Schandalig afscheid van ijshockeyploeg Hanni Wenzel aan leiding op slalom Vier kandidaten voor drie medailles bij kunstrijden MEDAILLES Radio en televisie jechoslowaken loven niet eer in succes Zwitserse bobbers op record- jacht Poetzsch neemt kop bij dames kunstrijden \QI)RT LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 PAGINA 19 voor sische team H, PLACID De Sovjet- jhaalde een vrij gemak zege op de estafette ^er keer tien kilometer a. Noorwegen, de enige jke tegenstander van t, wist het tot op de n de race nog bij te be- aar moest toen toege- de twee laatste leden ploeg uit de Sovjet- elijajev en de winnaar gouden medaille op de meter Zimjatov. rste Russische loper viel in het begin van tien kilometer, maar er toch in de Russen irsprong te geven van iden op Noorwegen na lometer. Vooral door Zimjatov, de laatste >eg de ploeg uit de Sov- toe: hij maakte de tijd. Alleen de Fin Mieto was sneller •28.27.70), maar ver een derde plaats kon us van Finland zijn jniet brengen. West- 'jid had na 30 kilometer voorsprong op Fin aar de laatste West- per Jochen Behle kon tie niet behouden. LAKE PLACID De Ne derlandse ijshockeyploeg heeft op een schandalige wijze afscheid genomen van zijn eerste Olympisch toer nooi. In de laatste wedstrijd tegen Finland, die voor bei de landen uiterst belangrijk was Finland zou zich via een zege bij de laatste vier plaatsen, Nederland bij de laatste zes verloor de ploeg aan het begin van de derde periode het hoofd. De wedstrijd liep, toen Oranje nog alle kansen had, volle dig uit de hand. Nederland, dat met goed spel de eerste periode had afgeslo ten met een achterstand van 21 (Porvari scoorde de ope ningstreffer, maar Van Wie ren maakte gelijk waarna Leppanen de Finnen opnieuw aan de leiding bracht) hield in de tweede periode ook goed stand. Klooster, die een goed toernooi heeft gespeeld, bracht de ploegen weer naast elkaar. Daarna verhoogde Finland het tempo en door Villa en Porva ri begon Nederland de derde periode met een achterstand van 42. Hetgeen, gezien de krachtsverhoudingen uitzicht bood op een gunstiger resul taat. Plotseling sloeg de vlam in de pan. Patrick Kolijn kreeg voor een zware, volko men onnodige overtreding een straf van vijf minuten en toen vlak daarna ook Corky de Graauw zich misdroeg en met twee minuten naar de straf bank werd gezonden, raakten de Nederlandse spelers hun zelfbeheersing kwijt. In een tijdsverloop van vier minuten kreeg Oranje de rekening voor William Klooster (op archieffoto) hield het Nederlands team In de race tegen de Finnen, maar vervolgens ver loor het Oranjeteam zich in onbehoorlijk gedrag. was viel daardoor onnodig hoog uit. Alleen door gebrek aan zelfbeheersing. Een kwaal waaraan Oranje in het verleden ook al heeft ge leden. Het vaderlandse ijs hockey heeft er geen goede naam door gekregen. Tot gisteren had Nederland een redelijk faire indruk in Lake Placid achtergelaten. Te gen de Sovjet Unie werd wel iswaar niet zachtzinnig opge treden, maar van grof spel was toch geen sprake. Er werd fors gespeeld, maar dat draagt het spel in zich. Tegen Japan werd ronduit slecht opgetreden, dat was zeker niet het geval in de wedstrijd tegen Polen. Dat gaf hoop voor de toe komst, omdat Nederland had gedemonstreerd toch op een bepaald niveau mee te kunnen Coach Hans Westberg verving daarop om onbegrijpelijke re denen Ted Lenssen, die een aantal schitterende wedstrij den heeft gespeeld, door John de