reweld in Kaboel duurt voort w Rome toneel van onlusten na moord op j onge student Betoging tegen groei fascisme in België Schietpartij na bankoverval EKER 800 DODEN EN DUIZENDEN GEWONDEN" ^ëtnam tordeel Dochter van militie leider in Beiroet gedood ïchtse groepen willen 'latsgreep plegen Bom ontploft bij Aeroflot-Parijs TENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 PAGINA 7 tóHb REDONDO BEACH (Calif.) Een fotograaf van de Los Ange les Times legde vrijdagmiddag het einde van een gewapende bankovervaller op drie platen vast. De overvaller had juist een bank beroofd, en daarbij de kassier gedood. Met zijn revolver gericht op een van zijn gijzelaars, ging hij naar buiten (foto links). Op die foto, juist tussen de twee auto's, een lid van de SWAT (anti-terreur brigade). Op de middelste foto heeft die juist de overvaller doodgeschoten. De bedreigde gijzelaar van de linker foto werd eveneens gewond (foto rechts). Op de achter grond buigen zich politiemannen over het lijk van de overvaller. ''LGENS SPIEGEL: frter wil Brandt bemiddelaar sen Oost en West iJN Volgens het tduitse weekblad ^Spiegel heeft presi- j Carter de vroegere Willy rndt gevraagd om op reden als bemidde- tussen Oost en West een poging om de r de Russische inval Afghanistan veroor- ite internationale lining te verlichten, kdt zou met het ver- akkoord zijn ge- ji, mits bondskanse- e Schmidt ermee in- ISLAMABAD In de Afghaanse hoofd stad Kaboel houdt het geweldadig verzet tegen de door de Sovjet-Unie gesteunde re gering en de aanwezigheid van Russische troepen aan. Radio-Kabocl heeft vanmor gen melding gemaakt van ongeregeldhe den, schietpartijen en plunderingen. Het massale protest van de Afghanen begon verleden week donderdag en volgens be richten van nationalistische guerrilla-or ganisaties zijn tot nu toe zeker 800 mensen om het leven gekomen en vele duizenden gewond. In New Delhi wordt gemeld, dat de Sovjet-Unie de afgelopen nacht zijn troepenmacht in Kaboel aanmerkelijk heeft versterkt. De Russische pers heeft gisteren voor het eerst melding gemaakt van de onrust in Af ghanistan, waarvoor „contra-revolutionairen" verantwoordelijk zijn gesteld. Volgens het partijblad Pravda zijn de onlusten van nu een rechtvaardiging van de „broederlijke hulp" van de Sovjet-Unie aan het bewind Karmal. Het oproer in Kaboel begon afgelopen don derdag en breidde zich vrijdag over de hele stad uit. In zeker drie wijken kwam het tot hevige botsingen tussen betogers, die met de groene vlag van de Islam zwaaiden, en Russi sche militairen. De ongeregeldheden bereik ten vrijdagnacht een hoogtepunt, toen Af ghaanse militairen weigerden om op bevel van hun Russische superieuren op betogers te schieten, overliepen naar de demonstranten en op de Russen begonnen te schieten. Nadat de staat van beleg was afgekondigd slaagden de Sovjet-troepen er uiteindelijk in om met behulp van tanks, helicopters en straaljagers een einde te maken aan de demonstraties. Volgens ooggetuigen zijn hierbij honderden doden en gewonden gevallen. Verder ontstond het afgelopen weekeinde grote onzekerheid over het lot van de Af ghaanse tweede vice-premier, Sultan Kish- tmand, een belangrijke medestander van pre sident Karmal. Hij zou zijn overleden aan verwondingen die hij opliep, begin februari, tijdens een schietpartij bij het presidentiële paleis in Kaboel. Ook de broer van president Karmal zou hierbij om het leven zijn geko men. In Moskou zijn déze berichten echter te gengesproken. Kishtmand zou in de Russi sche hoofdstad worden verpleegd na een