Antwerpens Gouden Eeuw extra lang voor de kunst Met uw krant op de Franse tour Kardinaal Willebrands: synode-document is beslist geen „voorgebakken stuk" THOMAS VAN AQUINO EN HET WAPENGEBRUIK IN NICARAGUA Twee dagen feestelijke uitleg 27 Mc in RAI BON kerk wereld MARKTEN KUNST LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 3l DORDRECHT Antwerpens Gouden Eeuw kan men zo on geveer plaatsen tussen 1500 en 1585. De Vlaamse havenstad groeide toen snel uit tot een der grootste centra van han del, nijverheid en kunst Toen in 1585 de stad moest capitule ren voor de Spanjaarden gin gen handel en nijverheid snel op een laag pitje sudderen. Met name Amsterdam nam in veel opzichten de plaats van de Sinjorenstad over. Maar op het gebied van de kunst bleef Antwerpen nog een honderd jaar lang op het eerste plan staan. Met Pieter-Paul Rubens als de grootste van allemaal. Men kan dit (tot 30 maart) zien in het Dordrechts Mu seum, waar de tentoonstelling 'Tekeningen en prenten uit Antwerpens Gouden Eeuw' wordt gehouden. Die tentoon stelling was al eerder te Nij megen en gaat later nog naar Haarlem en Bergen op Zoom. Dit in het kader van de vie ring van het 150-jarig bestaan van België als zelfstandige staat. Op het eerste gezicht maakt de ten toonstelling geen imponerende in druk. Alle bladen zijn gekaderd in le lijke bruine houten lijsten, ze hangen niet erg fraai in een verkeerde belich ting en vaak op de verkeerde hoogte, met name als ruimtegebrek noopte tot het boven elkaar hangen van twee stukken. Dat wekt een beetje wrevel bij de bezoeker die, met name in de prentenkabinetten van Amsterdam en Rotterdam beter gewend is. Wat te meer klemt omdat men een aantal van de hier aanwezige prenten uiter aard kent van Nederlandse tentoon stellingen waar ze onder betere om standigheden getoond werden. Is men eenmaal over dat bezwaar heengestapt dan kan men vaststellen dat hier toch een aardig overzicht wordt geboden hoe er in die (lange) Gouden Eeuw van Antwerpen is gete kend, gesneden en geëtst. Zij het dat de bladen (alle afkomstig uit het Mu seum Plantin-Moretus te Antwerpen) lang niet allemaal hoogtepunten vor men en dat met name wat de prenten betreft een keuze uit het rijke bestand van Boymans-Van Beuningen een ar tistiek beter resultaat had kunnen op leveren. Maar goed, er zijn ook een kleine veertig tekeningen en die zijn eenma lig. Men moet er dus nu heen of an ders afwachten of men ze ooit in een of andere samenstelling in Antwerpen te zien zal krijgen. Er zijn twee schet sen van Rubens bij, die de moeite meer dan waard zijn, maar ook een fraai landschap van Paulus Bril, een Diana en Acteon van Hendrik van Balen en wat verschrikkelijk stoort die lelijke lijst daar een erg fijn neergetekend gezicht op de Lieve Vrouwekerk van G. Neyts. De prenten zijn meestal reproducties naar schilderijen. Met name Rubens had graveurs in dienst die, in gravure of ets, zijn ontwerpen naar aller heren landen deed verzond. Daar waren ui termate bekwame kunstenaars bij als de Bolswerts, Soutman, Vorsterman en vader en zoon Jegher die, toen bij na uitsluitend nog etsen werden ge maakt, met veel inventie teruggrepen op de oude techniek van de houtsne de. Antwerpen telde in die jaren tal van plaatsnijders. Ze kunnen uiteraard niet allemaal op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn en van de aan wezigen kunnen we onmogelijk alle namen noemen. Een uitzondering nog voor de grote Antoon van Dijck, wiens vier kunstenaarsportretten aan tonen waarom deze kunstenaar later aan het Engelse Hof zoveel succes zou hebben. Er is trefzekerheid, een (on getwijfeld) goede gelijkenis en vooral een zwierigheid die ook aan deze por tretten de allure van hof-kunst geeft. VOLKERING P.P.Rubens: Hendrik IV, koning van Frankrijk. Zwart krijt-tekening AMSTERDAM - Met twee feeste lijke dagen in de Amsterdamse RAI, op 1 en 2 