lorgen voor f'C Den Haag ndanks zege p Roda JC AZ gebiologeerd door tweede plaats AJAX NOT 2-2 ITELBEST Geert Meijer naar Sparta MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 Dick Advocaat heeft zich langs een aantal Limburgers geworsteld en haalt met het linkerbeen doeltreffend uit. t I HAAG - Vlak voor de eerste noeting uit de kwartfinales van KNVB-bekertoernooi tegen f, woensdagavond in het Zui- park, stapelen de problemen i voor FC Den Haag op. Welis- ir werd gisteren de wedstrijd en Roda JC met 2-0 gewonnen, ir die op tamelijk eenvoudige - ie tot stand gekomen triomf mocht niet alle zorgen van trai- Piet de Visser weg te nemen. Haagse oefenmeester, die al t de nodige gaten in zijn selec- kampt, zag gisteren tot zijn ontrusting Jos Jonker met een erbiesure in het dijbeen uitval- Chris Treling met een kuit- inverwonding afhaken en tot irmaat van ramp Cees Tempe- r zijn derde gele kaart incasse- i. Dat komt de verdediger op ze- 1 drie wedstrijden te staan, hoe- I hij overmorgen nog wel tegen V mag uitkomen. Dat is maar ld ook, want van de blessure- t van FC Den Haag is hooguit n Wickel eventueel voor de be- _rconfrontatie beschikbaar. De erigen, Henk van Leeuwen, Emil insanto, Aad van Bergenhene- uwen, Fred Goemans en doel- 'dediger Dido Havenaarfvoor inmiddels van FC Vlaardingen S w Eykelenboom is geleend) zijn geruime tijd uit de roulatie, at De Visser met leedwezen nieuwe blessure ziet ont- lan. Is de vormcrisis waarin bekeropponent zich getuige de Eindhovense resulta- van de laatste tijd bevindt kon Piet de ir niet tot overdreven optimisme aan- en. „Ik heb PSV zaterdagavond tegen Zwolle het eerste half uur erg knap spelen", deelde de Haagse oefen- ister mee. „Als er toen een doelpunt Ron Goodlass opent de score door een afgesprongen bal vol langs doelman Jan Jongbloed te jagen. was gevallen was het 5 6-0 geworden. Toen dat doelpunt uitbleef raakte PSV uit zijn ritme en kon PEC Zwolle terug komen in de wedstrijd. Maar van wat ik van PSV heb gezien zeg ik dat wij het woensdag niet gemakkelijk krijgen". Tot zijn teleurstelling had De Visser het niet gedaan kunnen krijgen dat de wed strijd tegen Roda JC al op zaterdagavond zou worden afgewerkt. „Dan hadden we extra dag gehad om blessures te laten be handelen", aldus de trainer. „PSV heeft die mogelijkheid wel. Maar de KNVB wilde geen toestemming geven, hoewel Roda ook graag een dag eerder tegen ons zou hebben gespoeld". Compensatie De Limburgers, die komende woens dag thuis voor de beker moeten aan treden tegen Ajax, hebben voor het verlies van die extra rustdag kennelijk in het duel met FC Den Haag een be paalde compensatie willen zoeken, want over de ploeg van trainer Bert Ja cobs lag oen grote matheid. Die zelfs de schijn wekte een gevolg te zijn van het idee zich te willen sparen voor het cupduel. Roda JC had zich de afgelopen weken stil- letjesaan opgewerkt naar een hoge klasse ring op de eredivisieranglijst, maar kon die positie gisteren op geen enkele manier vertalen in activiteiten op het veld. Welis waar etaleerden de Kerkradenaars vol doende potientiele kwaliteit, maar de nodi ge inzet bleef achterwege. „De binding met de voorhoede was er niet", trachtte Bert Jacobs het optreden van zijn man schappen te verklaren. „Daardoor werd er een te grote druk gelegd op het midden veld. En daar kon men het op den duur niet meer aan". Van de aanvalslinie van Roda JC, bestaan de uit Eriksen, de aan de lies geblesseerde Nanninga en Kolding ging Inderdaad wei nig uit, maar ook de middenvelders liepen niet over van dadendrang. Daarmee werd FC Den Haag in niet geringe mate In de kaart gespeeld, hoewel dient gezegd dat de thuisclub wél werklust en - mede als voortvloeisel van het soepel verlopen be kerduel van vorige week tegen Amersfoort - creativiteit tentoonspreidde. Roda JC werd weinig ruimte gegund door een strakke mandekking en bij zo'n aanpak voelen de Limburgers zich bepaald niet prettig. Directer Daarbij kon FC Den Haag zich gisteren ook meer dan voldoende aan eigen of fensieve daden wijden. Waarbij het op viel dat linkerspits Ron Goodlass aan zienlijk directer en daardoor effectie ver speelde dan gebruikelijk. De Brit smaakte daarbij tevens het genoegen de openingstreffer voor zijn rekening te kunnen nemen. Aad Mansveld bereikte met