maagoperatie en binnenkort naar Kaboel te rugkeren. Over de broer van president Kar mal werd niets gezegd. ide [jetting J ambassades Mexico ICO-STAD Ongewa- politiemannen hebben lag op vreedzame wijze inde gemaakt aan de ing van de ambassades sjelgië en Denemarken xico-Stad. meest boeren eis- vrijlating van politieke in Mexico; zij wil- ■^bk verbetering van het de armen en kleine De regering had al la in dat er geen politieke inen bestaan. isch Comité: pjERDAM „Regerende ties in het westen heb- l laatste jaren een veel fatief beeld over Viet- _pgeroepen. Weliswaar is iformatieaanbod vanuit ■un niet erg groot ge- maar in het westen de problemen rond dit t veel uit hun internati- verband gerukt". rklaarde prof. Ben Po- oorzitter van het me- Comité Nederland-Viet- toen hij in Amsterdam reedaagse internationale entie, „Vietnam '80", Ird werd dat Vietnam doet om zijn beeld westen te verbeteren, is het Medische Comité iand Vietnam werd ver dat „een land dat dertig vesterse oorlogsvoering lich heen heeft moeten f;aan, het voordeel van fel verdient". WEER INCIDENTEN IN VOERSTREEK (Van onze correspondent Mare de Koninck) MECHELEN - In het Belgische Mechelen hebben 1.300 mensen het afgelopen weekein de geprotesteerd tegen de toenemende acti viteiten van fascistische groepen in het land. Luttele uren daarna in de nacht van hangers van de communistische AMADA (Alle Macht Aan De Arbeiders). Ter herinnering aan de opkomst van het nazisme werden haken kruisen meegevoerd met opschriften als „Nooit meer". De gewraakte overval op de Mechelse boek handel had, naar later bleek, tot doel een aantal zaterdag op zondag deed zich in de Voer- jonge vrouwen, die op de bovenverdieping een - - - cursus marxistische vorming volgden, in elkaar te slaan. Toevallig was het lesuur uitgesteld, zo dat alleen de boekverkopers het slachtoffer werden. Het negen man tellende commando - allen zijn aangehouden - opereerde met drie auto's en met Ku Klux Klan mutsen op. De daders behoren vermoedelijk tot uiterst rechtse organisaties als „Voorpost", „Jeugd- front" en de al genoemde „VMO". De laatste groepering is vaak, tot ongenoegen van veel Vlaamse actievoerders, actief in de Voerstreek. Tegen VMO-leider Eriksson loopt nog een ge rechtelijke vervolging wegens „vorming van een privéleger" omdat hij vorige herfst met een een aantal in uniform gestoken volgelingen het gemeentehuis van 's Gravenvoeren had bezet. Mechelen is de laatste jaren steeds meer het werkterrein geworden van uiterst rechts in België. Gastarbeiders worden er regelmatig af getuigd door kleine bendes en vakbondsleiders vinden hun huizen vaak besmeurd. streek weer een incident voor. Vanuit een auto werd een traangasgranaat geworpen naar een café, dat vooral door franstaligen wordt bezocht. De caféhouder vuurde daar op met zijn karabijn enkele schoten af. Bij het incident raakte niemand gewond. De chauffeur en een inzittende van de auto wer den door de politie aangehouden. Ze zijn lid van de extreemrechtse Vlaamse Militanten Orde (VMO). De betoging van zaterdag in Mechelen, die een vreedzaam verloop had, was een reactie op een bloedig^ overval drie weken geleden door een fascistisch commando op de socialistische boek handel „De Rode Mol" in Mechelen. Twee ver kopers van 27 en 52 jaar werden toen ernstig verwond. Onder de demonstranten in Mechelen bevon den zich behalue oudstrijders en leden van de Belgische Socialistische Partij (BSP) veel aan- ETA beschoot huis Spaanse premier MADRID De politiek-mili- taire tak van de Baskische af scheidingsbeweging