Nederlandse tuinbouwveilingen gaan op de exotische toer f' Structuur onderzoek bloemenveilingen op middellange termijn TH - GROENTE FRfpHT tËMEN B#LLEI\I UITBREIDING ASSORTIMENT Ondanks carnaval, goede bloemenhandel Hyacinten-sortiment zit muurvast AGU i H/ EN TUINBOUW LEIDSE COURAN" HAAG Het Cen- Bureau van de Tuin- Myeilingen in Neder- Jil wel eens weten of rs op de wereld nog en* en fruitsoorten te zijn, waarmee de andse tuinders hun iiment zouden kun* brgroten. Ir. A. Sweep lat bureau vertrekt D op 2 maart voor r» vijf wee kse oriënte- *\is naar Azië en de jgde Staten. l India, Singapore, Tai- Hongkong, Japan en fon^iiden van Californië 'f» fen. Zijn reisgenoten /ro»r. G. H. Grubben, des- je op het gebied van de ;he en sub-tropische inteelt, verbonden aan instituut voor pen in Amsterdam, en 40jran Winden, hoofd van jdeling teeltonderzoek pt proefstation voor de (en- en fruitteelt onder f 4 Naaldwijk. Hulp van >g «derlandse landbouwat- t. in de te bezoeken lan- i ingeroepen voor het de> van een inventarisa- en m de bevindingen van ee. jzende drietal hangt het stofen voor welke landen irc^odukten deze ontdek- leis een vervolg krijgt "glvorm van een dieper- onderzoek door des- feen. feli ;Uljle doel kerkers van het proef- voor de boomkweke- raalBoskoop hebben vorig soortgelijke reis naar ^gemaakt, met een zelf- et tl als ir. Sweep c.s. nu .ji en met financiële ZUvan het produktschap .sP5iergewassen. ja4g bij het proefstation at jskoop, welker mede- ïn (rs J. P. F. Alkemade ia8n de Laar de maand k r°rig 5aar 'n JaPan heb- ^hjoorgebracht, levert op sp< dat de driehonderd door hen bijeengegaarde gewassen on langs zijn aangekomen. Ze worden nu eerst, binnen het complex van het proefstation, ten minste zes weken in qua rantaine gehouden voor grondig onderzoek op ziekten en insecten daarna kunnen ze in de proeftuin van het proefstation worden uitge- plant om te worden beoor deeld op onder meer sier- waarde en geschiktheid voor het Nederlandse klimaat. Het kan nog wel vijf tot tien jaar duren voordat de Nederland se telers er als dat erin zit commercieel iets mee kunnen beginnen. Driehonderd Het zijn driehonderd plante- soorten van zeer uiteenlopen de aard, niet alleen gewassen die zo in het Boskoopse assor timent passen (heesters e.d.), maar bijvoorbeeld ook een moerbeiboom. Bij gebleken geschiktheid, geloven de Bos koopse onderzoekers, kan het Japanse goed enorme moge lijkheden voor uitbreiding van de Nederlandse boomk wekerij en voor onze boomk wekerij-export betekenen. Prijsgarantie Het centraal bureau van de tuinbouwveilingen, zo blijkt bij navraag, geeft garanties voor prijs en opzet van pro- dukten als ijsbergsla, knol venkel, broccoli, ijspegelra dijs, rode rettich, gele toma ten, Chinese kool. Ook wor den er garanties gegeven voor aanvoer in nieuwe ver pakkingen van produkten als witlof, prei, bloemkool en sla, alles van de volle grond. Het produktschap voor sier gewassen heeft pas een over eenkomst getekend met drie tuinders, die een prijsgaran tie krijgen voor een nieuwe, kleine chrysantensoort, de microsanten", waarvoor in deze krant al eerder is be richt. Het schap garandeert dat een vierkante meter van het nieuwe gewas de tuinder •evenveel oplevert als een vierkante meter van het ge was dat daarvoor het veld moest ruimen zou hebben ge daan. In april mag de consu ment de eerste mirosanten bij zijn of haar bloemenman verwachten. In het begin van de jaren ze ventig heeft