Bruyn. Toen vlak daarop de ploeg weer eens volledig was reageerde een woedende Jack de Heer zijn teleurstel ling af met enkele harde sla gen met de stick in de nek van de voortreffelijke Finse doel man. Het leverde opnieuw een straf van vijf minuten op. We derom strafte Finland het bru te optreden af met twee doel punten. Tien minuten straf voor houthakkersijshockey kostte Nederland zes treffers. De nederlaag die voorzien draaien, hetgeen met het oog op het toernooi om het wereld kampioenschap in 1981 in Zweden, een belangrijk gege ven is. Een gegeven dat echter in de slotontmoeting van de groep tegen Finland totaal werd weggevaagd door de bruutheid waarmee de spelers hun teleurstelling afreageer den. Finland antwoordde daar op gepaste wijze op met de cii- fers 103. Hetgeen voldoende zegt, want als de 'strafdoel- punten' van de score worden afgetrokken blijft er slechts een score van 43 in het voordeel van de Finnen over. Maar Oranje had een Kolijn en een De Heer in de gelede ren die de stick meer gebruik ten als slagwapen dan om ijs hockey mee te spelen. Nederland laat in Lake Placid daardoor een feer slechte in druk achter. Onbegrijpelijk was het dat een coach niet in greep, maar spelers handhaaf de die eigenlijk in het gehele toernooi niets hadden gepres teerd, terwijl er jonge, gretige spelers op de bank zaten. Al leen in de laatste minuten te gen Finland achtte zelfs West- berg het niet langer verant woord om De Graauw in te zetten. Die had de strafbank al vier maal bezocht. Het scoreverloop was als volgt: 10.41 10 Jukka Porvari, 18.13 11 Lar- rie van Wieren, 18.28 21 Reijo Lep panen, 30.25 22 William Klooster, 33.07 3—2 Ismo Villa, 34.12 4—2 Juk ka Porvari, 42.35 52 Jari Kurri, 43.44 6—2 Esa Peltonen, 44.34 7—2 Hannu Koskinen, 46.10 8—2 Markku Hakulinen, 48.16 92 Jari Kurri, 51.03 102 Hannu Haapalainen, 53.04 103 Georg Peternousek. Ne derland kreeg 22 strafminuten, Fina- (Van onze speciale verslaggever) PLACID Het Tsjechische ijshockey gedijt Slijk niet op Amerikaanse bodem. In i960 gre- He Tsjechen in Squaw Valley voor het laatst J) de medailles. De geschiedenis herhaalt zich jl.ake Placid. Door de nederlaag met 4-2 (0-2, 2-1) tegen Zweden ligt Tsjecho-Slowakije al race nog voordat de strijd om de verdeling iet eremetaal werkelijk ontbrandt. een overwinning op Zweden kon Tsjecho-Slowakije nog laatste vier brengen en zou tegelijk Zweden elimineren, genoeg om een duel op het scherp van de snede te mogen nten. Zo ver is het niet gekomen. De Tsjechen geloofden pak slaag, dat zij van de Amerikanen incasseerden, dui- liet meer in hun mogelijkheden. Zonder hun gangmakers ec en Hlinka miste de ploeg vooral persoonlijkheid. Timi- 'htmatig haast, begonnen de Tsjechen aan het karwei te- i Zweedse ploeg, die de last van het toernooi toch duide- [on te voelen. De scherpte was althans uit het Zweedse t rdwerten. Het gevolg was een lauwe en matige vertoning lit het karakter kreeg van een echte topwedstrijd, n minuten voor tijd vonden de Tsjechen voor het eerst li eg voorbij de elastische Zweedse doelman Pelle Lind- be die overigens vrouwe Fortuna op zijn kooitje had zitten, n sloeg zijn slag bij powerplay. Driemaal kreeg het in de veertig minuten een numeriek overwicht. Driemaal le- H dat een doelpunt op. De Zweden hadden daarvoor achter- et gens 18, 30 en 58 seconden nodig. Het brein achter dat op- "düjke hoge rendement was steraanvaller Mats Naeslund. e igeerde tweemaal als