jorrit jorritsma is in één jaar een ander geworden Damesploeg met twee gezichten Val ontneemt Ria Visser en illusie ÏPRINTTRAINER TELEURGESTELD IN KNSB LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 PAGINA 17 ral en* t 3(\KE PLACID - Vorig jaar, toen Ist^rrit Jorritsma van de junioren- ol^ar de sprintkernploeg overstapte, unfeeg het bestuur van de schaats- a- »nd een lijvig rapport van de 34-ja- sportleraar uit Alkmaar aange- en, waarin hij een uiteenzetting over de wijze, waarop de techni- te begeleiding van het topschaat- i volgens hem geregeld moest irden. Tot op heden heeft de 'nttrainer er taal noch teken van jhoord. Wie schetste dus zijn ver ilizing, toen Jorritsma onlangs via 3ea vernam, dat de landelijke tech- 2-<sche commissie een gesprek met -Tten Pfrommer heeft gehad over n m plan, dat de vroegere trainer e in de herenkernploeg al jaren ge ilden had ingediend en braaf door E> k KNSB-bestuur in een bureaula opgeborgen. Jrritsma beschouwt dit als een duidelijk n'biaal. Hij ziet zich het komend seizoen ee4t als trainer van één der Nederlandse (rnploegen terugkeren. „En als ze mij ;°ftl willen houden, dan doe ik dat alleen n een structuur, waarin ik mijzelf kan iaIrugvinden", zegt hij. „Maar daar geloof >"2 niet in", voegt hij er berustend aan 1 „Ik heb dit seizoen al zoveel teleur- ïaittlingen te verwerken gekregen, dat ik P^één jaar een ander ben geworden. Ik ïobeer iets op te bouwen, maar zodra ik l^jee stenen op elkaar heb, trekken de sRrantwoordelijke mensen binnen de ^fhaatsbond de onderste er onder van- slcjan." 'a4n gemakkelijke taak nam de Alk- e barder vorig jaar niet op zich toen hij ch bereid verklaarde de sprintploeg 7|der zijn hoede te nemen. Een reeks pin conflicten had de sfeer binnen de Vdoep zodanig verziekt, dat het onmoge- bek was geworden Henk Gemser als rOjach te handhaven. „Als je de jongens >p^n pistool had gegeven, zouden ze el- ariar hebben doodgeschoten", zegt Jor- reetsma om aan te geven hoe treurig het met de onderlinge verstandhouding was gesteld. Een psychologisch onderzoek van de rijders Lieuwe de Boer, Miel Go- vaert, Bert de Jong, Ron Ket, Jan van de Roemer en Sies Uilkema wees Jorritsma de weg om orde op zaken te stellen. Ge heel tegen zijn gewoonte en opvattingen over topsportbegeleiding in koos hij voor de zogenaamde menselijke benadering. ,3ij de KNSB kwam dat kennelijk als een verrassing over. Die hadden zeker gedacht, dat ik de puinhopen wel even zou opruimen. Maar dan hadden wij mis schien een stuk of twee sprinters overge houden en hadden wii goede prestaties wel kunnen vergeten.' In alle rust In overleg met zijn rijders en na goed keuring van de bondsofficials lan ceerde Jorritsma een trainingsplan, waarbij de sprinters gelegenheid kre gen om zich in alle rust op de eerste belangrijke wedstrijd - net Neder lands kampioenschap - voor te berei den. „Maar de jongens en ik kregen direct al het gevoel niet serieus genomen te wor den", zegt hij verbitterd door de ervarin gen, die hij in de afgelopen maanden heeft opgedaan. „De wedstrijd om de Domstadtrofee bijvoorbeeld. Daar moest tegen de uitdrukkelijke afspraken in plotseling een selectie voor de interland tegen Noorwegen aan verbonden wor den. Ik heb mij er met hand en tand te gen verzet, dat Govaert zijn plaats voor Jos Valentijn moest inruimen. Natuurlijk niet, omdat Govaert zoveel beter zou rij den. Maar het ging om mijn geloofwaar digheid ten opzichte van de ploeg. Een jongen als Van de Roemer had wel kun nen denken, dat ik een volgende keer hem er uit zou flikkeren." Na interventie van het dagelijks bestuur kreeg Jorritsipa zijn zin, maar na het na tionaal kampioenschap in Den Haag moest de sprinttrainer voor de over macht van adviesraadtop en landelijke technische commissie buigen. „Er was afgesproken, dat de eerste vier van het kampioenschap naar het WK sprint zou den worden gestuurd. Maar nu ontdekt men opeens, dat er in Davos nog selec tiewedstrijden werden gereden, waar Valentijn en Govaert ook aan mee mochten doen. Jongens als Ket en v.d. Roemer zijn daar onderdoor gegaan", al dus Jorritsma. Twee voorbeelden Het zijn twee voorbeelden uit een reeks van teleurstellende ervaringen, waardoor de Alkmaarder in Lake