André van Duin Olympische smaakmaker in Holland Huis deTijd Wellicht onderzoek naar export wapentuig Holland Signaal MSHKRS il] BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 PAO (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister An- driessen van Financiën heeft zich gistermiddag in de Tweede Kamer, vlak voor zijn ontslagaanvrage, bereid verklaard met zijn collega van Economische Za ken te praten over de moge lijkheid van een onderzoek naar de exportactiviteiten van Holland Signaalappara ten BV in Hengelo. Volgens de PSP-er Van der Spek, die om „een diepgaand onder zoek" gevraagd had, heeft Holland Signaal zich des tijds laten verleiden tot het leveren van militair strate gisch materieel aan de strij dende partijen in de Nigeri- aanse burgeroorlog. An- driessen erkende dat de overheid „vermoedelijk" van die transactie niet op de hoogte is geweest Niettemin toonde hij zijn twijfels over de noodzaak van een derge lijk onderzoek. Woordvoerder Rienks van de PvdA was niet te spreken over de verkoop van de aandelen die de staat in Holland Signaal heeft, aan Philips in Eindho ven. Deze aandelen-transcatie was de aanleiding van het de bat in de Tweede Kamer. Rienks vond het niet te verte ren, dat de Tweede Kamer bij de verkoop niet betrokken is geweest De VVD-er Joekes wees Rienks erop dat de rege ring zich overigens keurig aan de geldende procedures gehou den heeft. Maar het PvdA-Ka- merlid wil die procedures graag veranderen en diende daartoe een motie in. Andries- sen liet zich over de motie niet uit, maar zegde de Kamer wel toe binnenkort schriftelijk op de motie te reageren. LAKE PLACID André van Duin is de grote smaak maker in het „Holland Huis", dat op zo'n 800 meter afstand van het Olympisch Dorp in Lake Placid is gele gen. De video-band met op namen van zijn televisies hows wordt er tot in den treure voor de Nederlandse schaatsers en ijshockeyers afgedraaid. „En iedereen blijft er maar om lachen", vertelt de 63-jarige Nicolaas Dijkstra, die als Nederlands Olympisch attaché in het Holland Huis als gastheer optreedt Ruim een jaar geleden besloot Het Nederlands Olympisch Comité om het fraaie landhuis gedurende de periode van de Winterspelen te huren. Eige naar Craig Dumond, een or thopedisch chirurg, heeft zich tijdelijk in het ziekenhuis in Lake Placid gevestigd en heeft vrouw en kinderen naar de zonnige stranden van Califor- nië gestuurd. Ook na aftrek van die kosten zal de verhuur van zijn riante woning onge twijfeld nog wel een flinke winst opleveren. De Nederlandse ploeg is er overigens bijzonder gelukkig mee, dat vooral 's avonds de grauwheid van het Olympisch Dorp, dat na de Winterspelen een bestemming als gevange nis krijgt, ontvlucht kan wor den. „Het is wel uit te houden in het Dorp", vertelt Annie Borc- kink, de winnares van het goud op de 1500 meter, die zich sinds het afgelopen week einde in de aanwezigheid van haar trainer en vriend Ab Garretsen kan verheugen. „Maar rustig zitten is er niet bij. Het is er altijd druk, er lo pen voortdurend allerlei men sen om je heen, terwijl je in het „Holland Huis" gezellig en rustig onder elkaar bent". Beste seizoenprestatie hoogspringster Simeoni MILAAN De Italiaanse Sara Simeoni heeft bij inter nationale indoor-atletiekwed- strijden in Milaan 1,96 meter hoog gesprongen. De Europese kampioene zorgde daarmee voor de beste seizoenprestatie. Sara Simeoni, die met een hoogte van 2,01 meter wereld recordhoudster in de open lucht is, deed na haar geslaag de sprong over 1,96 meter drie vergeefse pogingen op twee meter. Het officieuze wereld record indoor staat met 1,98 meter op naam van de Hon gaarse Andrea Matay. Gouden greep Gastheer Nicolaas Dijkstra heeft dus een gouden greep gedaan, toen hij na in Lake Placid negentien woningen te hebben bekeken, het NOC adviseerde dat van dokter Dumond te nemen. „Het was toevallig oek het eerste, dat mijn vrouw en ik hier tegen kwamen. De ligging zo dicht