Innett Pötsch "aar goud GOUD 0P 0,01 SECONDE GEMIST Oostduitse viermansbob de snelste Royale zeges Beurskens en Lok bij veldlopen Kees Verkerk dankt zege aast Nico Kid 'hinezen weer ppermachtig ij tafeltennis DE MEDAILLES lussen fjeer en heester =P liarafhon Jcilopers 1 ZIJDELINGS LEIDSE COURANT MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 PAGINA 13 jTJe PLACID Annott ich is winnares geworden de gouden medaille bij icfjcunstrijden dames. De 19- kojs Oostduitse, Europees ipioene in 1977, 1978, 1979 I980 en wereldkampioene 978, had na de korte kuer geringe voorsprong op de dster van de wereldtitel, Amerikaanse Linda Frati- die zaterdagavond in Placid de zilveren ma le veroverde. Het brons voor de Westduitse Dag- Lurz. Btt Pötsch bezorgde Oost- Bland op de voorlaatste van de Winterspelen de rnte Olympische gouden me- in het kunstrijden. De 19- Oostduitse, die enkele in geleden in Gothenburg de vierde maal Europees iploene werd, nam in haar litende kuer weinig risico's ■■verdedigde daarmee de ie voorsprong die zij na de i ilichte figuren had opge- f wd. I Oostduitse voerde geen spectaculair programma uit maar deed dat wel vrijwel fout loos. Zij kreeg cijfers tussen de 5.6 en 5.8 voor de technische inhoud en beoordelingen van 5.7 en 5.8 voor de uitvoering. De finale van het kunstrijden bij de dames werd door de overwinning van Annett Pötsch een teleurstelling voor de Ver enigde Staten. Na de tegen slag die de Amerikaanse ploeg bij het paarrijden had, waar de wereldkampioenen Tai Babilo- nia en Randy Gardner zich moesten terug trekken en het brons van Charlie Tickner bij de heren, was het zilver van wereldkampioene Linda Frati- anne in feite een teleurstelling. Algemeen was verwacht dat Linda Fratianne de opvolgster zou worden van haar landge note Dorothy Hamill, die vier jaar geleden in Innsbruck ze gevierde. Nu kreeg de Ameri kaanse - overigens met zeer klein verschil - het zilver, dat in 1976 was weggelegd voor de Nederlandse Dianne de Leeuw. Annett Pötsch is blij met het goud op het onderdeel kun strijden. iid isJ 'ré I: I >r« v Bi CE PLACID Nikolai Zim- iv was op de marathon ir skilopers oppermachtig. 24-jarige student voltooide v50 kilometer in 2 uur 27 juten en 24,60 seconden, drie minuten sneller dan Finse reus Juha Mieto. Het Irde Zimjatov de derde .Hden medaille tijdens deze Jen op. Eerder won hij de xiiometer en behoorde hij „de estafetteploeg van de Njet-Unie die op de 4 x 10 Vneter zegevierde. ,-ikilopers uit de Sovjet-Unie ^eersten de wedstrijd. Vier sen eindigden bij de eerste «1 Mieto, die het goud op de L kilometer net miste en de ir Eriksen vormden geen raele bedreiging voor Zimja- k. Na 25 kilometer werd de op slechts drie seconden £plgd door zijn landgenoot alov. Op 42-kilometer was er ook deze al twee minu- teruggeworpen. Mieto, die zaam op gang was geko- verzekerde zich in de ase van het zilveren. LAKE PLACID Het medaille-overzicht van de Olym pische Winterspelen in Lake Placid: Sovjet-Unie 10 6 6 22 Oost-Duitsland 9 7 7 23 Verenigde Staten 6 4 2 12 Oostenrijk 3 2 2 7 Zweden 3 1 4 Liechtenstein 2 2 4 Finland 1 5 3 9 Noorwegen 1 3 6 10 Nederland 1 2 1 4 Zwitserland 1 1 3 5 Groot-Brittannië 1 1 West-Duitsland 2 3 5 Italië 2 2 Canada 1 1 2 Hongarije 1 1 Japan 1 1 Bulgarije 1 1 Tsjechoslowakije 1 1 Frankrijk 1 1 Storholt niet in WK schaatsen LAKE PLACID Jan-Egil Storholt is niet opgenomen in de Noorse ploeg, die zal deelnemen aan het wereldkampioen schap schaatsen dat op 1 en 2 maart in Heerenveen gehouden wordt. Storholt is reserve en vervangen door Amund Sjöbrend. Voor de 31-jarige Noor uit Trondheim, die na Heerenveen zijn carrière be ëindigt, betekent dit een kleurloos einde van zijn schaatsloop- baan. De Noorse ploeg bestaat uit: Tom Erik Exholm, Amund Sjöbrend, Kai-Arne Strenshjemmet en Oyvind Tveter. Cousins slaat aanbod 75.000 dollar af LAKE PLACID - Een dag na dat de Brit Robin Cousins Olympisch kampioen kunstrij den bij de heren is geworden heeft hij een aanbieding gekre gen om prof te worden. De Londense impresario Larry Parner heeft de 22-jarige Brit, die eerder dit jaar de