Placid met verlangen uitkijkt naar „Wij vertrekken maandagavond met de hele ploeg uit Montreal, maar het liefst stap ik al in het vliegtuig, zodra Bert de Jong zijn rit op de 1500 meter heeft gere den". Want met zijn kritiek en openhar tige uitspraken heeft Jorritsma zeker geen vrienden gemaakt. Collega's Egbert van 't Oever en Ab Krook zoeken zijn gezelschap bepaald niet op en op vriend schappelijke schouderklopjes van KNSB- voorzitter Herman van Laer rekent hij ook niet. „Ik ben erg open en eerlijk, heb ook een hekel aan mensen, die achter je rug om met ellebogen werken. Dat kun je als niet diplomatiek beschouwen, oké, maar ik zeg wel de waarheid. Die mag echter kennelijk niet verteld worden. Dat komt doordat veel mensen niet kunnen relati veren, het onmiddellijk op zichzelf gaan betrekken. Maar ik kan het toch niet helpen, dat zij qua mentaliteit op een an dere golflengte denken?" Jammer Het zou bijzonder jammer zijn, als de sprinttrainer straks door de schaats bond achteloos opzij wordt geschoven. De plakken, die tegen de verwachting in in Lake Placid zijn behaald, heb ben het Nederlandse schaatsen im mers niet in één klap terug aan de top gebracht. De trieste resultaten, van Hamar en Trondheim kunnen moei lijk zomaar vergeten worden, trou wens ook de sprinters van Jorritsma zelf hebben de sterren niet van de he mel gereden. „Hoewel ik dik tevreden ben. Ik vind, dat ik voor mijzelf het bewijs heb gele verd, dat ik het goed heb gedaan. De on derlinge verstandhouding in de ploeg is prima, er is formidabel getraind, ieder een heeft zijn persoonlijke records ver beterd en Lieuwe heeft hier in Lake Placid zelfs brons behaald. Maar wij zijn Jorrit Jorritsma acht de kans dat hij te rugkeert als coach van één der kern ploegen uiterst klein. als schaatsland in de C-groep gebleven. En is zo'n afsluiting van het Olyrppische seizoen dan niet de ideale gelegenheid om een nieuwe koers te gaan kiezen?" Niet blindstaren Voorzitter Herman van Laer lijkt daarbij aan de zijde van Jorritsma te staan. Heeft hij in Lake Placid im mers niet verkondigd, dat men zich niet op het goud, zilver en brons blind mag staren en daarbij de gedachte aan een trainingscoordinator gelan ceerd? Jorritsma, die dezelfde figuur vorig jaar in zijn plan opvoerde, blijft echter sceptisch. „Ik kan nauwelijks geloven, dat het roer wordt omgegooid. Maar ik blijf er wel bij, dat het de enige manier is om op lan gere termijn naar successen te werken." Als het aan de Alkmaarder ligt, wordt het technisch beleid in handen van vak mensen gelegd. „Mensen die weten waar zij mee bezig zijn, die sport tot een ge deelte van hun beroep hebben gemaakt. Zo'n beleid moet voor de komende vier jaar worden vastgesteld. De figuur van zo'n coordinator of hoe je hem ook noemt, is van wezenlijke betekenis. Hij moet verantwoordelijk zijn ten opzichte van het beleid van de kernploegen en er voor zorgen, dat er een rode draad door heen loopt. Want het is toch belachtelijk, dat elke trainer op zijn eigen manier be zig is." Grote groep Het liefst zou Jorritsma zien, dat bij de aanvang van het nieuwe seizoen één grote groep wordt gevormd van zowel dames, heren als junioren, die samen trainen en ook in de maanden voor het Nederlands kampioenschap gezamenlijk op trainingskamp gaan. „Het zou ook verstandig zijn om gewest elijke rijders de gelegenheid te geven om regelmatig op eigen kosten mee te trai nen. Want nu kunnen onvoldoende mensen profiteren van de faciliteiten en de kennis, waarover een kleine groep wel kan beschikken. Bovendien hebben die kleine kerngroepen van nu het na deel, dat rijders in de watten worden ge legd. De zeef moet groter worden, zodat degenenen die het niet op kunnen bren gen wel moeten afvloeien." Nog gaat Jorrit Jorritsma er van uit, dat hij in het Nederlandse schaatsen geen roepende in de woestijn is. Maar als blijkt, dat voor zijn opvattingen geen steun werd gevonden, stapt de Alkmaar der eruit. „Ik weiger om mij in dat we reldje mee te laten sleuren. Dat wil ik nietzegt hij. STEVEN TEN VEEN 2-1 L iallKE PLACID - De "„«ag of Ria Visser gis- Ifmiddag in Lake Pla st! op de drie kilometer lep medaille had kun- winnen en welke :ur die dan zou heb- gehad, zal voor al- onbeantwoord blij- i. Na precies vierhon- •d meter ging de 18- ige kampioene van 'erland onderuit, n haar linker schaats het ingaan van de itenbocht te ver in de Beuwrand belandde. i slag waren daarmee Winterspelen voor de erendochter uit Oud- lijerland ten einde. 