overeenstemming 3 ]EG over boycot Spelen ifghaans verzet zit zonder krachtige leiding Britse regering wil stakingsrecht enigszins beperken _JTENLAND Khomeiny akkoord met onderzoek VN-commissie Chaos op rondweg LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 FEBRUARI 1980 PAGINA 9 \ervolg van voorpagina) IE Verwoede pogin- alle lidstaten op een te krijgen ten aanzien de Olympische Spelen ukten door de hou- van Frankrijk. Mi- ir Franfois-Poncet ;erde als enige in te imen met wat verkla- dan ook, waaruit zou nen worden afgelezen <«- een boycot van de Spe- noodzakelijk is. De ;en zien niets in zo'n regel, omdat deze hun mening meer d dan goed doet. Af- oken werd dat de van de Spelen op de ida blijft staan, zodat een volgende keer aan de orde komt. pn*"! Janzien van de redenen die de gehad zouden hebben voor hun j Afghanistan binnen te vallen en 1 het plan-Carrington hebben ge opperde de Britse bewindsman se l machthebbers in het Kremlin cheedreigd voelen door pogingen in an nistan een nieuw (islamitisch) be- ovie stichten. Welnu, zo redeneerde [NAgton, dan moet het Westen de sdei >0tr- Een kijkje in de zaal van Villa Ma dame in Rome, waar de minister van buitenlandse zaken hun confe rentie hielden. Sovjet-Unie de zekerheid geven dat zoiets niet kan gebeuren. „Quid pro qou (iets voor iets) dus". Bij het presenteren van zijn plan ver wees lord Carrington tot tweemaal toe naar het verleden. Ten eerste ligt er het feit, dat Groot-Brittannië aan het einde van de vorige eeuw met Rusland ten aanzien van Afghanistan een soort gelijk neutraliteitspact sloot als nu wordt voorgesteld. Dit omdat geen van beide landen er toen in slaagde dit land met zijn koppige inwoners te verover en. Ten tweede is het nu ongeveer vijf entwintig jaar geleden dat de Sovjet- Unie bereid bleek haar troepen uit Oostenrijk terug te trekken in ruil voor een overeenkomst met het Westen dat dit land voortaan bij geen enkel machtsblok zou horen. Alle landen betuigden hun instemming met het plan-Carrington. Alleen Ne derland en West-Duitsland verbonden er de voorwaarde aan die ook werd ingewilligd dat het plan niet een stil zwijgende goedkeuring van de Russi sche invasie zou inhouden. Dit bezwaar werd ondervangen door een clausule op te nemen dat de verklaring van de Negen waarin het Russische optreden scherp wordt veroordeeld, van kracht zou blijven. Uit opmerkingen van de Britse delega tie werd duidelijk dat de Amerikanen al op de hoogte waren van het plan. Men leidt daar uit af dat Washington er ook mee instemt. Dit mede omdat pre sident Carter daarmee zou voorkomen dat hij in West-Europa nul op het re kest krijgt wat betreft zijn verzoek om steun aan de Amerikaanse strafmaatre gelen tegen de Sovjet-Unie. De Ameri kaanse minister Vance kwam gisteren in Bonn aan om het antwoord op dit verzoek te halen. Vandaag reist hij naar Rome en morgen naar Londen en Parijs. De EEG-landen zullen dan met hem bespreken hoe het plan-Carring ton het beste kan worden uitgewerkt. Een voorstel van Nederland de kwestie van de dissidenten in de Sovjet-Unie te koppelen aan die van Afghanistan vond geen gehoor. „Geen van de ande ren pikte dit op," constateerde minister Vander Klaauw enigszins mismoedig op na afloop. Hij weet dit aan het feit dat er in de meeste landen veel minder belangstelling bestaat voor het lot van Sacharov en de zijnen dan in Neder land. Politieke waarnemers menen dat deze houding van de andere lidstaten wordt ingegeven door de gedachte dat er wat Afghanistan wel, maar wat de dissidenten betreft momenteel bij de Russen niets kan worden bereikt. Minister van der Klaauw op de EEG-conferentie In Rome. De Iraanse geestelijke leider ayatollah Khomeiny kreeg gis teren in het ziekenhuis bezoek van zijn zoon en kleinzonen, die samen met de behandelende