\eidse jongeren organisa ties ■aan gezamenlijk acties voeren ïieuwbouwplannen voor ■mgeving Mirakelsteeg !h De Overdekte „Bezuinigings- plannen funest voor Leiden" n FESTIVAL JONGERENEENHEID J JTREVEN NAAR GOEDKOPE HUURWONINGEN" Uit pure liefde99 vol loze kreten Sfeervolle dans voors telling 'AD LEIDSE COURANT MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 PAGINA 3 raakliggend terrein aan r Kunst- en protestliederen Volksuniversiteit K&O organiseert woensdag 27 februari in het kader van de serie „Het Alternatieve Lied" een lie- derenprogramma rond de componist Hans Eisler. Bariton Charles van Tassel en pianiste Ariane Karres voeren het programma uit in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Het optreden begint om kwart over acht. De liede ren worden afgewisseld door gesproken teksten. De toe gangsprijs is drie gulden vijftig. Nicaragua Het Nicaragua comité houdt donderdag 28 februari een bijeenkomst met als thema: „Hoe kunnen de Neder landse universiteiten en de Rijksuniversiteit Leiden in het bijzonder, bijdragen aan de wederopbouw van Ni caragua met name in bet kader van de alfabetisering scampagne en de wederopbouw van de gezondheids zorg". Er wordt een film vertoond, waarna dr. Buve, wetenschappelijk medewerker aan de faculteit der So ciale Wetenschappen zal spreken over Het belang van de Nicaraguaanse revolutie voor Nicaragua en de ove rige Midden-Amerikaanse landen". De bijeenkomst, die wordt gehouden in bet Academiegebouw aan het Rapenburg, begint om acht uur. Koopavondconcert In de Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht 26 in Leiden wordt donderdag 28 februari een koopavondcon cert gehouden. De organisten Ben Fey van de Marekerk en Wim van der Reyden van de Lokhorstkerk zullen afwisse lend werk van Buxtehude, Böhm, Couperin, Rinck, Mi- chelsen en Andriessen uitvoeren. De twee organisten zulen gezamenlijk vierhandige orgelmuziek van Handel, Al- brechtsberger en Lachner uitvoeren, muziek die niet vaak wordt uitgevoerd. De toegang is gratis, de kerk zal ver warmd zijn. Het concert begint om half negen. Hobbybeurs In de Groenoordhal heeft vrijdag 29 februari, zaterdag 1 en zondag 2 maart een grote hobby- en verzamelbeurs plaats. De vereniging 'de Weergever' stelt een uitge breide collectie geluidsapparaten zoals pbonogram- men, hoorngrammofoons, radio's enz. ten toon. Ook zijn er demonstraties met radio-bestuurde raceauto's en als primeur voor Nederland dezelfde demonstraties met motorfietsen. Verder is er iets te zien van liefheb berijen als handwerken, weven, knutselen en puzzelen. Ook voor de verzamelaars is op de beurs bet nodige te beleven: postzegels, munten, kaarten, boutsnijwerk enz. Geslaagd In het Academisch Ziekenhuis zijn de volgende kandida ten geslaag voor de aantekening kinderverpleging M.C.J. Cornelissens, E.J.L. van der Drift, W.H.S. Haverkort, M.H. van Joolingen, M. de Koning, R.L.N. Koomans, A.P.M- .Lindhout, L.A. van der Meulen, R. Moskowitz, T.M.E. Roels, C.M. van der Salm, G.J. Vlieland, J. de Vrijer. Massada Massada, de zo succesvolle pop-groep, treedt donder dag 28 februari op in de Stadsgehoorzaal aan de Brees- traat De toegangsprijs bedraagt 12,50 en het concert begint om 20.20 uur. De tweede, in mei uitgebrachte L.P. van Massada, 'Pukul Tifa', wordt een dezer dagen met goud bekroond, terwijl de single 'Arumbai' een tweede plaats op de Nederlandse hitparade bereikte. De groep Massada. Jubileum C. Schipper De plaatsvervangend directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden, de heer C. Schipper was zaterdag 23 februari 40 jaar in rijksdienst De directie van het Leidse Arbeidsbureau biedt hem ter gelegenheid van dit jubileum op woensdag 5 maart een receptie aan die zal worden ge houden in het bureau aan de Oostèrkerkstraat 1. De recep tie wordt gehouden van 16.30 tot 18.00 uur. 