aangever voor Ahlberg en Holmg- j nam zelf de derde treffer voor zijn rekening. In de slotfa- ,j aalden Stastny en Lundqvist en Pouzar de eindstand op 2- wedstrijd was toen echter allang tot een formalititeit gede- :r rd- ai j>:pswinnaar trjet-Unie werd door een zege op Canada winnaar van r< e groep. De Russen, die in de onderlinge confrontatie ir nkelijk met 3-2 achterstonden, sloegen in de laatste Ie toe en wonnen tenslotte met 6-4. Md er, tot grote vreugde van de 8500 toeschouwers, lange schijn van dat de Canadezen voor een verrassing zouden Ze namen snel de leiding en liepen zelfs tot 3-1 uit. Er nog enkele seconden te spelen in de tweede periode toen lessen de achterstand tot 3-2 verkleinden. De Canadezen t in de slotperiode na 4-3 toch nog terug tot 4-4, maar niet verhinderen dat de regerend wereldkampioen de n eigen voordeel besliste. De Russen dankten hun zege in r inerverende ontmeoting voor een belangrijk deel aan i inder Golikov, die in de laatste periode driemaal scoorde, 'j is, Kasatonov en Michailov maakten het halve dozijn vol. ijregg, Pirie en d'Alvise scoorden voor Canada. i vijfhonderd toeschouwers waren getuige van de zege (5- Polen in de onderste regionen van de blauwe groep be- op Japan. De Oosteiiropese produktie werd verzorgd 'abawa, Dziubinski, Malysiak, Jobczyk en Pytel. Fujii voor Japan. rika trenigde Staten hebben zich in het slotduel van de te 'groep niet laten verrassen door West-Duitsland. f nkelijk leek het daar overigens wel op. De Westduit- oten de eerste periode zelfs af met een voorsprong door treffers van Kretschmer en Kiessling, maar ren uiteindelijk met 4-2. De Amerikaanse treffers kwa- op naam van McClanahan (2), Broten en Verchota. dit resultaat werd het gastland tweede in de groep Zweden door een slechter doelsaldo. iren behaalden in de laatste wedstrijd van de blauwe groep erste punt. Negenentwintig seconden voor het slotsignaal L Molberg tegen Roemenië voor de Scandinavische gelijk- 3-3. Hij bekroonde daarmee de eindsprint van Noorwe- een minuut tevoren via een treffer van ploeggenoot Se- was ingezet. Het resterende Noorse doelpunt was af- ig van Foyn. Voor Roemenië scoorden Costea, Gall en Tu- Istanden ijshockeytoernooi: :p: 1. Sovjet Unie 5-10 (51-11); 2. Finland 5-6 (26-18); 3. Canada 5-6 Polen 5-4 (15-23); 5. Nederland 5-3 (16-43); 6. Japan 5-1 (7-36). groep: 1 Zweden 5-9 (26-9); 2. Verenigde Staten 5-9 (25-10); 3. Tsjecho- 5-6 (34-16); 4. Roemenie 5-3 (13-29); 5. West Duitsland 5-2 (21-30), 6. ïn 5-1 (9-36). Mueller betrapt bij stelen van Olympische vlag LAKE PLACID De Amerikaanse schaatser Peter Mueller is gister morgen bijna gearresteerd toen hij een Olympische vlag probeerde te bemach tigen. Mueller koos daar voor een vlaggemast rond de ijsbaan, die recht tegen over het plaatselijke poli tiebureau stond. Hij werd op heterdaad betrapt. „Naar men zegt, is het een eerbiedwaardige traditie, dat atleten de vlaggen ste len zonder betrapt te wor den", aldus het laconieke commentaar van politie chef Horace Pratt." De politie bleek later toch enig begrip voor de stunt van Peter Mueller te kun nen opbrengen en liet de aanklacht vallen. LAKE PLACID De Zwitsers zijn op record- jacht. De viermansbob uit het land van Wil helm Teil, verbeterde gisteren tijdens de trai ning het officieuze re cord van de Olympische baan van Lake Placid. Onder aanvoering van stuurman Hans Hiltebrand werd de 1557 meter afge legd in 1 minuut 58-hon- derdste