bij het Olympisch Dorp is natuurlijk ideaal, terwijl er volop ruimte is. Wij hebben hier zo'n veertien slaap plaatsen en dat betekent, dat als er bijvoorbeeld plot seling in het Olympisch Dorp een griepepidemie zou uitbreken, de meesten hier naar toe uit kunnen wij ken". De animo om de wandeling naar het Holland Huis te ma ken, leek bij de Nederlandse Olympiagangers overigens aanvankelijk niet zo groot. Toen iedereen zo'n beetje in de „gevangenis" uitgekeken was, kreeg Nicolaas Dijkstra het echter druk. „Op de dag van de officiële opening van de Spelen waren Hilbert van der Duim, Piet Kleine en Yep Kramer mijn eerste gasten. De anderen volgden daarna snel en de ijshockeyers houden hier nu zelf voor iedere wed strijd een teambespreking", vertelt Dijkstra, die directeur is van Eastern Airlines, een van de grootste luchtvaart maatschappijen in de Verenig de Staten en Canada. De gezellige drukte in het Hol land Huis eindigt 's avonds meestal zo rond een uur of elf, als ook de laatsten hun slaap cel in het Olympisch Dorp gaan opzoeken. „Wat mij bij de schaatsers is opgevallen, is dat het zulke rustige iongens zijn. Ze drinken een kopje koffie en een glaasje fris, maar een biertje kun je niet aan ze kwijt. Dat drinken we wel als het afgelopen is zeggen ze", vertelt Nicolaas Dijkstra, die het bier overigens niet voor niets koel houdt, want aan de ijshockeyers kun je er wel eentje kwijt. „Dat is ook een heel ander slag mensen, waar mee ik kan lezen en schrijven, want ik ben zelf jarenlang ijs-' hockeycoach geweest". Affiniteit Nicolaas Dijkstra heeft als employé van de KLM zo'n beetje de hele wereld afge reisd voor hij in 1958 in Montreal neerstreek, waar hij zes jaar later directeur van de Eastern Airlines werd. Zijn grote affiniteit met de sport („ik heb zo'n beetje van alles gedaan, van voetbal tot hockey") leidde er toe, dat hij voor de Olym- Ïiische Zomerspelen van 1976 n Montreal als Nederlands Olympisch attaché werd aangesteld. „Als je zelf te oud voor actieve sport bent geworden, is het heerlijk als je nog zoiets kunt doen", zegt hij. „Ik beleefde zoveel plezier aan dit werk, dat ik mij erg eenzaam voelde toen ik in 1976 de Nederlandse ploeg terug naar huis zag ver trekken. Ik had met ze mee willen gaan, maar wist zeker, dat zodra ik op Schiphol zou zijn geland, ik weer heimwee naar Montreal zou hebben". Dat gevoel van eenzaamheid hoeft Nicolaas Dijkstra ditmaal niet te hebben. De KNSB heeft hem uitgenodigd om het volgende weekeinde als ere gast bij de wereldkampioen schappen schaatsen in Heeren veen aanwezig te zijn. STEVEN TEN VEEN (Vervolg van voorpagina) AMSTERDAM Onder de prijswinnaars van Worlc Photo 1980 bevindt zich ook een Nederlander. De Alk fotograaf Floris Bergkamp won de Oscar Barnack pr een serie van de bemanning van Greenpeace die prot voorkomen dat radioactief afval in zee wordt gestort. De Russische fotograaf Leonid Evseevich lakutin won de Verenigde Naties ingestelde Prijs met een serie o< nam. Zijn landgenoot Dimitri Donskoi werd eerste in gorie sport met een plaat van een ijshockeykeeper in Sergej Vasiliev, wederom een Rus, werd eerste in de c rie ontspanning met een foto van een moder en kind zwembad. De Westduitser Claus Bienfait won in de cal nieuws met een foto van een bomexplositle in Noord-li De jury, onder voorzitterschap van Guus van der Heijd recteur van ANP Foto in Amsterdam, is zondagmorgerj KLM-gebouw in Amstelveen begonnen met het bekijk! de kleine vijfduizend ingezonden foto's. Deze werd< maakt door in totaal 830 fotografen. Met name het aai zendingen uit Latijns Amerika, maar ook uit de Volk bliek China is dit jaar sterk toegenomen. