Ontspanning Vaarvakantie in eigen land op zoute en zoete wateren Volgens H.l.-berekingen is het voor men sen die minder dan acht weken per jaar op het water doorbrengen voordeliger om er met een huurboot op uit te trekken dan zelf een vaartuig te bezitten. Het hele ge zin kan mee aan boord en de thuishavens kunnen wisselen. Enige ervaring is, zeker wat de zeiljachten betreft, uiteraard ge wenst. Er is keus uit een groot aantal bodems en niet alleen daarom vertonen de huurprij zen (per week) een grote variatie. Het hangt er ook vanaf, in welke periode men wil gaan varen. De prijsverschillen tussen „laag- en hoogseizoen" bedragen soms bijna 100 procent. De waarborgsommen variëren van 250 tot 500 gulden en dit zijn ook de bedragen die gelden voor het ei gen risico in de allrisk-verzekering. Voor schoonmaken moet 50 gulden worden be taald. Enkele voorbeelden van de huurprijs per week, afhankelijk van het gekozen tijdvak: Winga MS 25 en Jouët 26 (zeiljachten) vol ledig uitgerust, laagste tarieven resp. 900 en 1300 gulden, hoogste 1325 en 2000 gulden per week. Waterland AK 85 (mo torjacht) met zes slaapplaatsen 575 tot 1250 gulden, Taurus idem van 1125 tot 1675 gulden. „Holland International" gewaagt van een sterk groeiend aandeel in de vaarvakan ties. Een speciale cruisebrochure voor de „grote vaart" om&t nu 64 pagina's. Vorig jaar nam het aantal passagiers 2400, een stijging van maar liefst 1 cent ten opzichte van 1978. De prijzen stegen óók: met variërend van 10 tot 16. Voor het eerst presenteert deze nisatie een gids voor gen land, een geheel nieuwe „ministeriële goedkeuring" heeft in verband met het advies van om de vakantie niet buitenslands brengen. Het mes snijdt bovendien aan ten. Men verwacht dat ook het toerisme voornamelijk uit land dankbaar gebruik zal de mogelijkheid om motor- en te huren. j Voor de watersport in Nederland n neert reeds een groot aantal vertsc drijven. Holland International heeft k< samenwerking tot stand gebracht ven van deze ondernemingen, gevefo Friesland, Midden-Nederland en Zi Op een centraal adres (Holland Int4&t nat, Rokin 54 te Amsterdam, telefofa 264466) kunnen de liefhebbers hiir\ kajuitzeiljachten en dieselmotorli r reserveren. Zij krijgen tips mee vd)r aantal ideale vaarroutes vanuit irnsum. Lemmer (IJsselmeer), Warmond en Middelharnis of maar zij blijven vrij in de keuze vfei traject. fo Dit jaar zullen veel mensen hun vakantie op het water doorbrengen. En dat niet alleen omdat het aantal boten en jachten in ons land op weg is naar de 200.000. Er wordt ook veel accommodatie te water gehuurd. Deze varieert van luxe suites op een wereldcruise, met een prijs die kan oplopen tot boven de 70.000 per persoon, tot een eenvoudige kano. In de reiswereld constateert men ook een sterk toenemende belangstelling voor de aloude „Rijnreisjes", die onze voorouders al langs Lorelei en Binger Loch voerden. Ze heten nu riviercruises en strekken zich uit over tal van Europe se binnenwateren. Zowel zeer luxe pas sagiersschepen als opgekalefaterde bin nenvaartuigen, voeren de passagiers over Rijn, Moezel, Neckar enz. Een zevental rederijen heeft de handen ineengeslagen om aan de gestegen vraag naar accommodatie te kunnen vol doen. Spoedig zal een aantal gerestau reerde vaartuigen aan de vloot worden toegevoegd. De cruise, in welke vorm dan ook, is dui delijk in opmars. Maar ook de safari te water trekt belangstelling, met name van de sportieve jeugd. In Abtenau (Oosten rijk) wordt les gegeven in wildwaterva ren, een boeiende sport. Een week ver blijf en een cursus van 5 dagen kost, af hankelijk van de kameraccommodatie, van 280 tot 405 gulden. De Zweden zijn druk in de weer met hun kano-expedities of -safari's. Voor een langere tocht (8 dagen) wordt verlangd dat de deelnemers ten minste 18 jaar zijn. Er wordt gebivakkeerd onder soms primitieve omstandigheden. Tal van tra jecten voeren door een ruig en verlaten natuurgebied en leiden tot verrassende ontdekkingen. Deelnemers ook gezinnen die het wat kalmer aan willen doen heb ben keuze uit rus tiger circuits. Op de vele kano-stati ons