ETA heeft zich verantwoordelijk gesteld voor het afschieten van aan anti-tankgranaat op de officiële ambtswoning van de Spaanse premier Adolfo Suarez. De vier kilogram zwa- Israël pakt VS- journalist aan JERUSALEM De Israëli sche regering heeft de pers- accreditatie ingetrokken van de Amerikaan Raviv, correspondent van CBS. Raviv had gemeld dat Israël in de herfst van vorig jaar vóór -de kust van Zuid-Afrika een kernbom tot ontploffing had gebracht. De Israëleische auto riteiten zëiden gisteren dat de maatregel tegen Raviv was ge nomen, „wegens duidelijke en grove schending van de mili taire censuur". re granaat belandde twee da gen geleden op het gazon van het kantoor van Suarez, onge veer 500 meter van het Mon- cloa paleis. Niemand raakte gewond. Vrijdag was bij een persbureau in Madrid een anoniem tele foontje binnengekomen, vol gens welke de aanslag door een uiterst rechtse groepering was gepleegd, uit protest tegen het proces tegen vijf Franquis- ten, die ervan beschuldigd worden drie jaar geleden vijf linkse advocaten te hebben ge dood. Op een persconferentie eiste de ETA eenter de verant woordelijkheid op. BEIROET Bij een bomaanslag in de christelijke sector van Beiroet zijn zaterdag 14 personen om het le ven gekomen, aldus de politie. De bom was verborgen in een geparkeerde auto in een drukke straat. Onder de doden was ook het anderhalf jaar oude dochterthe van de 33-jarige leider van de christelijke milities in Liba non, Basjir Gemayel. Vorig jaar waren twee leden van de familie Gemayel aan aanslagen ontsnapt. De Libanese journalist Saliem Lawzi is afgelopen zondag vlak voordat hij met zijn vrouw naar Londen zou vertrek ken op de luchthaven van Beiroet door onbekenden ont voerd. Lawzi is hoofdredacteur van een tijdschrift dat in Londen verschijnt, nadat het bedrijf in Beiroet de afgelo pen jaren herhaaldelijk door linkse militanten was aange vallen. Het vermoeden bestaat dat dit tijdschrift financieel gesteund wordt door olielanden als Saoedie-Arabië en Koeweit ^ERING EL SALVADOR: 1 Salvador De regering van de Middenamerikaan- lat El Salvador heeft uiterst rechtse groepen ervan be- jdigd, dat zij een staatsgreep willen plegen. Volgens de Jng zouden deze groepen een junta in het zadel willen j)i, die lijkt op het bewind van generaal Romero, dat op vember van het vorig jaar omver werd geworpen. beschuldigingen van het huidige bewind kwam na een waarin het geweld in El Salvadoor nieuwe hoogte- tjn bereikte. Vrijdagavond werd door een nog onbekende rJeen aanval uitgevoerd op het hoofdkwartier van de gene- taf van het leger. De aanval werd afgeslagen. Zaterdag- in werd de procureur-generaal. Mario Zamora, door onbe- in vermoord. .'actie op het toenemende geweld in El Salvador heeft het ikaanse ministerie van buitenlandse zaken El Salvador er- 4ewaarschuwd, dat een staatsgreep ophanden is. En als het e bewind verdwijnt, zo vervolgde de Amerikaanse woord- er, zal de economische en militaire hulp aan El Salvador stopgezet. PARIJS Zo'n dertig gemaskerde mannen hebben gistermorgen vroeg een aanval uitge voerd op het kantoor van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot in Parijs. Er ontplofte een bom, waardoor een aantal ruiten aan diggelen ging. In het gebouw werd een deel van het meubilair kort en klein geslagen. De hele „operatie" duurde slechts twee minuten. De aan vallers konden allen ontkomen, hoewel het ge bouw werd bewaakt. Maar dat gebeuerde slechts door één politieman. En die kon niet om assisten tie vragen, want hij had geen mobilofoon. Het