seconde, achthon derdste seconde sneller dan de Zwitserse twee mansbob een etmaal tevo ren verwezenlijkte. Die bobslee werd bestuurd door Erich Schaerer, die het afgelopen weekeinde goud behaalde. Rosl Mittermaier, tweevoudig gouden medaillewinnares in Innsbruck vier Jaar ge leden geeft de Westdultse skisters Christa Kinshofer, Irene Epple en Maria Epple adviezen na de eerste manche van de reuzenslalom. LAKE PLACID - - Hanni Wenzel uit Liechtenstein heeft gisteren in Lake Pla cid de eerste manche van de reuzenslalom voor dames gewonnen. Met een tijd van 1 minuut 14,33 seconden eindigde de 23-jari- ge Wenzel op de flanken van de Whiteface Mountain ruim voor de Westduitse Irene Epple (1.14.75). Derde werd Christa Kins hofer, eveneens uit West-Duitsland, in 1.15,19. De Zwitserse Marie-Theres Nadig, één van de favorieten voor Olympisch goud, kwam ten val en is uitgeschakeld voor een ereplaats. Ook Ursula Konzett (Lie), Daniela Zini (Ita) en Regina Sackl (Oos) werden het slachtoffer van een val. Verrassender dan de overwinning van Hanni. Wenzel was de hoge klassering van twee Westduitse deelneemsters, Irene Epple en Christa Kinshofer. De Westduitse ploeg heeft dit jaar niet deelgenomen aan de wedstrijden om de wereldbeker en zich volledig op de Olympische Spelen geconcentreerd. Epple, die 42-honderdste seconde op Wenzel moest prijsgeven, was zelfs van mening dat het ver schil nog kleiner had kunnen ziin. „Een klein foutje kostte me een fractie", aldus Epple. Hanni Wenzel, de gedoodverfde favoriete, was behoorlijk zenuwachtig geworden toen zij Nadig en Konzett had zien vallen. „Mede omdat deze piste mij goed ligt, is dat lot mii bespaard", zei Wenzel, die eerder verrassend winnares van het zilver op de afdaling werd. De eerste manche van de reuzenslalom werd gehouden onder lente-achtige omstandighe den. Een temperatuur van zes graden boven nul en de zon maakten de sneeuwlaag zacht en enigszins rul. LAKE PLACID Vier mannen hebben een ding gemeen, namelijk dat zij geweldig goed kunnen schaatsen. Verder lijken de vier kandidaten voor de drie Olympische me dailles in het kunstrij den in niets op elkaar. Jan Hoffmann, de on derkoelde technicus. Ro bin Cousins, de virtuoze artiest. David Santee, de explosieve „kwajongen". Charles Tickner, de de gelijke veteraan. Jan Hoffman is, eigenlijk precies zo als de andere drie, altijd zichzelf geble ven. Tussen de Hoffmann die zes jaar geleden als achttien-jarige voor het eerst wereldkampioen werd en de kandidaat voor Olympisch goud van vandaag is vrijwel geen verschil te ontdekken. Hij is zes jaar ouder geworden en nog altijd de man die zijn lessen perfect kent. De ideale leerling, die zijn huiswerk braaf maakt en ijzig heerst in de verplich te figuren waar van de ge talenteerden altijd de hardste werkers hoog sco ren. Op de techniek van Hoff mann, vier keer Europees kampioen, is niets aan te merken. Zowel voor zijn knie-operatie, die hem in het seizoen „1974/75 stil" zette en zijn kansen op een Olympische medaille in Innsbruck verknoeide, als er na was hij op het kunstijs de mechanische mens of de menselijke machine. Anders Robin Cousins, twee jaar jon- Robin Cousins hoopt met zijn vrije rijden hoog te eindi gen. ger, is anders. In alle opzich ten, een artiest, virtuoos in het vrije rijden. Wanneer Cou sins al niet als uitvinder van nieuwe figuren te boek staat, dan is hij wel een vernieuwer. Cousins doet alles zelf, niet al leen op