Europese kunstrijtitel opeiste, 75.000 dollar (zo'n 150.000 gulden) geboden als hij zesmaal wil op treden met zijn landgenoot John Curry, die in 1976 Euro pees, wereld- en Olympisch kampioen werd. Cousins heeft het aanbod af- LAKE PLACID De ironie langer in de herinnering zal te de gouden medaille op 0.01 was zo belachelijk klein dat de ven de 800 meter worden ge- moeten worden afgerond in van de Noordse skinummers blijven dan de Olympische seconde na de race over vijf- Zweden voorstelden de 1.96 meten naar tienden van secon- plaats van op honderdsten, tijdens de Olympische Win- kampioen. Juha Veto uit Fin- tien kilometer. meter lange Fin met een speci- den. Een groot aantal cross „Er is geen twijfel over moge- terspelen te Lake Placid wil land, door velen gezien als de De Olympische titel ging naar ale gouden medaille te belo- coutry-skiers, onder wie Wass- lijk. Wij zouden de gouden me- dat een man die de gouden grootste skiloper die Finland de Zweed Thomas Wassberg, nen. In de atletiek is het ge- berg, gelooft dat hun wedstrij- daille moeten delen", zei medaille miste vermoedelijk ooit heeft voortgebracht, mis- maar de marge van de triomf bruikelijk dat de afstanden bo- den op tienden van seconden Wassberg. LAKE PLACID Op de laatote dag van de Olym pische Winterspelen te lake Placid heeft Oost-Duits- land de gouden medaille, gewonnen op het onderdeel bobsleeën in de viermansbob. De bestuurder van de Oostduitse viermansbob was Meinhard Nehmer. Zwitserland I, gestuurd door Erich Schaerer, greep de zilveren medaille en Horst Schoenau won met de tweede Oostduitse equipe het brons. Voor het eerst in vijftig jaar heeft een bobsleeër de Olympische kroon daarmee met succes kunnen verdedigen. Meinhard Neh mer, een luitenant in het Oostduitse leger, stuurde zijn viermans bob voor de tweede keer in vier jaar naar de victorie. In twee manches dook Nehmer onder de magische grens van één minuut over de 1557 meter lange baan, iets dat geen van de andere teams kon verwezenlijken. De boerenzoon, 39 jaar, had in de vierde en laatste manche een vreemde grijns op zijn gezicht ten teken dat hem niets meer kon gebeuren. Zijn equipe maakte in de laatste race de op twee na snelste tijd. Belangrijk was dat echter in het geheel niet. omdat Oost-Duitsland 1 in de voorgaande manches een onaantastbare voorsprong had opgebouwd. De strijd om de tweede plaats was interessanter. De Zwitser Er ich Schaerer, die het afgelopen weekeinde triomfeerde in de tweemansbob, stond na de derde manche op de derde plaats, achter Oost-Duitsland 1 en 2. Een schitterende laatste race, die hij winnend afsloot, bezorgde hem op het laatste moment de zil veren medaille. Horst Schoenau, de bestuurder van Oost-Duits land 2, moest genoegen nemen met de derde plaats. Voor de Zweedse remmer van de viermansbob liep het toernooi niet zo gelukkig af. Hij viel uit het voertuiq en vervolgde de tocht op zijn zitvlak. HsELSHEIM Chines» idnemers hebben de open tttduitse tafeltenniskampi- bchappen in Rüsselsheim oedig beheerst. De Aziaten >énen zes van de zeven fi jn en stootten traditiege- ;kw eon titel als „relatiege- kenk" af. Dit keer betrof 'ehet heren dubbelspel, dat it zege opleverde voor de i<nsen Secretin en Biroche- ai Van de Nederlandse af- mdiging kwam naar ver- chting alleen Bettine Vrie- 'uoop tot prestaties van ni- ti. De overige leden van de ratje-equipe sneuvelden ir. het individuele toernooi allen in de eerste ronde. Bij de heren was er ondanks de Chinese suprematie een verrassing. De 19-jarige Chine se kampioen Wang Hui-Yuan werd in de finale nogal hard handig op de vingers getikt door zijn landgenoot Shi Zhi- hao, die hem in drie games slechts 28 minuten gunde: 21- 8. 