geneesheren op de foto gingen. BANI-SADR KRIJGT LEIDING OVER LEGER TEHERAN/NEW YORK De Iraanse geestelijke lei der ayatollah Khomeiny heeft zijn goedkeuring gege ven aan de door de VN ingestelde commissie, die de be schuldigingen tegen de verdreven sjah moet onderzoe ken. Dit heeft president Bani-Sadr van Iran gisteren aan secretaris-generaal Waldheim van de VN laten we ten. Khomeiny is tevens akkoord gegaan met de komst van de commissie naar Teheran. De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Ghotbzadeh, verklaarde gisteren in Parijs dat de instelleing van de com missie, die een van de komende dagen naar Teheran ver trekt, nog niet leidt tot de vrijlating van de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade. In Iran zelf heeft ayatollah Khomeiny gisteren president Bani-Sadr benoemd tot opperbevelhebber van het leger, waardoor deze het recht heeft oorlog te verklaren, vrede te sluiten en hoge militairen te benoemen of te ontslaan. Deze voorrechten waren tot op heden aan Khomeiny zelf voor behouden. De overdracht volgde een dag na een betoging van ontevreden luchtmachtpersoneel voor het ziekenhuis waar Khomeiny nog steeds wordt verpleegd. De militairen eisten onder meer een zuivering van de legertop. itfie olieproducent LEft problemen ie benzineprijs BAI - De Verenigde ♦ische Emiraten E) zijn een van de e olieproducenten ter ld. Dit heeft echter kunnen verhinderen, de benzineprijzen er tags met dertig pro- zijn verhoogd en nu 1 twee maal zo hoog [als een jaar geleden, rote vraag in de VAE aarom er, ondanks de [veer 1,85 miljoen va- ruwe olie die dage- worden geproducerd, veel benzine moet |en ineevoerd. rie buitenlandse onder- Ingen die de benzine ueren hebben ver dat zij tot de prijs- frging, de vierde binnen jjaar, zijn overgegaan jrege de stijging van de |van ruwe olie. In de pten kost een liter ben- nu omgerekend 62 cent giter. De protesten wor- ivooral geuit omdat in levende en rijkste emi- Aboe Dhabi (ook de olieproducentvan jven), de benzine maar Jneer kost dan 37 cent (liter. De bestuurders ie emiraten ghaan zich [chter beraden op het i van subsidies, om de king niet tegen zich te n. •rzaak van de proble- moet worden gezocht it ontbreken van raffi- ijen. Voor parlement- blijft echter de vraag •m er, afgezien van de laderijen in Aboe Dha- et genoeg van dit soort ijven zijn gebouwd. De ing moet volgens hen lie geven op benzine, er genoeg raffinade- en er een nationa- stributie bestaat. Er is pn commissie gevormd Jich met het probleem te houden. Op de rondweg om Parijs ontstond gistermorgen een enorme raa- ge, toen In dichte mist ongeveer 200 aoto's op elkaar reden. Twee mensen kwamen bij de kettingbotsing om het leven, meer dan twin tig anderen raakten ernstig gewond. Carnaval in Rio: 103 doden RIO DE JANEIRO Ten minste 103 personen hebben tijdens de eerste drie dagen van het Carnaval van Rio het leven verloren, zo blijkt uit voorlopige niet-officiële cijfers die gisteren bekend zijn ge worden. Ruim 11.000 perso nen, die slachtoffer waren van aanvallen, ongelukken of overmatig alcoholgebruik, werden in ziekenhuizen in Rio de Janeiro behandeld. Vorig jaar kwamen bij het vier dagen durende carnaval van Rio 240 mensen om het leven. Bij de carnavalviering in de Westduitse deelstaat Noord- rijnland-Westfalen hebben in de afgelopen vijf dagen tien mensen zich letterlijk doodge- dronken, terwijl negen perso nen bij ongelukken het leven verloren. Volgens de politie liepen 1.239 mensen verwon dingen op. Onder de slachtoffers bevond zich een 13-jarige jongen die door andere kinderen onder een carnavalvoertuig werd ge duwd, toen er in Wuppertal snoepgoed werd gestrooid. Arrestaties in Madrid MADRID De Madrileense politie meldt elf leden te heb- ben gearresteerd van een groe pering die zegt op te