ethouder van financiën i Wassenaar moetboven p de knikkerdoos zitten' Britse harttransplantatie iet Nederlandse donor )-RAADSLID C.P.M. BARNING WETHOUDER IN SPE Sassenheimse Stichting Goltfusz concerten viert eerste lustrum LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 PAGINA 7 iNAAR „De ge- raadszitting van 17 zal uitwijzen of de jijn kandidatuur als 'der van financiën pf niet. Dan pas ben houder!", meent het ladslid, de heer Barning. ook al lijkt verkiezing vrij zeker. Sft er duidelijk wat mee om nu al als ider naar voren te I geschoven. „Ik ge- |lig in een democrati- jtverkiezing, daarom mijzelf nu nog ge ils raadslid", legt hij heer mr. H.J. Otte, roorzitter voor het in de Wassenaarse leaamt deze stelling- hoewel ik dat er vanuit ictie overwegende be- bestaan. We hebben lerling informeel wel kandidatuur van de irning gehad. Daarbij "n dat is een soort ge n's agreement, dat le afgelopen jaren als |i VVD steeds eikaars dersvoordrachten gesteund". r Barning heeft sinds ge verkiezingen zitting ommissie financiën en eiend te vertellen over tomstplannen van de te. „De gemeente heeft tijdens het wethouderschap van de heer Caron een be hoorlijke reserve opgebouwd. Die geeft Wassenaar natuur lijk wel wat armslag. Het is al leen wel zaak in de gaten te houden hoe je je wensen in overeenstemming kan bren gen met wat je aan financiële mogelijkheden hebt. Daarom zie ik het wethouderschap op de post financiën voornamelijk als het 'boven op de knikker doos zitten'. De raad heeft wensen en de wethouder als eerstverantwoordelijke kijkt of dat wel mogelijk is". Idealisme Hij leunt nadenkend achter over in zijn bureaustoel van het verzekeringskantoor waar hij directeur is, hoewel hij vast niet voor de eerste keer over alle verantwoordelijkheden van het ambt nadenkt. Na een korte stilte gaat hij verder:„Nu denk ik niet, dat je als wethou der in het college alleen maar de gemeenteraadsbesluiten uit voert, hoor. In het college moet zeker een plaats zijn voor een stuk idealisme. Niet zozeer het doordrijven van je eigen mening, maar wel initiatief- gericht. De raad beslist uitein delijk of een idee wordt uitge voerd of niet. Neem nou dat potje van 18 miljoen, dat in de laatste vijf, zes jaar is ge vormd. Er komen op een ogenblik initiatieven voor een zwembad of een jeugdaccom- modatie. Dat wordt bekeken door het college, eventueel bij gesteld en op een gegeven mo ment kom je als gemeenteraad tot een beslissing. Samenwerking Zoiets is fijn, dat dat soort din gen in Wassenaar kunnen. Mede door een goed financieel beleid te voeren. Dat doet de wethouder van financiën na tuurlijk niet alleen, maar als er een goede samenwerking is tussen burgemeester, wethou ders en gemeenteraad, zijn er toch een hoop dingen moge lijk. Wat ik ook erg belangrijk vind; dat is de invoering van het spreekrecht bij de gemeen teraad en de raadscommissies. Het is logisch, dat je als ge meenteraad of als commissie best wel eens op een verkeerd spoor kan zitten. Er is daarom de mogelijkheid om via het spreekrecht vóór de aanvang van de eigenlijke zittingen ie mand uit de burgerij te ho ren". De heer Barning is al vanaf zijn jeugd in Leiden bij vele bestuursfuncties betrokken ge weest. Ofschoon hij van ge boorte een Leidenaar is, zegt hij steeds meer betrokken te zijn geraakt bij het wel en wee van Wassenaar in de loop van de twaalf jaar, dat hij er nu woont. In Leiden heeft hij lan ge tijd de afdeling propaganda voorgezeten van de JOVD, de VVD-jongerenorganisatie en van de VVD zelf. Makelaar Op het ogenblik is hij naast zijn werk bij het verzekerings bedrijf werkzaam als