het produkt schap al zo'n proef gedaan met zogenamde horim-chry- santen. Die nemen nu een derde van de oppervlakte chrysanten in ons land in be slag. Vorg jaar is een proef genomen met twee nieuwe soorten narcissen: barett browning en ice folly.. Met barrett browning mislukte het. De proef met ice folly lukte wel, maar wordt niet voortgezet, teelt en handel kunnen nu echter op eigen risico met deze soort door gaan. I 11 'l 3 i el at ft ni tii i n JHAAG De omzet van de Ne- L^idse produkten aan de bloemen- fgtn die in 1978 totaal 1.534 mil- vkulden beliep, is naar verwach- gestegen tot 2,2, miljard en in Jjot 2,9 miljard gulden, idersteld wordt dat de groei van de Mde produkten door import gelijke t jouden met de voorspelde groei van njrde-landen-export. De omzet van oiorteerde produkten zal hierdoor ak van 81 miljoen gulden in 1978 a475 miljoen in 1982 en 290 miljoen iB7. Er kunnen van jaar tot jaar elmelingen ontstaan, mede als ge- l|van weersomstandigheden, maar hier over de trendontwikkelin- lÈen en ander blijkt uit een struc- over de ontwikkelingen Ie bloemenveilingen in ons land op Jiddellange termijn, and staat bovenaan het lijstje van i die een belangrijke plaats inne- 'oor onze bloemen- en plantenex- lij een verbruik voor een waarde tijna van vier miljard gulden in wordt een toename door Duitsland cht tot ruim zeven miljard gulden, [d door Frankrijk met 1.720 mil- ulden in 1977 naar 3.440 miljoen 31 in 1987. Gesteld wordt dat over 5 'oor West-Duitsland een gemiddeld uik van 70 procent voor de snij- en kan worden berekend en dus r, cent voor de potplanten. Wel teke- ch thans duidelijke tendensen af in hting van een toename in het pot- naandeel in het totale verbruik, el het niet exact voorspelbaar is wordt het alleszins denkbaar geacht dat het potplantenaandeel per jaar met één procent zal toenemen dit ten koste van de snijbloemen zodat in 1987 laatstge noemde veertig procent van de omzet zullen gaan uitmaken. •Hoog peil Omtrent de afzetmogelijkheden bere kent het rapport voor Nederland gunsti ge factoren. Immers mag de Nederlandse economie worden gerekend tot één der sterkste van Europa. Dat hoge sociale voorzieningspeil is ook van invloed op het bloemenverbruik vooral ook door bestedingsmogelijkheden voor de lagere inkomens. Overigens ligt deze bloemen- consumptie in ons land al op een hoog peil mede als gevolg van een laag prijs niveau. Dit hangt samen met een goed ontwikkeld afzetapparaat, vooral in het Westen van ons land, plus de nabijheid van de grote produktie- en handelscen tra. In de overige delen van ons land be staan nog ruime mogelijkheden tot con sumptie-vergroting door verbetering van de distributie aldus het rapport Daling Het bloemen- en plantenverbruik in Duitsland is het hoogste van alle West- Europese landen en nam in 1977 daar van 37 procent van het totaal voor zijn rekening. West-Duitsland zal voorlopig de grootste afzetmarkt blijven voor de Nederlandse bloemen en planten. Wel was er recent een daling in het verbruik De w jf i- Woewawelllng CCWS n Honaolersdljk M -V vïix«5v.«sv.