komen voor de rechten van Spaanse gevangenen (COPEL). De elf zouden verscheidene roofovervallen hebben ge pleegd en plannen hebben ge had voor het ontvoeren van vooraanstaande figuren in Spanje en Frankrijk, onder wie Francois Dalle, hoofd van de Franse cosmeticafirma l'O- real. LONDEN De Britse regering heeft gisteren nadere voorstellen ge daan betreffende haar anti-stakingswetgeving. Volgens een door minis ter van Arbeid, James Prior, bekendgemaakt discussiestuk is het de bedoeling voortaan sta kingen te verbieden bij ondernemingen die niet rechtstreeks zijn betrok ken bij een arbeidscon flict en ook niet de voor naamste leverancier of afnemer zijn van een be drijf waar wordt ge staakt. Ingeval vakbonden dergelijke bedrijven toch door middel van sympathie- of solidari- teitsstakingen bij een conflict .betrekken, kunnen de direc ties de stakers voor schadever goeding aanspreken. Tot eind maart zal het werk stuk met de vakbeweging en de werkgevers worden bespro ken. Daarna zal de regering met een nieuw stuk komen dat aan het parlement zal worden voorgelegd. Dat voorstel zal dan worden ingepast in het wetsontwerp tot hervorming van de vakbeweging dat reeds bij het Lagerhuis in behande ling is. Het nu gepubliceerde discus siestuk vormt een compromis tussen de „duiven" en de „ha viken" binnen het kabinet van Margaret Thatcher. De minis ters van financiën en indu strie, resp. sir Geoffrey Howe en sir Keith Joseph, zijn voor stander voor een hardere lijn. De als gematigd geldende mi nister Prior wist echter de re gering te winnen voor zijn op vatting dat aangestuurd moet worden op een redelijk ge bruik van „secundaire" sta- kingsposten en niet op een al geheel verbod ervan. Zuid-Afrika waarschuwt Mozambique KAAPSTAD De Zuidafri- kaanse regering heeft Mozam bique gewaarschuwd dat zij alle nodige maatregelen zal nemen om een eind te maken aan het optreden van zwarte nationalistische guerrillastrij ders die uit de voormalige Portugese kolonie opereren. In een brief aan de regering in Maputo verklaarde de rege ring in Kaapstad dat zij het onderdak bieden aan tegen Zuid-Afrika strijdende natio nalisten beschouwt als een „daad van agressie". De waarschuwing volgde op de ontdekking van grote wa penopslagplaatsen in de pro vincie Natal nabij de grens met Mozambique. Kostbare scheiding Cristina Ford heeft eens gezegd, dat zij Henry Ford II geluk kig zou maken. Gis teren, precies vijf tien jaar nadat zij met de automag naat in het huwelijk trad, verscheen Cristina echter voor een rechtbank, om dat zij van haar man wil scheiden. De verwachting is dat de scheiding een kostbare aangele genheid kan worden voor Henry Ford. Er wordt al gesproken over de „battle of the lawyers" (de slag van de advoca ten). Opening ambassade Egypte in Tel Aviv uitgesteld TEL AVIV Egypte heelt opnieuw de opening van zijn ambassade in Tel Aviv uitge steld, zo hebben functionaris sen van het Israëlische minis terie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. Het lag in de bedoeling dat de ambassade vandaag zou wor den geopend. Een woordvoer der van het Israëlische minis terie verklaarde echter dat Egypte heeft laten weten dat zijn diplomaten pas donderdag of vrijdag zullen aankomen en dat de ambassade wellicht niet voor volgende week officieel zal worden geopend. Staking Portugal hinderlijk voor toeristenverkeer SCHIPHOL De Portugese luchtverkeersleiders hebben het werk opnieuw neergelegd. Hun acties duren tot en met 24 februari en kunnen gevolgen hebben voor het toeristen ver keer. Voor de KLM, Martinair en Transavia hebben deze sta kingsacties gevolgen. De re tourvluchten van de KLM Amsterdam-Lissabon van van daag en van zondag zijn gean nuleerd. De intercontinentale vluchten waarop een tussen landing in Lissabon zou wor den gemaakt zullen de