ingen aan ambtenaar dit jaar 1000 kosten ,Met schijn-eenheid zou ik zelf niet verder kunnen" -les Hartoperatie in Breda straks voor ƒ26.000 VVD: we zullen CDA aan kabinetsbeleid houden Kritisch Faunabeheer reikt gouden kraai uit JGR. ERNST BIJ BASISBEWEGING: BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 PAGINA 5 EN HAAG De kabinets- innen om dit jaar nog 3 ijard extra te bezuigiitigen vïlen de ambtenaar met een ^tornen van /32.000 dit jaar [10 tot ƒ1000 bruto kosten, anior een gewone werknemer dat bedrag rond de ƒ600. heeft de voorzitter van de -ambtenarenbond ABVA- Jan Dutman voor de n)lio gezegd. Reeds eerder had premier Van Agt becijferd dat de kabinetsplannen de werknemer 260 netto per jaar zou den kosten. Dutman kwam tot zijn berekenigen op basis van de ƒ300 miljoen die de ambtenaren dit jaar extra zullen moeten inleveren. Bo vendien zullen de bezuinigingen op de verschillende ministeries (die to taal 1,5 miljard moeten opleveren) een funeste uitwerking hebben op de werkgelegenheid bij de overheid, al dus Dutman. Dutman verweet minister Wiegel (Binnenlandse Zaken en opperbaas van alle ambtenaren) dan ook dat deze zijn onlangs gepubliceerde werk-winstplan bij de overheid wel weer in de prullenbak kan gooien. Volgens dit plan zouden vacatures bij de overheid sneller moeten worden opgevuld. Wiegel ontkende echter dat het plan op de tocht zou staan. Wel zou als gevolg van de bezuini gingsronde een temporisering van de uitvoering te verwachten zijn. Ver der wees Wiegel erop dat de bezuini gingen bij de ministeries vooral ge vonden moeten worden door gelden die normaal toch op de begroting overblijven, daarvan af te halen (de onderuitputting). „Daardoor zal mijn plan dan ook niet kapot gaan", aldus Wiegel. j»een echt nveilige '^eeltuinen Jf HAAG - Echte onveilige «ltuincn zijn er niet Dit jkt uit een artikel in het fe- :oJarinummer van de Consu lten Reisgids dat zaterdag tend werd gemaakt. "5 artikel gaat over ruim 4rtig recreatieparken in Ne- *®land, waarbij de Consu- .ntenbond samen met de zifWB ook de veiligheid van ^(daartoe behorende speeltui- heeft onderzocht. ^•Jgens de Consumentenbond aan de speeltuinen nog w'l het een en ander verbe eld worden. Zo komen er in 1 aantal speeltuinen uit vei- heidsoogpunt minder ge flitste toestellen voor, zoals kiende overslagmolens, ifitjesschommels, familie- fommels en grote loopton- ,Everschrijving '^litenlandse 'ojbewijzen n banden ïlün onze parlementaire re dactie) g(N HAAG Over twee n anden zal het niet meer e gelijk zijn in het buiten- n ld gehaalde rijbewijzen ngjder voorwaarden in Ne tland te laten overschrij- ïrd^in een Nederlands rijbe- ire Rijde toekomst zal overschrij- g alleen nog mogelijk zijn ien de houder zes maanden bet land van herkomst van rijbewijs heeft gewoond en i uitsluitend voor zakelijke enen. Dit heeft minister jnman (Verkeer en Water- it) bekend gemaakt. De mi- ler is tot zijn maatregelen omen nadat talrijke Neder- ders in Egypte rijbewijzen gen halen en die vervol- e?s hier lieten overschrijven. "Egypte is het rijbewijs in dag te halen door het even en achteruit rijden met !WI auto. Kraakpand HP ontruimd Zeventig man van de Amster damse Mobiele Eenheid hebben zaterdagnacht een einde ge maakt aan de kraakactie in een pand aan de Vondelstraat in de hoofdstad. Het pand was eerder op de avond door een aantal jongeren gekraakt. De po litie voerde een charge met de wapenstok uit, omdat de kra kers met stenen zouden gooien. De krakers meld den later dat twee van hen licht gewond zijn geraakt bij de ontruiming. Door honderden Nederlandse ex-hartpatienten