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken i woensdag 2 april in het Amsterdamse Tropenmuseum 4 stoonstelling vart World Press Photo openen. Deze zal voor het eerst ook in Amerika te zien zijn. Op 19 meij secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties i positie in het VN-gebouw. t Het omslagartikel van Elsevier is gewijd aan de Amsterdamse commissaris van politie Toore- naar. „De Amerikanen liggen ver voor met hun bestrijding- smethodieken. Zij hebben ook veel trammelant gehad met de ouderwetse aanpak. Zij hebben toen gezegd: wij gaan aparte wetten maken voor de bestrij ding van de drughandel. In Nederland zijn we daar nog lang niet aan toe. En daarom ben je hier als politieman ook een stuk kwetsbaarder". Voorts een interview met de Iraanse president Bani Sadr.. „Het plan om de gijzelaars te bevrijden is een plan om de sjah uitgeleverd te krijgen. De uitlevering van de sjah is es sentieel. Wat er ook gebeurt, wij zullen daarvoor zorgen". Een gesprek tenslotte met drs.J.Poot, bekend van zijn Eurowoningprojecten, die vindt dat de woningbouw in Nederland de helft goedkoper kan. „Wil men nu de dilem ma's en dieptepunten van de woningbouw doorbreken, dan moet er een totaal ander pla nologisch beleid komen, zoda nig dat het weer mogelijk wordt om grootscheeps te bou wen. Waarbij de overheid dan niet louter ordenend, controle rend en afhoudend langs de kant moet blijven staan, maar als actieve ontwikkelingspart ner deel moet nemen". Olympische Spelen zullen vol gens hem ook in het geval van een boycot op de televisie ko men. „Ik zie het niet a priori tot de taak behoren van het communicatiemedium om iets te boycotten. Dan moet je ook de oorlog in Vietnam boycot ten. Dan moet je ook alle an dere ellende in de wereld niet meer uitzenden. Dan moet je nergens meer heen gaan". El ders een gesprek met de sportpsycholoog Peter Blitz die de Nederlandse schaatsdames klaar heeft gemaakt voor hun Olympische optreden. „Je ziet vaak dat een sporter die ge blesseerd is of meent gebles seerd te zijn, betere prestaties levert. Hij is ontspannen; hij kan eigenlijk niet meer. falen. Een trucje zou dus zijn om spe lers die van nature veel kla gen, in bepaalde gevallen hun geklaag en gezeur te gunnen. Ze ontlenen er wat rust aan". Een interview tenslotte met de Amerikaanse senator Mc Carthy. „De Amerikaanse pre sidentsverkiezingen zijn een soort circus geworden waar de beste clown meer succes heeft dan een goed acrobaat". In Nieuwsnet een artikel over actiegroepen. „Ondanks de to meloze inzet van actievoerders blijft politiek succes vaak uit. De grimmigheid van funda mentele strijd legt het loodje in de sluis van het parlement. Voor actiegroepen gedraagt de democratie zich als een dool hof. De hardste schreeuwers verdwalen het eerst". Voorts een interview met Carel En kelaar, baas van de NOS. De In de Haagse Post een reporta ge over de Groningse groep van nazi-speurders. „Dat doen alle oorlogsmisdadigers. Ze gaan allemaal naar de grens en storten daar tranen. Ze lig gen blijkbaar in linie aan de grens te janken. En als je nou vraagt of het van spijt is, nee, ze zijn allemaal slecht behan deld. Schandalig slecht. Alle maal hebben ze een moeder die dood is. Allemaal een fo tootje van het graf van moe. Ze willen een bosje tulpen naar het graf brengen". Ook wordt gepraat met enkele ad viseurs van president Carter. „Ik zie gelukkig tekenen dat het Iraanse volk niet meer achter de militanten aanholt. De verkiezingen hebben een grote overwinning voor Bani Sadr opgeleverd. Dat bewijst dat ze genoeg hebben van de anarchie. De tijd werkt nu in ons voordeel". Een interview -tenslotte met de arbeidssocio- loog prof.L.de Sitter. „Als ik in de innovatienota zie staan dat de regering toe wil naar een strategie, een systemati sche aanpak, dan denk ik: dat is nou juist een benadering waar we van af moeten. Wij als arbeidssociologen hebben ontdekt dat de bedrijven die succesvol zijn, grote vraagte kens zetten bij strategieën en systematische benaderingen". Vrij Nederland praat mét PvdA-Kamerlid Jan Pronk over de Derde Wereld. „Na 1975 is de aandacht voor de Derde Wereld verslapt. De macht van de Derde Wereld bleek toch niet zo groot. Het Westen hoefde niet meer