Portu gese hoofdstad overslaan. De vakantiegangers die zondag 24 februari met een KLM-charter uit Faro naar Nederland zou den terugkeren krijgen een extra vakantiedag als gevolg van de acties van de verkeers leiders. De KLM zal deze vlucht een dag later uitvoeren. Staat van beleg in Turkije verlengd ANKARA De Turkse rege ring heeft gisteren besloten de staat van beleg die reeds voor 18 provincies geldt, met twee maanden te verlengen. Tevens werd bepaald dat de maatregel voortaan ook geldt voor de provincies Izmir en Hatay die het toneel zijn van bloedige incidenten. Daarente gen is de staat van beleg voor de provincie Sivas in Oost- Turkije opgeheven. Naar van officiële zijde in An kara verluidt nam het kabinet de beslissing op advies van cfe nationale veiligheidsraad, een adviesorgaan waarin hoogge plaatste burgers en militairen zitting hebben. Londen tegen bezoek Waldheim aan Rhodesië NEW YORK De Britse re gering vindt dat het nu niet het juiste moment is voor een bezoek van Kurt Waldheim aan Rhodesië. Dit heeft zij de secretaris-generaal van de V.N. gisteren laten weten, al dus een woordvoerder van de VN. De Tanzaniaanse president, Nyerere, had namens de front- lijnstaten aan Waldheim ge vraagd zelf in Rhodesië te ko men kijken. Geruchten over ernstige ziekte koning LONDEN Koning Khaled (67) van Saoedi-Arabië zou ernstig ziek zijn, aldus is giste ren in Arabische diplomatieke kringen te Londen vernomen. Dat zou de reden zijn dat de Saoedi-Arabische minister van oliezaken, sjeik Achmad Zaki Jamani, gisteren inderhaast de Opec-vergadering die te Lon den werd gehouden verlaten heeft om zich naar Riaad te begeven. Koning Khaled is al geruime tijd hartpatiënt. vijonze correspondente Liz Thurgood) „De Afghanen hebben een rtschappelijke vijand; ze zijn ienstig bezield en kunnen te allen irugvallen op de stam. Boven- sschikken ze over een enorme Het enige wat ze niet hebben, is achtig leider die de oppositie -indelen", aldus een Westers di- mat die zijn zinnen uiterst zorg- t formuleert. boorden kloppen echter nauwelijks 11cente ooggetuigenverslagen waaruit /bat de strijd tegen het door de Sov- gesteunde regime van Babrak ZW in het hele land is opgelaaid. Naar Wit zijn grote delen van de voor- We toevoerwegen in handen van de n en wordt er nog steeds gevochten ^noordoostelijke provincie Badaks- 'rinlangs brak er een opstand uit in w jerkazerne in Kaboel die met Russi- /A liegtuigen de kop is ingedrukt. 7/Kuwe president van Afghanistan vfeichtbaar moeite om het land dat 'oor zijn bergen uitstekend leent voor een guerrillaoorlog, onder controle te krijgen. Hij heeft weinig gevaar te duch ten uit de steden, hoewel elders vanuit universiteiten en moskeeën met succes oppositie is gevoerd tegen dictatoriale re gimes. De Islamitische revolutie in het buurland Iran lijkt hier echter nauwelijks enige betekenis te hebben. Een hoogleraar die tijdens een reeks zui veringen onder een voormalige president zijn baan is kwijtgeraakt, maakte de ba lans op: „Ons intellectuele leven is dood. Onze leiders zijn vermoord of spoorloos verdwenen. De Afghanen richten nu al hun hoop op de verzetsstrijders in de dor pen, de bergen en de kampen in Paki stan". De intellectuelen in Kaboel en andere grote steden de advocaten, de dichters en de leraren houden zich opvallend rustig. Angst en wat wel is omschreven als systematische uitroeiing van hun colle ga's onder president Daoud, hebben hen tot zwijgen gebracht. Vele Afghanen zoeken nog steeds naar fa milieleden die de afgelopen twee jaar ge vangen zijn genomen ort men komt maar zelden een Afghaanse academicus tegen die niet een broer, neef of oom heeft ver loren. Ook in de moskee zijn zuiveringen gehouden en de Afghanen verwachten niet veel van hun geestelijke leiders. In Kaboel worden de gelovigen