$> v van snijbloemen doch men verwacht de situatie te kunen verbeteren door meer intensieve reclame. Wat Frankrijk betreft met ruim 52 mil joen inwoners, is het bloemenverbruik aanzienlijk lager dan in West-Duitsland met ruim 62 miljoen inwoners. Het ver bruik beperkt zich in Frankrijk sterk tot gelegenheidsmarkt en de afzetstructuur heeft er toe geleid dat de handelsmarge daar hoog is en derhalve de consumen tenprijzen hoog. Beweging De laatste tijd lijkt het dat er enige be weging komt in deze situatie mede door activiteiten door supermarkten en groot winkelbedrijven. In samenwerking tus sen exporteurs en „Marketing Team" wordt de impulsmarkt vergroot en men verwacht dat het bloemenverbruik in de eerstkomende jaren in Frankrijk flink zal stijgen. Italië dat ook een belangrijk afzetgebied voor het Nederlandse pro- dukt betekent, heeft een vrij behoorlijk bloemenverbruik doch de afzetstructuur laat daar veel te wensen over zodat de groeimogelijkheden daar niet erg groot zijn. Het verbruik van bloemen en plan ten in België is veel geringer dan men gezien de bevolking en het inkomen zou vermoeden, vooral in vergelijking met Nederland. Er is een relatief laag bloemenverbruik en men beperkt zich tot een gelegen heidsmarkt. De toenemende invloed van de Nederlandse grossiers op de Belgische markt heeft de afzetstructuur al enigs zins aangetast MAANDAG 25 FEBRUARI 1960 PAGINA 9 ~w Door het uitzonderlijk zachte en vooral mooie heldere weer van de afgelopen week groeien de gewassen voorspoedig. Het zal niet lang meer duren of de aan voer van Hollandse tomaten zal weer be ginnen. De aanvoer van paprika's zal ook spoedig meer betekenis gaan krijgen. Op het ogenblik moet de binnenlandse markt het nog doen met tomaten van de Canari- sche Eilanden, die ingevoerd worden te gen een groothandelsprijs van 2,80 per kilo. Paprika's komen eveneens vanuit de Canarische Eilanden naar Nederland, daarnaast is er import vanuit Israël, de in voerprijs ligt tussen de f 3,65 en 3,90 per kilo. Op Veiling Zuid Holland werd alweer rabarber aangevoerd. Het is rabar ber die in kassen geteeld is. De rabarber van de volle grond laat nog wel even op zich wachten. Dat de natuur buiten volop in beweging is blijkt wel uit het tempo waarmee tulpen en narcissen boven de grond komen. Het zonnige weer van de afgelopen week levert extra risico's voor de sla-telers, in verband met het optreden van rand. Sla De aanvoer van sla schommelt rond de 20.000 ton per week. Dit betekent dat er. zo'n 4000 ton sla per week meer aange voerd wordt als vorig seizoen. Toch trok de gemiddelde prijs in de afgelopen week met een paar centen per krop op, er werd gemiddeld 24 cent per krop betaald. Het zonnige „voorjaarsweer" heeft zeker sti mulerend op de vraag gewerkt De export van Frankrijk is nog steeds groter als vo rig jaar, het ziet er naar uit dat deze ex port de komende tijd wat af gaat nemen, hierdoor ontstaat er op de West-Duitse markt weer wat meer ruimte voor Hol landse sla. Verwacht mag worden dat de prijs de komende week op hetzelfde ni veau zal liggen als in de afgelopen week. Komkommers Het komkommeraanbod groeit snel, het zal nog wel enkele weken duren voordat het aanvoer niveau van vorig seizoen is bereikt. De prijs wist zich uitzonderlijk goed te handhaven, dit werd onder ande re mogelijk door het teruglopen in kwali teit van de buitenlandse komkommers, waardoor er voor de Hollandse komkom mer op de West-Duitse markt meer kan sen ontstaan. De sortering 36/41 bracht 1,55, de sortering 31/36 bracht 1,32 en de sortering 26/31 bracht 1,- per stuk op. Het aanbod zal als gevolg van het mooie weer wat sneller groeien, de prijs komt hierdoor wat meer onder druk. Overige gewassen De vraag naar radijs is groeiende, dit kan van het aanbod ook gezegd worden. De aanvoer zal de komende week snel groter