een sublieme lange pass Tempelaar die ongehinderd kon voorzetten op Treling. Deze kaatste de bal terug op Lex Schoenmaker, wiens inzet echter door Jongbloed werd ge keerd. De terugspringende bal kwam ver volgens voor de voeten van Goodlass, die diagonaal hard inschoot: 1-0. Het was de beloning voor agressiever en creatiever spel van FC Den Haag, dat voor de rust bijna nog succes had met inzetten van Melis, Van Vliet en Goodlass. Na de pauze slaagde de thuisclub er in het initia tief te behouden, hetgeen aanvankelijk ge paard ging met zeer verdienstelijk veld spel. Waaruit in de negende minuut nota bene Dick Advocaat, opgeroepen nadat Treling met een kuitbeenblessure in de kleedkamer was achtergebleven, goed doorzetten met de tweede treffer be kroond zag. FC Den Haag kreeg meer mo gelijkheden, maar de steeds beter draaiende Melis trof eenmaal de lat en eenmaal doelman Jongbloed. Staken Twintig minuten voor het einde moest scheidsrechter Jan Keizer, die naast do terechte bestraffing van Tempelaar ook geel gaf aan Leo Ehlen en (ster in valler Renó den Os, het duel enige tijd staken. Jan Jongbloed voerde de inmiddels van hem overbekende act op door naar de zij lijn te stappen, nadat hij een steen uit zijn doelgebied had opgeraapt. Vanaf dat mo ment werd het mede door het uitvallen van Jonker een rommelig duel, waarin FC Den Haag alleen maar ietwat in gevaar kwam als het hoofd van Nanninga in actie kwam. Maar een goede ingreep van doelman Hans Galjé en misbegrijpen van ploegge noten voorkwamen doelpunten. FRANK WERKMAN FC DEN HAAG: Galjé; Tempelaar, Mansveld, Van Vliet, Korevaan Wetzel. Schoenmaker, Jonker(Den Os); Melis, Treling Advocaat), Goodlass. Roda JC: Jongbloed; Broeks, Ehlen. Marljt, De gens; Meuser, Nielsen, De Jong; Erlksen(De Wit), Nanninga, Koldlng(Roemers). (Van onze correspondent) ROTTERDAM - Sparta heeft de oud-Ajacied Geert Meijer tot eind volgend seizoen gecon tracteerd. Na enige onderhandelin gen slaagde Sparta er in overeenstemming te be reiken met Bristol City, ds club die Meijer enige seizoenen geleden bij Ajsx weg kocht. Als alle formaliteiten worden geregeld kan Meijer aanstaande woensdag reeds voor Sparta uitkomen in de bekerwedstrijd tegen AZ •67. ISTERDAM De kloof tussen ix en AZ'67 bedraagt nog altijd 5 iten. Van een serieuze Alkmaar poging om dat gat in het Olym- ch Stadion te verkleinen, is iwelijks sprake geweest. Op- uw bleek AZ een formatie die st voor zekerheid en niet voor t nemen van risico's. Zelfs in het tkwartier, toen Ajax muurvast weigerde AZ met een alles-of- ts- offensief de spanning in de (divisie terug te brengen. Kess- volgelingen legden zich vroeg- lig neer bij de 2-2, zich daarbij uwelijks realiserend dat daar- e niet AZ maar Ajax de grote «naar werd van het Noordhol- fhdse titanengevecht. !L fenmeester Georg Kessler later: „Beide egen hadden duidelijk vrede met die 2- la,- wij ook. Toch hebben wij wel dege- geprobeerd om de volle winst te pak- I. Dat was ook ons uitgangspunt. Het i echter dom geweest zijn om blind aan vallen. Dan weet je tevoren dat je van Ajax een afstraffing krijgt". :h merkwaardig, die lafheid in de Alk- arse gelederen. De stand op de rang- t leert immers, dat AZ in Amsterdam ei- ilijk niets meer te verliezen had. Er kon >en maar gewonnen worden, omdat AZ vrijwel zeker is van Europees voetbal. i of meer zonder zorgen kon AZ een ging ondernemen om de achterstand op lx terug te brengen tot drie punten. AZ Igerde ochter om de sprong In het duis- te maken. De ploeg is kennelijk zo ge- ilogeerd door de tweede plaats, dat die Hing alleen maar verdedigd wordt waar- or een echte aanval op de toppositie t Ajax helaas uitbleef, ix wordt fluitend kampioen, dat staat nu I vrijwel vast. Terecht trouwens, want in t duel met AZ heeft Ajax duidelijk aan getoond dat AZ nog erg veel kan leren van de Amsterdammers. Want hoewel AZ In het laatste kwartier wel degelijk een kans heeft jgehad om het uitgespeelde Ajax nog te verrassen, was het kwaliteitsverschil tussen beide ploegen toch dermate groot, dat een dergelijke surprise hoogst on rechtvaardig zou zijn geweest. Spek en bonen Ajax speelde in de eerate helft supe rieur voetbal. Het was waarlijk oen ge not om de Ajacieden te zien dartelen. Vrijwel alle aanvalsacties verliepen vlekkeloos. Zoveel raffinement