nog vijfmaal per dag opgeroepen tot het gebed, maar op één man na lijken alle mullahs in Kaboel zich afzijdig te houden van alles wat met politiek te maken heeft. „Sinds de Russische inval zijn er nauwe lijks meer mensen naar de moskee gegaan en de gelovigen die wel gaan bidden, staan zo weer buiten. De mensen zijn bang en de geheime politie houdt de mullahs nauwlettend in de gaten", aldus een vroom Moslim in Jalalabad. Het overgrote deel van de Afghaanse moslims behoort tot de sunnietische tak, de voornaamste stroming binnen de Islam die niet kan bogen op een lange traditie van politieke oppositie. De demonstratie ve sluiting van de bazaars in Kandahar en Herat geschiedde in opdracht van de Mu- jahaddien (- Afghqanse verzetsstrijdei's); de islamitische geestelijkheid had daar niets mee te maken. De shi'itische minderheid, die men voor namelijk aantreft onder de Hazara's in midden-Afghanistan en in de noordooste lijke stad Mazar-e-Sharif, kijkt hoopvol naar het westelijke buurland Iran waar onder leiding van de ayatollah Khomeiny het dictatoriale regime van de sjah werd verdreven. Maar ook hier geldt dat de shi- 'iten behoefte hebben aan een leider. Na de systematische zuiveringsacties en de daarop volgende executies van de afgelo pen twee jaar zijn er geen leiders meer over. In Kaboel is er één mullah die een uitzon dering vormt op de passieve houding van de islamitische geestelijkheid. Begin vori ge maand riep hij de Afghanen op tot een heilige oorlog om het nieuwe, linkse regi me in Kaboel ten val te brengen en de Sovjets te verdrijven. Volgens welinge lichte kringen deed het Afghaanse leger onmiddellijk een inval in zijn moskee en van de mullah is sindsdien taal noch te ken vernomen. Onder de studenten heerst dezelfde poli tieke machteloosheid. De universiteit van Kaboel is in de loop der jaren zelden op geschud door politieke onrust en is ook nu allesbehalve een broeinest van politieke activiteiten. Aan het einde van de jaren zestig, na een stakingsgolf en een reeks demonstraties van linkse groeperingen, werd de universiteit voor het laatst dooi de autoriteiten gesloten. Een jong academicus, die onlangs was af gestudeerd, omschreef de studenten „als politiek naïef zonder enig besef van de leerstellingen van Marx of Mohammed". Bijna 60 procent van de studenten bestaat uit jonge, straatarme, overtuigd islamiti sche mannen uit de provincie, maar zij worden overstemd door de rijke en gro tendeels a-politieke elite, uit Kaboel. On rustzaaiers zijn „systematisch uitgeroeid". De jonge Afghaan die zich kennelijk vei lig voelt in zijn huis in Kaboel, vertelt over de week dat Nur Mohammed Taraki aan de macht kwam in april 1978. „Veel studenten zijn toen verdwenen. Sommi gen kwamen na verloop van tijd weer te voorschijn, maar niemand wilde over zijn ervaringen vertellen. Anderen zijn hele maal nooit teruggekomen..." Maar de Afghaanse rebellen tonen de laatste tijd een toenemende belangstelling voor scholen en andere ondervujsinstellin- gen. Onder druk van de 7AAV/1 dien hebben verschillende scholen in c*/6(/id Jalalabad hun poorten gesloten. In Kaboel wordt de universiteit vanuit pantserwa gens bewaakt. De Afghanen in de steden hebben weinig contact met de rebellen die vanuit Paki stan opereren. Soms kan men in Kaboel op de radio berichten van de rebellen op vangen, maar de 800.000 inwoners van Kaboel gaan grotendeels af op de buiten landse radioberichten en de aangedikte verhalen van handelsreizigers die het zelf ook weer via via hebben gehoord. De inwoners van Afghanistan vergelijken hun land graag met een vaatje dynamiet dat vandaag of morgen ontploft". Maar niemand in Kaboel kan je vertellen wie of wat het Ion* zal aansteken. (Copyright the Guardian Pers Unie)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9