Cis Carter: gegijzelden loeten onmiddelijk vrij Opstandelingen versterken greep op Afghanistan Chaos in Belgische ether door amateurs mnesty laakt eleid Soames Russell- tribunaal over Indianen dit jaar in ons land (-COMMISSIE IN WEEKEINDE NAAR IRAN PEC: nog olie oor 1015 jaar Rapport anti- Zuid-Afrika bezit straks kernwapens 1 jlTENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 PAGINA 9 iHINGTON President Carter de VS heeft de onmiddellijke te- eer van de Amerikaanse gijzelaars 'eheran geëist, nu de inmiddels for- benoemde VN-commissie van on- »ek komend weekeinde naar Iran freizen. Volgens Carter zal de com- le zowel de lange duur van de gij- g als de klachten van Iran over de onderzoeken. log steeds in het ziekenhuis verblij- e ajatollah Khomeiny heeft het ïse volk opgeroepen om „op dit kri- ogenblik' de strijd tegen de super- iten voort te zetten in het bijzonder de Verenigde Staten. Hij zei voorts, dat de islamitische volkeren van de VS en andere machten moeten eisen, dat de sjah tezamen met zijn „gestolen goederen" uit geleverd wordt. De formele benoeming van de VN-com missie is gedaan door secretaris-generaal Waldheim, nadat dé Iraanse president Bani-Sadr had doen weten, dat de uit vijf leden bestaande commissie in Iran wel kom was. Aanvankelijk zou de commissie gisteren vertrokken zijn, maar het vertrek is enige dagen uitgesteld om de Iraanse autoriteiten meer tijd te geven om de ont vangst voor te bereiden. Volgens Wald heim heeft Iran verzocht dat de commis sieleden gesprekken met de gijzelaars zul len hebben. Voor hun vrijlating is geen tijdstip bepaald, maar een lid van de com missie zei, dat hierover een „gentlemen's agreement" was bereikt. Waldheim zei verder, dat de commissie ten aanzien van haar werkzaamheden niet aan een termijn gebonden is. In een Amerikaanse verkla ring is nog gezegd, dat de ontmoeting tus sen de commissie en de gijzelaars in over eenstemming met het internationaal recht moet zijn en dat de gijzelaars onder geen voorwaarde aan een verhoor onderwor pen mogen worden. Het is evenwel van groot belang dat gedconstateerd wordt, da alle gijzelaars er nog zijn en hoe hun ge zondheidstoestand is. Iran verlangt, dat de commissie niet alleen het doen en laten van de sjah onderzoekt, maar ook nagaat hoe groot de bemoeiïenis van de VS met de interne zaken van Iran is geweest. De vijf leden van de VN-commissie die in Iran een onderzoek zullen instellen naar de daden van de sjah en de gang van zaken met de Amerikaanse gegijzelden bij hun aankomst in Genève, vanwaar zij naar Iran zullen vertrekken. Van links naar rechts: Adib Daoudy (Syrië), Andres Agullar (Venezuela), Mohamed Bedjaoui (Algerije), Louis Edmond Pettiti (Frankrijk) en Hector Jayadene (Sri Lanka). igaret zonder uur :w YORK In de renigde Staten zijn oeven genomen met sigaret die niet meer igestoken behoeft te irden, maar die bij in- leren toch nicotine- mp afgeeft. ar het Amerikaanse I {tijdschrift „Medical. ws" meldt, scheidt de uwe sigaret ongeveer zoveel nicotine af als normale sigaret. Het echter nog niet om „veilige" sigaret, zo rklaarde de internist rman L. Jacobsohn uit xas, die de sigaret sa- met zijn broer ram, een patholoog, •ft ontwikkeld. KABOEL, NEW DELHI Russische pant sereenheden hebben volgens in New Delhi opgevangen berichten drie dorpen in Afgha nistan kapot geschoten en ruim 300 mensen gedood bij wijze van vergelding voor het op treden van de mohammedaanse opstandelin gen tegen het regime. Een ooggetuige van een van deze acties ver telde dat de Russen dergelijke systemati sche vernielingen sinds 9 februari uitvoeren in de omgeving van Baghlan, een provincie hoofdstad in het noorden van het land. Men gaat er in New Delhi van uit dat de be richten waar zijn omdat Russiche konvooi en in dit gebied herhaaldelijk zijn aangeval len. De oogetuige vertelde dat de Russische tanks hun kanonnen richtten op het dorp Chwajchan, op een kilometer van Baghlan, klaarblijkelijk