persbureau Reuter werd later gebeld door een man die zei dat de Islamitische revolutionaire Brandweerlieden en rechercheurs onderzoeken de schade in het kan- raad voor Afghanistan verantwoordelijk was voor toor van de vliegtuigmaatschappij. de aanslag. Twee Britse staalfabrieken werken weer LONDEN De arbeiders van twee particuliere staalfabrie ken in Sheffield hebben beslo ten hun staking, bedoeld als steun voor de honderdduizend stakers van het overheidsbe drijf British Steel Corporati on (BSC) te beëindigen. De 1600 arbeiders van Had- field hebben van hun directie te horen gekregen, dat de on derneming voorgoed zou moe ten worden gesloten als de sta king werd voortgezet. Ze be sloten toen tot werkhervatting. Het andere bedrijf is Firth Brown, waar 600 man werken. Martens stuurt generaal weg BRUSSEL De Belgische premier Wilfried Mariens heeft de 58-jarige legergene raal Robert Close ontheven van zijn functie als voorzitter van de permanente defensie commissie. Close had in het openbaar kri tiek geleverd op het Belgische defensiebeleid en had een soci alistische partijleider een pro paganda-instrument voor Mos kou genoemd. De premier maakte zijn besluit dat was genomen onder druk van de socialisten in de Belgische coa litieregering vrijdagavond bekend. (Door onze correspondent Piet Tummers) ROME - Tijdens studentenonlusten heeft de Romeinse politie zaterdag een 17-jarige jongen neergeschoten. Hij is levensgevaarlijk gewond op genomen in het ziekenhuis. De on lusten van zaterdag waren het ge volg van het feit dat een dag eerder de 19-jarige communistische student Valerio Verbano op gruwelijke wij ze om het leven was gebracht, naar wordt verondersteld door fascisti sche jongeren. Valerio Verbano werd neergeschoten in de flat van zijn ouders. Deze werden door drie jeugdige indringers gekne veld en gedwongen om met een doek voor de mond plaats te nemen op de di van. Bijna een uur hebben de drie in dringers gewacht op de thuiskomst van de student. Toen hij thuiskwam voor het middageten werd hij onder de ogen van zijn ouders neergeschoten met pis tolen, die waren voorzien van geluid dempers. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Een persbureau kreeg na derhand een anoniem telefoontje waar in een communistische jongerengroep de verantwoordelijkheid voor zich op eiste. Verbano, die zeven maanden in is geweest van fascistische jongeren, en vuurde traangasbommen af. De hele Groeperingen van ultralinkse en ultra- dag bleef het in de universiteitswijk rechtse jongeren staan al vele jaren van Rome onrustig. Tegelijkertijd wa- lijnrecht tegenover elkaar. Soms komt ren er demonstraties in Milaan en Pa- dit ook tot uiting op de tribunes bij de dua, de universiteitsstad die als een voetbalwedstrijden en af en toe komt broeinest van de Rode Brigades wordt beschouwd. Tegen de avond deed zich in Rome een nieuw incident voor, in de woonwijk Prati, waar relatief veel aanhangers van de ultrarechtse MSI wonen. Twee het tot een uitbarsting. Protest Zaterdagmorgen gingen duizenden stu- den ten in de universiteitswijk de straat P°l'heagentei} werden aangehouden de gevangenis heeft gezeten wegens op om luidkeels te protesteren tegen de door J00^1 die- hen voor fascisten verboden wapenbezit en deelneming aan bomaanslagen, zou volgens het anonieme telefoontje tegenover de poli- moord op Verbano door „de fascisten". Ze gooiden met molotov-cocktails, hiel den een stadsbus aan, dwongen de pas- tie zijn doorgeslagen en uit wraak zijn sagiers tot uitstappen en staken de bus gedood. Zijn