„Ik heb al mijn reserves aangesproken Sleutelbeenbreuk voor neergestorte skispringe Finse bom onder Amerikaansf droom niet tot ontploffing iric Heiden kent geen grenzen Hanni Wenzel evenaart gouden R< PIET KLEINE NA ZILVEREN RACE: LEIDSE COUHANT MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 PAG ■iiii i min ii imnwii—ww iiiiBiii iiiwiii ■■hihi'ii i imiwiiimii—i iiiiii iim mm LAKE PLACID In gedachten had Piet Kleine de race dit seizoen al talloze malen gereden, de tien kilometer in Lake Placid. „Ik wilde er niet te vaak aan denken, maar onbewust speelde het toch steeds door mijn hoofd", vertelde de 28- jarige Drent, die tot dusver in zijn schaatscarrière twee grote suc cessen vierde: het Olympisch goud vier jaar geleden op de lange af stand in Innsbruck en een paar weken later de wereldtitel in Hee renveen. Zaterdag voegde de post bode uit Kerkenveld er een derde aan toe: de zilveren plak in Lake Placid. „Maar wat zat ik hem te knijpen, toen Ik In de kleedkamer de tijden van Heiden, Ox- holm en Woods hoorde. Voor mij moest het op de tien kilometer komen, maar nu werd er wel heel veel van mij verlangd". Piet Kleine, die op 21 maart 1976 op het superijs van Alma Ata een persoonlijk re cord van 14.41.90 reed, maar in de jaren daarna die tijd zelfs niet meer kon bena deren, durfde de uitdaging echter aan. Met een schema van 14.40 ging bonds coach Egbert van 't Oever langs de baan staan. Die tijd moest voor de lange Drent de springplank zijn naar brons of mis schien zelfs het zilver. En Piet Kleine slaagde. Na de race van zijn leven bleven de klokken stil staan op 14.36.03. Wel bijna acht seconden langza mer dan de fenomenale Eric Heiden, maar juist sneller dan de Noor Tom Erik Ox- holm, die zich al bijna zeker van de zilve ren plak voelde. „Dat geeft enorm veel voldoening", stamelde de PTT'er, die doodvermoeid door Van 't Oever werd op gevangen. „Een paar maanden geleden dacht ik nog dat mijn seizoen volledig zou mislukken. In de landenwedstrijd tegen Noorwegen wilde Ik goed presteren, maar Ik reed geen hout. Dat leverde mij een enorme teleurstelling op en Lake Placid zag ik toen helemaal niet meer zitten". Stomme schuld Met een magere voldoende wiet Piet Kleine zich uiteindelijk voor de Winter spelen te kwalificeren, maar eenmaal in Amerika leek de Drent uit vorm. „Ik was door mijn eigen stomme schuld over- traind en daardoor ging mijn vijf kilome ter de mist in. Daarna was het met mijn vorm net zoals het weer: wisselvallig. De ene dag had ik het gevoel dat ik alles kon, de andere dag was ik na een paar rondjes al moe". Piet Klelne's barometer stond zaterdag morgen echter op onbewolkt. „Ik had niet het Idee, dat ik een rotdag tegemoet ging", aldus de oud-wereldkampioen, die de afgelopen jaren vergeefs heeft gepro beerd zijn bewegingsritme te verhogen. „In het begin van mijn race heb ik de sla gen nog geteld, maar daarna heb ik mij er niet meer om bekommerd. Ik gleed lekker en dat was het belangrijkste", Met zijn machtige slagen - tien op ieder recht stuk, waar Heiden er twaalf voor nodig had - dook Kleine al snel onder zijn schema en ging zelfs ruim vijf kilometer lana volko De Nederlandse medaille-oogst in beeld: v.l.n.r. Piet KLeine (zilver), Annie Borc- kink (goud), Ria Visser (zilver) en Lieu- we de Boer (brons) men gelijk op met de Amerikaan. Vier ron den voor het einde had de Drent een voor sprong van drie seconden op het schema van Oxholm opgebouwd, maar In die laat ste vijftienhonderd meter moest hij steeds meer Inleveren. „De vermoeidheid sloeg eigenlijk al acht ronden voor het einde toe, maar je blijft er natuurlijk voor knokken om Je tempo vast te houden. Vooral in de laatste ronden werd elke klap met mijn benen echter moeizamer". De Nederlander hield aan die drie seconden tenslotte amper een halve seconde