maart, geeft de NCBF (Nederlandse Citizen Band Federatie) uiting aan de blijd schap, waarmee het vrijgeven van de 27 Mc, met ingang van 3 maart, is ontvangen. De NCBF zorgt voor twee dagen non-stop amusement en interesseerde 15 standhouders, die gezamenlijk alle informatie willen geven rond de praktische mogelijkheden van de 27 Mc en de daarbij behorende goedgekeurde apparatuur. Bovendien worden de beide dagen demonstraties gege ven en komen vertegenwoordigers van de 29 bij de NCBF aangesloten verenigingen vertellen, wat zoal in verenigingsverband mogelijk is. Zoals eerder uitvoerig gemeld, be sloot de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, Neelie Smit-Kroes, de 27 Mc (de elf meter band) voor ama- teurgebruik beperkt vrij te geven. De beperkingen, maar ook de mogelijk heden, zijn samengebracht in de Machtigingsregeling voor Algemene Radiocommunicatie, MARC. Met een uitgangsvermogen van maximaal 0,5 watt kan met ingang van 3 maart ie dere Nederlander van 14 jaar en ou der tegen betaling van 35 gulden per jaar FM zenden en ontvangen. Met door de PTT goedgekeurde appara tuur kan dit gebeuren over 22 kana len. In tegenstelling tot de bekende „zendamateur", die nog steeds een examen moet afleggen, maar ook op een ander niveau werkzaam is, kun nen de MARC-amateurs, al dan niet in verenigingsverband, vrij met el kaar van gedachten wisselen. Omroe- pje spelen, bijvoorbeeld verzoekplaat- jes draaien is niet toegestaan en blijft strafbaar, zoals elke vorm van zen den strafbaar blijft zolang de zenda mateur geen examens heeft afgelegd, of niet voldoet aan de MARC-voor- waarden. De NCBF waarschuwt ervoor, dat goedgekeurde apparatuur thans niet of nauwelijks in de handel is. „De ap paratuur die toch wordt aangeboden, dient men met het nodige wantrou wen te bekijken", aldus deze Federa tie. Goedgekeurde apparatuur is voorzien van een MARC-embleem, zwart of zilverkleurig. Wat van de vrije communicatie in de toekomst kan worden verwacht, is thans, door gebrek aan ervaring, nog onduidelijk, aldus de Federatie. In verenigingsverband wil men meer doen dan gezellig babbelen, voorzo ver dat met de 22 kanalen al mogelijk zal zijn. De verenigingen hebben de Nederlandse Invalidebond al mede werking toegezegd tijdens een mani festatie op 25 februari in Tiel. Ook andere sociaal geïsoleerde groeperin gen wil de Federatie behulpzaam zijn. Terwijl in een non-stop programma een groot aantal artiesten voor een feestelijke stemming zorgt, geven handelaren, importeurs en uitgevers alle gewenste voorlichting; men wijst met name het beroepsvervoer erop, dat de apparatuur niet in andere lan den is goedgekeurd, en men aan de grens moeilijkheden kan ondervin den. De 'Tour de France' met uw krant. Twee exclusieve busrei zen organiseert uw krant samen met Maaskant Tours en Te- letours. De eerste is in de Paasweek van 3 tot en met 11 april 1980 en omvat een boeiende rit door het Franse land tot aan de Pyreneeën en terug via de Loire en Parijs. De andere reis, van 3 tot en met 10 mei 1980, is meer gericht op de zonnige zuidkust langs de Middellandse Zee en heeft als doel Monte Carlo. De Paasreis van 3 tot en met 11 april 1980 vertrekt met Maaskant-touringcars uit Den Haag en Rotterdam. De tocht gaat via België naar Rouaan (overnachting). Verder via de Franse westkust (bezichtiging van de Tapisserie Reine Mathilde in Bayeux en de Mont St. Michel) naar het hotel in St. Malo. De derde dag wordt het kasteel in Angers bezocht en gaat het via Saumur en Poitiers naar Angoulême (overnachting). Vervolgens gaat het via Bordeaux en Pau voor een verblijf van twee dagen naar Lourdes. Vanuit Lourdes wordt een da gexcursie gemaakt naar Gavarni in de Pyreneeën. De zevende dag van de Franse tour rijdt de bus via Cahors en Brive naar Limoges, waar wordt overnacht. Na het vertrek uit Limoges wordt na Blois te hebben gepasseerd koers ge zet