wordt dr. D. Cooley bij zijn aankomst in het Turfschip in Breda toegejuicht, waar hij met één hand (hij heeft zijn pols gebroken)de opening neeft verricht van het hartchirurgisch centrum „de Klokkenberg" DR. D. COOLEY OPENT „AMERIKAANS" OPERATIECENTRUM BREDA Het naar Ameri kaans model opgezette chirur- gisch centrum voor open harto peraties „de Klokkenberg", is het afgelopen weekeinde door de Amerikaanse hartchirurg en directeur van het Texas hartcen- trum in Houston, dr. Denton Cooley, officieel gestart. Bij de officiële gelegenheid zijn bijna 700 van de 984 Nederlandse ex-hartpatienten aanwezig geweest die dankzij de luchtbrug naar Houston, door Cooley en zijn team zijn geopereerd. Niet toevallig heeft juist Cooley de opening van het hartchirurgisch centrum ver richt, want hij is de leermeester van de Nederlandse hartchirurg dr. P.J. van der Schaar die in „de Klokkenberg" de leiding heeft ge kregen van het hartchirurgisch team. Behalve dat is de hele aan pak van de hartchirurgie in deze kliniek rechtstreeks overgenomen van de kliniek in Texas, waar dr. van der Schaar jaren heeft geope reerd en waar de helft van het verpleegkundig personeel is opge leid. Op het ogenblik is een operatie in Houston nog goedkoper dan een in Nederland verrichte ingreep. Wanneer het aantal ingrepen in Nederland wordt opgevoerd en de kosten ervan zodoende worden ge drukt, dan kunnen de luchtbrug gen worden afgebouwd. De kli niek in Breda zou uiteindelijk dui zend patientep per jaar moeten o- pereren, waarbij de toekomstige kosten voor een operatie op 26.000 gulden komen. Overvallers snel gegrepen VLAARDINGEN De politie van Vlaardin- gen heeft gisteravond twee mannen aange houden die ervan wor den verdacht eerder op die avond een overval te hebben gepleegd op een benzinestation bij Vlaardingen. Terwijl een van de over vallers de bediende met een pistool had bedreigd, had de ander een greep in de kassa gedaan. De bediende werd opgeslo ten in een kast en de overvallers gingen er met een buit van 12.000 vandoor. Na de aanhou ding vond de politie in de wagen van de twee man nen het pistool en een groot geldbedrag. (Van een onzer verslaggevers) LELYSTAD Tijdens de jaarverga dering van de Stichting Kritisch Fau nabeheer, afgelopen zaterdag in Lely stad, heeft de heer Hessels, directeur van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, namens deze in stelling de gouden kraai in ontvangst genomen. De onderscheiding wordt jaarlijks toegekend aan mensen of instanties, die een positieve bijdrage hebben geleverd aan het faunabeheer en viel dit jaar toe aan de organisa ties Green Peace en Behoud van Na tuurmonumenten. Natuurmonumenten werd deze onder scheiding toegekend wegens het ingeno men jachtstandpunt dat behelst, dat de jacht alleen toegestaan is wanneer dit noodzakelijk is voor het terreinbeheer en geen andere middelen voorhanden zijn. „Dit principebesluit is een mijlpaal in de geschiedenis van de natuurbe scherming in Nederland. Niettemin plaatsen wij enkele kanttekeningen bij dit standpunt. Zo zou over de lijst van twaalf diersoorten, waarop eventueel de jacht geopend zou kunnen worden, ons inziens gediscussieerd kunnen worden. Ook pleiten wij er voor de jacht alleen in handen te leggen van deskundigen en daarvoor opgeleide mensen", aldus de heer Hugh Callacher, voorzitter van de Stichting Kritisch Faunabeheer. De loden kraai, een onderscheiding voor mensen die zich niet bepaald ver dienstelijk hebben gemaakt voor het Faunabeheer werd toegekend aan mi nister Van der Stee van Landbouw en Visserij, omdat de minister in de voor botulisme