over, maar die kleine marge was wel voldoende voor een onverwachte zilve ren plak. Ik wist dat het er om ging span nen. Al mijn laatste reserves heb Ik moe ten aanspreken. Toen Ik over de streep ging, was ik dan ook total loss vermoeidheid weegt niet op heerlijke gevoel dat ik nu heb". Waarmee Nederland de Winte Lake Placid, die eenmaal go maal zilver en eenmaal bron opgeleverd, formidabel heeft a Ook Hilbert van der Duim wc aan mee. Met zijn zesde plaa weliswaar niet in de prijzen, 14.47.58 lag wel bijna twintig onder zijn persoonlijk record. „En ik vond die 14.50 waarop il trokken zelfs al gewaagd. Missch zelfs nog wel sneller kunnen rijc niet zo overmoedig was vertrokl laatste ronden was ik namelijk pot". Alleen Yep Kramer slaagde zijn schema (14.55) vast te houd< jarige Fries bleef net boven de ten-grens steken (15.04.79), mi belde er wel ruim zes secondei persoonlijke toptijd mee af. Egbert van 't Oever, de kleine ei kritiseerde coach uit Lisse, kon lachen. Het zilver biedt Piet KI het komende wereldkampioen Heerenveen echter geen p« „Door mijn zwakke sprint ben ik kansloos", erkende de Drent. Hl der Duim gaat volgens Van 't Heerenveen echter meestrijden derde plaats. Op de vijf en tien maakte de Friese onderwijzer t Zijn 500 en 1.500 meter zullen di de dagen echter nog wat moetei aangescherpt om het Oranjef< Lake Placid in eigen land een kunnen voortzetten. STEVEN Tl LAKE PLACID Voor Eric Heiden bestaan er geen gren zen. Is het behalen van alle vijf gouden medailles bij de Olympische Winterspelen in Lake Placid alleen al een weergaloze prestatie, de 21- jarige Amerikaan voegde er zaterdag nog een extra di mensie aan toe door een fan tastisch wereldrecord op de tien kilometer te rijden. Die vijfde gouden plak van de on betwiste superstar van deze Olympiade kreeg er een plati na randje door, maar ook van de zilveren medaille ging een bijzondere uitstraling uit. Piet Kleine, die vier jaar geleden in Innsbruck door een sneeuwgordijn op de tien kilometer naar de Olympische titel reed, was er plotseling weer helemaal. In zijn ouder wetse dansende stijl gleed de 28-jarige Drentse postbode naar het zilver, waarop in stil te gehoopt, maar na da ui terst scherpe tijden van Tom Erik Oxholm en Mike Woods nauwelijks nog gerekend durfde te worden. Zorgde de krachtsexplosie van Plet Kleine zaterdag voor een jubelkreet in de Nederlandse kolonie, alles wat er de afgelo pen tien dagen op schaatsge- bied in Lake Placid gepres teerd is, verbleekt bij de one- man-show die Eric Heiden heeft opgevoerd. Voor de 1.87 m lange en 185 pond zware Amerikaan zijn geen superla tieven te bedenken, die zijn naam eer aan doen. Tot 's we relds beste schaatser had hij zich al drie keer laten kronen, maar na de fascinerende „gol- drush" In Lake Placid gaat hij de schaatshistorie in als de beste schaatser, die de wereld ooit heeft gekend. Kan Eric Heiden werkelijk voor de sensatie zorgen om alle vijf gouden schaatsmedailles te winnen, vroeg iedereen zich vorige week woensdag af. toen de student medicijnen uit Ma dison namens alle deelnemers de Olympische eed zwoer. Op de 500 meter leek dat vooral moeilijk te worden, maar Hei den kwam, zag en overwon. Europees kampioen Kay Arne Stenshjemmet maakte het de Amerikaan op de vijf kilometer bijzonder lastig, maar de twee de gouden plak was hem niet te ontnemen. Moeiteloos maakte hij daarna het kwartet aan goud vol, want op de 1.000 meter en de 1.500 meter bewees Eric Heiden afgelopen dinsdag en donderdag zijn aparte klasse. Maar nog had niet iedereen zich met de heerschappij van de wereldkampioen verzoend. Eric Heiden met een trosje gouden plakken om zijn nek. „Op de tien kilometer zal ik hem verslaan", riep Oxholm uit. De jonge Noor toonde lef, dat zeker, maar Eric Heiden was al lang niet meer te etui ten. Ook niet