'JSN „De jongerenorganisa- j Jongereneenheid '80 willen komende maanden zelf acties D om de jongeren te informe ler de plannen van de rege- K)Zij willen eigen bezettings- cHtkacties uitvoeren ter onder- )4ng van de eisen. Ook zullen Federatie van Nederlandse •wegingen aansporen tot har- ictie, met name ten aanzien (e positie van de jongeren", verklaring werd afgelopen tgavond voorgelezen tijdens itival Jongereneenheid '80, vrijdag en zaterdag in het j"ré Volkshuis aan de Apothe- Ijk 33 werd gehouden, jongeren hebben recht op een onafhankelijk leven. Een voorwaarde daarvoor is een basisinkomen ter hoogte van het minimumloon voor iedereen ongeacht leeftijd, sexe, op leiding, werkend of werkloos. Alleen op deze manier kan de universiteit open staan voor iedereen en hebben alle jongeren evenveel kans op ont plooiing. Tegenover deze eis zien we de huidige regeringsplannen die een regelrechte aanval zijn op de positie van de jongeren. Het gaat om plan nen om de uitkeringen van werkloze jongeren verder te verlagen, plannen om het minimumjeugdloon los te koppelen van het minimumloon, zo dat de jongeren weer met zakgeld zullen worden afgescheept. Verder wil de regering het beurzensysteem uithollen, loonsverhogingen verbie den en de prijscompensatie vermin deren. Ook bestaat het plan om jon geren die een half jaar werkloos zijn de verplichting op te leggen voor minder dan het minimumjeugdloon te gaan werken, terwijl de werkgever dan een premie krijgt van 500 gul den. Deze plannen zijn gericht op het spekken van de ondernemerskassen en op het verlagen van het levenspeil van de bevolking. Dit eist een hard verzet", aldus de jongerenorganisaties in hun verklaring. Jongereneenheid '80 bestaat uit de Leidse afdelingen van de KWJ, de beweging van werkende jongeren, het NV V-jongerencontact, de CNV- werkende jeugd, het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties en de Leidse Studentenbond. Het festi val was bedoeld als een stap op weg naar permanente samenwerking tus sen de Leidse jongerenorganisaties, een samenwerking tussen onder an dere studenten en werkende jonge ren. De belangstelling voor het festi val was redelijk te noemen. De mees te belangstelling ging uit naar het amusement op het festival, het optre den van de „Dummies" op vrijdaga-' vond, het cabaret Lipstick en het vrouwenkoor „De Sirenes" op zater dagmiddag en het feest met de disco theek Niko Bil en het Strijdkoor Jan en Alleman op de zaterdagavond. De gezamenlijke verklaring van de jon gerenorganisaties was het resultaat van een discussie over het inkomen van jongeren op vrijdagavond die tussen een veertigtal vertegenwoor digers van de organisaties werd ge voerd. De jongerenorganisaties willen hun samenwerking voorlopig op het inkomen toespitsen. In een later sta dium komen zaken als huisvesting, onderwijs en positie van de vrouw aan de beurt. De belangstelling voor de informatiemarkt die op zaterdag middag werd gehouden viel wat te gen. Tegelijk met het voorlezen van de verklaring op zaterdagavond werd door de jongerenorganisaties een bro chure uitgegeven, waarin de gemeen schappelijke uitgangspunten van de organisaties staan vermeld en waarin ze zichzelf voorstellen. EN In het Mirakelsteeggebied )H Oude Vest en Clarensteeg) en „Overdekte"-terrein (Haarlem- >(faat/Maria Gij ze ns teeg) in Mare- '%ijn plannen voor nieuwe huur- «gen gemaakt. Vertegen woo rdi- i'an de wijk hebben deze plannen ■Je gemeente, de Welzij ns raad en ihitecten ontwikkeld. De nieuw- in en rondom de Mirakelsteeg be- -20 tot 30 woningwetwoningen, ijn vooral gezinswoningen: drie- strkamerwoningen en een enkele ^merwoning. Op het terrein van Qlormalige zwembad „De Overdek- r van het zalencomplex „Het Ka- lit worden ongeveer 20 woningwet- dgen neergezet. Het gaat hier in ttaak om gezinswoningen, dat wil drie-, vier- en vijfkamerwonin- leze woningen zullen in de vorm iln soort „hofje" met een binnen- je worden gebouwd, tegen het be de St. Janshof aan. Het pleintje :«in overleg met de bewoners inge- "Izen in het Mirakelsteeggebied zul- >or woningbouwvereniging Werk- ïfoningen worden beheerd. Het ont- *oor de nieuwbouw is van Bureau ré. Ook bij dit nieuwbouwplan is uit- I van een pleintje in het middenge- tHet is nog onzeker wannneer de Ral kunnen beginnen. Dit komt om- grondaankopen niet allemaal even prlopen. De gemeente heeft name- 'pg steeds geen overeenstemming r<h bereiken met grondeigenaar De p over de aankoop van twee stukjes ut huurwoningen op het terrein van ejad De Overdekte (de voormalige rére-kerk) betreft is er hoop dat aan iM van dit jaar met de bouw kan tifi begonnen. Eind 1981 zouden de igen klaar kunnen zijn. De wonin- übrden beheerd door de