gevoelige maand juni de een- denjacht had opengesteld. Omdat Van der Stee zelf van mening is, dat een on derscheiding als de loden kraai hem niet toekomt, zal de Stichting volgende maand een gesprek met hem hebben. (Vervolg van de voorpagina) Zowel de vice-premier als Jacobse verklaarden dat de consequenties van een kabi netscrisis over het vertrek van Andriessen zwaar heb ben gewogen in de uiteinde lijke beslissing van de VVD- ministers om aan te blijven. Zoals bekend steunde de VVD de lijn-Andriessen. Ja- bobse gaf daarbij toe dat donderdagavond tijdens het fractieberaad nog acht tot tien leden van zijn fractie het vertrek van de VVD uit het kabinet wilden. Zij wa ren echter door de eigen be windslieden voor het blok gezet, omdat deze al hadden besloten in het kabinet te blijven. Met name het feit dat door een kabinetscrisis er zeker ander half jaar geen sociaal-econo misch beleid zou worden ge voerd (uitgaande van verkie zingen in juni en negen maan den formatie van een nieuwe kabinet) heeft daarbij voor de VVD-fractie een zware rol ge speeld. „Wij zullen het CDA bijzonder hard aan het kabi netsbeleid houden. Er mogen niet meer gaten in dat beleid vallen. Het risico van een ka binetscrisis blijft dan ook be staan. De VVD-fractie is niet bereid erg ver mee te gaan- met wijzigingen in het kabi netsbeleid", aldus Jacobse. Het VVD-kamerlid noemde tevens de basis voor het kabinet, 77 zetels'van de 150 in de Tweede Kamer, te smal om de impopu laire maatregelen te nemen die nodig zijn om de economie weer in het rechte spoor te krijgen. Het kamerlid pleitte dan ook voor een kabinet op bredere basis na 1981 zonder daarbij in te gaan op de vraag welke andere partijen dan van de regering deel uit zouden moeten maken. Winst en werk Wim Meijer pleitte in het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan voor een nieuwe stategie binnen de PvdA ge richt op bevordering van de werkgelegenheid en handha ving van de sociale voorzie ningen voor de zwaksten in de samenleving. Meijer wees erop dat dit ook de PvdA-plannen waren voor de vorming van het tweede kabinet-Den Uyl. „Jammer genoeg is die ge dachte weggezakt", aldus Meijer, die de plannnen wil uitwerken via een strakke in komenspolitiek waarbij met name de hogere inkomens fors zouden moeten inleveren. „De vakbeweging kan niet langer de relatie vasthouden tussen handhaving van de werkgele genheid, de koopkracht en het niet snijden in de sociale uit keringen", aldus Meijer. „Gro te groepen loontrekkenden zullen tot modaal (J 32.000) moeten inleveren. Daarbij zul len ook de werknemers tot modaal een bescheiden bijdra ge moeten leveren", aldus de socialist. Volgens Meijer zal de vakbeweging met dit beleid willen meewerken, mits er ga ranties komen voor het omzet ten van winst in werk, vermo- gensaanwasdeling e.d., zelfs wanneer dit de min-lijn voor de werknemers zou beteke nen. Protest tegen opheffing gymnasium DEN BOSCH De landelijke ouderraad zelfstandige gymna sia heeft zaterdag tijdens een vergadering in Den Bosch een fel protest uitgesproken tegen de plannen van staatssecreta ris De Jong van Onderwijs en Wetenschappen. De ouders en leraren van de gymnasia menen dat de staats secretaris plannen heeft om het klassiek onderwijs op te heffen. Zij protesteren tegen deze plannen, omdat ze van mening zijn dat wanneer een opleiding op klassiek niveau minder wordt, daardoor ook het algemeen opleidingsniveau in Nederland wordt bedreigd. Kind verbrand in een caravan UTRECHT Op een niet ge legaliseerd woonwagenkamp in Utrecht is gisteren een meisje van 2'/2 jaar oud om het leven gekomen