door de formidabele tijd (14.36.60, amper twee se conden boven het wereldre cord van Viktor Ljeskln), die Oxholm In de openingsrit te gen Mike Woods voor zich liet afdrukken. „Ik was eerlijk ge zegd een beetje bang gewor den, want zo'n snelle tijd had ik niet voor mogelijk gehou den. Maar over het schema, waarop ik tegen Ljeskln zou vertrekken, waren Diane Ho- lum en ik het snel eens. Dat moest onder het wereldrecord zijn". Ook dat was voor Eric Heiden helemaal niet te hoog gegre pen, al Is Lake Placid geen Alma Ata, maar volgens de re gels zelfs een ordinaire laag- landbaan. Met de regelmaat van een klok bleef de Ameri kaan rondjes draaien, die de vijfendertig seconden slechts zelden overschreden. De per fecte machinerie, die zijn machtige lichaam vormt, ha perde geen moment. Na d» sensationele 14.28.13 (6,2 oe- conde onder het wereldrecord, kon men zich slechts afvragen of Eric Heiden dan helemaal geen vermoeidheid kent en dus een soort „superman" is. „Natuurlijk werd ik vermoeid. De laatste ronden waren zelfs erg moeilijk. Ik dacht steeds maar aan de bel voor de laat ste ronde, die ik spoedig zou gaan horen. Dat gaf mij de moed en de kracht om het tot de laatste meters vol te hou den", aldus de Amerikaan, die zijn wereldrecordrace als de beste van de Olympiade kwali ficeerde. „Ik reed prima en voelde mij sterker dan ooit". Eric Heiden heeft de afgelo pen tien dagen onder grote mentale druk gestaan. De Amerikanen lijken iedere gouden medaille te beschou wen als een klap op het ge zicht van de „verderfelijke" Russen, die Afghanistan zijn binnengevallen. Een geslaag de „goldrush" van de student uit Madison zou de nationale trots, die in Lake Placid op het spel schijnt te staan, flink omhoog kunnen schroeven. Mede daarom stortte de publi- citeltsmachine zich op Eric Heiden en wordt hij nu tot een nationale held uitgeroepen. De sport - het schaatsen - lijkt meer bijzaak te zijn, zoals za terdagmiddag tijdens de ge bruikelijke persconferentie meermalen bleek. Heiden werd zelfs gevraagd of hij er niet één van zijn gouden plakken voor over had gehad om deel uit te maken van het ijshockeyteam, dat vrijdag van de Sovjet-Unie won.... Voor de wereldkampioen zelf Is zijn gouden oogst echter uit sluitend aan het schaatsen ver bonden. „Een prachtige sport, waarin juist dat individuele mij sterk aantrekt. Maar geen sport, die hier in Amerika po pulair zal worden. Door mijn prestaties zullen de mensen er nu meer van weten, maar ik geloof niet dat er nu ook meer schaatsers zullen komen. Bas ketball, baseball, football, ijs hockey, dat zijn de sporten voor de Amerikanen. Ik kan mij trouwens ook best voorstelen, dat het geen pretje is om naar zo'n tien kilometer te kijken. Zo'n kwartier lang zie je steeds dezelfde mensen over de baan gaan". Het komend woekeinde zal Eric Heiden in Heerenveen nog even zijn vierde wereldti tel in successie gaan behalen. Dat wordt dan tevens het offi cieuze afscheid van de super star, want zaterdag herhaalde hij nog eens, dat zijn medi sche studie nu voorrang gaat krijgen. „Schaatsen Is slechts een klein deel van mijn leven. Daarom ga ik straks'weer naar school. Ik blijf nog wel een beetje schaatsen, maar niet zo se rieus meer. Daarom weet ik ook nog niet of ik in 1981 wel aan het wereldkampioenschap In Osfo mee zal doen". Als de 21-jarige Amerikaan Irl het Thialf-stadion van Heeren veen de lauwerkrans krijgt om gehangen, sluit hij een carrière af, die zo'n beetje alles heeft opgeleverd, dat binnen het be reik van een schaatser ligt. Wereldtitels, wereldrecords op de 1.000, 1.500, 3.000 en 10.000 meter en als klap op de vuurpijl vijf gouden Olympische medailles. Op de prestatielijst allertijden neemt Eric Heiden met de „droomserie" van 37.80 op de 500, 1.54.79 op de 1.50, 6.59.15 op de 5.000 en 14.28.13 op de 