medestudenten aan de in brand. Ruiten werden ingegooid, ge- wlJj in" w'f"neef ae zwaarj universiteit van Rome zijn er echter parkeerde auto's en straatmeubilair be- student °J*rtydt' dan vaUen van overtuigd, dat de moord het werk schadigd. De politie voerde charges uit ongeregeldheden te vrezen. aanzagen. Toen ze handtastelijk wer den schoot een van de politiemannen een belager neer. De jongelui trokken toen, ruiten en auto's vernielend, de wijk in. En wanneer de zwaargewonde nieuwe LORD SOAMES IN VRAAGGESPREK: Winnaar Rhodesische verkiezingen niet automatisch premier JOHANNESBURG/SALIS BURY De kandidaat die bij de verkiezingen in Rho- desië de meeste stemmen vergaart, zal niet automa tisch worden gevraagd een nieuwe regering voor Zim babwe te vormen. Dit heeft de Britse goeverneur lord Soames verklaard in een vraaggesprek met de Zuid- afrikaanse radio. Na de ver kiezingen wil lord Soames eerst besprekingen voeren met de mensen, wier raadge ving hij noodzakelijk acht. In Rhodesië zelf was het ook het afgelopen weekeinde on rustig. Zaterdag ontplofte in de stad Gwelo een bom in het kantoor van Mugabe gezind weekblad. Hierbij kwamen twee mensen om het leven. Het ontploffen van de bom viel samen met het op de markt brengen van een ver valste editie van het weekblad, waarin zeer denigrerend over Mugabe was geschreven. Eni ge tijd later liet Mugabe weten dat hij uit veiligheidsoverwe gingen voor de verkiezingen niet meer in het openbaar zal verschijnen. De situatie in Rhodesie is voor de Tanzaniaanse president Ny- erere aanleiding geweest zijn ambassadeur uit Londen terug te roepen en de overige Front- lijnstaten voor besprekingen uit te nodigen, omdat niet wordt geloofd dat de verkie zingen van deze week „vrij en eerlijk" zullen zijn. Tito heeft ook longontsteking BELGRADO Door de art sen van president Tito is mee gedeeld, dat de toestand van hun 87-jarige patiënt onveran derd slecht is en dat zijn „in tensieve behandeling" voort duurt. Zaterdag was meegedeeld, dat de president behalve aan een hart- en nierkwaal nu ook lijdt aan longontsteking. Gisteren was het 44 dagen geleden, dat de president werd opgenomen in het grote ziekenhuis te Ljubljana. Israël laat Hebrons burgemeester niet naar VN gaan TEL AVIV Israël heeft de burgemeester van Hebron verboden naar de VS te gaan. De burgemester, Fahad Qa- wasmeh, zou daar de Veilig heidsraad toespreken over de vestiging van joden in de vol komen Arabische stad Hebron, op de Westelijke Jordaanoe- ver. Volgens de Israëlische (militaire) autoiriteiten is Qa- wasmeh geen staatshoofd, en is het daarom onmogelijk dat hij in New York zijn zegje zou mogen doen. Joegoslavië sluit EG-overeenkomst BRUSSEL In Brussel wordt vandaag een nieuw handelsverdrag ondertekend tussen de Europese Gemeen schap en Joegoslavië. In het nieuwe verdrag, dat nog ge ratificeerd moet worden door de EG-ministerraad en het Joegoslavische parle- ment, krijgen de handels- en industrieproducten van het Balkanland gemakkelijker toegang tot de Europese markt Volgens goedingelichte bron nen omvat de voor vijf jaar geldende overeenkomst even eens financiële hulp voor Joe goslavië, voor iets meer dan 500 miljoen gulden. Ook zijn er garanties in opgenomen voor de sociale zekerheden van Joegoslaven die werken in de EEG. De noodzaak voor een nieuw verdrag werd de laatste tijd sterker gevoeld door de slech te gezondheid van Tito en de vrees dat Moskou na diens dood misbruik zou maken van een mogelijk machtsvacuüm.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7