VVDdreigt DA met crisis FNV wil 24-uurs staking tegen loonbeleid regering Van Agt wil opvolging vandaag rond hebben Wethouder van ïoogmade ïeergeschoten Carter vraagt om geduld inzake gijzelaars Teheran NOG 2 DAGEN BELANGRIJK VOORDEEL! MD Het Motor huis [KABINET EN WD NU Voor boycot Ceidae 0ou/ta/nt Maandag 25 februari 1980, 70e jaargang no. 21589 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ihekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas -redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: jrtaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Acupunctuur Acupunctuur tegen zenuwen in „Wat heet beter" om 21.55 uur op Ned. I. Om 21.05 uur „Alle zegen" en om 22.30 uur „Rondje theater". Op Ned. II om 20.27 uur „Een ruiter rijdt voorbij" en om 22.00 uur „Music Gallery" met o.a. Gé Titulaer en The Four Freshmen. Somber Mist of laaghangende bewol king en vrijwel nergens regen. Minimumtemperatuur om het vriespunt. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden, maar in mistgebieden enkele graden lager. Weinig wind. Morgen zon op: 07.33, onder 18.10. Maan op: 13.57, onder 05.04. Hoogw.: 11.59 en 00.00, laagw.: 07.13 en 20.01. Teteorietzet orp in licht SEK AMP Een ongewoon hel- t meteoriet heeft in zaterdagoch- d vroeg de omgeving van het ïrijselse plaatsje Denekamp in het t gezet. Het spoor dat de vuurbol ter zich aantrok bleef volgens Iteur sterrekundigen die het ver- ijnsel waarnamen, zeker een volle nuut aan de hemele nalichten, gens de Nederlandse Vereniging r Weer- en Sterrekunde in Lei- komt het zelden voor dat een gelijke lichtsterkte wordt gezien. Schietpartij en bezetting kazerne in Paramaribo PARAMARIBO Volgens nog onbevestigde berich ten is de Membre Boekoe kazerne in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo vannacht bezet door rebelle rende soldaten. Hierbij zouden schoten zijn gevallen. Ook in het centrum van Paramaribo en vanaf een van de patrouilleboten van de marine zouden schoten zijn gelosLVoor de kazerne in Paramaribo is een door kogels beschadigde overvalwagen van de politie aan getroffen. In het Academisch ziekenhuis van Parama ribo zouden twee gewonde agenten zijn opgenomen. Daarnaast wordt gesproken over twee agenten van de burgerpolitie, die bij de bezetting van de kazerne om het leven zouden zijn gekomen. ,Kern'-verzekering in Verenigde Staten HARRISBURG Kerncentrales in de VS zijn bezig met de oprich ting van een verzekeringsmaat schappij, om zich in te dekken te gen schade als een centrale komt stil te liggen en er tóch electriciteit moet worden geleverd. Aanleiding is het ongeluk met de centrale in Harrisburg die nu al bijna een jaar is uitgeschakeld. Waarschijnlijk zal de consumewnt voor de kosten van de verzekeringspremie moeten op draaien. Op drift geraakte luchtballon schampt huis in Apeldoorn APELDOORN Een snel hoogte verliezende Duitse luchtballon heeft gistermiddag voor grote opschudding gezorgd in de Apeldoornse wijk Kerschoten. De ballon vaarder wilde landen op een grasveld maar zette de af daling vermoedelijk te vroeg in. Na een antennemast op een flat te hebben geraakt schampte het mandje met vijf inzittenden het dak van een huis. Daarbij werden elf dakpannen van de nok geveegd. Volgens ooggetui gen werd door het overboord zetten van ballast wat hoogte teruggewonnen, waarna de met een dun gas mengsel gevulde ballon later op de avond veilig landde in het park Berg en Bos in Apeldoorn. In het mandje zaten een man, een vrouw en drie kinderen. - J TE GROTE IJZIGINGEN IN EZUINIGINGSPLANNEN (Van onze parlementaire dactie) HAAG Vice-premier Wiegel D) en het VVD-Tweede Kamerlid Jacobse hebben het CDA dit week- ide met een kabinetscrisis gedreigd dien deze partij wijzigingen zou wil- aanbrengen in de kabinetsplannen _/3 miljard extra te bezuinigen. „Er tg niet aan de plannen gemorreld irden", aldus Wiegel voor de