naar Chambord voor bezichtiging van een van de kaste len langs de Loire. Overnacht wordt in Parijs. Op de laatste dag wordt na een rondrit door de Franse hoofdstad de thuisreis naar Rotterdam/Den Haag aanvaard. Het slotdiner is in Breda. De prijs van de 'Tour de France' is (geheel verzorgd van de lunch op de eerste dag tot aan het afscheidsdiner en bege leid door een Nederlands sprekende reisleider) ƒ695,- p.p. op basis van een tweepersoonskamer. Minimum aantal deelnemers: 40. De Zuid-Frankrijktour van Teletour is van 3 tot en met 10 mei 1980 en gaat vanuit Den Haag en Rotterdam na een over nachting in Dijon naar Monte Carlo. Het verblijf is daar in het viersterrenhotel Metropole. Ér wordt voldoende gelegenheid gegeven zich te verpozen aan de zonnige Middellandse zee kust. Er staan ook interessante excursies op het programma. On der meer de Route Napoleon via Mougins en het parfum stadje Grasse, Catalane, de Grand Canyon de Verdon en Draguignon terug naar Monte Carlo. Voorts een Rivièra-tocht langs de Middellandse Zee waar de badplaatsen St. Raphael en St. Tropez worden bezocht. De terugreis gaat weer via Dijon. De prijs van deze Zuid-Frankrijktour (op basis van half pensi on en inclusief excursies maar exclusief entrees en Teletour- reisleiding) bedraagt 765,- p.p. op basis van tweepersoons kamer. Minimum aantal deelnemers: 30. Inlichtingen en boekingen voor beide reizen telefonisch of door opzenden van bon aan Sijthoff Pers, Reisorganisatie, Wagenstraat 37, Den Haag. Tel. 070-63.59.18. Aan Sijthoff Pers Reisorganisatie, Wagenstraat 37, 2512 AP Den Haag Wij willen deelnemen metpersonen aan A. Paasreis van 3 t/m 11 april 1980 ad/695,- p.p. (op basis van 2 pers.kamer) B. Zuid-Frankrijktour van 3 t/m 10 mei 1980 ad 765,- p.p. (basis tweepersoons kamer) Naam: m/v Naam: m/v Adres: Postcode: Tel.: Woonplaats: (Handtekening) doorhalen wat niet wordt verlangd ZAANDAM Ahold (onder meer Albert Heyn, Simon, Miro) heeft vorig jaar de ge combineerde omzet zien stij gen van 4940 min. tot 5320 min. De nettowinst nam toe met 4,8 pet van 48,6 min tot 50,9 min. Door het door het dividendvoorstel in 1979 met 10 pet gestegen aandelenkapi taal daalde de winst per aan deel en de daarmee verbonden participatie in de Stichting. Ahold Internationaal tot 20,64 (1978: ƒ21,55, gecorri geerd voor agiostockdividend 19,94). Aan de op 16 april te houden jaarvergadering zal worden voorgesteld het dividend over 1979 vast te stellen op onver anderd 6,40 waarvan weer 4,40 in contanten en 2 in agio-aandelen. Bij aanvaarding van het voorstel is per 1 juli op de winstdelende klantenobli gaties weer 19,75 pet betaal baar. De stijging van de omzet met 7,7 pet is in belangrijke mate het gevolg van de buitenland se activiteiten, hoewel ook in ons land volume- en geldom- zet zijn gestegen. De procentu ele omzetstiiging is, vooral in het tweede halfjaar, ongunstig beinvloed door de daling van de dollarkoers. Het bedrijfsre sultaat daalde van 100,4 min tot 93,7 min. Dit komt op 1,76 pet van de gecombineerde omzet (v.j. 2,03 pet). De daling werd veroorzaakt door de gang van zaken in Nederland, waar de concurrentie en de voortgaande kostenstijging leidden tot verkrapping van de marges. Dankzij hogere di videndontvangsten van deel nemingen (f 1,8 min) en per saldo lagere interestlasten 6,2 min) nam ondanks het lagere bedrijfsresultaat het nettoresultaat toch toe. In pro centen van de omzet bedroeg de winst 0,96 pet (v.j. 0,98 pet). De direct onder de Stichting Ahold Internationaal vallende vennootschappen zullen geen dividend over 1979 declareren, wegens de nodig geachte ver dere versterking van het eigen vermogen. Daarvoor vindt geen uitkering plaats op de met het aandeel Ahold ver bonden participatie in de Stichting. Voor 1980 verwacht Ahold een matige volumegroei met een hoger inflatie-effect dan in 1979. Vooralsnog wordt gerekend op een niet al te i sterk van 1979 afwijkend re sultaat. VEEMARKT DEN BOSCH DEN BOSCH. 