om aanvallen van mohammedaanse opstande lingen op Russische konvooien af te straffen. Mohammedaanse opstandelingen hebben de voornaamste bevoorradingsroute van Pakistan naar Afghanistan praktisch in handen, voeren naar believen aanvallen uit op het burgerver keer en zijn de slecht opgeleide Afghaanse sol daten die naar het gebied zijn gezonden om daar orde op zaken te stellen, volledig de baas. Dit blijkt uit waarnemingen van een viertal journalisten die in dit gebied wisten binnen te dringen. De vier betrokkenen moesten naar Jalabad, na dat hun bus vier uur had stilgestaan tussen twee stellingen van de opstandelingen en her haaldelijk in hinderlagen was gereden. In de streek van Ghorband, een stad op 130 kilometer t^n noorden van Kaboel, hebben Af ghaanse rebellen 100 Russische soldaten gedood en twee tanks en vijfentwintig pantserwagens vernield. Het nieuws hierover werd bevestigd door een woordvoerder van een opstandelin gengroep in Teheran. Amerikaanse inlichtingendiensten schatten dat de Russen sinds hun inval in Afghanistan al vijfduizend man hebben verloren. Dit zou meestal gebeurd zijn in overvallen op buiten posten en konvooien. De winter doet zijn invloed op het strijdgebeu- ren eveneens gelden. Het verkeer op het vlieg veld van Kaboel is gisteren stil komen te liggen door zware sneeuwval. De sneeuwbuien waren de zwaarste van de winter. Jalabad, dat ongeveer 160 kilometer ten oosten van Kaboel ligt, is nabij de grens met Pakistan gelegen. Het is de plaats waar de meeste Af ghaanse consumptiegoederen het land binnen komen. Chauffeurs van het konvooi verklaar den dat het Afghaanse leger tot dusverre niet in staat is gebleken de bijna dagelijkse hinder lagen op de weg naar Kaboel te voorkomen. De Mohammedaanse opstandelingen zouden verder hun activiteit hebben vergroot in de omgeving van Herat, niet van van de Iraanse grens in het westen. In Herat en Kandahar zelf wordt al sinds we ken geen markt meer gehouden uit protest te gen de Russische bezetting. Zij wordt symbo lisch veroordeeld door de aanroeping „God is groot" vanaf de daken van de huizen na het vallen van de avond. Sovjettanks voor PLO TEL AVIV (UPI) Het Isra ëlische militaire opperbevel heeft gisteren luchtverken- ningsfoto's vrijgegeven waarop drie in de Sovjet-Unie ver vaardigde T-34-tanks te zien zijn. De Russen zouden die aan Palestijnse guerrillastrijders gegeven hebben die aan de zuidelijke kust van Libanon zijn gelegerd. Zij zouden er in totaal 40 hebben verstrekt Pacemaker ontploft bij crematie KOPENHAGEN - Het Deens tijdschrift voor geneeskunde heeft art sen gevraagd, bij overle den patiënten die wor den gecremeerd, eerst de pacemaker te verwijde ren. Aanleiding tot dit verzoek is het ontploffen van een pacemaker in het lichaam van een vrouw die. in Odense werd gecremeerd. Daarbij zou de muur van de oven zijn ingestort. Een medewerker van het cre matorium liep een shock op. DEN Amnesty Inter- inal, organisatie voor de van de mens, heeft aag scherpe kritiek geuit le situatie in Rhodesië. ens Amnesty worden ook de Britse gouverneur Soames de rechten van de ernstig geschonden, esty zegt dat de handha- ,van recht en orde over- )sd in handen van dezelf- iflibtenaren zijn die onder voormalige onwettige be- verantwoordelijk waren martelingen en geheime uties. Dit is de dezelfde ek als in toenemende door de Britse pers wordt Ook de Nederlandse le- van de Tweede kamer, de Boer en Relus ter hebben de houding van Soames een van de rede voor de explosieve situatie emd. Dezen hebben als le- van een internationale nissie van onderzoek een ;k gebracht aan Rhodesië. esty levert kritiek op de weigering van lord Soames een verbod tegen marteling uit te vaardigen. Nog steeds wor den mensen krachtens militair recht gearresteerd en lord Soa mes heeft het Rode Kruis geen toestemming gegeven om in contact te komen met de ar restanten. De rechten van de mens worden volgens Am nesty sinds december wel be ter in acht