worden. Bij de huidige vraag mag er nog bos gerekend worden. De aanvoer van i sandijvie krijgt ook weer meer betekenis, de druk op de prijs werd de afgelopen week dan ook groter. De gemiddelde prijs daalde beneden de 2 gulden per kilo. Er werd gemiddeld 1,80 per kilo betaald. Vorig jaar ondeF barre winterse omstan digheden werd er zelfs 4 gulden per kilo betaald, de aanvoer was toen aanmerke lijk kleiner. Raapstelen waren de afgelo pen week weer wat goedkoper, nl. 23 cent per bosje, de prijs zal gelijk blijven of iets dalen. Krulpeterselie werd goed betaald, op donderdag 21 februari werd er op Vei ling Westland Noord 63 cent per boqe be taald. Prei liep tegen de verwachting in prijs op, zo werd er tegen het eind van de week gemiddeld 1,80 per kilo betaald. De witlofmarkt wordt nog steeds over voerd, het gevolg is makkelijk te raden, nl. erbarmelijk slechte prijzen. Per kilo werd er 92 cent betaald. De aanvoer van waspeen zit nog steeds in de lift, de prijs is echter dalende, er werd gemiddeld 48 cent per kilo betaald. De prijs kan door het groeiende aanbod nog verder dalen. Voor spruiten werden er zeer uiteenlopende prijzen betaald. De prijs varieerde van 90 cent tot 2,42 per kilo. Hieruit blijkt wel dat de kwalitatief goede spruiten nog steeds goed betaald worden. Dit zal ook de komende week het geval zijn. Voor rame- nas werd er 51 cent per stuk betaald. Ondanks carnaval is het afgelopen week toch niet slecht gelopen in de bloemen handel aan de CCWS. Zowel aanvoer als prijzen gaven reden tot tevredenheid, ook al zullen zo hier en daar wensen resteren. Veelal laat carnaval zich negatief gelden ook in de bloemenhandel, maar dat viel nu dus mee. De aanvoer lag hoger dan verleden jaar en ook het prijsbeeld was beter. Maar vorig jaar zaten we ook nog steeds in de winter! Met de bolbloemen en vooral met irissen en tulpen ging het niet best en daalden de prijzen. Er wordt voor deze week een verbetering in de prijzen verwacht. De totale omzet aan de CCWS bestond uit 25.557.880 bos of stuks met een opbrengst van f 12.215.075,57 tegen een aanvoer van 21.032.290 bos of stuks en opbrengst 8.099.713,16 vorig jaar. Er mag worden gesteld dat chrysanten, fresia's, trosanjers en rozen het goed deden. Dat was aanvan kelijk eveneens het geval met gerbera, doch tegen het einde van de weekliep dat minder goed en was er een tendens tot prijsdaling. De lelies wisten zich aardig te handhaven althans wat de takken betreft, de kelken lagen onder de prijs van vorig jaar, hoewel de aanvoer weinig verschil de. Opvallend klein is de aanvoer van de im portanjers, die wel hoger in prijs waren dan vorig jaar. Er mag worden gezegd dat de kwaliteit van deze anjers de laatste tijd is verbeterd, nadat bij Israël klachten wa ren ingediend. Dat was wel hard nodig ook! Het viel eveneens op dat voor de pot planten grote belangstelling bestond, on danks de ruime aanvoer. Erg veel planten worden verkocht in een jonger stadium, gevolg ook van een algemene schaarste. In totaal werden 674.142 potplanten aan gevoerd met een opbrengst van f 1.499.882,40 en vorig jaar aanvoer van 359.604 met opbrengst van 729.511,85 hetgeen wel een duidelijke taal spreekt. Ook de perkplanten beginnen zich weer te presenteren, een teken van naderend voorjaar! De totale aanvoer van import- bloemen lag iets lager dan vorig jaar na melijk 273.484 bos of stuks en opbrengst 197.352,35 tegen vorig jaar 291.123 bos of stuks voor 128.127,10. De aangevoerde