11 zilveren plak heeft er aan over gehou- n, maar door de val enzeer het ontevreden voel, dat de buit nog eter had kunnen zijn. Ria Visser was zeker niet in het voordeel, dat zij pas in de vijfde rit tegen de Russin La- lenkova reed. In Lake Placid leek gisteren het voorjaar im mers 'al door te breken. De temperatuur schommelde en kele graden boven het vries punt, terwijl de zon ook flink haar best deed om de schijn op te wekken, dat het met de winter definitief was gedaan. De duizenden toeschouwers voelden zich er wel bij, de da mes die in de eerste twee rit ten moesten starten evenzeer - het goud (Björg Eva Jensen), zilver (Sabine Becker) en brons (Beth Heiden) werd toen trouwens ook al verdeeld - maar daarna werd het Olympisch kunstijs voortdu rend zachter en daarmee min der snel. Niettemin had Ria Visser een geslaagde aanval op tenminste de tijd van Beth Heiden (4.33.77) waarschijnlijk nog wel met succes kunnen on dernemen. „Want", stelde bondscoach Ab Krook niet ten onrechte, „als Erwina Rys die maar een paar minuten eerder in actie kwam. 4.37. Een dieptepunt van de carriere van Ria Visser in beeld. De Oud-Beijerlandse is na 400 meter onderuit gesmakt en kan eremetaal vergeten. kon rijden, dan moest 4.33 voor junioren in Assen, toen voor Ria haalbaar zijn". Visser tegen Jensen reed, Bovendien had de Oud-Be- moest de Nederlandse op de ijerlandse zeker geen slechte eerste tweehonderd meter al start, terwijl dat toch één van een dikke seconde prijsgeven haar zwakke punten is. Bij de om tenslotte slechts met mi- wereldkampioenschappen niem verschil door de Noorse Björg Eva Jensen kort na haar met goud bekroonde eerste rit op de 3000 meter. Achter haar de winnares van het brons, Beth Heiden. rwijl een gedesillusioneerde Ria Visser naast coach Ab Krook langs de baan staat rijdt de Russische Valentina ■enkova rustig haar rondjes. verslagen te worden. In Lake Placid bedroeg haar achter stand op het voortvarende schema van Jensen, dat lange tijd zelfs onder de wereldre cordtijd zat, slechts achttiende seconde. „En dat bewees, dai. Ria de nodige felheid had, terwijl zij technisch ook goed reed", aldus Krook. Dramatisch De Nederlandse kampioene zelf was niet in de buurt om haar dramatische val toe te lichten en te verklaren. De grote teleurstelling speelde daarbij niet alleen een rol, maar ook de berichten die vanuit Lake Placid naar het thuisfront waren gezon den en waarin melding ge maakt van het uitstapje dat Ria Visser zaterdagavond samen met Haitske Valen tijn heeft gemaakt. Moeder Visser was er kenne lijk nogal van geschrokken, want in het Olympisch dorp kwam een ongerust telefoon tje van haar binnen, dat op zijn beurt binnen de ploeg weer lichte beroering wekte. „Maar ik weet zeker, dat Ria er geen last van heeft gehad, dat al die verhalen haar vorm niet nadelig hebben bein- vloed. Maar natuurlijk staat Ria nu niet te trappelen van ongeduld om met bepaalde journalisten te praten." De omstandigheden waren zoals gezegd ideaal, toen Beth Heiden en Björg Eva Jensen de strijd op de drie kilometer mochten openen. De blonde Noorse, die vorige week vrij dag haar twintigste verjaar dag vierde, werd door de klei ne en tengere, maar uiterst sterke en wilskrachtige zus van Eric opgejaagd naar een tijd, die lang een wereldre cord leek te gaan opleveren. De in maart 1976 uiteraard in Alma Ata gereden 4.31.00 van Galina Stepanskaja bleef ech ter juist onbereikbaar: 4.32.13. „Maar om dat wereldrecord ging het mij natuurlijk niet", aldus Jensen. „Het ging mij om het goud en dat beteken de, dat ik er in de eerste plaats voor moest zorgen Hei den achter mij te houden. Drie ronden voor het einde ben ik gaan versnellen, omdat ik toen een aanval van haar verwachtte." Verreweg snelste Dank zij een slotronde van nog geen 37 seconden - ver reweg de snelste van de dag - veroverde Sabine Becker het zilver, nadat de Oost- duitse vorige week op de 1500 meter achter Borckink en Visser het brons had be