Leidse Wo- dtichting (LWS). Het Bureau Mer- rtn Van Veldhoven heeft in zijn ont dok een aantal bijzondere woningen ikend: twee bejaardenwoningen en ingepaste woning voor een minder- [«de ketelhuis aan de achterzijde van 'embad, dat vroeger dienst deed als fle aan de Oude Vest, zal worden op- Een tekening van de voorgevel van de nieuwbouw op het terrein van „De Overdekte" aan de Haarlemmerstraat. geknapt en bewoonbaar gemaakt. Dit ke telhuis, dat een beschermd monument is, zal na de algehele restauratie tien woon eenheden (huurwoningen) bevatten: acht driekamer- en twee tweekamerwoningen. Van binnen zal het pand dus geheel wor den veranderd, terwijl de buitenzijde de zelfde vorm blijft houden. Huren Over de huren is nog weinig concrete in formatie te geven. Er wordt naar ge streefd een zo laag mogelijk huur te reali seren. Volgens de projectgroep Maredorp is goedkope bouw in de binnenstad echter niet zo eenvoudig. Vandaar dat het minis terie subsidies voor deze plannen moet verlenen. De huurprijs is afhankelijk van de grootte van deze subsidies. Project groep Maredorp zegt hier het volgende over: „De gemeente zal hard moeten knokken om zoveel mogelijk geld bij de minister los te peuteren. De argumenten daarvoor liggen voor het oprapen: de Leidse woningzoekende kan geen hoge huren betalen. Met name de bewoners van Maredorp die door de stadsvernieu wing hun huis moeten verlaten, behoren niet tot de hoogste inkomensgroepen. Na tuurlijk bestaat er individuele huursubsi die, maar dat blijft een onzekere factor. Voor de nieuwbouw aan de Mirakelsteeg is de huur globaal berekend. In ieder ge val zullen de huren onder de 540 gulden komen te liggen. De gerestaureerde drie kamerwoningen bij „De Overdekte" zul len ruim 300 gulden gaan kosten. De huur zal binnenkort door de minister worden vastgesteld." Bewoners Het is de bedoeling dat degenen die in de nieuwbouwplannen bij De Overdekte en in de Mirakelsteeg zijn geïnteresseerd zich nu al opgeven. Degenen die in aanmer king komen voor zo'n nieuwbouwwoning horen dat dan al zeer binnenkort. Als de toekomstige bewoners bekend zijn kun nen de architecten en de aannemer bij de bouw nog rekening houden met de wen sen van de toekomstige bewoners. Ook over de woonomgeving kan met deze ge gadigden worden gepraat. In aanmerking voor een nieuwe woning komen: 1) Perso nen die door de renovatie of sloop in Ma redorp moeten verhuizen. 2) Personen el ders uit de stad, die door de stadsvernieu wing moeten verhuizen. 3) Vroegere be woners van Maredorp, die een huurhuis van een woningbouwvereniging of van de LWS achterlaten. 4) Bewoners van Mare dorp, die als langdurig woningzoekende staan ingeschreven of een huurwoning achterlaten met een huur van minder dan 540 gulden. Belangstellenden voor de nieuwbouwwoningen kunnen zich opge ven bij het het secretariaat van de Pro jectgroep Maredorp, Carel Cusell, Stads- bouwhuis, Langegracht 72 in Leiden. Ver der wordt over de nieuwbouwplannen in Maredorp donderdagavond 28 februari om acht uur een informatieve bijeenkomst ge houden in het Volkshuis, Apothekersdijk 33. LEIDEN „Slechter dan vanavond kan het niet", zegt Sebastiaan op een gegeven moment tegen Bobbie, rijn zoon. Inderdaad een smakelozere ma nier om met het thema doodgaan om te springen kan er niet zijn. „Uit pure liefde" pretendeert dit zo gevoelig lig gende onderwerp bespreekbaar te ma ken. Maar holle vaten klinken nog steeds het hardst en over de toeschou wer wordt een hele reeks loze kreten uitgestort waarmee niets te doen valt De diepere bedoeling waarvan gesugge reerd wordt dat die erin rit, moet dan blijkbaar duidelijk worden uit de bij zonder grove manier waarop mensen met elkaar en eikaars gevoelens om gaan. In hoeverre de Nederlandse be werking hieraan schuldig is, valt ei genlijk alleen maar naar te raden.. Niet alleen dit, maar ook de hele manier van spelen laat toch een wat vreemde smaak achter. In de stereotiepe huiskamer anno 1967 (de eetbar ontbreekt niet) wordt heel wat omhelsd, verschoven, in geschonken en gedronken. En gepraat Dit alles op de bekende, nogal irritante, overdreven manier. Het stemgebruik van Luc Lutz kent iedereen wel. Het is niet veranderd. Simone Rooskens schijnt zich af en toe ineens te realiseren dat ze een Letlandse