genomen, maar het totaalbeeld is „hoogst veront rustend". Het Patriottisch Front van Nkomo heeft gisteren ge klaagd dat „gewapende lie den" het front verhinderen op het platteland in hèt oosten en het centrum van het land een vrije verkiezingscampagne te voeren. Een woordvoerder van het front liet blijken dat hij met de „gewapende lieden" strijders van Moegabe bedoelde, die zich nog met duizenden in het oerwoud zouden bevinden, in strijd met de bestandsovereen komst. DEN (AP) De Vene- ise minister voor olie :rgie, Humberto Calde- erti, heeft gisteren op 1 van een rapport van lische deskundigen van rganisatie van olie-ex- rende landen ver* d, dat de OPEC nog ts gedurende tien tot en jaar in staat zal zijn n de wereldvraag naar voorzien. ele liedeskundigen heb- :gen 1985 een grote crisis de voorziening en de voorspeld. Onze technici tel, zijn tot de conclusie ïen, dat de OPEC de treranties 15 jaar zal kun- olhouden, op voorwaarde een vertraging optreedt zoeken naar nieuwe onnen of alternatieve m van energie. Het is 'el mogelijk, dat als ge- van recente ongelukken Amerikaanse kerncen- de Verenigde Staten olie nodig hebben dan nkelijk werd geschat. andere onvoorziene fac- zouden de voorspellin- •t tien jaar kunnen terug- en, hetgeen impliceert gen 1990 sprake zou kun- jn van een grote crisis in 'oorrading", aldus Calde- srtien OPEC-landen pro- en thans tussen de 30 en ljoen vaten olie per dag, uft van de ruwe olie die wereld wordt verbruikt. eit heeft inmiddels aan- digd, dat het de oliepro- per 1 april met een l zal beperken. Staking Britse staalindustrie De sterke arm van de stakers in de Britse staalindustrie in actie tijdens onlusten bij een staalbedrijf in Sheernes. «ba» AMSTERDAM Tegen het einde van dit jaat zal in Ne derland het vierde Russell- tribunaal worden gehouden. Het tribunaal zal de rechten van de Indianen in Noord en Latijns Amerika behan delen. De werkgroep „Indianenpro- ject" die al enkele jaren bezig is met de voorbereidingen voor de manifestatie, wil op deze wijze de volkerenmoord in Amerika aan de kaak stel len. Een onafhankelijke jury, die wordt samengesteld uit deskundigen uit de hele we reld, zal een oordeel vellen over verklaringen die over het Indianenprobleem worden af gelegd door getuigen. Eerder werden tribunaals van de Rus sell-foundation gehouden over de Amerikaanse Vietnam-poli- tiek, de militaire dictatuur in. Zuid-Amerika en de „Berufs- verboten" in de Duitse Bonds republiek. Bomaanslagen in El Salvador SAN SALVADOR Terwijl in het hele land bedrijven en gebouwen bezet worden gehouden zijn in de hoofdstad van El Salvador, San Salvador, een rooms-katholiek radiostati on en een bibliotheek door bomaanslagen vernield. Geen enkele groepering heeft tot nu toe de verantwoordelijk heid voor de aanslagen opgeëist. In San Salvador zijn, nadat eerder op de avond 160 van de in to taal bijna 400 gijzelaars waren vrijgelaten, opnieuw gebouwen bezet en mensen in gijzeling genomen door leden van het Revo lutionaire Volksblok, de voornaamste verzetsbeweging. Vijf ling in Israël TEL AVIV Een Israëlische vrouw, die tot nu toe geen kin deren had kunnen krijgen, heeft woensdag in Petach Tik- va bij Tel Aviv het leven ge schonken aan een vijfling. Voordat de vrouw in verwach ting was geraakt van wat vier jongetjes en een meisje bleken te zijn, was zij behandeld met hormonen die de vruchtbaar heid vergroten. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL - De nieuwe wettelijke regeling in België voor de zendamateurs heeft bij onze zuiderburen tot een onhoudbare toe stand in de ether gezorgd. Minister van PTT André Boudson overweegt harde maatrege len om het sterk uitgebreide leger van 27 MC-ers in het gareel te dwingen. Mogelijk komt er een verbod om tussen 12 uur 's middags en middernacht te zenden, en wor den weer PTT-ambtenaren met opsporing sbevoegdheid er op uitgestuurd om "a-socia le ethervervuilersin de kraag te grijpen. De nieuwe wet is in België vanaf 1 novem ber j.l. van kracht (in Nederland gaat de aangepaste regeling op 1 maart aanstaande in), en wat orde had moeten brengen in het zendverkeer blijkt alleen maar aanleiding tot meer woede en ergernis onder de "rest" van de bevolking. De PTT krijgt dagelijks 200 tot 300 officiële klachten van mensen die niet meer gewoon televisie kunnen kij ken of radio kunnen luisteren als gevolg van storingen door gebruikers van de zoge noemde citizen band. Hun portofoons of mo bilofoons hebben veelal een opgevoerd ver mogen, zijn verkeerd afgesteld of van ver boden antennes voorzien. Sedert de ruim 100 dagen dat de nieuwe wet geldt, zijn er al meer dan 100.000 vergun ningen voor het gebruik van een zender aangevraagd. Talloze aanvragers werken al met hun aanwinst, in afwachting van de vergunningen die in mei a.s. zullen afko men. Bovendien zijn er nog de 150.000 Belgische zendamateurs, die al lang vóór de nieuwe regeling aktief waren, veelal met een ver mogen tot 5 watt en over 40 kanalen van de 27 megaherzband. Zij krijgen - in tegenstel ling tot hun Nederlandse collega's - een overgangstijd van 3 jaar om hun apparatuur aan te passen aan de drastisch verscherpte normen: slechts 20 kanalen en een vermo gen van 0,5 watt. De wet bepaalt ook dat er in België een "na tionale raad voor gebruikers van de 27 me gaherzband" moet komen om alle zich voor doende problemen te bespreken en ethische normen voor zendamateurs te ontwikkelen. Maar die raad is nog steeds niet gevormd omdat de grootste clubs van citizen banders - volgens de PTT uit imperialistische over wegingen - strijden over de aan te stellen vertegenwoordigers. Onderhandelingen rond bezetting ambassades in slop MEXICO CITY De gehei- me onderhandelingen tussen de Mexicaanse autoriteiten en de linkse bezetters van de Bel gische en Deense ambassades, in de Mexicaanse hoofdstad, zijn gisteren afgebroken, zo heeft een woordvoerder van de bezetters meegedeeld. Dit werd later bevestigd door een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse za ken waar de onderhandelin gen worden gevoerd. „Wij hebben hen een beperkt aantal eisen voorgelegd, maar de regering verklaarde niet te willen onderhandelen voordat wij de ambassades hebben ver laten" aldus Felipe Martinez Soriano. De zaken gaan gewoon door In de door linkse groepe ringen bezette Belgische ambassade In Mexico City. Mensen gaan er In en uit. Een groot deel van het am bassadepersoneel heeft trouwens, zonder enige hinder, het gebouw kunnen verlaten. apartheids- beweging: DEN HAAG—NEW YORK Zuid-Afrika heeft waarschijnlijk op 22 september 1979 een kernbom tot ontploffing gebracht en kan binnen een kort tijdsbestek een kern wapenarsenaal bezitten. Dit staat in een rapport, woensdag gepuliceerd door de „we reldcampagne tegen samenwerking op mili tair- en kerngebied met Zuid-Afrika" en het „centrum van de V.N. tegen apartheid". Op grond van door de V.S. verstrekte gegevens, zo wordt in dit rapport gezegd, kan gesteld worden dat Zuid-Afrika een kernproef heeft genomen. De proef is ontdekt door de Ameri- aanse satelliet „Vela" en radarinstallaties van de Amerikaanse luchtmacht. De ontwikkeling van kernwapens door Zuid-Afrika is volgens het rapport alleen mogelijk geweest door de hulp van buitenaf, onder meer van de V.S. bin nen het kader van hun program „atomen voor de vrede" of van West-Duitsland dat in het ge heim een fabriek voor de verrijking van urani um heeft laten bouwen. Men schat maar meer dan een schatting is het niet dat Zuid- Afrika nu over vier kernbommen beschikt die in explosieve kracht vergelijkbaar zijn met de bom die destijds op Hirosjima is geworpen. Niet alleen de V.S. en West-Duitsland, maar ook Nederland, België, Engeland, Canada, Frankrijk, Iran, Israël, Japan en Zwitserland worden in het rapport „collaborateurs" ge noemd voor wat de ontwikkeling van het Zuid- afrikaanse kernpotentieel betreft.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9