importrozen gingen tegen goede prijzen, hoger dan vorig jaar weg. Wat gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 37 (38) tro sanjers 36 (19) anthuriums 21 (19) snij- groen 21 (19) jaarrond troschrysanten 83 (59) idem geplozen 1,22 (72) normaal troschrysanten 2,38 (1,35) fresia 32 (28) ge rbera 53 (51) irissen 23 (20) leliekelken 72 (89) idem takken 93 (66) grote cymbidium 61 (66) idem klein 35 (20) grote rozen 81 (78) idem klein 52 (52) sonia 70 (66) belin- da 58 (61) red gamette 40 (40) tulpen 23 (16) importanjers 42 (23) import trosanjers 42 (23) importrozen 1.01 (87) idem klein 1.46 (1.27) importstatice 80 tot 1.23. Onder invloed van de gunstige weersom standigheden kan voor deze week een rui mer aanvoer van bloemen van beter wor dende kwaliteit worden verwacht. Overi gens kan worden vastgesteld dat de omzet van potplanten over de maand januari bij na het dubbele was van vorig jaar. Men zou de oorzaak kunnen zoeken in de win tertijd waarin we toen leefden, maar ook vergeleken bij januari van 1978 kan die verdubbeling worden geconstateerd. In de afgelopen maand januari werd aan potplanten omgezet 6.321.368,13 en vorig jaar 3.144.907,07. Hiervan werd via het bemiddelingsbureau ruim vier miljoen gulden omgezet, ongeveer het dubbele van de veilingklok. Maar wel is het prijs peil bij de klok duidelijk verbeterd tegen over dat aan het bemiddelingsbureau! Woensdag 27 februari zullen oud-leden van de CCWS een bezoek brengen aan „hun" veiling. De hyacintenkwekers weten waar ze aan toe zijn. Het areaal van de één- en meeija- rigen is met 3,5% gekrompen en dat van de geholde en gesneden bollen bleef ge lijk. Voor de kwekers stelllig een goede zaak. De prijzen die in de voorverkopen al aan de stijve kant waren, zullen ongetwij feld geen neiging tot dalen gaan vertonen. De krimp bij de hyacinten lag in de lijn der verwachtingen. Vooral omdat de bol len ook in 1979 erg duur waren en er toén veel meer kleine maten zijn verkocht dan normaliter het geval pleegt te zijn. Frappant Bekijkt men het assortiment, dan blijkt in één oogopslag dat er nauwelijks beweging in zit. Het is frappant te moeten consta- tern dat de veredelaars geen kans heben gezien te komen met nieuwe zaailingen die verbeteringen van de bestaande rassen bleken. Nog steeds is de dieprose Pink Pearl met 204 ha de meeste geteelde hya cint en die werd in... 1922 door de Lissese kweker J. W. A. Lefeber gewonnen. In deze kleur is er vandaag nog geen betere. Tweede op de ranglijst is de lichtrose Anna Marie, waarvan nu 109 bunder staat opgeplant. Ouwe blauwe In het blauwe genre wordt het peloton aangevoerd door Delft Blue, ook al ge wonnen door J. W. A. Lefeber. Er staat nu 177 ha van en dat is 11 bunder minder dan in 1979. Delft Blue werd in 1944 geïn troduceerd. Tweede blauwe is Ostara, waarvan het areaal met 6 ha terugliep en nu op 46 ha is gekomen. En dan is er nog de nieuwere Blue Jacket, die in 1953 werd gepuosseerd door de fa. C. J. van Sonne- veld, „De Drechsberg" te Voorhout. Maar 17 ha leggen geen erg groot gewicht in de blauwe schaal. Van de rode hyacinten, waarvan in totaal maar 60 ha worden ge teeld, blijft Jan Bos (die in 1910 op de markt kwam!) nog altijd veruit de belang rijkste met 47 ha. Schaars Goede witte hyacinten zijn dun gezaaid. l'Innocence is vele jaren de meest ge vraagde voor de Kerstbroei geweest en toen stond er dan ook een flinke opper vlakte van. Het areaal liep nu terug van 22 naar 18 