zijn instruc teurs aanwezig als cursus- en tourlei ders of voor het geven van infor matie. Het aantal arran gementen, al of niet in combinatie met de heen- en terugreis, is uiterst gevarieerd. De grootste keus heeft Bureau Zwe den, Vijzelgracht 17, Amsterdam, tel. 020-237341 - 229105. Dichter bij huis kan men scheep gaan op één van de vele zeilschepen die het ruime sop kiezen met soms redelijk verre bestemmingen als de Canarische eilanden of de Noordkaap. Maar ook Waddenzee en IJsselmeer worden druk bevaren door deze zee-charters, waarbij de passagier meestal de handen uit de mouwen moet steken om de schipper bij te staan. Deze sportieve vakantiebesteding heeft volop de wind in de zeilen. Hei aantal bedrijven dat voor dit doel schepen aan de kade heeft is zeer groot. Wie eens be ginnen wil met een tocht per botter kan informatie vragen bij de vereniging Bot- terbehoud, Hoofdstraat 42, Leiderdorp. „Zeilvaart Enkhuizen" geeft inlichtingen over het varen op andere schepen, vaar- gebied IJsselmeer, Waddenzee en Oost zee of langs de Franse kust. Adres: Zui- derhavendijk 101, Enkhuizen. Nog een ander adres: „Het Varend Mu seumschip", Herengracht 43 te Muiden geeft inlichtingen over tochten met Zui derzeeschepen, die in hun oorspronkelij ke staat de Nederlandse en Deense wa teren bevaren. Deze botters, blazers, tjalken, hoogaarsen, Lemsteraken enz. zijn compleet met schipper te huur voor bedragen van 1400 tot 2500 gulden per week. Het aantal slaapplaatsen varieert van 8 tot 20. Grote groepen krijgen een stevige korting. De Nautica Club van Relax Reizen orga niseert zeiltochten rond de Balearen en in het Caraibisch gebied, onder leiding van ervaren schippers. Soortgelijke aan biedingen hebben tal van reisorganisato ren in hun programma's. In het door hen drukbezochte Sauerland (Did) wacht de Nederlanders een geheel nieuwe attractie. Een investering van miljoenen marken is ten koste gelegd aan wat de Duitsers „Wasser-Bob" noe men. De gasten kunnen van wal steken met een vierpersoons „bobslee" in het Wild- en Recreatiepark „Rothaargebir- ge", waar jaarlijks al 300.000 bezoekers dieren in hun natuurlijke omgeving be spieden of met de supermobielbaan naar beneden suizen. Het nieuwe, gestroomlijnde vaartuig ga randeert spanning en sensatie geduren de ongeveer acht minuten. Die tijd heeft het nodig, om in een woest stromende „beek" achttien bochten te nemen, door een canyon te varen en de hindernissen van drie watervallen te overwinnen, één met een lengte van 26 meter. De vaart wordt er ingehouden, omdat dit schuimende water over een lengte van 660 meter naar beneden stroomt, waar pompen het weer naar 't hoogste niveau transporteren. In Südsauerland gewaagt men van een wereldattractie: de eerste water-bobbaan op het westelijk halfrond. Het park ligt in de gemeente Kirchhun- dem. Niot ver vandaar strekt zich de Big- gesee uit, het reusachtige stuwmeer, waarop een witte vloot van rondvaartbo ten de dienst onderhoudt. Inlichtingen: Kreisverkehrsverband Süd sauerland, Postfach 1545, Seminarstras- ze 22, 5960 Olpe-Biggesee. Tel. 02761 - 63131. ROTTERDAM De toenemende span ning tussen Oost en West hebben nog geen wijziging gebracht in het vaarschema van de „Alexander Pushkin". Dit Russi sche cruiseschip is in de eerste week van januari 1980 uit Rotterdam vertrokken en werd officieel uitgezwaaid door de wethou der van economische zaken in deze ha venstad. Het schip maakt een reis om de wereld in 86 dagen, met 71 Nederlandse en 350 andere (voornamelijk Duitse) pas sagiers. Geen van deze vakantiegan gers was beducht voor een boycot in één van de 24 aan loophavens die op het programma staan. Het 20.500 tons vaartuig, ge tooid met hamer en sikkel en een doop naam in cyrillisch schrift op de boeg, symboliseert veler a-politieke instel ling ten opzichte van het toerisme. Russische cruisere derijen kunnen on gehinderd hun con currenten uit Euro pa en Amerika in het vaarwater zit ten, zolang in Car ters boycotpakket het toerisme buiten schot blijft. Hij zou de uitvoering van zo'n strafmaatregel trou wens aan de bondgenoten moeten