20 lebruari Totaalaanvoer 6871 stuks, waaronder 2057 runderen. 407 graskalveren, 24 vette kalveren, 2317 nuch tere kalveren. 1425 schapen. 10 lammeren, 17 geiten en 614 slachtvarkens. Er waren 1020 slachtrunderen. Prijzen In guldens per stuk: melk- en kali- koeien 1625-2825, gulste koelen 1375-2025, kaltvaarzen roodbont 2200-3000 en zwart bont 1600-2500. klamvaarzen 1700-2125. guiste vaarzen 1550-1875, pinken 1100-1500, graskalveren 700-1000. nuchte re kalveren voor fok en meslerij roodbont 280-510 en zwartbont 190-380, weldescha- pen 105-145. limmeren 110-140, veile schapen 175-245 en vette lammeren 170-235. Prijzen In guldens per kg geslacht gewicht:' stieren 1e kwal 7,35-7,90 en 2e kwal. 6,40-7.30, vaarzen Ie kwal. 6,75-8,00 en 2e kwal. 5,95-6,65. koeien 1e kwal. 6,50-7,60, 2e kwal. 5,95-6,45 en 3e kwal. 5,70-5.90, worstkoelen 4,85-5,85. Prijzen In guldens per kg vond gewicht: an ie kwal. 5765-5,80, 2e kwal. i 3e kwal. 5,35-5,45, slachtzeu- gen 1e kwal. 2,90-2.95, 2e kwal. 2.85-2,90 en ,3e kwal. 2,76-2.83. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen): melk- en kalfkoeien minder - rustig - prijs houdend; guisle koelen minder - redelijk - gehandhaafd; graskalveren kort kalm - minder vast; vette kalveren weinig - redeljk - onveranderd; nuchtere kalveren minder - stroel moeizaam prijshoudend; schapen en lammeren beperkt - vlot - goed gehand- ilnder - levendig - hoger; Groenteveiling Lelden Appels 52-66; Peren 81; Aardappelen 24-26; Boerenkool 23-25; Rode kool 36-37; Groene kool 26-27; Prei 131; Rabarber 285-305; Spinazie 26-300; Spruiten A 93-100; Spruiten B 114- 118; Uien 28-47; Winterpeen 33; Knolselderij 35-58; Sla zwaar 19-30; Raapstelen 28-31. Filmregisseur gaat opera regisseren PARIJS De Amerikaanse filmregisseur Joseph Losey is uitgenodigd in Parijs de opera Boris Godounow te regisseren. De uitvoeringen beginnen op 9 juni. Het zal de eerste maal zijn dat Losey de regie voert in een operatheater, Dat dit het ge volg is van het succes dat hij heeft bereikt met zijn verfil ming van Mozarts Don Gio vanni ligt voor de hand. De Opéra van Parijs had eerst Joeri Lioebinow, directeur van het Taganka-Theater in Mos kou, voor de regie van Boris Godounow gevraagd hij had dit ook gedaan voor de Scala in Milaan, afgelopen december maar Lioebinow heeft nog steeds geen vergunning gekre gen zich naar Parijs te mogen begeven. Losey, die 71 jaar is, heeft aan de Don Giovanni-film gewerkt met de Parijse opera regisseur Rolf Liebermann. Deze metatalen 4-kleurenbaJpen is esn van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement NOTEER m i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: j Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: naam: adrCSI woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: 'i antwoordnr 349, Leiden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.i nummer 071-122248 en per speciale koerier wori krant alsnog bezorgd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het document van de bijzondere synode van de Neder landse bisschoppen is beslist geen „voorgebakken stuk" geweest. Er is niets opgelegd. De bisschoppen heb ben zelf langzamerhand de zaken op gebouwd. De synode was ook geen examen. Wij hebben zelf de themata gesteld en hebben vrij kunnen pra ten. Een moeilijke vraag is wel: hoe brengen we over wat daar is opge bouwd? Kardinaal Willebrands, aartsbisschop van Utrecht, stelde dit gistermiddag tijdens een lunchbijeenkomst in Den Haag van het Ge nootschap van Hoofdredacteuren, waar hij was uitgenodigd een en ander over de synode te vertellen. hebben willen spreken. Zij worden in het stuk meer gewezen op hun plichten dan op hun autoriteit. Wel heeft men op enkele fun damentele punten duidelijkheid willen geven om verwarring te vermijden, aldus de