ha. De rest van de witte rassen? Voor het overgrote deel allemaal cultivars met en heel Beperkte oppervlakte. Eén uitzondering: White Pearl waarvan nu 21 ha is geregistreerd, precies evenvel als in 1979. Een beetje wonderlijke zaak, omdat White Pearl al sinds 1954 bekend is. Het is geen nieuwe zaailing, maar een sport, een mutant uit Pink Pearl, die destijds door de Lissese kweker A. Paardekoper werd ge selecteerd. Zijn de laatste jaren nu zo wei nig bollen van White Pearl gehold of ge sneden? Of gaat deze hyacint schuil onder de rubriek „Diversen" zodat men naar het werkelijke areaal alleen maar kan raden? Het is natuurlijk maar een vraag! Moeilijk Hoe het allemaal ook moge zijn: de prak- Hyacinten: lentesfeer in hartje winter. tijk leert dat het een uiterst moeilijke zaak is om goede nieuwe hyacinten te winnen. Telt het tulpenassortiment enkele duizen den cultivars, met de hyacinten houdt het met een kleine zestig rassen al op. En daarin wordt de dienst weer uitgemaakt door enkele cultivars zoals Pink Pearl, Anna Marie en Delft Blue. Dat wil niet zeggen dat de kwekers niet alles op haren en snaren hebben gezet om met betere hy acinten te komen. Aanvankelijk leek het er op dat de Lissese kwekerij Gerrit v.d. Meijs Zonen zou zorgen voor een door braak. Direct na de krijgsbedrijven van 1940-1945 etaleerde men een groot antal nieuwelingen in heel aparte kleuren, zoals de zalmoranje Gipsy Queen en de rosero- de Cycloop. In de cultuur bleken ze echter minder eenvoudig en van de Van der Meijs's zaailingen zijn er maar een paar over die worden nog maar mondjesmaat geteeld. Weefselteell Er zijn kwekers die de laatste paar jaar opvallend mooie nieuwe hyacinten heb ben geshowd Dat waren de heren Verde- gaal uit Sassenheim die een uitstekende nieuwe blauwe etaleerden en onlangs kwam de fa. G. van Went uit Noordwijk met een waarlijk schitterende nieuwe ro- serode hyacint Het gaat hier om aanwinsten waar nu hooguit een paar bedden van staan. Vroe ger duurde het van eeuwigheid tot amen voor men van één nieuwe hyacint een flink partijtje had gemaakt, al heeft bij het bollen en snijden de ene cultivar veel meer .jongen" dan de andere. Vandaag kan men de bollen laten weefselen. Het is bewezen dat weefselcultuur voor de hya cint tot de mogelijkheden behoort. En dat kan wel hard gaan, al kost het natuurlijk wel een handvol pegulanten. Want weef selcultuur is bepaald geen goedkope me thode. Testen Wat nieuwe hyacinten betreft, kunnen er ook nog openingen worden gemaakt door het Instituut voor de Verdeling van Tuin- bouwgewassen in Wageningen, kortweg het IVT genoemd. Op de Bloembollen- beurs in Hillegom heeft men o.m. nieuwe witte en gele zaailingen die er veelbelo vend uitzagen en geschikt waren voor bloei voor Kerstmis. Dat laatste is ook heel belangrijk, want een niet onbelang rijk deel van de gebroeide hyacinten wordt in de weken voor Kerstmis aange voerd. de zaailingen van het IVT zullen o.m. op de Proeftuin van de Kon. Alg. Ver. voor bloembollencultuur te Hillegom nader aan de tand worden gevoeld. Want een mooie hyacint winnen is één, maar ze moeten ook goed willen groeien, mooie bollen maken en liefst een ingebouwde weerstand hebben tegen het gevreesde ge elziek of zo men wil: zwartrand. Voorlopig komen die nieuwe aanwinsten niet op de markt. De eerstvolgende jaren zal de export het met het oude en beperk te assortiment moeten doen!

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9