het ijs, ook in de voor bereiding. Hij is zijn eigen choreograaf, hij kiest muziek voor zijn ongeevenaarde vrije rijden, hij naait de lovertjes op zijn schaatscostuums. De speelse Brit had echter als kunstrijder een handicap. Na melijk de zakelijke verplichte figuren, waarin hij niets van zijn eigen persoonlijkheid kan leggen. Voor de winterspelen heeft hij de verbetering daar in, die zich ai manifesteerde bij het Europese kampioen schap, voortgezet, een vierde plaats was zijn beloning en na de verplichte kuur stoote hij al door naar de tweede plaats achter Hoffmann, die door alle juryleden over het totaal van twee oefeningen het hoogst ge waardeerd werd. Daardoor is Cousins toch tamelijk dicht ge komen bij de trilogie van zijn landgenoot John Curry, die vier jaar geleden drie gouden medailles veroverde, de Euro pese, de Olympische en die van de wereld. David Santee is even oud als Cousins. Beter in de verplichte figuren dan de Brit, maar steeds een klasse minder in het vrije rijden. Niet omdat zijn mogelijkheden veel min der zijn, maar alleen omdat het hele lichaam van de Ame rikaan in die beslissende mo menten van een kampioen schap de nervositeit voelt. Santee heeft voor de Winter spelen een sport-psycholoog bezocht en in die gesprekken heeft hij de rust gevonden en de zekerheid die al in de korte kuur zichtbaar was. „Ik kan bijna niet wachten tot donder dag", zei hij nadat hij het voor laatste onderdeel had voltooid. '„Ik kan de strijd om de me dailles aan en als ik er toch niet in zou slagen er een te veroveren, dan zal ik vech tend verliezen". Plaats klimmen Om aan de medailles te ko men, zal Santee ten minste nog een plaats moeten klim men. De kampioen van de Verenigde Staten, Charles Tic kner, staat nog tussen hem en de twee Europeanen. Tickner leek tot dinsdag de ze kerheid zelf. Rustig en zelfbe wust zonder uitschieters, dege lijk en betrouwbaar, werkte hij de drie programma-onder delen af. In de korte kuur ech ter maakte hij een fout Hij struikelde bij het einde van een serie sprongen, het be langrijkste onderdeel van de verplichte kuur. Zijn beloning was mager. Het Britse jurylid Sally Stapleton ging zelfs niet verder dan 5,0. Het kostte hem zijn tweede plaats in het klas sement. Tickner is een man die liever het halve ei heeft dan de lege dop. Houdt dat in dat hij vana vond in Lake Placid op zeker gaat rijden? „Risico's nemen voor goud, of risico's vermij den voor brons?" Ik weet wat ik zal moeten doen, maar die wetenschap maakt mijn taak er zeker niet eenvoudiger op." Charles Tickner is de laatste van de favorieten, die het ijs op moet, het lot heeft zijn con currenten Hoffmann, Cousins en Santee voor hem geplaatst Het kostte Linda Fratianne en haar trainer Frank Carroll kennelijk moeite om de ogen open te houden tijdens de verplichte figuren bij de dames. LAKE PLACID Wereld kampioene Linda Fratianne is bij de verplichte figuren van het dames kunstrijden voorbijgestreefd door de Oost- duitse Europese kampioene Anett Poetzsch en de viervou dige nummer twee bij het Eu ropees kampioenschap, de Westduitse Dagmar Lurz. Deze laatste, een 21-jarige stu dente in de medicijnen, maak te daarmee haar reputatie waar, een uitnemend rijdster van de verplichte figuren te zijn. In alle drie de figuren, de wende buitenwaarts, de para graaf tegen drie en de slangen- paragraaf werd zij echter overtroffen door Poetzsch, die door alle juryleden op de eer ste plaats werd