overla ten, want schepen als de „Alexander Pushkin" meren niet af in de V.S.. Rotterdam is tot op heden best ingeno men met de „rode cruises". Het „dos wi- danie" (tot weerziens) klinkt veel landge noten en andere west-Europeanen zo prettig in de oren, dat het niet bij één reis je blijft. De belangrijkste reisorganisatie voor cruises in ons land (Zeetours) meldt dat één van de vier Nederlandse klanten de voorkeur geeft aan een Russisch vaar tuig. Vorig jaar gingen er 1248 op spelevaart met de rederij Baltic Shipping Company, een stijging van 66 procent ten opzichte van 1978. Het absolute aantal lijkt niet zo indrukwekkend, maar de totale markt voor vaarvakanties omvat niet veel meer dan 25.000 a 30.000 passagiers. Bovendien verhogen ook andere touroperators de score van de Russen. Zo prijst „Holland International" het m.s. „Uzbekistan" aan als „ons successchip", terwijl de „Azer- bayzhan" en „Belorussya" al evenzeer worden aanbevolen, onder meer voor spe levaarten op de Zwarte Zee en een bezoek aan diverse Russische havens. Het grote en nog stijgende aandeel van de Russen in de wereldomvattende cruise- markt heeft volstrekt geen politieke ach tergrond. De voornaamste oorzaak is, dat deze toch al goedkope zeereizen niet be last worden met een brandstoftoeslag, hoewel volgens westerse calculaties de stookolie enz. 38 procent van de totale kosten voor zich opeist. Het zijn dus de „voordeelaanbiedingen", waar deze passagiers op afkomen. Daar staat tegenover, dat aan boord vaak de luxe ontbreekt, die vroeger zo ken merkend was voor de cruisevaart. Er komt betrekkelijk eenvoudig voedsel op tafel en de hut ten zijn sober inge richt, met uitzonde ring van enkele luxe suites, die op de „Alexander Pushkin" gedoopt zijn met Russische meisjesnamen: Olga, Anna, Tatja- na en Natasha. Zowel de havenau toriteiten van Rot terdam als Zee tours volgen de boekingsresultaten met instemming. De Baltic Shipping Company heeft deze stad gekozen als vertrekpunt voor tal van cruises. Toen hier vorige maand voor het eerst genoemde wereldcruise van start ging, werd officieel uiting gegeven aan deze tevredenheid. In december 1980 worden opnieuw de trossen losgesmeten voor zo'n reis van drie maanden en nu reeds hebben zich daarvoor zeventig landgenoten aange meld. In totaal zijn voor de Baltic-cruises 1980 al zeshonderd boekingen genoteerd, een verrassende start vergeleken met vo rig jaar: toeneming 50 procent. Het totale aantal Nederlanders dat onder de vlag van deze Russische rederij op vakantie is ge gaan, heeft nu de zesduizend overschre den. De Russen compenseren het smartelijke verlies dat Rotterdam geleden heeft, door dat de Holland Amerika Lijn elders thuis havens zocht. Dit leidde tot ernstige frus traties, zoals bleek toen de vaderlandse cruisemaatschappij „Bestevaer" pogingen deed Rotterdam weer een hart te geven als passagiershaven. Aan allerlei senti menten werd toen ruim baan gegeven, te vergeefs, want Bestevaer werd failliet ver klaard nog vóór het eerste schip was uit gevaren. Mede dank zij de Russische rederijen kan het „Toen zij uit Rotterdam vertrokken", nu weer uit volle borst gezongen worden en neemt de belangstelling voor vaarva kanties toe. De praktijk heeft onmisken baar aangetoond, dat Nederlanders er moeilijk toe te brengen zijn, om eerst naar andere havensteden te vliegen en daar aan boord te gaan. Zij willen thuis vertrekken. De Noorse re derij Fred Olsen Line speelt daar eveneens al tien jaar op in, door vanuit Rotter dam cruises te on dernemen naar de Canarische eilan den en Noord-Afri- ka. Vorig jaar was de bezetting 85 procent en 2000 landgenoten de helft van het totale aantal gingen mee op reis. Tot op heden zijn de Rus sen er nog niet in geslaagd de popu lariteit van deze Black Prince te overtreffen. Volgens Zeetours dat voor een derde van alle Ne derlandse cruise passagiers de boe kingen verzorgt wordt de groei nog afgeremd door een te kort aan accommodatie. De belangstelling nam toe, de capaciteit niet. In deze situa tie is een drastische verandering op komst. Diverse rederijen hebben nieuwe schepen