«eidóc <3owcmt Andriessen kraakt beleid kabinet Fghaanse diplomaat loopt over V.»» Turkse diplomaat in Cairo gedood ZELF ONTSLAGBRIEF RONDGEDEELD Ook Nooteboom handhaaft ontslag Tito aan kunstnier Waldheim: Voedselhulp nog lang niet voldoende KABINET EN WD NU NOG 4 DAGEN BELANGRIJK VOORDEEL! MÜHet Motorhuis Wisseltruc: kostbare ring gestolen i-itcriUfi Li leüruAri 1980, 70e jaargang no. 21588 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND |<ersdi|k 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas dacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoonties 4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tol 19.00 uur) Abonnementen: Sl 46,30; jaar 173,70; losse nummers; 60 cent. Niets aan de hand Vanavond tv-film „Niets aan de hand" om 20.52 uur op Ned. II. Om 20.05 uur op Ned. I „Willem Ruis" en om 22.30 uur „Alles is Anders" met Frits Bom. Morgen om 20.20 uur op Ned. I de laatste „Columbo" en om 21.30 uur „Laat Show" met commissaris Too re naar. Op Ned. II om 22.30 uur „En dan nu muziek". Bewolking Tijdelijk wat regen maar in de loop van de dag van het wee ten uit weer enkele opklarin gen. Matige wind, draaiend van zuidoost naar noordwest iddagterr i graden. ïmperatuur omstreek» Morgen zon: 7.37 - 18.07. Schev. hoogw.: 0.17 en 22.01 Laagw„- 4.28 en 17.17. kou rme bontmuts zware legerjas n prins Claus l beschermen e ijzige koude d-Noorwegen, Ij een bezoek aan een oefe- h Nederlandse rs (foto Hoewel hij er Jans genoeg kreeg hij toch het onderbin- an de ski's, hij zich voeg de oefenende rs. En uiter- >n een bezoek en van de hutten niet in (foto's on- Steeds meer rode salarisrekeningen AMSTERDAM Een kwart miljoen salarisrekeningen in Nederland staan voor gemiddeld ƒ1700 rood. Vergeleken met een jaar geleden is dat een stij ging met ongeveer 50.000 rekeningen, zo blijkt uit cijfers van het CBS. Werd een jaar geleden nog gesteld dat zeker 1 op de 3 gezinnen of al leenstaanden geld leent, thans wordt een cijfer genoemd van 2 op 5. Verzameling van 2 miljoen geroofd BLOEMENDAAL Twee mannen hebben gis teren een inwoner van Bloemendaal onder be dreiging van een vuurwa pen een postzegelverzame ling van twee miljoen gul den afhandig gemaakt. De twee wisten de woning binnen te komen door te veinzen dat ze enige zegels uit de verzameling wilden kopen. De overvallers, van wie elk spoor ontbreekt, zouden tussen de 35 en 40 jaar oud zijn. Aanslag op Auschwitz- expositie STUTTGART Vermoe delijk rechtse extremisten, die zich de „Deutsche Ak- tionsgruppen" noemen, hebben gisternacht een aanslag gepleegd op een Auschwitz-herdenking- stentoonstelling in Esslin- gen bij Stuttgart. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De materië le schade bedraagt onge veer 10.000 D-mark. On danks een uitgebreide speuractie, ontbreekt van de daders elk spoor. Rotterdam herdenkt bombardement ROTTERDAM Het Rot terdamse stadsbestuur houdt 14 mei in de Doelen een plechtige herdenking van de verwoesting die het Duitse bombardement veer tig jaar geleden in de bin nenstand heeft aangericht. B W streeft ernaar zoveel mogelijk overlevenden van die beruchte veertiende mei bij de herdenking te betrek ken. Het gaat om de toen malige bewoners van de binnenstad en het westelijk deel van Kralingen. Bomaanslag in Israël TEL AVIV In een noordelijke wijk van Tel Aviv is gistera vond een auto door een explosie in de lucht gevlogen. De twee inzittenden, een man en een vrouw, werden gedood. Vol gens de politie lijkt de aanslag het werk te zijn van Palestijnse extremisten. Over de identiteit van de slachtoffers is niets meegedeeld. CAIRO Een Turkse diplomaat la gisteren in een buitenwijk van Cairo doodgeschoten door een collega, zo heeft de politie bekend gemaakt Omdat er een patrouillewagen van de politie in de buurt was, kon de dader onmiddellijk worden gegrepen. De aanslag werd gepleegd wegens „persoonlijke meningsverschillen", aldus de bekentenis van de dader. Omdat de schietpartij plaatsvond vlakbij de Israëlische ambassade in Cairo, dacht men aanvankelijk te maken te hebben met een Palestijnse actie, hetgeen dus later niet het geval bleek. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zeker de helft van het bezuinigingspakket waar de ministerraad maandag toe besloot is loos. Van de 3 mil jard is de helft nog niet eens in gevuld, maar berust slechts op een afspraak in het kabinet. En zelfs als dit pakket helemaal wordt uitgevoerd blijven de pro blemen huizenhoog. Met dit be toog viel de scheidende minister van financiën, Frans Andries sen, gisteren zijn ex-collega's openlijk aan. Hij deed dat in een langdurige persconferentie op zijn ministerie, waar hij zijn af treden toelichtte. Tegelijk liet Andriessen zijn ontslagbrief aan de persvertegenwoordigers rondde len. In de brief geeft Andriessen in feite het faillissement van het Bestek-beleid toe: „Achteraf moet worden geconsta teerd dat de beleidsaanpassingen te laat hebben plaats gevonden en te weinig omvangrijk zijn geweest. Het kabinet doet van alles te weinig. Het is meer schijn dan wezen en dat is de laatste ja ren steeds zo geweest. Ondanks alle sti mulering van de economie is geen blij vende verbetering opgetreden. Integen deel: de betalingsbalans verslechterde in korte tijd, ondanks onze aardgasrijkdom, met 15 miljard gulden", aldus zijn ont slagbrief, die hij premier Van Agt na drukkelijk gevraagd had te publiceren. Toen Van Agt dit weigerde deed An driessen dat gisteren zelf. Wat nu echte ombuigingen zijn en wat eenmalige bezuinigingen, is volgens An driessen volstrekt onduidelijk. Op drijf zand staan naar zijn oordeel in elk geval: 250 van de 750 miljoen gulden die het kabinet wil bezuinigen op de fondsen waar de sociale uitkeringen uit worden betaald; de 200 miljoen die volksgezondheid moet inleveren, vooral door het snijden in de topinkomens van medische specia listen; het grootste deel van de 250 miljoen die gekort wordt op het provincie- en gemeentefonds; Voor al deze bedragen geldt, aldus An driessen, geen enkele garantie dat er werkelijk iets wordt omgebogen. Ombuigen is naar zijn oordeel een abso lute noodzaak om de economie van Ne derland te redden. Een ontgoochelde Andriessen: „Sinds jaar en dag vraagt men in dit land meer dan er beschikbaar is. Onze reserves zijn opgesoupeerd, on danks de tientallen miljoenen die we aan ons aardgas overhouden. Nu de storm uit het buitenland opsteekt kunnen we die niet meer weerstaan. Nederland staat op een kruispunt van wegen. Gaan we de goede of de verkeerde kant op. Als we de goede kant op willen gaan moet er een vasthoudend en samenhangend be leid worden uitgezet voor meerdere ia- ren. Dit kabinet is gestart met Bestek 81 om de welvaart en werkgelegenheid in de jaren tachtig veilig te stellen. Zo lang het nog kan, moeten we daaraan wer ken. Dat is mijn visie, maar die visie tref ik in het kabinet onvoldoende aan. Als we geen onherroepelijk antwoord geven glijdt ons land verder af. Het trieste is dat dit helemaal niet nodig is. We heb ben ons aardgas, een redelijk arbeidskli maat, eerv .vitaal bedrijfsleven, uitsteken de sociale' voorzieningen. En daar kan best wat vanaf als het er om gaat voor generaties na ons de welvaart en werk gelegenheid veilig te stellen", aldus een bewogen Andriessen op zijn persconfe rentie. Hij verklaarde niet voor een permanente loondwang te hebben gepleit, maar wel een loonmatiging van meer dan een jaar absoluut nodig te vinden. „Voor het eerst in 20 jaar moet de koopkracht dalen. De lonen zouden 2,5 tot 3 procent naar be neden moeten", aldus Andriessen, en de allerlaagsten zouden daarbij niet kunnen worden ontzien. Hij verklaarde een spreiding hiervan te accepteren, wat er op neer zou komen dat dit jaar de lonen al 1 tot 1,5 procent zouden inleveren. Maar dan moesten er ook garanties zijn dat dit volgend jaar niet ongedaan zou worden gemaakt. Die garanties kreeg Andriessen niet, noch van zijn collega's, noch van zijn politieke vrienden in de Tweede Kamer. De Koningin heeft inmiddels Andries- sens ontslagaanvrage ingewilligd. Pre mier Van Agt zei gistermiddag van oor deel te zijn dat Andriessen had moeten aanblijven. De verschillen tussen wat hij voorstaat en het uiteindelijke kabinets besluit waren niet zo groot dat hij moest opstappen, zo meent Van Agt Frans Andriessen tijdens zijn persconferentie gisteren. STAATSSECRETARIS STEUNT MINISTER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris A. Nooteboom (finan ciën) steunt door dik en dun het besluit van zijn minis ter Andriessen niet akkoord te gaan met het bezuini ging^ besluit van het kabinet Op een persconferentie, waarop zijn „baas" Andriessen gisteren met verbittering en teleurstelling in zijn stem zijn ontslag toelichtte, gaf Nooteboom te kennen onvoor waardelijk