haald. Beth Heiden was echter al lang blij, dat zij tenslotte in Lake Placid, waar broer Eric in goud grossiert, niet helemaal met lege handen is blijven staan. Annie Borckink bleek niet in staat om op de drie kilometer voor een nieuwe stunt te zor gen. De Eibergse leek opge brand en kwam dan ook niet verder dan een dertiende plaats. Sijtje van der Lende, die in Lake Placid slechts heeft mogen figureren, bleef zelfs op de zestiende plaats steken. Ab Krook hield de Friezin echter de hand boven het hoofd. „Op zacht ijs is Sij tje erg in het nadeel... STEVEN TEN VEEN LAKE PLACID - Het Nederlandse dames- schaatsen heeft tijdens de Olympische Winter spelen in Lake Placid twee gezichten laten zien. Vorige week, toen Annie Borckink en Ria Visser zo verrasssend het goud en zilver op de 1500 meter wonnen, dat van een schaatstopper, deze week echter van de grauwe middelmaat. Dank zij die twee plakken slaat voor damestrainer Ab Krook de balans in het positieve door. „Het Nederlandse damesschaatsen heeft zich hier niet onverdienstelijk gema nifesteerd", zegt hij. „Wij moeten natuurlijk niet gaan staan juichen, maar niemand zal na het wereldkampioen schap in Hamar hebben verwacht, dat wij het zo goed zou den doen". De vertrekkende damescoach ziet de behoefte aan grote wijzigingen in de technische opzet, waar sprinttrainer Jor rit Jorritsma zo'n groot voorstander van is dan ook niet zit ten. „Een snellere en betere doorstroming van talent zou aan te bevelen zijn, misschien kunnen er ook te weinig schaatsers van het instituut kernploeg profiteren. Maar verder zie ik niet in hoe het allemaal beter zou kunnen gaan". Toch zal een andere aanpak nodig zijn om Nederland ook in het damesschaatsen terug aan de top te brengen. De gouden plak van Annie Borckink en het zilver van Ria Visser zijn uitschieters geweest, maar de verrichtingen op de andere afstanden hebben het beeld van Hamar nage noeg bevestigd. „Wij hebben hier te maken gehad met de klasse van een paar individuen, die nu plotseling wel pres teren, maar het is allemaal niet geprogrammeerd", aldus weer Jorritsma, die voorspelt, dat de talentvolle Ria Visser bij de huidige aanpak van het topsschaatsen in Nederland over twee jaar is uitgeschaatst. „Ik heb vroeger als trainer van de Canadezen dezelfde fout gemaakt, toen ik Liz Ap pleby, die wereldkampioene bij de junioren werd, steeds maar weer met fluwelen handschoenen aanpakte en de hand boven het hoofd hield". Niet in staat De 30-jarige Sijtje van der Lende was in Lake Placid tot zo'n individuele uitschieter niet in staat. De vrien delijke laborante uit het Friese Sonnega eindigde geen enkele keer bij de eerste tien en is dus ten onrechte door het Nederlands Olympisch Comité naar Amerika gestuurd. En op de beide korte afstanden deed Haitske Valentijn het geen steek beter, zodat ook bij haar Olympische nominatie een groot vraagteken kan wor den gezet. Waardoor de eindconclusie, hoe vrolijk de gouden en zilveren plakken ook blinken, nauwelijks positief kan worden genoemd. Nederland was trouwens niet het enige land, dat in Lake Placid matig presteerde. De Sovjet-Unie kon goud en zil ver van wereldkampioene Natalja Petroesjeva op respectie velijk de 1000 en 500 meter begroeten, maar kwam er voor de rest niet aan te pas. Op de drie kilometer eindigde Pe- troesjeva als eerste Russin zelfs pas als achtste. De Verenig de Staten dat Leah Muller tweemaal zilver zag veroveren (500 en 1000 meter) en eenmaal brons door Beth Heiden op de drie kilometer, had ook meer verwacht. Vooral de 20-ja- rige zus van Eric Heiden stelde in Lake Placid nogal te leur, terwijl de pas 15-jarige Sarah Doctor ook hoger was ingeschat. De grote triomfator bij het damesschaatsen is Oost-Duits- land geweest. Onder leidig van hoofdtrainer Franke snel den de DDR-meisjes naar vier Olympische medailles (goud op de 500 meter voor Karin Enke, zilver op de 3000 meter voor Sabine Becker en brons voor dezelfde schaatster op de 1500 meter en Silvia Albrecht op de 1000 meter), terwijl ook de overige klasseringen bijzonder goed waren. De Oostduitsers hebben dus prima geprogrammeerd en precies op tijd de topvorm bereikt. STEVEN TEN VEEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17