radio. )A-fractievoorzitter Lubbers heeft weekeinde verklaard dat zijn partij wil proberen de koopkracht- en werk- gelegenheidsgaranties vast te leggen door middel van aanvullend beleid bij de kabinetsplannen. Dit zou dan moe ten gebeuren door belastingverlaging voor de laagste inkomens, vermogens- aanwasdeling, arbeidsplaatsenovereen komsten, deeltijdarbeid en het snijden in hogere inkomens. Inmiddels heeft het Tweede Kamerlid Wim Meijer (PvdA) gezegd dat zijn partij een nieu we stategie moet ontwikkelen waarin de koopkracht niet meer gegarandeerd zou zijn en een min-lijn voor alle werk nemers zou zijn opgenomen. Wiegel liet voor eventuele veranderin gen in de kabinetsplannen alleen de mogelijkheid open van door CDA en VVD ingediende wijzigingsvoorstellen bij de behandeling van het pakket in de Tweede Kamer. Wijzingen die met steun van de oppositie tot stand zouden komen wees Wiegel daarbij af. „Dan komen er grote problemen", zo voor spelde Wiegel. Een aantasting van de hoofdlijnen van het beleid noemde hij „onmogelijk". (Zie verder pagina 5) ,abour-vragen ver werk van ontbladerende' Ir. Thatcher INDEN Labour-afge- i irdigde Canavan gaat in het lerhuis premier Margareth :her aan de tand voelen het werk van haar man Mr. Thatcher zou direc- ir ziin van een firma die 4,5-i maakt, een chemisch ddel, in Vietnam gebruikt ontbladeringsacties en in jeland (in samenstelling) bestrijding van onkruid, spul is kankerverwek- nd en kan misgeboorten oorzaken. OOGMADE Wethouder W. van der Laan uit Hoog- ade is in de nacht van za- rdag op zondag bij zijn oning neergeschoten door of twee tot nog toe onbe- nde schutters die de we- ouder/pompbediende aarschijnlijk van z'n dag- brengst wilden beroven. heer Van der Laan werd zondagnacht zwaargewond overgebracht naar het Leider- dorpse Elisabeth Ziekenhuis. Hier onderging het slachtoffer nog een spoedoperatie. Hij verkeerde vanmorgen nog in levensgevaar. De rijkspolitie in het district Den Haag tast op dit moment nog in het duis ter omtrent de daders en hun motieven, (zie verder pagina 4). Opel verhoogt op woensdag 27 februari 1980 de prijs van de Opel Kadett met 3,2%. De overige Opel modellen worden 1,5% duurder. Bestel uw nieuwe Opel Kadett of andere Opel dus vóór 26 februari. Dat scheelt u veel geld. Aflevering van de auto en betaling kan later in onderling overleg plaatsvinden. Dus: als u in het voorjaar uw nieuwe Opel voordelig voor de deur wilt hebben, bestel hem dan voor dinsdag a.s. bij Het Motorhuis. Vondellaan 80, Leiden, tel. 071-769313. Oude Raadhuisstraat 1Leidschendam, tel. 070-200004. Kon. Julianalaan 46, Voorschoten, tel. 01717-2559. Vanavond in Leiden Stadsgehoorzaal Vice-premier H.Wiegel en WD-voorzitter F. Korthals Altes bespreken de huidige situatie U bent welkom op deze openbare bijeenkomst Zaal open 19.30 uur Aanvang 20.00 uur JBERAAL: ^/GEWOON JEZELF KUNNEN ZIJN WD Aniwoordnummer 1877. 2500WB Den Haag, tel 070-614121 Fietsen in de „lente" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De FNV-acties tegen het loonbeleid van de regering zullen op 4 maart een voorlopig hoogtepunt bereiken waarbij een 24-uurs staking niet is uitgesloten. Op 4 maart behan delt de Tweede Kamer het wetsont werp van minister Albeda (Sociale Za ken) dat beoogt de nu geldende loon- pauze nog met een maand te verlengen en daarna te vervangen door een loon maatregel van één jaar. „Dit is een cri- sisbeleid", aldus FN V-voorman Wim Kok dit weekeinde op een bijeenkomst in Dordrecht, waar de aanwezigen van hun misnoegen blijk gaven door bord jes mee te dragen met de tekst: „Ik pik het niet". Kok riep het CNV op met de acties van de FNV mee te doen. „We hebben elkaar no dig", aldus Kok, die het uitlokken van on nodige meningsverschillen tussen beide vakbonden op dit moment afwees. „We moeten de tweespalt niet opvoeren", aldus Kok. Volgens de FNV-voorzitter moeten de leden zelf