprekingen begonnen in een Kur haus, dat de aanblik biedt van een belegerde vesting. In en rond het hotel zijn veel agenten en veiligheidsfunctionarissen samengetrokken. De Haagse politie heeft op een van de etages een communicatiecentrum ingericht, vanwaar direct contact wordt onderhouden met het hoofdbureau en de beveiliging van hotel en de legaties wordt gecoördineerd. Herman Brood na druggebruik in ziekenhuis TILBURG Popster Her man Brood heeft maandag in het St.Elizabethzieken- huis in Tilburg 12 uur aan de beademingsapparatuur gelegen. Brood was na het gebruik van heroine onwel geworden. Vanuit de platenstudio Relight in Hilvarenbeek waar hij op namen maakte voor zijn nieu we plaat, werd hij per zieken wagen naar Tilburg gebracht. Brood verklaarde een van de slachtoffers te zijn geweest van sterke Turkse heroïne. Die bleek te sterk voor hem na zijn drie weken in de ge vangenis, waar hij geen drugs gebruikte. ADVERTENTIE Postzegel- en Albumhandel Manuskowki Wagenstraat 105, Oen Haag, Telefoon 070-00.51.47 1 maart 1980 op zaterdag geopend en 's maandag gesloten. „Spreiding kan zonder ontslagen" DEN HAAG Er hoeven bij de PTT geen gedwongen ont slagen te vallen als gevolg van de overplaatsing van de Cen trale Directie naar Groningen. Rekening houdend met het normale verloop bij de Centra le Directie zullen er tijdens de spreidingsoperatie voor elke functie bijna twee vrijwilligers of mensen die geen bezwaar hebben aangetekend tegen verhuizing beschikbaar zijn. Dit schrijft een aantal mede werkers van de Centrale Di rectie in een notitie. Zij zijn het oneens met de conclusie van een onderzoek dat over plaatsing zonder gedw ontslagen onmogelijk is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier yan Aft onderschrijft de opmerking van zijn vice-premier Hans Wiegel dat het bezuinigingspakket op hoofd lijnen niet mag worden veranderd. Wiegel verklaarde maandag in Leiden dat elke poging tot wijziging op een onaanvaardbaar zou stui ten en bij doordrijven zou leiden tot de val van het kabinet CDA-lei- der Lubbers distantieerde zich gisteren fel van deze opmerkingen van Wiegel, maar premier Van Agt weigerde hem daarin te volgen: „Ik distantieer me nooit en nergens van mijn vice-minister-president Ook nu niet", aldus Van Agt. Ook WD-fractievoorzitter Rietkerk be toogde in de Tweede Kamer dat gaten in dit pakket voor de VVD on aanvaardbaar zijn. Daarmee lijkt nog altijd een bom onder het kabinet te liggen. Een bom die oppositieleider Den Uyl op scherp wilde stellen door de Kamer uit te laten spreken dat het door het kabinet opgestelde pakket in hoofd lijnen wel te wijzigen zou mogen zijn. Die vlieger ging echter niet op. CDA, VVD en de kleine rechtse partijen wezen deze motie van de hand. Daaruit kan echter niet worden afgeleid dat het CDA ook de mening is toegedaan dat het bezuinigingspakket niet zou mogen worden gewij zigd. CDA-leider Lubbers haalde juist fel uit naar VVD-vice-premier Wiegel. Hij noemde het „belachelijk en hoogst onverstandig" om, zoals Lubbers de opmerkingen van Wiegel in Leiden aanduidde, „een crisi selement in de discussie te betrekken". Lubbers liet er geen misver stand over bestaan dat het CDA zonodig het pakket wel zal aanpassen „in gunstige zin om een toename van inflatie en werkloosheid te voor komen". (Zie verder pagina 13) Ex-minister Andries- sen woonde gisteren in de loge van de Tweede Kamer het debat bij dat mede aan zijn aftreden was gewijd. LEIDEN Een 11-jarige Leidse fietser is gistermiddag op de Haagweg geschept toen hij onverwacht gebruik maak te van de fietsersoversteek plaats. Een 31-jarige Valken- burgse automobilist, die in de richting van de Rijndijk reed kon de jongen niet meer ont wijken. Het slachtoffer is met een scheclelbasisfractuur over gebracht naar het Diacones- senhuis. De fiets werd totaal vernield, de auto liep lichte schade op. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd A jP r

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1