kardi naal, die in dit verband onder meer zei, dat zal worden voortgegaan de medewerking te vragen van niet gewijden. Gekeken zal hier worden naar wat kan, niet naar wat niet kan. Is dat eenmaal duidelijk gesteld, dan kan vrijer worden voortgegaan met wat in Neder land de laatste tien jaar is gegroeid. De kardinaal zei te weten, dat er bij de pasto rale werkers bezorgdheid is en een gevoel van bedreiging. Wij zullen in onze kerk voor bepaalde diensten priesters nodig hebben, maar er zullen er voorlopig slechts sporadisch bijkomen. Doch zelfs al zou de situatie in deze zich gunstig ontwikkelen, dan zal dit toch pas op de lange duur een gunstig effect hebben. De pastorale werkers zullen ons dus moeten blijven helpen, aldus de kardinaal. Hij erkende, dat het aan communicatie naar buiten heeft ontbroken. Hij zag dat als de .prijs, die moest worden betaald voor de vrij heid van de discussie binnen de synode. Zelf wilde hij er alles aan doen om het resultaat van de synode in zijn bisdom zo goed moge lijk over te brengen. Voordat hij „het veld" dekenaten, parochies in zou trekken, stelde hij zich voor te praten met een repre sentatief groepje mensen om af te tasten waar de grootste moeilijkheden en ondoorzichtig heden liggen. „We moeten de zaak serieus nemen en niet zeggen: dat leggen we maar weg". Op een vraag naar de consequenties van de synode voor de leek, in het bijzonder met het oog op de samenwerking binnen het CDA, antwoordde de kardinaal, dat de geestelijk heid de dienst niet uitmaakt. Er steunt ont zettend veel op de leek en dat moet zo blij ven. En wat de politicus betreft: deze heeft in zijn taak een eigen politieke verantwoorde lijkheid en zijn eigen geweten. We denken er niet aan een soort van geestelijke adviseurs aan te stellen. Ten aanzien van de actie „Trouw aan paus" en de organiserende R. K. Titus Bran sma Stichting, merkte hij op, dat deze sti< ting en de personen erachter, kerkelijk maatschappelijk, zo weinig vertegenwoor gen, dat hij deze niet als een pijler voor l beleid kon zien. Met de kritische groep wilde hij wel contact houden, al tekende aan, dat kritisch zijn niet hetzelfde is als i gatief zijn. Over de doorwerking van de synode zei „Ik heb de indruk, dat wij als bisschoppen kaar meer zullen respecteren en geen al mene uitspraken meer zullen doen zon< overleg". Ook meende hij, dat het goed zijn als de bisschoppen anders gaan verga*; ren. Niet elke maand meer, maar drie of V; keer per jaar, waarbij dan enkele pun' goed behandeld zouden worden, alsmede c keer per jaar gedurende enkele dagen acht een, bijvoorbeeld met deskundigen. En in i algemeen: „We moeten nog zien hoe het g werken. De realiteit moet het aantonen." Als alle andere middelen zijn uit geput kan en moet de kerk een ge wapende revolutie steunen. De aartsbisschop van Managua (Nica ragua), mgr. Miguel Obando Bravo, zei dit dezer dagen tijdens een be zoek aan San Francisco. Verwijzend naar een soortgelijke uit spraak van de aartsbisschop van San Salvador, mgr. Oscar Romero, zei Obando Bravo verder, dat de bis schoppen geweldloosheid moeten pre diken en dat „betekent persoonlijke bekering, die op de gehele samenle ving moet worden overgedragen". De methode van de geweldloosheid is de dialoog. Toen alle mogelijkheden tot die dialoog waren uitgeput, hebben de mensen gevraagd, of het geoorloofd was naar de wapens te grijpen. „Volgens de leer van Thomas van Aquino is het gebruik van wapens toegestaan, als een situatie slechts met wapengebruik kan worden opgelost en het gebruik van wapens niet li tot een toestand, die erger is dan bestaande", aldus de bisschop. „D« om hebben de bisschoppen van N ragua het volk aan dit beginsel in encycliek Populorum Progressio Paulus VI herinnerd. Bij een voort rende tirannie kunnen wapens laatste middel worden gebruikt", j

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6