in aanbouw en eind 1981 zal de internationale cruisevloot zijn uitgebreid met een kleine 10.000 bedden. De hoge brandstofkosten ten spijt heeft een Noorse reder het majestueuze passa giersschip France aangekocht voor 40 miljoen gulden en hij zal hetzelfde be drag ten koste leggen aan een verbouwing tot cruiseschip. Voornamelijk Amerikanen uit de middenklasse zullen dit zeekasteel bevolken. Amerika is het beloofde land voor reders die op deze markt opereren. Het levert jaarlijks een miljoen passagiers, dat is tachtig procent van alle wereldbur gers die op vaarvakantie gaan. Cruisegidsen Een ander bewijs voor de levensvatbaar heid van de cruises levert Neckermann met de belofte om nog in 1980 een eigen schip in de vaart te brengen. Ook Fred Ol sen heeft plannen voor de bouw van nieu we schepen. De brochures van Nederland se reisorganisaties - weerspiegelen deze ontwikkeling. Een aantal van hen presen teert al eigen cruisegidsen en er worden allerlei variaties bedacht. Een wereldreis met onze eigen „Rotter dam" vanuit New York is dermate kost baar, dat slechts een tiental landgenoten zich heeft aangemeld voor deze exclusieve 100-daagse, die op 9 januari van start is gegaan. De te overbruggen afstand be draagt meer dan 67.000 kilometer. Een soortgelijke reis kan ook gemaakt worden met de Queen Elizabeth II, die overigens ook kortere reizen maakt vanuit Bremer haven. Het reis- en passagebureau Hoy- man en Schuurman werft in ons land pas sagiers voor de „koningin der zeeën". De Griekse rederij Chandris heeft een ves tiging in Amsterdam en zal vanuit de ha ven aldaar 22 cruises verzorgen. Zelfs de bus is ingeschakeld om de vaarvakanties een nog grotere populariteit te geven. Wie niet naar een verre afvaarthaven wil vlie gen kan met een toeringcar van De Jong Intratours naar Venetië of Genua, om daar de hut te betrekken. Vorig jaar is deze for mule een groot succes gebleken. Soms worden de tarieven „onder het grootst mogelijke voorbehoud" genoteerd, met het oog op onberekenbare fluctuaties in de olieprijs, soms staan ze voor het hele jaar vast. Ook te water is een tendens waarneembaar, om duur en actieradius van de vakantie te beperken. Er is veel vraag naar kortere zeereizen, gecombi neerd met een bezoek aan steden en ge westen. Fred Olsen Line haakt daar op in met een Noordzee-minitrip van vier of vijf dagen, bestemming Noorwegen (Bergen en omge ving) en de Tor Line combineert zo'n vaart met een kort bezoek aan Göteborg. Het onderscheid tussen een gewone reis-met- de-veerboot en een cruise is daarbij soms moeilijk vast te stellen. Scan-alux presen teert op 3 en 10 mei aanstaande lente- Drs. Th. M. Hazekamp, staatssecretaris van economische zaken, nam het eerste exem plaar in ontvangst van de brochure „Vaarvakanties". De gids werd hem aangeboden door drs. A. P. Houtzager van Holland International (rechts). Het initiatief verhuur van jachten in Nederland past in het streven van de overheid ons volk ertoe te bewegen de vakantie in etóen land door te brengen. Bobsleeën op het water, een nieuwe attrac tie in Sauerland. Op Jamaica biedt men de toeristen een tochtje aan per bamboevlot. De zeilplank heeft Nederland stormenderhand veroverd als nieuwste een sportieve vakantie. Op tal van plaatsen worden cursussen in windsurfen bloesemcruises naar de Noorse fjorden van slechts acht dagen. Er is uit achtdaag se cruises keus in het programma van meerdere touroperators. Zeetours biedt de grootste verscheiden heid met 600 mogelijkheden om op vaar vakantie te gaan met twintig rederijen. Via een nieuwe veerdienst komt Egypte als toeristische bestemming in het verschiet, een pendel tussen Ancona en Alexandrië, te onderhouden door een Deense i De vrede met Israël zal toeristischeec ten gaan afwerpen in het land van pi Ook op die verre rivier kunnen ovie al cruises gemaakt worden. KNAg man verkoopt ze op de Nedei markt, voor prijzen van circa 3500 tr 5000 gulden, exclusief de reis naa»a te. Zo'n cruise duurt zeventien da, wordt begeleid door Engelse gastleff LEO J. LE^j

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8