bij een brand in een caravan. Het kind lag volgens de politie alleen in de caravan te slapen. De ouders waren elders op visite. De po litie stelt een onderzoek in. „Arnhems meisje" rela tiegeschenk ARNHEM Het vooral als koekje bekende „Arn hemse Meisje" wordt het offciële relatiegeschenk van de gemeente Arnhem. Als de gemeenteraad het goed vindt, wordt de Zut- phense beeldhouwer Joop ter Riele een opdracht ge geven om 1500 exempla ren te gieten van een me talen beeldje op het motief van het Arnhemse Meisje. Dit onder meer in verband met de Olympische Spelen voor gehandicapten die in die plaats worden gehou den en waarvoor de ge meente een flinke voor raad geschenken wil heb ben. Verdwaalde piloot mag weer naar huis WEERT De Weertenaar P.Pluijmen die ruim een week geleden met zijn privé- vliegtuig in Oost-Duitsland terecht kwam als gevolg van een navigatiefout, mag dat land een dezer dagen weer verlaten. Deze verwachting baseert de echtgenote van de fabrieksdi recteur op mededelingen die zij van de betrokken autoritei ten heeft ontvangen. Bezwaren tegen onderzoek naar Toorenaar DEN HAAG De overeen komst van de Amsterdamse justitie met twee veroordeel de en gedetineerde drughan delaars om bewijsmateriaal te vergaren tegen het voor malig hoofd van de Amster damse narcoticabrigade commissaris Toorenaar is ontoelaatbaar. Dat is de mening van Coorn- hert-Liga, de vereniging voor strafrechthervorming, die vindt dat de regeling niet in het stelsel van het vergaren van bewijzen past, omdat het betrokken tweetal al van een aantal bewijzen op de hoogte was en omdat de wet voldoen de maatregelen mogelijk maakt om hen tot getuigen te dwingen. d >r, a<weg va Van een onzer verslaggevers) (STERDAM „Paus en bis- oppen zijn het erover eens ge- rden, dat de verdeeldheid tus- de bisschoppen teruggaat tot geweten in het uitoefenen van astorale verantwoordelijk- lerstel van gemeenschap en eg van verdeeldheid naar ge meenschap moet daarom geschie- r I als ontmoeting van gewetens. j het zoeken van overeenstem de moet een weg worden gegaan .^Teders geweten respecteert. De "komst zal leren of we een vol einde basis hebben bereikt voor mkeenschap." in bisschop van Breda, mgr. Ernst, ievde dit zaterdag in een door ruim aatonderd mensen bevolkte Amster- rwtte Dominicuskerk. die - deel uitmakend van de Basisbeweging Ne derland waren bijeengekomen ter bespreking van de resultaten van de bijzondere synode van de Nederland se bisschoppen. Zij groepeerden zich rondom een fo rum, waarvan onder voorzitterschap van Jan Ruijter, behalve de bisschop deel uitmaakten zijn naamgenoot Jan Ernst, voorzitter van de Basisbewe- g'ng, de godsdienstsocioloog Walter oddijn, de secretaris van de her vormde kerk dr. A. van den Heuvel, de theoloog Edward Schillebeeckx en de religieuze Dory Snijdewind. Hun aandeel beperkte zich nagenoeg tot het geven van een inleidend state ment, want de discussie daarna cir kelde praktisch volledig rondom mgr. Ernst, die zich heeft kunnen af vragen of het aan Jan Ruijter toege schreven woord waar was, dat het voor een „goede" bisschop riskanter is tweeënhalve week in het Vaticaan te vertoeven, dan tweeënhalf uur in de Dominicus. Want die „Dominicus" was vol kriti sche geluiden: Waar is het charisma van bisschop Bekkers gebleven? Hoe hebben de bisschoppen zich zo kun nen laten inpakken? Hoeveel denkt Rome zich nog bezig te houden met het Evangelie? Twee bisschoppen hebben gelijk gekregen en door de visie van de anderen is een streep ge haald. Onbegrijpelijk, dat u uw hand tekening onder dit stuk hebt gezet. Als er dan nu eenheid onder de