had de dadendrang van Ajax in zich, dat AZ er bij vlagen volkomen voor spek en bo nen bijliep. Schoenaker, Ling, Bonaink en vooral de excellerende So:ren Lerby snelden door de defensie van AZ alsof dia laatste linie niet bestond. Alleen de afwerking liet te wensen over, waardoor dat sprankelende spel van Ajax met slechts twee doelpunten maar magertjes werd beloond. Het spel van AZ was allerminst spranke lend. De Alkmaarse formatie knokte voor elke meter grond, maar daar was ook alles mee gezegd. Alleen Hugo Hovenkamp kon zich aanpassen aan het sublieme spel van Ajax. Wel echter met hulp van Ajax' trai ner Leo Beenhakker, die tegen alle ver wachtingen In niet Tscheu- la Ling, maar Tahamata aan Hovenkamp koppelde. Hovenkamp: „Ik wist niet wat me over kwam toen ik merkte dat Simon mijn di recte tegenstander was. Normaal gespro ken kom ik tegen Ajax niet eens aan aan vallen toe omdat ik steeds achter Ling aan moet draven. Nu echter kreeg ik wel de kans om ook offensief bezig te zijn omdat ik Tahamata al snel in mijn zak had. Daar door liep Simon meer achter mij aan dan ik achter hem". Door de Ingreep van Beenhakker mocht Ung ditmaal niet Hovenkamp „laten staan" maar Ronald Spelbos. Het ging de Ajacied, ondanks een slepende achilles peesblessure, goed af, want vooral in het eerste half uur liet hij Spelbos alle hoeken van het veld zien. Het centrum van AZ had het trouwens toch verschrikkelijk moeilijk omdat de jeugdige Richard van der Meer ook al geen vat had op het hogeschool voetbal van Ajax. Georg Kessler: „Van der Meer heeft zich later hersteld. Hij begon Inderdaad niet sterk. Was kennelijk erg nerveus". Ajax drukte dat surplus aan technisch en taktisch kunnen niet uit in de score. Ener zijds omdat de frontstrijders steeds op de beslissende momenten Iets tekort kwa men, anderzijds omdat Eddy Treytel weer eens onderstreepte, dat hij zijn vak uitste kend verstaat. Straatlengte Treytel versloeg zijn Amsterdamse te genstrever Piet Schrijvers met een etraatlengte. Schrijvers maakte een ui terst onzekere indruk. Beide Alkmaar- se doelpunten kunnen voor een be langrijk gedeelte op zijn naam ge schreven worden. Eerst verkeek hij zich op een, overigens schitterende, inzet van Hugo Hovenkamp en later liep hij onder oen voorzet van Kist door, waardoor Metgod aimpeltjes in kon koppen. Tegenover die twee stonden doelpunten van Lerby en Schoenaker. Lerby scoorde na goed voorbereidend werk van Arnese en Bonsink, en Schoenaker doelpuntte na een goede pass van Llng gekoppeld aan een zwak moment van voorstopper Spel bos. Ajax viel na die uitstekende eerste helft te rug. Arnesen kwam kracht te kort en de beide invallers Van Geel en Blanker (Ung en Schoenaker haakten geblesseerd af) kwamen er nauwelijks aan te pas, waar door AZ eindelijk orde op zaken kon stel- Piet Schrijvers was niet zo op dreef i van Metgod en AZ leidt met 2-1. len. Een hoofdrol was daarbij weggelegd voor John Metgod, die na de pauze uit groeide tot veruit de beste Alkmaarder. Hoewel Ajax in die fase een te bespringen prooi was voor AZ, was van een Alkmaar- se dreiging geen sprake. Slechts inciden teel rukte AZ gevaarlijk op in de richting van Schrijvers. Hopeloos falen van de vleugelspitsen Schouwenaar en Talan (la ter vervanger door Van Rijnsoever) was er ochter de oorzaak van, dat Ajax die Alk maarse zonder al te veel moeite al in de het doel van Ajax. HIJ greep mis op klem kon smoren. Trouwens, echt aandringen deed AZ zel den. Steeds duidelijker werd dat de Alk maarse formatie al snel genoegen nam met het gelijkspel. De competitie-topper kreeg daardoor, ondanks die boeiende eerste helft, een saai slot. Leo Beenhakker terecht: „AZ nam geen enkel risico om ons te verslaan. Ik vond dat allemaal best. Tenslotte staan niet wij, maar AZ 5 punten achter". ROB HARTOG kopbal Scoreverloop: 10. Lerby 1-0, 14. Hovenkamp 1-1, 22. Metgod 1-2, 33. Schoenaker 2-2. Scheidsrech ter Geurds. Toeschouwers; 34.000 Gele kaarten: Zwambom(Ajax) en v.d.Meer en Kiat (AZ). AJAX: Schrijvers; Meutstege. Krol, Zwambom. Boe ve.Schoenaker (Van Geel). Arnesen. Lerby, Taha mata. Ung (Blanker), BonsJnk. AZ*S7:Treytel; Reljnders. v.d.Meer. Spelbos. Hoven kamp; Nygaard.Arntz, Metgod;Talan (v. Rijnsoever) Kist, Schouwenaar.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11