voorzit ter van de landelijke commis sie van het Midden- en Klein bedrijf. Met een gedecideerd gezicht vervolgt hij:„Ik ben er altijd vanuit gegaan, dat ik al leen functies wil bekleden, wanneer ik beslagen ten ijs kan komen. Als beëdigd ma kelaar in assurantiën weet je je weekje over financiële zaken. Ik zie het zo: je kan het beste vorm geven aan je betrokken heid met de maatschappij op dié plaats, waar je je je op grond van studie of ervaring het meeste thuis voelt. Mij hoeven ze geen wethouder on derwijszaken te maken. Ik weet er natuurlijk wel iets van, maar daar zijn ook weer specialisten voor". Meer-jarenplannen wethouder in spé heeft vastomlijnde ideeën over de wijze, waarop het gemeen tebeleid zich in de komende jaren zal moeten ontwikkelen. Vooral het opvangen van ambtelijke procedures heeft hem aan het denken gezet.'„Er zit vaak een te lange periode tussen het ontstaan van een plan en de uitvoering ervan. Daarom ben ik voorstander van het stimuleren van meer jarenplannen. Je kunt dan als gemeente het overigens rede lijke vertragingselement van ambtelijke procedures enigs zins ondervangen. En het bij stellen van een al bestaand plan is ambtelijk gezien ge makkelijker dan het ontwer pen van een nieuwe beleidsvi sie. Het noodzaakt je natuur lijk wel voortdurend voeling te houden met de hogere over heden, maar ook met de men sen in Wassenaar, je kiezers. De meeste mensen zijn mondi ger geworden. Je wordt meer op je vingers gekeken dan vroeger. Optimistisch Ei; blijven natuurlijk altijd burgers, die zich niets gelegen laten liggen aan wat' de ge meente nu precies doet en voorheeft, maar je kan het nou eenmaal niet iedereen naar de zin maken. Wat Wassenaar aangaat, ben ik best optimis tisch. Vroeger waren de tegen stellingen hier aanzienlijk gro ter dan dat ze nu zijn. Dat vind ik een verheugende ont wikkeling. Het feit, dat de minderheidsfracties allemaal in de gemeenteraadscommis De nieuwe Wassenaarse wethouder: „Een wethouder van financiën moet bovenop de knikkerdoos sies zitting hebben, is daar een uiting van. Alle kleine partijen mogen hun zegje doen en wor den betrokkeh bij het beleid van het college. Mede daar door hoeft er bijna nooit ge stemd te worden. Zo'n con stante overlégsituatie kan al leen maar heilzaam werken voor Wassenaar". Geloofsbrieven De heer Barning volgt, als de gemeenteraad van Wassenaar hem op de openbare raadsver gadering van 17 maart inder daad de wethouderspost geeft, de heer drs. A.W.J. Caron op, die vorige maand te kennen heeft gegeven zich om per soonlijke redenen terug te trekken als wethouder van fi nanciën en raadslid voor de VVD. De heer Caron zal aan staande maandag 18 februari voor het laatst als wethouder en raadslid bij een gemeente raadszitting aanwezig zijn. Formeel blijft hij daarna raadslid tot het nieuwe raads lid is geïnstalleerd. Als nieuw raadslid zal de heer mr. A.F. Cocheret de la Morinière maandagavond zijn geloofs brieven aan de gemeenteraad geven. Hij .evenals de nieuwe wethouder, worden, als er geen bezwaren zijn, op 17 maart geïnstalleerd. JAN PETER VERSTEEGE LESTHESIST DR.VAN LAWICK: „IN DE TOEKOMST MEER OP DERGELIJKE SITUATIES RICHTEN" HAAG/LEIDEN b een geweldige be- 'ing voor dr. Yacoub. orme inzet die hij —getoond. En dan de jranneer de medede- "~imt dat de harttrans- Ulljie toch nog is mis pit zegt dr. W.P. van Qt van Pabst, anaesthe- aet Westeinde Zieken- Den Haag en een schakel „de neurolo- bben het grote werk llljt") bij het unieke feit afgelopen maandag vroegte voor de eer- ^1 een hart van een van een Nederlander ongeboden en het te- mor de eerst maal was %eland