bis schoppen is, hoe gaat u dan nü om met het oordeel van Gijsen? De forumleden hadden eerder zich ook al in kritische zin geuit. Zo stelde prof. Schillebeeckx, dat het synode document geen vertrouwen en ruim te geeft aan al wie niet-bisschop is. Het is een bisschoppelijk document van henzelf én voor zichzelf. Hij be greep niet, dat er niets in te vinden was van de pastorale zorg in verband met vragen die de Nederlandse bis schoppen tijdens het Nederlandse Pastoraal Concilie tien jaar geleden tot de hunne hadden gemaakt en waarop juist hun sindsdien soepele beleid was gefundeerd. Zuster Snijdewind constateerde on der meer, dat „gloedvoRe uitspraken van onze bisschoppen die terugkwa men van de synode, haaks staan op het gevoel van verontrusting en be dreiging, dat velen onder ons en met name de vrouwen op het ogenblik hebben". Dr. A. van den Heuvel onderscheidde diverse „scholen" in reformatorische kring ten opzichte van de synode, zoals die van het „bevestigde voor oordeel" en die van de „gekwetste verliefdheid", de bedrogen minnaars, die onder meer ook de paus als een mogelijke broeder zagen, maar hem nu zien als iemand, die zijn prioritei ten zo vreemd stelt, dat hij „over vrouwen schijnt te lopen en de aarde kust". Hij rekende zichzelf tot de derde school, die bestaat uit hen, die zich afvragen of de oecumenici in Neder land net als in de auto-industrie een zó goed produkt hebben ge maakt, dat dit de „grote test" kan doorstaan. Deze school „zucht eens diep en begint opnieuw", zo zei hij. Na de discussies constateerde prof. Schillebeeckx, dat hij van bisschop Ernst „tot nu toe niets had gehoord", waarop mgr. Ernst de rhetorische vraag stelde :„Wat wil prof. Schille beeckx-van mij horen?" En inder daad kon men uit alle antwoorden van mgr. Ernst op de gestelde vragen wel opmaken, dat hij het einde van de synode in Rome zag als een begin voor Nederland. Dat „de toekomst zal moeten leren of wij (de bisschoppen) voldoende basis hebben voor ge meenschap." Ook bleek wel, dat bij wijze van spreken, het echte gesprek met mgr. Gijsen nog niet is gevoerd. Mgr. Ernst zag de gekozen weg als de enige, die „ons uit de verdeeldheid weer tot gemeenschap kan voeren. „Ik kan niet garanderen, dat wij hierin slagen, maar met een schijn- eenheid en met een verwrongen ge weten zou ik zelf niet verder kun- Rustig weer De Bilt - Boven West-Europa blijft ook gedurende het ko mende etmaal de luchtdruk hoog. Er mag dan ook gere kend worden op rustig weer, met opklaringen. In de nacht en ochtend kan plaatselijk mist voorkomen. De lucht wordt ook in het oosten van het land geleidelijk vochtiger. Het zal daar dan ook in de ko mende nacht niet meer vrie zen. In het afgelopen weekein de drongen tussen twee hoge- drukgebieden, waarvan het ene boven de oceaan en het andere boven Rusland lag, zwakke frontale storingen tot boven Nederland door. Plaat selijk viel wat regen. In het oosten was het overwegend helder. Daar kon de tempera tuur in de afgelopen nacht dan ook weer flink dalen. In Twente was het met 4 graden vorst het koudst. Aan de grond werd daar zelfs min 8 geme ten. Vooruitzichten voor woensdag: Overwegend droog en nu en dan zon. Middagtempera tuur ongeveer 9 gr. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 4 gra den. Max. temp., omstreeks 9 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur. 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Mei Neer- Amsterdam l.bew 11 0 De Bilt I bew. 12 0 Doelen on bew. 12 0 Eelde mist 4 0 Klagenhjrt Kopenhagen Stockholm Zürich Casablanca

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5