gezet LAKE PLACID De medaillestand na de negende dag van de Olympische winterspelen te Lake Pla cid (25 onderdelen) is: land Sovjet Unie Oost-Duitsland Ver. Staten Oostenrijk Zweden Noorwegen Nederland Zwitserland Finland Italië Liechtenstein Canada Hongarije Japan Bulgarije Tsjechoslowakije West Duitsland Bij het schansspringen, 70 meter, heren, werden twee zilveren en geen bronzen medaille uitgereikt. Bij de 1000 meter hardrijden op de schaats voor heren twee bronzen. goud zilver brons totaal 8 4 5 17 6 S 6 17 3 2 1 6 3 1 2 6 2 0 0 2 1 2 3 6 1 1 1 3 I 0 1 2 0 4 2 6 0 2 0 2 0 2 0 2 0 1 1 2 0 I 0 1 0 1 0 1 0 0 1 1 0 0 1 1 0 0 1 1 DEN HAAG De uitzen dingen op radio en televisie van de Olympische Winter spelen in Lake Placid om vatten voor vandaag het vol gende: Radio Hilversum 1: tussen 16.25 en 19.00 uur: flitsen schaatsen 1500 meter heren. Televisie Nederland 1: 16.25-18.45 uur ijshockey Sovjet Unie-Canada; schaatsen 1500 meter heren; skiën reuzenslalom dames tweede manche. 23.10-23.50 uur hoogtepunten middaguitzending en inter views naar aanleiding van schaatsen 1500 meter heren. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll UITSLAGEN SCHAATSEN 3000 meter dames: 1. Björg-Eva Jensen (Noo) 4.32,13. 2. Sabine Becker (ODI) 4.32.79, 3. Beth Helden (VSt) 4.33.77. 4. Andrea MI1- scherlich (ODI) 4.37.69. 5. Erwlna Rys-Ferens (Pol) 4.37,89. 6. Mary Docter (VSt) 4.39.29. 7. Sytvia Filips- son (Zwe) 4.40.22. 8. Natalia Petroes- jewa (Sow) 4.42.59. 9. Olga Plesjkowa (Sow) 4.43.30. 10. Sarah Docter (VSt) 4.43,30, 11. Brenda Webster (Can) 4.43.67. 12. Sylvia Burka (Can) 4.44,22, 13. Annie Borckink (Ned) 4.47.35, 14. Silvia Albrecht (ODt) 4.47.76, 15. Annelle Repola (Fin) 4.50.11. 16. Sljtje van de Lende (Ned) 4.51,53. 17. Valentine Laienkowa (Sow) 4.51,72, 18. Annette Karlsson (Zwe) 4.52.70. 19. Slgrld Smuda (WOO 4.53,55, 20. Usbeth Korsmo (Noo) 4.54.65. SKI Eerste manche reuzeelalom da mee over een afstand van 1170 meter met een hoogteverschil van 364 meter Is: 1. Hanni Wenzel (Lie) 1.14,33, 2. Irene Epple (WDI) 1.14,75, 3. Christa Kins hofer (WDI) 1.15.19. 4. Erika Hess (Zwi) 1.15.27, 5. Fablenne Serrat (Fra) 1.15,45, 6. Perrlne Pelen (Fra) 1.15,45. 7. Annemarle Moser-Proell (Oos) 1.15.64, 8. Maria Epple (WOO 1.16,20, 9. Christine Cooper (VSt) 1.16.61. 10. Ann Melander (Zwe) 1.16,84. 11. Kathy Krelner (VSt) 1.17.19. 12. Ann-Karln Hess (Zwe) 1.17.24. LANGLAUF 4 x 10 km estafette haren: 1. Sow)et-Unle (Rotsjew 29.21.41 /Basjoekow 29.48.57/Belje- Jew 29.21.78/ZlmJatow 28.27,70) to taal 1.57.03.46 2. Noorwegen (Erlkssen 29.45,96/A*, land 29.26.77/Aunli 30.14.80/Braa 29.18.24) 1.58.45.77 3. Finland (Klrvesnleml 3117.45/Teo- rajarva 30.17.70/Pltkaenen 30.08.39/Mleto 28.16.64) 2.00.00.18 4. West-Duitsland (Ipfel 30.57,65/Mül- ter 30.27.07/Notz 29.37,29/Behle 20.20.73) 2.00.22.74 5. Zweden (Lundbaeck 31.39,44/Er- Iksson 29.51.54/Kohlberg 30.33,53/Wassbera 28.48.20) 2.00.42.71 6. Italte (Detzoll 30.15,96/Carranra 31.10.76/Capltario 30.01,62/Vanzetta 29.41,59) KUNSTRUDEN 20/44.00. 3. Linda Fratianne 26/42.76. 4. Eml Watanabe (Jap) 38/41.52, 5. Claudia Krtstoflcs-Bindar (Oost) 45/40.32, 6. Susanne Drtano (Ita) 55/39.32. 7. Kristlana Wegetlua (Fin) 60/38.84. 8. Usa-Marle Allan (VSt) 69/38.44, 9. Danielle Riedar (Zwi) 77/37.68. 10. K arena Richard son (Gbr) 88/37.12, 11. Sandy Lam (VSt) 97/36.36. 12. DEnlse F' (Zwi) 122/35.04.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19