21-12, 21-8. Bij de dames waren de Chine se speelsters nog oppermach tiger. De laatste vier beston den volledig uit leden van de Volksrepubliek China. Het on deronsje leverde Cao Yan-Hua met 21-7, 21-12, 21-8 de zege op tegen Bu Qui Juan. Bettine Vriesekoop bereikte de laatste zestien door overwinningen op Ferencq en Fabri. In de achtste finales werd zij uitgeschakeld door de Europese kampioene Judith Magos. De Hongaarse, die voor de komende titelstrijd in Bern als nummer één ge plaatst is, moest hiervoor een zware inspanning leveren. Vrie sekoop won de tweede en der de game, maar kwam in de be slissende vijfde tekort: 21-12, 21-23, 19-21, 21-17, 21-15. Meer succes behaalde de Ha- zerswoudse in het gemengd dubbelspel, waarin zij met de Pool Andrezj Grubba, met wie zij eveneens in Bern een dub bel zal vormen, speelde. Het duo plaatste zich als enige Eu ropese combinatie bij de laat ste vier. In de zegereeks was de overwinning in de kwartfi nales op Secretin/Bergeret, de wereldkampioenen van Bir mingham 1977, van uitstekend gehalte. In de halve eindstrijd werd verloren van de Chinese combinatie Cao Yan-Hua/Shi Zhihao, de latere winnaars. idASTRICHT Zelden werd orist van der Smissen zo hakkelijk kampioen van Ierland als het afgelopen r4keinde in Maastricht. De jarige Brabander verover en de Limburgse hoofdstad l vierde titel in het band oen. Na de zesde ronde 'Ji hij al zeker van de eerste i^ats in het eindklassement. Dat was in zoverre een zeld zaam feit, omdat hij in de vijf de ronde onverwacht tegen een nederlaag tegen zijn aart srivaal Vultink was aangelo pen. Zijn tegenstanders raak ten echter zodanig verstrikt in het net van hun eigen pro blemen, dat ze alle kans op de titel voor de finale ver speelden. Eenvoud sierde de biljartkunst van Van der Smissen in Maas tricht. Hij schitterde niet. Zijn spel was kurkdroog, zonder spectaculaire uitschieters. De technische problemen loste hij op met zijn solide vakman schap. Van der Smissen speel de constant, terwijl alle ande ren onderhevig waren aan gril len. HULST Carla Beurskens van Festina heeft er gisteren in Hulst geen twijfel over laten bestaan wie de nationale kampioene veldlopen bij de dames zou worden. Ze kwam met ruime voorsprong op Tineke Kluft (Thor), die als tweede eindigdo, over de eindstreep. Kluft liep weliswaar een zeer regelmatige wed strijd, constant op de twoede plaats, maar ze vormde toch geen reële bedrei ging voor Nederlands sterkste afstand sloopster. Na de eerste ronde, van ruim twee en een halve kilometer, vormde zich bij de heren een kopgroep van tien man, onder wie Klaas Lok, Gerard Tebroke en Gerard Mentink, de grote kanshebbers voor de ti tel. Piet Vonck (RKHAV) voegde zich in de tweede ronde bij het tiental dat uiteindelijk geen verweer had tegen de sterk lopende Klaas Lok. De Phoenix-atleet nam een voorsprong, die hij in het verdere verloop van de race met de regelmaat van een klok vergrootte. Op de eindstreep had hij precies een minuut voorsprong op Piet Vonck. Vonck was de eerste van de vijf at leten van RKHAV, die er voor zorgde dat het nationale clubkampioenschap in de wedstrijdplaats, Hulst, bleef. Phoenix, nati onaal clubkampioen van 1979, moest dit jaar genoegen nemen met een derde plaats achter RKHAV en het op de tweede, plaats eindigende AV Nijmegen. Kandidaten voor nieuw bestuur KNGV DEN HAAG Het bestuur van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond wordt per 1 maart waarschijn lijk met drie ledon uitgebreid. Wanneer de buitengewone al gemene bondsvergadering van het KNGV daartegen geen bezwaar aantekent, zul len de heren F. Borgsteede en H. Samson en mevrouw Ver- straten-Boersma tot 15 no vember participeren in het bestuur. Vervolgens kunnen zij door de bondsvergadering in functie worden gekozen. Borgsteede, Samson en Ver- straten-Boersma hebben zich kandidaat gesteld voor de functies van vlce-voorzitter, penningmeester en gewoon lid. Voor de vacature van bond svoorzitter is Jan Spijkers (voorzitter van de sectie wed strijdsport) een waarschijnlijke kandidaat. (Van onze sportredactie) HILVERSUM - Gerard van Eykelenborg boekte met Kees Verkerk gisteren op de draversbaan van Hilversum zijn vierde overwinning van dit jaar in de Grote'Prijs der winterfavorieten, waarin hij vijfentwintig meter moest ge ven aan de sterke Nico Kid. „Keessie" had de zege te dan ken aan een fout van Nico Kid. Het paard sprong aan de kop van het peloton in handen van pikeur Siem Hartman in de fout en zakte weg. In de eind