beslissen hoe zij de acties willen invullen. Ook de komende weken zullen de FNV-acties in talrijke bedrijven worden uitgebreid en opgevoerd. Vandaag lag het zwaartepunt van de protestbijeen komsten in de voedingssector. „Het spon tane verzet van onderaf moet versnellen en aanzwellen tot een voorlopig hoogte punt op 4 maart", aldus Kok. De actie-co mités verenigd in de beweging „Bestek '81 moet van de baan" hebben laten weten de oproep van Kok van harte te ondersteu nen. Arie Groenevelt, voorzitter van de industriebond FNV stelde dit weekeinde in Tegelen dat het onzin is te doen of Ne derland in een noodsituatie verkeert. „Het is niet zo dat wij op rand staan van een. faillissement, dat alle geld op is en dat we stikken van de armoe", aldus Groenevelt. Intussen heeft vice-premier Wiegel nog maals benadrukt dat het kabinet met een langere loonmaatregel zal komen indien de vakbeweging het nu door minister Al beda gepresenteerde pakket maatregelen niet zal accepteren. WASHINGTON/TEHERAN President Carter heeft gisteren gemeld dat „er vooruitgang is geboekt" in de zaak van de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade in Teheran. Tegelijkertijd riep Carter zijn landgenoten op hun grote optimisme niet te laten veranderen in uitge sproken pessimisme. Carter reageerde hiermee op de bekendmaking van de zie ke ayatollah Khomeiny van zaterdag, dat het lot van de vijftig gijzelaars in handen is van het Iraanse parlement dat op 4 april gekozen wordt. Door deze mededeling is de ver wachting van een spoedige vrijlating weer verdwenen. Waarnemers zien in Carters verklaring een poging het Amerikaanse publiek ertoe te bewegen zijn geduld niet te verliezen. Er was optimisme gerezen door de totstandko ming van de internationale onderzoekcommissie, bestaan de uit vijf bekende juristen, die onder supervisie van de VN het beleid van de verjaag de sjah gedurende zijn bewind gaat onderzoeken. Dit optimis me kreeg een knauw door een verklaring van de Iraanse am bassadeur bij de VN dat de commissie die inmiddels in Iran verblijft en al een ge sprek heeft gehad met minis ter Ghotbzadeh als zodanig niets uitstaande heeft met de vrijlating van de gijzelaars. Er kan, volgens de ambassadeur, geen sprake zijn van een „handeltje" over de vrijlating. De commissie heeft veeleer de taak een onderzoek in te stel len naar 25 jaar „Amerikaanse wreedheid en terreur in Iran". Iraniërs die gewerkt hebben op de sinds 4 november bezette Amerikaanse ambassade in Teheran, dringen het Iraanse mi nisterie van buitenlandse zaken binnen. Zij eisen van minister Ghotbzadeh betaling van de salarissen die zij sinds het begin van de bezetting niet hebben ontvanmgen. DEN HAAG Premier Van Agt, vice-premier Wiegel en de politieke top van CDA en VVD willen vandaag probe ren een oplossing te vinden voor de opvolging van mi nister Andriessen (Finan ciën), die vorige week uit het kabinet stapte. Een be langrijke reden om er van daag uit te willen komen is het feit dat morgen in de Tweede Kamer het vorige week donderdag begonnen debat naar aanleiding van de ontslagaanvraag van An driessen wordt voortgezet. Premier Van Agt vindt, dat hij sterker in zijn schoenen zal staan als hij morgen weer een volledig kabinet aan de Kamer kan presente ren. Zoals bekend willen Van Agt en Wiegel de zware post van Financiën het liefst laten overnemen door een huidig lid van het kabinet. Er zullen dan minder „inwerkproblemen" zijn. In het afgelopen week einde hebben echter pogingen om minister Van der Stee (Landbouw) te bewegen, de plaats van Andriessen in te nemen, geen succes opgele verd. KVP-voorzitter Van Zeil, die sterk had aangedrongen op de vervulling van de opengeval len post door een KVP'er< heeft overigens laten weten ook genoegen te willen nemen met een VVD'er op Financiën. In dat geval komt minister Van Aardenne (Economische Zaken) het meest voor de op volging