10.000 meter uiteraard de eerste plaats in.. Die koppositie zal hij ogetwij- feld eens gaan verliezen, om dat records er zijn om verbe terd te worden. Maar Eric Hei den blijft altijd een klasse apar1' STEVEN TEN VEEN LAKE PLACID Hanni Wenzel, Liech- tensteins „blonde Greetje uit de pol der", is één van de vedetten van de Winterspelen geworden. Eric Heiden overtreft haar weliswaar nog royaal, maar met haar drie medailles in het Al pine-skiën was zij op haar terrein de onbetwiste koningin. Zaterdag rondde de 23-jarige in het Duitse Straubing ge boren ski-ster, haar jacht op eremetaal af met een greep naar het goud in de slalom. Eerder was was ze al de sterkste In de reuzeslalom en werd tweede (achter Anne Marie Moser) In de afdaling. Met haar successen reeks evenaarde Hanni Wenzel haar vriendin Rosi Mittermaier, die In 1976 „Innsbruck" beheerste door eveneens twee gouden en een bronzen medaille In de wacht te slepen. Het ver schil ie dat Wenzel haar enige nederlaag leed in de afdaling, terwijl „die Rosi" werd geklopt in de reuzeslalom. Hanni Wenzel is In elk geval de eerste in woonster van Liechtenstein die ooit goud bemachtigde tijdens de Olympische Win terspelen. Haar successen hadden direct invloed op de krankzinnige markt in speldjes in Lake Placid, want de prijs voor die souvenirs uit Liechtenstein is in middels gestegen tot circa zestig gulden per stuk. De triomf van Hanni Wenzel was onaan vechtbaar. Zij won beide series met over macht. De Westduitse Christa Kinshofer bracht met een tweede plaats lachje op de ontevreden gezicj de Westduitsers. Zij ging rt doodsverachting naar benedenj beloning te oogsten. De 17-jar, terse teenager Erika Hess bey het behalen van de bronzen mq zij toekomst heeft. t\ Van de 49 deelneemsters glngei skisters op dit moeilijke numma dig ten onder. Onder hen erken theden als Mari-Theres Nadig, rle Moser, Irene Epple en de F Fabienne Serrat en Perrlne Pelt Hanni Wenzel werd door haar ook winnares van het goud op c combinatie voor Cindy Nelsen(\ grid Eberle(Oos). LAKE PLACID Tweeëneenhalf uur lang leefde Amerika tussen hoop en vreea, voordat het in jubel kon uitbar sten om de meest begeerde gouden medaille, die van zijn ijshockeyers. Meer dan veertig minuten lag er in het beslissende duel een Finse bom onder de Amerikaanse droom. Het continent hield de adem in, totdat in de laatste periode met drie voltreffers de fatale achterstand van 2-1 werd weggevaagd. Met hun triomf van 4-2 (0-1, 1-1 en 3-0) bezorgden de jonge frontstrijders van Herb Brooks Amerika de gelukkigste dag sinds het begin van de Winterspe len. Lake Placid werd dus toch een herhaling van Squaw Valley toen de Amerikanen het IJshockeygoud ook In eigen huls hiel den. De toekomst voor de jonge Ameri kaanse ploeg Is trouwens met goud ge plaveid. Vijftien van hen verlaten Cake Placid met In hun zak een contract van een profclub. Maar toch, de Amerikaanse bond wil het team bij elkaar houden tot het wereldkampioenschap volgend jaar In Zweden. De fondsen om de spelers een goed salaris te garanderen zijn al met twee miljoen dollar volgestort. Ook tegen zijn laatste tegenstander be vestigde de Verenigde Staten dat mis schien niet de beste, maar wel de meest wilskrachtige ploeg het toernooi won. nals, speelden zijn helden nog oren-competitie. „Wij hebben eerste Olympische ijshockeymedaille bin nen, want ze leidden na twee periodes door treffers van sterspeler Porvari en noe9 talent om hier te winnen. Leinonen en slechts een tegendoelpunt het met onze inzet moeten ..