strijd kwam Nico Kid goed te rug, maar kon niet verder ko men dan een derde plaats. Kees Verkerk won in een uit stekende kilometertijd van 1.19.7 seconden. Ovatie kwam met Wim van Buytene op de tweede plaats. Pikeur Gerard van Eykelen borg ging de meeting in Hilver sum uitstekend van start. De eerste koers won hij erg ver rassend met Speed Westlan- dla. Gerard van Eykelenborg was de enige pikeur die twee keer wist te winnen op de Hil- versumse piste. Cees Imming en zijn vrouw Marleen kwamen ook tot dubbele winst. Cees Imming, die op de eerste plaats staat in het pikeursklas sement, zegevierde met Rusty Rustburcht en geen half uur la ter won Marleen Imming de achtste afdeling van het ama- tricewinterkampioenschap van Nederland met Ricky Moore. Les Hoe men ook over de ba lans van Lake Placid oor deelt, het staat vast dat het NOC meer kijk heeft op schaatsen dan de KNSB. Wel moet het NOC kwalijk worden genomen dat het overstag is gegaan in het geval Sijtje van de Lende. Het NOC had haar afgewezen maar door een truc van de schaatsbond die haar ijlings naar Davos zond om onder ideale om standigheden goede pres taties te kunnen leveren, werd zij alsnog door een omgepraat NOC naar Lake Placid gestuurd. Daarbij zal de voorzitter van de KNSB, Van Laer die tevens bestuurslid is van het NOC, zeker een aanzienlij ke rol hebben gespeeld. Welnu, Sijtje van de Lende heeft bewezen ten onrech te te zijn uitgezonden. Zij leverde barre prestaties 24e op de 500 m„ 13e op de 100 m., 15e op de 1500 m. en 16e op de 3000 m. en onderstreepte het ongelijk van haar eigen bond, waarvoor een zo groot mogelijk aantal af gevaardigden, ook totaal kanslozen voor een redelij ke klassering, het belan grijkst schijnt te zijn. Er kunnen met meer sportlie den immers ook meer be geleiders mee. Dat Sijtje van de Lende tot in lengte van dagen na haar debacle in Lake Placid „geschand vlekt" zal blijven, deert de schaatsbond kennelijk niet. Dit vooral mag voor het NOC een les zijn want als Nederland naar Mos kou mocht gaan, zullen ér bonden zijn die, om maar met een zo groot mogelijk aantal te kunnen gaart, weer trucs uithalen. Techniek Realiteit mag in schaats- kringen een vrij onbekend verschijnsel worden ge noemd. Ex-coach Leen Pfrommer kan evenmin, blijkens zijn spraakwater valachtig commentaar, toi de realisten worden gere kend. Hij bazelt onophou delijk over knieën die te ver naar binnen staan, hoeken van negentig gra den die dat niet zijn en vin gers van coaches langs dé baan die aangeven boven of onder een schema te zitten waarnaar Pfrommer moet gissen. De feiten stelden hem constant in het ongelijk. Schaatssters die op slechter wordend ijs reden eindigden ver voor Nederlandse meisjes voor wie dat ijs enige ritten te voren als excuus was op gevoerd. Meisjes met „verkeerde knieën" had den een medaille en die met „oh, wat rijdt ze tech nisch mooi", hadden niets. Eens liep Emil Zatopek de slechtse stijl die een atleet maar kan hebben. Hij was wel jaren onverslaanbaar. Het ging er alleen maar om dat hij het hardst liep en als die man zich met zijn slechte stijl lekker voelde, had niemand daar iets mee te maken. Zo is het met schaatsen ooki Wie met een technisch mindere stijl eerder aan de finish is dan een technisch knappe rijder of rijdster wint. Zo eenvoudig is dat: Dat iemand met een ver beterde stijl wellicht sneller zou gaan, Is een tweede. Schande Helaas heeft het ijshoc- keyteam zichzelf te schan de gezet. Tegen Finland kwamen de onsportiviteit en het ongedisciplineerd optreden weer boven. Sommige spelers hadden zichzelf niet meer. in de hand en het ontbreken van zelfbeheersing is voor elke sportman kwalijk en misdroegen zich. De coach sanctioneerde dat hakken en slaan want hij nam tegen die lieden geen maatregelen. Er moet er kend worden dat we per ongeluk in de A-groep te recht zijn gekomen. Als de Nederlandse-Canadezen werkelijk zo goed waren, zouden ze in eigen land zijn gebleven waar schat ten te verdienen zijn voor goede ijshockeyers maar geen cent voor lieden die het daar niet halen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13