een hart van 'opese continent voor insplantatie gebruik te mocht het allemaal ten. Na zes uur in het Id-Hospital in Midd lesex voor haar leven te heb ben gevochten overleed de patiënt, Mrs. Dorothy Hay- ward op dezelfde avond. De hele actie begon afgelopen zondagmiddag toen na een verkeersongeluk een 20-jarige jongen uit Delft met zwaar hersenletsel het Westeinde Ziekenhuis werd binnenge bracht. Dé toestand van het slachtoffer bleek zo erg dat herstel beslist niet meer moge lijk was. Dr. van Lawick: „Hij kwam bij ons op de intensive- care-afdeling. Eerst hebben we alles geprobeerd om hem te redden, maar toen hij al „her sendood" bleek te zijn konden ook wij niets meer voor hem doen. En ik zulke gevallen zien we dan nog wel mogelijk heden om sommige lichaams delen te redden voor trans plantatie". Lawick van Pabst: „Het zal de ouders toch goeddoen dat ■h toestemming de levens van twee personen zijn gered. De zeer zware taak om aan de ouders te vertellen dat hun zoon ten gevolge van het on geval was overleden en daarna toestemming te vragen de nie ren en het hart beschikbaar te stellen voor transplantatie be rustte bij een neuro-chirurg. Dr.Van Lawick: „Het is in zul ke gevallen vrijwel altijd de man die het contact houdt met de familie. Het is voor de ou ders verschrikkelijk te moeten horen dat hun zoon is overle den. Het moet nog erger zijn direct daarna toestemming te geven de nieren en het hart te gebruiken voor transplantatie. Het is een zeer emotionele si tuatie. Voor zowel de ouders als voor de neuroloog. Het gaat tenslotte om mensen en niet om nummers. Je moet daarom ook altijd de tijd nemen met de familie te praten. Eerlijk heid en openheid is zeer be langrijk in zulke situaties. Overigens ook in de hele ge zondheidszorg". Na het zeer moedige positieve antwoord van de ouders raak te de procedure in een stroom versnelling. Er werd onmid dellijk contact gezocht met Eu rotransplant in Leiden, een or ganisatie die precies op de hoogte is wie er in aanmer king komen voor de nieren of het hart van een donor. Om ongeveer twaalf uur 's avonds werd met dr. Yacoub in Enge land gebeld. Even later kreeg men het bericht dat hij 's mor gens om half vijf op Schiphol zou landen. Intussen hield men zich in het Haagse West einde-Ziekenhuis bezig met alle voorbereidingen. Dr.Van Lawick: „Ik heb Schiphol nog gebeld om te vragen wanneer het vliegtuig precies zou lan den. Dit in verband met de ti ming van de operatie. In het begin wilden ze die informatie niet geven. Ik heb moeten zeu ren om die inlichtingen te kriigen. Uiteindelijk heb ik die toch gekregen.". POLITIE - ESCORTE Het vliegtuig landde om vijf voor vijf en nog geen half uur later was dr. Yacoub samen met zijn secretaresse in het Westeinde Ziekenhuis. „Toen hij hier aankwam waren wij al ongeveer een kwartier bezig. Hij heeft eerst onmiddellijk met het ziekenhuis in Enge land gebeld om te vertellen hoe laat Dorothy Hayward ge reed moest zijn voor operatie. Daarna heeft Dr. Yacoub zelf het hart verwijderd. Dat kan ik mij ook wel voorstellen om dat hij het hart ook weer moet inplanten en weet welke mo gelijkheden er zijn,, De operatie heeft een half uur geduurd. Omdat het inmiddels al spitsuur was geworden had dr. Van Lawick een politie-es- corte geregeld. „Ook weer niet helemaal zonder moeilijkhe den, want eerst vroegen ze waar dat allemaal voor nodig was. Uiteindelijk hebben ze, samen met de rijkspolitie, voor een goede escorte gezorgd. Dr. Yacoub snelde in looppas naar de taxi. Hij heeft niet eens de tijd genomen om zich te ver kleden. In de operatiekleding van het ziekenhuis is hij