zo nodig. Maar we moeten toch een beleid proberen te voeren. Dat is ook voor de toekomst van het Westen van levensbe lang. Dat argument gebruik je als socialist niet vlug. Jouw gaat het om waarden als soli dariteit. Maar het gaat ook om realisme. Alle scenario's tot 2020 zijn alarmerend". Twee pagina's in het blad over tien jaar woningen kraken. „Kra ken is een van de manieren om je niet neer te leggen bij de woningnood. Met kraken val je het eigendomsrecht aan. Het recht om slaatjes te slaan uit andermans ellende. Je neemt je woonrecht. Je maakt dik wijls nieuwe woonruimte. In sommige gevallen vorm je een lastig obstakel voor plannen makers en speculanten of dwing je de gemeente en het rijk met betere oplossingen te komen". Voorts veel reacties op de actie Vrouwen tegen Porno. „Is het niet echt tijd dat er een vrouwenpartij opge richt wordt? En dan goed ge fundeerd - met een vakkundig bestuur waarbij beslist vrou wen die rechtskundig zeer goed zijn? Die parij moet dan zo machtig zijn als een grote vakbond". Een portret tenslot te van kandidaat Jimmy Car ter die president Carter een beetje doet vergeten. „Hij ma nifesteert zich juist nu mis schien in een gedaante die zijn moeder ooit heeft beschreven, die van een prachtige kat met scherpe klauwen". Het blad heeft een boekenbijlage. De Tijd schrijft over de frus traties van onderhandelaars bij Philips. „Je kunt geen te grote broek aantrekken. Je zit daar met je Janboerenfluitjes-ver- stand en zij hebben voor elk onderwerp drie, vier deskun digen. Ik heb daarom ook aan gedrongen op onderzoek, in formatie van onafhankelijke deskundigen. En goed, als daaruit zou rollen dat er nog meer banen weg moeten, dan kan ik mijn mensen tenminste recht in de ogen kijken". Voorts een groot interview met Freek de Jonge. „Mensen durven onvoldoende conse quenties te trekken uit hun mislukkingen. Zo'n Den Uyl - ik zou respect voor hem heb ben wanneer hij na zijn neder laag keuterboertje op de hei was geworden. Maar hij zit weer gewoon in dat bankje in de Tweede Kamer te wachten of hij nog een kans krijgt. Roel van Duyn zat niet vast. Die wilde als wethouder van Am sterdam geen compromissen sluiten en moest weg. Nou, toen werd hij boer. Hij heeft ons daarmee veel te zeggen". Een artikel tenslotte over het stripverhaal dat niet meer het sprookje is van vroeger omdat de makers niet meer in uto pieën geloven. Tekenaar Bilal: „Buiten de stripfanaten ont staat op het ogenblik een nieuw publiek van intellectue len. Linkse mensen, weten schappelijk medewerkers universiteiten, studenten, bereiken een volwassener bliek, dat merk ik ook ali boeken zit te signeren". In Hervormd Nederland aandacht voor de huidige wikkelingshulkp die ver send goed aanslaat bij de langen van de rijken. „Zo\\ het Westen vasthoudt aan. onaantastbaarheid van economisch systeem, kan een werkelijke dialoog mei ontwikkelingslanden sprake zijn. En zo lang di' van geen sprake is, blijven arme landen pionnen in macabare machtsspel tui Oost en West, enm komt catastrofe alleen maar d; lijks dichterbij". Ook een terview met de Ensche< arts-schrijver Willem Bi man. „Sommige mensen k nen tegen ziekte en dood, gen ze. Dat vind ik al een minking. Een sectie bijwo heb ik altijd verschrikke gevonden en nog krijg ik zwakte in mijn maag als ik mand moet bezoeken in ziekenhuis". Een vraaggesp tenslotte met dr.P.van Duj geestelijk vader van de op baarheid van bestuur die mei van kracht wordt, uitvoering zal niet zon moeilijkheden verlopen. D; lijks krijg ik telefoontjes ambtenaren die vragen hof moeten handelen. Beleidsai tenaren huiveren vaak bij gedachte dat ze gegevens onderzoeksrapporten die vroeger niet aan de grote k hoefden te hangen, straks penbaar moeten maken. 1 argument is dat het bestu onmogelijk wordt gemai Dat geloof ik niet. Er wi meer van hen geëist, het sturen zal misschien lasti worden, maar oqmogel nee".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14