ïake van Christoff: 1-2. Pas toen Verchota na Brooks zijn spelers tot verve 42 minuten gelijk maakte viel de druk voor weg. Mark Johnson, wiens vader in 1972 Brooks' woorden vielen In een en in 1976 de Amerikaanse Olympische re bodem. Want vooral op kara ploeg als coach leidde, loodste zijn team do Verenigde Staten ook het sle daarna naar het triomfantelijke slot. Hij In een eerlijk, mannelijk gevecf stelde eerst McClanahan op het spoor 'and van de onbegrensde moge naar 3-2 en besliste vier minuten voor bleek zelfs een „impossible dr tijd en nota bene tijdens Fins powerplay realiseren, de zege veilig: 4-2. Brooks zocht het succes niet niiCftAnhActa »che kunstgrepen. Zijn kracht I HUSSOn 085X8 inspiratie. Hij speelde in op h „En toch blijven de Russen de beste ment. „Je bent geboren als s( ijshockeyers". De Amerikaanse coach Nuis jullie grote dag aangi Kerb Brooks, die in een half jaar een Grijp die kans", hield Brooks troepje veelbelovende amateurs talk eenvoudig, smeedde tot de Olympische kampioen 1980, blijft eenvoudig. Valse beschei denheid? Eigenlijk wel, want de Ameri kanen toonden zich ware meesters in de zenuwslopende strijd om het goud. Tegelijk heeft Brooks gelijk, want kwa litatief blijft er, ondanks Lake Placid, een kloof tussen de oude en nieuwe kampioen. Vrijdagavond effende de Verenigde Sta ten het pad naar het verdiende goud o_ w door in de vroeg uitgevallen „finale" de Was het team vrijdag In zijn confrontatie Sovjet-Unie met 4-3 (2-2, 0-1 en 2-0) af tegen de Sovjet-Unie nog de underdog, 1® bluffen. In een ongelijke strijd, als men 2) op Zweden, gisteren torste het de last van het favo- althans kwaliteit en ervaring van beide riet-zijn. „We want gold", klonk het hart- teams in de weegschaal legt. Wat had Eindstand stochtelijk vanaf de tribunes. De druk om Brooks Inderdaad te bieden? Op het mo- I. Ver. Staten aan die bede gehoor te moeten geven ment dat in 1972 acht van zijn Russische 2. Rusland werkte verlammend. De onbevangen tegenstanders voor het eerst de vloer 3. Zweden spelende Finnen hadden lange tijd hun aanveegden met de Canadese professio- 4. Finland Maar het werkte wel. En hoe. D kahen bleven op karakter over genover de technische overmacl Russen en gisteren was het mo goed genoeg om de Finnen op t zetten. Het duel Amerika-Rusland wa schljnlijk het hoogtepunt van d Olympische Winterspelen. Voor de chauvinistische Amerik ker. Rusland greep uiteindelijk de medaille na een zege van 9-2(4-< TON VA 2 (Van onze speciale verslaggever) LAKE PLACID Het skispringen van de 90 me ter schans leverde zaterdag een Finse triomf op. Twintigduizend toeschouwers in Lake Placid za gen de 25-jarige Jouko Toermaenen met spron gen van 114,5 en 117 meter het Olympisch goud behalen, terwijl zijn landgenoot Jari Puikkonen het brons veroverde. De zilveren medaille wee voor de Oostenrijker Hubert Neuper. Op de grote Olympische schans moesten de deel nemers niet alleen hun angst, maar ook de wind overwinnen. Windvlagen speelden met name de fa vorieten uit Oost-Duitsland en Japan parten, maar do meest ongelukkige was toch de 23-jarige Zweed Jan Holmlund. Tot ontzetting van de toeschouwers sloeg hij tijdens zijn zweeftocht voorover, nadat zijn ski's door een windvlaag tegen elkaar waren ge drukt. In het ziekenhuis van Lake Placid werd een sleutelbeenbreuk geconstateerd. Na de eerste manche bezat Hans-Joerg Suml nog de beste papleren. De 21-jarige Zwitser, die nauwe lijks honderd pond weegt, evenaarde zJjn tralnings- sprong van 117 meter, maar kwam In de tweede poging niet verder dan 100 meter. Ook de sensatie, waarvoor de pas 15-Jarlge Canadees Steven Collins leek te zorgen, ging niet door. Op een sprong van 112,5 meter liet hij 102,5 meter volgen, waardoor hij terugviel naar de negende plaats. Opvallend was, dat de winaar van de strijd op d schans, de Oostenrijker Toni Innauer, ditn In de prijzen viel. Hij bleef op de vierde pU ken en miste daardoor zijn volledige revani de Spelen van Innsbruck, toen hij van de onverwacht lage waardering voor zijn s kreeg.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 20