in de wagen gestapt. Zijn secretares se heeft zijn gewone kleren bij elkaar gegrist". Na aankomst op het vliegveld van de RAF in Middlesex is hij naar het ziekenhuis ge sneld om samen met zijn tëam het hart in te planten. De ope ratie was, na zes uur vechten, tegen de middag voltooid. De eerste Britse vrouw had een harttransplantatie ondergaan. Het leek er in het begin op dat alles in orde was. Maar twee en een half uur later werd de hartslag weer zwakker. In de avond overleed Dorothy Hay ward. Het team van het Westeinde Ziekehuis heeft gedaan wat ze kon, ondanks alle spanningen en emoties. Dr. Yacoub was zeer tevreden over zijn Neder landse collega's. Dr. Van La wick: „Toch zullen we in de toekomst meer rekening moe ten gaan houden met het feit dat dergelijke situaties zich voor kunnen doen. Een heel belangrijk punt is dat we dan de beschikking over een tijd- stabei hebben. De timing moet perfect zijn". Hoewel deze unieke hart transplantatie is mislukt zijn er toch twee mensenle vens gered. De nieren van de donor zijn bij twee patiën ten ingeplant die al jaren aan een dialyseapparaat lig gen. Wellicht dat beide per sonen binnenkort zich weer echt mens kunnen voelen. Of zoals dr. Van Lawick zegt: „Ondanks hun grote droefenis over het verlies van hun zoon zal het de ou ders toch goed doen dat door hun toestemming de levens van deze twee mensen zijn gesnaard". LOEK MOOR SASSENHEIM De stichting Goltfusz-concerten in Sas- senheim viert dit jaar het eerste lustrum. De stichting werd 5 jaar geleden opgericht. Aanleiding hiervoor was de inge bruikname van het Goltfusz-orgel in de Hervormde Dorps kerk, nadat gebleken was dat het oude orgel niet meer bruikbaar was. Het orgel werd in 1657 gebouwd door de or gelbouwer Hans Goltfusz, en werd in 1971 door de Hervorm de voogdij aangekocht. De stichting viert haar eerste lus trum op vrijdag 22 februari met een concert van het Baro- kensemble 'Concordia' uit Londen. De stichting Goltfusz-concerten organiseert jaarlijks een serie concerten in de Hervormde Dorpskerk. Aan deze druk-bezochte concerten werd ondermeer deelgenomen door bekende Neder landse organisten als Gustav Leanhardt en Klaas Bolt. Ook bui tenlandse organisten als Christiaan van Ingelgem en Uwe Ddroszella verleenden hun medewerking aan deze culturele ma nifestaties. Het ensemble dat vrijdag optreedt bestaat uit een organist/clave- cinist, een barok-gamba, een sopraan en een counter-tenor. Het Londense ensemble brengt vocale en instrumentale werken uit de Barok-periode. De aanvang is 20.15 uur, de toegangsprijs be draagt 5 gulden en 3 gelden voor 65-plussers en CJP houders. Het interieur van de Hervormde Dorpskerk met het Goldfusz or gel. Vietnamezen in Leiderdorp Het college van burgemeester In het lokale Chinese restau- en wethouders ontving gister- rant, middag de 10 bootvluchtelin gen die in Leiderdorp komen De Vietnamezen hebben 6 te wonen. Burgemeester Van maanden in een internaat in- der Have (links) heette hen het Brabantse Boxtel doorge-' welkom In het gemeentehuis bracht en krijgen nu eer> dell en dineerde 's avonds met hen nitieve woonruimte In Leider dorp. Het gemeentebestuur heeft vier hulzen ter beschik king gesteld waarin de Vietna mezen, 10 mannen en een vrouw, gaan wonen. De werk groep Vluchtelingenhulp Lei derdorp draagt zorg voor de verdere opvang van de Vietna mezen. Zij is nog zoek naar gezinnen die als gastgezinnen voor de Vietnamezen op willen treden. Geinteresseerden kun nen contact opnemen met de heer Tj.Doesburg, tel. 891989 of de heer J.Sinke, tel. 893031.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7