in aanmerking. Van VVD-zijde is de afgelopen da gen druk uitgeoefend op Van Aardenne zich voor Financiën beschikbaar te stellen. Voor de opvolging van Van Aardenne zou dan iemand van buiten het kabinet kunnen worden aan getrokken. BONN Terwijl Friedrich Zim- mermann, de rechterhand van de christende mocratische kandidaat voor het kanselier schap Franz Jo sef Strauss, zich uitsprak voor een boycot van de Zomerspelen, stuurden de ge zamenlijke Westduitse me daillewinnaars in Lake Placid een telegram naar bondskanselier Schmidt waarin zij ver zochten geen boycot toe te passen. Zimmermann zei: „Helmuth Schmidt stelt zich alleen maar voorzichtig op en Willi Daume, de voorzitter van ons Westduits Olympisch Comité, denkt aan niets anders dan zijn kandidatuur als president van het IOC als Killanin op houdt. Daar heeft hij alles voor over". De medaillewin naars evenwel kabelden naar Schmidt: „Een boycot is de slechtst mogelijke reactie op de Russische inval In Afghanistan. Dat is een daad van agressie die door een ieder wordt veroordeeld maar een boycot helpt het volk van Afghanistan niet, verhoogt alleen de on vrede in de wereld en bedreigt de Olympische bewe ging". Lord Killanin, de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité heeft vannacht tijdens een plech tigheid op het meer van Lake Placid de dertiende Olympische Winterspelen voor gesloten verklaard. Aan deze Spelen werd deelgenomen door ongeveer 1400 sportlieden uit 37 landen. Lord Killanin riep de jeugd uit de hele wereld op deel te nemen aan de veertiende Olympische Winterspelen die over vier jaar in Saraje vo (Joegoslavië) worden gehouden. In zijn rede, die kennelijk gericht was op president Carter, verklaarde de IOC-voorzitter: „Deze Spelen hebben bewezen dat yjj iets kunnen doen wat bijdraagt tot het goede in de wereld, wat onze verschillen ook mogen zijn". Eenhand vol Supperlatieven als „ge weldenaar", „wonder man" en „superatleet" vangen nog niet de gran dioze prestaties die me disch student Eric Heiden in Lake Placid heeft gele verd. Vijfmaal goud is on gelooflijk en het is de vraag of er ooit iemand zal komen die eenzelfde resultaat behaalt. Dan wordt nog niet gesproken van de zeer wel aanwezi ge mogelijkheid dat Hei den het aanstaand wee keind ook nog wereld kampioen wordt in Hee renveen. Het sterkst is Heiden misschien wel na dat toernooi om de we reldtitel. Iemand, die zul ke (waarschijnlijk) on overtrefbare successen behaalt en zegt: „Ik houd er mee op want nu ga ik studeren" geeft blijk van een ijzersterk karakter. Hij kan afstand doen van roem en succes. Heiden heeft ook zijn mening ge geven over de Zomerspe len. Hij zei: „Het is jam mer dat er mensen in ons land zijn die hebben be slist dat Amerikaanse at leten niet moeten deelne men aan de Zomerspe len. Als ik een atleet was die mocht verwachten te worden uitgezonden, zou ik erg teleurgesteld zijn dat de regering niets heeft kunnen bereiken voor de sportlieden. „Dat is zijn persoonlijke me ning na een toernooi dat voor Nederland op de voorlaatste dag nog een zeer fraai resultaat ople verde: zilver voor Piet Kleine, wat gevoegd bij het goud en zilver van Annie Borckink en Ria Visser en het brons van Lieuwe de Boer toch een redelijk schaatstoernooi impliceert. Immers, zoals Heiden is er maar een die (foto) aan de vingers van één hand net genoeg heeft voor zijn aantal gouden medailles. Staatskas leeg BOG ATA De Columbiaanse regering zal geen fi nanciële steun verlenen als het Nationaal Olympisch Comité een ploeg afvaardigt naar Moskou. Dat heeft niets met een boycot te maken maar de staatskas is leeg en er is dus geen geld. Het Columblaans ama teur-voetbalteam heeft zich echter geplaatst voor het olympisch eindtoernooi en er wordt naarstig gezocht naar een sponsor die de ploeg naar de Zomerspelen wil helpen. flHBu

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1