moet spelen. En Jo de Meye- re is Jo de Meyere, maar niet helemaal. Evert Holtzer, die voor Bobbie speelt, zit gelukkig nog niet vastgeroest in gebaart jes. Zijn spel was nog het meeste aanzien waard. Juist in onze tijd waarin doodgaan einde lijk een bespreekbare zaak wordt, past het' niet de toeschouwer er op een dergelijke manier mee te konfronteren en dan ei genlijk met lege handen weg te laten gaan. Dan maar liever een avond preten tieloos amusement in plaats van zulke halfbakken stukken waarmee je geen kant op kunt BETTY VAN SANTEN FNV—SECRETARIS WORTEL OP MANIFESTATIE: LEIDEN „Leiden is één van de armste gemeenten van Nederland en zal daar om wederom extra zwaar ge troffen worden door de be zuinigingsplannen van de regering. Daar balen we van en we pikken het dan ook niet langer", verklaarde de heer D. Wortel, secretaris van de afdeling Leiden van de Federatie Nederlandse Vakbewegingen afgelopen zaterdag tijdens een mani festatie op het Leidse Stad huisplein. „Er zijn veel mensen in Lei den werkloos of op een andere manier afhankelijk van een uitkering en zij worden als laagstbetaalden zwaar getrof fen door Bestek '81. Die men sen zijn toch al zo kwetsbaar en kunnen eigenlijk niets meer hebben. De flatbewoners in de Merenwijk bijvoorbeeld hebben al te maken met enor me onnodige verhogingen van de energieprijzen die ze moe ten betalen omdat ze anders in de kou blijven zitten en die krijgen nu weer een aanslag op hun minimum-inkomens te verwerken", aldus Wortel, die een handjevol belangstellen den opriep om een bezoek te brengen aan de grote landelij ke manifestatie van de FNV die morgenavond in de Stads gehoorzaal wordt gehouden. De manifestatie van afgelopen zaterdag werd georganiseerd door de Leidse afdelingen van PvdA, PSP, PPR, CPN en 1KB, de Muurkrant en het co mité „Bestek '81 moet van de baan". Vertegenwoordigers van deze organisaties deelden de gehele zaterdagmiddag pamfletten uit aan de voorbij gangers waarin hun standpun ten uiteen worden gezet. „In het hele land worden op het ogenblik acties gevoerd tegen de maatregelen van de rege ring. Het is belangrijk dat ook de mensen uit Leiden en om geving laten zien dat ze dit re geringsbeleid niet pikken. Tenslotte komen ook onze voorzieningen, zoals het club- en buurthuiswerk, de gezond heidszorg en het volwassene nonderwijs in gevaar", aldus links Leiden in het pamflet „Leiden tegen de Loonwet". De manifestatie werd muzi kaal ondersteund door optre dens van het koor „De Een heid" en het blazersorkest „De Onderste Steen". LEIDEN Zaterdagavond trad de dansgroep Beweging dans op in het LAK-theater. De groep bestaat uit de dan sers/choreografen/musici Cees Brandt en Karin Chen. Met zijn tweeën verzorgden zij een uitstekende voorstel ling, elk dansten zij een solo en samen een duet. Net als bij hun voorstelling van vorig seizoen was de sfeer die zij op het toneel zetten het belangrijkste. Bleef het toen bij een poging, dit keer zijn ze er uitstekend in geslaagd. Wel dragen zij in hun solo's duide lijk verschillende sferen uit: Cees Brandt heeft iets vra- gends, speels, soms onnozels, Karin Chen danst heel poë tisch, lyrisch. In vergelijking met andere „moderne dans"- groepen is het creëren van die sfeer hun sterkste punt. Bij de andere is het bewegingsthema meestal het uitgangspunt en de sfeer, die daaruit voortvloeit, erg wisselend en minder spre kend. Cees Brandt gebruikte voor zijn solo de associaties, die de muziek en kostuums, o.a. een te grote jas en een soort half skipak van gewatteerde stof, bij hem opriepen. Zijn bewe gingen liggen hierdoor vaak dichtbij dagelijkse bewegingen en mime. Het resultaat was heel beeldend, grappig, als een trieste clown. Karin Chen danste juist haar solo, op mu ziek van Herman van Veen, een verrassende vioolsolo. Het duet was ook heel zachtmoe dig, teder. Naast veel spiege lende bewegingen sprongen er opeens kleine bewegingen van handen en voeten uit, door het kontrast heel boeiend. Ze zijn er goed in geslaagd hun motto's van vorig jaar gestalte te geven. Van Cees Brandt: „Uit alledaagse dingen kan bij toeval iets ontstaan". Van Ka rin Chen: „Met beweging kun je echt emotie tonen. Woorden schieten mij vaak te kort". WIL WALVIS

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3