achter de visie van Andriessen te staan: het land is met het beleid dat het kabinet-Van Agt verder denkt te voeren niet gediend. „Ik ben alleen bereid met de minister door te gaan als het kabinetsbeleid wordt gewijzigd in de zin zoals An driessen dat wil", verklaarde Nooteboom. De de 51-jarige staatssecretaris heeft zich de laatste twee jaar op het mi nisterie van financiën met de belastingwetgeving bezig gehouden. Met grote voortvarendheid stortte hij zich op het dichten van talrijke mazen in de financiële wetge ving om de belastingontduiking te beperken. Hij oogstte hiervoor algemene waardering in het parlement Noote boom is lid van het CDA. BELGRADO De artsen van de Joegoslavische president Josip Broz Tito hebben gisteren voor het eerst bevestigd dat de 87-jarige staatsman met be hulp van een kunstnier in het leven wordt gehou den. Zij verklaarden echter dat de toestand van de ernstig zieke Tito „wezenlijk onveranderd" is en dat „ook andere inten sieve behandelingsmaatregelen worden toegepast". De kunstnier zou met succes worden toegepast om de werking van Tito's verzwakte nieren te ondersteunen. NEW YORK Vijftig landen hebben gezamenlijk 333 mil joen dollar aan geld en voedsel toegezegd voor het voedsel hulpprogramma van de Verenigde Naties, zo heeft secreta ris-generaal Kurt Waldheim meegedeeld. Hij vond dat ech ter nog lang niet voldoende. Onder meer als gevolg van de inflatie is er veel meer nodig om de honger in de arme landen te bestrijden, zo zei hij in New York op een bijeenkomst waarin de toezeggingen voor voedsel hulp van de donorlanden werden geïnventariseerd. Volgens Waldheim is er voor de periode 1981-1982 een miljard dollar aan voedselhulp nodig. Voor deze periode hebben de Ver enigde Staten, de Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk geen toe zeggingen gedaan. YORK De te Afghaanse iaat Ghafoor- door zijn re- 1 in Kaboel ffle Verenigde 1 was gestuurd Russische in- [ie in Afgha nistan te verdedigen, is gisteren overgelo pen naar het westen. In plaats van de zaak te verdedigen, heeft hij „uiting gegeven aan het protest en de veront waardiging van het Af ghaanse volk over de si tuatie in mijn land", zo verklaarde hij na afloop van de VN-vergadering aan verslaggevers. „Toen ik aan het einde van mijn betoog was ge komen deelde ik mede dat ik uit protest tegen de inval door een su permogendheid ben af getreden", aldus Gha- foorzai. Hij zei verder dat hij tegen zijn met stomheid geslagen ge hoor heeft gezegd dat de „ware en waarachti ge vertegenwoordigers van het volk van Af ghanistan binnenkort de zetel in de Verenigde Naties, waarop zij recht hebben, zullen bezet ten". Hij verwacht dat zijn volk door een om vangrijke vrijheidsoor log zijn vrijheid zal her krijgen. (Zie voor nieuws over Afghanis tan ook pagina 7 21). Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd advertenties J Vice-premier H.Wiegel en WD-voorzitter F. Korthals Altes bespreken de huidige situatie U komt toch ook™ Leiden Stadsgehoorzaal a^. maandag Aanvang 20.00 uur Zaal open 19.30 uur LIBERAAL: ^/GEWOON JEZELF KUNNEN ZIJN WD Antwoordnummer 1877. 2500 WB Dtn Haag. tel 070 - 614121 Opel verhoogt op woensdag 27 februari 1980 de- prijs van de Opel Kadett met 3,2%. De overige Opel modellen worden 1,5% duurder. Bestel uw nieuwe Opel Kadett of andere Opel dus vóór 26 februari. Dat scheelt u veel geld. Aflevering van de auto en betaling kan later in onderling overleg plaatsvinden. Dus: als u in het voorjaar uw nieuwe Opel voordelig voor de deur wilt hebben, bestel hem dan vóór dinsdag a.s. bij Vondellaan 80, Leiden, tel. 071-769313. Oude Raadhuisstraat 1Leidschendam, tel. 070-200004. Kon. Julianalaan 46, Voorschoten, tel. 01717-2559., Katwijk, tel. 01718-29203. ^AmbachtwegM AMSTERDAM Een vingervlugge „klant" heeft giste ren in Amsterdam bij een juwelier op de Heiligeweg in Amsterdam een met briljanten bezette gouden ring ter waarde van 83.000 gulden gestolen. Terwijl de ring hem werd getoond, zag de man kans het sieraad te verwisse len voor een andere, waardeloze, ring. De verwisseling werd pas ontdekt toen de dief al was verdwenen. KENIA NIET NAAR MOSKOU Het Olympisch Comité van Kenia heeft gisteren, in overeen stemming met de wens van de president van dat land, besloten niet deel te nemen aan de Olympische zomerspelen in Moskou. W I

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1